Sterke drank in paviljoens Katwi De volle mannentuin van Richard Schoenmaker Het levenslied schalt over de Leidse grachten Leiden richt zich op verbetering veiligheid in uitgaanscentrum I cinciu fi, PFGIO Wei hbo ambities, it geen mbo-opieiding Mobieltjes leveren 1400 euro op leiden - De inzameling van ou de mobiele telefoons op de Ho geschool Leiden heeft 1400 eu ro opgeleverd voor de Hersen- stichting. De actie werd georga niseerd door een groep studen ten. De Hersenstichting doet onderzoek naar aandoeningen zoals epilepsie, dyslexie, mi graine en ziekte van Parkinson. Nieuwe opleiding Hogeschool Leiden leiden - De Hogeschool Leiden begint in september een nieu we driejarige lerarenopleiding 'gezondheidszorg en welzijn'. De opleiding is gebaseerd op de Tweedegraads Lerarenoplei ding Verpleegkunde (LOV) met enkele nieuwe componenten. Het grote verschil met de oude opleiding is dat de docenten een bredere onderwijsbevoegd heid en daarmee een groter werkveld hebben. De Hoge school presenteert de nieuwe opleiding op donderdag 19 mei met een symposium, tussen 13.00 en 16.30 uur. Opgeven via www.hsleiden.nl. bKrI Si# Cil GMT 1% %M i vrijdag 13 mei 2005 door Eric-Jan Berendsen leiden - Het Leidse uitgaansge bied is ook het centrum van de criminaliteit in de stad. Bijna 25 procent van alle geweldsdelic ten, behalve huiselijk geweld, speelt zich af op slechts 2,5 pro cent van de totale oppervlakte van Leiden. De gemeente gaat zich erop concentreren dit ge bied veiliger te maken Dat blijkt allemaal uit het Vei ligheidsprogramma 2005-2009 van de gemeente dat gisteren door wethouder Alexander Geertsema (Veiligheid/WD) is aangeboden aan Filip van As (Christenunie), voorzitter van de raadscommissie Bestuur en Veiligheid. Vierhonderd van de 1560 delic ten in 2003 werden gepleegd in de buurten De Camp, d'Oude Morsch, rond Molen De Valk en in de Stationsbuurt. Dit gebied komt overeen met het Leidse uitgaanscentrum en wordt aan gemerkt als risicogebied. Leiden streeft er dit jaar naar de criminaliteit in het risicogebied te verminderen met 3 tot 5 pro cent, uitlopend tot 10 procent in 2008. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een gebiedgerich- te aanpak en versterking van het toezicht op straat. Een van de instrumenten die de politie wil gaan gebruiken, is, spora disch, preventief fouilleren. Daarnaast is er straattoezicht door politie, stadswachten en portiers en wordt de horecaco- ordinator ingezet voor het voe ren van overleg en maken van afspraken n^et de horeca. Met meer of andere verlichting op (Nieuwe) Beestenmarkt en Lammermarkt en herinrichting van het gebied moet zo binnen twee jaar het aantal geweldsde licten met 5 tot 10 procent om laag. Lukt dat niet, dan wordt cameratoezicht oveiwogen. Omdat er bij geweld vaak een relatie is met overmatig alco holgebruik, bestaat het project Hijsen en Slikken van de GGD en Parnassia. Dit project richt zich op alcohol- en drugsvoor lichting aan de uitgaande jeugd. Voor personeel van ho recazaken en coffeeshops zijn er cursussen preventie en stu dentenverenigingen krijgen voorlichting over verantwoord schenken. In het Veiligheidsprogramma geeft de gemeente aan hoe het huidige veiligheidsniveau op peil moet blijven en op bepaal de terreinen moet worden ver hoogd. Daarbij gaat het om de objectieve veiligheid (aantallen delicten) en de subjectieve vei ligheid, het veiligheidsgevoel. Een punt van zorg in het Veilig heidsprogramma is de toene mende overlast door jongeren die in vrijwel alle wijken in Lei den voorkomt. Oplossingen lig gen in de dichting van voldoen de voorzieningen en aanbod voor jongeren zowel in hun wijk als de rest van de stad. Een dergelijke aanpak wordt in de Stevenshof, Morskwartier en de Kooi reeds toegepast. De politie probeert door preventie, re pressie en goede nazorg te voorkomen dat jongeren afglij den naar criminaliteit. door Rob Onderwater katwijk - De strandpaviljoens in Katwijk mogen dit seizoen ster ke drank schenken. Burgemees ter en wethouders hebben met de exploitanten een proefperio de tot het einde van het jaar af gesproken. Slaagt de proef, dan krijgen de paviljoens een defini tieve vergunning. Bestuurslid H. Schaap van de vereniging van strandexploitan- ten zegt dat het nu van belang is om de proef succesvol te la ten verlopen. Hij heeft daar ver trouwen in. „Dat er nu sterke drank geschonken mag wor den, komt omdat we als be drijfstak de zaken goed voor el kaar hebben. De laatste jaren is er bij de paviljoens niets ge beurd. De gemeente weet dit ook en heeft als bewijs daarvan de proef met sterke drank met ons afgesproken", zegt Schaap. Uit een ambtelijk onderzoek bleek dat Katwijk de enige ge meente was langs de kust waar paviljoenhouders geen sterke drank mochten schenken. Daarop besloot het college de drank- en horecaverordening voor de paviljoens aan te pas sen. In feite werd het schenken van sterke drank de laatste ja ren al min of meer gedoogd. Schaap vindt dat de met deze maatregel I; de strandpaviljoenhoi eus te nemen. De afg ren hebben de eige vochten voor betere standigheden, zoals I men van de sluiting het schenken van ste De verruiming van d< tijden werd vorig jaar voerd. Schaap: „Eige ben we nog maar wei verlanglijstje staan." In november gaan b ter en wethouders de lueren. Dan valt de over een definitievi ning. KORT EN ZAKELIJK) Tuineigenaren in Leiden, Leider dorp, Zoeterwoude, Oegstgeest, Warmond en Voorschoten kun nen zich opgeven voor de Leidsch Dagblad Open Tuindag op zaterdag 11 juni. Aanmelden kan tot zaterdag 28 mei via tel. 071-5356362, via een briefje ter attentie van Romke Rijpkema, Postbus 54, 2300 AB Leiden of per e-mail: r.rijpkema@leidsch- dagblad.nl. Het Leidsch Dagblad publiceert van tevoren namen en adressen van de deelnemers op www.leidschdagblad.nl en in de Uitkrant. Buiten zijn, de natuur, planten, dat is het leven van Richard Schoenmaker (38). In het dage lijks leven is hij plantsoenme dewerker van de gemeente Lei den, maar ook in zijn vrije tijd is hij het liefst buiten, 's Och tends om 6 uur zit hij al in zijn volkstuin van driehonderd vier kante meter op het complex van 'Ons Buiten' aan het Joop Ver- voornpad. x t „Dan ont waak je met de natuur", f~\ zegt hij. Aan v compositie doet Schoen maker niet, het liefst zet hij elk plekje propvol met zoveel moge lijk verschil lende plan ten. Dat is wel een verschil met de orde die een vrouwelijke hand in de tuin schept. Hij kan er dan ook niet omheen: cüt is een echte mannentuin. Tuinideeën „Ik houd van natuurlijk en niet van nieuw of strak. Als ik een hekwerkje maak voor een klim plant, spijker ik daar zoveel mo gelijk boomschors tegenaan om het natuurlijk te doen lijken. In de stad zit ik toch al zoveel tus sen steen en beton. Als ik hier naar binnen loop, wal ik het ge voel hebben dat alles van mijn schouders valt. Ik wil vogels zien, insecten horen zoemen, kikkers en padden horen kwa ken. Verder: je moet durven. Ik kan niet tegen kale grond. Daar zet ik zo snel mogelijk wat in, het moet vol zijn. Op elke centi meter staat een plant. Natuur lijk zorg ik ervoor dat planten die zon willen, een plekje in de zon krijgen en dat schaduw- planten in de schaduw staan, maar dat is het wel." Werk „Veel onderhoud heb ik niet. Omdat elke plek gevuld is, kan er geen onkruid meer groeien. Wel verander ik nogal graag. Na de geboorte van mijn zoon Thomas heb ik vorig jaar een grasveldje aangelegd en ik heb ook hekken rondom de vijvers geplaatst om te voorkomen dat hij erin valt. Ik denk dat mijn tuin rx lij anders is Dagblad dan de meeste om dat ik dürf. Ik kijk niet eerst welke takken van een plant nog vitaal zijn en welke niet voordat ik snoei. Als het in de weg staat, gaat de snoeischaar erin." Rotklus „Nee hoor, ik zou niks kunnen verzinnen. Vorig jaar rooide de buurman een kastanje. De stam heb ik ingegraven, een meter diep. Daar groeit nu weer de hop tegenop. Zo heb ik nog wel meer zware stammen ingegra ven, voedertafel erop en klaar Richard Schoenmaker zet het liefst elk plekje van zijn tuin propvol met zoveel mogelijk verschillende planten. Foto: Mark Lamers ben je. Soms verkijk je je op het gewicht, dan valt het even te gen. Bovendien moet ik alles met de fiets vervoeren. Graaf werk kost kracht, maar een he kel eraan heb ik niet." In juni „O, dan is er van alles te zien! Blauwe helmbloemen, lupines, akeleien, vingerhoedskruid, juf fertjes in het groen, damast bloemen, jacobsladder, plom- us, de bergena, het schilders verdriet, phloxen, anijsplanten, de hop - die geeft prachtige bellen. Veel plezier heb ik altijd van planten met grote blade ren, zoals berenklauw, gunnera, groot hoefblad, smeerwortel. Die bloeien misschien niet, maar ze zijn er niet minder in drukwekkend om." Tevreden? „O ja. Ik heb een oud tuinhuisje dat ik een beetje aan het op knappen ben. Er komt een nieuw plafonnetje in en ach, verder mag het overwoekeren. Er komt nog een schuurtje. De buurman werkt nogal veel met een aggregaat en daarom maak ik een geluidswal, zodat ik daar minder last van heb. Wat de tuininrichting betreft: er staat heel veel in en dat moet zo blij ven. Dit is mijn paradijsje. Het is een plekje, midden in de stad en toch helemaal buiten, volop in de natuur." Wilfred Simons Het Leids Festival van het Le venslied is in een nieuw jasje gestoken en gaat naar buiten dit jaar. Op zaterdag 25 juni worden er op verschillende pleinen podia neergezet, die elk een eigen thema dragen. Van het authentieke levenslied tot persiflages - optredens met een knipoog naar het levens lied - en alles wat daar tussen in ligt. Van twee tot vijf uur 's middags strijden verschillende artiesten om de podiumprijs binnen hun eigen thema. Om acht uur staan alle prijswin naars op één podium en dat wordt natuurlijk groot feest. Maar dat is nog niet alles, laat de organisatie weten, want de rest van de avond blijft ook niet ongevuld. Wanneer de drukte op straat voorbij is, gaan de zangers de kroeg in met de 'le vensloop'. In verschillende ca fés brengen artiesten hun le venslied ten gehore brengen en op deze manier moet er een grootse kroegentocht ontstaan, een echt stadsfestival tot in de late uurtjes. Het festival valt dit jaar samen met de Leidse Waterdagen, meldt organisator van het le vensliedfestival Frank van Leeuwen. „Dus er zullen door \'VT rss- ïlisèi 1 g De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 42-1 heel Leiden bootjes varen met daarop zangers en zangeressen die het levenslied over de grachten doen schallen, 's Avonds treden die artiesten weer op tijdens het festival en daarna in de kroegen." Het Leids Festival van het Le venslied werd voor het eerst gehouden in 1999. Leiden Pro motie VW liep al een tijd met het idee rond voor een festival als dit. De dag voordat Mary Bey stierf was het concept in grote lijnen rond. Na de dood van de Zangeres zonder Naam werd besloten de plannen we reldkundig te maken. Verder speelde de grote populariteit van het Nederlandse lied een rol. Dit was reden voor Leiden Promotie VW om een festival als dit te organiseren. De eerste drie jaar werd het festival dan ook georganiseerd door Leiden Promotie VW. In 2002 nam de stichting Mu ziekfestivals Leiden de organi satie in handen. Na vier jaar heeft het Festival van het Le venslied zich ontpopt tot een voor Leiden cultureel en pro motioneel belangrijk product. Vele artiesten, onder wie uiter aard een flink aantal Leide- naars, hebben het festival aan gegrepen om zich aan een gro ter publiek te presenteren. Het festival staat inmiddels bekend als een van de grote festivals als het gaat om het Nederlandse Lied. Het woord smartlap vindt zijn oorsprong in de Middeleeu- Het Leids Festival van het Levenslied zorgt in ieder geval voor een enthousiast publiek. Archieffoto: Henk Bouwman wen. Toen brachten minstrelen droevig nieuws met behulp van liederen. Ze hielden daarbij een stoffen lap omhoog, waar op het verhaal in stripvorm stond, zodat het publiek het goed kon volgen. Tegenwoor dig is een smartlap een lied waarin het herkenbare leed uit het dagelijks leven centraal staat. De smartlap gaat voorna melijk over het verdriet van een ander. De muziek moet 'meedeinbaar' zijn. Wie denkt de ultieme vertolker te zijn van het levenslied? Wie is niet bang om op te treden? Schrijf je dan in via het in- rijfformulier op www.le- islied.nl en vertel waarom jij schrijf venslied.nl en vertel waarom jij op het podium zou moeten staan. De organisatie is ook nog op zoek naar cafés die ar tiesten willen laten optreden op 25 juni. Eric-Jan Berendsen De Communicatiekring Rijn land, afdeling bedrijven houdt een 'Communicatiecafé' op maandag 6 juni. Directieleden en managers van Rijnlandse bedrijven die actief zijn in de communicatiebranche kunnen daar netwerken. Te denken valt aan communicatie-, public re lations- en reclamebureaus en aan uitgeverijen, grafimedia en aan uitvoerend specialisten en toeleveranciers. De bijeen komst is in Grand Café Heeren van Noortwyck, tussen 17.30 en 22.00 uur. Om de geesten te scherpen houdt trendwatcher Richard Lamb een lezing met de titel 'De toekomst is ook niet wat het geweest was'. Belang stellenden kunnen reserveren door een briefkaartje te sturen naar Communicatiekring Rijn land, Postbus 963, 2300 AZ Lei den of door een fax te sturen naar 071-5232912. Wie een e- mailadres opgeeft, krijgt langs deze weg een bevestij Het Leids/Leuvense bedrijf Galdpagos NV menwerking aangega het in Moskou gevest nex Ltd. De bedrijven men geneesmiddelen voor bot- en gewricht zoals osteo-artritis, oj en reumatoïde artritis gos heeft eiwitten ge\ gepatenteerd die vera delijk zijn voor het on deze ziekten. Het Rus drijf gaat chemische i zoeken die aan zulke ij 'gekoppeld' kunnen i zo genezing bewerksl Asinex beschikt overi bliotheek' van 400.00 sche moleculen die ei krachtige werking het lapagos is sinds vorig noteerd aan de AEX e bij de eerste aandelen twintig miljoen euro taal' op. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 dagelijks tussen 9.01 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Een bingo voor volwassenen wordt zaterdag gehouden in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5. Aanvang 20.00 uur. Kosten zes euro voor zeven ronden. Op Tweede Pinksterdag wordt er geklaverjast in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85, aanvang 13.30 uur. Wie meer wil weten over de combinatie van borstvoeding geven en werken kan woensdag 18 mei naar een informatiebij eenkomst in Leiden. Bezoekers krijgen informatie en kunnen vragen stellen. De kosten be dragen 3,50 euro. Voor infor matie en aanmelden: telefoon nummer 071-5223901 ddanton@zonnet. nl Bij Feta begint 18 ni workshop Turkse da staat uit zes lessen 0[ dagavond van 19.151 uur in het Wachtgebi Morspoort. Voor info www.fetawerelddans De WD-afdeling Le kamercentrale Zuid-1 organiseren een poli! over de Europese Gn Onder anderen kame van Baaien is daarbij De bijeenkomst is op dag 19 mei in De Bra de Middelweg 7, aarn uur. (advertentie) Naast je werk doorleren Ben je werkzaam in de sociaal-agogische sector en wi! graag verder leren in je vakgebied? Of denk je dat wei deze sector iets voor jou is? Volg dan één van onze s driejarige Sosa mbo-opleidingen in deeltijd. De opleidii combineren theorie met praktijk en besteden veel aam aan persoonlijke ontwikkeling en loopbaanmogelijkhed Na drie jaar mbo kun je makkelijk doorstromen naar éi onze Sosa hbo-opleidingen. Driejarige deeltijdopleidingen Sosa mb Sociaal Dienstverlener Sociaal Pedagogisch Werker Sociaal Juridisch Medewerker Meer weten? Een uitgebreid overzicht van onze deeltijdopleidingen Sosa mbo-hbo en de locaties waar je ze kunt volgen, op www.INHOLLAND.nl/sosa. Verder kun je hier tered voor praktische informatie over de bereikbaarheid van locaties, lesdagen, kosten, studieduur en studiebelastif Al deze informatie staat bovendien in onze brochure, kunt aanvragen via de site of via het(^tudie-informatie[ (0900-INHOLLAND 0900 - 464 655 263). Daar beantwoorden we ook al je andere vragen. "0e- Luwi wjl b-oiu-urfijU 00L iliw.. rut+ou-Auo. (.nuii-werW SttOJe-int-oCrAaJ-^p' Open Avond w oensdag 18 mei *8.00-2' Bijdorplaan 15. Haarlem Hogeschool IN H# L LAH D Je wilt toch gewoon goed Haarlem

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14