ABN Amro: Officieel bod Antonveneta ECONOMIE Autoschade claimen bij waarborgfonds Bij euro-introductie gebruikte Zalm 'recht' om te liegen 'Europese kruistocht tegen Turks toerisme' Langste 'luchtbrug' Omzetverlies transporteurs door grote EU Jongens verdienen meer claimt top groen KPN is naar de rechter el gestapt omdat het t de kleur groen die zijn e concurrent Mobistar go heeft, te veel lijkt op n groene kleur. Het d is in België vrijwel M en, maar het telecom- claimt wel het recht er- jben. „Het groen van IQ i lijkt zo veel op dat van Ier sprake is van in- aldus een KPN-woord - i8y' Mobistar, concurrent i 's Belgische mobielete- l4g' ochter Base, is niet van 9ij naar toe te geven. i91 boos over 3 rtbeperking 51, China heeft de Ver- 25 laten gedreigd met te- 12 regelen als dat land de voor importbeperkin- 53 i Chinese textiel niet in- t maakte het Chinese ie van handel duidelijk. 91 een zegsman van het nent verstoort Was- 38, het stelsel van vrije in- 2i, ïale handel. De Ameri- egering bepaalde vrij- 75 ir nieuwe quota komen 6i; mport van Chinese oeken en ondergoed. i7' ikaanse markt wordt Washington zo over- 22 iet Chinese textiel dat 353' nlandse markt wordt I? i en dat duizenden jg' 1 zijn kwijtgeraakt. 72. 1 benzine en 4 omlaag Marktleider Shell 5, erdag de adviesprijzen jenzines en diesel ver- 21' iro ongelood en super verlaagd met een cent inu respectievelijk 0 en 1,353 euro per li- lviesprijs van diesel is van 0,965 naar 0,959 •11 hanteert internatio- luctnoteringen bij het 13 van de brandstofprij- bij is niet alleen de ruwe olie van belang, de toekomstige vraag. dinsdag 17 mei 2005 s» 44,3! 43,0tr 11.# so 20 kerosine. door Paul Koopman den haag - Een opmerkelijke uit spraak van WD-minister Zalm deze week. De minister van fi nanciën is volgens de liberaal de enige bewindsman die mag lie gen, namelijk om speculanten op het verkeerde been te zetten. In de euro-discussie blijkt Zalm gretig gebruik te hebben ge maakt van zijn 'recht' de waar heid geweld aan te doen. Politici mogen niet jokken en zeker niet in de Tweede Kamer. Maar de minister van financiën vormt een uitzondering op die regel, schertste Gerrit Zalm tij dens een optreden op televisie bij Barend en Van Dorp. Open lijk verklaren dat een munt is overgewaardeerd of onderge waardeerd speelt speculanten in de kaart en is dus niet ver standig. Zalm: „Ik ben dus de enige mi nister die mag liegen." Zalm plaatste die opmerking in het kader van een discussie over de omwisseling van de gulden naar de euro. Daarbij is volgens de huidige directeur van de Nederlandsche Bank, Brouwer, een te lage koers ge hanteerd. De euro was eigenlijk twee gulden waard, maar om dat een opwaardering van de gulden ten opzichte van de D- mark politiek onwenselijk was, werd er 2,20371 gulden voor betaald. „Mensen voelen zich nu bestolen, terwijl dat niet zo is", aldus Zalm. Volgens de WD-minister maakt het niet uit tegen welke koers de gulden is omgewisseld. „Want als je alles door hetzelfde getal deelt, ei gendommen, schulden, prijzen en lonen, blijven de verhoudin- gen gelijk." Verder stelde Zalm dat de wis selkoerskwestie nooit in de Ka mer aan de orde is gesteld. Ook zou het een mythe zijn dat het leven door de euro duurder is geworden. „Sinds de introduc tie is de inflatie alleen maar omlaag gegaan." Sprak Zalm op die punten de waarheid? Of maakte de minister gebruik van zijn 'recht om te liegen'? 1) Zalm sprak niet de hele waarheid. Bij de wisselkoersverhouding laat Zalm buiten beschouwing, dat buitenlandse producten bij een hogere waardering van de gulden goedkoper zijn. Buiten het eurogebied (denk aan Enge land of Turkije) zouden Neder landse toeristen meer te beste den hebben. Dat het delen van lonen, prijzen, bezittingen en schulden door een hoger getal niets uitmaakt, geldt alleen als je alle lonen, prijzen, bezittin gen en schulden bij elkaar neemt. Voor individuele bur gers met juist veel of weinig schulden maakt het wel degelijk verschil. Een voorbeeld: wie op 31 de cember 2001 een ton in guldens op zijn spaarrekening had, zou bij een gunstiger wisselkoers op 1 januari geen 45.378 euro heb ben overgehouden, maar 50.000 euro, toch 4.622 euro méér. Voor zuiver Nederlandse producten biedt dat geen voor deel, omdat inderdaad ook de prijzen door twee zouden wor den gedeeld. Maar aangezien veel consumptiegoederen wor den geïmporteerd (denk aan fruit, vlees, kleding, benzine, luxegoederen) biedt een hogere wisselkoers voor mensen met geld toch een voordeel. 2) Zalm vertelde een hele leu gen. De wisselkoersverhouding is wel degelijk in de Kamer aan de orde geweest. Om precies te zijn op 9 april 1998. Dat was vlak voordat de bilaterale koer sen van de Euro-munten aan elkaar zouden worden vastge- Minister Zalm doet een graai in een bak met euro's in het distributie centrum van de Nederlandsche Bank in Lelystad. Archieffoto: GPD klonken. Zalm toen: „Verder is er zeker géén sprake van een onderwaardering van de gul den. De spilkoersen zijn in lijn met de fundamentais." Inmiddels weten wij, dat zijn toenmalige ambtelijke top wel degelijk vond dat de gulden on dergewaardeerd was. Ook de banken adviseerden een hogere wisselkoers. Er werd door de fi nanciële markten eveneens re kening gehouden met een op waardering van de gulden, aan gezien voor miljarden D-mar- ken werd omgeruild in guldens. Door te zeggen dat de wissel koers in orde was, drukte Zalm een politieke discussie over re valuatie de kop in. 3) Zalm vertelde ook nog een halve leugen. De inflatie zou sinds de invoe ring van de euro alleen maar ;een vonnis orkovsky In het proces tegen hodorkovsky, oprich- 69, ;t vrijwel verloren ge- concern Yukos en ooit man van Rusland, is 57iiog geen uitspraak ge- rechter besloot, na inhalfïiur aan het zijn geweest, om van- 75 Ier te gaan met het !01 van het vonnis. 7 ivsly is al op vier pun- 3 dig bevonden. Dat zijn 38 ontduiking, diefstal, minachting van het klanklager wil dat hij de gevangenisstraf van sa ldeert ketheffing irc - De EU-landen jelijk een 'vrijwillige' /oeren voor vliegtic- zou voorlopig gaan 7- eer geringe taks van 1 ,8i per vliegbiljet, zo is tijdens een vergade- le Europese ministers j'|2 iciën. Minister Zalm 26.1! ig in het idee, juist om- m zo weinig geld gaat. 16Z ïgskosten zijn mis- "".s el hoger dan wat je op- Jji n moet je een geheel 26^05 orm van belasting in- 28 83en' terw*jl ^et ^e" 2037,m 18 miljoen euro per rekende de bewinds- Hij ziet liever een ac- londen - Een vliegtuig taxiét onder een nieuwe passagiersbrug bij Pier 6 op de Londense luchthaven Gatwick. De pier werd gisteren in ge bruik genomen door staatssecretaris van transport Darling die de langste passagiersbrug in de wereld officieel opende. Foto: EPA «Idheid j :U-begroting De Europese lan- in hevig verdeeld over 244! nstige begroting van 43,7! zo bleek zaterdag tij- Tji r'eg in Luxemburg tus- ik inisters van financiën. d heeft de grootste 2gfi n andere landen ervan 287! igen dat er iets gedaan ^'•fjrden aan de relatief lachten van Den Haag 18.60 sel. „Het zou nog 20 8in w°nder zijn als we 263! n akkoord bereiken", 30,7: uister Zalm na afloop, ig|4l teerde hij wel 'meer 53!® [dan een maand gele- et Airbus tie in VS' De Europese vlieg- ant Airbus verstrekt een krediet van 250 lollar aan de Ameri- chtvaartmaatschap- Airways en America lil voor een order van euwe A350-vliegtui- e ondernemingen zijn ürderde onderhande- fer een fusie en zoeken financiering. Dat e interneteditie van de it The Wall Street isteren. Volgens de ffin de bedrijven later khun samengaan be door onze correspondente Fidan Ekiz Istanbul - 'De vuile oorlog tegen het Turk se toerisme begint in de lucht' en 'De Euro pese kruistocht tegen de Turken is begon nen' schrijven de Turkse kranten Gözcü en Radikal. Zowel de media, als de toeristen sector in Turkije springt op de bres voor de Turkse vliegmaatschappij Onur Air. Die kreeg wegens veiligheidsincidenten een vliegverbod opgelegd door Nederland, ge volgd door Duistland, Zwitserland en Frankrijk. De Turken vrezen dat het vlieg verbod rampzalige gevolgen zal hebben voor de Turkse toeristensector. Het vlieg verbod op Onur komt kort voor de opening van het toeristenseizoen in Turkije. Een slechter moment had niet gekund, menen de Turken, die deze zomer een 'gouden sei zoen' verwachtten. „Dat Onur vlak voor de komst van de toeristen ineens wordt ge boycot, bewijst dat dit een opgezet plan is van de betreffende landen", zegt Hüseyin Baraner, woordvoerder van Bentour Tu- rizm in Europa. Volgens Baraner wil Euro pa de Turkse vliegmaatschappijen bescha digen en het luchtverkeer weer heroveren. Dat betekent dat vluchten naar Turkije weer duurder worden, met als gevolg dat het toerisme (dat in de afgelopen jaren met 40 procent is gestegen) weer afneemt. „Het besluit van de vier Europese landen om Onur in de ban te doen, slaat straks ook over op andere landen. Dit is het begin van het einde," aldus Baraner. Ook volgens de Turkse krant Sabah gaat Turkije een moeilijke tijd tegemoet. Sabah wijst op de gevolgen van het vliegverbod, 'die rampzalig kunnen zijn'. Als de Turkse overheid het probleem niet op hoog niveau oplost, ontstaat een nog groter probleem. Als dat gebeurt, kunnen alle Turkse vluch ten naar Europa worden verboden, waar schuwt Sabah. omlaag zijn gegaan. Dat klopt alleen als 1 januari 2002 als in voeringsdatum wordt gehan teerd. In dat jaar daalde de in flatie inderdaad van 4 naar 2,4 procent (gegevens CBS). Maar dat is een beetje flauw, de échte startdatum van de euro was in 1998, toen de koersen werden vastgelegd. Sindsdien steeg de inflatie tot een recordhoogte van 4,5 procent medio 2001. Overigens leidde ook de intro ductie van de munt in 2002 tot extra inflatie. Niemand minder dan bankpre- sident Nout Wellink gaf dat na het eerste halfjaar schoorvoe tend toe. „Het prijsopdrijvend effect valt een beetje tegen", aldus Wel link begin augustus. De Neder landsche Bank had gerekend met maximaal 0,9 procent extra inflatie. den haag/gpd - Nederlandse transportbedrijven kampen met omzetverliezen en een daling van het aantal opdrachten door de uitbreiding van de Europese Unie vorig jaar mei. Dertig pro cent van de Nederlandse trans porteurs die op het buitenland rijden, zegt zelfs in financiële problemen te komen. Dat blijkt uit onderzoek van branchever eniging Transport en Logistiek Nederland (TLN) onder haar le den. Chauffeurs uit Polen, Slowakije en Tsjechië rijden tegen tarie ven waar de Nederlanders niet tegenop kunnen. De vrachtprij zen van transportbedrijven uit de nieuwe EU-landen zijn tot vijftig procent lager dan die van Nederlanders. Hierdoor zegt ruim de helft van de onderne mers opdrachten te zijn kwijt geraakt. TLN wil zich met de uitkomsten van het onderzoek beraden op mogelijke maatregelen ter be scherming van de Nederlandse transportbedrijven. „Maar die mogelijkheden zijn gering", geeft TLN-woordvoerder Rick Ohm toe. „De transporbedrij- ven zullen vooral zelf middelen moeten vinden om binnen de nieuwe markt te functioneren." In Nederland wefken ruim 90.000 chauffeurs bij 12.000 transportbedrijven. Het meren deel van de transportonderne mingen rijdt met één tot vijf au to's. „Die zullen toch moeten samenwerken binnen grotere organisaties", zegt Ohm. „Voor diegene die internationaal rijdt, neigt het anders toch naar ein de verhaal." Voor Nederlandse transpor teurs blijven volgens Ohm slechts twee keuzes over. On dernemers die op Midden- en Oost-Europa willen blijven rij den, moeten de samenwerking zoeken met transportbedrijven daar. Ligt dat niet binnen de mogelijkheden, dan kunnen de transportbedrijven zich het beste richten op de binnen landse markt. „Ik had mijn auto 's avonds in mijn straat geparkeerd. Toen ik de volgende ochtend wilde wegrijden, zag ik dat er een grote kras op zat." Bart van Meerwijk reed ja renlang schadevrij, tot dit voorval. Nu vraagt hij zich af of hij de schade die door een onbekende aan zijn stilstaande auto is toegebracht, kan verhalen op zijn verze keraar zonder dat zijn no-claim (premie korting) in gevaar komt. Van Meerwijk is niet de enige automobi list met deze vraag. Jaarlijks komen er 64.500 claims binnen bij Waarborgfonds Motorverkeer, in dit geval de aangewe zen instantie om aan te kloppen. Het fonds vergoedt schades die worden aan gericht door onverzekerde automobilis ten, doorrijders en gemoedsbezwaar den. Volgens het Waarborgfonds rijden er in Nederland meer dan 100.000 automobi listen zonder wettelijke aansprakelijk heidsverzekering rond. Jaarlijks veroor zaken zij voor zeker 8,5 miljoen euro aan schade. Naast de bekrassers zijn het de doorrijders die de meeste ergernis op wekken: lieden die al dan niet moedwil lig een deuk tikken in een geparkeerde auto en dan maken dat ze wegkomen zonder hun naam en adres achter te la ten onder de ruitenwisser van het be schadigde voertuig. De veel kleinere categorie, die van de 'gemoedsbezwaarden', maakt relatief weinig brokken. Het gaat hier om men sen die vanwege hun geloof geen enkele verzekering willen afsluiten en dus ook geen verplichte WA-verzekering. Zij kunnen daarvoor ontheffing krijgen. Maar ze kunnen ook flink in financiële problemen ko men als ze grote schades maken. Als het hen niet lukt om aan de gedupeerden uit te betalen, dan kunnen die bij het Waar borgfonds aankloppen. De samenleving wordt harder en dat vertaalt zich ook in het rijgedrag van de Nederlanders: er wordt steeds vaker doorgereden na ongelukken. Dit ge beurde volgens Huib Tromp van het Waarborgfonds het afgelopen jaar zo'n 55.000 keer. Het aantal doorrijders stijgt jaarlijks met zo'n 3 procent. Volgens Tromp kan iedereen die een be roep wil doen op het Waarborgfonds om te beginnen het beste aankloppen bij zijn eigen verzekeraar. .Automobilisten met een all-risk verzekering krijgen vaak al binnen een week de schade uitge- EIGEN BEURS Mathijs Rotteveel keerd", stelt Tromp. „De verzekeraar kan vervolgens proberen de uitbetaalde schade bij ons te verhalen. Als dat lukt, komt de no-claim niet in gevaar, want dan heeft de verzekering uiteindelijk niets aan de verzekerde uitgekeerd. Daarvoor moet er wel aan een aantal voorwaarden zijn voldaan. Zo moet de schade aantoonbaar veroor zaakt zijn door een motor voertuig. Het fonds betaalt dus niet uit als er een van daal voor de gein met een sleutel een streep in de auto- lak heeft gekerfd. „Ook deu ken die na het aanrijden van een hert ontstaan, worden niet door het Waarborgfonds vergoed," aldus Tromp. En heel listig: om aan te tonen dat de ei genaar niet zelf een deuk in zijn auto heeft gereden, moet hij een getuige vin den die bevestigt dat de auto onge schonden werd geparkeerd en bescha digd werd teruggevonden. „Als de eige naar en de getuige een geloofwaardig verhaal vertellen, sturen wij een expert langs die de schade onderzoekt," zegt Tromp.Als die ziet dat de boomschors nog aan de bumper kleeft, gaan we niet tot uitkering over. Als hij laksporen te rugvindt van een andere auto, staat de verzekerde er beter voor." Bij kleine schades is het vaak lastig aan te tonen dat de veroorzaker ervan in een auto zat. De kansen van verzekerden of verzekeraars stijgen dan ook naarmate de omvang van de schade stijgt. „Een kleine kras op de zijkant kan net zo goed door een fietser als door een auto zijn veroorzaakt," aldus Tromp. „Zeker als de auto op de hoek van de straat stond geparkeerd." Het Waarborgfonds hanteert een eigen risico van 135 euro, die kosten zijn dus sowieso voor de verzekerde. Verzekerin gen hanteren volgens Tromp gemiddeld een eigen risico van 150 euro. „Stel dat iemand 1.000 euro via zijn verzekering wil verhalen op het Waarborgfonds," zegt hij.Als die verzekering een eigen risico hanteert van 150 euro, krijgt de verzekerde 850 euro op zijn rekening ge stort. Dan gaat de verzekering het verha len op het fonds. Als dat uitbetaalt, krijgt de verzekering de 850 euro terug. De verzekerde ontvangt van het fonds in dat geval 15 euro: het verschil tussen het eigen risico van de verzekeraar (150 eu ro) en het fonds (135 euro). Wijst het fonds de claim af. dan kan de verzekerde altijd nog de 850 euro aan zijn verzeke ring terugbetalen, opdat hij zijn no- claim niet verliest." Meer informatie: www.wbf.nl den haag/gpd - ABN Amro doet deze week een officieel bod van 7.2 miljard euro op de Italiaanse bank Antonveneta. Daarnaast wil ABN Amro dat het bestuur van Antonveneta, dat tegen de overname is, wordt vervangen. Dat bevestigt woordvoerder Van de Laarschot van ABN Amro. Italiaanse media meldden dit weekeinde dat ABN Amro mor gen of donderdag een bod van 6.3 miljard euro zal uitbrengen op Antonveneta. Van de Laarschot: „Ik geef offi cieel geen commentaar als de bank geen mededeling doet, maar het klopt wel ongeveer. Maar het bedrag zal hoger lig gen. Het formele bod komt uit op ongeveer 7,2 miljard euro." ABN Amro is in een hevige strijd verwikkeld met de Itali aanse Banca Popolare di Lodi (Poplodi), die Antonveneta ook wil overnemen. Poplodi heeft echter te weinig financiële mid delen. De bank zou inmiddels op zoek zijn naar nationale en internationale collegabanken om de overname mee te finan cieren. Met die investeerders heeft Poplodi haar aandeel in Anton veneta wel kunnen uitbreiden van veertien tot dertig procent. Door dit grote belang zag de bank eerder deze maand de mogelijkheid om bestuurders van Antonveneta die ABN Amro goedgezind waren, te vervan gen door tegenstanders van de overname. ABN Amro heeft de vervanging van dit bestuur di rect bij de rechter aangevoch ten. Poplodi moet voor donderdag een bod op Antonveneta uit brengen, omdat de bank vol- Ook Lodi doet bod Ook de Italiaanse bank Popo lare di Lodi zal morgen of donderdag officieel een bod in contanten uitbrengen op branchegenoot Antonveneta. Dat meldde persbureau Reu ters gisteren op basis van een anonieme bron. Volgens de bron is Pop Lodi, zoals de bank in de volksmond heet, hard op weg om de financie ring van het overnamebod rond te krijgen. De bank pra ten met vier of vijf grote Euro pese banken en drie tot vier bankbedrijven uit Italië. Het bod van Lodi zal naar ver wachting tussen de 24 en 25 euro per aandeel liggen. gens de Italiaanse beurswaak- hond Consob meer dan dertig procent van de aandelen van Antonveneta in bezit heeft. De Italiaanse wet schrijft voor dat er een overnamebod moet wor den uitgebracht als een partij meer dan dertig procent van de aandelen in bezit heeft en een overnamebod van een andere kandidaat afkeurt. ABN Amro zou in een brief aan de Italiaanse nationale bank hebben gevraagd om uitbrei ding van het aandelenpakket van Poplodi in Antonveneta te rug te draaien op basis van het Consob-onderzoek. Dit zou betekenen dat het nieu we bestuur geen legitimiteit heeft. ABN Amro geeft aan dat zij in een eerder stadium het nieuwe bestuur al 'onrechtmatig' noemde en wil verder geen in houdelijk commentaar geven. ECONOMIE WIJZER Zodra de meisjes schoorvoe tend de arbeidsmarkt betreden, staan ze al op achterstand. En ook dan weet je al niet of ze er voor kiezen of er toe gedwon gen worden. Die conclusie kun je trekken uit onderzoek van professor Peter Kooreman van de Universiteit van Groningen. Kooreman onderzocht leerlin gen van de middelbare school en gebruikte daarbij het Natio nale Scholieren Onderzoek dat inzicht geeft in zakgeld en bij baantjes die scholieren er op nahouden, in 1984 en 1992. Je herkent daar ver schillen tussen jon gens en meisjes als of je naar de ouver ture van een opera zit te luisteren: ka- rarakteristieke the ma's voor verschil len tussen mannen en vrouwen op de arbeidsmarkt wor den bij de jeugd al klinkend neergezet. De meisjes verdie nen beduidend minder dan de jon gens. In 1984 ver dienden de jongens 5,64 gulden per uur, de meisjes 4,04 gulden. In 1992 was dat 6,07 gulden voor de jongens en 5,20 gulden voor de meisjes. Dat betekent dus dat in 1984 meisjes bijna 30 procent per uur minder verdienden en in 1992 14 procent. De verklaring zit vooral in de soort baantjes. Jongens bezor gen vaker kranten (17 procent van de jongens, tegen 8 procent van de meisjes) en het zijn vooral meisjes die op baby's passen (24 procent van de meisjes, tegen 5 procent van de jongens). IGranten bezorgen be taalt stukken beter dan op kin deren passen: in de krantenwijk verdien je per uur de helft meer dan achter de babybilletjes. (Jongens en meisjes zijn overi gens even vaak actief in de su permarkt en in de horeca.) De verschillen in uurloon kun je zien als beloning voor ver schillen in werkomstandighe den. Als kinderoppas kun je een keer pech hebben dat het hum meltje een avond lang jengelt vanwege darmpkrampjes, maar normaal gesproken kun je de tijd helemaal inrichten naar je eigen plezier. Het ochtendblad van zes uur bezorgen stelt an dere eisen: mogelijk heeft ook een 18-jarige oor voor de jube lende vogels in de vroege lente morgen, maar bij natte sneeuw in november zullen er maar weinig fluitend op de fiets stap pen. Het grote verschil in beloning tussen kranten bezorgen en ba by's verzorgen kan dus com penseren voor het verschil tus- Joop Hartog hoogleraar economie Universiteit van Amsterdam sen warme huiskamer en strie mende winterstorm. Maar waarom zou een stoere meid niet de fietstas achterop kun nen slingeren en met krachtige slagen van haar fiere Hollandse kuiten effe die krantenwijk be dienen? Dan zou ze dezelfde opslag voor winterkou verdie nen als haar kleumende buur jongen. En jongens zouden na- tuurijk net zo comfortabel naast slapende baby's kunnen gaan zitten als meisjes. Het kan zijn dat meisjes de krantenwijk mijden omdat ze het gewoon niet leuk vinden. Dan is de achterstand in beloning hun eigen keus. Ze vinden ge woon de vergoe ding voor de snij dende november storm te laag. Maar het kan ook zijn dat het bevoegd gezag ingrijpt: vader en/of moeder wil niet dat hun lieve meisje in alle vroeg te op de fiets stapt. Omdat ze haar wil len beschermen te gen de ongenaak baarheden van weer en wind. Of omdat ze het niet veilig vin den om hun kind in het vroege ochtendduister te laten rond fietsen als prooi voor ongure belagers. Je zou misschien kunnen den ken dat voor zo'n beperking van de vrije keuze door het be voegd gezag compensatie wordt gegeven. Maar dat zie je niet. Kooreman heeft ook on derzocht wat er gebeurt met het zakgeld als kinderen eigen in komsten krijgen, zoals kinder bijslag of studiefinanciering. Dat blijkt door de ouders belast te worden. Voor elke 100 gul den die een kind van de over heid ontvangt, wordt het zak geld met zo'n 20 guldn ver minderd. Met 100 guMren van de overheid gaat een tiener er uiteindelijk 80 gulden op voor uit (en winnen de ouders 20 gulden). Meisjes worden even veel gekort als jongens. Zo worden de lieve dochtertjes gevrijwaard van storm en regen maar het gederfde inkomen wordt niet goedgemaakt. Er zijn ook geen aanwijzingen dat ze worden gecompenseerd door direct hun kleding of school geld te betalen. De ouders com penseren niet en de meisjes ge bruiken kennelijk ook niet het argument dat ze beknot zijn in hun mogelijkheden en minder kunnen verdienen dan jongens. Zo hebben jongens al vroeg de macht van de beurs en kunnen ze meisjes trakteren. Interes sante ouverture dus: nog voor de opera echt begonnen is staan de meisjes al in een bijrol.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11