Verhoudingen staan op scherp bij Feyenoord Uitzinnig Barcelona viert landstitel Racende prinsen leven zich uit op Zandvoort Gullit mag blijven, Van den Herik zinspeelt op eigen vertrek opvolger [Seggelen 1: PSV neemt afscheid van bijzonder duo Nicklaus stopt na St. Andrews SPORT dinsdag 17 mei 2005 5-91 door Hans Leber eindhoven - Feyenoords voor naamste daden bestonden afge lopen weekeinde uit woorden. Op het veld van PSV liet de ploeg het zondag weer afweten (4-2), waardoor op de laatste speeldag zelfs de vijfde plaats achter Hee renveen (twee punten minder) dreigt. Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik trok de aan dacht in de krantenkolommen: „Gullit blijft", zei hij. Om vervol gens, net als in zijn nieuwjaars- speech, te zinspelen op zijn ei gen vertrek. „Ik worstel zelfs met de vraag of ik wel door moet gaan bij Fey enoord omdat ik het gevoel een beetje kwijt ben", zei Van den Herik tegen een landelijk och tendblad. Afgelopen januari hield hij zijn gehoor tijdens de nieuwjaarsreceptie al voor te zullen vertrekken zodra zijn aanwezigheid de toekomst van Feyenoord in de weg zou staan. Daarmee reageerde Van den Herik op geruchten dat enkele Rotterdamse havenbaronnen geld in de club willen stoppen, maar niet in een Feyenoord mét Van den Herik. Na de tiende seizoensnederlaag maakte Feyenoord-coach Ruud Gullit een geërgerde indruk. Dat hij mocht blijven, had ook hij in de krant moeten lezen. Waarom de twee elkaar niet spraken, luidde daarop de vraag. „Ik ben dagelijks op de club, doe mijn werk. Ik ken zijn (Van den Heriks, red.) agenda niet. Als het slecht gaat heb ben we iedereen nodig." Gullit stelde verder vast dat er „in de structuur van Feyenoord" iets fout zit, waarna hij opnieuw pleitte voor de komst van oud- Feyenoorder Wim Jansen. Na een verloren seizoen staan de verhoudingen bij Feyenoord op scherp en kunnen de ko mende dagen en weken nog wel eens verrassende wendin gen te zien geven. In de cata comben van de nog immer feestende kampioen PSV her haalde Dirk Kuijt, met twee doelpunten (Vennegoor of Hes- selink, Van Bommel en Afellay (2x) scoorden voor PSV) weder om Feyenoord-uitblinker, zijn woorden van twee weken gele den: „Er zullen spelers weg moeten. Het ligt niet aan de trainer, die haalt het maximale eruit. Dit elftal kan niet beter, hoe erg het ook is dat te moeten zeggen. Daarvan moet iedereen bij de club overtuigd zijn." Of er een reorganisatie van het spelersbestand komt, wilde Gullit zondag niet zeggen. Maar hij moppert al weken dat me nigeen bij Feyenoord het ver eiste niveau niet haalt. De ver koop of verhuur van mindere goden moet de weg bereiden voor de twee eerder door tech nisch directeur Mark Wotte aangekondigde échte verster kingen. In hetzelfde kranteninterview beklaagde Van den Herik zich er over dat hij als voorzitter van de Raad van Commissarissen te veel het gezicht naar buiten is, terwijl hij dat aan zijn directie wil overlaten. „De buitenwereld ziet me nog steeds als 'II Presi dente'." Een vervangend aam beeld voor de buitenwacht kan Van den Herik niet vinden, zei hij: „Een ijzersterke directie voorzitter zou zo iemand kun nen zijn, terwijl ik dan op de achtergrond toezicht houd, handjes schud, de club verte genwoordig en goodwill-initia tieven ontwikkel." Misschien is Van den Heriks probleem dat zo'n ijzersterke man in de voetbalwereld hele maal niet onder zijn toezicht wil werken. Van den Herik heeft bij de club de touwtjes vanaf grote afstand in handen, hij is door zakelijke beslommeringen in het buitenland amper aan wezig. Ondertussen is Feyen oord de laatste jaren een in zichzelf gekeerde organisatie geworden, waar vooral via een eigen krant en via internet met de buitenwacht wordt gecom municeerd. Omdat er via de sportpers te veel 'onterecht ne gatiefs' over de club werd ver spreid, heet het. Het is dezelfde verongelijktheid die doorklinkt als Van den Her ik spreekt. De KNVB, de over heid, de politiek, de Eredivisie cv, justitie die hem vervolgde voor vermeende belastingont duiking bij transfers, alles en ie dereen heeft het op hem en Feyenoord gemunt Maar zo is het natuurlijk niet. Het lijkt alsof Jorien van den Herik inziet wat hem dit week einde door Gullit werd ingepe perd: „Uiteindelijk ben ik hoofdverantwoordelijk voor wat bij Feyenoord gebeurt, maar mijn probleem is dat ik er inmiddels te ver vanaf sta." ay leidt Jiangs oord Balen wijst fcrescia af - Barry van Galen laanbieding van Bres- lezen. De 35-jarige leider van AZ kon voor [tekenen bij de huidige voorlaatst van de Itali- !ieA. „Ik ga toch ook Den Bosch?", reageer den. „Ik ben geen die tot zijn recht en verdedigend inge- j. Zeker niet als er tadatievoetbal moet Jespeeld. Ik heb het bij aar moeten doen en enomen: dat nooit ilijf lekker in Alk- tea Nortan van Europa - Vanesca Nortan is niddag in La Laguna inarische eiland Tene- )ees karatekampioene p klasse geworden. De udente sportmana- fcit Nieuw-Vennep won We van de Servische |Peric. Ze had daarvoor erlenging nodig: 1-0. kde met een stoot naar pit", schetste Nortan ing. Het goud was vol- |niet in gevaar ge- indaag was ik erg I wist dat ik van haar pen. Ik had haar ook al iL/gpd - Danny Hesp ir 1 juli zijn spelerste- RBC voor de voorzit- er van voetbalvakbond JÊ k heb altijd al de ambi- lom iets te doen op dit aldus de 35-jarige ver- Fantastisch dat ik hier ben." t al langer dat de WCS >nsl ng van Contractspe- lu{ 1 een baan aan wilde zijn actieve carrière, sprak hij regelmatig idige voorzitter Theo 'len uit Leiden, die in !kt. „Maar pas een half den ben ik specifiek ge- voor de functie van m/|t. Ik heb daar goed lacht en ben nu heel ja heb gezegd. Ik heb isch JPI [kii n de v; v ter id. ■sluiib y< 'omK irol toten: e. ichille ef Rijkaard maakt einde aan 'barre tocht door dorre woestijn' ip !sp wacht, na de na- ie met RBC, een perio- III varing opdoen als eer- /an de WCS. „Ik moet (i groeien in die nieuwe clubs bezoeken, spe en voorlichten, advie- |n en ook individuele 'beren te helpen met ft nooit de behoefte •m na zijn spelersloop- trainer terug te keren, van spelers beharti- iem beter. „Ik heb ook ïtrale Spelersraad ge- heb zo ook vergade rt de WCS meege- weet dus wel een ie het werkt. En zo heel is de WCS gelukkig Ik ga nu niet ineens tl in een pak rondlo- t iger, die speelde voor 'renveen, TOP Oss, Ro- Z, NEC en RBC, denkt hij het gras gaat mis- het begin zeker niet, sschien ga ik later nog ergens tegen een bal- barcelona/gpd - Een uitzinnig feestvierende menigte van een miljoen fans heeft afgelopen weekeinde de kroon gezet op het werk van Frank Rijkaard. 24 uur lang daverden de tonen van de Bar^a-hymne door de stra ten van Barcelona met als apo theose het spetterende slotfeest in stadion Camp Nou. Voor het eerst in zes jaar kon er weer worden gejuicht. De landstitel, met nog twee wed strijden te gaan, was binnen. Na de 2-2 van Real Madrid za terdagavond tegen Sevilla was voor Barcelona een gelijkspel tegen Levante voldoende om de lang ontbeerde trofee in de wacht te slepen. Dat grote mo ment viel in de 59e minuut toen de Kameroense spits Samuel Eto'o zijn ploeg naar de 1-1 en daarmee naar het kampioen schap kopté. „Een barre tocht van zes jaar door een dorre woestijn." Zo hebben de supporters volgens de sportkrant Sport de geknakte trots van de in hun ogen groot ste club van de wereld ervaren. „Een donkere tunnel", zo schreef een andere krant. Nu is er de 'cambio', de grote veran dering onder leiding van de man met de bedeesde stem en het rastakapsel, in wie niemand van het Barga-legioen enig ver trouwen had toen hij twee jaar geleden door de nieuwe voor zitter Joan Laporta op advies van Cruijff werd aangesteld. Frank Rijkaard werd gezien als tussenpaus, want het wachten was op Ronald Koeman. Terwijl de spelers, belicht door de rood-blauwe clubkleuren, op de middenstip van de gras mat het publiek begeesterden, ving de cameraman van TV-3 de gelukzalige glimlach van de Rel rond Eto'o Een dag na het kampioens feest in het eigen stadion Nou Camp is topscorer Sa muel Eto'o diep door het stof gegaan. De 24-jarige in ternational van Kameroen betuigde uitgebreid spijt over een beledigende kreet aan het adres van zijn voor malige club Real Madrid. „Madrid, stelletje bastaards, hier staan de kampioenen!", schreeuwde Eto'o in de mi crofoon. Veel van de 100.000 feestvierende fans namen de ondoordachte uitlating van hun overmoedige held over. „Ik hoop dat iedereen bij Real Madrid mijn excuses wil aannemen", legde Eto'o gis teren tijdens een haastig be legde persconferentie uit. „Iets denken is iets anders dan iets zeggen. Ik heb nie mand respectloos willen be handelen. Iedereen die zich door mij toch beledigd voelt, bied ik duizend keer mijn verontschuldigingen aan." trainer, zittend op een plastic stoeltje, terzijde van het feest gewoel. Later, toen ook hij voor de schijnwerpers wordt ge haald, schoof Rijkaard alle eer naar zijn spelers, naar zijn voorzitter en de supporters. Hij maakte een diepe buiging en zei: „Ik voel me ontzettend ge lukkig als ik al die tevreden ge zichten zie. Als je dit moment mag beleven, begrijp je beter wat deze club is." De commentaren zijn una niem: Rijkaard heeft eenheid gebracht bij FC Barcelona dat, na de laatste landstitel onder Louis van Gaal in 1999, door wanbeleid, gekonkel en ruzies werd verscheurd. Met de nieu we voorzitter Joan Laporta en directeur sportzaken Txiki Begi- ristain heeft Rijkaard de toon gezet voor een nieuw Barq:a, dat weer vertrouwen heeft in eigen kunnen. Maar belangrijker nog: dit Bar^a kan weer dc trots zijn van het Catalaanse volk. Dit optimisme vond dit week einde een uitweg in een zinde rende feestvreugde. Maar het feest was tevens de bevestiging dat er geen weg terug meer is. Met de lege bierblikjes nog langs de straten, hunkert het Bar^a-legioen alweer naar de volgende titel. Opgehitst door de veeleisende sportpers zijn de verwachtingen van de fans hooggespannen. De weg om hoog is de enige die er is voor de Nederlandse trainer. Daarom ligt de strategie voor de toekomst al klaar. Volgens be richten zal Mark van Bommel vandaag nog in Barcelona zijn opwachting maken om zijn komst naar de Catalaanse hoofdstad voor te bereiden. Of ficieel is er nog steeds geen be vestiging van de transfer. Een tweede versterking wordt Santi ago Ezquerro, de linksbuiten van Athletic de Bilbao. Ook is de club op zoek naar een kee per naast Victor Valdes. Daarnaast zet de clubleiding al le zeilen bij om de huidige spe lersgroep bij elkaar te houden- .Vooral de succesvolle spits Eto'o wordt door alle grote clubs benaderd om voor heel veel geld de overstap te maken. „Blijf bij ons, Samuel, alsje blieft", smeekte de hoofdredac teur van een sportkrant namens de fans. Barcelona-speler Ronaldinho viert het kampioenschap. Foto: Reuters/Albert Gea Pieter-Christiaan en Bernhard jr. hebben net als hun grootvader passie voor snelheid door Govert Wisse zandvoort - Die verdomde Gerlach-bocht. Niet de minste coureurs (James Hunt, Jacky Ickx) gleden in het verleden in die verraderlijke knik op het Zandvoortse circuit van de baan. Dus hoeft prins Pieter- Christiaan zich niet te schamen dat hij daar tijdens de Pinkster races na een heftige slip bijna letterlijk in het stof bijt. Geluk kig voor hem kan hij verder met zijn beschadigde Seat, maar hij heeft wel enorm de pest in. „Ik baal hier verschrikkelijk van. Het was mijn eigen dom me fout. Ik had mijn dag niet helemaal, was waarschijnlijk te gespannen voor de wedstrijd", zegt de zoon van prinses Mar griet. „Ik vind het vooral verve lend voor de andere rijder." Die ander is broer Bernhard jr.. Mensen van het koningshuis la ten zich vaak rijden in een hof- auto, maar beide prinsen krui pen het liefst zelf achter het stuur van een wagen met opge voerde motor. Het duo is dit jaar opnieuw te vinden in de Seat Cupra Cup. Afgelopen za terdag stond een twee-uursrace op het programma in Zand voort. Na een uur gaf de jongste (Pieter-Christiaan, 33) het stuur over aan de oudste (Bernhard jr., 35) van het tweetal, dat geen rol van betekenis speelt. In het veld van 22 deelnemers eindigt wagen nummer 30 van P.C. en B. van Oranje, zoals de namen staan vermeld op de zij- De prinsen Pieter-Christiaan (rechts) en Bernhard jr. nemen voor hun Seat-race de tactiek nog even door. Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer kant, als negentiende met drie ronden achterstand op de win naars. Ze laten slechts één an der team (een monteur: „Dat reed met de handrem aan") achter zich, want twee equipes vallen uit. Per ronde geven de Oranje-coureurs zo'n drie se conden toe op de top. Met de Paasraces was de Oranje-bolide nog zesde, maar toen reed de erkende snelheidsduivel Tom Coronel als gastrijder mee in plaats van de afwezige Pieter- Christiaan. Snelle auto's en het konings huis, ze horen bij elkaar. Hoe wel, snel? Vader Pieter van Vol lenhoven deed ooit mee aan de rally Luxemburg-Scheveningen in een Dafje, dus erg hard zal dat niet zijn gegaan. Maar wij len prins Bernhard drukte graag het gaspedaal in van een sport wagen en was ook vaak te gast op Zandvoort. Op diens ver jaardag kwam een clubje race vrienden steevast een borrel drinken op paleis Soestdijk. Beide kleinzoons hebben de zelfde passie voor het racen. Met opa keken ze soms op zon dag op Soestdijk naar een For mule 1-wedstrijd. Bernhard jr.: „Ik kijk nu nog graag naar de Formule 1. Eens per jaar bezoek ik een Grand Prix. Zijn broer: „Maar de laatste tijd vind ik de Formule 1 minder leuk. Het draait alleen maar om geld. Het is de haute couture van de autosport geworden. De afstand naar de fans is te groot. Dan is het op Zandvoort leuker. De wedstrijden zijn spannender en het publiek kan overal dicht bij komen om een kijkje te ne men." Pieter-Christiaan noemt het ra cen een 'mega-hobby'. „Het gaat me niet in de eerste plaats om de snelheid, want zo hard gaat het niet in de Seat Cup. Wat me vooral boeit is het voortdurend zoeken naar preci sie, om te proberen zo scherp mogelijk te rijden. Wat we mis sen is vooral ervaring. Het gaat om trainen en kilometers ma ken. Daar komen we helaas te weinig aan toe. Ik merk wel dat we per wedstrijd een seconde harder gaan." De prins wil zijn verhaal kwijt over zijn crash na twintig minu ten in de Gerlachbocht. Tegen een rijder van een ander team: „We reden in een treintje met wat anderen en werden opge houden door een langzamere rijder. Toen ging ik in de fout, ik zeilde te veel naar buiten." De ander: „Kloten, joh." De prins: „Ja, heel erg kloten. Een reddingswagen komt na de crash al snel naderbij om de Seat van de Oranjes weg te sle pen. Daar is geen denken aan. Pieter-Christiaan: „Bekijk het maar, dacht ik. Ik stop er beslist niet mee. Het lukt hem met enige moeite om zijn wagen weer aan de praat te krijgen. Een ronde later komt hij binnen om een be schadigd achterwiel te laten vervangen. Met tape worden ook wat loshangende onderde len vastgeplakt. Maar een bo demplaat sleept in het vervolg van de race met een hoop ka baal over het asfalt en beïn vloedt de snelheid negatief. Bernhard kijkt rustig naar de brokkenrace van zijn broer. Na een uur is het zijn beurt en neemt hij plaats achter het stuur. Pieter-Christiaan kan on derwijl met een spaatje in de hand bijkomen. Hij ziet rood van de inspanning. „Racen is afmattend, omdat je een uur lang heel geconcentreerd bezig bent in een warme auto. maar qua inspanning is een mara thon veel zwaarderaldus de prins die ook veel hardloopt. Bernhard jr.: „Je moet in goede conditie zijn voor het racen. En eerlijk gezegd kan mijn conditie beter." Ze zijn blij dat ze met rust wor den gelaten op het circuit. Er lopen geen horden roddeljour nalisten achter hen aan. Pieter- Christiaan: „De mensen hier zijn alleen maar geïnteresseerd in autosport en niet in dingen er omheen. Ik merk dus niks van overdreven belangstelling voor ons." Misschien verandert dat als ze zich mengen in de strijd aan kop. Maar daar ziet het voorlopig nog niet naar uit. S6: Van der Sloot en Schaap: geen geluk eindhoven/gpd - Mark van Bommel had het allemaal op papier gezet. Wat hij zou mel den in zijn speech in het Philips Stadion, zondagmiddag na de wedstrijd tegen Feyenoord (4-2) Maar op het moment supreme - staande op de middenstip, met de microfoon in de hand - wist hij het niet meer. „Ik had me een beetje voorbereid, wilde van alles zeggen, maar toen ik daar stond, vergat ik het", lach te de middenvelder in de cata comben, nadat hij en Johann Vogel uitbundig waren uitge zwaaid door de eigen aanhang. Van Bommel nam afscheid in stijl. Met een doelpunt. En een gele kaart, die hem komend weekeinde de laatste competi tiewedstrijd in Kerkrade kost. Het zal hem een zorg zijn. „Ik had daar graag gespeeld, maar zit er niet echt mee. Het was ook wel een forse overtreding." Eén persoon vergat hij niet ex tra te bedanken in zijn woordje naar de supporters: Harry van Raaij. Van Bommel en de voor malig PSV-voorzitter hebben een speciale band. „Ik ben al heel snel, op mijn 23ste, aan voerder geworden van PSV. In die vijf jaar hebben Van Raaij en ik veel contact gehad. Ook de onderhandelingen over de laatste contractverlengingen waren met hem, vaak onder een etentje. Ook in privézaken steunde hij me altijd. We heb ben een band gekregen, hij zal altijd een speciale man voor me blijven." Kort voor het eindsignaal kreeg Van Bommel de verwachte pu- bliekswissel. Hij werd vervan gen door Johann Vogel, die vanwege een lichte knieblessu re buiten de basis was gehou den door Hiddink. De Zwitser en Limburger speelden zes jaar lang zij aan zij op het Eindho- vense middenveld, komende zomer gaan ze tegelijkertijd naar een grote Europese com petitie. Van Bommel wilde zondag nog altijd niet zeggen naar welke club hij vertrekt; algemeen wordt aangenomen dat hij naar Barcelona gaat. Het kostte wel moeite, gaf Van Bommel toe. „Het zou wel goed zijn als het naar buiten zou komen. Soms is het wel eens lastig om niets te mogen zeggen. Maar we heb ben daar nu eenmaal afspraken over gemaakt. Dan draai ik er liever omheen dan dat ik die af spraken schend." Vogel zal snel naar buiten ko men met de naam van zijn nieuwe werkgever. „Houdoe en bedankt", waren zijn laatste woorden in het stadion. Daarna sprak hij van een 'warm en mooi afscheid'. „Nu wacht de bekerfinale nog. Als we die win nen, is het afscheid helemaal af." Mark van Bommel: „Bij PSV lopen nog niet zo heel veel bekerwinnaars rond. Dat moet maar eens anders worden." den haag/gpd/reuters - Jack Nicklaus beëindigt na het Britse Open in juli van dit jaar zijn professionele loopbaan. De 65- jarige legende acht zich te oud om nog op topniveau actief te kunnen blijven. Nicklaus is recordhouder met achttien major-titels. De Ameri kaan won zes keer de Masters, vijf keer het PGA-kampioen schap, vier keer het US Open en drie keer het Britse Open. Het volgende Britse Open vindt van 14 tot en met 17 juli plaats in St. Andrews. „Hopelijk kan ik er redelijk presteren", aldus Nic klaus. „Maar geweldig zal mijn spel niet zijn. Ik hoop dat ik niet voor schut ga." pp SU Ou uin-,,1.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13