Jeugd krijgt eigen net op televisie mproviseren voor veristen Turkije 1 Goed Wonen i 'Personeel museum beschermen' w station in Leidse enwijk van de baan Huidige budget van publieke omroepen wordt gehalveerd Honden spelen de baas op Stadhuisplein Goed Wonei Weer oudste van de wereld Pand Houweling moet gesloopt worden Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 13 mei 2005 @0 SPEURDERS Geef uw speurder op via speurders@hdcmedia.nl Tel.: (072) 5196 868 fax: (072) 5196 869 Missen Universe al op de plaats van bestemming atii inden dupe vliegverbod Onur Air 4 fa pd - Touroperators aarreaus zetten alles op jk por zeven- tot negen depensen die met de r ojhtvaartmaatschappij 1 tiaar Turkije zijn ge er 0 terugvlucht te rege- is ^ns vijfduizend men- stan de komende dagen re<Air naar Turkije op or pan. Ook voor hen bbèproviseerd worden, igehir Air niet meer op ed mag vliegen. '.tilay Uslu van Co- sdfen Turkse reisorgani- lerland die veel za- et Onur Air, zegt al [twintighonderd va- jers een alternatief te -onden. Martinair en :hartermaatschap - is en MNG nemen .Gedupeerde jhoeven de rekening aldus Uslu. teindelijke schade :n, zien we later Air zelf probeert de luchten naar Neder- leiden naar Brussel, luchtvaartmaat- irzet zich tegen het dat de Inspectie Waterstaat haar gis- 'de wegens een aan- Ken waarbij de veilig- geding was. lur Air is de maatre- irlopig voor een It, onterecht. „We is aan onze vliegtui- le technische staat te it Esat Aksak, alge meen manager van Onur Air in Nederland, weten. De maat schappij beraadt zich op te ne men stappen. Gisteravond be sloot ook Duitsland de Turkse luchtvaartmaatschappij in de ban te doen. In het Turkse Antalya is van on rust onder vakantiegangers weing te merken. Volgens di recteur Romana Engeman van de ANVR, de organisatie van reisbureaus en touroperators, is daar ook geen reden voor. „De meeste mensen hebben een reis geboekt met een ticket en een hotel. De reisorganisatie moet de kwestie oplossen en extra kosten dragen", aldus En geman. Zij meent dat de reiswereld geen blaam treft: „Dit was ab soluut niet te voorzien." Vol gens de ANVR-directeur heeft Onur Air, dat in 1992 werd op gericht, een goede staat van dienst. Het is een van de groot ste Turkse chartermaatschap pijen. Ze vervoerde vorig jaar 2,5 miljoen passagiers, van wie 350.000 Nederlanders. De maatschappij vliegt met 25 vliegtuigen op Schiphol en de regionale luchthavens, maar ook op Frankrijk, België, Duits land, Spanje, Italië, Oostenrijk ein Zwitserland. De toestellen worden onderhouden door Air France, Rolls Royce en het Duitse MTU. Pagina Binnenland i: Zorgeloos weg met laatste Onur-vlucht eus Waarsenburg i kans dat Leiden ooit i Merenwijk krijgt is v Nederlandse Spoor- enoeg nihil. De aan- station is te kostbaar ee iu de vervoerder te Juwe reizigers opleve- ^|n Merenwijk is een esterde wens van de Leiden. „Maar ik zou ..jeel op rekenen", zegt •ublic affairs Yvonne <JS. station in de Meren- laast de nieuwe wijk :ou de NS zeker dui- likers per dag ople- voorwaarde die aan station minimaal ge- (t. „En waarschijnlijk leer", zo hield Lentz raadsleden uit de voor economie en ir. „Maar nader on- eeft uitgewezen dat toekomstige gebrui- COMMENTAAR NTERNATIONAAL BANKIEREN int: droom van Europese e eenwording en de Ijke overname van ise bank, staan duis- iaties, nationalisti- lens en andere prak- in. ABN Amro kan leepraten na verwoe de Italiaanse bank over te nemen, lederlandse bankiers een mum- van het geldwe- 7 ekent de I. E weg naar iter «se eco- erkeer van kapitaal, i goederen is het ba- Ier de EU. Zonder las- net paspoorten moet de ger door de EU-lan- i-ex n reizen. Franse kaas igst wijn moeten overal i S| els te koop zijn en geweerd worden ten L de lokale artikelen. ''g11 leorie. Maar de prak- minder optimistisch, I uit de tegenwerking tonro ondervindt bij tien van de Italiaanse Politiek Leiden wil af van verbod op terrasverwarming Droog en veel zon den haag/gpd - Staatssecretaris Van der Laan (mediazaken) wil dat één van de pu blieke tv-zenders wordt omgevormd tot een jeugdnet. De publieke omroepen mo gen in de toekomst alleen nog nieuws, opinie, achtergronden en cultuur bren gen. En dat alles voor de helft van hun huidige budget. Van der Laan wil zo meer en jongere kijkers binden aan de publieke omroep. Dat staat in het gisteren uitgelekte plan van Van der Laan (D66). Haar media- plan is een voorlopige uitwerking van het akkoord over het omroepbestel dat de drie regeringspartijen in het paas weekeinde overeenkwamen. Volgens de coalitiepartijen is het uitzenden van puur amusement zoals quizzen geen taak voor de publieke omroep. Het nieu we mediaplan zou in 2008 moeten in gaan. Eind deze maand neemt het kabi net naar verwachting een besluit over het plan. Nieuws, achtergronden, debat en opinie blijven de taken van de omroepen. Maar voor kunst- of educatieve programma's zullen de omroepen moeten gaan con curreren met onafhankelijke derden. Daarvoor krijgt de raad van bestuur van de Publieke Omroep een budget. Die raad bepaalt wie geld krijgt en dus extra programma's kan maken. Dat hoeft niet per se een bestaande omroep te zijn; ook een productiemaatschappij of een stichting met donateurs mag zich bij de raad melden. Overigens sluit Van der Laan uit dat een milieuorganisatie of bij voorbeeld de ANWB kunnen aanklop pen voor subsidie. Die organisaties heb ben wel donateurs, maar hebben niet als doel het maken van publieke televisie. Dat laatste is een vereiste volgens Van der Laan. D66 Kamerlid en mediaspecialist Bert Bakker stelt dat er nog wel een aantal punten ter discussie staat, zoals de re clame op de publieke omroep. „De WD wil ervan af, iedereen natuurlijk wel, maar volgens D66 is dat niet haalbaar. Wel valt te denken aan het gericht inzet ten van reclame-opbrengsten. Bijvoor beeld voor meer Nederlands drama", zegt Bakker. Van der Laan wil dat omroepen over heidsgeld krijgen naar gelang het aantal leden dat ze hebben. Het omroeplid maatschap wil ze op 24 euro per jaar zetten. Een woordvoerder van Publieke Om roep wilde gisteravond nog niet inhou delijk reageren op de voornemens van de staatssecretaris: „Het stuk van Van der Laan is een discussiestuk dat inmid dels al weer achterhaald is. Wij wachten het definitieve stuk af, te meer omdat de staatssecretaris wel va ker haar plannen heeft gewijzigd. Over de richting die het discussiestuk inslaat zijn we positief, maar dat waren we eer der ook al bij het vaststellen van het Paasakkoord." kers van station Merenwijk nu al gebruik maken van de trein. Een nieuw station in de Meren wijk zou dus ten koste gaan van het aantal reizigers op Leiden Centraal." Maar het grootste probleem wordt gevormd door de aanleg- kosten van het station. „Daar zou werkelijk een waanzinnig bedrag mee gemoeid zijn", zegt Lentz. Dat heeft vooral te ma ken van de ligging van de Me renwijk ten opzichte van de spoorlijn. Vlakbij de Merenwijk maakt het spoor een grote bocht en zijn diverse wissels van dubbel naar enkel spoor en andersom. ,,Als we daar een station zouden willen hebben zijn er ontzettend veel aanpas singen nodig. Dat maakt de aanleg vreselijk duur." De aanleg van station Sassen- heim is volgens Lentz 'een heel ander verhaal'. „Daar zouden wel genoeg nieuwe reizigers mee binnenhalen." leiden - Honden speelden gisteren de baas op het Stadhuisplein in Leiden. Om het nieuwe hondenbeleid van de gemeente te ontmaskeren liepen hondenbezitters er luid ruchtig te hoop met hun huisdieren. Ruim honderd baasjes betoogden in woord en ge baar tegen de nieuwe regels van de gemeente, die willen dat honden vanaf 15 mei nog maar op 48 aangewezen plekken in de stad los mogen lopen. Voor de rest van Leiden geldt een aanlijngebod en wie zich daaraan niet houdt, loopt kans op een boete. Tegen die beperking van hun vrijheid, protesteerden in de afgelopen weken in totaal 700 hondenbezitters. Zij plaatsten hun handtekening onder het bezwaarschrift dat klaarlag in het theehuis in het Van der Werfpark. Leden van de groep die daar dagelijks bijeen komt na het uitlaten van de hond, hadden het initiatief daartoe genomen en leidden ook de demonstratie. Zij willen dat het Van der Werfpark en het Plantsoen worden aangewezen als uitrenlocatie - medestanders uit andere delen van de stad willen dat ook de ingevoerde beperkingen in het Cronesteynpark en de Leidse Hout worden opge heven. 'Parken zijn er voor mens en dier, niet voor de sier' werd er gescandeerd op het Stadhuisplein, waar geen politicus te bekennen viel. Pagina Ri: 'Parken zijn er voor mens en dier'. Foto: Mark Lamers (advertentie) misschien zelfs illegale, midde len gebruikt om de overname te frustreren. De concurrerende Banco Popolare di Lodi (BPL) kreeg eerder toestemming zijn belang in Antonveneta uit te breiden en stuurde zelfs het 'pro-Hollandse' bankbestuur weg. Naar nu blijkt heeft de BPL waarschijnlijk in het geheim met een groep investeerders ge mene zaak gemaakt. Waar de centrale bank in Rome dat ooglui kend toeliet, is BPL nu wel door de Italiaanse beurswaakhond op de vingers getikt. Daarmee is het laatste woord nog niet gesproken. De gesloten financiële markt van Italië kan alleen worden opengebroken, wanneer de Europese Commis sie zich er volop mee gaat be moeien. Eurocommissaris Kroes moet immers toezien op de na leving van de spelregels voor eerlijke concurrentie. Dat zij ook van Nederlandse komaf is, mag geen beletsel zijn om één van de economische basisprin cipes van de EU te verdedigen. r - - ------ iïï5 - «11 j' BIJ UW DAGBLAD! I Leidsch Dagblad Kamerlid Vergeer (SP) stelt vragen over RMO ,cn hebben dubieuze, Peter de Vries Peking - De Nederlandse Hen- drikje van Andel- Schipper is volgens de website van Guin ness World Records de oudste levende persoon ter wereld. De hoogbejaarde Hoogeveense, die op 29 juni 1890 is geboren, hoopt volgende maand 115 jaar te worden. Elke twijfel over haar record is weggenomen nu in China Li Cairong is overleden. Deze 120 jaar oude vrouw was volgens de Chinese media afgelopen fe bruari officieel geregistreerd als oudste wereldbewoner, maar volgens een woordvoerder van het Guinness Book of Records Hendrikje van Andel-Schipper. Foto: ANP/Olaf Kraak was die claim oncontroleerbaar omdat een officeel geboortebe wijs ontbrak. door Herman Joustra leiden - Als blijkt dat de finan ciële perikelen van het Rijksmu seum van Oudheden in Leiden zijn te wijten aan mismanage ment, dan moet de directeur het veld ruimen. Dat stelt Fe- nna Vergeer, lid van de Tweede Kamer voor de SP, impliciet in een aantal wagen aan staatsse cretaris Medy van der Laan van cultuur. Personeelsleden mo gen volgens haar niet de dupe worden van dat beleid. Ge dwongen ontslagen zijn dan ook 'onwenselijk'. Vergeer waagt de staatssecreta ris of zij haar mening deelt 'dat het onwenselijk is dat, wanneer er sprake is van mismanage ment, de verantwoordelijken voor het beleid hun functie kunnen behouden'. In dat ver band waagt zij ook of er nog een onafhankelijk onderzoek komt om te bepalen of er spra ke is van mismanagement. Het Kamerlid stelt de wagen naar aanleiding van recente berich ten dat het Rijksmuseum van Oudheden in financieel zwaar weer verkeert. Het Rijk schoot het museum onlangs te hulp door een voorschot te geven op de rijkssubsidie voor de komen de vier jaar. Vergeer wil precies weten welk bedrag hiermee is gemoeid. Museumdirecteur R. Magen dans ligt al ruim een jaar in de clinch met haar werknemers. Vorige maand zegde de onder nemingsraad het vertrouwen in haar op en werd de Raad van Toezicht gemaand snel maatre gelen te nemen. Het personeel verklaarde geen vertrouwen meer te hebben in een goede toekomst voor het museum on der de huidige directeur en eis te haar vertrek, nadat was ge bleken dat de schulden van het museum waren opgelopen tot 1,9 miljoen. Hierdoor zijn ge dwongen ontslagen niet te ver mijden. De Raad van Toezicht van het museum kiest de zijde van directeur Magendans in het conflict. Vergeer wil onder meer van Van der Laan weten hoe zij het be leid van de directeur beoor deelt. Verder waagt zij of de Klachten over sterke gasgeur regio - Energiebedrijf Nuon heeft gisteren tientallen klach ten gekregen uit Zoeterwoude, Leiden en Alphen aan den Rijn over een indringende aardgas- geur bij gebruik van het fornuis. De oorzaak is een fout bij de Nederlandse Gasunie. Bij een van de stations van de Neder landse Gasunie, is aan het gas per ongeluk een te grote hoe veelheid geurstof toegevoegd. Omdat gas geurloos is, stopt de Gasunie er een 'odorant' in. Staking voor CAO bij gemeenten den haag - Gemeente-ambte naren sluiten donderdag 9 juni alle loketten om actie te gaan voeren in Den Haag. De vak bonden AbvaKabo en CNV Pu blieke Zaak hebben daartoe op geroepen omdat de CAO-on- derhandelingen voor de 190.000 gemeente-ambtenaren zijn stukgelopen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wil een maximale loons verhoging geven van 0,6 pro cent per 1 juni; de bonden ei sen met terugwerkende kracht 1,5 procent per 1 januari 2005. Boete voor jurk op schoolfeest lake geneva - Een Amerikaanse scholier die in een jurk op het jaarlijkse schoolbal verscheen, heeft daarvoor een boete gekre gen van 250 dollar en is drie da gen geschorst. De 18-jarige Ker ry Lofy zou zich met zijn blon de pruik en jurk met spaghetti- bandjes onzedelijk hebben ge dragen. Lofy werd direct na aankomst al weggestuurd in zijn jurk. Later keerde hij in ge wone kleren terug, maar op de dansvloer kwam zijn vrouwen- kledij weer aan de oppervlakte. Bush pas na 40 minuten ingelicht Washington - De Amerikaanse president Bush is pas 40 minu ten na de ontruimingen woens dag van het Witte Huis en het Capitool ingelicht over het ter reuralarm. De president was aan het fietsen in bossen buiten de stad en de geheime dienst vond het niet nodig de presi dent te storen, aldus het Witte Huis gisteren. Het alarm werd veroorzaakt door een eenmoto- rig vliegtuigje Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! /ja staatssecretaris nog iets gaat ondernemen als zij, net als Ver geer, meent dat gedwongen ontslagen 'onwenselijk' zijn. (advertentie) Na ruim 20 jaar gevestigd te zijn op de Zijldijk in Leiderdorp wordt het magazijn van Houweling Interieur gesloopt. Eigentijdse klassieke meu belen zullen nu met flinke kortingen worden verkocht. Kijkdagen a.s. vrijdag en zaterdag. Adres: Zijldijk 22 naast de Karwei (Baanderij). www.houwelinginterieur.nl ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M/D V Naam: Adree: Ttelefoon Geboortedatum e-mail Bank/giro* Handtekening: UitalUlUK de envelop na&rLeidsch Dagblad, t afd lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 08OO-1711 (gratis). Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1