Chaos dreigt bij huisartsenstaking BINNENLAND 1 Huisartsenacties: het akkoord dat geen akkoord bleek UW VOORDEEL? RUIM 1.400,-! Vrouw jarenlang dood in woning 'Radicale religieuze sekten groot gevaar' >0L ht weert Verkopers szaak Uden openbaar bank scoort e messen g krijgt tansferium adder en np in de ban van God' pig van tv egen bonus chapsbank Camera's waken over metrostations Meer winkels met camera die gezicht van dief herkent Cy/ Geheim agenten moeten tegen atoomspion getuigen 'Claimgekte windparken' Medici leggen werk neer op dinsdag 24 mei tiujioxaï 'f(-y/,rii.litta5LW€j Niet vom^nr Leiden. 'Terreurtoeslag op vliegticket zal fors stijgen' Een nieuw toetje, >f nootje mag in iet meer gratis op rden aangeboden. Ook ïaken en collecteren ikelend publiek wor- ngang van 15 juni aan elegd. Utrecht is voor end de eerste ge il Nederland die zulke aatregelen neemt te- erlast van straatverko- ndsenwervers. Dit ge- rerzoek van de mid- en de gemeenteraad. h - Vertegenwoordi- le media mogen op 18 rechtbank van Den a deel van de zitting waarin vijf minderja- cht staan wegens het {teken van de islamiti- pschool Bedir in Uden. het 'grote maatschap- lang dat is gediend jbaarheid' maakt de f. een uitzondering op lat strafzaken tegen Hgen achter gesloten (orden behandeld. M - Sinds het in ge- jen van detectiepoor- pe rechtbank in Rot- 1630 messen, pep- I scharen, dartpijlen 'voorwerpen in be- jnen. In een jaar tijd oral veel messen ge- e rechtbank plaatste gleden de detectie - iedere bezoeker wordt td. Vooral de eerste achten bezoekers veel jvoorwerpen mee. pe gemeente Tilburg timenteren met een erium. Aan de rand p komt een overstap- ;utie verkeers- en par- tst in het centrum te •en. Medewerkers van eeqite en van grote be- - h&eten het transferium mtjiiken. Ze parkeren ze% het transferium en is a reis naar kantoor bek voort. Volgens het ere|ur zoeken veel amb- in parkeerplaats in Bn waar gratis gepar- Worden. YJ R - De hele dag ge in vriend en onder- luis met een koevoet auto? 's Avonds laat mee als je de hond iet aan de Zoeter - jemeester ligt, mag irekersspullen niet bij je hebben tus- 's avonds en zes ;ens. Alleen perso- »n. hnen aantonen dat niiwladder, lopers, val- en lantaarns of andere na'i bij zich hebben naidoefening van him i dewnctie mogen ze bij ittiipi. In het voorstel re hing van de Algemeen il ei Verordening (APV) jr niet of dat ook ?n ^nensen die zichzelf liet^el inbreker noemen. - Telecombedrijf hdt de commercial t niiGod' de komende den» niet meer uit in af- corian de uitspraak van iai£ Code Commissie :n twee weken. In int vond gisteren een riaijvan de commissie aanleiding van r de reclamespot. egèhUnie overhandigde ia 1100 handteke- Versatel en de RCC. lercial tikt de 'Hand in doelpoging van >r Romeo Castelen klagers noemden 'etsend voor gelo- Minister Zalm van teigert vooralsnog in b met de salarissen pandse Water- k. Hij zal namens de ndeelhouder met |t in de bank) don- 1 instemmen met het l aldus een woord- li de minister d giste- list aanpassing van 'In van toekomstige b en van de bonus- kioenen van de hui- Mers. De huidige przitter A. Koemans 'orig jaar 317.000 eu- a bonus van 54.000 jr zijn pensioen p euro gereserveerd. 1000 euro. In 2003 We beloning 536.000 woensdag 11 mei 2005 den haag/gpd - Waren minister Hans Hooger- vorst en de huisartsen er nou uit of niet? Er was een akkoord over de nieuwe salarissen, zegt het ministerie. Helemaal niet, beweert on derhandelaar Bas Vos van de huisartsen. Maar was hij niet al akkoord gegaan? Een reconstruc tie. Tot diep in de nacht spreken minister Hoo- gervorst van volksgezondheid en voorzitter Bas Vos van de Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) elkaar op 29 maart. Het gaat over de nieuwe manier waarop de minister de huisartsenzorg wil financieren. Hij wil meer marktwerking, de huisartsen zien hun inkom sten en manier van werken daardoor ernstig bedreigd. Ze voeren op dat moment al acties tegen de plannen. Ook Zorgverzekeraars Ne derland (ZN) is die avond op het ministerie van VWS aanwezig. De volgende ochtend lekt uit dat er vrijwel ze ker een akkoord is. Vos moet het nog wel met zijn achterban bespreken en Hoogervorst moet er nog mee naar het kabinet. Op dat moment lijkt de kou uit de lucht. In inter views roept Vos triomfantelijk dat de huisart sen hun onderhandelingspunten 'voor 99 procent' hebben binnengesleept. ,,Maar de acties gaan voorlopig door", aldus Vos. „Want als we nu stoppen ben ik er niet van overtuigd dat we het op papier krijgen zoals we hebben afgesproken." Vos gaat ervan uit dat hij de achterban achter het principe-akkoord krijgt. „Ik denk dat er geen huisarts tegen zal zijn." Over de rol die Hoogervorst in de laatste fase van de onder handelingen heeft gespeeld: „Ik ben uiterst tevreden over hem." Ruim twee weken later is Vos als een blad aan een boom omgeslagen. Het akkoord waar hij eerder zo juichend over was, bevalt hem in eens niet meer. En deze week zegt hij 'pisnij dig' te zijn op de minister, die volgens hem de huisartsen heeft bedrogen. „Hoogervorst moet opstappen", zegt hij. Volgens het ministerie en Zorgverzekeraars Nederland (ZN) probeert Vos zijn hachje te redden. Er was op 29 maart wel degelijk een principe-akkoord waaraan ook Vos zijn stem had gegeven, zeggen ze. ZN gaat er dan ook van uit dat Vos daags na het bereiken van het akkoord keihard is teruggefloten door zijn achterban. „Maar om dat akkoord kan hij niet meer heen", zegt een woordvoerder van ZN. Is er wellicht ruzie tussen Vos en de huisart sen, die vinden dat hun voorzitter niet hard genoeg voor hun belangen is opgekomen? Sommigen vrezen dat ze failliet gaan door de nieuwe regeling. Maar volgens Hans Nobel is er geen sprake van verdeeldheid. Hij is voor zitter van de Eerste Landelijke Huisartsen As sociatie (ELHA), die de 4500 praktijkhouden- de huisartsen vertegenwoordigt. De ELHA is een onderdeel van de LHV. „Het is echt uitgesloten dat hij 'ja' heeft ge zegd tegen iets waarmee wij het niet eens Met ingang van 1 januari 2006 wordt het inkomen van huisartsen op een nieuwe manier geregeld. Het geld komt voortaan langs drie kanalen. Ze ontvangen een vast inschrijftarief per patiënt (circa 50 euro) en een vast bedrag per consult (7 euro). De derde geldstroom (90 miljoen euro) verloopt via de zorgverzekeraars. Dit geld wordt gericht ingezet voor projecten zoals zorgvernieuwing of praktijken in achter standswijken. De minister garandeert dat het hele bedrag aan de huisartsen wordt uitgekeerd en niet in handen van de ver zekeraars blijft. zouden zijn", stelt Nobel. Hij beweert dat Vos slechts akkoord is gegaan met het model van de nieuwe financiering en beslist niet met de invulling ervan. Uit een interne e-mail van Vos aan de LHV-leden, waarop deze krant be slag wist te leggen, blijkt dat de achterban hem totaal niet steunde in zijn enthousiasme voor het akkoord. „Ze vinden de garanties die VWS geeft volstrekt onacceptabel." Vos pro beert in de e-mail de schade nog te herstellen door te schrijven dat er niets definitief was. Hij doet dat op 15 april, daags na raadpleging van de leden en ruim twee weken na het overleg op het ministerie. Vos schrijft: „We hebben (op 29 maart, red.) een aantal afspraken gemaakt die voorgelegd zouden worden aan de diverse achterbannen en uitdrukkelijk de goedkeuring zouden be hoeven van die achterbannen!" Het gevolg van alles is dat er nu een akkoord ligt dat geen akkoord is. Voor Hoogervorst is de zaak afgedaan. De huisartsen willen hun acties verhevigen, waardoor patiënten de du pe kunnen worden. Ze zullen onder meer pa tiënten sneller naar de specialist verwijzen, waardoor de kosten van de zorg zullen oplo pen. Amsterdam - Het gemeentelijk vervoerbedrijf CVB in Amsterdam houdt sinds gisteren op één punt alles en iedereen op de metrosta tions in de gaten. Directeur G. Kroon opende op het hoofdkantoor van het GVB de Observatie en Communicatie Centrale, een ruimte waar vier medewerkers veertig schermen bekijken met beelden die afkomstig zijn van 250 camera's. Aan het eind van het jaar moeten 750 camera's op de metrohaltes de beelden leveren. De camera's op de metrostations hangen in de hallen, op de perrons, bij de liften en bij de roltrappen. Foto: ANP/Toussaint kluiters utrecht/gpd - In Utrecht gaan meer win kels gebruik maken van beveiligingscame ra's met een ingebouwd systeem voor ge zichtsherkenning. Deze camera's vergelij ken het gezicht van mensen die een winkel binnenkomen met beelden van winkeldie ven die eerder betrapt zijn. Bij het signale ren van een winkeldief door een camera volgt een signaal. Dat maakt het mogelijk de ongewenste klanten te weigeren en zo nodig de politie in te schakelen. De Utrechtse kledingzaak De Rode Winkel had vorig jaar de primeur van het beveiligings systeem. Dat bleek zo'n succes dat nu ne gen winkels in de Utrechtse binnenstad overgaan tot gebruik van de 'gezichtsher- (advertentie) Toyota Corolla Verso met DVD navigatie en Park Distance Control. Representatief en praktisch. Zeer flexibel. De veiligste in zijn klasse. Nu met Business-line pakket: Park Distance Control en geïntegreerd DVD-navigatie- systeem met filemelding en alternatieve route! Nu €890,-. Uw voordeel: ruim €1.400,-! Er is al een Corolla Verso vanaf €21.990,-/€415,- lease per maand. Meer info: bel gratis 0800 - 0369 of ga naar www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA alkmaar/gpd - De geheim agenten 'Van Dol' en 'Witte- koek' moeten in juli als getui gen optreden in het proces te gen atoomspion Henk S. (62) uit Sint-Pancras. De Alkmaarse rechtbank stond gisteren echter niet toe dat offi cier van justitie J. Horzinek in het getuigenbankje plaats neemt. Henk S. en diens medewerker Zoran F. (37) uit Heerhugo- waard zouden tussen 1999 en 2003 onderdelen voor atoom wapens hebben gesmokkeld. texel/gpd - De claimgekte voor windparken op de Noordzee lijkt sterk op wat er destijds in het wilde westen van Amerika gebeurde: rijden maar en zo veel mogelijk piketpaaltjes slaan. Dat zegt Alterra, een in stituut op Texel dat het zeele ven in Noordzee en Waddenzee bestudeert. Volgens Alterra moet er veel meer rekening ge houden worden met de belan gen van vogels en zeezoogdie ren, maar ook met de visserij. Op 31 december 2004 werd het moratorium op offshore wind energie opgeheven en werd er een kaart gepubliceerd met vrije zeegedeelten, waar moge lijk turbines gebouwd kunnen worden. En wie als eerste een plan indient voor een windpark op zo'n stuk zee, heeft ook het eerste recht op een vergunning. Sindsdien heerst er claimgekte. Voor de twintig plekken zijn al meer dan zeventig plannen in gediend. Volgens Alterra-afde lingsleider Han Lindeboom kunnen er plannen voor wind parken zijn ingediend op plek ken die heel belangrijk zijn voor zeevogels of zeezoogdie ren, of voor vissen. alkmaar/gpd - Er zal chaos ont staan als huisartsen gaan sta ken. Dat zegt H. Ruiter, lid van het landelijk actiecomité. Minis ter Hoogervorst van volksge zondheid heeft zich de woede van artsen op de hals gehaald met zijn voorstellen voor de be kostiging van de huisartsenzorg. Actiecoördinator Ruiter: „Ik denk dat het 99,9 procent zeker is dat we gaan staken. Alleen moeten we dat woensdagavond nog formeel besluiten." Men sen die een arts nodig hebben zullen 112 moeten bellen en naar de eerstehulp in het zie kenhuis moeten. „Het wordt dan chaotisch." Voorzitter B. Vos van de Landelijke Huisart senvereniging (LHV) vindt dat minister Hoogervorst moet op stappen. „Dat is beter voor de volksgezondheid", zei hij giste ren. Volgens Vos maakt de mi nister het de huisartsen erg moeilijk hun praktijk in stand te houden. De minister wil de zorg zo veranderen dat huisart sen te weinig tijd per patiënt kunnen besteden, willen ze hun praktijk draaiende kunnen hou den. De discussie in het landelijk ac tiecomité richt zich op de vraag of de acties langzaam worden opgevoerd of dat de artsen hun activiteiten helemaal stoppen. Als eerste stakingsdag wordt 24 mei genoemd. Dan protesteert in ieder geval een groep huis artsen mee tegen de invoering van de nieuwe Zorgverzeke- ringswet die in de Eerste Kamer wordt behandeld. Er is veel steun onder artsen. Afgelopen tijd voerden steeds meer huisartsen al actie door vaker door te verwijzen naar specialisten. Volgens een voor lichter van de Landelijke Huis artsenvereniging (LHV) moeten de regionale actievoerders de komende drie dagen beslissen welke maatregelen ze precies zullen nemen. amsterdam/anp - De politie van Amsterdam heeft in een woning in de Dusartstraat in de Pijp onlangs het lichaam ge vonden van een vrouw die mo gelijk enkele jaren dood in haar huis heeft gelegen. Het lichaam verkeerde in verregaande staat van ontbinding, aldus een woordvoerder dinsdag. De poli tie trof het stoffelijk overschot aan na de dood van een 89-jari- ge man in dezelfde woning. Een bekende van deze man sloeg anderhalve week geleden alarm bij de politie toen hij de deur niet meer open deed. Toen agenten arriveerden, was het volgens de politie „één gro te puinhoop". Door het hele huis, op alle etages, lag een an derhalf meter hoge laag van vuilnis, troep en rommel. Ook vlogen er vogels rond. Tussen de rommel lag het lichaam van de man, die volgens de politie hoogstwaarschijnlijk een na tuurlijke dood is gestorven. De Amsterdammer leefde als een kluizenaar en had weinig con tact met buurtbewoners. On derzoek wees uit dat er op het- (advertentie) kenner'. Tegelijk wordt er voor de deelne mende winkels een collectief bestand aan gelegd met gegevens over winkeldieven. Als ook deze proef succesvol blijkt, kunnen ook winkeliers uit andere winkelcentra zich bij het systeem aansluiten. Hetbeveiligingssysteem is overigens wel omstreden. De goederen waren bestemd voor islamitische landen. De verdediging vermoedt dat politiek Den Haag druk uitoe fent op het openbaar ministerie (OM) om beiden achter de tra lies te krijgen. De advocaten be schuldigen het OM van beïn vloeding van rechters en met name van ongeoorloofde sa menwerking met de geheime dienst AIVD. De rechters willen nu twee AIV- D'ers horen, die slechts bekend zijn onder hun aliassen Van Dol en Wittekoek. 'MENSEN ENTHOUSIAST MAKEN VOOR MIJN BEROEP, DAT WIL IK' De LOV (Lerarenopleiding Verpleegkunde) wordt Lerarenopleiding Gezondheidszorg en Welzijn leiden/gvd - Radicale religieuze sekten die uit zijn op de vernie tiging van de wereld kunnen de komende jaren uitgroeien tot een groter gevaar dan het isla mitisch terrorisme. De kans op aanslagen met massavernieti gingswapens door dit soort ex tremistische groeperingen, meest afkomstig uit Azië, neemt onmiskenbaar toe. Dat zei prof. dr. mr. Erwin Mul ler, directeur van het Instituut voor Veiligheid- en Crisismana gement (COT), gisteren op een congres in Leiden. Hij vreest dat de sekten ook in een land als Nederland ongemerkt tot bloei kunnen komen als inlich tingendiensten zich te eenzijdig bezig houden met de jacht op moslimextremisten. „Fundamentalistische moslims willen met geweld de wereld is lamiseren. Maar de gevaarlijke sekten zijn uit op vernietiging van de wereld. Aanhangers daarvan zijn nog minder voor rede vatbaar dan jongens en meisjes die gevoelig zijn voor de jihad." Veel sekten zijn kapitaalkrach tig, omdat de volgelingen al hun bezittingen moeten af staan. Vaak zijn de aanhangers hoog opgeleid. Muller: „Zeker bij massavernietingswapens is de combinatie van kapitaal en technische kennis een extra ri sico." Voor inlichtingendien sten is het extreem lastig te in filtreren in sekten. Inlichtin gendienst AIVD concludeerde tien jaar geleden dat er geen staatsgevaarlijke religieuze sek ten in Nederland waren. Voor zover bekend is dat nog steeds zo, aldus de dienst. zelfde adres mogelijk ook nog een vrouw, afkomstig uit Oost- Europa, zou moeten wonen. Na de inzet van speurhonden vonden agenten een paar da gen later tussen de troep het li chaam van een hoogbejaarde vrouw. De identiteit is nog niet bekend, maar de politie gaat er vanuit dat de man met haar een relatie had. „Hij heeft mis schien geen afstand van haar kunnen nemen toen ze dood ging." Gisteren is de woning na dagenlang opruimen leeg opge leverd. door Richard Mooyman schiphol - Het vrije reizen bin nen de Europese 'Schengen'- landen is volgens Schiphol-di- recteur Cerfontaine op 'een il lusie' uitgelopen, omdat passa giers bij de vele veiligheidscon troles steeds hun paspoort moeten trekken. Op een congres van Europese luchthavens hekelde Cerfontai ne de hoge kosten, die moeten worden gemaakt om passagiers uit Schengen-landen te schei den van de andere reizigers. Mede daardoor zal volgens de Schiphol-directeur de 'anti-ter- rorismetoeslag' op elk ticket de komende jaren nog sterk stij gen. Momenteel is die toeslag al bijna elf euro voor elke vertrek kende passagier. Cerfontaine vindt, dat de Ne derlandse overheid een groter deel van de kosten van anti-ter reurmaatregelen zou moeten betalen. De concurrentiepositie van Schiphol is volgens hem Ln gevaar, doordat de Verheid in andere landen wel bijspringt. Cerfontaine riep politici op, om niet na ieder incident nieuwe veiligheidsmaatregelen te eisen. De luchthavens hebben volgens hem al de handen vol aan be staande voorschriften. Hij er kende desgevraagd, dat de Eu ropese Unie tijdens een inspec tie op Schiphol een aantal be- veiligingsfeilen heeft ontdekt, maar wilde niet zeggen welke. „We moeten daar niet al te dra matisch over doen." EU-inspecteur Waldner meldde bij het merendeel van de 24 on derzochte luchthavens veilig heidsmanco's te hebben gevon den, vooral op het gebied van personeelstraining en de bevei liging van luchtvracht. „We hebben meer tekortkomingen aangetroffen dan we aanvanke lijk hadden verwacht", aldus Waldner, die ook weigerde de tails te verstrekken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3