Thomas Dekker snelt naar Florence SPORT 2 Karateteam kan voorbeeld Nortan niet volgen Club Brugge pakt titel met kunst- en vliegwerk Wereldtitel ijshockeyers Tsjechië Debutant maakt indruk in eerste grote Giro-tijdrit Roma-Lazio: derby van de schaamte Geen Osca bij afschei Van Mooi Primeur vo Amsterdam Europa Cu] Singh grijpt naast top-notering irving/anp - De Amerikaanse golfer Ted Purdy heeft de Byron Nelson Classic in Irving (Texas) gewonnen met één slag voor sprong op zijn landgenoot Sean O'Hair. Vijay Singh eindigde op de gedeelde derde plaats met de Amerikanen Bob Tway en Doug Barron. De gigant van Fiji greep daardoor net mis bij de herovering van de toppositie op de wereldranglijst. De Ameri kaan Tiger Woods, die in dit toernooi voor het eerst in 142 toernooien niet door de schif ting kwam, bleef met minieme voorsprong op Singh de num mer één van de wereld. Deen Pedersen verrast Rabo-troef hardenberg - De Deen Martin Pedersen heeft gisteren de tweede etappe van Olympia's Tour gewonnen. De coureur van Team GLS verraste in de straten van Hardenberg Rabo- bank-sprinter Hans Dekkers, die de eerste rit op zijn naam had geschreven. Dekkers raakte ingesloten in het peloton en eindigde slechts als zesde. Mare de Maar, ook van Rabobank, behoudt de leiding in het alge meen klassement. Phonak wint in Catalonië salou - De Zwitserse wieler ploeg Phonak heeft gisteren in Salou de eerste etappe gewon nen van de Ronde van Catalo nië. Het betrof een ploegentijd rit. De Spanjaard Miguel Angel Martin Perdiguero, die als eer ste van de ploeg de finishlijn passeerde, kreeg de leiderstrui om de schouders. Perdiguero won deze Spaanse etappekoers in 2004. WK schaken in Argentinië doha - De wereldschaakbond FIDE heeft de bezetting en de organisatie van het toernooi om het wereldkampioenschap rond. Het wordt van 27 septem ber tot en met 16 oktober ge houden in San Luis, in Argenti nië. De stad legde 1 miljoen dollar op tafel om het evene ment te mogen organiseren. Dat deelde de FIDE mee in Do ha, in Qatar. De Argentijnse or ganisatie zal het in elk geval moeten doen zonder de Russen Garri Kasparov en Vladimir Kramnik, die beiden afzegden. Zhang Yining breekt hand peking - Het kon niet op voor tafeltennisster Zhang Yining uit China. Ze bereikte de eerste plaats op de wereldranglijst, ze werd in Athene vorig jaar olym pisch kampioen en anderhalve week geleden werd ze in Shang hai wereldkampioen. Die zege reeks werd zondag bruusk on derbroken door het ergste wat kan gebeuren. Zhang brak tij dens een training in Peking de rechterhand door hard tegen de rand van de tafel te slaan. Golfers gedeeld achtste in Masters meriden - De Nederlandse pro fessionele golfers Robert-jan Derksen en Maarten Lafeber zijn zondag op Forest of Arden in Meriden op de gedeelde achtste plaats geëindigd in het Britse Masters. Met 285 slagen hadden zij na 72 holes slechts drie slagen achterstand op de Deense winnaar Thomas Björn. De winnaar ontdeed zich in de play-off van de Engelsen David Howell en Brian Davis die sa men met hem op 282 slagen waren geëindigd. Pedrosa slaat toe in slotronde le mans - Wegracer Daniel Pe drosa heeft zondag na een enerverende race de Grote Prijs van Frankrijk in de 250cc-klasse gewonnen. De Spanjaard nam door de zege de leiding in het klassement van het wereldkam pioenschap. De wereldkampi oen in de kwartliters vocht een spannende wedstrijd uit met onder anderen Randy de Puniet, Andrea Dovizioso en Casey Stoner. De Fransman De Puniet leek op het circuit van Le Mans naar de overwinning te rijden, maar hij maakte in de slotronde een klein stuurfoutje, waarvan de geslepen Pedrosa meteen profiteerde. Australian Open lucratief toernooi Melbourne - De stad Melbour ne vaart wel bij het Australian Open tennis. De 100ste editie dit jaar gaf een injectie van 161 miljoen Australische dollar (90 miljoen euro) aan de lokale economie. Tennis Australia, de organiserende koepel, maakte gisteren de cijfers bekend. Meer dan 100.000 mensen bezochten in januari Melbourne voor het eerste grandslam van het ten- nisseizoen. dinsdag 17 mei 2005 la laguna/anp - De Nederlandse karateploeg heeft het voorbeeld van Vanesca Nortan, Euro pees kampioene in de open klasse, niet kunnen volgen. De kansrijk geachte mannen vlogen er zondag bij de afsluitende landenwedstrijd in de eerste ronde roemloos uit. De medailleteller bleef derhalve staan op drie goud en een zilver. Een re sultaat waarvoor voor aanvang graag was gete kend. Nortan bracht zaterdag in La Laguna op het Ca- narische eiland Tenerife, na Daniël Sabanovic en Timothy Petersen, het derde goud binnen. De 23-jarige studente sportmanagement won in de finale van de Servische Snezana Peric. Geoffrey Berens was in de categorie tot 60 kilo gram niet tot een stunt in staat; al was dat de me ning van de scheidsrechter. In de eindstrijd tegen favoriet Francesco Ortu viel geen beslissing. Bei de karateka's maakten twee punten. De arbiter gaf vervolgens het voordeel aan de Ita liaan, eerder dit jaar ook de beste bij het Dutch en Italiaans Open. Berens moest zich tevreden stellen met zilver. Voor Nederland was het de eerste medaille in de lichtste gewichtsklasse sinds 1988. Bij Berens, lid van sportschool Muilwijk, vochten na afloop blijdschap en teleurstelling om voor rang. ,,Ik zit met een dubbel gevoel. Aan de ene kant bent ik superblij. Zilver bij een EK voor seni oren is natuurlijk niet niks. Maar aan de andere kant, als je zo dicht bij goud zit en je verliest op beslissing, dan is dat wel zuur." Voor het 'negatieve' besluit van de scheidsrech ter van dienst waren verscheidene redenen aan te voeren. „Ik had meer aanvallen, maai- Ortu had meer druk naar voren. Dat gaf de doorslag in combinatie met zijn grotere naamsbekendheid en het feit dat hij uit Italië komt, een groot kara- teland", zei de 22-jarige inwoner van Dordrecht. De Nederlandse landenploeg verloor meteen met 0-3 van Kroatië. Stuart Kemp, Virgil Fisser en Pe tersen lieten zich onaangenaam verrassen, waar door de resterende twee partijen er al niet meer toe deden. Doordat de karateka's uit Kroatië in de halve eindstrijd met één ippon verloren van huin riva len uit Bosnië, zateen herkansing er niet in. Spanje zegevierde, zowel bij de mannen als vrou wen, en passeerde leider Nederland in het me dailleklassement. Dat was een tegenvaller voor de Hollandse afvaardiging die dus wisselend presteerde in La Laguna. door Ad Pertijs Florence - Als een machine stampte Thomas Dekker zon dag in de richting van de paar denrenbaan van Florence, waar de eerste grote 45 kilometer lange tijdrit van de Ronde van Italië aankwam. Vijf man haal de hij in; twee renners had hij bij de finish op honderd meter na te pakken. Toch wenste het vroeg gestarte Rabobank-talent niet meteen te juichen. Het ge voel onderweg was goed ge weest, maar Dekker schrok toen hij hoorde dat David Zabriskie bijna anderhalve minuut snel ler had gereden. „Ik weet pas echt wat ik er van moet denken als de tijden van de rest bekend zijn", lichtte de twintigjarige Noord-Hollander zijn aanvankelijke terughou dendheid toe. Toen tweeënhalf uur later ook leider Danilo di Luca gefinisht was, stond Tho mas Dekker op de achtste plaats. „Dat lijkt me goed hè", meldde hij met gevoel voor un derstatement. Zabriskie won de tijdrit en Dek ker hield opvallend genoeg po diumkandidaten als Cunego, Garzelli en Simoni achter zich. Hier was hij voor naar Italië ge komen. Om in de stad van Bar- tali in de toptien te eindigen. „Anders valt het me tegen", zei hij een week geleden bij de start in Reggio Calabria. „Daarmee legt hij de lat hoog", vond Frans Maassen. De ploeg leider liet hem echter begaan. Stijlvol werkte Dekker zijn rit door Toscane af. De beklim ming, die het eerste gedeelte bepaalde, was wondermooi. Maassen: „Maar op dat stuk merk je ook dat hij nog kracht tekort komt. Niet zo vreemd trouwens. Thomas is pas twin tig. Hij moet nog sterker wor den met de jaren." In de afdaling verloor hij opval lend genoeg meer tijd dan op de klim, maar op het vlakke, bijna twintig kilometer lange laatste stuk ging Dekker weer als een tgv. „En toch wist ik het niet na afloop. Ik vind dat lo gisch. Het gaat in een tijdrit im mers niet alleen om je eigen ge voel, maar ook om wat het qua resultaat waard is geweest." De startlijst overziend gokte hij op een plaats bij de toptien. Hij voldeed dus ruim aan zijn eigen verwachtingen. „Toen ik zater dag met de auto de beklimming verkende, ging ik er van uit dat Cunego en Simoni gezien de aard van het parkoers zeker voor me zouden eindigen. Toen ik vandaag met de fiets die berg op reed, dacht ik nog steeds dat Cunego en Simoni voor me zouden eindigen. Dan is dit ge woon goed." Niet alleen Thomas Dekker geeft de natie hoop in de eerste brugge/gpd - Met knikkende knieën en het zweet in de han den volgden de supporters van Club Brugge zondag de slotfase van de topper tegen Ander- lecht. Eén doelpunt van de Brusselaars zou de titelstrijd in België weer spannend maken, maar met kunst- en vliegwerk bleef Brugge op de been. Het 2- 2-gelijkspel was voldoende voor het binnenhalen van de der tiende landstitel, die in het vol gepakte Jan Breydel-stadion uitgebreid werd gevierd. De vreugde werd treffend weer gegeven door Manasseh Ishiaku. De Afrikaanse spits fleurde de ererondes op met salto's die niet zouden misstaan op een turnkampioenschap. De architect van het succes van Club Brugge hield zich toen al een minuut of twintig op in de buurt van de kleedkamers. Trond Sollied bleef zoals altijd de nuchterheid zelve en toonde uiterlijk weinig emoties. Voor de Noorse trainer was het zijn tweede kampioenschap met Club Brugge, dat onder zijn lei ding ook twee keer de beker en drie keer de Belgische Supercup won. Zeven prijzen in vijf jaar tijd staan goed op zijn cv en de achtste trofee ligt binnen hand bereik. Over elf dagen treft het stabiele Brugge in de bekerfina le Germinal Beerschot Antwer pen. Hoewel Sollied nog een con tract voor een jaar heeft, wor den de geruchten over een ver trek steeds hardnekkiger. „Ik heb nog geen concreet aanbod ontvangen, dus blijft het bij speculeren", zei Sollied na af loop. „Als er een club komt, is het ook heel simpel: ja of nee. Het bestuur beslist of ze me wel of niet laten gaan. Als een club concreet wordt en Brugge werkt mee, dan kan ik zo vertrekken." Naast de nuchtere Noor zou Club Brugge ook wel eens zijn beste speler kunnen verliezen. Timmy Simons staat nog altijd nadrukkelijk in de belangstel ling van Feyenoord en de aan voerder liet tegen Anderlecht zien waarom de Rotterdam mers hem zo graag willen inlij ven. Achter zijn meespelen stond lange tijd een vraagteken, omdat Simons in de week voor afgaand aan de topper met een ribblessure sukkelde. Hij ver beet de pijn, ging voorop in de strijd en was een voorbeeld voor zijn ploeggenoten. Simons zorgde voor evenwicht in het elftal en mede daardoor was Club Brugge in de eerste helft de bovenliggende partij. milaan/anp/rtr - De grootste consumentenor ganisatie van Italië heeft voetbalsupporters die het duel AS Roma-Lazio hebben bezocht, opge roepen hun geld terug te vragen. Dat advies werd uitgevaardigd omdat de Romeinse teams ervan verdacht worden de wedstrijd bewust op een ge lijkspel te hebben laten eindigen. Zowel AS Roma als Lazio heeft dat puntje hard nodig in de strijd tegen degradatie. Vooral in de tweede helft waren er amper aanvallende acties te noteren. „De derby van schaamte", kopte de Romeinse krant II Messaggero. De openingskop van Corriero dello Sport luidde: „Beschamend!" Omdat de verdenkingen zich opstapelden, be sloot de consumentenorganisatie Codacons fans te vragen om hun geld terug te eisen. Spelers en begeleiders van beide clubs ontkennen dat er af spraken zijn gemaakt. week van de Giro. Ook Theo El- tink (23) laat zien dat hij het no dige in zijn mars heeft. De Bra bander eindigde zaterdag in de lastige etappe naar Pistoia als tiende, in het spoor van de ont ketende klassementsrenners Cunego en Simoni. „Het is ge weldig dat je in zo'n groep kunt finishen", zei Maassen vol be wondering. Eltink was de eerste om dat laatste een beetje te relativeren. „Als ik samen met ze aan de klim begin, zal ik er boven niet bij zitten." Maar toch, Eltink werd beloond voor het feit dat hij mee was gesprongen in de vroege 'ontsnapping van de dag'. Uit die twintig man grote kopgroep reed Koldo Gil Perez naar de zege. Als enige kregen de grote mannen van het klas sement hem niet te pakken. Cu nego maakte de meeste indruk op de mooie en lastige klim bo ven Pistoia. Aan de meet vergis te hij zich echter. Hij dacht naai de zege te sprinten, niet weten de dat Gil Perez al lang gefinisht was. Eltink werd als een van de laat- sten 'opgeraapt' door de ontke tende Cunego, Di Luca en berg koning Rujano. „Eigenlijk was ik helemaal niet uit op zo'n ontsnapping. Het regende aan vallen en net die keer was het mijn beurt om mee te sprin gen." Achteraf was hij er blij mee. „Dit is toch de vervulling van een jongensdroom. Wie wil er niet met de grote namen naar de streep rijden in zo'n etappe? Dit geeft me moraal. De weken voor de Giro heb ik weinig ge koerst. Je vraagt je dan af of je wel goed bezig bent zo kort voor een grote ronde. Nu blijkt van wel. Oké, dit is geen Tour, maar voor mijn gevoel doe ik mee op het hoogste niveau. Dat is geweldig." Eltink was deze Rond van Italië, waarin Allesandro Petacchi gis teren 'eindelijk' zijn eerste spurtwinst behaalde, al eerder in de aanval. Toen gaf hij aan zuinig met zijn krachten te wil len omspringen. „Omdat ik an ders bang ben Milaan niet te halen." Maar hoe zat dat zater dag? „Als je eenmaal zo ver ge komen bent, wil je op het einde op zo'n lastige beklimming la ten zien wat je kunt. Zo werkt dat. Maar voorop blijft staan dat ik Milaan wü halen. Niet voor het kruisje, maar omdat je er als coureur zo veel beter van wordt door een grote ronde uit te rijden. Ik zou hier dolgraag voor het klassement rijden. Voor plek 25 of zo. Maar dat brengt nu niks. Ik krijg mijn kans heus nog wel om voor het klassement te rijden", aldus de renner uit Dirkshom, die nóg een tijdrit staat te wachten in deze Giro. Na een flitsende start (Ceh schoot na één minuut al de 1-0 binnen) domineerde Brugge het eerste halfuur. De spanning was voelbaar en zowel binnen als buiten het veld hing een agressieve sfeer. Dat verergerde ook nog eens, toen Anderlecht vlak voor rust uit het niets op gelijke hoogte kwam via Tihi- nen. Een blunder van doelman Zitka hielp de thuisploeg twee minuten later weer in het zadel. Spelverdeler Ceh passte op Ver- heyen, die de uitgekomen Zitka zag mistasten: 2-1. Na rust maakte Anderlecht al snel via topscorer Jestrovic op nieuw gelijk en die treffer bleek de inleiding voor een sterke tweede helft van de Brusselaars. Brugge kwam er niet meer aan te pas en de kreten van vreugde van de fans maakten plaats voor zuchten van teleurstelling. Anderlecht was via Dindane, Vanderhaeghe en invaller Iachtchouk heel dicht bij de overwinning, die nog een mi nieme kans op de titel zou be tekenen. Die treffer kwam er echter niet, waardoor de Brus selaars zich tevreden moesten stellen met de tweede plaats. Achter de eeuwige aartsrivaal, die voor hun neus een uitbun dig feest vierde. De Tsjechische ploeg danst op het ijs na het behalen van de wereldtitel. Foto: EPA/Robert Parigger wenen/anp - De Tsjechische ijshockeyers heb ben Canada zondagavond in Wenen de wereldti tel ontfutseld. Op de zege in de finale viel niets af te dingen: 3-0 (1-0 0-0 2-0). Rusland stelde zich tevreden met brons. Prospal, Rucinsky en Vasicek, die in de laatste minuut gemakkelijk scoorde nadat de formida bele doelman Brodeur van het ijs was gehaald, onttroonden de Canadezen. De grote vedette Jaromir Jagr, met een salaris van 11 miljoen dol lar de best betaalde speler in de ijshockeywereld, ging voorop in het Tsjechische offensieve geweld. De Tsjechen dankten hun elfde WK-goud overi gens in eerste instantie aan de voortreffelijke or ganisatie van de verdediging. De anders zo ge vaarlijke Canadese aanvalslinie met Nash, Gagne en Thornton, in Oostenrijk goed voor achttien doelpunten, kreeg in de met 8000 toeschouwers uitpuilende Wiener Stadthalle geen schijn van kans. De 33-jarige Jagr kon na afloop zijn lol niet op. Hij werd de vijftiende speler in de historie die de cirkel rond heeft: olympisch goud, de Stanley Cup en wereldkampioen. Een dag eerder werd nog voor zijn gezondheid gevreesd. In de slotfase werd de dure Tsjech geveld door een puck tegen het hoofd. Hij herrees na een korte behandeling om zich eerste pinksterdag bijna onsterfelijk te maken. Met dank aan Dvorak, die in de vijfde mi nuut van de verlenging tegen Zweden de win nende treffer maakte (3-2). De Scandinaviërs bleven in Oostenrijk met lege handen, voor het eerst sinds het WK van 2000. In de strijd om het brons was Rusland aanmerkelijk energieker: 6-3 (3-2 3-0 0-1). De Russen zag in de halve eindstrijd tegen Canada - beide landen, de Sovjetunie meegerekend, waren al 23 maal ge huldigd als wereldkampioen - een inhaalrace bij 3-4 stranden na met 0-4 te hebben achterge staan. estoril/anp - Over haai jaar (2004) als toonaan Nederlands topsporter Leontien Zijlaard-van net niet de Laureus Aw wonnen. In het casino toril verkoos de uit vee den bestaande Academy avond Kelly Holmes, de atiete die bij de Olyn Spelen in Athene tvve (800/1500 m) goud wc deerde de Nederlande ster nauwelijks. „Ik w vereerd dat ik hier staan." Daarmee zei de mee winnares van goud op sche Spelen (Sydney; j niets te veel. De Laureus ook wel Oscar van de Sp noemd, geldt als zeer p eus. In de betreffende zing van beste vrou sporter nomineerde eer nationale jury vijf kand Van Moorsel: „Dat ik hii een grote erkenning vi fietsen voor vrouwen." Eerder al besloot Van meer te gaan doen in he van de Laureus Award, me gericht op sociale pi in het kader van Sp Good. Ze is inmiddels i sadrice van de Benelux-! P onder andere de NedejÈ Prins Pieter-Christiaan, Sport for Good zet zich de kansarme jeugd. Van sel: „Daaraan lever ik gn bijdrage. Door de spon een mooie en onbe jeugd gehad. Ik heb m beziggehouden met ve dingen als alcohol en Het doel van de proje onder meer ciminele je terug te krijgen in de schappij. Dat is een mo ven." Bij de mannen was er lijks sprake van een ver [t met de toekenning Award aan het tennisfer 01 Roger Federer. De spo van het jaar werd het voetbalelftal. amstelveen/den bosch/ Het Nederlandse du pr regeert in Europa. Zo vrouwenploeg van Den als het mannenteam v sterdam veroverde ni voor eigen publiek de Cup voor landskamp Vóór Amsterdam was 5' primeur, voor Den Bos n het alweer de zesde titd De feestvreugde in het B se hockeybolwerk was minder om. Amsterdam, dat in 1! 2003 al wel de Europa won, kreeg de begeerde in het belangrijkste clubtoernooi niet cade eerste twee groepsdue het Belgische Royal (10-0) en het Tsjechisch! Praag (6-0) leverden in generstadion nog wein blemen op. De besi wedstrijd tegen Club Alster uit Duitsland, mei zet een plaats in de fin: io\ digde zondag ternauv de in 5-4. Met drie treffers was B e wes de gevierde man duel waarin de Duitse 01 drie keer een achterstan werkte. In de laatste lei schoot Hawes uit eens ri; ner zijn ploeg naar de sij Daarin was het Engelse w de verrassende tegens ah De Britse ploeg wees het favoriete Terrassa ui je in de beslissende groeior strijd met 4-1 terug. De finaleplaats voor betekende overwerk vo jandro Verga, de Argnve coach van Amsterdaijnc Zuid-Amerikaan had op sa gerekend en moest d zondagavond in het hol iriJ videobanden bekijken 8 een goed beeld van dei n opponent te vormen. Het technisch veel bete Dp sterdam had maandag o ge nale (1-0) veel moeite Engelse hardlopers in bf du te houden. Een snelle lij van Paul Frederik van B g gaf de thuisploeg het zelfvertrouwen. Op hel ve vlees en met het nodig! tai haalde Amsterdam sch irs het eindsignaal, waafl H feest los barstte in en tel1 het Wagenerstadion. pe International Timme nr moest zich inhouden tijil er festiviteiten. De 28-jarig denvelder verliet in deirli helft per brancard het ve >ki derzoek in het ziekenhui ft i uit dat hij zijn sleutelbei Vj gebroken. Net op tijd kei ld onfortuinlijke Hoyng tö ijk het Amstelveense terre i u zijn ploeg de titel te zie le nen. SV Een Italiaanse vrouw ziet het peloton voorbij flitsen onderweg van Florence naar Ravenna. Foto: Reuters/Stefano Rellandini

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14