Prins Harry in het gareel GESPREK VAN DE DAG Wie(l) liet Laura Bush vergeefs wachten? 0yiA Jongste zoon Charles begint aan militaire opleiding Sandhurst fD" ocüv»"- Een nieuwe glimlach Eindelijk wraak op beledigende poppen Wachten WOENSDAG 11 mei 200] First lady Laura Bush liep bijzondere fresco's in de kerk mis. Foto: Reuters Tijdens het bezoek van de Ameri kaanse president Bush en zijn echt genote aan Limburg, afgelopen weekend, verliep niet alles vlekke loos. First lady Laura stond zondag voor een gesloten kerkdeur in Hou- them. „Vijf minuten!" zegt hotelier Camille Oostwegel kwaad. Vijf minu ten lang heeft hij met Laura Bush voor een gesloten deur van de kerk naast zijn hotel Chateau St. Gerlach gestaan. Toen er niemand met een sleutel kwam opdagen, besloot me vrouw Bush het voor gezien te hou den. Een maand aan voorbereidin gen om de first lady de bijzondere fresco's in de kerk te laten zien was daarmee naar de knoppen. De schul dige is volgens Oostwegel kerkbe stuurder en sleutelbewaarder Wiel Gelissen (66), die op het moment su prème net even was gaan wandelen. Wiel Gelissen heeft er echter een heel andere kijk op. Vanaf kwart voor zeven zondagochtend zat hij er al. De deuren open, de lichten aan, wachtend op de aangekondigde komst van de presidentsvrouw, die met haar man in het naastgelegen hotel logeerde. Maar na drie uur wachten vervloog bij hem de hoop da Laura Büsh ooit nog zou langsko men. De iriannen van de presidenti ele veiligheidsdienst die tot dan toe bij de kerkdeur op wacht stonden, maakten al aanstalten om te vertrek ken. „It's finished" mompelden ze. Jammer, dacht Gelissen, die daarop besloot dan maar even te gaan kijken naar de presidentiële autostoet, die klaarstond voor vertrek. Voor de ze kerheid sloot de kerkbeheerder wel even de deur. „Dat had hij nooit mogen doen", briest hotelier Oostwegel. „Ik had vrijdagavond nog met de pastoor af gesproken dat het tussen half tien en tien zou gebeuren. En dan sta je om kwart voor tien voor een gesloten deur." Gelissen werd uiteindelijk op gepiept, maar erg rap was de 66-jari- ge niet meer. Toen hij weer ter plek ke kwam, was het al te laat. De first lady ging er vandoor. Kerkbesturder Gelissen beweert bij hoog en bij laag dat hij het door Oostwegel genoem de tijdstip van het bezoek nooit eer der heeft gehoord. „Had ik dat gewe ten, dan was ik zeker niet wegge gaan. De pastoor heeft er in elk geval niets tegen mij over gezegd," ver klaart hij. De geestelijke is op dit mo ment niet bereikbaar. Zondag ver trok hij op bedevaart naar Frankrijk. Ivo Jongsma Prins Harry, de jongste zoon van de Britse kroonprins Charles, begint deze week een nieuwe carrière aan de militaire academie Sandhurst. Leden van de koninklijke hofhou ding hopen dat de strakke discipli ne op deze eliteschool Harry be hoedt voor toekomstige misstap pen, die voor een golf aan negatie ve publiciteit zorgen. De 20-jarige kadet werd zondag door zijn vader naar het Old Col lege opleidingscentrum op Sand hurst gebracht, waar hij samen met 270 andere recruten zijn uni form in ontvangst nam. De ko mende 44 weken krijgt Harry het hier zwaar te verduren. Volgens Sandhursts strikte regime staat hem naast een studie oorlogs vraagstukken een intense licha melijke training te wachten. Na afronding van de opleiding kan de prins worden opgeroepen om in oorlogsgebieden te gaan vechten. Maandagochtend werd Harry reeds om zes uur 's morgens ge wekt voor een eerste militaire oe fening en de eerstkomende vijf weken mag hij het militaire ter rein niet verlaten. De prins zegt er niet mee te zitten en heeft beloofd zijn uiterste best te zullen doen. Met de legeroplei- ding is een droom in vervulling gegaan, onderstreept hij. „Ik ben ontzettend enthousiast. Ik ga er voor en zal mijn beste beentje voorzetten", aldus Harry na aan komst op Sandhurst. Generaal- majoor Ritchie verzekerde prins Charles dat Harry's training pittig zal zijn en dat hij, de vader, kan rekenen op enkele gekwelde tele foontjes van zoonlief. Sandhurst moet Harry in het ga reel brengen; de jonge prins is de afgelopen jaren herhaaldelijk on deruit gegaan. Voor de Britse me dia aanleiding om hem te portret teren als een verwend konings kind dat beschamend gedrag ver toont. Sinds het verlies van zijn moeder Lady Diana in 1997, heeft Harry zich in tegenstelling tot zijn oudere broer William, keer op keer in de nesten gewerkt. Zo werd hij in 2001 betrapt op het ro ken van cannabis en het drinken van alcohol op minderjarige leef tijd. Zijn vader bracht hem in contact met patiënten in een af- kickkliniek om met eigen ogen de onaangename consequenties van verslavingen te kunnen zien. Twee jaar later raakte Harry in op spraak voor het maken van schil derijen die motieven van de Au stralische aboriginals bevatten. Het gebruik van deze motieven bleek ongeautoriseerd. Volgens het recht van de aboriginals mag niemand hun symbolen gebrui ken zonder uitdrukkelijke toe stemming. Na interventie door Buckingham Palace liep het uit eindelijk met een sisser af. Maar het bleef niet lang stil; de roodharige prins belandde een halfjaar later op de voorpagina's van alle kranten omdat hij had uitgehaald naar een paparazzi (fo tograaf van de roddelpers), die hem opwachtte bij een nachtclub. Toen Harry de club verliet zou hij door een camera in het gezicht zijn geraakt, waarna hij die zo hard van zich afsloeg dat de be trokken fotograaf een snijwond opliep. Harry had eerder die maand al een incident veroor zaakt op Eton College, waar een lerares beweerde dat hij met een examen had gesjoemeld om naar Sandhurst te kunnen. De examen commissie beoordeelde Harry's examenformulier opnieuw en achtte de beschuldiging onge grond. De grootste misstap van koningin Elizabeths kleinzoon was wellicht het dragen van een nazi-uniform op een gekostumeerd feest. Voor malig staatssecretaris van defen- De strakke discipline op de eliteschool sie Doug Handerson vond dat Harry een legeropleiding zou moeten worden geweigerd. In Eu ropa ontstond vervolgens een dis cussie over de vraag of hakenkrui zen algemeen verboden zouden moeten worden. Harry bood via een persverklaring excuses aan voor zijn wansmakelijke gedrag. moet Harry behoeden voor toekomstige misstappen. Foto: Reutie De komende weken zal de prins weinig privileges genieten. Alco hol is voorlopig taboe, pas na een maand mogen de kadetten 'met mate' drinken. Ook mobiele tele foons mogen niet worden ge bruikt, wat de prins beknot in het contact met zijn overzeese vrien din Chelsy Davy. Wie mocht den- ei ken dat voor de prins eer^ti dering wordt gemaakt, hfy mis. De strenge sergeantjjj Vince Gaunt heeft verzekT het koningskind tijdens i cierstraining dezelfde bek ling krijgt als elke andere|u Esther Cotink MENSELIJK Ron BRANDSTEDER moet worden geopereerd aan zijn long. Daarop is een plek je geconstateerd dat eind mei operatief wordt verwijderd. Eerder dit jaar was een kwaadaardig bultje op zijn onderbeen ontdekt, ook toen was medisch ingrij pen noodzakelijk. Joop van den Ende Theaterproducties maakte de gezond heidsproblemen van Brandsteder gisteren bekend. De presentator stond aan vankelijk op de planken in de jubileumshow van André van Duin. Bert Kuizenga verving hem tijdelijk, maar zal dit nu de rest van de tournee doen. De voorstel ling is nog te zien in Utrecht en Amsterdam. Een vrouw in het Amerikaanse Seattle die haar buurman had aan geklaagd omdat zijn hond haar KAT had doodgebeten, heeft van de rechter een SCHADELOOSSTEL LING van 45.000 dollar (35.000 euro) gekregen. Volgens haar advo caat het hoogste bedrag dat ooit in de Verenigde Staten is toegekend vanwege het doden van een huis dier. Dertigduizend dollar dekt de waarde van de kat, Yofi genaamd, en 15.000 dollar is voor de emotio nele schade die de eigenaresse heeft opgelopen. De buurman be kende niet goed op zijn hond te heb ben gepast en de regels voor het houden van dieren te hebben over treden. De vrouw zegt het bedrag te zullen schenken aan dierenbescher mingsorganisaties. De ORANJES zouden zomerhuis 'L'elefante felice' (De gelukkige oli fant) in Porto Ercole willen VERKO PEN. Het Italiaanse zomerverblijf van prinses Juliana en prins Bern- hard, waar de koninklijke familie bijna 50 jaar op vakantie ging, zou met de boot Jumbo VI van prins Bernhard worden verkocht. Dat schrijft de regionale krant II Tirreno. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst is het bericht onjuist. Genoemde krant baseert het verhaal ook maar op „geluiden uit de orhgeving" en weet te vertellen dat verkoop uit drukkelijk gewenst werd door prins Bernhard zelf. Dat zou de verdeling vergemakkelijken. De Amerikaanse Os car-winnares RENEE ZELLWEGER is maandag op de Ame rikaanse Maagdenei landen in het HU WELIJK getreden met country-ster Kenny Chesney. De korte ceremonie vond volgens nieuwszender CNN plaats op een strand op het Caribische ei land. Het paar kende elkaar pas enkele maanden. Zij leerden elkaar in janu ari kennen tijdens een benefiet-con cert voor slachtoffers van de tsuna- miramp. De 36-jarige Zellweger, die in 2004 een Oscar kreeg voor haar rol in Cold Mountain, had eerder re laties met gitarist Jack White van de band The White Stripes en komiek Jim Carrey. Foto: Reuters Steeds meer Amerikaanse MEISJES gebruiken anabole steroïden. Ze wil len met de spierversterkende mid delen een STRAKKER LIJF krijgen of beter presteren in sport. Uit on derzoeken is gebleken dat ongeveer 5 procent van de schoolgaande meisjes toegeeft minimaal eenmaal de middelen te hebben gebruikt. Volgens een onderzoeker van de Pennsylvania State University is het gebruik van spierversterkers door meisjes sinds de jaren negentig in opmars. „Het gebruik is nu op het hoogste punt ooit", aldus Charkes Yesalis. Hij en andere experts waar schuwen voor de gevaren van anabo le steroïden zoals problemen met de menstruatie, toename van de groei van lichaamshaarof psychologische problemen. De meeste middelen zijn op de zwarte markt verkrijgbaar. Foto: EPA Alfred Polgar Gewoonten zijn de vingerafdrukken van bet karakter °fi+) p; Ai n tv t Wol-C TWras >•-' r, ?- a J; haar* Onder de slogan 'Een nieuwe glimlach voor de tandelozen' ook hun zelfvertrouwen zijn verloren. Tenminste zesdui- is de Filipijnse overheid begonnen met het verstrekken van zend onder- en bovengebitten staan klaar om uitgedeeld gratis gebitten. De protheses zijn bestemd voor militairen, te worden in een poging het moreel van de overheidswerk- politiemensen en overige ambtenaren die met hun tanden nemers te verhogen. Foto: Reuters Het Britse koningshuis heeft eindelijk toch nog 'i genomen op Spitting Image, de roemruchte satiris poppenserie waarin de royals altijd stevig op de h; den genomen. Buckingham Palace heeft zeggensi over wie er op de postzegels van de Britse Royal staan, en heeft een veto uitgesproken over Spittinj en komiek Benny Hill, die zouden verschijnen op bileumreeks voor het 50-jarig bestaan van de coi le zender ITV. Dat meldde The Guardian gisteren. De zes zegels verschijnen in september en laten ni ries Emmerdale, Inspector Morse, Rising Damp ei Wrekers zien, naast de entertainmentprogramma' South Bank Show en Who Wants to be a Million; was al langer bekend dat koningin Elizabeth en dei in de jaren tachtig 'not amused' waren over Spil ge. Daarin werd de vorstin neergezet als een zure ran, haar echtgenoot Philip als een willoze dweil ei kinderen als verwende, slappe zeurpieten. Maar het ergst van allemaal werd de enkele jaren gestorven Queen Mum onder vuur genomen. Nieti bezijden de waarheid was de aanbeden 'oma van tie' in Spitting Image steevast een ginslurpende, g< slaafde paardengek. Dat werd de makers van de s in dank afgenomen, niet door de royals en niet d< pulppers. Spitting Image was dan ook het eerste pi gramma waarin de toen nog vrijwel onaantastbar; ninklijke familie stevig werd aangepakt. Veel minder duidelijk is waarom Benny Hill het nij een zegel mocht schoppen. De al lang verscheidei miek stond weliswaar niet bekend om politiek coi humor, vooral niet waar het vrouwen betrof, maa koningshuis heeft hij nooit beledigd. Overigens si den ook acteur Kevin Whateley (sergeant Lewis in| spector Morse) en de hoofdrolspelers van de gelai detectiveseries Cracker (Robbie Coltrane) en Primj peet (Helen Mirren): behalve leden van het koninj mogen er geen nog levende personen op een zegi Patrick van den Hurk Wat mij van deze week van gedenken en zo zeer is bijgebleven is dat de koningin moest wachten. Wach ten op president Bush in typisch Nederlands weer, mix van gure wind, onbestemde regen met wat bleke zon ertussendoor. Plaats van handeling: het Ameri kaanse erekerkhofin Margraten. Wachten is voor gewone mensen. Als er iets bijzon ders aan de hand is en we mogen er desondanks bij zijn, dan zullen we het weten ook. We hebben uren voordat het grote evenement daar is onze plaatsen in genomen. Zeker als het een gebeurtenis is die de ko ningin met haar aanwezigheid zal opluisteren, is het voor de gewone sterveling een kwestie van voor dag en dauw. Mij geviel onlangs de eer om bij de opening van iets cultureels te zijn, te verrichten door hare ma jesteit zelf. Eén en ander stond gepland in een prach tig kasteel, diep in de Betuwe. De uitverkorenen dien den zich minstens anderhalfuur tevoren per auto op een parkeerterrein ergens in tochtig landschap te melden. Er zou vooreen busje gezorgd worden om hen naar de burcht te vervoeren. Daar nam het pro tocol de zaken over. Tijd is geld, maar protocol heeft nooit een portemonnee bij zich. Om in de buurt van majesteit te geraken trekt een mens nog meer tijd uit te trekken dan een luchtreiziger die vanaf Schiphol vertrekt en hij trekt er een ander gezicht bij. In Margraten moest de koningin zélf wachten. Het was haar aan te zien dat ze dit niet vaak meemaakt. Waarschijnlijk nooit. Het begon nog flink te regenen ook, wat haar zwarte hoed extra glans gaf. Met de premier aan haar zij stond ze daar op dat plein voor de aula maar van het ene op het andere been te wie belen, wachtend op die George en Laura. Het werd nog net geen stampvoeten. Het ging aardig in die richting. Uiteindelijk maakte zij zelfs aanstalten om maar weer naar binnen te gaan. Toen het stel toch nog arriveerde, dacht meneer het ongemak even af te kopen met tweemaal een schouderklop op majesteits schouder. Kom zeg, zoiets doe je missch ien op een ranch in Texas, voor mijn part op een dineetje bij vrienden als de soep te lang heeft opgestaan, maar natuurlijk niet bij een gekroond, laat staan een inge huldigd hoofd. Nachtegalen zongen in het bronzen Limburgse groen, maar majesteits gezicht stond meer naar oorwurm dan naar gevogelte. Dan ook nog sa men na afloop met George de menigte in om gerim pelde handen te schudden. De majesteit schatte haar afstandelijkheid nog ongemakkelijker in dan meestal al. Eerst laat een cowboy je wachten en dan nog po pulair moeten doen ook. Het was dat een lasso ont brak, maar het ging op een rodeo lijken. Het moest niet gekker worden. Gelukkig maar dat de moto ren van de 'Air Force Number One' op het belen dende vliegveld al proefdraaiden voor het ver trek. Televisie opent de vensters op de wereld. Dat wachten van de koningin verschafte haar een dimensie van opgelegde nederigheid. Ze bleek ineens sterfelijk zoals wij. De genodigden tweehonderd meter verderop in hun poncho van oranje plastic tegen de regen hebben dat vast minder goed waargenomen dan wij thuis. Een Nederlandse ministers- vrouw vertelde een vriendin de vol- gende dag: „Je zag niks en je moest uren eer- der aan wezig zijn en maar wachten. Ik vond er niks aan". Ik was even naar de keuken voor de ochtendkoffie. Toen ik terugkwam bleek Jan Peter een paraplu te heb ben ontvouwd om het koninklijke hoofd voor weer en wind te behoe den. Wachten op Godot, wachten op Bush, wachten op het einde. Het is uiteindelijk het lot van ons allemaal.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2