ferbeek wil eyenoord og voorbij SPORT 3 Stekelenburg keept frustraties van zich af Glazer heeft het voor het zeggen bij United Afellay schrikt er zelf een beetje van idropees voetbal Heerenveen w gs op weg naar record Charlton Oranje -17 krijgt lesje in effectiviteit HDC183 dinsdag 17 mei 2005 ide mcen/gpd - Het is een w iur na de uitwedstrijd te- Croningen (1-2), de geur leedkamer van SC Heeren een sportief mengsel van en bier, als Gertjan Ver- :y; 1 ilotseling vraagt wie vol- 'us week de tegenstander Sp yenoord is. Feyenoord? Ja, we kunnen nu nog vierde ide nook." vrou eet tainer ;an; a h( van Heerenveen het bloedserieus. Euro- hu oetbal halen is mooi, ge- zelfs, maar met zestig vierde worden is pas nooi. Dat is nog net een beter dan Heerenveen rd, Iseizoen, onder Verbeeks e pi tnger en leermeester Fop- Haan, presteerde. Die Ie af met de vierde plaats ux-i mnten. [edeJDO Den Haag bij Feyen- rint, is zeker mogelijk. De echter vooral of Ver mannen zondag de accu k gr; Sn keer op kunnen laden, port lit is binnen, de doelstel- jnbj ireikt en dan slaat ineens rmoeidheid toe. „Ik ben en aan vakantie toe", zegt Jan Huntelaar in het iroje idruis. [e jo lie is de clubtopscorer de 1 en met hem zijn ploeg- mc tn. In een jaar met Euro- iverwintering is opnieuw •es voetbal gehaald, voor de club en een niet logelijk gehouden presta- isfei >or de buitenwacht al- Koewel: „Ook intern was el", bekent Verbeek, iet nog dat routiniers als adomski en Petter Hans- et vragen bij hem kwa- Zo veel ervaring verdwe- fO 0 vee' j°ng spul uit de divisie in te passen, komt tl goed? „Enk Edman gaf ■"1 jk af op ons beleid, hij ng om zijn plaats in het tl] 5 elftal kwijt te raken. Mag ik vragen of Tottenham (Edmans huidige club, red.) al Europees voetbal heeft?" Verbeek zegt nooit aan de mis sie te hebben getwijfeld. „Het belangrijkste was dat ik ze moest overtuigen dat ze het in zich hadden." Als trainer geko men van Heracles moest Ver beek aan enkele zaken wennen. „In de eredivisie wordt alles tien keer uitvergroot en zijn de ego's van de spelers groter. Ze ker Nederlandse jongens zeg gen niet overal ja en amen op. Maar naast het feit dat we ge woonweg goed gescout heb ben, was er de bereidheid om de ideeën op te pakken." Volgens Verbeek had Heeren veen profijt van de Europese veldtocht. Waar velen een fysie ke ineenstorting vreesden, put te de jonge ploeg moed en ver trouwen uit de confrontaties met Benfica, Stuttgart, Dinamo Zagreb, Beveren en ook New castle United. „Ze gingen besef fen wat ze konden en de men tale veerkracht was enorm. Juist door die wedstrijden waren we in staat te winnen bij Ajax en Feyenoord." Verbeek hoopt uiteraard de se lectie bij elkaar te houden. „Dan kun je in twee jaar mee doen voor een plaats in de Champions League." Derveld en Bosvelt komen, Berg Hestad, Haarala, Sikora en Mika Vayry- nen vertrekken. Verbeek is rea list: „Heerenveen is een han delshuis en wees eerlijk: je gunt een jongen als Mika toch een stap hogerop?" FC GRONINGEN: Roorda; Elshot, Matthijs, Kruiswijk (76. Floren) en Van der Linden; Bechan (63. Krstev), Buijs, Van Gessel en Fledderus (82. Hugo); Drent en Nevland. SC HEERENVEEN: Waterman; Seip, Hansson, Breuer en Drost; Vayrynen, Radomski en Bruggmk (23. Hestad); Yildirim, Huntelaar (60. Samaras) en Nilsson. Het duel Vitesse-Ajax was bij vlagen onbeschoft hard. Rafael van der Vaart wordt neergehaald door Abubakari Yakubu. Foto: ANP/Koen Suyk Ajax-doelman wil volgend seizoen zo veel mogelijk spelen, waar dan ook v iester/anp/rtr - Ryan ra .'erlengt zijn contract met de lester United met twee imp ras li 8e'se voetbalclub maakte Bos n bekend dat de vleugel tje Her akkoord is met een ietB i verbintenis die hem tot per van 2008 aan Man- bindt. Het oude con tract van Giggs liep in juni 2006 af. Met de contractverlenging krijgt de 31-jarige Giggs de kans het record van Bobby Charlton te verbeteren. Charlton speelde 759 duels voor Manchester United. Giggs staat momenteel op 635 wedstrijden voor de club. Giggs kwam al op 13-jari- ge leeftijd naar United. door Peter van Duyl arnhem - Vitesse-Ajax (0-2) was zondag 62 minuten oud, toen de thuisploeg een penalty kreeg na een handsbal van Ajacied Julien Escudé. Het was Mat thew Amoah die het vonnis mocht voltrekken, maar de aan valler van Vitesse stuitte op een reflex van Maarten Stekelen- burg. Met gebalde vuist vierde de Ajax-doelman zijn persoon lijke succesje, in het gebaar lag een seizoen vol frustraties be storven. Eindelijk was er dus weer eens wat te vieren voor Maarten Ste kelenburg. Nu Ajax zeker is van de tweede plek, mag de jeugdi ge goalie (22) de laatste twee duels van de competitie laten zien wat hij kan. „Om volgend seizoen een zo goed mogelijk oordeel te kunnen vellen", ver klaarde trainer Danny Blind zijn keuze. En zo kreeg het voor de Amster dammers totaal onbelangrijke duel met Vitesse voor Stekelen burg toch behoorlijk wat ge wicht. Voor het talent is het jaar van De Grote Doorbraak uitge draaid op één lange deceptie. Aan het eind van de voorberei ding werd hij door Ronald Koe man aangewezen als eerste keeper. Nu het einde nadert, is zijn oogst echter schraal. Steke lenburg keepte slechts tien competitieduels, vier Europese wedstrijden, eenmaal in het be kertoernooi plus het duel om de Johan Cruijff-schaal. Het voetbaljaar is dus bepaald niet zo gelopen als Stekelen burg had gehoopt. Hij maakte nog wel zijn debuut in Oranje, maar hij werd een van de voor naamste slachtoffers van het rampzalige seizoen dat Ajax achter de rug heeft. Stekelen burg legde het uiteindelijk af te gen Hans Vonk, nota bene de man die vorige zomer als derde doelman naar de Arena werd gehaald. Stekelenburg: „Als je eerste kee per wordt, ga je ervan uit dat je gaat spelen. Dat is niet gebeurd. Misschien waren de omstan digheden er niet naar, het was ook de keuze van de trainer. Natuurlijk ben ik op sommige momenten ongelukkig geweest. Maar ik ben pas 22, dat wordt wel eens vergeten. Dan speel je geen 34 wedstrijden foutloos." Hij troost zich met de gedachte dat de gebeurtenissen van dit jaar hem sterker maken. „Men taal is het zwaar geweest. Ik heb heel veel tegenslag gehad, daar leer je van", vindt hij. „Het eni ge dat je kunt doen, is hard trai nen en dat heb ik gedaan. De trainer zei dat ik het verdiende om de laatste wedstrijden te spelen. En ik voel me ook heel goed." Van één ding is Stekelenburg doordrongen geraakt: hij móet volgend seizoen elke week spe len. De doelman probeert in de voorbereiding op volgend sei zoen een vaste plek bij Ajax af te dwingen, lukt dat niet dan wil hij op zoek naar een andere oplossing. „Ik ben 22, het is es sentieel dat ik aan spelen toe kom. Het liefst natuurlijk bij Ajax. Maar als ik in augustus zou horen dat ik op de bank moet beginnen, dan heb ik nog zo'n twintig dagen om een an dere club te vinden." Het duel in Arnhem bood een perfect inkijkje in de huidige kwaliteiten van Stekelenburg. De doelman stopte de penalty van Amoah en had ook nog een schitterend antwoord op een Blessure Wesley Sneijder valt mee EREDIVISIE ADO Den Haag - NAC Breda 6-2 (4-1). 8. Cornelisse 0-1. 24. Smith 1-1. 26. Van der Leegte 2-1. 28. Stroeve 3-1. 42. Polak 4-1. 68. Saeijs 5-1. 81. Den Ouden 6-1. 88. Jenner 6-2. Scheids rechter: Van Dongen. Toeschouwers; 5413. Rode kaart: 79. Slot (NAC) 2x geel. Gele kaart: Van der Gun (ADO), Cornelisse. Kerstens (NAC). FC Groningen - SC Heerenveen 1-2 (0- 1). 27. Hestad 0-1. 59. Nilsson 0-2, 75. Buijs 1-2. Scheidsrechter: Tem mink. Toeschouwers: 12.500. Gele kaart: Drent. Buijs (FC Groningen). Hes tad (SC Heerenveen). FC Twente - AZ 3-0 (0-0). 55. Culina 1- 0. 66. N'Kufo 2-0. 90. Majstorovic 3-0. Scheidsrechter: Wiedemeijer. Toe schouwers: 13.100. FC Utrecht - Willem II 0-3 (0-0). 53. Caluwé 0-1. 64. Reuser 0-2, 84. Reu- ser 0-3. Scheidsrechter: Van Huiten. Toeschouwers: 18.910. Gele kaart: Ceesay (Willem II). PSV - Feyenoord 4-2 (2-1). 13. Afellay 1-0. 22. Kuijt 1-1. 40. Vennegoor of Hesselink 2-1. 51. Kuijt 2-2, 52. Van Bommel 3-2, 71. Afellay 4-2. Scheids rechter: Haverkort. Toeschouwers: 33.000. Gele kaart: Van Bommel, Afel lay (PSV), Ono, Hofs, Goor (Feyenoord). Vitesse - Ajax 0-2 (0-0). 56 Grygera 0- 1,81. Van der Vaart 0-2. Scheidsrech ter: Braamhaar. Toeschouwers: 22.631. Gele kaart: Hersi (Vitesse). Heitinga, Escudé. Pienaar(Ajax). NEC - De Graafschap 3-0 (2-0). 9 Van den Eede 1-0. 42. Boutahar 2-0, 63. Boutahar 3-0. Scheidsrechter: Van Eg- mond. Toeschouwers: 11.750. Gele kaart: Barreto. Wisgerhof, Niedzielan (NEC). Bus. Magno. Roelofsen, Vanden- broeck. De Graef, Berck Beelenkamp (De Graafschap). RKC Waalwijk - FC Den Bosch 2-0 (0-0) 61. Martens 1-0, 80. Vermaelen 2-0. Scheidsrechter: Wegereef. Toeschou wers: 7500. RBC Roosendaal - Roda JC 3-1 (1-1). 24. Hakansson 1-0, 35. Cissé 1-1, 77. Hakansson 2-1, 90. Guijt 3-1. Scheids rechter: Bossen. Toeschouwers: 4800. Gele kaart: Youssouf (RBC Roosendaal). Topscorers: 1. Kuijt (Feyenoord) 26. 2. Kalou (Feyenoord). Vennegoor of Hesse link (PSV) 19, 4. Huntelaar (SC Heeren veen). Nevland (FC Groningen), N'Kufo (FC Twente) 15,7 Kone (Roda JC). Van Bommel (PSV) 14, 9. Boussaboun (NAC Breda). Perez (AZ) 13. 11 Amoah (Vitesse), Hoogendorp (RKC Waalwijk) 12. De blessure die Ajacied Wes ley Sneijder eind vorige week op de training opliep, valt mee. De middenvelder kneus de een botje in zijn voet, maar verder heeft hij geen schade opgelopen. Mogelijk is Sneij der zelfs fit voor de laatste knalharde vrije trap van dezelf de speler. Maar aan zijn spel bij hoge ballen, zo werd ook weer eens duidelijk, valt nog altijd een hoop te verbeteren. De geslaagde parade op de strafschop was wel cruciaal op weg naar de Amsterdamse winst, alweer de zevende op rij. Bijna een uur was er evenwicht in het duel, dat bij vlagen onbe schoft hard was. Toen mikte Rafael van der Vaart een vrije trap op de kruin van Zdenek Grygera, die de bal langs Harald Wapenaar kopte: 0-1. Zo hield ook Van der Vaart - voor het eerst sinds 20 maart weer basisspeler - een lekker thuiswedstrijd tegen FC Gro ningen. Zijn selectie voor het Nederlands elftal, dat op 25 mei zijn voorbereiding begint op de cruciale WK-kwalifica- tiewedstrijden tegen Roeme nië en Finland, komt niet in gevaar. gevoel over aan de dagtrip naar het Gelredome. De speler die deze week zijn vertrek uit Am sterdam aankondigde, trok het duel tien minuten voor tijd met een flitsende voetbeweging op het droge: 0-2. Met zijn vijfde treffer van het seizoen maakte Van der Vaart Vitesse kansloos voor Europees voetbal. VITESSE: Wapenaar; Vreven, Van den Berg, Dingsdag en Jansen (32. Hersi); Rankovic, Yakubu, Schaars (61. Glus- cevic) en Frankel; Rojer en Amoah. AJAX: Stekelenburg; Heitinga, Maduro, Grygera en Escudé; De Jong, Galasek en Van der Vaart; Pienaar, Charisteas (64. Boukhari) en Babel. Jeugdige middenvelder leidt PSV langs Feyenoord ven. bes! ub nnk van den Heuvel fin. oven - Ibrahim Afellay iauv e symboliek wel, maar die verre van zich. Ter- as B1 twee 28-jarige midden- Johann Vogel en Mark uitsffommel hun laatste wed- in het Philips Stadion stuurde de bijna tien en itngere Utrechter een dui- r dt signaal de wereld in. :lse! wee doelpunten en een gens doze assist was hij zon- opvallendste man in de ia ti tijd tegen Feyenoord (4-2) grol on het zelf nauwelijks be- „Volgens mij droom ik zei hij na de douche. voi mooier gevoel kun je je Argf Irensen. Ongelooflijk. Dit ;rdai nog even bezinken." i op weten ze al veel langer ;st d ch op de Herdgang een t hoi iriljantje aandient. Hij gekoesterd. Boudewijn 1 was vooralsnog de laat- SVer die bijna de hele bete ipleiding doorliep en zich lagi gens zonder omwegen in eite ofdmacht voetbalde. Afel- h >u de volgende kunnen weet als geen ander dat telle in E B nog lang is („héél lang het maar de toekomst lacht hei veer toe nadat hij ander- odifl lar lang regelmatig werd sdpsboomd door blessures. Hiddink wil de Neder- 1 Marokkaan volgend sei- 'er se bij de selectie hou- nniet verhuren. Een teken n rijt ertrouwen in de lichtge- jan? 1 de irlijk werd Afellay zondag et ve ikt met vragen of hij al uihu t in opvolging van Vo- :elbe< Van Bommel op het mid- d kei ld van PSV, maar hij hield ig te jk de boot af. Geen voor- terrf uitspraken uit de mond zie e bescheiden technicus. Ibrahim Afellay heeft gescoord. Wilfred Bouma tilt hem op. Foto: GPD/Pro Shots „Nog veel dingen moeten ver beteren. Ik ben nu heel blij dat ik deze wedstrijd heb mogen spelen. Dat het zo afloopt, is helemaal geweldig, maar verder moet ik gewoon rustig blijven en hard blijven werken." Met name de tweede goal was er een om in te lijsten. Afellay draaide de bal vanaf twintig meter met een fraaie curve voorbij de vergeefs duikende Babos. Het was de 4-2 en de be slissing in een wedstrijd die ei genlijk nooit een wedstrijd was. PSV speelde nooit zijn beste voetbal, maar bij elke tempo versnelling lag de organisatie bij de Rotterdammers meteen aan diggelen. Feyenoord kon zondag beter doorgaan als de FC Kuijt. Alleen de spits bracht PSV soms in verlegenheid, alhoewel de Eindhovenaren hem daar ook alle gelegenheid toe gaven. Bij de 1-1 werd Kuijt volslagen over het hoofd gezien, bij de 2-2 mocht hij vrij uithalen. Tussen die twee doelpunten in had Vennegoor of Hesselink PSV weer op voorsprong gebracht door een fraaie aanval over een aantal schijven af te ronden. In de tweede helft kwam de machteloosheid van de ploeg van Ruud Gullit nog duidelijker aan het licht. PSV speelde op halve kracht, maar nooit kwam de zege in gevaar. Mark van Bommel zette zijn afscheid luis ter bij met een doelpunt, na een stijlvol hakballetje van Afellay, waarna het afstandsschot van de jongeling de eindstand be paalde. De 4-2 was de climax van een bewogen weekje voor de mid denvelder, die donderdag be sloot om zich beschikbaar te stellen voor Oranje onder 20. Hij is geboren in Nederland, maar heeft ook een Marok kaans paspoort en voelt zich een Marokkaan. „Maar voor mijn ontwikkeling als speler is het beter om voor Nederland te kiezen." PSV: Gomes; Lucius, Alex, Bouma en Lee, Van Bommel (86. Vogel). Cocu en Afellay; Farfan, Vennegoor of Hesse link en Park. FEYENOORD: Babos; östlund. Saïdi, Gibbs en Bosschaart (12. Basto); Ono. Hofs en Goor; Castelen (63. Vincken). Kuijt en Kalou. Amerikaanse miljardair heeft 75 procent aandelen londen/gpd - Malcolm Glazer heeft genoeg aandelen ge kocht om van Manchester United een privé-ondeme- ming te maken. Kort nadat de London Stock Exchange gis terochtend was geopend, werden bijna vijf miljoen aan delen van de voetbalclub ver handeld. Het gros daarvan is in handen van Glazer geko men. De Amerikaanse miljar dair bereikte zo de drempel van 75 procent van de aande len om Manchester United na veertien jaar van de beurs te halen. Glazer is twee jaar be zig geweest met de vijandelij ke overname. Glazer had sinds vrijdagavond nog een half miljoen aande len nodig om de zeggenschap over United op te eisen. Ver wacht wordt dat de 78-jarige tycoon morgen uitleg geeft over zijn plannen met de club. In een eerder stadium heeft hij al aangegeven Man chester United zo snel moge lijk van de beurs te halen zo dra hij 75 procent van de aan delen in zijn bezit heeft. De overname volgde na een dramatische week in Brits voetballand, waarin de Ierse racemagnaten JP McManus en John Magnier besloten met Glazer in zee te gaan en hun 28,7 procent belang in Manchester United te verko pen. De Schotse zakenman Harry Dobson volgde en droeg zijn 6,45 procent over aan de Amerikaan. Maar de agressieve kruistocht is nog niet ten einde: Glazer aast op een aandelenbestand van ne gentig procent, waarmee hij verplicht is de rest van de aandelen op te kopen. De United-fans blijven zich onverminderd tegen Glazers komst verzetten. Zij vrezen dat de Amerikaan hun 127 jaar oude club in de schulden steekt en de prijzen van en- treekaarten en merchandising verhoogt. Glazer, bijgenaamd de 'dwerg' vanwege zijn klei ne postuur en rode baard, heeft al verklaard dat hij 400 miljoen euro leent om een deel van de overname te kun nen bekostigen. Nu hij de club in handen heeft, kan hij die persoonlijke schuld in de boeken van de club schrijven, en daar verzetten de fans zich tegen. Ze zijn bang dat Glazer overgaat tot de verkoop van het Old Trafford-stadion. Twee fanclubs, Aandeelhou ders United en de Onafhan kelijke Manchester United Supporters Associatie, bera men een grote demonstratie op 21 mei tijdens de FA Cup finale tegen Arsenal. „We zul len niets ondernemen dat de veiligheid in het geding brengt, maar wellicht móet een leger aan politie er deze wedstrijd aan te pas komen", reageerde Oliver Houston van Aandeelhouders United. Hij riep fans op om de voor naamste clubsponsors, Nike, Vodafone en Budweiser, te boycotten. Sommige supporters komen vandaag bijeen om een nieu we club te lanceren, die de werknaam FC United krijgt. Het idee daarvoor rees al in februari toen Glazer, in eigen land eigenaar van de Ameri can football-club Tampa Bay Buccaneers, zijn eerste over namepoging lanceerde. FC United haalt zijn inspiratie uit AFC Wimbledon, die in 2002 het licht zag en 3500 Wimble- don-supporters wegkaapte nadat de originele club naar Milton Keynes verhuisde. FC United gaat proberen suppor ters binnen te halen die hun seizoenkaart niet willen ver nieuwen; hen wordt gevraagd de helft van het geld dat ze besparen aan FC United te doneren. Aandeelhouders United heeft 100.000 rood-witte armband jes laten maken met de tekst 'Niet Te Koop', die deze week op de markt komen. De band jes kosten 4,50 euro en de op brengst gaat naar het gevecht tegen Glazers overname. Woordvoerder Sean Bones: „Onze producten krijgen de ware steun van fans en als we door merchandising de in komsten van de club kunnen frustreren, dan raken we Gla zer waar het werkelijk pijn doet. Dit is nog maar het be gin. We zijn van plan een complete selectie officiële merchandising te lanceren." PSV Ajax AZ Feyenoord Heerenveen FC Twente Vitesse RKC Roda JC Willem II FC Utrecht Groningen NEC DenHaag NAC RBC Graafschap Den Bosch 33 27 5 1 33 23 5 5 33 19 7 7 33 18 5 10 33 17 6 10 33 15 8 10 33 15 6 12 33 13 8 12 33 13 33 12 33 11 33 11 7 13 6 15 8 14 7 15 33 9 10 14 33 10 6 17 33 9 7 17 33 9 2 22 33 4 7 22 33 5 4 24 86 89-18 74 72-32 64 70-38 59 84-48 57 62-51 53 47-37 51 51-48 47 44-48 46 60-55 42 41-56 41 37-43 40 49-56 37 40-45 36 41-53 34 42-66 29 35-76 19 31-76 19 23-72 Programma: 22 mei: Ajax-Groningen-, Willem ll-RKC; AZ-RBC; Graafschap-Vi- tesse; Den Bosch-FC Utrecht; Feyen- oord-ADODenHaag; NAC-FC Twente; Ro da JC-PSV: Heerenveen-NEC. EERSTE DIVISIE Topscorers: 1. Koevermans (Sparta) 23, 2. Van den Bergh (Sparta) 22, 3. Musta- pha (Sparta) 21, 4. Cvetkov (Helmond Sport) 19, 5. Derksen (Fortuna Sittard) 18, 6. Hofstede (VW Venlo) 15. 7. Ham ming (Veendam), Kantelberg (Stormvo gels Telstar) 14, 9. Muhamadu (MVV), Berger (FC Zwolle), Holman (Excelsior). Lopes Monteiro (AGOW Apeldoorn) 13. Programma: 20 mei: Heracles A-Veen- dam; GA Eagles-Sparta; Emmen-MW: Excelsior-FC Zwolle; Volendam-TOP Oss; Fortuna S.-Stormv.; Haarlem-Cambuur L.; Helmond Sp-VW; AGOW-Dordrecht. pontedera/gpd - De in het oranje gehulde schoolkinderen van San Giuliano Terme gilden om het hardst, de Italiaanse bo bo's raakten niet uitgesproken over het vertoonde voetbal, maar de jongens van bonds coach Ruud Kaiser waren zater dagavond vooral stil en be droefd. In Pontedera hadden ze zojuist de finale van het Euro pees kampioenschap onder 17 jaar met 2-0 verloren van Tur kije. Oranje kreeg elf dikke kansen (waarvan de eerste al na 23 se conden), bal op de paal, bal op de lat, een niet gekregen straf schop. En niet één keer ge scoord. „De Turken spelen veel effectiever. Geef ze twee kansen en ze scoren er twee", zei Kai ser. Bij de eerste goal#Vergat de Groningse back Martijn van der Laan de bal weg te werken toen hij Deniz Yilmaz achtervolgde en bij de tweede grabbelde de toch al nerveuze doelman Ti mothy Krul (ADO Den Haag) iets te nadrukkelijk, waardoor topscorer Tevfik Köse eindelijk zijn faam waar kon maken. Kaiser probeerde zijn terneer geslagen jongens vlak voor de prijsuitreildng de waarde van het zilver te laten inzien: „Borst vooruit. We hebben zilver. Ben trots." Dat lukte aanvankelijk niet helemaal. De bondscoach zag echter al voor de aftrap de waarde van alles in. „Nog nooit haalde een Nederlandse jeugd- elftal de finale van een groot toernooi. Eindelijk is er de be vestiging hoe goed we in Ne derland bezig zijn met onze jeugdopleidingen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15