REGIO Rijnlandroute niet objectief Kortere vierdaagse door komst Feyenoord 'Studie naar Jr 'De vissen kunnen nergens meer paaien' Leiderdorps debacle kost buren ook geld R3 jienbaas 1 cobs ïuldig ^«turbines i«"tn later Ovonde aan noordrand Leiderdorp Magazijn van Houweling Interieur wordt gesloopt \r iver wemmen vrijdag 13 mei 2005 l - De gemeente [draagt volgend jaar Ib bij aan het plaatse- Wemmen. Dat is de jer dan nu en daar jWassenaarse basis- Irenigd in het Scho- jef, bezwaar tegen id Ze willen niet aan jngen meewerken nenkort met WD- Vriesendorp rond en om het probleem de ;el endebat »r$choten als fEN - Wat verwachten ting nse jongeren van 1 ste ,iaats? Dat is de cen- n di tijdens een jeugdde- jaar jonderdag 26 mei E'gf uden. Het debat is wei »f van de gemeente «ats in buurthuis n bpi aan de Baron lenninck van der Oy- invang 19.00 uur. 1 K m nieuwe dorpers tn w t wei mb aed 'Veiligheid voor wandelaars op 25 mei niet te garanderen in Voorschoten' door Judy Nihof voorschoten - De Voorschotense Avondvierdaagse wordt dit jaar noodge dwongen een Avonddriedaagse. De or ganisatie heeft de tweede avond - 25 mei - geschrapt vanwege de grote druk te voor de wedstrijd Voorschoten '97 - Feyenoord op sportpark Adegeest. Het sportpark is tevens het startpunt van het wandelevenement. Op de wedstrijd komen naar verwachting 2500 suppor ters af. Aan het wandelevenement doen 2000 lopers mee onder wie veel jonge kinderen. Dat zijn te veel mensen op een kluitje, vindt de organisatie van de Avondvierdaagse. „We hebben geen keus. We kunnen de veiligheid van de kinderen niet garanderen", zegt mede organisator Thea van Leeuwen. Dat de vierdaagse een avond moet inle veren, leidde tot tal van verbolgen reac ties van wandelaars. De CDA-ffactie stelde zelfs schriftelijke vragen over de kwestie aan het college van B en W. Daarom staken de organisatoren gister avond opnieuw de koppen bij elkaar. Toch blijven ze bij hun besluit om de avond van 25 mei te schrappen. De or ganisatie is niet alleen bang voor chaos bij het startpunt, maar houdt ook haar hart vast voor de route. „Op zo'n wed strijd komt veel verkeer af. De wedstrijd begint om zeven uur en wij gaan om half zeven lopen", aldus Van Leeuwen. Voorzitter John Kriek van Voorschoten '97 is teleurgesteld in de houding van de organisatie van de Avondvierdaagse. „We hebben tal van alternatieven aan gedragen, zowel qua wandelroute als qua accommodatie voor het afhalen van de startbewijzen, wat altijd bij ons in de kantine gebeurt. Maar zonder ons te verwittigen, heeft de organisatie be sloten er een driedaagse van te maken. Volgens Kriek is het heel goed mogelijk om de twee evenementen te combine ren. „We hadden voor de alternatieven al goedkeuring van de brandweer en de politie, mits Voorschoten '97 en de or ganisatie van de Avondvierdaagse goed zouden samenwerken." Maar een alternatief startpunt en een alternatieve route, een paar honderd meter verderop, bieden geen soelaas, denkt Van Leeuwen. „Het wordt in de hele omgeving te druk." Het tijdstip van de Avondvierdaagse ligt al bijna een jaar vast. Dat Feyenoord naar Voorschoten komt, is pas sinds een paar weken bekend. Volgens voor zitter Kriek was hij de afspraken over de Avondvierdaagse echt niet vergeten toen hij besloot in te gaan op het aan bod van Feyenoord om 25 mei naar Voorschoten te komen. Het was die avond of niets. Voorschoten '97 wilde de wedstrijd niet laten schieten. „Zo'n wedstrijd is goed voor de uitstraling van de club en de gemeente. En het is ont zettend leuk voor onze vrijwilligers en leden. Bovendien was ik ervan over tuigd dat we er samen met de organisa tie van de Avondvierdaagse wel uit zou den komen, als we allebei ons gezonde verstand zouden gebruiken." Hoewel hij het besluit van de organisa tie van de Avondvierdaagse niet snapt, is Kriek niet rancuneus. „Sinds men senheugenis zijn we, geheel belange loos, gastheer voor de Avondvierdaagse. Dat wil ik niet verstoord hebben. De Avondvierdaagse blijft altijd welkom bij Alle nieuwe inwo- iderdorp hebben ging gekregen voor ;ti omst op het ge- Daar worden de lerdorpers verwel- burgemeester Zon- ele raadsleden en ordigers van brand den 'l'e' vertellen tij- icht »rmatieavond. op jmei vanaf 19.30 uur, :rk. De genodigden 1 pe\r'iaarwisselin8 *n de vera neente komen wo- ;t on hek café ^lorpse WD xkst Tweede kamerlid an Miltenburg is 19 mei te gast bij icafé dat door de hel |0 VVD wordt geor- °rig jj houdt een lezing maatschappelijke lelei ing ter introductie ussie over het Lei- eniorenbeleid. Dat eerpunt vormen alen in hun verkie- imma voor de ge sverkiezingen in het 2006. Het politieke laats bij het AC res- .de Persant Snoep- 9" nt om 20.00 uur. Hengelaar Mark van Winsen uit Warmond maakt zich zorgen over de Klinkenberger pias. „Dit is ge woon doodzonde. Blijkbaar mogen ze alles afbreken, maar opbouwen duurt jaren. Foto: Dick Hogewoning e daj :n o[ )i - De plaatsing '151 vindturbines in de gebi se Westeindsepol- info e weken uitgesteld, lans zeer slappe onder- ig Le ixtra lange heipalen uid-ldie waren niet op poli! De standaardmaat e Gr n bij windmolens is came ter. In Zoeterwoude in van 22 meter ko- is op itleider Andre Herr- Bra icht dat ze er in juni ddels de weg klaar, door de polder is oor het vervoer van en van de windtur- toeg ligt erin als een waar getest met be- aldus Herr- twee windturbines het land van papri- ie van Vliet en vee- Ballering. Ze wor- vftter hoog en gaan leveren voor 2500 Hengelsporters ongerust over visstand kleine Klinkenbergerplas door Janneke Dijke warmond/oegstgeest - Hengelsporters die graag hun lijntje uitwerpen in de Klin kenbergerpias tussen Warmond en Oegstgeest, maken zich ernstige zorgen over de visstand in de kleine plas en de natuur er omheen. Volgens hen gaat de natuur kapot door de sanering en grond- stort die daar plaatsheeft. Groenservice Zuid-Holland, die de plas beheert, vindt de angst niet terecht. „De plas heeft nu weinig ecologische waarde. Het wordt straks alleen maar beter." Mark van Winsen uit Warmond is fana tiek hengelaar en vist voornamelijk in de grote Klinkenbergerpias. Sinds vorig jaar zit hij in de visbeheercommissie, een commissie die bestaat uit vertegenwoor digers van Groenservice Zuid-Holland, hengelsportvereniging De Leede en de Leidse Hengelaarsbond. Samen maken zij plannen voor een duurzame en di- 'Het ziet er hartstikke goed uit nu' Hoewel het nog een aantal jaar duurt voor de kleine plas klaar is, komt de grote Klinkenbergerpias steeds verder af. „De parkeerplaats is af. Het ziet er hartstikke goed uit nu", zegt Bart verse visstand in de plassen. Dit willen ze bereiken door vissteigers te plaatsen, vis uit te zetten en door de natuur op een goede manier te beheren. Van Winsen maakt zich samen met an dere hengelsporters grote zorgen over de helderheid in de kleine plas omdat hij heeft gezien dat er zand is gestort op een mooie kraag van rietsigaren. „Dat is gewoon doodzonde. Blijkbaar mogen ze alles afbreken, maar opbouwen duurt jaren." Ook is volgens hem de plas veel te vol gestort met grond, waardoor die ondieper is dan de bedoeling was. „In het midden moet hij veertien meter diep zijn. Ik ben er een keer met een rubber bootje op gegaan en heb gemeten dat hij Hingst van Groenservice Zuid-Holland. „De oude populieren die aan hun eind waren hebben we vervangen door duurzame eikenbomen. Ook hebben we speeltoestellen geplaatst." in het midden maar tien meter diep is. Ik vertrouw het gewoon niet." Bart Hingst van Groenservice Zuid-Hol land is er niet blij mee dat Van Winsen ter plekke is gaan kijken. „Mensen mo gen daar helemaal niet komen. Het is verboden gebied, omdat het gesaneerd wordt. Bovendien is het gevaarlijk, want er rijden allerlei vrachtwagens rond." Hij is het niet eens met de klachten van de Warmonder. „De kleine plas heeft nu weinig ecologische waarde. Alles wat nu op de oevers groeit, valt in het niet bij wat er straks staat. Wij zetten het om van een diepe, ecologisch-arme plas naar een ondiepe, natuurrijke plas. Dan zal er ook veel meer vis komen. Inder daad, het ontstaan van de oevers heeft veel tijd nodig, maar het wordt mooier dan het was. Bovendien verwijderen we niet alle rietkragen in één keer." De werkzaamheden in de kleine plas duren nog ongeveer vier jaar. Volgens Van Winsen is de sanering en grondstort slecht voor de visstand die, naar zijn mening, afneemt. „Het water is enorm troebel geworden. Als er weinig leven aanwezig zou zijn dan had ik met dit alles geen probleem. Maar er zaten enorme snoeken, karpers, zeelten en an dere vissen en bovendien een grote hoe veelheid watervogels. Dit aantal is de laatste twee jaar enorm afgenomen door het gebrek aan nestelmogelijkheden en voedsel. De vissen kunnen nergens meer paaien." Ook dit ontkent Hingst. „Wij worden wat de waterkwaliteit be treft scherp gecontroleerd door het hoogheemraadschap. Als de waterkwali teit goed blijft, dan blijft de vis ook zit ten. We hoeven de vis niet eerst naar an der water te brengen als we grond stor ten. De plas is groot genoeg, er blijft ge noeg ruimte over voor de vis." den rijn - 'Schul- ordeel van de 1 Den Haag over Rinus Jacobs. Zijn 1 januari een kat phenaar moet een •eding betalen en ibermann Storm rug. Dat wist Jacobs 1 lond werd twee da- erec lc'dent afgemaakt, it eens met de uit- Ie politierechter en :lastii r beroep, jre, c van de Alphense iatie[tter zei tijdens de wee weken geleden 'baar ministerie erk niet goed ge- ><rt omdat Storm zon- ten van zijn baasje Jeeg. Daarom kan veroordeeld wor- e advocaat Verhoef. Ua-sai zei over de illen denken. De gisteren: Ja- ïn schadevergoe- m 300 euro aan de n de kat betalen, bet vonnis dat de chuldig is, maar talen van de scha- 'ggeen straf krijgt. Touwbaan-affaire nog niet afgerond leiderdorp - Het gemotoriseerde verkeer draait er nu al halve rondjes, maar de zogeheten 'ovonde' (ovale rotonde) wordt pas in het weekeinde van 3 en 4 juni formeel in gebruik gesteld. Het nieuwe verkeersplein ligt op de provinciale weg N446, op de noordgrens van Leiderdorp met Hoogmade en Alkemade, waar de afslag van de A4 op uitkomt. Leiderdorp heeft een naam hoog te houden als het gaat om openbare kunst op rotondes zoals het agrarische tafereeltje bij de wijk Leyhof en 'de vis op poten' bij de Ericalaan. Of ook het nieuwe, veel grotere rondje een humoristisch beeld krijgt, daar heeft de gemeente zich volgens een woordvoerster nog niet over gebogen. Foto: Dick Hogewoning door Loman Leefmans leiderdorp - Leiden moet 79.049 euro meebetalen, vier andere gemeenten krijgen be dragen tussen de 14.116 en 5.646 euro voorgeschoteld. Dat is het gevolgd van het financiële debacle in Leiderdorp rond de verbouwing van een pand aan de Touwbaan tot schoolge bouw. De kwestie is bekend geworden onder de naam Touwbaan-af faire. Een complex aan de rand van bedrijventerrein de Baan- derij moest worden verbouwd, zodat het geschikt werd voor een aantal onderwijsinstellin gen. Die verbouwing liep com pleet uit de hand. Wethouder Roest moest daardoor een jaar geleden aftreden en uit het rap port van de speciaal ingestelde onderzoekscommissie bleek dat alle betrokkenen forse steken hadden laten vallen. Uiteindelijk werd vastgesteld dat het tekort 258.966 euro be draagt. Leiderdorp zit voor bij na de helft van dat bedrag in het schip. Een van de gebrui- Verdeelsleutel Touwbaan-tekort Alkemade: 9.881 euro Leiden: 79.049 Leiderdorp: 16.939 Oegstgeest: 14.116 Voorschoten: 15.527 Zoeterwoude: 5.646. kers van het pand is de Leo Kannerschool voor moeilijk op voedbare kinderen. Dat is een voorziening waar ook enkele andere gemeenten van gebruik maken. Daarom vindt de ge meente Leiderdorp dat die plaatsen ook moeten meebeta len aan het verlies dat op die onderwijsinstelling is gemaakt (141.159 euro) en daarvoor is een verdeelsleutel gemaakt. 'Ik nodig u uit uw bijdrage aan de gemeente Leiderdorp over te maken', zo staat in een brief aan de zes buurgemeenten te lezen. Of de zes ook op het ver zoek ingaan, wordt binnenkort tijdens de verschillende ge meenteraden bekend. PvdA Voorschoten boos op provincie door Judy Nihof voorschoten - De PvdA in Voor schoten veegt in een pamflet de vloer aan met de verkennings studie van de provincie, waarin het tracé Churchilllaan (Leiden) slecht scoort en een nieuwe weg dwars door Voorschoten goed scoort als verbindingsweg tus sen de A4 en de A44. Op zeker zes punten deugt de studie naar de zogeheten Rijnlandroute niet, aldus de PvdA. Volgens de PvdA komt de variant Churchilllaan ten onrechte als minst geschikt uit de bus. Net als de Zoeter- woudse politiek hamert de PvdA in Voorschoten erop om nader onderzoek naar ondertunneling van deze laan 'op de agenda te houden'. De Voorschotense fractie vindt de verkenningsstudie verre van objectief. De PvdA is bang dat gemeenten in de regio een ver keerd besluit nemen als ze hun oordeel baseren op deze studie. Een van de argumenten om de Churchilllaan als tracé voor de zogeheten Rijnlandroute te la ten schieten is bijvoorbeeld dat deze variant te duur zou zijn. PvdA'er Bruno van Dunné spreekt dat tegen. „Een tracé dwars door Voorschoten zou het goedkoopst zijn. Maar dit tracé vereist sloop van meer dan veertig huizen rondom de kop van de Leidseweg Noord. De kosten daarvan zijn niet meegenomen in de verken ningsstudie van de provincie", zegt Van Dunné. De PvdA'er wijst op verkeers- studies die aantonen dat het meeste verkeer tussen de A4 en de A44 uit Leiden komt of in Leiden moet zijn. Het gaat om zeker 80 procent. „De Rijnland- route is aus een gebiedsontslui- tingsweg. Zo'n weg moet je niet in een wijde boog om Leiden heen leggen", aldus Van Dun né. „Als gebiedsontsluitingsweg zal het (door Voorschoten zelf aangedragen) Korte Vliettracé en in sterkere mate de Chur chilllaan meer voldoen." Bij het Korte Vliettracé gaat Voorscho ten uit van een tunnel die be gint bij de A4 en ten oosten van Valkenburg aansluit op de N206. Dit tracé ligt vlakbij Lei den en gaat niet ten koste van landschap. Er hoeven ook geen huizen voor plat. Op basis van de verkennings studie koos het Dagelijks Be stuur van het regionale samen werkingsverband Holland Rijn land onlangs voor een vervolg studie naar twee opties: een weg dwars door Voorschoten en het door Voorschoten zelf aangedragen Korte Vliettracé. Op 18 mei moet blijken hoe het Algemeen Bestuur daarover denkt. In juni valt de beslissing over de tracés die in aanmer king komen voor een vervolg studie. De Voorschotense PvdA wil zich in de komende discus sie 'flink roeren', aldus Van Dunné. leiderdorp/leiden - Houweling Interieur verhuist zijn magazijn van de Zijldijk in Leiderdorp naar de Rooseveltstraat in Lei den. Het pand op de hoek van de Zijlbaan en de Zijldijk wordt gesloopt door eigenaar Ed Klin kenberg. Hij wil er een nieuw gebouw voor in de plaats zet ten, maar wacht eerst het nieu we bestemmingsplan van de gemeente af. Houweling Interieur had 23 jaar lang een magazijn in Lei derdorp. Het van oorsprong Leidse bedrijf heeft inmiddels vestigingen op het Meubelplein Leiderdorp, in Villa Arena in Amsterdam en in Megastores Den Haag. Alle meubels wor den geleverd vanuit het centra le magazijn. Volgens Michel Houweling heeft Klinkenberg het huurcon tract opgezegd omdat hij op die plek meer kan verdienen aan een huurder die er een de tailhandelszaak exploiteert. Volgens Ed Klinkenberg is dat iets te kort door de bocht. „Ik wacht eerst het nieuwe be stemmingsplan van de ge meente af, dat in juli of augus tus klaar moet zijn. Afhankelijk van welke bestemming ze hier voor willen, kan ik iets nieuws bouwen." Hij sluit uit dat er een nieuwe meubelzaak komt. „Daarvan zitten er hier genoeg. Een tuincentrum zal het ook niet zijn. Die vind je eerder aan de rand van een stad, op land bouwgrond." Voordat Houweling de Baande- rij achter zich laat, is er een magazijnuitverkoop. „Er staan hier een heleboel oude show modellen die je in de jaarlijkse opruiming moeilijk kwijtraakt", aldus Michel Hopweling. Van daag en zaterdag zijn er kijkda gen aan de Zijldijk 22. Vanaf volgende week kunnen klanten op donderdag, vrijdag en zater dag van 10.00 tot 17.00 uur hun slag slaan. REGIOAGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356493 tussen 10.00 en 17.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: redactie.ld@hdc.nl Het CDA, afdeling Zoeter woude, houdt dinsdag 17 mei een politiek café in De Meester aan de Zuidbuurtse- weg. Staatkundige vernieuwing en grondwetszaken vormen de rode draad op de bijeenkomst, waarvoor kamerlid Spies is uit genodigd. Wethouder Ates is aanwezig om vragen te beant woorden. Het 'café' gaat om 20.15 uur open. In hetzelfde café De Meester heeft maandag 16 mei een jeu de boules-toernooi plaats. Het evenement begint om 13.00 uur. Informatie: 071-5317900. Bij verzorgingstehuis Ade geest in Voorschoten wordt vanmiddag een rommelmarkt gehouden tussen 13.30 tot 15.30 uur. De koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde- Groei Bloei organiseert za terdag 14 mei een Geranium- markt aan de Voorstraat in Voorschoten. Het evenement duurt van 9.00 tot 17.00 uur. Bij The Basement in Voor schoten wordt zaterdag 14 mei een gratis streetdance les gege ven. In het gebouw aan de Ko ningin Julianalaan 55 krijgen jongeren, maximaal vijftien, de kans kennis te maken met deze dansvorm. Voor kinderen van negen tot twaalf jaar begint de les om 12.00 uur. Oudere kin deren kunnen terecht vanaf 13.30 uur. Informatie: 071- 5623873 of 06-46602816. Milieu Educatief Centrum Lei derdorp organiseert zondag 15 mei tussen 15.00 en 17.00 uur een wandeling onder de naam Kikker- en Egelpad in de Lei- derdorpse Heemtuin. Informa tie: www.natuureducatie.nl Vereniging Het Oude raadhuis houdt maandag 16 mei, tweede pinksterdag, een boekenmarkt aan het Kaakspleintje en in de Dorpstraat in Warmond. De markt loopt van 11.00 tot 16.00 uur. Tevens wordt er in de tuin van galerie De Pomp tussen 11.00 en 13.00 uur voorgelezen. Het Meubelplein in Leider dorp krijgt maandag 16 mei een 'bezoekje' van Koningin Beatrix en haar lakei. Naast deze voor stelling is ook ballonmodelleur Misha de Haan aanwezig op het plein om kinderen te ver maken evenals Trio Swing Sis ter Swing. Het evenenent duurt van 11.00 tot l^W) uur. Servicepunt Opvoedcursussen in Oegstgeest organiseert dins dag 17 mei een cursus drukke kinderen in Oegstgeest!'. De twee uur durende cursus, die gehouden wordt op basis school De Springplank aan de Jan Wolkerslaan 18 in Oegst geest. begint om 20.00 uur en kost 25 euro. Informatie: 071 - 6163342. Buurthuis Vlietwijk houdt woensdagavond 18 mei een bingo-avond. Iedereen vanaf zestien jaar is welkom vanaf 19.30 uur aan de Prof. Lo- rentzlaan 2 in Voorschoten. Het afroepen van de balletjes start om 20.00 uur. Bij de Literaire Kring Wasse naar spreekt Willibrord Verkerk woensdag 18 mei vanaf 16.30 uur. In het gebouw aan de Van Heeckerenstraat 2 is de dichter Hans Lodeizen het onderwerp.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15