Minister weigert overleg artsen BINNENLAND 2 Klasgenote Anne Frank doorbreekt eindelijk stilzwijgen Hoogervorst: 'Ik heb me uitermate redelijk opgesteld' Fries gezin in actie tegen nest agressieve buizerds Huishoudster verrijkt zich aan demente dame 'Laat oudere niet vereenzamen' Wachten op de minister Onderzoek naar fraude Amsterdamse raadsleden Boeren willen amfibievoertuig Hel krijgt jlietbewaking cen - De rechtbank in n heeft gisteren een I pedofiel veroordeeld h elektronische bewa- I behulp van satellieten, eclassering in staat de inquent. die zich her ijk aan jonge kinderen fp en niet te behandelen [gaten te houden. Justi tie wegens de hoge leef de verdachte een ge- ïstraf niet gepast. |f over tietheorie ben - Op het protes- ïistelijke Augustinus n Groningen is ophef lover het doceren van ■ietheorie. Rector P. fcde school zei deze jen interview met het van het Noorden niet ren dat een leraar voor jertelt dat hij de evolu- ie aanhangt. Veel on- :s hebben de rector la- n dat ze zich niet seri- men voelen. Boon I kloten een aantal dagen Ichool te verschijnen. peurt nestfraude - De Algemene In- enst (AID) en het r ministerie (OM) zijn (rzoek begonnen naar sporten van mest. Bij achte bedrijven in Gel- in Friesland zijn door- n geweest en is de ad- ie in beslag genomen, dachte in dit onder in bedrijf dat bemid- estexport. r blijft orarrest Een 47-jarige leraar verdacht van ontucht ierlingen in Almere, ig dagen langer in it. Dat heeft de raadka- le rechtbank in Lely- ren beslist. Justitie aangiften niet uit. De irige maand opgepakt van ontucht op il De Peperbus. ke' houten (en over A7 ir de nieuwe auto- i7 dwars door Sneek ie opvallende houten •e bouwwerken zijn ijkswaterstaat 'uniek V, even sterk en ik als beton en zullen J^rachting veel architec- iten trekken. {iwolven hip uitgezet as%n een veertig hectare 1 zijpgebied aan de Kol-_ aaii is. vrijdag 13 mei 2005 ij Sittard zijn gisteren ïnwolven uitgezet Jorzien van zenders, lips, die operatief in de beestjes zijn in- [kunnen de bewegin- met uitsterven be- iters worden ge- Iet! meèfS ite"l»ri laat n u k aal tuati d&" ozentrofee advocaat - Straatadvocaat der Male krijgt dit jaar lofee van de Landelij- jng van Thuislozen der Male werkt sinds varingsdeskundige ft Basisberaad GGZ gezondheidszorg) fc- en thuislozen in l Hij zal de trofee za- intvangst nemen. door Erwin Tuil Peking - Minister Hoogervorst sluit verder overleg met de huis artsen zo goed als uit. De afspra ken die er liggen zijn wat hem betreft definitief, ongeacht de aangekondigde acties. „We hebben heel lang onder handeld. Er zijn tien gesprek ken geweest en het resultaat was een akkoord", zei de minis ter gisteren in Peking, waar hij een werkbezoek aflegt. „De Tweede Kamer en kabinet von den het goed, maar de achter ban van de Landelijke Huisart senvereniging (LHV) niet. Hoe wel er een afspraak was, heb ik daarna toch nog drie conces sies aan de huisartsen gedaan." Voor Hoogervorst is het genoeg geweest. „Ik heb me uitermate redelijk opgesteld. Er komt voor de huisartsen geld bij. Het is de enige sector in de zorg die meer geld krijgt," aldus de minister. „Naar de rest van de zorg kan ik het eigenlijk niet verkopen dat er een sector voorgetrokken wordt." Het jongste voorstel van de huisartsen om de vergoeding per ingeschreven patiënt per jaar te verhogen van 48 naar 55 euro en de consultvergoeding van 7 tot 10 euro is voor Hoo gervorst een brug te ver. „Dat ligt zo ver bij het akkoord van daan zoals we dat nu hebben." De LHV beslist volgende week of er gestaakt wordt. Het Lan delijke Actiecomité van Huis artsen wil vanaf 25 mei gaan staken. Hoogervorst heeft ook kritiek op de manier waarop de LHV probeert de kwestie te regelen. „Het kan niet zo zijn dat de huisartsen hun eigen arbeids voorwaarden dicteren." Hij heeft de indruk dat de artsen niet begrijpen waar hij mee be zig is. „Ik kamp met een im mens probleem dat veroorzaakt wordt door de vergrijzing. Ik probeer oprecht de positie van de huisarts en de eerstelijns- zorg te verbeteren. Maar er wordt nu net gedaan alsof ik die wil verslappen." Om dat uit te leggen stuurt Hoogervorst vol gende week een brief aan alle huisartsen. Veel kans op meer tegemoetko mingen van de kant van het ka binet, ziet Hoogervorst niet. Omdat volgend jaar de nieuwe basisverzekering moet ingaan, wil de minister voor de zomer de kwestie rond de huisartsen uit de weg hebben. De omstre den vergoedingenregeling vormt een essentieel onderdeel van die basisverzekering. „Ten zij er nieuwe inzichten en feiten worden aangeleverd, liggen de grote lijnen wat mij betreft vast. Er zijn nog inspraakprocedures, maar dat gaat over details. Daar wil ik nog over praten," zegt Hoogervorst. „Maar ik moet verder, ongeacht wat de LHV er verder van vindt." kootstertille/gpd - De familie Kooistra in het Friese Koot- stertille heeft het aan de stok gekregen met de Algemene In spectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw. Het conflict gaat over de verwijde ring van een nest met agres sieve buizerds op het erf van de Kooistra's. Woensdag stond de AID op de stoep om proces-verbaal op te maken. Aanvankelijk was het de be doeling het nest gewoon te la ten zitten, vertelt Feike Kooistra. Maar nadat de man netjesbuizerd zowel de vader als een inwonende nicht van twintig had aangevallen en bij de kinderen de angst er goed in zat, was voor de familie de maat vol. Het gezin vroeg eerst om hulp bij de gemeente, die doorver wees naar de politie. Twee agenten die kwamen kijken zeiden niets te kunnen uit richten omdat het om een be schermde vogel gaat. De fami lie besloot zelf het heft in han den te nemen. Een kennis ver wijderde het nest. Voor zoiets is volgens de AID een onthef fing van het ministerie van landbouw nodig. Er is proces verbaal opgemaakt en waar schijnlijk krijgt het gezin een geldboete opgelegd. arnhem/utrecht - „Een sluw en achterbaks delict." Zo noemde de aanklager in hoger beroep gisteren de diefstal van 169.000 euro van 'tante Guus'. Het geld van de inmiddels over leden 90-jarige dementerende Utrechtse dame verdween via de bank in de zakken van haar huishoudster Hennie B. die zich gisteren in hoger beroep voor het gerechtshof in Arnhem moest verantwoorden. Al veertien jaar had Hennie B. bij weduwe tante Guus in Utrecht gewerkt. Ze waren twee handen op een buik. En omdat de voormalige gymnasiumlera res alleen wat verre familie had, wilde ze graag haar trouwe huishoudster geld nalaten. In 2001 liet ze tot drie keer toe haar testament veranderen. Hennie B. werd steeds meer toebedeeld. In de laatste versie ruim 200.000 euro. Een tamelijk verdachte situatie, omdat vrien den en kermissen van de be jaarde vrouw wisten dat ze leed aan de ziekte van Altzheimer. Ook verdacht was dat de 66-ja- rige huishoudster op 16 juli 2001 met tante Guus bij de bur gerlijke stand in Utrecht stond om hun partnerschap te regis teren. Met als gevolg dat de bankrekening van haar werk geefster kon worden omgezet in een en/of rekening en Hennie B. grote bedragen kon afschrij ven. Het werd het begin van een rijkeluisleven. Duizenden euro's gaf de huis houdster uit aan casinobezoek, auto's en presentjes voor fami lie. „Ze zei steeds dat we ervan moesten genieten. Als ik aan het poetsen was, moest ik van haar stoppen. Het is straks toch voor jou, dus ga naar buiten iets leuks doen", riep ze dan. Gingen we naar het casino en hadden we verloren, dan zei ze: 'volgende keer beter'." Tante Guus deed haar uitspra ken over het geld echter toen ze I al dementerend was. Dat heb- ben artsen vastgesteld. Ook is ze niet helder genoeg van geest geweest om haar testamenten aan te passen. Een aantal nota rissen weigerde hun dienst we gens de verwarde indruk die tante Guus maakte. En daar zat voor de aanklager bij het hof nou net de crux van de zaak. „Iedereen dient reke ning te houden met een ziek persoon. Als zo iemand zegt: je mag alles hebben, moeten de alarmbellen gaan rinkelen. Door toch haar testamenten te wijzingen en het partnerschap aan te gaan, zijn grenzen over schreden." Hij eiste een celstraf van een jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk voor Hennie B. en voor haar zoon die haar hielp. Haar schoon dochter, die ook profiteerde van het geld, zou een werkstraf van 240 uur moeten krijgen. Het hof doet uitspraak op 26 iriefjes zien Onafhankelijk [amerlid Wilders wil er Balkenende de O! V fjes die de ministers 1 over de Europese naar de Kamer stuurt. UW uit schriftelijke vragen teren heeft gesteld. een iageert op een bericht ilieb skrant, dat de minis- I j plastificeerde kaartjes ntvangen waarop de StUl en vóór de Europese staan. De ministers ie gebruiken bij hun @hl evoor het referendum ondwet. huffeur ;estoken m Een 26-jarige Rot- taxichauffeur is gis- zwaar gewond geraakt ekpartij in Rotter- Een omstander zag Utfeur op de stand- Ier metrostation neen woordenwisse- ir.et een groep man na een mes werd ge ide mannen wegren- lachtoffer is naar het dedisch Centrum ge- e daders zijn spoor- den haaggpd - Huisbezoekpro- jecten voor ouderen moeten snel worden uitgebreid, zodat ouderen niet afglijden naar een sociaal isolement. Zo wordt voorkomen dat ouderen maan den onopgemerkt dood in hun huis liggen. Dat vinden het Na tionaal Fonds Ouderenhulp en de MOgroep, een brancheorga nisatie voor onder meer het welzijnswerk voor ouderen. Beide organisaties doen de op roep na de vondst van het li chaam van een 92-jarige vrouw, die twee jaar dood had gelegen in een woning in de Amster damse Pijp. Ze werd ontdekt na het overlijden van haar 89-jari- ge vriend, die jarenlang over de dood van de vrouw had gezwe gen. De vriend stond in de buurt bekend als een beetje zonderlinge figuur. Jaarlijks vindt alleen al de Amsterdamse GGD ongeveer vijftig keer het li chaam van iemand die in een zaamheid is gestorven. De belangengroepen verwach ten dat in de toekomst door de vergrijzing het aantal van der gelijke 'trieste situaties' alleen maar zal toenemen. Wat de zaak nog verergert is dat steeds meer ouderen zelfstandig wo nen en dat de zorg doorgaans alleen op verzoek wordt ver leend. den haag - Een dochter van een asielzoeker biedt de plaatsvervangend kabinetschef van minister Verdonk van Vreemdelingenzaken en integratie een poster aan. Kinderen van asielzoekers vroegen gisteren op het minis terie in Den Haag aandacht van de minister voor hun problemen. Zij ondervinden psychische problemen als gevolg van de onzekerheid of hun ouders een verblijfs vergunning krijgen. Ze zijn ook zijn ook bang dat zij tus sentijds van school worden gehaald. De demonstrerende kinderen wachtten in de ontvangstval van het ministerie tevergeefs op minister Verdonk. Foto: ANP/Robin Utrecht Celien Polak-Spier (75) vertelt over haar tijd op Joods Lyceum in Amsterdam door Hans Jacobs montréal - „Vriendinnetjes wa ren we niet. Voor vriendschap pen was geen gelegenheid. Maar ik herinner me Anne Frank als een verlegen, in zich zelf gekeerd meisje, met een prachtige glimlach, mooi don ker haar en ondeugende donke re ogen. Niet echt opvallend ei genlijk." Met vaste stem, afwis selend in het Frans en het En gels, vertelt Celien Polak-Spier (75) voor het eerst van haar le ven in het openbaar over haar schooljaren in de Tweede We reldoorlog op het Joods Ly ceum in Amsterdam. „De leerlingen kwamen van de betere scholen van Amsterdam, maar hadden verschillende achtergronden. Het enige dat iedereen gemeen had, was dat hij of zij joods was. Bij ons thuis werd weinig met het geloof ge daan. Dat was bij Anne Frank ook zo. Ik voelde me op die school niet op mijn gemak," verhaalt Celien. „Het aantal leerlingen liep snel terug. Ener zijds doordat mensen onderdo ken, anderzijds, en dat was va ker het geval, doordat ze wer den gedeporteerd naar de ver nietigingskampen. Maar als er weer een stoel leeg bleef, wist je niet waarom die leerling er niet meer was." Anne Frank, die op 12 juni 1942 haar later wereldberoemd ge worden dagboek begon, ver dwijnt begin juli 1942 uit de D'ifc. '|5 Mn Ik vwf 2 °H 20 |_e ty. tn<\cl tV. CI 6Cr* naar V-b^/^o<7c* w ^oi^v\£*\J /d OU./^i trunslatl on) "This Is u photo as I would wlah myself to look all tho time. Than I would naybo havo a chance to coma to Hollywood." Anna Frank, 10 Oct, 19^2 Een foto van Anne Frank uit 1942. Foto AP klas. Haar zus Margot heeft dan net een oproep gekregen om zich 'voor werk' te melden in Duitsland. De familie Frank duikt onder op de bovenverdie pingen van het achterhuis aan de Prinsengracht 263 in Am sterdam. Daar worden ze uit eindelijk verraden en opgepakt. Anne Frank wordt in Bergen Belsen vermoord. „Mensen vragen me nu hoe ze was, wat we hebben besproken, maar ik moet eerlijk zeggen dat ik weinig van haar weet. Zeker niet dat er op zo'n jonge leeftijd -we waren beiden twaalf- al zo veel wijsheid in haar stak," zegt Celien. Het Joods Lyceum wordt in 1943 opgeheven. Celien komt met haar familie terecht in het concentratiekamp Theresien- stadt. „Daar ben ik in mei 1945 door de Russen bevrijd." Enkele jaren later verhuist het gezin -de uit Zutphen afkomsti ge vader Jo Spier is een wereld beroemd tekenaar, in 1938 be hoort hij tot de tien bekendste Nederlanders- naar de Verenig de Staten. Celien vestigt zich uiteindelijk in Canada, waar ze trouwt met ex-studiegenoot Max Polak uit Oegstgeest, tegenwoordig rech ter in Québec. En zoals bij zo veel overlevenden van de ver schrikkingen uit de oorlog, wordt het verleden diep begra ven. „Ik heb altijd gezwegen", bekent Celien, „zestig jaar lang". Haar echtgenoot Max: „Maar bij het ouder worden komen die herinneringen veel sterker boven. Dan wil je je verhaal toch kwijt. Daarom deelde zijn echtgenote woensdagmiddag in het cul tuurmuseum van een deelge meente van Montréal, in het bijzijn van Margriet en Pieter, opeens toch haar ervaringen. „Ik hoor tot de laatsten die het nog kunnen vertellen. Uit mijn klas is de helft vermoord en on dertussen heeft Onze Lieve Heer veel van ons weggeno men. Dan moet het dus wel, maar het was niet gemakkelijk. Het deed pijn aan mijn hoofd." Ze glundert echter, wanneer Margriet en Pieter haar na hun rondgang door de museumzaal speciaal komen complimente ren en bedanken. Een passen der inleiding van de Anne Frank-tentoonstelling was haast niet mogelijk. amsterdam/gpd - De Amster damse gemeenteraad eist tien duizenden euro's terug van raadsleden, die het geld moge lijk privé hebben opgestreken. De eenmansfractie van Mokum Mobiel zou zichzelf twintig mil le hebben uitgekeerd via haar reclamebureau. Leefbaar Am sterdam,- van de marktkooplui vader en zoon Bakker, kan tot nog toe geen enkele geldopna me of uitgave verantwoorden. Nadat eerder deze week WD- wethouder van financiën Huff- nagel moest opstappen wegens gerommel met subsidiegeld, besloot de gemeenteraad giste ren een nader onderzoek in te stellen naar de budgetten. Bur gemeester Cohen berispte de raad voor financieel wange drag. Dat bleek twee weken ge leden uit een rapport van de ge meentelijke accountantsdienst. Het aanzien van de raad is ge schaad, zei Cohen gisteren. Fractievoorzitter Lodewijk As- scher van de PvdA: „De geur van bederf en een beeld van graaiers en zakkenvullers stijgt op boven sommige fracties en daarmee boven ons allen." De raad haalde fors uit naar Mokum Mobiel, waarvan het enige raadslid Gonny van Ou- denallen haar eigen reclamebe drijf betaalde voor adviezen en geld opnam en uitgaf zonder te kunnen verantwoorden. Ook vader en zoon Bakker heb ben nog geen verantwoording afgelegd over hurifcoekhou- ding. Tot ergernis van de raad voerden zij een show op met twee top secret' koffertjes, waarin hun administratie zou zitten. wilp/anp - Boeren in het Gel derse dorp Wilp willen met de gemeente Voorst en de provin cie Gelderland een tweede hands Duits amfibievoertuig aanschaffen om in te zetten als de IJssel buiten haar oevers treedt. Ze vrezen bij hoogwater anders dagelijks tienduizenden liters melk te moeten lozen. In 1995 wisten de boeren tij dens een overstroming de melk nog af te voeren met een gealli eerd amfibievoertuig uit de Tweede Wereldoorlog. „Gezien de leeftijd kunnen we op dat voertuig niet langer vertrou wen", zegt E. Diks van de Stich ting Amfibie Wilpse Klei. De betrokkenen wonen in de uiterwaarden langs de IJssel. Na de overstroming in 1995 is ge sproken over het ophogen van wegen in het gebied, maar dat bleek te duur. Het voertuig moet bij hoogwater niet alleen worden ingezet om melk te ver voeren maar ook om kinderen naar school en inwoners naar het werk te brengen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5