Gwen groeide buiten baarmoede GESPREK VAN DE DAG n Stem Glennis Grace is in topvorm Alphen ad Rhenum Medisch wonder: helft tweeling overleeft onopgemerkt tussen moeders organen Verwarde man blijkt getalenteerd pianist rf MENSELIJK Ik hoor tot de mensen die bij het woord 'pretpark' als eerste denken aan autoritaire Disney-muizen, die iedere bezoeker fouilleren op meegebrachte etenswaren. Elke appel en iedere boterham die wordt aangetroffen gaat met een grote boog in de afval-container. Eenmaal binnen mag uitsluitend thema-eten worden gegeten, dat voor allerminst lollige prijzen dient te worden aangeschaft bij snackbars. Waar je toch maar naar toegaat, om dat de rij bij de achtbaan drie kilometer is. Maar ja, mijn dochter van acht was nog nooit in een pretpark geweest. En het was vakantie. Berustend begaf ik mij naar het station voor dat boekje met leuke uitjes. Gratis voor houders van een korting kaart, zo was mij verteld. Helaas had ik van tevo ren een kortingcoupon uit een blaadje moeten scheuren, dat ik direct bij ontvangst bij het oud papier had gegooid. Daar gingen de eerste vijf ver spilde euro's al over de toonbank. Reden te meer om ons zorgvuldig voor te bereiden op ons bezoek aan Archeon. Het snoep verspreidde ik strategisch over de zakken van Lute's jas. De boterhammen zaten ieder in een apart zakje van mijn reisbroek met de vele ritsen. Het drinken lag zo onderin mo gelijk in de grote tas, stijf gerold in de reservetrui en. De roze koeken, niet geschikt om op het li chaam te dragen, propten wij haastig in onze mond vlak voor wij de kassa zouden passeren. Dat alles bleek achteraf totaal overbodig te zijn. Geen enkele Batavier of Romein had ook maar de ge ringste belangstelling voor ons meegebrachte dag rantsoen. Ook de oordopjes, aangeschaft om een daglang Steentijd-muzak en Bronstijdjingles te kunnen verdragen, bleken voor niets aangeschaft. De enige muziek die dag kwam uit een Asterix-en- Obelix trompet, bij het ridder toernooi. De ene rid der was een onaardige, pochende dikzak. Die moest dus gaan verliezen. Helaas weigerde het paard van de sympathieke ridder haar meester de gevarenzone binnen te loodsen en draaide met vastbesloten wijde bogen om de vijandige lansen en zwaarden heen. Het dreigde een gevecht van uren te worden, eindigend in remise wegens slui tingstijd. Gelukkig slaagde de sympathieke ridder er door knap manoeuvreren in alsnog een fatale zwaardslag op de rug te incasseren. Dramatisch knakte hij voorover en maakte een einde aan zijn lijden als acteur. Het was ook erg koud, trouwens. In het bronstijdhutje daarentegen brandde een aangenaam vuurtje. Een aardige dame, in wollen oerkledij, legde mijn dochter uit dat ondanks de recente vestiging van de Romeinen, honderd meter Een verwarde man in een drijfnat zwart pak met stropdas zet de Engel se politie voor een raadsel. De man, die werd gevonden in de buurt van een strand, praat al weken niet. Een maal opgenomen op de pschychia- trische afdeling van een ziekenhuis, gaf hij een virtuoos pianoconcert, dat een aantal uren duurde. Daarbij bloeide de aanvankelijk ang stige en nerveuze onbekende hele maal op, zei maatschappelijk werker Michael Camp, die hem onder zijn hoede heeft, tegen de BBC. Wat voor muziek de man speelde, weet het Ziekenhuispersoneel niet, behalve dat het om klassieke muziek ging. De politie trof de man -volgens de artsen in de twintig of de dertig jaar- op 7 april aan in Kent en bracht hem naar de inrichting. Daar bleek het onmogelijk zijn identiteit te achter halen omdat hij niet kon of wilde Louis Paul Boon Wie mooi is, zal ook slim moeten zijn spreken. Toen hulpverleners hem pen en papier gaven, tekende hij een concertvleugel. De hulpverleners na men de man mee naar de kapel van het ziekenhuis, waar hij urenlang op de piano speelde. Ook heeft hij stuk jes muziek geschreven, maar hij heeft nog steeds geen woord gespro ken. Het ziekenhuis heeft tolken in de arm genomen om te zien of de man misschien in een andere taal dan de Engelse aanspreekbaar was. Maar dat leverde niets op. Deskundigen sluiten niet uit dat hij door een ern stige gebeurtenis een trauma heeft opgelopen, waardoor hij zijn spraak vermogen is kwijtgeraakt. Nadat vele media en de nationale website voor vermiste personen een foto van de man hadden gepubli ceerd, kwam een stroom van reacties op gang. Tot dusver is daaronder de 'gouden tip' nog niet aangetroffen. „Maar we hebben ze nog niet alle maal kunnen bestuderen", aldus Camp. Tot duidelijk is of een familielid of een bekende zich over de man kan ontfermen, blijft hij in het Medway maritime Hospital in Kent. „Hij is een zeer kwetsbare man en wij zou den hem in gevaar brengen als wij hem zouden laten gaan." anp-rtr verderop, het leven in deze hut nog zijn oude gan getje ging. Lute besloot haar te helpen met het ma len van graan en weigerde te stoppen voor er vol doende meel was voor minstens een klein broodje. Sindsdien ruikt ze naar rook. Toen was het tijd om kennis te maken met de beschaving, in de ge daante van mijn helden, de Romeinen. Zonder enig begrip van boogconstructies is een bezoek aan een pretpark natuurlijk zinloos. Lute dacht eerder aan een steentijdkanotochtje. Ik rilde, yi letterlijk, bij die gedachte en besloot haar af te leiden met mijn kennis van Romeins, dat! dus! eigenlijk! Latijn! heet! Helaas gin gen de opschriften mijn parate kennis in middels ver te boven. De helft kon ik ueberhaupt niet lezen wegens een rare variant van de schrift vorm. Liegend en bedriegend blufte ik mij door de diverse tek sten. Toen besloot mijn dochter dat ik weer voldoende indruk had gemaakt en trok in bij de middeleeuwse weefster. Ze kwam een uur later apetrots tevoorschijn met twee zelfgestampte vil ten mutsen, die wij verder de hele dag hebben opgehad. Dolle pret. Verhoogde energie van de ZON veroorzaakt verstoringen in het magnetisch veld rond de aarde en dat leidt ertoe dat WALVISSEN de WEG KWIJT raken. Dat heb ben onderzoekers van de universiteit van Kiel geconcludeerd. Ze onderzochten incidenten met gestrande walvissen in de afgelopen twee eeuwen. Volgens de wetenschappers blijkt dat walvissen, net als postduiven, het magnetisch veld rond de aarde gebruiken om hun weg te vinden. Verhoogde zonne-activiteit ver stoort dat veld tijdelijk. De gegevens lieten zien dat meer walvissen op stranden aanspoelden bij hogere zonne-activiteit. Foto: AP De top van de Indiase filmwereld bezoekt 11 juni AMSTERDAM. Be kende BOLLYWOODSTERREN wo nen die dag de uitreiking van de In diase Oscars bij. Het prijzengala in de hoofdstad is onderdeel van het filmevenement van de Indian Inter national Film Academy (UFA). Een Amerikaanse DJ, Lee Mroszak, is vrijdag tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld voor BELASTINGONT DUIKING. De dj, bijgenaamd Crazy Cabbie, van een lokaal radiostation onthulde in een radiogesprek met de controversiële presentator Howard Stern al drie jaar geen belasting te hebben betaald. Een belastingin specteur hoorde de uitzending en on dernam actie. De rechter meende een voorbeeld te moeten stellen te gen het ,,op deze manier publiekelijk een lange neus trekken naar de over heid". Mroszak moet ook zijn belas tingschuld betalen. De man van de al drie jaar ontvoerde Colombiaanse INGRID BETAN- COURT heeft boven een oerwoud, waar zijn vrouw vermoedelijk zit, 6000 FOTO'S van hun KINDEREN gedropt. Juan Carlos Lecompte heeft negen uur boven de jungle ge vlogen en de foto's verspreid. Hij hoopt dat zijn vrouw er minstens eentje te pakken krijgt. Volgens de krant El Tiempo van gisteren vindt Lecompte dat zijn vrouw moet zien hoe groot hun kinderen zijn gewor den. Melanie (19) en Lorenzo (16) wonen nu in Frankrijk. Ingrid Betan- court, een voormalig presidentskan didate, is in februari 2002 met haar assistente ontvoerd door marxisti sche rebellen. De ontvoerders pro beerden al enkele malen een deal te maken met de regering van presi dent Uribe, maar die wil daar niks van weten. Een 29-jarige straatverkoper is giste ren in Japan opgepakt omdat hij een MEISJE drie weken lang had ONT VOERD. Om haar het vluchten te be letten, had hij hun handen aan el kaar geketend. „Ik was zo verliefd, ik wilde de hele tijd bij haar zijn", zei hij volgens Japanse kranten tegen de politie. De twee ontmoetten elkaar dit voorjaar op het internet. Tijdens haar gevangenschap heeft de man meermalen gedreigd haar te doden als ze niet wat aardiger tegen hem zou gaan doen. Het meisje wist zon dag, na drie weken, te ontsnappen. Vorige week arresteerde de politie een 24-jarige Japanner die een meisje drie maanden bij zich had ge houden. Ook dat gebeurde na con tact via internet. De man had het meisje een hondenriem omgedaan. MAXIMA viert vandaag haar 34STE VERJAARDAG. Voor de verjaardag van de prinses, die precies vier jaar geleden haar Nederlandse paspoort ontving, zijn geen publieke optre dens voorzien. Morgen komt Maxi ma, die in juli haar tweede kind ver wacht, wel in actie. Dan reikt ze op paleis Noordeinde in aanwezigheid van echtgenoot Willem-Alexander en schoonmoeder koningin Beatrix de zogenoemde Appeltjes van Oran je uit. De Appeltjes, naar een ont werp van de koningin, zijn de jaar lijkse prijs voor bijzondere, innova tieve of succesvolle projecten op so ciaal gebied. De drie winnende pro jecten zijn de 'Bezoekvrouwen' van Stichting Travers uit Zwolle, het Vrouwen Informatie Punt van Stich ting Buurtwerk Alexander uit Rotter dam en aan vrouwenopvang Funda- cion pa Hende Muhe den Dificultad uit Aruba. Foto: GPD De Noorse media beschuldigen prinses MARTHA LOUISE en echt genoot Ari Behn van hypocrisie in hun strijd om behoud van hun PRI VACY rond hun vakantiewoning op het eiland Hanko. Samen met 300 andere eilandbewoners protesteert het paar tegen de bouw van 50 va kantiebungalows. Ze stellen dat de strenge voorschriften van het be stemmingsplan moeten worden na geleefd, mede uit behoud van de ongerepte natuur. Voor Martha nsrai Louise, oudste dochter van koning Harald, maakte de gemeente on langs echter wel een uitzondering toen ze tegen de regels in haar grondgebied wilde uitbreiden. De noodzaak van goede afscherming van het gezinsleven werd daarbij aangevoerd als reden om de prinses en haar man toestemming te geven af te wijken van de voorschriften. Hypocriet om het een ander niet te gunnen, vindt het Noorse blad VG. Terwijl haar zusje Bo zich na kunst matige inseminatie veilig in de baarmoeder nestelde, raakte de kleine Gwen op de Weegh ver dwaald. Maar opgeven? Nee, daar wilde ze niet van horen. In plaats daarvan vond ze een geschikte plek in haar moeders buikholte. Maan denlang wist niemand dat Gwen bestond, behalve haar moeder, Li lian Kops. „Mijn intuïtie zei direct dat ik een tweeling kreeg, maar geen mens die me geloofde." Gwen, nu een gezonde baby van twaalf weken, is een medisch wonder. Vruchtjes ontwikkelen zich normaal gesproken niet bui ten de baarmoeder en gebeurt dat wel, dan wordt de zwangerschap vroegtijdig afgebroken. Maar Gwen werd door de artsen van het Medisch Centrum Alkmaar niet opgemerkt. Lilian: „Ik had veel last van steken in mijn zij, onder mijn linkerborst. Dat werd weggewuifd als obstipatie. Ik wist dat het iets cinders was, heb vanaf het begin gezegd dat het er twee waren. De gynaecologe kon er al leen maar om lachen, volgens haar kreeg ik maar één kindje; dat was zo klaar als een klontje". Na 28 weken was Lilian het beu. Ze vroeg om een echo in haar zij en kreeg die van de gynaecologe. „Ik heb nog nooit iemand zó zien wegtrekken. Zelfwas ik helemaal niet verbaasd. Zie je wel, was het enige dat ik kon zeggen." Bij een MRI-scan werd duidelijk dat de boel gek in elkaar zat. „In het MCA dachten ze aanvankelijk dat Gwen in een soort uitloper van mijn baarmoeder zat. Maar ze twijfelden en bleven dat lang doen. Totdat een professor van het VU-ziekenhuis kwam kijken en na tien minuten de juiste con clusie trok: ik moest direct wor den opgenomen in Amsterdam, want ik was een wandelende tijd bom." Hij constateerde dat Gwen niet in de baarmoeder, maar in de buik holte zat. Gwen was met 28 weken levensvatbaar, zij en haar zusje Bo zouden het wel redden. Wat hem zorgen baarde, was de moeder koek. Onduidelijk was waar die zich bevond. Stel dat de placenta zou zijn verkleefd met de buik wand, dan betekende dat een groot risico voor Lilian. „Bij de ge boorte zouden ze de moederkoek nooit kunnen wegsnijden. Met medicijnen had een traject inge zet moeten worden om de pla centa als het ware te laten oplos sen. Met alle risico's van dien." Er braken weken van afwachten aan. „Ze wilden de kinderen zo lang mogelijk laten zitten, om tijd in de couveuse te besparen. Ik heb er eigenlijk nooit aan getwijfeld dat ik het wel zou redden. Had alleen veel pijn, want, zoals elke baby, schopte Gwen er soms vrolijk op los. Maar dan wel tegen mijn nieren. Ik verzeker je: dat is geen pretje. Soms besloot ze haar handje tussen mijn ribben te wurmen. Géén fijn gevoel..." moederkoek zat op mijn eie Geen enkel risico dus. De ei werd afgekneld en met de r derkoek weggesneden." Op 9 februari werden Gwen geboren, 5 maart mochten naar huis. „Als ik terugkijki natuurlijk bijna ongelooflijl 1985 is er een soortgelijk 'gi geweest in Nederland, later meer. Ik ben nooit bang gei dat Gwen het niet zou overi Wel was ik bang dat ze mis< gehandicapt zou zijn. Maar is geen zorgenkindje: ze is e woon duidelijk een met eer willetje." Laura Heerlien Dat ze haar laatste weken zwan gerschap in het VU-ziekenhuis moest doorbrengen, vond Lilian helemaal vreselijk. „Het was niet de eerste keer dat ik dat zieken huis van binnen zag. Vanwege acute leukemie lag ik er maan denlang in quarantaine. De ene chemokuur na de andere. Nor maal is de overlevingskans bij de ze vorm van leukemie twintig pro cent. Dat kun je dus ook wel een wonder noemen." Door de leukemie was een nor male zwangerschap niet meer mogelijk. Daarom bèsloten Lilian en haar man Alex zwanger te ra ken via IVF (reageerbuisbevruch ting). „Dat lukte meteen de eerste keer. Weer zo'n wonder." Of het 'mis' is gegaan bij de kunstmatige inseminatie, weet Lilian niet. „Ik denk het wel, maar daar zullen we nooit echt achter komen." Na 32 weken en vijf dagen poepte Gwen in het vruchtwater. „Toen barstte de bom. Ze moest er uit. De artsen wisten precies wat ze te doen stond, hadden alles tot in de puntjes voorbereid. Hoewel deze zwangerschap voor mij vooral zwaar was, was het voor hen na tuurlijk vreselijk bijzonder." De operatie duurde niet lang. „Gwen ging als eerste, ze werd binnen tien minuten tussen mijn organen vandaan geplukt. Daarna was Bo aan de beurt, ook zij kwam zonder problemen. En toen was er de grote verrassing: de Songfestivaldeelneemster Glennis Grace werd zondagavond feestelijk welkom geheten Nederlandse ambassade in Kiev. Foto's: ANP ik kan altijd nog switchen. In principe heb ik al bepaald in welke jurk in don derdag opkom, maar mijn manager en ik zijn wisselvallig. Dus de keuze kan zo maar weer veranderen." Om haar populariteit op te vijzelen in Kiev heeft haar manager honderden T- shirts laten drukken met haar naam er op. Ze worden gratis aan belangstellen den uitgedeeld en daarvoor is veel ani mo. Ook de tv-crew draagt de shirts. „Ik geloof niet dat de andere deelne- d mers daar erg blij mee zijn", zegt Gra- ce. „Telkens als ze een microfoon over- f handigd krijgen zien ze mijn naam en 11 dat kunnen ze niet zo waarderen." anp a Gwen vlak na de geboorte. Foto: familie Kops Songfestivaldeelneemster Glennis Grace ziet haar deelname aan het Europese liedjesevenement met vertrouwen tegemoet, want haar stem is in topvorm. Dat liet ze zondagavond weten tijdens een ontvangst in de Nederlandse am bassade in Kiev. In de hoofdstad van Oekraïne moet zij donder dag aantreden voor de voor ronde van het Songfestival. Mocht ze die goed doorko men dan staat ze zaterdag in de finale. „Ik ben al sinds woensdag in Kiev en dat bevalt me erg goed", aldus de 26-ja- rige zangeres. Met m'n stem zit het goed en ho pelijk blijft dat zo. De re petities gingen lekker, het geluid was okee, dus het is allemaal erg relaxed. Ik lig elke avond al om twaalf uur in bed om mijn stem goed te hou den en ga dus niet fees ten. Ja, ik moet het goed doen hier. Ik moet mijn land vertegenwoordigen en dat is heel belangrijk! schetst Grace. Slechte kritieken heeft de zangeres eigenlijk nog niet gehad. „Al schoof mijn manager me van ochtend wel een printje onder mijn neus van een Engelse site waar op stond dat ik er te dik uitzie in mijn jurk. Ach, ik weet dat het goed komt. Ik heb bovendien vijf jurken bij me, dus

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2