Rusland en EU gaan nauw samenwerken BUITENLAND Bezoek Bush volksfeest in Georgië Israëliërs proefkonijn tegen wil en dank Nieuwe elite in snel groeiend Vietnam Europees zwemwater moet schoner worden Poetin wil Europa zonder scheidslijnen Westen betaalt nieuw omhulsel van Tsjernobyl Klappertanden in New York Generaal Jaruzelski: inval Tsjechoslowakije was fout i Omar |rt amnesty IK - Talibanleider ihammed Omar heeft is aanbod voor am- irpen en zijn man- tgen de strijd tegen fflEse en Afghaanse mi nt te zetten. De voor- Ie regeringscommis- 'aüban moeten over- [strijd op te geven, eerder voor het dat ook Mullah woensdag 11 mei 2005 jer de amnestierege- [mar is een van de ichte leden van het Afghaanse regime. betaalt vier in meeroker 1 Italiaanse vrouw die ip haar werk in een leidskantoor bloot- garettenrook van 's en longkanker t postuum een scha- ng van 400.000 euro en rechtbank in Ro le Italiaanse de ver- isdag toe. De scha- ng, die wordt uitge- le nabestaanden van js de grootste die ooit iegekend in een ipjtieeroken. ournalisten iland gezet Ind gaat protest in- ftfoskou na de uitzet- e Letse joumalis- jjat om twee verslag- tv-zender LTV. On- Ige papieren werd s Riga, het filmen ij gemaakt. Maandag hun filmmateriaal a Rusland verlaten, land en de grote Jusland botert het de ^steeds minder. De laten eisen nog Jses van Moskou nunistische on- Jg die volgde op het He Tweede Wereld- liresidenten van Est- «uwen lieten in Mos- lag dan ook verstek jherdenking van het le Tweede Wereld- g jaar geleden. njaar cel annibaal n Duitser die we- alisme terecht- Jteren veroordeeld r cel en behande- iychiatrische kli- j'de tweede keer in "j een kannibaal voor Itond. De 41-jarige Ijarige slachtoffer via internet ontmoet, ïad 'een slanke iepen voor een [iDe man is gedood roevendraaier. Istierf udvuur' itische onderzoe eindelijk de doods- de farao Toetan- cennen. De jonge ins hen overleden ival van koudvuur been had gebro- :oekers stelden inbreuk vóór de legendarische fa in Jrd en niet tijdens de tie of bij de vondst imie in 1922. Toe- stierf toen hij 19 ijn llbs fop ter dan tweehon- 11 Ierland, vooral op Jid, hebben al de t«ten sluiten wegens K»rig jaar geldende I De gasten blijven te geen sigaret mo- n, zo klaagde een van Ierse pubeige- en. Sinds de invoe- rookverbod eind is de gemiddelde se kroegen met 10 nt teruggelopen. In ctor als geheel gin- ar 7600 banen ver- tks een relatief goe- J e, aldus de organi- jbeigenaren dringen 3- 'op aan om nu zo- rs te mogen in- 11 cafés. ictie tegen os )e politie in Italië, <i uxemburg, Noor- veden is gisteren in en tegen leden van motorclub Bandi- n de operatie Fro- lag in Italië, zo be- Den Haag zetelen- ipolitieorganisatie fren. De internatio- "ftie was het gevolg lek dat in 2003 be weiding van een se- p tussen de Bandi- ll's Angels in het Izano. De voorzit- peling Bolzano van feels werd mede jerzoek tot 22 jaar [eld wegens de n lid van de club. TBiLisi/anp-gpd- Vele tiendui zenden Georgiërs hebben de Amerikaanse president George Bush op de laatste dag van zijn vijfdaagse Europese rondreis getrakteerd op een daverende ontvangst op het Plein van de Vrede in het centrum van de Georgische hoofstad Tbilisi. Een enthousiast schreeuwende menigte van naar schatting 150.000 mensen verdrong zich gisteren voor het podium voor het stadhuis waar Bush uitge breid de loftrompet stak over Georgië en zijn bevolking. Alsof het popsterren waren, be traden Bush en de Georgische president Michael Saakasjvili het podium. Een zee van rood, wit en blauw strekte zich uit voor de beide staatshoofden die werden begroet met de leuzen: „Mischa, Mischa, Mischa" en „Bushi, Bushi, Bushi." Vele toe schouwers hadden vele uren opeengepakt staan wachten op de komst van de Amerikaanse president. „Jullie verzamelden je hier be wapend met niets anders dan rozen en de kracht van jullie overtuiging en jullie eisten vrij heid op. Omdat jullie handel den, is Georgië vandaag de dag souverein, vrij en een baken van vrijheid in deze regio en de wereld", prees de Amerikaanse president de Georgiërs en hun vreedzame machtsgreep in no vember 2003. „Voordat er een paarse revolu tie was in Irak, een oranje revo lutie in Oekraïne, een cedar re volutie in Libanon, was er de rozen revolutie." Dankzij Geor gië „rukt vrijheid op naar de Zwarte Zee, naar de Kaspische Zee en over de hele wereld", hield de Amerikaan de dolen thousiaste menigte voor. „Uw moed is een inspiratie voor de mocratische hervormers en stuurt een boodschap aan de wereld dat vrijheid de toekomst van elke natie en elk volk op aarde zal zijn." Tegen een achtergrond van grote Georgische en Ameri kaanse vlaggen en een enorm spandoek ter meerdere eer en glorie van vrijheid en democra tie verzekerde Bush Georgië van zijn vooral morele steun. Wel zijn de Verenigde Staten bereid de voormalige sovjetre publiek Georgië te helpen bij het oplossen van conflicten met separatisten. Vooral in de bergachtige grens streken met Rusland zijn gewa pende strijders actief die de Ge orgische staat niet erkennen. Voorts heeft het centrale gezag in Tbilisi het geregeld aan de stok met bewoners van het zuidwestelijke Adjarië (400.000 inwoners). De binnenlandse onrust in Ge orgië zorgt voor spanningen De Amerikaanse president George Bush stak uitgebreid de loftrompet over Georgië en zijn bevolking. Foto: Reuters met het grote buurland Rusland en werpt een schaduw over de aanleg van een oliepijpleiding die van het olierijke buurland Azerbeidzjan door Georgië naar de Turkije leidt. De belangrijk ste haven van Georgië, Batumi, is in de landstreek Adjarië. Ondanks de lovende en warme woorden van Bush was het niet alleen maar positivisme dat de boventoon voerde in Tbilisi. Mensen uit landen in de regio waar autoritaire regimes nog de scepter zwaaien, beklaagden zich tegen het Franse persbu reau AFP dat ondanks de mooie woorden van Bush over de ver spreiding van democratie ze daar nog bitter weinig van mer ken. „Hij praat en praat maar dat heeft geen effect op onze leiders", aldus een man uit Azerbeidzjan. Deze dissidente geluiden werden echter over stemd door de toegestroomde menigte, de strakblauwe hemel en de opgewektheid die zich maandag al meester had ge maakt van de Amerikaanse de legatie. De speech van gisteren in Tbilisi op het Plein van de Vrede paste weliswaar naadloos in het beleid van het Witte Huis om bezoeken van Bush aan Eu ropa doorgaans af te laten slui ten in het voormalige oostblok waar de president een grote po pulariteit geniet, toch overtrof de Georgische ontvangst de stoutste verwachtingen. Het moet de goede stemming zijn geweest in Georgië die de wat stijve president Bush ertoe verleidde maandagavond het decorum te laten varen en met zijn vrouw Laura in te gaan op een aanbod van Saakasjvili en zijn Nederlandse echtgenote Sandra Roelofs een hapje te eten in een restaurant in Tbilisi. moskou/gpd - Rusland zal actief meewerken aan het opbouwen van een nieuw verenigd Europa zonder scheidslijnen. Dit heeft de Russische president Poetin gezegd na afloop van een top ontmoeting tussen Rusland en de EU. Beiden partijen bereikten een omvangrijk samenwerkings akkoord. Het akkoord omvat afspraken inzake veiligheid (nationaal en internationaal), mensenrech ten, handel en economische sa menwerking. Op economisch terrein wordt gestreefd naar de vorming van gezamenlijke open markt. „De vorming van een groter, verenigd Europa is een proces waarin ons land actief wil deel nemen", verklaarde Poetin. „Wij hechten daarbij prioriteit aan een strategisch verbond tussen de EU en Rusland. Wij willen een Europa zonder scheidslijnen. „Deze top heeft laten zien dat Rusland en de EU in staat zijn wederzijds aan vaardbare oplossingen te vin den door de meest complexe problemen als zij de politieke wil daartoe hebben", aldus het den haag/gpd - Het Westen stelt 270 miljoen dollar extra ter beschikking voor de afscher ming van de kerncentrale Tsjer nobyl in Oekraïne. Uit de cen trale kwam op 26 april 1986 een grote hoeveelheid radioactief materiaal vrij die grote delen van Europa besmette. Later werd de betrokken reactor, Chemobyl-4, in een betonnen omhulling gepakt. Die is aan vervanging toe. Oekraïne zelf legt 22 miljoen dollar extra op tafel. Het land zal ook de verantwoordelijkheid voor de bouw van de nieuwe betonnen omhulling op zich nemen. Overigens meent het Westen dat de kerncentrale Chernobyl zo onveilig is dat ook de overige drie reactoren dicht moeten. Oekraïne wijst dat van de hand omdat dan de energievoorziening niet meer voldoende gewaarborgd zou zijn. hanoi/gpd - In de pas geopen de Levi's winkel in winkelcen trum Vincom City Towers staat Dong Minh Ha achter de kassa. Het is een van de vele sjieke winkels in het winkelparadijs waar producten als Adidas- gympen of Givenchy-parfums worden verkocht. „We hebben veel klandizie. De levensstan daard ligt hier hoger", vertelt de Vietnamese verkoopster. In een land waar het gemiddelde inko men per hoofd van de bevol king rond de 565 euro per jaar ligt, zorgt de opbloeiende eco nomie voor de opkomst van een nieuwe elite. Met zeven procent groei per jaar is Vietnam een van de snelst groeiende economieën van Azië, zegt John Pincus, eco noom bij het ontwikkelingsbu reau van de Verenigde Naties in Hanoi. Die snelle groei is vol gens zakenlieden en experts het gevolg van beleidsveranderin gen tijdens de tien jaar durende economische malaise die het land na 1975 teisterde na de val van het door de VS gesteunde regering. Economen van de VN en de Wereldbank vrezen dat de rijkste Vietnamezen hun in komen het snelst zien stijgen. Maar men geeft toe dat de meeste van de 83 miljoen bur gers op de een of andere ma nier van het economische suc ces profiteren. „Het aantal mensen dat beneden de armoe degrens leeft, is sterk afgeno men en de levensstandaard ligt drie maal hoger dan twintig jaar geleden", stelt een VN-rapport. „Vietnam raakt steeds verder geïntegreerd in de wereldeco nomie". Raymond Mallon, adviseur voor de Wereldbank, weet zich de schrijnende armoede van de jaren tachtig nog levendig voor de geest te halen. Een cruciale verandering destijds was het huishouden in plaats van de commune als economische ba sis te beschouwen. Families en individuen werden gestimu leerd eigen bedrijfjes op te rich ten. Daardoor is er, volgens Mallon nu veel minder armoe de onder Vietnamezen. „De veranderingen zijn haast on voorstelbaar". Het bruto bin nenlands product is met 50 miljard euro nog maar half zo groot als dat van de Filipijnen, maar er zijn verschillende be drijfstakken die nog jarenlang zullen groeien. Naast arbeidsin tensieve industrieën als kleding en schoeisel, begeeft het land zich nu ook op de electronica- markt. Ruwe olie, die voor en tijdens de oorlog geïmporteerd werd, wordt nu uit zee opge pompt en geldt als het grootste exportproduct, gevolgd door textiel, schoeisel, rijst, koffie en rubber. Buitenlandse bedrijven en investeerders stromen toe. Vietnam is inmiddels toegetre den tot de Associatie van Zuid- oost-Aziatische Naties (ASEAN) en de Aziatische Vrijhandelsre gio en heeft met een aantal lan den, waaronder de Verenigde Staten, een bilaterale handels overeenkomst gesloten. Deson danks zal het land nog een flink aantal hervormingen moeten doorvoeren om lid te kunnen worden tot de Wereldhandels organisatie (WTO). De zwakke schakel op weg naar langdurig economisch succes is het bank wezen. Vietnam heeft nog steeds een socialistisch georiënteerde markteconomie: ruim 40 pro cent van de bedrijven is in han den van de overheid. De rege ring bereidt zich nu voor een aantal van haar banken te ver kopen aan commerciële instel lingen. Daarnaast vormt ook corruptie nog een probleem. Maar een economie die steeds meer consumentgericht is, trekt buitenlandse investeerders. De Vietnamese firma die voor Le vi's franchisehouder is, opent binnenkort nog zes winkels. „Er zijn hier nog steeds veel arme mensen", zegt de eigenaar. „Maar in vergelijking met tien jaar geleden gaat het allemaal een stuk beter". new york - 'Dinosauriërs, oude fossielen, nieuwe ontdekkingen' is de titel van een tentoonstelling die op zaterdag 14 mei voor het publiek open gaat in het American Museum of Natural History in New York. Gisteren werden de objecten, dié inzicht geven in het leven van deze prehistorische dieren, alvast aan de pers getoond.Foto: Reuters/Seth Wenig Russische staatshoofd. Poetin zei dat alles gedaan moet wor den om gemeenschappelijke bedreigingen het hoofd te bie den: racisme, nationalisme, vreemdelingenhaat en terroris me. De afspraken inzake de samen werking betekenen volgens Po etin een grote stap voorwaarts op weg naar een verenigd Euro pa, waardoor vrij contact tus sen alle burgers mogelijk wordt. Rusland en de EU gaan visabe- palingen voor eikaars burgers herzien waardoor het makkelij ker wordt de wederzijdse gren zen te passeren. Uiteindelijk moeten de visabepalingen ver vallen. Tegelijk zullen beide partijen de aanpak van illegale immigratie intensiveren, net als alle andere vormen van illegale grenstransporten. De partijen willen ook beter sa menwerken bij het oplossen van grensconflicten die al tij dens het uiteenvallen van de Sovjetunie zijn ontstaan, vooral in Moldavië, Armenië, Azerbei dzjan en Georgië. De EU wil onder meer ook helpen dit jaar nog echt vrije verkiezingen te houden in de Russische deelre publiek Tsjetsjenië. De helft van alle Russische ex port gaat naar de EU. Het land levert 20 procent van olie en gas die in de EU nodig heeft. De Russen zien de deal als belang rijke stap op weg naar meer westerse investeringen. Vast staat dat de EU Rusland zal hel pen begin 2006 lid te worden van de Wereldhandelsorganisa tie WTO. Beide partijen gaan ook op vei ligheidsterrein samenwerken. Dat betekent dat terrorisme, vreemdelingenhaat en racisme beter aangepakt kunnen wor den, meende Poetin. Mensen rechten, ook die van etnische minderheden, kunnen beter ge diend worden. De voorzitter van de Europese commissie, Barroso, zei dat de top een nieuwe impuls voor de onderlinge banden betekent. EU-voorzitter Juncker sprak over 'een grote liefde' tussen de EU en Rusland. Hij erkende dat de onderhandelingen met Poe tin 'niet makkelijk' waren ge weest. straatburg/gpd - De kwaliteit van het zwemwater in de Euro pese Unie moet binnen zes jaar aanzienlijk worden verbeterd. Tegen 2011 moet de rioolver vuiling van stranden langs me ren en zeeën waar veel wordt gezwommen, met de helft zijn verminderd, zo heeft het Euro pees Parlement gisteren beslo ten. Het parlement stemde in met een serie voorstellen van de Ne derlandse Europarlementariër Jules Maaten (WD) om de nor men voor de kwaliteit van zwemwater aanzienlijk aan te scherpen. Een eerdere poging daartoe van Maaten sneuvelde op tegenwerking van een aantal lidstaten, waaronder Neder land. Die vrezen dat te scherpe kwaliteitsnormen voor zwem water hen dwingt tot forse in vesteringen in rioleringssyste men. Hoewel de lidstaten nog moe ten instemmen met de voor stellen, verwacht Maaten dat het dit keer wel lukt om tot een compromis te komen. „Tachtig procent van al het Europese zwemwater voldoet nu al aan de nieuwe, strengere normen. Voor de overige 20 procent zijn inderdaad wat extra investerin gen nodig, maar dat hoeft geen onoverkomelijk probleem te zijn", meent de Nederlandse li beraal. Volgens de huidige normen mag maximaal 12 procent van alle badgasten na een zwem partij binnen 48 uur een huid uitslag of ziekte oplopen. De nieuwe norm stelt dat hooguit 7,5 procent van de badgasten nadelige gevolgen mag onder vinden van een zwempartij. De ANWB, verantwoordelijk voor het plaatsen van blauwe vlag gen die aangeven dat de kwali teit van zwemwater goed is, hanteert een nog strengere norm van 5 procent. „Een zo strenge norm is voorlopig niet haalbaar op Europees niveau", aldus Maaten. Vooral de Noord-Europese lan den hebben moeite met de aanscherping van de normen voor zwemwaterkwaliteit om dat zogeheten e-colibacteriën en andere vormen van rioolwa tervervuiling veel sneller ver dwijnen in warmer water. De meeste Zuid-Europese landen hebben daardoor minder pro blemen om aan de strengere normen te voldoen. Als het aan het Europees Parle ment ligt, hoeven gemeenten en andere verantwoordelijke instanties in de toekomst veel minder uitgebreide metingen te doen om de zwemwaterkwali teit te testen. Nu nog worden 19 verschillen de soorten bacteriën gemeten, maar volgens deskundigen hoeft slechts naar twee soorten bacteriën te worden gekeken om vast te stellen of zwemwater aan minimumnormen voldoet. praag/den haag - De inval van troepen van het Warschaupact in Tsjechoslowakije, in augus tus 1968, om een einde te ma ken aan de zogenoemde Praag se Lente was een 'politieke en morele fout'. Dit heeft de oud president van Polen, generaal Jaruzelski, in een radio-inter view gezegd. Jaruzelski was in 1968 minister van defensie. Jaruzelski kreeg maandag van de Russische president Poetin een herinneringsmedaiJle na de festiviteiten ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van het ein de van de Tweede Wereldoor log. De Tsjechische president Klaus was daar zeer boos over. Hij ziet Jaruzelski als symbool van de invasie in 1968. Voor Po len was de hele actie gericht op de eigen veiligheid en lagen er veel minder politieke of ideolo gische motieven aan ten grond slag dan bij de Sovjets. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv/gpd - Duizenden patiënten van Israëlische ziekenhuizen en verpleegin richtingen hebben de afgelopen jaren gefungeerd als proefkonijnen voor de medische wetenschap, zonder dat ze daar weet van hadden. In een aantal gevallen zijn er experimen ten uitgevoerd op jonge kinderen en de menterende bejaarden, zonder toestem ming van hun vertegenwoordigers en zonder voldoende overheidstoezicht. Volgens het deze week uitgebrachte jaarrapport van de Israëlische rekenka mer ging het soms om experimenten die konden leiden tot blijvend letsel of de dood. Hoeveel mensen er als deelnemer aan medische proeven zijn overleden valt niet precies vast te stellen wegens de gebrekkige documentatie. In een van de ziekenhuizen, waar hele dossiers over proefnemingen spoorloos zijn verdwe nen, stelt de politie een onderzoek in. Minister van gezondheid Dan Naveh vertelde het dagblad The Jerusalem Post "geschokt" te zijn door de bevindingen, maar als het aan hem ligt zullen er geen koppen rollen. „Ik wil geen beschuldi gende vinger uitsteken. De ziekenhuizen en het ministerie hebben gefaald", zei hij. „Er is een ingrijpende reorganisatie nodig om de zaak recht te trekken en we zijn daar mee begonnen." Volgens de rekenkamer heeft Naveh's ministerie de ziekenhuizen nooit ter ver antwoording geroepen wegens het te laat rapporteren van de dood van deel nemers aan medische proefnemingen. Van de 37 sterfgevallen in 2003 is negen tig procent niet op tijd - dat wil zeggen binnen 48 uur - aangemeld. Dat wil zeg gen dat er geen adequaat onderzoek meer mogelijk was naar de vraag of de dood verband hield met het experiment. Bij de meeste van de duizenden proef nemingen ging het niet om ingrijpende operaties, maar om bijvoorbeeld bloed onderzoek zonder toestemming van de betrokken patiënten. Zo kon het inmid dels failliete commerciële bedrijf IDgene met toestemming van het ministerie van volksgezondheid duizenden bloedmon sters gebruiken voor genetisch onder zoek. Pas later rezen er vragen over de privacy. Voor de meest schokkende mis standen tekenden geriatrische en psy chiatrische inrichtingen, waar veel pa- tienten geen besef meer hebben van de dingen om hen heen. De rekenkamer geeft voorbeelden van dementerende hoogbejaarden die hun handtekening - en soms een vingerafdruk - zetten onder een formulier dat hen deelnemer maak te aan experimenteel onderzoek. Twee ziekenhuizen in de buurt van Tel Aviv experimenteerden op baby's en jonge kinderen met een medicijn dat nog in geen enkel land is goedgekeurd. In een ander ziekenhuis onttrokken art sen als onderdeel van een experiment met een naald urine uit de blaas van be jaarde en deels demente patiënten, een zeer pijnlijke ingreep. Twee vrouwen overleden als gevolg van opgelopen in fecties, maar het ziekenhuis rapporteer de hun dood niet op de voorgeschreven wijze. Voor ingrijpende operaties is, als het om een experiment gaat, bestem ming nodig van de nationale Helsinki Commissie van het ministerie van volks gezondheid en die was er in dit geval niet. Israël heeft zich ertoe verplicht de bepa lingen na te leven van de Helsinki Ver klaring, die in 1964 is aangenomen door de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) ter regulering van medische ex perimenten. De directe aanleiding voor Helsinki waren de gruwelijke medische - experimenten die in de loop van de Tweede Wereldoorlog zijn uitgevoerd in de Duitse concentratiekampen, vooral op joodse gevangenen. Uit het rapport van de rekenkamer blijkt dat veel zie kenhuizen, evenals het ministerie van volksgezondheid, de bestaande regle menten aan de laars lappen. Al sinds 1997 - veel te lang volgens de rekenka mer - werken juristen van het ministerie aan een nieuwe wet op proefnemingen, naar richtlijnen van de WHO. Waar schijnlijk zal het resultaat later dit jaar aan het parlement worden aangeboden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7