Megafiisie in containervervoer ECONOMIE Nieuwe topman moet Duitse resultaten KPN opkrikken Acties van ambtenaren bij gemeenten onvermijdelijk Olympus schrapt 4000 banen Kamer eist verbod Onur Air P&O Nedlloyd in gesprek met Maersk-Sealand Geld toeleggen op oogst Vliegpassagiers Onur Air wordt onterecht angst aangejaagd9 Groenteprijs drukt inflatie iar voor vkomers I - Met ruim 65.000 ondernemers is het -n jaar een absoluut evveest voor nieuwko- oit eerder heeft de ig van Kamers van del (WK) zoveel be- ondernemers geteld, iet service-instituut. In ede WK 54.000 mers. Volgens de Ka- p.-j Koophandel zijn star- e sectoren te vinden. bouw kende veel be- 1 ;en. In 2004 kwamen 000 klusbedrijven bij. 14 rs zorgden voor 62.000 s ieuwe nevenvestigin- Dchterondememingen 60.000 banen op. iminatie op d in supers' i - CNV Jongeren heeft ^missie Gelijke Be- g een klacht ingediend supermarktbranche, roorzitter Blokland e supermarkten zich aan leeftijdsdiscrimi- ir jongeren al na een te ontslaan omdat ze orden. Supermarkten jngeren een aantal ke- ijdelijk contract aan- fanneer dat moet wor- jzet in een vast dienst- vorden ze de laan uit zo blijkt uit een meld- 3 klacht dient 30 mei. en op winst a-discussie ig - Duitse en Deense 2 irs dreigen een rechts- rliezen tegen een ver- :t gebruik van de a' voor hun witte kaas. e EU mag sinds 2002 te gezouten schapen aas uit Griekenland Duitsland en Dene- let een grote feta-in- ngen tegen dat be roep. Ze voerden aan ;en naam is van een po, zoals champagne aanse kaas. Toch caat-generaal Colo- r opname van 'feta' in irvan beschermde jsbenamingen. Als het mclusie deelt, is dat 1 ieve einde van Deen se feta. werkende plussers - Vorig jaar werkten n mensen van 50 jaar bijna een verdubbe- izichte van 1992. Dat jfers van het Centraal or de Statistiek (CBS), isers zijn een grotere e totale bevolking, iet beleid om meer an het werk te hou- ïtbaar. De arbeids- van ouderen steeg van 25 naar 37 pro- nister Croes meergeld' Voormalig Arubaans roes (verkeer en ver volgens een getuige 2 eergeld aangenomen 3 lland. Dat blijkt uit 2 van de strafzaak die 2ex-topmannen van 3 te luchtvaartmaat- 2 lopt. Het duo wordt 3 idere personen ver- 1 het witwassen van 2 niljoenen euro's 3 maar ontkent elke 2 ïeid. De oud-topman Aruban Airlines zegt 2 persoonlijk moest taald' voor het krij- j ndingsrechten op het 5 geld zou afkomstig t Surinaamse drugs- lir Holland in die tijd zou ondersteunen. iers ruilt 94 anders in 1- Rederij Jo Tankers 5 isse ontslaat 94 van 1 iderlandse zeevaren- j vangt die door Fili- 2 Federatie van Werk- 2 de Zeevaart is woe- ïreidt acties voor. De werknemers te tslaan, omdat con- veel minder Europe- n in dienst hebben >r veel lagere loon- 'ben. De FWZ vreest j derlandse junior offi- i erste helft van 2006 14j tvangen wat in strijd raken met de reders- KNVR. De vloot be tankers. Zeven va- •iederlandse vlag. hotelketen teles e Spaanse hotelke- teles, eigenaar van r het Krasnapolsky- isterdam en hotel n Bussum, heeft het taal een nettoverlies 16,4 miljoen euro. 'oekte de ondeme- le eerste drie maan- 1 miljoen euro winst, laaide met 6 procent Ujoen euro. den haag/gpd-anp - Het ziet er naar uit dat gemeenteambtena ren vanaf volgende week actie gaan voeren. De ambtenaren bonden wezen gisteren een handreiking van de Vereniging van Nederlands Gemeenten (VNG) om de CAO-onderhan- delingen vlot te trekken als on voldoende van de hand. Acties zijn daarmee volgens de bon den onvermijdelijk geworden. De CAO-onderhandelingen lie pen eind vorige maand stuk op het functioneel leeftijdsontslag (flo) voor mensen met zwaar werk en de looneis. De bonden stuurden de VNG een ultima tum dat maandagmiddag af liep. Vlak daarvoor verhoogde de VNG het loonbod voor de 190.000 gemeenteambtenaren. In plaats van een loonsverho ging van 0,45 procent per okto ber bood de VNG nu 0,6 pro cent per 1 juni. De bonden zijn hiervan niet onder de indruk. „Het is een klein stapje in de goede rich ting, maar het is niet eens de helft van wat wij gevraagd heb ben. Wij willen 1,25 procent per januari 2005." Belangrijkste struikelblok blijft volgens de bonden de VNG-wens het flo af te schaffen. Volgens deze rege ling gaan mensen met lichame lijk zwaar werk, zoals brand weerlieden, tussen hun 55ste en 60ste met pensioen. De VNG wil hiervan af en in de CAO opnemen dat werkgevers en bonden hierover voor janua ri 2006 afspraken hebben ge maakt. Daarbij wil de VNG vol gens de bonden dat de VNG- voorstellen als uitgangspunt dienen. Lukt het niet afspraken te maken, dan zou de CAO ko men te vervallen. De bonden noemen dit 'chantagepolitiek'. „Een voorwaardelijke CAO is voor de bonden onacceptabel", aldus bestuurder Wiechman van de FNV-bond Abvakabo. „Wij willen best praten over het flo, maar dan onafhankelijk van de CAO en niet op basis van een dictaat van de werkgevers." Gemeenteambtenaren in de re gio Rijnmond houden donder dag 2 juni een opwarmactie, vooruitlopend op de landelijke stakingsdag op 9 juni. tokyo/anp - Olympus gaat 4000 banen schrappen bij de verlies lijdende cameradivisie. De Ja panse onderneming liet giste ren weten door de maatregel tot maart 2006 3 miljard yen (22 miljoen euro) te besparen. Olympus publiceerde gisteren zijn resultaten over het eind maart afgelopen boekjaar. Daaruit bleek dat de onderne ming een verlies heeft geleden van 11,83 miljard yen (87 mil joen euro), vooral wegens de hevige prijzenslag op de digitale cameramarkt. Olympus is de op drie na groot ste producent van digitale ca- mera-apparatuur ter wereld, achter Canon, Sony en East man Kodak. Naast het massa ontslag wil Olympus ook de productie- en administratiekos ten omlaag beneden brengen met in totaal 10 miljard yen (73 miljoen euro). De meeste ont slagen zullen bij twee camera- fabrieken in China vallen. Dit moet voor eind september zijn gebeurd. Honderden boekingen naar Transavia den haag/haarlem/gpd-anp - Er dreigt een vliegverbod voor Onur Air nu zich opnieuw een incident bij deze Turkse lucht vaartmaatschappij heeft voor gedaan. Afgelopen zondag klapten enkele banden van een vliegtuig bij een noodstop op de luchthaven van Antalya. Steeds meer vakantiegangers maken zich zorgen over hun veiligheid als zij een vlucht heb ben geboekt bij kleine buiten landse maatschappijen zoals Onur Air. De grote Turkije-spe- cialist Corendon heeft de afge lopen tijd vele honderden klan ten overgeboekt naar Transavia die niet meer met Onur Air wil den vliegen. De Turkse luchtvaartmaat schappij Onur Air moet met onmiddellijke ingang worden geweerd uit Nederland. Dat vinden de drie grootste fracties in de Tweede Kamer. De In spectie Verkeer en Waterstaat moet een voorlopig landings verbod opleggen, vooruitlo pend op de uitslag van het on derzoek naar het meest recente incident. Corendon vervoert jaarlijks zon 250.000 passagiers naar Turkije, waarvan 60.000 met Onur Air. Directeur Uslu: „Wij werken al jaren met Onur en hebben het altijd als een zeer veilige lucht vaartmaatschappij ervaren". Vorige week kreeg de maat schappij een laatste waarschu wing. Nog één incident en de landingsrechten in Nederland worden ingetrokken, liet de in spectie toen weten. Het laatste incident had in Turkije plaats en de inspectie moet daarom wachten op informatie van de Turkse luchtvaartautoriteiten. „Maar het is duidelijk dat dit incident de zaak geen goed doet", zegt een woordvoerder. Nederland stijgt op concurrentielijst den haag/gpd - Twaalf landen in de wereld zijn concurreren- der dan ons land. Dat blijkt uit de jaarlijkse concurrentierang- lijst van het Zwitserse onder zoeksinstituut IMD. De lijst wordt ook dit jaar aangevoerd door de Verenigde Staten. Nederland scoort twee plaatsen hoger dan vorig jaar, maar heeft zich nog niet hersteld van de duikeling die het een paar jaar geleden maakte op deze rang lijst. Ons land behoorde aan het begin van deze eeuw nog tot de absolute top, maar de langduri ge economische stagnatie is ge paard gegaan met een flink ver lies aan concurrentievermogen. kerkdriel - Bij Hooijmans Champignons bv in Kerkdriel is de mecha nische oogst van champignons óp dit ogenblik in volle gang. Door overproduktie en de import van goedkope champignons uit onder meer Polen leggen kwekers op elke kilo die geoogst wordt flink wat geld toe. De Rabobank verwacht dat 30 tot 40 procent van de Neder landse bedrijven de buitenlandse concurrentie niet aankan. De Ver eniging van Paddestoelkwekers Nederland roept consumeten op om alleen nog Nederlandse champignons te kopen. Foto: ANP/Vidiphoto door onze correspondente Fidan Ekiz Istanbul - Na de laatste inci denten met vliegtuigen van On ur Air neemt de druk op de Turkse luchtvaartmaatschappij toe. De Tweede Kamer heeft een 'voorlopig vliegverbod op Nederlandse vluchthavens' ge- eist voor de Turkse vliegmaat schappij, die al ruim een jaar onder verscherpt toezicht staat van de Nederlandse Inspectie voor Verkeer en Waterstaat. De leiding van Onur Air, gevestigd in de Turkse metropool Istan bul, noemt de kritiek onterecht en maakt zich evenmin zorgen. In 2003 raakte de Turkse lucht vaartmaatschappij Onur Air voor het eerst in opspraak. In juni dat jaar schoot een toestel van de maatschappij óp het vliegveld Eelde van de start baan. Na de fikse schuiver in Groningen ging het de goede kant op. Maar de afgelopen we ken was het weer raak: Op de Turkse luchthaven van Antalya klapten enkele banden van een Onur Air-toestel, en op Schip hol moest een toestel kort na de start terugkeren wegens een storing in de motor. Een vliegverbod voor Onur Air is, volgens een vertegenwoordi ger van de Turkse luchtvaartau toriteit die niet met zijn naam in de krant wil, echter onte recht. „Zonder inspectie en on ze toestemming stijgen Turkse toestellen niet op. Als er echt iets zwaar mis was, hadden wij al meteen ingegrepen." De Turkse autoriteit wijst erop dat Onur Air vaker op Duitsland, Frankrijk en Engeland vliegt, en dat vanuit die landen nooit klachten komen. „Nederland overdrijft. Van de honderden inspecties die zijn gepleegd, worden enkele tekortkomingen aangetroffen, en breed uitge meten in de Nederlandse me dia. Onur Air had toevallig on voorzien pech." De Turkse luchtvaartautoriteit vindt dat vliegpassagiers onterecht angst wordt aangejaagd. Technische fouten en tekortkomingen zijn, volgens hem, ook bij andere vliegmaatschappijen aangetrof fen. „KLM komt ook niet altijd vlekkeloos door de controles." Volgens Aydin Bayka, die de eerste Turkse charters naar Ne derland haalde, zijn tekortko mingen in Onur-toestellen te wijten aan het enorm drukke reisschema van de luchtvaart maatschappij. Bayka opereerde 30 jaar als touroperator vanuit Rotterdam. „De vluchten wor den achter elkaar gepland, waardoor vaak een tekort aan toestellen ontstaat. Op het laat ste moment wordt dan weieens een toestel van een buitenland se maatschappij." Vaak is er geen tijd om die toestellen eerst grondig te inspecteren, meent Bayka. „Daarbij kunnen zich kleine problemen voordoen. Maar het is absoluut onjuist om te stellen dat Onur Air met gro te risico's vliegt. Er is nooit sprake geweest van levensge vaarlijke situaties", aldus Bay ka. De directie van de Turkse luchtvaartmaatschappij Onur Air in Istanbul maakt zich geen zorgen over het dreigende Ne derlandse vliegverbod. Onder directeur Mehmet Pekpak is al leen teleurgesteld: „Ik doe dit werk al meer dan dertig jaar. Als de klachten terecht waren, had ik mijn functie nu neerge legd." Volgens Pekpak is de kri tiek deels gevolg van een con currentiestrijd tussen Neder landse vliegmaatschappijen. Onur Air vervoert jaarlijks 400.000 passagiers tussen Ne derland en Turkije. „Veel Ne derlandse maatschappijen heb ben het voor het nakijken." Onur Air is niet afhankelijk van Nederland, zegt Pekpak. Toch noemt hij een vliegverbod on acceptabel. „Op basis van wel ke argumenten willen ze dat doen? Onur Air is geen onnoze le luchtvaartmaatschappij." Pekpak zegt erg gefrustreerd te zijn over de 'bevooroordeelde' aanpak van de Nederlandse In spectie voor Verkeer en Water staat. „Ze doen alsof wij, als Turken, een mensenleven niet waarderen en gevaarlijke vluch ten aanbieden om meer geld binnen te slepen. Ik ben abso luut niet patriottisch ingesteld, maar Nederland doet alsof Tur kije een bananenrepubliek is. En dat maakt me woedend." rotterdam/gpd-anp - De Rot terdamse containerrederij P&O Nedlloyd heeft gisteren beves tigd dat gesprekken voert met de Deense concurrent Maersk- Sealand over een fusie. Maersk- Sealand, eigendom van het Deense conglomeraat A.P. M0l- ler-Maersk, is de grootste contai nerrederij ter wereld. Het con cern beschikt over 355 schepen met een totale ladingcapaciteit van ruim 920.000 standaard containers (teu's). P&O Nedlloyd is op dit moment de nummer vier - na het Zwitserse MSC en de Taiwanese rederij Evergreen - met 153 schepen en een lading capaciteit van bijna 416.000 teu's. Maersk-Sealand heeft een marktaandeel van ongeveer 12 procent. Na overname van P&O Nedlloyd zou dat aandeel groei en tot 17 procent. Het is nog onbekend of een mogelijke overname op bezwaren van de Europese mededingingsautori teiten zal stuiten. Duidelijk is al wel dat eurocommissaris Kroes (mededinging) deze overname niet kan onderzoeken. Zij was tot september vorig jaar com missaris bij P&O Nedlloyd. Op de Amsterdamse beurs steeg de koers van het aandeel P&O Nedlloyd gisterochtend explosief in reactie op een be richt in de gezaghebbende Brit se scheepvaartlaant Lloyd's List over fusiegeruchten. Specula ties over fusiegesprekken met Maersk staken circa drie maan den geleden voor het eerst de kop op. Om tien uur werd de handel in aandelen P&O Ned lloyd gestaakt. Na een uur werd de handel weer hervat. De koers van het aandeel schoot toen door naar een koers van 50,45 euro, een stijging van 21,5 procent. „Over de uitkomst van de ge- De omzet van P&O Nedlloyd steeg vorig jaar met 22 procent. Foto: ANP/Ben Wind sprekken bestaat nog geen ze kerheid," liet P&O Nedlloyd weten. Maar bestuursvoorzitter Green van P&O Nedlloyd heeft er nooit een geheim van ge maakt verdere consolidatie te zien in de sector. Analisten vin den een overname van P&O Nedlloyd dan ook waarschijn lijk. Zij schatten de beurswaar de van P&O Nedlloyd op 1,7 miljard euro. Die van A.P. Mol- ler-Maersk ligt veel hoger op ongeveer 30 miljard euro. Maersk heeft de afgelopen jaren drie containerrederijen gekocht en beschikt over een goedge vulde kas. P&O Nedlloyd, een grote klant van de Rotterdamse haven, beleefde vorig jaar een recordjaar. De omzet steeg met 22 procent tot 6,7 miljard dol lar. De winst schoot omhoog naar 310 miljoen dollar tegen 18 miljoen dollar in 2003. De explosieve economische groei van China is een van de belangrijkste motoren achter dit succes. De containervaart tussen Europa en Azië maakt daardoor een sterke groei door. Ook de vaart tussen Aziatische landen onderling is sterk toege nomen. Eind maart plaatste het bedrijf een grote order bij het Koreaanse conglomeraat Hyun dai voor de bouw van vijf nieu we zeeschepen voor het vervoer van containers. P&O Nedlloyd heeft 13.000 mensen in dienst, van wie er achthonderd op kantoren wer ken in Nederland. Maersk telt in totaal 25.000 werknemers. Resultaten eerste kwartaal KPN 2005 Kernpunten: Het bedrijfsresultaat is met 159 miljoen afgenomen door extra investenngen in klantenbestanden en afschrijvingslasten UMTS-licenties (totaal ca. 184 miljoen euro). 1 Nettowinst in miljoenen euro 414 1e kw. 2004 1e kw. 20051 I 516 ■675 1 Netto-omzet 30 miljoen gedaald tot 2.83 miljard euro. door lagere tarieven bellen van vaste lijn naar mobiel. Zowel in de vaste als de mobiele markt is het marktaandeel gegroeid. den haag/anp - KPN heeft het moeilijk met zijn activiteiten in Duitsland. Het marktaandeel en de omzet van de mobieletele- comdochter E-plus groeien niet meer, ondanks een aanwas van 140.000 klanten. „Het moet ge woon sneller", zei topman Ad Scheepbouwer dinsdag bij de presentatie van de kwartaalcij fers. Om de Duitse resultaten op te krikken, heeft KPN besloten om E-plus onder een nieuwe lei ding te plaatsen. Stan Miller, de huidige baas van de Belgische dochteronderneming BASE, komt boven topman Uwe Berg- heim van E-plus te staan. Bergheim vertrekt niet bij E- plus, zo gaf Scheepbouwer aan. Wel zei de topman dat de resul taatontwikkeling bij E-plus aan leiding is geweest om de strate gie te wijzigen. KPN moet teza men met 02 opboksen tegen de dominante positie die T-Mobile en Vodafone hebben opge bouwd in Duitsland. Miller heeft in België bewezen agressief marktaandeel te kun nen winnen. Hij deed dit onder meer door zich te richten op segmenten waar marktleider Proximus minder sterk was ver tegenwoordigd, zoals de jeugd, expats en minderheden. Een zelfde strategie moet ook in Duitsland werken, aldus Scheepbouwer. Het marktaandeel van E-plus was met 13,3 procent aan het eind van het eerste kwartaal even groot als eind 2004. In Ne derland en België wist KPN naar eigen zeggen wel in de mobiele telefonie harder te groeien dan de concurrentie. Het telecomconcem investeer de het afgelopen kwartaal fors in het werven van nieuwe klan ten voor de mobiele tak, ook in Duitsland. De winstgevendheid van KPN is daardoor hard ach teruit gegaan. Netto werd 273 miljoen euro verdiend tegen 414 miljoen euro in de eerste drie maanden van 2004. In to taal gaf KPN 120 miljoen euro extra uit aan marketing. Daar naast is nog eens 64 miljoen eu ro afgeschreven op umts-licen- ties. De netto-omzet daalde iets, met 30 miljoen tot 2,84 miljard euro. Deze daling was vooral het gevolg van lagere tarieven voor het bellen van een vaste lijn naar een mobiele telefoon, aldus het concern. Bij de divisie vaste telefonie, die KPN stevig op de schop neemt, daalde de omzet van ruim 1,8 naar 1,7 miljard euro. De inkomsten bij mobiele telefonie namen toe van 1,2 tot 1,28 miljard euro. De beurswaarde van KPN was sinds de publicatie van de jaar cijfers in maart al met 11 pro cent afgenomen. De KPN-top maakte toen bekend fors te re organiseren bij de divisie vaste telefonie. De komende vijf jaar zullen er in totaal 8000 banen verdwijnen om op een jaarlijkse kostenbesparing van 850 mil joen euro terecht te komen. KPN zet de komende jaren he lemaal in op intemettelefonie. Deze maand komt het concern nog met een aanbod voor con sumenten om tegen een vast tarief te bellen en te internet ten. In het derde kwartaal moet het ook mogelijk zijn om via een snelle internetaansluiting van KPN televisie te kijken. Ook de concurrentie is bezig met dit zogeheten tripleplay-aanbod van internet, telefonie en tv in één pakket. In breedbandinternet heeft KPN naar eigen zeggen inmid dels een marktaandeel van ruim 44 procent. Scheepbou wer zei niet te vrezen voor de concurrentie van Versatel, dat nu met veel reclamegeweld een snelle internetverbinding met live voetbal uit de eredivisie verkoopt. „Zij hebben voetbal, maar wij bieden eerder trip- leplay." Omzet NTT daalt ook KPN-partner, het Japanse NTT DoCoMo zag in het eind maart afgelopen boek jaar de operationele winst dalen met 29 procent tot 784,2 miljard yen (5,8 mil jard euro). De omzet daalde met 4,2 procent tot 4,84 bil joen yen (35 miljard euro). De nettowinst nam toe wel met 15 procent tot 747,6 mil jard yen (5,4 miljard euro) dankzij een bijzondere bate van 501,8 miljard yen bij de verkoop van een belang in de Amerikaanse branchege noot AT&T Wireless. De winstdaling bij het op een na grootste mobieletefoniecon- cem ter wereld, na Vodafo ne, is het gevolg van fikse kortingen op beltarieven en prijsdaling van nieuwe mo bieltjes. Er is scherpe con currentie op de verzadigde Japanse mobieltjesmarkt. den haag/gpd-anp - De inflatie is in april met 0,3 procent ge daald ten opzichte van maart tot 1,5 procent. In maart lagen de prijzen nog 1,8 procent ho ger dan een jaar eerder. De da ling van de inflatie wordt ver oorzaakt door de prijsontwikke ling van verse groenten en ta bak. Dit blijkt uit la<tote infla tiecijfers van het CeHraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). De prijzen voor consumenten zijn in april gemiddeld 0,1 pro cent gestegen ten opzichte van maart. Hoewel de Nederlander afgelopen maand minder geld hoefde te betalen voor zijn groenten, zag hij de prijs van autobrandstof met 2,9 procent stijgen. Ook vers fruit, eieren en aardappelen werden duurder. Tabaksartikelen hebben een jaar lang een opwaarts effect gehad op de inflatie. Dat effect is sinds april 2005 uitgewerkt. De Nederlandse prijsstijgingen blijven internationaal gezien erg laag. Volgens de Europese rekenmethode is de Nederland se inflatie in april 1,3 procent. Terwijl overige landen in de Eu rozone hun prijzen afgelopen maand met 2,1 procent zagen stijgen ten opzichte van april 2004. m j j a sond j Imamj j a sond j lm a 3.5 3.0 2,5 Procentuele verandering consumeritenprijsindex vergeleken mei dezelfde maand vab vorig jaar.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9