icidenten luchtruim ider de pet WIJ EEN NIEUW INTERIEUR, U TOT 70% KORTING Icirpcnïcr Duitser koelt pc in slaolie Antillen woedend over weren jeugd Meer slavernij en dwangarbeid in de wereld Milieudefensie voert in Leiderdorp actie voor schone lucht Nederland te kijk in Naarden-Vesting De Telegraaf stuurt weer aan op televisiegids Jctie houdt informatie achter Zonnig en droog 113/15 Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! (advertentie) Bij Lampenier zijn we altijd bezig met de allerlaatste lichtmode, maar ook onze inrichting vergeten we daarbij niet. Vandaar dat we onze vestiging in Leiden grondig zullen verbouwen. Tijdens de verbouwing gaat veel weg voor spotprijzen met kortingen tot 70%! Haarlemmerstraat 188 Leiden hamburc/anp - Een Duitser koelt zijn computer al ruim een jaar in slaolie. Het grote voor deel: absolute stilte. Het geruis van de luchtgekoelde pc werkte de man zo op zijn zenuwen, dat hij het hele apparaat in een aquarium met dertig liter olie plaatste. Alleen de harde schijf zit niet in de olie. Het experi ment begon als weddenschap onder invloed van bier. Volgens Markus Leonhardt werkt zijn computer na ruim een jaar nog steeds perfect. Hij laat de venti latoren gewoon draaien, waar door de olie beter circuleert. Leonardt waarschuwt ervoor het aquarium niet op gelijke hoogte met toetsenbord en muis te plaatsen. Anders zou de olie door de zuigende werking via de kabels iiit die apparaten kunnen lekken. Een nadeel heeft de slaolie wel: na een tijd je begint het spul te ruiken. Minister Ver donk komt met pakket aan eisen den haag/gpd - De regering van de Antillen is woedend over het plan van het Nederlandse ka binet om Antilliaanse jongeren alleen toe te laten als zij hier werk hebben of een opleiding volgen. Ook het plan om jongeren uit te wijzen die in aanraking zijn gekomen met justitie of die geen sociaal vormingsprogramma hebben afgerond, valt in slechte aarde. De Antilliaanse premier Ys reageerde gisteren zeer geërgerd nadat de plannen waren uitgelekt. D66-minister Pechtold (Antilliaanse Zaken) had gisteren een onderhoud met Ys in Willemstad, maar repte met geen woord over de omstreden voorstellen. Volgens minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie) hebben juristen van haar ministe rie een 'doorbraak bereikt' door de toelating en verwijdering van Antilliaanse jongeren te koppe len aan het statuut dat de relaties in het konink rijk regelt. Vervolgens hebben de meest betrok ken ministers in aanwezigheid van premier Bal kenende vorige week de knoop doorgehakt. „Dit kunnen we desnoods eenzijdig opleggen", aldus Verdonk. De Antilliaanse grieven zijn volgens haar misplaatst. „Antillianen die willen werken, studeren of familie willen bezoeken, zijn van har te welkom." De oppositie betwijfelt of de maatre gel juridisch houdbaar is. PvdA, SP en Groen- Links denken dat het niet mogelijk is jongeren uit te wijzen die geen strafbare feiten hebben be gaan. Ook volgens hoogleraar staats- en be stuursrecht Peters lijken de kabinetsplannen in strijd met het gelijkheidsbeginsel iri de Neder landse grondwet en internationale verdragen. „De Antilliaanse jongeren hebben een Neder lands paspoort en ik heb in de nieuwe plannen nog geen vondst gehoord die de juridische be zwaren van het gelijkheidsbeginsel ondervangt." Pagina Binnenland i: 'Nederland is racistisch. Als je niet blank bent, krijg je geen baan' genéve/gpd - De wereld kent minstens 12,3 miljoen slaven of dwangarbeiders en dat aantal groeit nog steeds. Dat blijkt uit cijfers van de Internationale Ar beidsorganisatie (ILO). Volgens het rapport worden veel dwangarbeiders tewerkgesteld door overheden of müitaire lei ders, vaak als gevangenen. Dit levert de 'werkgevers' een winst op van 32 miljard dollar per jaar, ofwel 13,000 dollar per ar beider. Azië spant de kroon met 9,5 miljoen dwangarbeiders, gevolgd door 1,3 miljoen in het Caribisch gebied en Centraal Amerika. 660.000 in Afrika be zuiden de Sahara, 360.000 in de de VS en Europa en 260.000 in het Midden Oosten en Noord Afrika. @0 SPEURDERS Geef uw speurder op via speurders@hdcmedia.nl Tel.: (072) 51% 868 Fax: (072) 51% 869 donderdag 12 mei 2005 OPGERICHT 1 MAART 1860 ff Dagblad 'School langs rijksweg A4 één van de meest tragische voorbeelden in Nederland' door Janneke Dijke leiderdorp - Milieudefensie voert een grootscheepse, landelijke campagne voor schonere lucht en begint die volgende week woensdag in Leiderdorp. Met een tot ambulance omgebouwde LPG-vrachtwagen toeren de activisten door de gemeente om te protesteren tegen het plan om een basisschool langs de A4 te bouwen. Milieudefensie wil het grote publiek duidelijk maken dat de luchtvervuiling in Nederland steeds ernstiger vormen aanneemt. Met de campagne 'Nederland in ademnood', die gesteund wordt door Dolf Jansen ('Ik wil alleen buiten adem raken van het hardlopen en niet door vieze lucht'), trekt de milieubeweging tien dagen lang langs verschillende dorpen en steden. Op de eerste dag doet de protestkaravaan Leiderdorp en Den Haag aan. De actie begint om 13.00 uur op het parkeerterrein achter zwembad De Does, vlakbij de plek waar de school gepland is. Daar zet Milieudefen sie de sirene van de ambulance aan die een permanen te hoestbui uitstoot. In de Kerkwijk en de Oranjewijk worden vervolgens actiekranten verspreid. Dit gebeurt samen met lokale organisaties, zoals de Vereniging Weg van de Snelweg. Deze oudergroep is fel tegenstan der van de bouw van een school langs de A4. Met de actie wil Milieudefensie zowel inwoners als lo kale politici bereiken. „Via onze website kunnen men sen een juridisch doe-het-zelfpakket bemachtigen. Uiteindelijk moeten zij zelf in actie komen. Wij verle nen alleen ondersteuning", zegt Joris Wijnhoven van Milieudefensie. Lokale politici moeten hun werk niet afschuiven op de landelijke overheid, vindt hij. „Zij hebben ook een verantwoordelijkheid voor de lucht kwaliteit. Zij kunnen ervan afzien de school daar te bouwen, alleen vanwege het geld." Wijnhoven is ervan overtuigd dat de actie succes heeft. „Sinds wij met een aantal acties zijn gekomen, merkje dat wethouders het probleem erkennen." In Leider dorp is de situatie volgens hem overduidelijk.Als je weet dat de lucht bij een snelweg het meest vervuild is, dan moet je wel ziende blind zijn als je daar een school naast gaat bouwen, tegen het advies van allerlei des kundigen in. Die school is een van de meest tragische voorbeelden in Nederland." Diverse wetenschappers van de Uni versiteit Utrecht stellen dat je een groot risico neemt voor de gezondheid van kinderen door een school op zestig meter van de snelweg te bouwen. (advertentie) X10III n COMMENTAAR naarden - Het tweejaarlijkse FotoFestival Naarden begint het vestingstadje in zijn greep te krijgen. Achttien 'blow-ups' van foto's (zoals deze uit de serie Badgasten van Alex ten Napel) zijn op diverse plekken opgehangen en zijn voor wandelaar of fietser niet te vermijden. Made in Holland is het thema van het zaterdag beginnende festival. Op 24 plekken zijn straks 74 exposities te zien. Vrijwel alle tentoonstellingen hebben werk van Nederlandse fotografen of foto's over Nederland als onderwerp. Het festival duurt tot en met 12 juni en is alle dagen van de week te bezoeken. Foto: Ton Kastermans door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - De Telegraaf ziet weer mogelijkheden om een omroepgids mét spoorboekje op de markt te brengen. Dat bevestigt een woordvoerder van het Amsterdamse kranten- en tijdschriftenconcern. „Kenne lijk zijn er constructies te be denken om als uitgever met een televisiegids te komen. We zijn nog altijd erg geïnteresseerd." Daarbij doelt hij op de samen werking tussen Quote Media en de muziekzender MTV, die eind deze maand leidt tot de lance ring van het glossy weekblad In Magazine. Daarin wordt elke week een spoorboekje van alle op Neder land gerichte tv-zenders afge drukt, hoewel er onduidelijk heid bestaat of SBS bereid is ge gevens af te staan. De hoofdre dactie van In Magazine zegt van wel, SBS meldt van niet. Het publiceren van program magegevens is in Nederland voorbehouden aan omroepen, zeer tot ongenoegen van De Te legraaf. Het bedrijf loopt al vele jaren met plannen voor een tv-gids rond. „We zijn daarbij heel ver gekomen", zegt de woordvoer der. „We hebben elke juridi sche strijd gewonnen, behalve het allerlaatste gevecht. Dat he laas nét niet." Ruim 33 kilo coke gepakt in Lissabon b£l Ja,, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: J automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M V i Naam' J Adres Postcode I I Plaats: Ttelefoon: I Geboortedatum: I Handtekening i uitaluiu-n Stuur deze bon op in een ongefrankeer- I de envelop naar Leidsch Dagblad, t av. afd Lezersservice. Antwoordnummer 127.1800 VB Alkmaar, of bel j 0800-1711 (gratis). I E-mail lezerssorvioeis'hdc.nl of surf Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 71040* Birgit Schuurman schittert in volkse musical De Jantjes 'to d Mooyman De meeste veilig- inten met Nederland- in blijven geheim. Verkeer en Water- :rekt geen informatie gebeurtenissen als Ingen, vogelbotsingen leidingen. Op jaarbasis lerlandse luchtvaart- ipijen honderden van voorvallen. irijving van minder veiligheidsincidenten "13 te vinden op de de inspectie. Deze zijn niet meer open- ens de inspectie wor- ildingen de laatste tijd lijk behandeld als uit een nieuwe EU- vliegmaatschappij - ouding belooft, iiligheid van enkele Ise prijsvechters is Staan na incidenten Air, waaronder een ig en een afgebro- Berheid van de Twee- 1 pleit zelfs voor een Maar ook Neder- Istellen kampen soms ische storingen en ïgelmatigheden. I het laatste jaar met openbare gegevens - werden ruim vijfhonderd incidenten gemeld, waaronder veertig vo gelaanvaringen. Verder werden blikseminslagen, hevige turbu lenties en brandjes in de vlieg tuigkeuken gerapporteerd. Een passagier ontdekte tijdens de vlucht dat een dop van een brandstoftank ontbrak. Een toestel kampte na de landing met haperende remmen. De recente geheimhouding van incidenten is vooral bedoeld om te voorkomen dat vlieg maatschappijen kopschuw worden, aldus de woordvoer der. Dit uit angst voor negatieve publiciteit en wegblijvende pas sagiers. De inspectie probeert zoveel mogelijk meldingen te verzamelen. „We kunnen het toezicht dan nog gerichter doen en ingrijpen waar dat nodig is." De veiligheid van de Neder landse luchtvaart staat volgens de inspectie op een hoog ni veau. Ernstige tekortkomingen bij veiligheidscontroles worden wel openbaar gemaakt. Zo werd vorig jaar een verlopen lucht- waardigheidsbewijs ontdekt bij (het inmiddels failliet verklaar de) Air Holland. Een toestel van HollandExel (ook al failliet) bleek een zwaar afgesleten band te hebben door een geblokkeerde rem. Lissabon - Op de luchthaven van de Portugese hoofdstad Lissabon heeft de douane dins dag ruim 33 kilo cocaïne onder schept. Vier mensen, onder wie ten minste een Nederlander, zijn aangehouden. Dat heeft het Portugese ministerie van fi nanciën gisteren gemeld. De verdachten variëren in leeftijd van 18 tot 41 jaar en zijn afkom stig uit Portugal, Guinea en Ne derland. Eis celstraffen in bouwfraudezaak Rotterdam - Justitie eist tegen topman H. K. van de Groningse wegenbouwer Koop Tjuchem een celstraf van twaalf maan den in het al jaren slepende bouwfraudeproces. Directeur F. V. van Koop komt volgens justi tie in aanmerking voor tien maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Tegen vier gro te bouwbedrijven zijn gisteren geldboetes geëist tot twee mil joen euro. Pagina Economie Jeugdvoetballers in elkaar geslagen allendorf - Vijf Nederlandse jeugdvoetballers zijn bij een in ternationaal toernooi in het Duitse Allendorf (Hessen) in el kaar geslagen. De politie kon gisteren nog niets zeggen over de aanleiding voor de vechtpar tij. Een van de slachtoffers moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. De daders zijn vermoedelijk Russische immi granten. Zij gingen de Neder landers met knuppels te lijf. De voetballers waren op weg naar bed na een bezoek aan een dis co. Het incident gebeurde zon dagavond. Canadese regering wankelt na affaire ottawa - De Canadese leider van de Conservatieven, Step hen Harper, heeft een motie van wantrouwen ingediend te gen de minderheidsregering van de Liberalen. Harper zei dat het voor premier Paul Martin hoog tijd was op te stappen. De conservatieven beschuldigen de regering van corruptie, fisca le onverantwoordelijkheid en ondemocratisch handelen. Aanleiding is een affaire, waar bij subsidiegelden naar de par tijkas van de liberalen vloeiden. Leidens ontzet na drie eeuwen terug in Leidse Schouwburg TV Stevenshof wil na tien jaar een echte club worden er stu •n willen nog één inister Hoogervorst indheid om tafel lerende chaos in de rg af te wenden, s het zwartepieten be- er de gevolgen van de yn de huisartsen. De Huisartsenvereniging *t namelijk donders afi de be- uitonder- De tac- le schuld aking op v bij Hoo- leggen, is füg- ben, net als ieder an- cht om het werk neer al moeten ze daar ge- naatschappelijke ver- lijkheid wel voorzich- mgaan. In dit geval ware actiemiddel ech- verhouding tot de de patiëntenzorg, it wil de huisartsen ■T patiënt betalen en n kleine vergoeding consult. Op die ma- ijnt het onderscheid fondsverzekerden verzekerden. Dat •nredelijk. wil de bewindsman bedrag, 90 miljoen euro, via de zorgverzekeraars onder de huisartsen laten verde len. Het geld kan dan worden ingezet voor praktijken in ach terstandsbuurten of voor ver nieuwing in de zorg. Ook dat klinkt niet onsympathiek. Hoog stens kan de vraag gesteld wor den of de voorstellen van de mi nister niet zó omslachtig in el kaar zitten, dat de huisartsen straks meer tijd kwijt zijn aan hun boekhouding dan aan de patiënt. Maar om op hoge toon het hoofd van de minister te eisen, is erg overdre ven. Huisartsen hebben het de laat ste jaren steeds moeilijker ge kregen. De werkdruk loopt flink op door een schrijnend tekort aan de 'dokter om de hoek'. Bo vendien hebben de huisartsen te maken met een sterk vergrijzen de bevolking, waaraan ze de handen vol hebben. Dat zijn de échte kwesties waar het om draait. Het zou veel beter zijn wanneer Hoogervorst en de huisartsenvereniging zich daar over druk maken dan elkaar te lijf te gaan. Van een staking wordt de patiënt echt niet beter. Peter de Vries HUISARTSEN Canada koestert speciale band met prinses Margriet

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1