;oord over kilometerheffing Magazine strijdt et omroepbladen ttoV- -1# rt 'Het was grof, schandalig en intimiderend' tering op vier tot zes knelpunten in Randstad Wegenbelasting omlaag Kitesurfkampioen in Noordwijk Glossy met tv-programma's Kunststof jas voor gletsjer Universitaire docenten nog zwak in Engels Kamerlid Farah Karimi moet in Iran agenda afstaan Bus rijdt naar de Stevenshof Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 11 mei 2005 @0 SPEURDERS Geef uw speurder op via speurders@hdcmedia.nl Tel.: (072) 5196 868 Fax: (072) 5196 869 Militaire opleiding moet prins Harry in gareel brengen De Nederpop kraait victorie op Pinkpop Barry Opdam in Van Bastens voorselectie Droog 12/13° NW 3/5 Ig/gpd - Automobilisten moeten Is op vier tot zes drukke hoofd- len in de Randstad kilometerhef- [1 betalen. De heffing, die op z'n kind 2008 geleidelijk wordt inge- jordt gecompenseerd door een laging van de motorrijtuigenbe- lat zal de commissie Nouwen ad- tan de ministers Karla Peijs (ver- ierrit Zalm (financiën) om het fï- n op te lossen. Als de files op de ken verdwijnen, wordt de heffing Heken weer opgeheven. uidend advies van de commis- Isteravond laat na moeizaam overleg bereikt. Binnen de commissie is eerder deze week onenigheid ontstaan over de inhoud van het advies, omdat de indruk is gewekt dat op alle drukke ver keersknooppunten rekeningrijden inge voerd zou worden. Voorzitter Jacques Schraven van werk geversorganisatie VNO-NCW vindt dat weggebruikers en het bedrijfsleven daar door onevenredig hard worden getrof fen. Hij dreigde het advies voor kilome terheffing zelfs volledig te blokkeren. Ook over de opbrengst van het spitsta- rief hebben leden van de commissie een meningsverschil. Schraven wil dat het geld direct in asfalt wordt gepompt. Stichting Natuur en Milieu ziet het geld liever naar alternatieve vervoersmoge lijkheden gaan, zoals fietspaden en het openbaar vervoer. „In beginsel gaat het geld naar de weg," zegt commissievoor zitter Paul Nouwen. „Daarbij krijgen zo wel private partijen als de overheid een rol." Het overleg van de commissie, die juist een breed maatschappelijk gedragen ad vies aan de ministers moet verstrekken, startte gisteren in crisissfeer. Nouwen presenteert volgende week het uiteinde lijke rapport aan de ministers. Schraven zinspeelde voor de vergadering nog op uitstel van het rapport. ANWB-directeur Guido van Woerkom zei halverwege het overleg dat er 'harde noten zijn gekraakt' over de kritiek die VNO-NCW uitte. Commissieleden wa ren dan ook uitermate verrast over de opmerkingen van Schraven eerder deze week. Vertegenwoordigers van de trans portsector en het midden- en kleinbe drijf juichen een kilometerheffing juist toe. Schraven legt de kritiek na het com missie-overleg naast zich neer. Hij ziet het als een overwinning dat het geld van de kilometerheffing direct in wegen wordt gestoken. De hoogte van de hef fing hangt onder meer af van het type auto. noordwijk - Wereldkampi oen kitesurfen Aaron Hadlow is zondag te bewonderen in Noordwijk. Op het strand voor de Konin gin Astridboulevard neemt hij deel aan de 'Kiteboard Open 2005' van de Kitesurf- club Noordwijk. De open oag is bedoeld om zoveel moge lijk mensen te laten kennis maken met het kiteboarden, nieuwe materialen en topki- ters. Degenen die geen erva ring hebben, kunnen gratis les krijgen. Diverse professionele kite- teams geven demonstraties. Tot de deelnemers behoren naast Hadlow onder anderen oud-wereldkampioen Martin Vari uit Argentinië en de ta lenten Kevin en Jalou Lange- ree uit Noordwijk en Ruben Lenting uit Noordwijkerhout. Zij staan hoog genoteerd op de wereldranglijst, 's Avonds is er een beachparty met Mashed Potatoes en een aan tal dj's. Inschrijven is mogelijk op het strand ter hoogte van hotel restaurant Edelman. De de monstraties en proeflessen beginnen om twaalf uur en duren tot ongeveer zes uur. Mocht er te weinig wind zijn dan wordt een alternatief programma afgewerkt met onder meer wakeboarden. ran Stipriaan Luïscius Terwijl De Tele- lgemeen Dagblad al rgeefs alles in het en met een omroep- men, komt 'In Maga- nieuwe uitgave van idia en muziekzender lelijks brutaalweg met en pagina's tellend kje met de televisie- ïa's. Nooit eerder luk- niet-omroepblad ïagegevens te publi- blad wordt in de be- een oplage van templaren gedrukt. In wordt op 24 mei tij groot gala gepresen- msterdam. Een dag et in de schappen. is het spoorboekje laai compleet. SBS i gegevens van zijn IBS 6, NET 5 en Vero- irstrekken. dvoerster wil niet zeg- iets te maken heeft lit dat SBS zelf Veroni- ne uitgeeft, met een n 1,2 miljoen de v-gids van Nederland, en de gegevens al aan n en kranten. Wij vin- e al genoeg mensen ria de bestaande ka- roorbeeld ook via on- s we gaan niet in op ag van dit blad." verij Quote Media is ime zet om een sa- igsverband aan te Daardoor is de staat tv-programma- iverij imme ^Angsvt ■mtv. ^Bnstaa gegevens op te nemen. Een woordvoerder van Publieke Omroep bevestigt dat. „MTV is een omroep, dus als die zender met een blad komt, mogen al onze programmagegevens ge publiceerd worden. Dat hou den wij niet tegen." Een krant is geen omroep, van daar dat De Telegraaf en het AD nog altijd geen toestemming hebben gekregen een spoor boekje uit te geven. Uitgevers proberen al meer dan dertig jaar het monopolie van de om roep op de programmagege vens onderuit te krijgen, maar tot op heden vergeefs. Veronica Magazine is het enige programmablad dat niet door een publieke omroep wordt uit gegeven en tot dusverre de eni ge uitzondering op de regel. De NOS moest destijds toestem ming geven voor het leveren van de programma-informatie, want als Veronica niet de gege vens van Nederland 1, 2 en 3 zou hebben gekregen, zouden alle andere gidsen verstoken gebleven zijn van de gegevens van de commerciële zenders. In Magazine is een glossy week blad voor jonge vrouwen van 18 tot 40 jaar, aldus hoofdredac teur Marte Kau. Het nieuwe blad heeft drie pijlers: media (over televisie, cd's, boeken, films), binnen- en buitenlands entertainment, mode en beau ty. „De veertien pagina's met tv-programma's zijn elke week achterin te vinden", aldus Kau. „In één oogopslag is te zien welke programma's op welk tijdstip worden uitgezonden." veste COMMENTAAR KILOMETERHEFFING inissie-Nouwen heeft ld laat alsnog overeen- bereikt over de invoe- een kilometerheffing eperkt aantal snelwe- deze kilometerheffing grote consternatie nadat werkgevers- Schraven afstand had van een reikt ak- hoofdlij- 'el de inkt HiZ liteindelij- - omis nog ip i droog is, op dat het verzet van bby onder aanvoering <ICW weinig heeft uit- Volgens commissie- Nouwen ging in het enakkoord' de op- an het rekeningrijden deels naar de aanleg ve wegen. Verder was en sprake van dat de lefflng in 2008 op der- trsknelpunten tegelij- w worden ingevoerd. ANWB-voorritter be- de oprispingen van «voorman Schraven pratanden'. In werke- teeft Schraven via de ^vergeefs geprobeerd Êgemoetkomingen los Hoewel het slechts om een advies aan de minister van verkeer en waterstaat gaat, is het goed dat de commissie- Nouwen consensus heeft be reikt Er is een breed draagvlak nodig om de verkeersproblemen op te lossen. Dat is een econo mische noodzaak, aangezien Nederland een belangrijk distri butieland is. Maar ook uit een oogpunt van leefbaarheid is het noodzakelijk dat de fi leproblemen worden opgelost De afgelopen weken is uit onderzoe ken pijnlijk duidelijk geworden dat de luchtvervuiling langs snelwegen duizenden levens eist Ondanks de blijdschap over het eensluidende advies aan mi nister Peijs valt te bezien of een kilometerheffing ook een oplos sing biedt voor de verkeerspro blemen. Behalve de bestrijding van de files is er meer nodig om de milieuvervuiling door auto's het hoofd te bieden. Bij het pak ket van maatregelen behoort in ieder geval ook het verlagen van de maximumsnelheid. Alleen op die manier kunnen de interna tionale milieunormen worden gehaald. Of Schraven dat leuk vindt of niet Hugo Schneider andermatt - De Gurschengletscher boven het Zwitserse wintersportoord Andermatt wordt afgedekt. Een speciaal folie moet de gletsjer bescherming bieden tegen de op warming van de atmosfeer. Afkalvende gletsjers zijn overal ter wereld het meest tast bare bewijs voor die opwarming. De Gurschengletscher is de laatste vijftien jaar zo'n twintig meter verzakt en ingekrompen. Gisteren werd vanaf 2961 meter hoogte het onderste deel van de ijstong toegedekt met duizenden vierkante meters folie. De enor me kunststofdeken moet de sneeuwlaag en de ijsmassa beschermen tegen ultraviolet te straling van de zon en vooral erosie door regenval. Dit gebeurt met name om de ski pistes op de inzakkende gletsjer te behouden. Als in oktober de eerste natuurlijke sneeuw valt, wordt het vier millimeter dikke foliedek verwijderd. Dan moet blijken of het folie een gunstig effect heeft gehad. Milieuorganisaties zijn al in het geweer geko men tegen deze 'tegen-natuurlijke ingreep.' Greenpeace-activisten posteerden zich gisteren op de gletsjer met slogans als: 'Bescherm het klimaat en niet deze gevolgen'. Het Wereldnatuurfonds schampert dat het 'inpakken' van gletsjers het probleem van klimaatverwarming niet oplost. Foto: Reuters leiden - Tweederde van de do centen aan de Universiteit Lei den kan niet goed college geven in het Engels. Dat blijkt uit een eigen inventarisatie van de uni versiteit. Tot nu toe hebben vijfhonderd hoogleraren, do centen, promovendi en aio's een toets afgelegd waarin hun lees-, luister- en schrijfvaardig heid is onderzocht. Alle docen ten bleken Engels te kunnen spreken en schrijven, maar het geven van wetenschappelijke presentaties blijkt voor velen te hoog gegrepen. Zij moeten nog voor het komende collegejaar op 'bijspijkercursus'. In september stapt de universi teit over op Engelstalig onder wijs in de 'masterfase', de laat ste anderhalf jaar van de studie. Daarmee wil de universiteit aantrekkelijker worden voor buitenlandse studenten. Ook studenten die in septem ber een masteropleiding begin nen, kunnen hun Engels laten testen. Van de 1000 die bena derd zijn, hebben zich 150 aan de taaltoets onderworpen. Het resultaat van de studenten is gelijk aan dat van de docen ten: eenderde scoort op niveau, de overigen moeten op cursus. den haag/gpd - Ze is er nog ondersteboven van. Tien dagen toerde Groenlinks-Kamer lid Farah Karimi zonder veel problemen door haar geboorteland Iran, maar vlak vóór haar terugkeer naar huis ging het grondig mis. „Het is grof, schandalig en in timiderend. En ik ben bang dat veel van de mensen die ik in Iran gesproken heb in de problemen gaan komen." Maandagavond laat werd Karimi op het vliegveld van Teheran even apart genomen door een ambtenaar van de staatsveilig heidsdienst. „Ik was al door de paspoort controle", vertelt Karimi. „Hij was heel be leefd maar maakte wel duidelijk dat ik die tien dagen goed in de gaten was gehouden en dat de autoriteiten mijn activiteiten niet op prijs hadden gesteld. Ik kreeg te horen dat ik bijna was gearresteerd, maar dat de Iraanse regering dat had tegengehouden." Karimi is gewend dat zij in Iran wordt ge schaduwd of afgeluisterd, óók als zij op fa miliebezoek is. Deze reis betrof een privé- bezoek voor eigen rekening, maar Karimi gebruikt dergelijke trips ook voor het spre ken van dissidenten, autoriteiten en hardli ners. „Je houdt er rekening mee dat je wordt gevolgd. Je gesprekspartners trou wens ook." De vermaning nam zij voor kennisgeving aan. Maar vlak voor de 'gate' werden de duimschroeven verder aangedraaid. „Dat was meteen een stuk hardhandiger. Ik mocht niet in het vliegtuig stappen. Werd Kamerlid Farah Karimi. Foto: WFA omsingeld. Mijn tas werd uit mijn handen gerukt. Daarin zaten mijn agenda, aanteke ningen, visitekaartjes. Zo'n twintig minuten hebben ze in een andere ruimte mijn per soonlijke papieren doorgenomen. Ik neem aan dat overal kopieën van zijn gemaakt. En met die aantekeningen en adressen kunnen ze vervolgens naar hartelust mani puleren." Haar ervaringen zijn tekenend voor de toe genomen repressie in Iran, de laatste maanden, meent Karimi. „Ik speel altijd open kaart als ik in Iran reis. Men weet dat ik een parlementariër ben. Zo maak ik me bij iedereen bekend, ook bij de autoriteiten. Ik ben nota bene ook ontvangen door het ministerie van buitenlandse zaken in Tehe ran. Mensenrechten zijn mijn focus. Maar het beleid van het regime is er inmiddels op gericht om iedereen die een beetje kri tisch is, te isoleren. Sommigen mogen het land niet meer uit, anderen krijgen een in- reisverbod." Minister Bot van buitenlandse zaken heeft inmiddels de ambassadeur van Iran op het matje geroepen. Bot eiste tekst en uitleg van de Iraanse ambassadeur en schreef te vens een brief aan zijn Iraanse ambtgenoot Kharazzi. Een oordeel over de behandeling van Karimi door de Iraanse autoriteiten wilde hij nog niet geven. „De minister wil eerst weten wat er aan de hand was. We hebben het verhaal van mevrouw Karimi gehoord en willen nu het verhaal van Iraanse kant horen", aldus de woordvoer der van Bot. D66 vindt dat Iran de Geneefse conventies heeft geschonden met de behandeling van Karimi. Zij had met haar diplomatiek pas poort niet lastiggevallen mogen worden. De Leidsch Dagbladbus doet van daag de Leidse wijk Stevenshof aan. De bemanning van het rijdende re dactielokaal is op zoek naar klach ten en nieuwtjes over de wijk, anek dotes en andere (buurt)verhalen. De blauwe Citroën staat tussen 10.00 en 13.00 uur bij winkelcentrum Ste- vensbloem. Ruim 266.000 donorregistraties woerden - Het Donorregister heeft gisteren 266.713 formulie ren ontvangen, waarop mensen hebben aangegeven of ze wel of geen orgaandonor willen zijn. Na de speciale televisieshow 'Hart voor een ander' gister avond op SBS 6 zijn er nog 115.000 registraties bijgeko men. Afgelopen zaterdag ver stuurden de Hart- en Nierstich ting een registratieformulier aan ruim zes miljoen huishou dens. P. Beerkens, directeur van de Nierstichting hoopte dat 5 procent van de aangeschreven huishoudens, zou reageren. Dat aantal is nu bijna bereikt.Vol- gens een woordvoerder van het NIGZ is het aantal reacties „overweldigend". Hypotheek op laagste punt ooit eindhoven - Het afsluiten van een hypotheek is opnieuw voordeliger geworden. Gisteren verlaagde marktleider Rabo bank de rentetarieven voor de meeste hypotheken met een- tiende procent. Daarmee na dert het rentepercentage voor een tien jaar vaste hypotheek het niveau van vier procent. Nog nooit was een hypotheek zo goedkoop. Zelfs in het begin van de jaren zestig was een hy potheek duurder. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ek betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) M/Q V Naam: Geboortedatum: Uitsluitend b«J Stuur deze bon de envelop naar Leidsch Dagblad. I afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 080O-1711 (gratis). E-mail: leaersservke^hdc.nl of surf Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1