GESPREK VAN DE DAG KLM belooft hongerige reiziger beterschap Multimedia-pastoor met laptop en beamer in de mii MENSELIJK Priester Jan Fraats uit Geleen is een liefhebber van computers. De multimedia-pastoor gebruikt ze zelfs tijdens de mis. De laptop heeft een vaste plek op het altaar van de Christus Koningkerk. Zijn altaar lijkt met een beetje fantasie een bureau in een kan toor. Zeker als Fraats (77) zijn at tachékoffertje tevoorschijn haalt en een laptop op de 'tafel van God' legt. Hij draagt de heilige mis op met behulp van een com puter en een metersgroot scherm, waarop teksten en af beeldingen worden geprojec teerd. De gelovigen zijn inmiddels ge wend aan hun multimediagenie- ke herder. Pastoor Fraats ge bruikte eerst een diaprojector. Sinds een halfjaar beschikt hij echter over een bearner. Dankzij het apparaat en de computer kan hij in het 'huis van God' kleurrij ke presentaties houden. De priester geeft nog een andere belangrijke reden aan waarom de projector aan de kant is gezet. Twee jaar geleden brak hij een been bij het verwisselen van een dia. Hij verstapte zich op een trapje en kwam ongelukkig ten val. Sindsdien draagt hij de mis zittend op. Met de laptop binnen handbereik. „En daar heb ik geen enkele moeite mee", lacht hij. De technische hulpmiddelen zorgen ervoor dat Fraats zijn missen zo actueel mogelijk kan opdragen. Hij speelt in op zaken die mensen bezighouden. Dat was bijna onmogelijk bij het ge bruik van de traditionele mis boekjes. „Die kunnen niet elke week opnieuw worden gedrukt. Dankzij de pc kan ik in feite elke dag veranderingen aanbrengen." Via het projectiescherm kondigt hij onder meer de liederen van het koor aan. En bij kerkelijke feestdagen, zoals Kerstmis a sen en Pinksteren, laat hij verbeelding sprekende fot tekeningen zien. Inmiddel Jan Fraats het computers] q, ook drie keer gebruikt bij w grafenissen van overleden chianen. „Ik projecteer da bidprentje op het scherm foto van de overleden pers Ik merk dat nabestaanden kerkgangers dat bijzonder prijs stellen." gpd Het heeft niet veel om het lijf en dat is dan ook meteen het probleem. Waar je vroeger nog goed wegkwam met een degelijk alles verhullend hansopje, bestaat het assor timent tegenwoordig vooral uit minuscule niemendalle tjes met schreeuwerige prints waar je nog niet als dren keling in gevonden wil worden. Bovendien moet je in april al op jacht om nog iets van het badmodeseizoen mee te krijgen. Dezelfde logica ontbreekt bij de nood zaak om handschoenen te kopen in augustus, anders kom je kleumend in hartje winter tot de conclusie dat het winterseizoen inmiddels heeft plaatsgemaakt voor een collectie zonnebrillen. Fluctuaties in mijn gewicht, het chloorgehalte van zwembaden, de chemische cocktail in zee en het com merciële winstbejag van confectieconcerns die in de ver onderstelling leven dat een bikini tegenwoordig vooral als show-waar dienst doet op anti-zwemstranden als Bloemendaal, waar het verwijderen van een wijnvlek van meer belang is dan dat het materiaal bestand is te gen zout, chloor en opbleken door de zon; al deze facto ren maken, dat mijn bikini maximaal twee seizoenen draagbaar is, daarna moet ik noodgedwongen op zoek naar iets nieuws. En zo begon ik dus, bij voorbaat met tegenzin, aan mijn quest voor een nieu we bikini. Shop pen is leuk, maar bij de bikini-jacht ontbreekt iedere vorm van plezier. In de eerste plaats omdat het niet even snel kan. Alles moet uit. En gek genoeg is het gemiddelde paskamerhokje daar niet op ingesteld. De temperatuur is voor een naaktsessie weliswaar aangenaam, maar door het aan- en uitkleden in de hoogste versnelling is het er al snel zo benauwd als in een overdekt zwempara dijs op woensdagmiddag. Verder denken ze dat je aan twee haakjes voldoende hebt, waardoor de meeste kle ding als zeewier rond mijn enkels op de stoffige vloer slingert. Het kunstmatige licht kent geen genade en be halve dat mijn lichaam in al zijn onwetmatige natuur verschijnselen in breedbeeld wordt teruggekaatst vanuit meerdere hoeken, blijkt eveneens pas na aankoop, dat die frisse kleur rood in wérkelijk daglicht doet denken aan een klaar-over-jas, waardoor ik als reddingsboei te water ga. Zover is het echter nog niet. Na drie winkels met onfortuinlijk zuinige zwembroekjes, stuit ik dan toch eindelijk op een geschiktere pasvorm. Jammer al leen, dat mijn kleur en maat nu al niet meer te krijgeji zijn. Ter oriëntatie besluit ik in een andere kleur te chec ken of het zin heeft hier werk van te maken. De posters die de tijdelijke badmode-hoek van sfeer voorzien, ogen allemaal even fantastisch. Des te groter de teleurstelling als ik mezelf even later in identieke outfit aan een gron dige keuring onderwerp. Bikini's passen in april heeft als nare bijkomstigheid dat mijn extra wintervoorraad nog volop aanwezig is en in combinatie met mijn grau we teint waarop de dode huidcellen een muffe stoflaag vormen, is het moeilijk inschatten of het geheel in de zo mer een visueel aantrekkelijk beeld zal opleveren. Ik bel mijn moeder om te checken of er in Utrecht misschien nog wel een setje is te krijgen. Dat is er, maar ze kan het niet kopen, want badkleding mag om hygiënische rede nen niet geruild worden. Hoezo? Wat kan je thuis met een bikini doen, dat niet toch al gebeurt in een pashokje, namelijk aantrekken? Juist badkleding moet geruild kunnen worden; met het kaartje eraan zwemmen, lijkt onwaarschijnlijk en valt, anders dan bij een trui, nogal op. Er zit toch om hygiënische redenen zo'n plakstrip in het kruis? Nog meer onzin dus en irritant was het al. Op naar Utrecht om het eigenhandig te passen. Dat je je on derbroek dient aan te houden, maakt de pasvorm van de zwembroek bij voorbaat niet zo charmant. Voor de zoveelste keer vandaag, valt me op dat mijn opstaande negerinnenkontje weliswaar geschikt is als bijzettafeltje, maar niet als vulling van straktrekkende zwemstof. Bij achteraanzicht doet de poging vooral lijken op een uit gezakte tweezitsbank. Eenzaam in een hokje misschien niet zo best voor het eigenbeeld, maar publiekelijk ten toongesteld aan de waterlijn een regelrecht 'panodra- ma'. Het andere broekje zit gelukkig beter. Mijn 'bad- wear-day' lijkt een prettige wending te nemen, op het angstaanjagende besef na, dat ik inmiddels twee maten groter draag. Bij de kassa aangekomen, dreigt de hele expeditie alsnog in het water te vallen. 'Het onderstuk en bovenstuk zijn twee verschillende maten, mevrouw, dat mag ik niet verkopen.Dat er van het bovenstuk geen andere maat meer te krijgen is, maakt voor het verkoop beleid volgens de pinnewip achter de toonbank niet uit. Regels zijn regels. Ik sta op het punt om. in hoger beroep te gaan, als ze wijst op een vergaarbak achter de kassa. 'Daar zitten allemaal losse stukjes is, misschien z hij daar nog bij...' Naar mijn idee moet de eerste vrouw met boven en onder gelijke maten nog geboren worden, en dan wel genetisch ge manipuleerd, maar ondertussen zit ik met een perfect passend broekje waar geen top bij zit. Groen en geel van ergernis kijk ik haar aan. Blijkbaar heeft het kunstmatige winkellicht op mijn gelaatsuitdrukking hetzelfde af schrikwekkende effect als op mijn billen, want zonder morren duikt ze in de bak op zoek naar een oplos sing. En die zit er in. 'Wilt u hem eerst nog even passen???' In gods naam, nee, dat zit wel goed van boven. Het kostte meer moeite dan het behalen van mijn B-diploma, maar voorlopig ben ik weer even 'waterproof. Reageren? reacties_op_column@hotmail.com De deelneemsters aan de MISS UNIVERSE-verkiezing 2005 zijn reeds neerge streken in Thailand, waar de schoonheidswedstrijd wordt gehouden. De 'mooi ste meisjes van de wereld' worden klaargestoomd voor het spektakel, dat op dinsdag 31 mei tot een ontknoping komt. Maar er is ook tijd voor ontspanning, een ritje op een olifant bijvoorbeeld. Hier de Missen van Japan en Nederland, Yukari Kuzuya en Sharita Sopacua, tijdens hun uitstapje gisteren. Foto: EPA De Oekraïnse zangeres RUSLANA, die vorig jaar het Songfestival won, zal het Europese liedjesevenement in haar land toch NIET gaan PRE SENTEREN. Dat meldde de site www.songfestival.nl. Ruslana's ma nagement bevestigt haar afzeggen, maar een precieze reden geven ze niet. Duidelijk is wel dat Ruslana's kennis van de Engelse taal te wen sen over laat. De zangeres blijft wel betrokken bij de uitzending van het 50ste Eurovisie Songfestival. Zo zal ze op 21 mei de finale openen met haar winnende liedje van vorig jaar 'Wild Dances'. Aan de finale gaat overigens op 19 mei een voorronde vooraf waaraan Nederland moet meedoen. Namens ons land treedt Glennis Grace in het strijdperk met het nummer 'My impossible dream'. Als Songfestivalpresentatoren zijn nu Dj Pasha en Volodymyr Klytschko gestrikt. De BOSNIË-VETERAAN Barry Hof stede heeft een TONEELSTUK ge schreven over zijn persoonlijke erva ringen. 'Thuisfront' is de titel. De première is op 5 juni bij het vetera- neninstituut BNMO in Doorn. Het stuk handelt vooral over de gevolgen van uitzending, voor de militair zelf en voor zijn familie. Theatergroep Wederzijds gaf Hofstede opdracht. Ad de Bont regisseert. Wederzijds maakt een besloten tournee langs kazernes en andere militaire instel lingen. Open voorstellingen zijn er in juni bij het veteranen instituut. Het gezelschap speelt ook twee keer in Duitsland. Een TRADITIE van 60 jaar is gered. Koningin Beatrix schenkt de Cana- dese hoofdstad Ottawa jaarlijks 10.000 TULPENBOLLEN, zoals haar moeder Juliana dat sinds 1945 elk jaar deed. Dit als dank voor de gastvrijheid die de koninklijke fami lie tijdens de Tweede Wereldoorlog in Ottawa genoot en voor de promi nente rol die Canada speelde bij de bevrijding van Nederland. Beatrix heeft de Canadezen na het overlij den van Juliana vorig jaar maart la ten weten dat zij 'met plezier de tra ditie zal voortzetten die haar moeder is begonnen'. De 10.000 bollen zijn dit jaar de helft van een zending uit Nederland, nog eens 10.000 bollen zijn een geschenk van de bloembol lensector. Een deel van de tulpen krijgt, op speciaal verzoek van Juli ana, een plaats bij het stadszieken huis waar in 1943 prinses Margriet is geboren. Het Canadese parlement verklaarde toen de ziekenhuiskamer voor één dag Nederlands grondge bied, zodat Margriet toch op vader landse bodem ter wereld kwam. De Nederlandse tulpen vormen nog steeds het hart van het in 1953 be gonnen Tulpenfestival, dat jaarlijks tienduizenden bezoekers naar Otta wa brengt om zo'n twee miljoen bloeiende tulpen te zien. Prinses Margrieten Pietervan Vollenhoven, die sinds maandag op bezoek zijn rn Canada, bezoeken vandaag het fes tival. De prinses gaat ook naar de school waar haar zusjes Beatrix en Irene in de oorlogsjaren les kregen en naar de voormalige ouderlijke woning, nu de ambtswoning van de oppositieleider. De blonde zusjes die op hun golden retrievers lijken, de potige man die verdacht veel weg heeft van de boxer die naast hem loopt of de nuffige dame met de nog nuffigere chihuahua. Wie lijkt het meest op zijn hond, of welke hond lijkt het meest op zijn baasje? RadiolOGold organiseert in samenwerking een dierenver- zekeraar de HONDEN LOOK-A-LIKE. Mensen die ervan overtuigd zijn dat ze veel op Fikkie, Doortje of Max lijken, kunnen een foto sturen naar de radiozen der. Op de internetpagina kan hierop gestemd worden. De winnaars (mens en hond) winnen een lang weekeinde in een villa in Nederland. De look-a-like wed strijd loopt tot en met 27 mei. Foto: Archief Gerd de Ley Echt crisis is het pas wanneer we geen wijn meer hebben om bij het water te doen Zangeres TATJANA geeft op 28 mei een show voor BOUWVAKKERS. Ahoy' in Rotterdam houdt die dag een muziekevenement voor „ieder een die actief is in de bouwwereld". Ook Peter Koelewijn, Gerard Joling, Lee Towers en George Baker staan op het podium. Het muziekspekta kel sluit de eerste editie af van de beurs Bouwmaterieel Ahoy'. Deze vakbeurs vindt plaats van 26 tot en met 28 mei. i| Zijn altaar lijkt een bureau in een kantoor. Pastoor Fraats draagt de heilige mis op met behulp van een computer en een metersgroot projectiescherm. Foto: GPD/Rob Oostwegel door Richard Mooyman De maaltijden bij de KLM waren nogal karig geworden. Vooral de economyclass-passagier moest op een houtje bijten. Bier en wijn op Europavluchten verdwenen als ge volg van radicale bezuinigingen na de terreuraanslagen van 11 septem ber 2001, de lunch bestond vaak uit niet meer dan een broodje kaas. „En soms zat er niet eens kaas op", zo erkent Jan Meurer van de KLM met enige schaamte. te droog worden. Volgens ku. weten de stewardessen ma goed hoe moeilijk het is on mals stukje vlees uit de ove krijgen. J „Zelf vind ik vis als vliegtuij tijd niets", zegt Meurer ope tig. „Dat moet je vers in de kopen en dezelfde dag ope Niettemin heeft de KLM va op het menu staan, evenals1 lei varianten van de klassie kip en steak. De maaltijdsp ten doen moeite om ook vs 1 sende gerechten aan boord i len, maar veel reizigers wa< culinaire avonturen niet. B KLM weten ze inmiddels d beter niet kunt aankomen l nijn. Om nog maar te zwijg' over paling. Vooral Amerik schijnen te gruwen bij de g te zo'n beest te moeten ete Duif als voorafje zal het oo redden. Een te uitgesproke smaak. „Ik vind het lekker, ik denk niet dat we het mo doen", aldus Meurer gister dens de proeverij van mog Jj nieuwe KLM-gerechten. N kip met morellensaus kom 'c vliegtuigen ook niet in. Me heeft niet de illusie dat zak gers speciaal de KLM zulle zen vanwege het eten. Geroutineerde reizigers in sinessclass raken namelijk geen maaltijd aan. Zij drinl glas water en proberen zo mogelijk de slaap te vatten q zij de volgende dag nog eei j- mens zijn. „Maar stel dat a kenreiziger wakker wordt, moet-ie wel een goede hap nen eten." „Sommige passagiers smeten de broodjes naar het cabineperso neel." In de luxueuze business- class moesten de reizigers het doen met minder grammen vlees en vis. Maar die tijd is volgens Meurer voorbij. Trots presenteer de de executive vice-president In flight Services gisteren op Schip hol de verbeterde catering. Zelfs de hongerige luchtreiziger met een goedkoop ticket mag weer meer verwachten, zoals een Ber- tolli-broodje met mozzarella en tomaat. En ook het glas bier of wijn komt terug, ook al is niet he lemaal duidelijk wanneer. Vooral de duur betalende busi- nessclass-reizigers worden in de watten gelegd. Voor hen geen broodjes kaas, maar om te begin nen al een keuze uit hors d'oeu- vres in de categorie krabsalade en parelhoender. En dat met écht be stek, servetten en porselein. De KLM-selecteurs proberen soms wel tachtig verschillende gerech- wijnen met een pittige smaak uit te kiezen. Dan nog bestaat het ge vaar dat de maaltijden tegenvallen nadat ze in vliegtuigovens zijn op gewarmd, bij voorbeeld omdat ze Echt bestek en servetten. De KLM belooft beterschap. Foto: Capital Photo's ten voordat er één wordt gevon den die luchtwaardig wordt be vonden. „Het is moeilijk om goed luchtvaaitvoedsel te maken", zo stelt Meurer. Eén van de problemen is dat eten en drank op tienduizend meter hoogte tien tot twintig procent van hun smaak verliezen. Reden voor de KLM om gerechten en

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2