1 J J u SERVICE Koopt u de krant vaak los? Zaanse mosterdsoep met knolselderijkaas en bosui Cryptogram Bestel dan nu het voordelige bonnenboekje! LEES DE KRANT MET RUIM 25% KORTING! HDC160 vrijdag 13 mei 2005 DAGELIJKS LEVEN De Finse Burgeroorlog (1918) plaatst drie mensen in een onmoge lijke situatie: een vrouw die gevangen is genomen en dreigt te wor den vermoord; een soldaat die haar in bescherming neemt en met veel moeite bij de rechtbank aflevert, en een rechter die een oor deel moet vellen. De psychologische spanning van de die situatie wordt door Leena Lander in Het Bevel geraffineerd uitgewerkt. Al gauw weet de rechter dat er op de dagenlange tocht van de man met zijn vrouwelijke gevangene meer is voorgevallen dan ze bei den willen vertellen. De rechter probeert met alle mogelijke mid delen achter de waarheid te komen, maar gaandeweg zijn onder zoek raakt hij zelf ook persoonlijk in hun geschiedenis verwikkeld, met rampzalige gevolgen. Ter gelegenheid van deze nieuwe verta ling van de Finse auteur ligt er ook een goedkope heruitgave van een eerder verschenen boek van Leena Lander: Het huis met de zwarte vlinders. Beslist de moeite van het proberen waard! KOKKERELLEN Maaltijdsoep voor 2-3 personen Door het droge weer, de hogere temperaturen en een noordoostelij ke aanvoerrlchtlng bevat de lucht morgen vrij eel pollen. Pas zaterdag zorgt een naar het noorden trek kend warmtefront mogelijk voor verlichting.Waarschijnlijk blijft het in het noorden van de regio droog. Daar blijft de situatie dan ook ongunstig. els geen zuring sterk hazelaar geen rogge sterk populier geen grassen geen lep geen eik sterk wilg geen weegbree zwak berk geen bijvoet geen beuk zwak brandnetels zwak Aan de kust is de s uatie voor hooikoortspatientcn over h O Wassenaar Den Haag STRIPS DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck r&r&fz ff.pe \ztzies ReerF-r AU Z^AJ PAf5Ti)KAAJPtCWT"«>J eUKAAP PUZZEL 1 2 3 5 8 10 12 Zaterdagvoordeelbonnen 10 2 gratis 14,00) Weekvoordeelbonnen 6 1 gratis 7,00) Voor meer informatie en/of bestellen van de boekjes met voordeelbonnen belt u naar: 072-5196802 Horizontaal: 1. Niet vrij voor een zekere waanzinnige (8); 5.1 vreemde dame is de sigaar (8); 6. Jongen in een Italiaanse rivier (4); 8. De loop van een stel Ame misdadigers (4); 10. Wordt weer in allegro bespe der noot (5); 12. Gebouwtje voor de scheepvaart Verticaal: I. Middel om te bakken en te pakken (6); 2. Bev F reeksen woorden? (6); 3. De kleur van het land - 4. Muziek om op te eten (5); 7. In deze streek zilja steeds groei (5); 9. Hij zit als de keeper erin staa es II. Verbinding voor Vegas (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Sloopauto; 9. luis; 10. kneu; 11. os; 12. est; 14. ed; 15. v n, 17. por; 19. moe; 21. ces; 22. bul; 23. the; 25. ree; 27. stuff k 32. rio; 33. ka; 34. menu; 36. even; 38. sarcofaag. Verticaal: 1. Sloep; 2. lus; 3. oi; 4. Osei; 5. akte; 6. un; 7. Tee; 8. oudj 13. Sem; 15. vrees; 16. smurf; 18. och; 20. olé; 23. teems;"1 26. etang; 28. truc; 29. foef; 31. Lea; 33. kea; 35. nr; 37. vi Hans Belterman De Zaanstreek wordt beschouwd als het oudste industriegebied (molens) van Europa. Voor ons land was de Zaanstreek ook be langrijk omdat de voedingsmid delenindustrie er gevestigd was. Dat is al lang niet meer zo maar niettemin zijn er nog altijd pro ducten die er als streekeigen worden beschouwd. Bijvoor beeld de Zaanse mos terd. Bereiding Snijd knolselderij en aardappe len in stukken. Zet ze op met 1 - 11/4 liter kokend water en voeg de bouillontabletten toe. Laat alles 22 - 24 minuten koken. Maak er daarna met behulp van een staafmixer of food-proces sor een pureesoep van. Schenk de soep door een fijne zeef en wrijf zoveel mogelijk achterge bleven vaste bestanddelen door de zeef. Klop de soep even flink met een garde op. Roer de kookroom, de bosuitjes en de helft van de geraspte kaas door de soep. Blijf daarna zolang in de soep roeren en kloppen tot de kaas in de soep is opgenomen. Roer daarna de mos terd door de soep. Houd de soep dan nog 2 minuten te gen de kook aan. Laat de soep niet op nieuw aan de kook komen. Vervang knolselderij door de zelfde hoeveelheid jonge wor teltjes. Ingrediënten 1/2 selderijknol, schoongemaakt ca. 250 gram; 2-3 gro te aardappelen, schoongemaakt ca. 250 gram; 2 tablet ten voor groente- of kippenbouillon; 4 eeti. kookroom; 2 bosuitjes, met veel fris groen, ragfijn ge snipperd; 90-100 gram fijngeraspte extra belegen of ou de Zaanlander of Goudse kaas; 2 eetl. Zaanse mosterd Presentatie Dien de soep op in een voorver warmde ter rine.. Geef er apart de rest van de geraspte kaas en gebakken broodblokjes (croutons) bij.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12