iud-president Suriname ticht van malversaties erte negenjarige )orkomt ongeval 3 halen, 2 betalen* ienbosch ook kandidaat bij komende verkiezingen f) rs Kamerlid Griffith nieuwe wethouder in Amsterdam 4'ï Kitesurftop waait uit in Noordwijk Thuisblijvers missen relaxed Pinkpop G(ren.gel<? X' voor salaris minister vrouwenzaken ACTIEWEEK 50 €urocent FEI3D Stapelvoordeel woensdagavond 18 mei Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 17 mei 2005 Glennis Grace zit in Kiev: stem is in topvorm Cees Goekoop krijgt eredoctoraat Webster University Opera aan Zee moet noodgedwongen naar binnen Verhoudingen op scherp bij Feyenoord iibo/anp - De vorige Su- president Jules Wijden de inmiddels overleden int Pretaap Radhakis- >n ongeveer 2,5 miljard ise guldens aan staats- itgegeven zonder daar jording over af te leg- eft parlementariër Ar- ïisland gisteren gezegd, jorzitter van een com- ie onderzoek deed naar eime rekeningen. Wij- :h zwaaide de scepter 6 tot 2000 en wil na de itsverkiezingen van 25 aan de macht komen, zou momenteel 2,5 Surinaamse dollars waard zijn, ofwel ruim 830.000 euro. Het werd uit de staatskas gestort op geheime rekeningen bij de Centrale Bank van Suri name, CBvS. Die rekeningen werden geopend 'in het belang van de staatsveiligheid'. De commissie heeft de beschik king over gedetailleerde infor matie van de CBvS, die op ver zoek van het openbaar ministe rie is verstrekt. Behalve de ge heime rekeningen had Wijden- bosch ook een rekening ge opend waarop Braziliaanse gouddelvers in Suriname ver plicht dollarbedragen moesten storten. Het totale bedrag op deze rekening was bijna 1,5 miljoen Amerikaanse dollars. „Ook dit was in strijd met wet- ax zet auto op A28 aan de kant y Claus HST DEN BERG - De vlag- ;en uit aan de Fazan- Nederhorst den een ware held is de ige Max de Boer bin- ald. Door zijn alerte 1 heeft hij zondagmid- auto-ongeluk op de derwijk weten te len. Zijn moeder raakte raarna de jongen het iep en de wagen de manoeuvreerde, auto's ontwijkend, j Ide vangrail en een Itjes schampend, hield lertuig onder controle. ider, de 37-jarige Nan- er, hing bewusteloos i-,V rhet incident zat de iet zijn gameboy te lij hoorde een van zijn ?ere zusjes van drie en achterin 'mama' gil- zat hij op een verho- e autogordel en kon iet één hand bij het men. niet bij de remmen. Ik at ik iets doen, dat is nniets. Achterafheb ik Jildvan de schrik", al- COMMENTAAR EUROPROPAGANDA M" miljoen euro kostende icampagne moet dat het kiezersvolk 'nee' zegt tegen de Eu- rondwet. In het nauw door de groeiende eu- en twijfels over het de Europese eenwor- kt het kabinet-Balke- jn oorlogskas aan. De de propaganda ave- Wkt, is levensgroot aan- eilingen staat tegen de con- op een nipte »ng. Maar zo opmerke- 't bijna twee- in de kiezers t dat het parlement de al breken om de uitslag raadgevend referendum iet voert dan ook een 'gelukkige 'ja-campag- 'eert alle zorgen se- nemen over de euro toetreding van Oost- landen, het mogelijke van Turkije en de lende Brusselse bu- Maar het beweert te- 'Jd dat dat allemaal maken heeft met de De 'ja-campagne' po- hetzelfde gemak dat telijke regelingen", aldus Kruis land. Wijdenbosch heeft zich op het standpunt gesteld dat hij 'aan niemand verantwoording schuldig was'. Er is volgens Kruisland op schrift ook niets terug te vinden van de beste dingen. Bijna alle 141 geldop namen van de rekening van de ex-president werden gedaan met 'cheques op naam van toonder'. De CBvS noteerde geen bijzonderheden. „Je vraagt je af of de justitie niet zou moeten optreden", aldus Kruisland. De Nieuw Front-co alitie van president Venetiaan waartoe hij behoort, heeft meermalen aangekondigd Wij denbosch te horen over de ge heime rekeningen, maar het is er nooit van gekomen. Kruisland ontkende politiek te bedrijven met het openbaar maken van zaken rond de ge heime rekeningen, zo kort voor de verkiezingen. Hij meent dat de gemeenschap recht heeft op de verkregen informatie. De commissie heeft twee jaar ge werkt aan onderzoek naar de rekeningen. Wijdenbosch schreef in 1999 vervroegde verkiezingen uit na massale protestacties tegen zijn beleid. Hij zal in het nieuwe parlement als kandidaat voor het presidentschap naar voren worden geschoven door de Volksalliantie voor Vooruitgang, VW. dus Max. In haar bewusteloze toestand gleed zijn moeders voet van het gaspedaal, waar door de auto al snel vaart min derde en na vierhonderd meter tot stilstand kwam. Drie andere auto's stopten en vingen de kinderen op. Ook de moeder kwam na enkele minu ten bij. „Ik ben de hele film kwijt, weet alleen dat ik me naar voelde en 'pof weg was ik. Ze hebben de politie en 112 ge beld, maar ik ben blij dat ik niet met de ambulance ben wegge bracht naar het ziekenhuis. Dat was nog traumatischer geweest voor de kinderen. We zijn met de taxi naar de verjaardagsvisite in Drenthe gebracht, waarnaar we op weg waren. De auto bleef ernstig beschadigd achter." „Morgen ga ik naar de huisarts. Ik heb vorig jaar zoiets ook aan de ontbijttafel meegemaakt. Toen werd gezegd dat het mis schien door een te lage bloed druk kwam. Ik stap niet meer achter het stuur voordat duide lijk is wat ik heb." Max heeft ondertussen van de politie wel begrepen dat hij iets speciaals heeft gedaan. „De agent zei dat hij het niet beter had kunnen doen." amsterdam/anp - WD-Twee- de-Kamerlid Laetitia Griffith wordt de nieuwe wethouder voor de WD in Amsterdam. Ook draagt de partij haar voor als lijsttrekker bij de gemeente raadsverkiezingen van volgend jaar. De Amsterdamse Griffith volgt in het college haar partijgenoot Frits Huffnagel op. Hij trad vo rige week af nadat hij in op spraak was gekomen wegens het niet opgeven bij de belas ting van een onkostenvergoe ding van 20.000 euro. De poli tieke partijen in Amsterdam hebben gisteren positief gerea geerd op de voordracht. Kamer voorzitter Weisglas betreurt het dat ze zo snel vertrekt. Griffith (39), wier ster binnen de WD snel is gerezen, krijgt de oude portefeuille van Huffna gel: Financiën, Economische Zaken, luchthaven en ICT. Ze zit pas sinds begin 2003 in de Tweede Kamer, waar zij zich vooral bezighield met justitie. Als het doorgaat, wordt de ge boren Surinaamse de eerste zwarte, vrouwelijke lijsttrekker in Amsterdam. Pagina Binnenland: Griffith snel rijzende ster in de WD noordwijk - Voor veel toeristen was dit Pinkster- weekeinde aan de frisse kant, maar de deelnemers en b.ezoekers van de Kite Surf Open 2005 maalden daar op het Noordwijkse strand niet om. Door de straffe wind kwamen de handlepasses, grabs en loopings prima uit de verf. Behalve enkele lokale grootheden - die de sport ook op mondiaal niveau beoefenen - kozen dit weekeinde toppers als de Britse wereldkampioen Aaron Hadlow en de Ar gentijnse publiekslieveling Martin Vari voor het Noordwijkse strand het luchtruim. Pagina R3: Noordwijk is hot tijdens Kitesurf Open. Foto: Eric Taal 7 r r calanc miru de Grondwet niets verandert als dat die op alle fronten beter schap brengt. De liberalen zien er de funda menten in van een vrijere eco nomie, de sociaal-democraten menen zo een socialer Europa te vestigen, de pleitbezorgers van het milieu prediken dat het con tinent groener wordt. Dat die drie stellingen moeilijk allemaal tegelijkertijd waar kunnen zijn, blijft onbesproken. Wie 'nee' zegt, wordt afgeschil derd als een bekrompen nationalist of als iemand die het oorlogsverleden veronachtzaamt. Met als dieptepunt de manier waarop Balkenende de herdenking in Margraten van 1940 - 1945 gebruikte om voor de grondwet te pleiten. Alsof het niet de NAVO maar de EU was die bij de laatste continentale oorlog - op de Balkan - ingreep. De kans is niet gering dat deze halfbakken campagne de ko mende twee weken, wanneer het bombardement aan adverten ties en televisiespotjes losbarst, alleen maar irritatie opwekt Zo bijt het kabinet - op kosten van de belastingbetaler - in z*n eigen staart. Peter de Vries (advertentie) Ontspannen bezoekers tijdens het Pinkpopfestival. Foto: GPD/Harry Heuts londen/anp - De Britse premier Tony Blair is beschuldigd van seksisme omdat hij de nieuwe onderminister voor vrouwenza ken, Meg Munn, zou hebben gevraagd de functie op zich te nemen zonder de bijpassende beloning. Blair kan Munn, die in het weekeinde werd be noemd, kennelijk geen minis terssalaris geven omdat hij zijn quotum ministerssalarissen al heeft opgebruikt. De woordvoerder van Blair heeft ontkend dat de benoe ming van Munn zo laat is geko men omdat de premier verge ten was dat hij nog een be windspersoon voor vrouwenza ken nodig had. Maar een ande re verklaring voor het ontbre ken van Munn op de vorige week dinsdag gepubliceerde lijst van benoemingen kon de woordvoerder niet geven. KALFSVLEESKROKET Geldig van di 17 t/m zon 22 mei landgraaf/gpd - Door de toe gangscontrole lopen, bonnen halen, biertje pakken en voor aan kruipen bij het optreden van je favoriete band. Waar dit ritueel eerder zeker een half uur tijd vergde, ben je er tijdens Pinkpop 2005 in een mum van tijd mee klaar. Het festival gaat dan misschien de boeken in als een van de minst drukke ooit, maar was daardoor volgens be zoekers juist gezellig en heel re laxed. Je kan je plas tot het allerlaatste moment ophouden. Geen enkel probleem, want als je eenmaal besluit dat je moet, loop je linea recta door naar het toilet. Geen rij, geen wachttijd. Bij de bon nenverkoop is het bij ernstige dorst hetzelfde verhaal. Die kan zonder vertraging worden ge lest. En wie zijn favoriete artiest van dichtbij wil bekijken, komt met een minimale hoeveelheid duw- en trekwerk pontificaal op de eerste rij te staan. Pinkpop 2005, op een verkleind festivalterrein, is rustig. Heerlijk rustig, vindt Danny Braeken (42) uit het Belgische Overpelt. Hij werkt bij de catering en komt al 16 jaar op het festival. „Nu het rustig is, heb ik minder werk. We hoefden vanmorgen maar 400 broodjes gezond te maken. Komen er 60.000 be zoekers dan is dat vier keer zo veel. Nu zijn we klaar en kan ik op mijn gemak naar de muziek gaan luisteren." Tessa Scheringa (16) uit Geleen en Lotte Elbrink (16) uit Spau- beek merken al vroeg dat het niet zo druk was. „Mijn vader heeft ons weggebracht en hij verwachtte al ver voor het festi valterrein in de file te belanden. Maar we konden bijna doorrij den tot aan de ingang", vertelt Tessa. De vriendinnengroep van Si- mone van der Westerloo (39) uit Beek en Donk komt net van de wc. Kwestie van een paar se conden. „Dat is wel eens an ders geweest. Stond je zeker tien minuten te wachten voor dat je aan de beurt was. Ook bij de ingang moest je andere jaren lang wachten. Nu konden we in een keer doorlopen. Ook ben ik blij dat de markt weer terug is naar het festivalterrein. Als je voorheen wilde snuffelen, moest je van het terrein af en was je meteen de sfeer kwijt." Omdat er ook minder kampeer ders zijn, heeft de organisatie dit jaar alleen camping A open gegooid. Dus lang lopen naar je tent hoeft niet. Maar dat heeft volgens Jeroen Huisman (20) uit Raalte ook zijn keerzijde. „Camping A staat helemaal vol. Toen wij kwamen, was er nau welijks plek meer. Daardoor staan we midden in de modder. Met een extra camping had ie dereen iets meer plek gehad om zijn tent neer te zetten." Iedereen is het erover eens: Pinkpop kleine stijl is gezellig. Of zoals Jack Poels, zanger van Rowwen Hèze het verwoordt tijdens zijn optreden: „Het gaat niet om de kwantiteit, maar om de kwaliteit." Pagina Kunst Cultuur: Nederlandse bands doen niet aan 'klagen' (advertentie) DE BIJENKORF JAAR BIJZONDER Droog en fris NW 3-4 Record voor AZC Heren 1 alphen aan den rijn - Het wa- terpoloteam Heren 1 van de Al- phense Zwemclub (AZC) heeft dit weekeinde de langste water- polowedstrijd ooit gespeeld. De heren lagen 26 uur, 8 minuten en 40 seconden in het water. Met die tijd overtroffen ze het oude record van de Haarlemse club Rapido met dik twee uur. AZC stuurt de bewijzen van de geslaagde recordpoging zo snel mogelijk op naar de organisatie achter het Guinness Book of Records. Pagina R3 Parlement Spanje: praten met ETA Barcelona - De meerderheid van het Spaanse parlement steunt vandaag het voorstel van de socialistische regering Zapa- tero om met de ETA te gaan praten als die bereid is om de wapens neer te leggen. In Bas kenland wordt positief gerea geerd op deze stap van de Spaanse regering. Ook de ver boden partij Batasuna, de poli tieke vleugel van de gewapende afscheidingsbeweging, denkt dat dit het begin kan zijn van vrede in Baskenland. Aanslag al-Aqsa- moskee verijdeld Jeruzalem - De Israëlische poli tie heeft vorige maand negen joodse extremisten aangehou den op verdenking van het voorbereiden van een aanslag met een raket op de al-Aqsa- moskee in Jeruzalem. Dat heb ben bronnen binnen de Israëli sche veiligheidsdiensten giste ren onthuld. De moskee is een van de heiligste plaatsen van de islam. Pools vliegtuigje onderschept stuttgart - De Duitse autoritei ten hebben gisteren twee ge vechtsvliegtuigen ingezet om een Pools vliegtuigje te onder scheppen. De Piper TA46 be vond zich in Duits luchtruim zonder radiocontact te maken. Twee Phantom F4F's van de Duitse luchtmacht dwongen het toestel uiteindelijk te lan den in Stuttgart. Volgens Duitse media kon het vliegtuigje waar schijnlijk door een technische storing geen contact leggen met Duitse verkeerstorens. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 1 Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang j de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M/DV 1 Naam: I Adres: bij de Bijenkorf. op een groot deel van de collectie op vanaf 18.00 uur. Laagstgepnisde artfcel gratis Voor het volledige aanbod kijk ook op www bqenkort nl GeDljenKOfT U I Ttelefoon At i i I Geboortedatum e-mail I Bank/giro* I Handtekening I Uitsluitend by automatische in I afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 18OO VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) J Wij gaan zorgvuldig om met persoons- I gegevens In net colofon van dc krant vindt u nadere informatie. J Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1