Onur Air dreigt met schadeclaim D1ÉNi iN E INI 1NS Demonstratie tegen honderd procentscontrole Wilders treft vooral Duitsers bij begin campagne Mysterieuze diefstal containers voor Cuba Sorgdrager bepleit code patiëntenorganisaties Rovers van varens opgepakt Turkije boos over vliegverbod Griffith snel rijzende ster in de WD Zwaaien mogelijk oorzaak dodelijk vliegtuigongeluk Goed Wonen motorrijders ngelukt - Zes mensen zijn tij- •t pinksterweekeinde jpnien in het verkeer. Een ie motorrijder uit Hoo- Je kwam zondagmiddag (lieven bij een botsing Ji andere motorrijder. Motorrijder uit Zeewol- tfeed bij een botsing met tsonenauto. In Weert een 44-jarige motorrijder leven toen hij tegen een teed. Een 43-jarige jetser verongelukte in denrode. Ook hij botste joom. Door een botsing •en bestelbusje en een Uden stierven een 23- [2-jarige man. jiw met vossen gehouden - De politie heeft zater- lergeijk een 42-jarige (lit het Belgische Lom- Igehouden, die drie vos- boien in haar bestelauto [de. Een agent ontdekte Imde lading toen de auto Varkeerd stond. De fei dat zij de beesten in |urg gevangen. |er valt uit i op man [dam - Een 2-jarig meisje tgmiddag uit het raam prste etage van een huis fcrdam gevallen. Toeval- H een gast van de buren jet raam. Wonderwel [het meisje op de schou- de man. De man had schouders en nek. dinsdag 17 mei 2005 overlijdt tatebaan - De politie heeft imiddag het levenloze van een 80-jarige man jyi Offen in zijn huis in Rot- Het slachtoffer is door om het leven gekomen, ie verricht sectie op het 'om de juiste doodsoor- K te stellen. amsterdam/gpd - Onschuldigen worden tot op het bot vernederd door de Neder landse douane. Alle passagiers uit Suri name en de Nederlandse Antillen moe ten hun bagage minutieus laten onder zoeken op drugs: de honderd procents controle. Glenn Codfried vindt dit schandelijk. Hij organiseerde voor van daag een protestactie in Den Haag. Veel arriverende passagiers op Schiphol hebben geen moeite met de extra con trole. „Ik vind dat juist goed. Daardoor is het extra veilig!" S. Debisarun (30) duwt een trolley met een viertal koffers en tassen de aankomsthal van Schiphol binnen. De Rotterdammer van Suri naamse afkomst is net met vrouw en twee kinderen teruggekeerd uit Surina me. Zijn bagage is vóór het instappen in Paramaribo geopend en zojuist bij aan komst nog eens. Van discriminatie is volgens hem geen sprake. „Ook witte passagiers zijn gecontroleerd." Een 43-jarige Surinamer met een snor en een sikje, ook uit Rotterdam, spreekt van 'noodzaak'. Zelf heeft hij niet alle koffers op zijn karretje open hoeven te maken, al zijn ze natuurlijk wel gescand. De man denkt wel dat bij de controles meer zwarte dan witte passagiers hun koffers moesten openen, maar dat ver baast hem allerminst. „Terecht! Buiten landers zijn gewoon vaker betrokken bij rottigheid." Ostrid Servinus, voorzitter van Sabana, het Amsterdams Beraad van Antillianen en Arubanen, vindt het gemak waarmee de passagiers de controles accepteren kortzichtig. „Ik ben zelf wel eens uit die rij gehaald om te worden gefouilleerd. Als je kop de douane niet bevalt, heb je een probleem." Ook Glenn Codfried tilt zwaar aan de honderd procentscontroles van vluch ten uit Suriname en de Nederlandse An tillen. Om daar een eind aan te maken heeft hij voor vandaag in Den Haag een grote demonstratie georganiseerd. Cod fried heeft veel moeite met de ondervra gingen. Zeker als mensen daarna ook nog worden gefouilleerd, anaal en vagi naal worden onderzocht en soms zelfs drie tot zes dagen worden opgesloten om na te gaan of ze bolletjes cocaïne smokkelen. „De universele rechten van de mens worden hier geschonden." katlijk/gpd - Zeven mensen van Chinese afkomst zijn za terdag opgepakt toen ze in de buurt van het Pauwenburgbos bij het Friese Katlijk adelaars varens plukten. Ze werden be trapt met zes zakken vol jonge scheuten, in totaal negentig kilo. Bij hun aanhouding ver klaarden ze sap te willen per sen uit de planten. De kans bestaat dat ze met het varensap de vruchtbaarheid van vrouwen wilden stimule ren. Dat is tenminste een van de effecten die aan adelaars varen worden toegeschreven. Ook zou de plant profetische dromen oproepen. Een passant sloeg alarm toen de zeven massaal varens rooi den op het terrein van Staats bosbeheer. Ze negeerden een bord waarop staat dat het ver boden is buiten de paden te komen. venliUR - Een 22-jarige man ag overleden aan de ge- jki van een ongeval op een Hij! an in Etten-Leur. De 'gi is daar zaterdagmiddag iele anderen toen hij op je4sfiets probeerde over eii ne schans te jumpen. en klapte met zijn hoofd aai isfalt. tale botsing l/esterschelde Twee tankschepen erochtend op de Wes- de frontaal in aanvaring n. Bij de aanvaring liemand gewond. De zijn wel flink bescha- aar er zijn geen gevaar - chadelijke stoffen voor eu vrijgekomen. enslag I politie cht - De politie heeft op woonwagenkamp lag in Maastricht een ^bs gevonden met een in ische Luik gestolen mo- >olitie deed de vondst ip van enkele bewoners kenslag. valler had problemen [Financiële problemen V het motief voor de afgelopen vrijdag, op k in Maasbree door _e man uit Tegelen. Idde de politie gisteren, jde overval bedreigde de ■te het personeel en de ■ge klant met explosie- Ihij achteraf niet bij zich (hebben, en hij eiste ■politie haalde hem na Igering van vijf uur met Itiehond uit het bankge- damse Igeslagen m - Een 38-jarige vrouw idam is zaterdag dood- n door een 34-jarige lie bij haar inwoonde, de politie was de ver- paranoia. Hij sloeg haar agereedschap. De ag bloedend op straat woning. Hulp mocht er baten. Ze overleed )fd- en keelletsel. De po- ld de verdachte op een g in Grootebroek aan. etpartij in en op Zoom op zoom - Een 28-jarige zondagochtend vroeg in lanscentrum van Ber- Zoom in rug en borst Aan het schieten ging ruzie vooraf, vermoe- issen de nog onbekende en het slachtoffer. De 'vergebracht naar een uis in Antwerpen. in woning itterdam hoofddorp/anp - Een vertegen woordiging van Onur Air heeft gisteravond boos het pand verla ten waar de Inspectie Verkeer en Waterstaat (IVW) en haar Turkse evenknie overlegden over het vliegverbod dat de Turkse maat schappij in Nederland opgelegd heeft gekregen. President-direc teur Bagana overweegt juridi sche stappen. Als Onur Air niet te horen krijgt waarom het sinds donderdag een maand niet op Nederland se luchthavens mag vliegen, ligt een gang naar de rechter voor de hand, zei president-direc teur Hamit Cankut Bagana. Ad vocaat Vreede van Onur heeft de onderhoudsgegevens van de toestellen van Onur Air en de rapporten van de inspecties door de IVW opgevraagd en die aan een Belgische deskundige voorgelegd. De eerste bevin ding van de hoogleraar is vol gens Vreede, dat daaruit geen gronden voor een vliegverbod zijn af te leiden. Onur Air heeft de schade als ge volg van het vliegverbod nog niet becijferd, maar die beloopt zeker 'heel veel miljoenen eu ro's', zei Vreede. Uitkomst van het overleg van gisteren was, dat de technische experts van de Nederlandse en de Turkse inspectie morgen in Istanbul bij elkaar komen om alle technische aspecten van de veiligheid van de toestellen van Onur Air door te nemen. Als de IVW ervan overtuigd raakt dat de Turkse maatschappij vol doende maatregelen neemt om de veiligheid te waarborgen, kan het vliegverbod mogelijk worden verkort. De Nederlandse en Turkse de legaties blijven het oneens over de veiligheid van de toestellen van Onur Air. Volgens de Turk se plaatsvervangende staatsse cretaris voor Transport B. Tozer is de luchtvloot van de maat schappij veilig. Hij hekelde ook het besluit om naar aanleiding van incidenten bij enkele toe stellen een vliegverbod voor de gehele vloot in te stellen. Hij toonde zich teleurgesteld over het feit dat de delegaties na een hele dag overleg nog geen defi nitieve oplossing hebben kun nen vinden. Omringd door lijfwachten begon Kamerlid Wilders gisteren in Venlo zijn campagne tegen de Europese grondwet. Foto: ANP/Marcel van Hoorn moerdijk/gpd - De diefstal van twee zeecontainers stelt de po litie en het havenschap Moer dijk voor raadsels. Niemand heeft namelijk iets gezien of ge hoord. En nergens zijn sporen van inbraak gevonden op het volledig met hekken afgesloten kadeterrein, dat is gevuld met vele tientallen containers. Wat de politie wel zegt te we ten: er zijn twee zeecontainers gestolen vanaf een kade in het havengebied van Moerdijk. De containers, eentje gevuld met vier miljoen euro aan sigaretten en de ander met drank en elek tronica, stonden klaar voor ver scheping naar Cuba. Toen het bedrijf de containers miste, zijn direct het terrein en het schip waarmee ze vervoerd zouden worden, uitgekamd. „Ook zijn de mensen die die nacht heb ben gewerkt verhoord", meldt de politie. Maar de containers bleven spoorloos en de werkne mers was niets opgevallen. De politie, die de diefstal zater dag bekend maakte, gaat van daag verder met de verhoren. „Maar dit is geen gelegenheids- dief geweest, nee", zegt woord voerder Manfredi Mauro. venlo/anp - Tweede-Kamerlid Geert Wilders is gisteren onder strenge veilig heidsmaatregelen in zijn geboorteplaats Venlo begonnen met zijn campagne te gen de Europese grondwet. Op markten en in winkelstraten wil hij het publiek de komende weken overhalen 'nee' te stemmen bij het referendum op 1 juni. Op pinkstermaandag, in het centrum van Venlo, trof Wilders vooral winkelen de Duitsers. Aan het einde van zijn ruim een uur du rende tocht door het winkelgebied van Venlo, maakt Wilders de balans op van zijn eerste campagnedag. „Duitsers en Nederlanders waren positief en velen waren het met me eens." Wilders wilde de bustourNEE per se be ginnen in zijn geboorteplaats Venlo, waar het voormalige WD-Kamerlid een half jaar geleden nog woonde. Na de moord op Theo van Gogh op 2 novem ber vorig jaar, werd Wilders - met WD- Kamerlid Ayaan Hirsi Ali - ernstig be dreigd en moest hij onderduiken. Sinds dien zwierf hij langs geheime plekken en verbleef hij lang in een cel op kamp Zeist. Het bezoek aan Venlo is, afgezien van een signeersessie in Den Haag voor zijn boek 'Kies voor de vrijheid', de eer ste keer dat hij zich uitgebreid onder de mensen begeeft. De Venlose politie heeft veertig man op de been, er lopen continu vier persoon lijke bodyguards om Wilders heen en er wandelt nog een aantal 'stille' beveili gers rond het Kamerlid, dat omstuwd wordt door cameraploegen en nauwe lijks aan het uitdelen van folders toe komt. „Ik probeer niet bang te zijn", zegt Wilders over de bedreigingen aan zijn adres de afgelopen maanden „Ik ben een volksvertegenwoordiger en ik ben niet van plan in een hokje in de Tweede Kamer te blijven zitten. Ik moet het land in kunnen." „Is dat de burgemeester", vraagt de Kro atische Duitser Vik Neuss aan een agent als de 'stoet-Wüders' passeert. Als hij is bijgepraat, heeft hij snel een oordeel klaar. „Ik ben Kroaat en woon al twintig jaar in het Ruhr-gebied. De Europese Unie is onze toekomst. Daar leven we van en de grondwet is een stap vooruit." Een 50-jarige Duitser uit Düsseldorf, die voor een Nederlandse kledingwinkel de folder van Wilders staat te lezen, denkt er anders over. „Ik begrijp de angst van Wilders voor de grondwet en voor Tur kije. Dat land moet eerst zijn eigen volk maar eens goed behandelen." Wilders vordert ondertussen maar lang zaam. Om de tien meter moet hij het zelfde verhaal vertellen voor een came raploeg of radiomicrofoon. Er is ook rui me belangstelling van buitenlandse pers. De BBC, de Belgische zender RTBF en de Deense radio en televisie zijn in Venlo. Voor de komende twee weken hebben zich al journalisten gemeld van internationaal vermaarde media als Le Monde, Libération, Süddeutsche Zeit- ung, CNN, The Times, Sunday Times, CNBC en het Franse Canal Plus. Wilders hekelt de ja-campagne van het kabinet. „Het kabinet speelt in op angst. Donner dreigt met oorlog als we de grondwet wegstemmen, Brinkhorst zegt dat dan het licht uitgaat en premier Bal kenende maakt onsmakelijke verwijzin gen maakt naar de holocaust." Meer respect heeft het oud-WD-Kamer- lid voor de Jonge Democraten, de jonge renbeweging van D66 die Wilders tij dens zijn bustour de komende twee we ken achterna reist met een oude caravan (blauw met gele EU-sterren) en folders uitdeelt waarin ze de argumenten van Wilders bestrijden. „Waarom Wilders wauwelt", is onze slogan, zegt voorzitter Jan Patemotte van de Jonge Democra ten. Vlak voor hij zijn tourbus instapt om naar Heerlen te rijden wordt Wilders aangeschoten door een jonge, zelfbe wuste Venlonaar met Turkse wortels. „Meneer Wilders, waarom bent u zo bang voor Turkije", vraagt özcan Kaya. „De EU is meer dan alleen handel. Het islamitische Turkije heeft niets te zoeken in de EU", antwoordt Wilders. „Turkije vraagt al twintig jaar om er bij te mogen horen. Wij hebben ervaring met het bestrijden van terrorisme en een sterk leger waar Europa veel aan kan hebben", zegt Kaya. Wilders is niet over tuigd: „Een goede buur hoeft nog geen familie te worden." rijswijk/anp - De ster van Laeti- tia Griffith, de nieuwe kandi daat-wethouder Financiën en Economische Zaken in Amster dam, is in haar partij, de WD, snel gerezen. De 39-jarige vrouw van Surinaamse afkomst zit nog maar sinds 2003 in de Tweede Kamer, maar heeft al een gede gen reputatie als woordvoerder voor justitieonderwerpen. Griffith geldt als een groot ta lent in de WD-fractie. Als justi- tiewoordvoerder gaat ze be dachtzaam en strategisch maar vasthoudend te werk. Ze zoekt het niet in proefballonnetjes en stevige uitspraken. De stijl van die andere rijzende ster in de fractie, Ayaan Hirsi Ali, is de ha re niet. „Soms schiet ze iets te ver door." „Ik wik, ik weeg, tast af wat de regels van het politieke spel zijn, en als ik eenmaal weet wat mijn speelruimte is, dan pas ga ik los", zei ze vorig jaar in een vraaggesprek met Marie Claire. „Berekenend? Ik noem het lie ver strategisch." In hetzelfde interview noemde ze zichzelf een 'integer, hardwerkend, toe gewijd en wilskrachtig per soon'. Voor een ministerschap of staatssecretariaat zag ze zich niet in de wieg gelegd. Griffith, de tweede van vijf dochters van een voetballer en hilversum/anp - Voor de pati ëntenorganisaties moet er een gedragscode komen, zodat dui delijk is hoe de verenigingen met de sponsoring van de far maceutische industrie moeten omgaan. Dat bepleitte Winnie Sorgdrager, voorzitter van het Fonds voor Patiënten-, Gehan dicapten- en Ouderenorganisa- ties, gisteren in het radiopro gramma '1 op de middag'. De oud-minister reageert hier mee op een onderzoek van het Instituut voor Verantwoord Medicijngebruik, waaruit blijkt dat enkele directeuren van pati ëntenorganisaties privé betaald worden door de farmaceutische industrie. Morgen maakt het instituut meer bekend over het onder zoek. Volgens directeur R. Coo- len van Brakel is het budget van patiëntenorganisaties gemid deld voor acht procent afkom stig van de farmaceutische in dustrie. Bij sommige verenigin gen loopt dat op tot zestig pro cent. „Het gaat soms om een lezing waarvoor een paar dui zend euro wordt betaald, wat totaal niet in verhouding staat tot de prestatie. Ook zijn direc teuren van patiëntenorganisa ties soms gevoelig voor de ver leiding om drie a vier keer per jaar op wereldreis te gaan voor een internationaal congres. Daar krijgen ze dan een fikse vergoeding voor." Volgens Sorgdrager gaat het om 'uitwassen'. Maar tegen die ex tremen moet volgens haar wel krachtig worden opgetreden. Aan het onderzoek van het In stituut voor Verantwoord Medi cijngebruik deed de helft van de driehonderd patiëntenorgani saties mee. Van die verenigin gen krijgt de helft geld van de farmaceutische industrie. (advertenties) WAO wordt WIA. Wat betekent dat voor u? www.werkennaarvermogen.nl Werken r I Ministerie vai aar vermogen Sociale Zaken Laetitia Griffith. Foto: ANP/Evert Elzinga een onderwijsambtenaar, kwam in 1987 naar Nederland om in Amsterdam rechten te studeren. Van 1993 tot 1995 werkte ze bij het ministerie van Justitie. Daarna was ze drie jaar secretaris van de toenmalige voorzitter van het college van procureurs-generaal, Docters van Leeuwen. In 1998 keerde ze terug naar het ministerie. „Vroeger droomde ik ervan offi cier van justitie te worden", zei ze in Marie Claire. „Ik zou te gen al die criminelen zeggen: 'Mij belazer je niet. This is the law, en als je je daar niet aan kunt houden, ga je maar even een tijdje de bak in'." Ze werd geen officier van justi tie maar politica. Ze begint in Amsterdam aan haar eerste be stuurlijke functie. Grote kans dat de WD volgend jaar de eer ste partij in de hoofdstad is die een zwarte vrouw als lijsttrek ker bij de gemeenteraadsverkie zingen krijgt. kilder/gpd - Zwaaien naar een werknemer is mogelijk de oor zaak van het ongeluk met een ultralight vliegtuigje, zondag avond in Kilder. Dat zeggen ge tuigen van het ongeval. De twee inzittenden van het toestel, een 39-jarige man uit Lichtenvoorde en zijn 48-jarige partner, kwamen om het leven toen het vliegtuigje een woon huis binnenvloog. De bewoners van het huis bleven ongedeerd. De werknemer, Norbert Peters, woonde daarnaast. Hij wil niet met de pers praten. De politie wilde gisteravond 'nog niet be vestigen' dat het vliegtuigje laag vloog om naar de bekende be neden te zwaaien. Het ongeval gebeurde om streeks kwart voor zes zondag avond. Het vliegtuigje had al enkele rondjes gevlogen boven het gebied, toen het naar bene den dook en niet meer op tijd kon optrekken. Het vliegtuigje boorde zich in het dak van het achterste deel van de woning en vloog in brand. De mannelijke bewoner van het huis was in de tuin aan het schoffelen toen hij het vlieg tuigje op zijn huis af zag ko men. Samen met buren en een passant probeerde de man de brand te blussen. Volgens een buurjongetje dat het ongeval zag gebeuren, leek het alsof het vliegtuigje een sal to probeerde te maken. Een an dere buurman zegt dat de pi loot zou hebben gezwaaid' naar bekenden beneden. BEURS De Goed Wonen Beurs: alle informatie over de aankoop, verkoop of het huren r van een woning, financiering, verhuizing, inrichting, doe-het-zelf tips en aankleding in en o'm het huis. Net een huizenveiling en workshops door o.a. Jurgen Smit en Dennis Mulder van SBS6! Toegang: 5.- Openlngstljden: 10-17 uur 21-22 mei 2005 I Kennemer Sportcenter - Haarlem I www.goedwonenbeurs.nl EffTiT.l t Haarlems Dagblad BB

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3