Vlaar stoomt door naar Oranje SPORT Van der Vaart staat voor cruciale keuze J 4 bbele uitverkiezing Grasshoppers kstraf na oogstoot euw grote )i Luca In Stijl hthe keeper 'eyenoord m L - Feyenoord heeft ïche doelman Sherif ^stgelegd. De keeper akort een handteke- a een driejarig con- H|my is afkomstig van 1 doelman van het j> olympische elftal, a zal de jonge keeper ^ïren, waarschijnlijk jior. De club raakte ieerd in Ekramy na jteclh diens landgenoot iteclLvelder bij Feyen- sam Ghaly. tede naar tbalfinale 'en ie basketballers van ir Giants zijn er niet d de finale van de jm het Nederlandse fechap te bereiken. De ie ploeg uit Bergen mhujdie in de eerste ronde liger MPC Capitals de, verloor het beslis- Je duel tegen Land- lle kansloos met 88- jwege stond het 38-26. Partiaren beginnen der- rdag aan de best-of- de titel tegen Demon I itphen/gpd - Voor het et Nederlandse ama- il is een voetballer »lijk vervolgd en ver- na een elleboogstoot h wedstrijd, terwijl er te was van een spelsi- pr de uitspraak in de it Calderwood' heeft irechter in Zutphen }n precedent gescha- tballand. palige profvoetballer id is veroordeeld tot traf (70 uur dienstver- larvan 30 voorwaar- een schadevergoe- ,51 euro voor een el- De uitspraak van ■hter betekent dat die een tik krijgt de bal in de buurt is ir het gerecht kan zowel het amateur- 'oetbal is na de ver tan ook het hek van lus de advocaat van lerwood, die tijdens speelde voor ama- '33. „Het komt er- woensdag 11 mei 2005 ide at er altijd sprake is astinjjewuste overtreding |iet in de buurt is', al- lat Ross uit Zevenaar. t voor het eerst dat 1 onderling elkaar precht dagen na een jtussen de lijnen. Dat aar Ministerie echter yolging overgaat, ter- p sprake was van een 5 nieuw in de eld. Voor de goede heidsrechter had het et gezien en dus ook aart uitgedeeld. LIE PIANA/ANP - Da- Ica won sinds 2001 eer in de Ronde van 29-jarige wielrenner Seizoen zelfs op dood tten, maar een wisse- loeg heeft de blonde jjkbaar goed gedaan, lekende zeges in de )ld Race en Waalse jij de snelste in de ire derde etappe van lentsrenners sloegen arte maar pittige be- i'an de Santa Tecla, ruim 10 kilometer feep. De Italiaan Pao- een van de initia- beginkilometer nog ;ang gebracht door irlandse ploegmaat ïls. Favorieten voor e als Cunego, Basso trokken vol door. Ui- )est roze trui-drager ook Italiaans 1 Petacchi passen. Bettini de roze trui DUIVENTIL door Peter van Duyl Zeist - Bondscoach Marco van Basten heeft Ron Vlaar (AZ), Ro bin van Persie (Arsenal) en Mi chael Jansen (Vitesse) opgeroe pen voor een trainingsstage van het Nederlands elftal in de aan loop naar de interlands tegen Roemenië (4 juni) en Finland (8 juni). De totale voorselectie be staat uit 29 man, maar door clubverplichtingen gaat Oranje op 25 mei van start met een se lectie van twintig spelers. De meest verrassende naam in de groep van 29 is die van Ron Vlaar. De verdediger van AZ kwam in Alkmaar in beeld door de personele problemen die ontstonden na het afvallen van onder anderen Joris Mathijsen. Vlaar maakte in de UEFA Cup duels met Sporting Lissabon een uitstekende indruk. Het was voor Van Basten voldoende om hem een paar dagen van dichtbij te willen zien. Vlaar speelde pas vier keer in het eer ste van AZ. Ook de keuze voor Robin van Persie is opmerkelijk. De oud- Feyenoorder behoorde in au gustus van het vorig jaar tot de eerste selectie die Marco van Basten bijeen riep, maar hij werd direct na de interland te gen Zweden alweer verbannen naar Jong Oranje. Van Persie speelde zich de laatste weken bij Arsenal nadrukkelijk in de kijker met goed spel en een aantal prachtige doelpunten. Hij krijgt nu de kans zich in de groep van Van Basten te spelen. Andere opvallende namen in de voorselectie zijn Michael Jan sen van Vitesse en de AZ'ers Barry Opdam en Olaf Linden- bergh, die beiden meeliften op het succes van hun club. Voor verdediger Jansen hebben in Arnhem al scouts van Ajax op de tribune gezeten. Het is geen verrassing dat landskampioen PSV hofleve rancier is. Van Basten heeft ze ven spelers uit Eindhoven op geroepen. Onder hen bevinden zich ook Jan Vennegoor of Hes- selink, Edwin Zoetebier én Theo Lucius. De laatste dankt zijn selectie aan het wegvallen van Jan Kromkamp (enkelbles sure) en zijn uitstekende spel in de wedstrijd tegen AC Milan. Overigens behoorde Lucius al eerder tot de selectie van Oran je. Hij werd door Van Basten opgeroepen voor het thuisduel met de Finnen, maar kwam toen niet in actie. Oranje begint zijn voorberei ding op woensdag 25 mei. De PSV'ers zullen dan nog niet van de partij zijn, omdat de Eindho- venaren op 29 mei de bekerfi nale tegen Willem II spelen. Roy Makaay (bekerfinale met Bayern München) en Giovanni van Bronckhorst (laatste speel- Barry Opdam bewijst gelijk van Adriaanse Barry Opdam leeft de laatste week in een wereld van ui tersten. Afgelopen donder dag wist hij van verdriet niet waar hij het zoeken moest nadat AZ in de blessuretijd van de verlenging door een tegentreffer van Sporting Portugal de finale om de UEFA Cup misliep. Gisteren liep hij de hele dag met een glimlach op het gelaat nadat bondscoach Marco van Bas ten bekend maakte dat hij bij de voorselectie van Oranje zit. „Zo heb je tranen van verdriet en zo heb je, bij wij ze van spreken tranen van vreugde", aldus de 29-jarige Lissenaar. Opdam bewijst daarmee het gelijk van AZ-coach Co Adri aanse. Hij liet de naam van de verdediger geregeld vallen als Oranje ter sprake kwam. „Ik was een van de eersten bij AZ die hij met het Neder- dag met Barcelona) zullen de aftrap eveneens missen. De trainingsstage zal drie dagen duren, op vrijdag 27 mei maakt bondscoach Van Basten zijn definitieve selectie bekend in Zeist. „We zijn blij met deze extra lands elftal in verband bracht en ik ben nu een van de laat ste die aan de beurt komt. Maar dat wil niet zeggen dat ik minder blij ben met de voorselectie." De Lissenaar werd gisteren door Martin van Geel, tech nisch directeur bij AZ, van de voorselectie op de hoogte ge steld. „We hadden een dagje vrij. Ik ben het huis niet uit geweest, ben alleen maar bezig ge weest om telefoontjes en sm- s'jes te beantwoorden. Het is leuk dat de mensen zo met je meeleven." Op 25 mei moet de AZ-ver dediger zich in Huis ter Duin in Noordwijk melden voor een driedaagse trainingssta ge, waarna op 27 mei de defi nitieve selectie voor de WK- kwalificatieduels met Roe menië en Finland bekend wordt gemaakt Wat hij daar- mogelijkheid aan het einde van het seizoen vertrouwde en nieuwe gezichten bij elkaar te hebben. Het biedt ons een goe de kans om deze spelers nog eens rustig van dichtbij te be oordelen", zei de bondscoach in een eerste reactie. van moet verwachten, weet Opdam niet. „Ik heb geen flauw idee, maar weet wel dat dit het hoogst haalbare is. Ik moet er maar van genieten en laten zien wat ik kan. Ik denk dat de bondscoach tij dens de stage vooral ook wil zien wat voor jongen je bent." Met zijn voorselectie bewijst Opdam het ongelijk van zijn vader Ap. Die liet vorige week nog weten niet te verwachten dat zijn zoon voor Oranje uit genodigd zou worden. Het doet de speler wel pijn dat hij op een ander vlak wel gelijk kreeg. Ap Opdams voorspel ling dat AZ met slechts 3-2 zou winnen van Sporting Portugal kwam wel uit. Opdam: „En daardoor wer den we wel uitgeschakeld. Hoe kan hij dat nou zeggen? Waarom roept hij niet ge woon 4-0?" De thuiswedstrijd tegen Roe menië wordt op 4 juni in De Kuip afgewerkt. Vier dagen later ontmoet Oran je Finland in Helsinki. Nederland is leider in kwalifica- tiegroep 1 met 16 punten uit zes duels. Ajax-talent met orkaansnelheid van voetstuk gevallen door Peter van Duyl Amsterdam - Wat eigenlijk al langer duidelijk was, is dan ein delijk officieel. Rafael van der Vaart heeft Ajax laten weten dat hij zijn contract, dat nog tot 2006 loopt, niet verlengt en dat hij weg wil uit Amsterdam. Op zoek naar zichzelf en de super- vorm van weleer denkt het voormalige toptalent dat het beter is om uit Amsterdam te vertrekken. In het najaar van 2002 publi ceerde het gezaghebbende Spaanse voetbalmagazine Don Ballon een artikel over Rafael van der Vaart onder de kop 'El sucesor de Cruijffde opvolger van Cruijff. Het was veelzeg gend voor de status van de toen 19-jarige Ajacied, het was ook niet de enige keer dat hij met de grootste Nederlandse speler al ler tijden werd vergeleken. Vo rig jaar verscheen er een bio grafie onder de titel Rafael Fer dinand van der Vaart, Feno meen. Ook dat was een directe verwijzing naar de titel van het boek dat wijlen Nico Scheep maker ooit over Cruijff publi ceerde. Slechts een enkeling plaatste een kanttekening bij die verge lijking. Rafael van der Vaart gold al snel na zijn debuut in april 2000 als supertalent, het is nog maar twee jaar geleden dat zijn naam in verband werd ge bracht met clubs als Real Ma drid, Barcelona, Manchester United en Bayern München. De middenvelder maakte naam met prachtig spel en een gesta ge productie: 14 goals in het seizoen 2001-2002, 18 doelpun ten in het seizoen erop. In 2003 werd hij gekozen tot Europees talent van het jaar. De'transfer- waarde van Van der Vaart werd twee seizoenen geleden nog ge schat op zo'n vijftien miljoen euro. Van dat bedrag kunnen de be leidsbepalers bij Ajax vandaag de dag alleen maar dromen. In twee seizoenen tijd is Van der Vaart met orkaansnelheid van zijn voetstuk gevallen. Nog maar zelden betovert hij zijn supporters, scoren doet hij nog amper. Als Van der Vaart op dit moment fit zou zijn - hij is bijna hersteld van een enkelblessure - zou hij waarschijnlijk niet 1 Van der Vaart in betere Ajax-tijden. Archieffoto: ANP eens in de eerste elf van Ajax worden gekozen. Je zou kunnen zeggen dat Ra fael van der Vaart het slachtof fer is geworden van zijn eigen succes. Hij is het klassieke voorbeeld van té vroeg té goed. Na zijn overdonderende start in het betaalde voetbal zakte het verwachtingspatroon nooit meer onder de noemer 'toren hoog'. Eerder dit seizoen on derkende hij zelf dat een rusti ger begin wellicht beter was ge weest voor zijn loopbaan. „De afgelopen seizoenen vloog alles wat ik raakte erin. En nu ver wachten mensen alleen nog maar goals van me", consta teerde hij. Het is niet ondenkbaar dat het flitsende begin van zijn carrière het zelfkritisch vermogen van Van der Vaart heeft aangetast. Na zijn vertrek als trainer van Ajax liet Ronald Koeman zich ontvallen, dat de speler tijdens de nabespreking van een wed strijd vrijwel altijd vond dat hij het goed had gedaan, ook als daar geen enkele aanleiding toe was. „Ik werd er moe van dat ik altijd maar weer die strijd moest aangaan", zei Koeman. Het was een publiek geheim dat de relatie tussen de vorige Ajax- trainer en Van der Vaart de laat ste anderhalf jaar ronduit koel was. De aanvoerder beklaagde zich al eens over een gebrek aan vertrouwen van de kant van zijn trainer, in december nam Koeman hem de aanvoer dersband af na een menings verschil aan de vooravond van het duel met Bayern München. „We hebben geen toprelatie", zei Van der Vaart in februari. De gebrekkige verhouding met Koeman heeft ongetwijfeld bij gedragen aan de terugval van Van der Vaart, net zoals het ge mak waarmee het talent de top bereikte een zekere gemakzucht in de hand heeft gewerkt. Rafael van der Vaart is nog altijd een bescheiden, uitstekend bena derbare en vriendelijke jongen. Maar tegelijk wekt hij wel eens de indruk dat hij nog altijd niet beseft wat het leven van een topsporter vraagt. Hij is opval lend vaak geblesseerd. En ei genlijk wilde Van der Vaart vo rig jaar zomer al naar een bui tenlandse topclub. Maar waar hij superfit had moeten zijn, meldde hij zich aan de voor avond van Euro 2004 - dé voet baletalage bij uitstek - met een te hoog vetpercentage in het trainingskamp van Oranje. De kogel is dus door de kerk, Rafael van der Vaart vertrekt bij zijn jeugdliefde Ajax. Gaande weg dit seizoen werd het steeds duidelijker dat hij toe is aan een nieuwe, frisse omgeving, waar hij zich weer moet bewijzen en hij weer het uiterste van zich zelf zal moeten wagen. Het is ook geen verrassing dat hij gaat. Al in maart gaf Van der Vaart aan dat het afscheid van Am sterdam voor alle partijen de beste optie zou zijn. Van der Vaart staat dan ook voor een cruciale keuze, zijn volgende club is van eminent belang voor zijn toekomst. Het wordt de laatste kans om zijn belofte alsnog in te lossen. UITSLAGEN BADMINTON Basketbalvereniging ïrs uit Katwijk is aan an het seizoen dub- yerd. Coach René itgeroepen tot coach ir. guard Alie Rous- verkozen in het All De verkiezing vond er de 150 speelsters in de eredivisie bij er kwam zijn eigen :n volslagen verras- d Esther Wender, de lator van de vrou- lijn", vertelt hij. „Ze van Alie hebben, tchtte dat zij wel in Team zou komen, leus en lippen door 1 wie denk je dat er het jaar is? Ik zeg: moeilijk, Meindert van Veen van Den Helder. Nee, zegt ze, dat ben jij." Mulder denkt dat hij zijn uitver kiezing te danken heeft aan de verrassend goede prestatie van zijn ploeg. Grasshoppers werd zevende in de reguliere compe titie en haalde de halve finale van het bekertoernooi. „En dat terwijl we met een gehalveerd team ten opzichte van vorig jaar aan de competitie begon nen", zegt Mulder. „We hebben meer jeugd ingepast en twee goede buitenlandse speelsters gehaald. We zijn dan wel zeven de geworden, een plek hoger dan vorig jaar, maar in een paar wedstrijden tegen de topploe- gen zaten we heel dicht bij een stunt." Grasshoppers verloor bijvoorbeeld na verlenging met één, punt verschil de uitwed- René Mulder. Archieffoto: Henk Bouwman strijd bij Den Helder. „Ik denk dat dat allemaal niet onopge merkt is gebleven", aldus Mul der. Maandag op de training lichtte de coach zijn ploeg in over de uitverkiezing van speelster Rousseau. Mulder: „Met daarbij de mede deling dat het een team-effort is. De rest van de ploeg heeft haar in staat gesteld om zo goed te spelen." Over zijn eigen eretitel zei hij nog niets tegen het team. „Ik dacht: dat wordt vanzelf wel bekend. Een dag later stond er al een felicitatie in mijn mail bak, goed nieuws doet blijkbaar snel de ronde." Ook de Noordwijkse Tanya Bröring, tot vorig seizoen actief bij Grasshoppers en dit jaar ba sisspeelster bij BV Lely en het Nederlands team, is door haar collega-basketbalsters gekozen in het All Star Team. Peking. WK gemengde landenteams. Groep 2A, eerste speelronde. Nederland - Rus land 4-1. Vrouwen, enkelspel: Audina - Ka- ratsjkova 13-10 11-0; mannen, dubbelspel: Pang/Wouters - Nickolajenko/Doerkin 11-15 9- 15; mannen, enkelspel: Palyama - Poekov 15- 7 15-5; vrouwen, dubbelspel: Beenhakker /Meulendijks - Vislova/Koslova 15-5 15-2; ge mengd dubbelspel: Wouters/Audina Ivanov/Sorokina 15-8 15-5. Maleisië - Taiwan 4-1. BASKETBAL New York. NBA, playoff, halve finales (best-of- seven). Eastern Conference: Detroit Pistons Indiana Pacers 96-81. Stand: 1-0. Western Conference: Phoenix Suns - Dallas Mavericks 127-102. Stand: 1-0. PRIJSVRAGEN Lucky Day 3700, 10 mei 3.8.20.29.31.32.37.39.42.45. 51.53.56.59.61.64.72 73.76.79 Onder voorbehoud van typefouten VOETBAL Zwolle. Oefenwedstrijd. FC Zwolle - Oranje onder 20 0-5 (0-2). 27. Au- gustien 0-1. 34 Raicomar 0-2. 52 Owusu Abeyie 0-3. 57. Rajcomar 0-4, 60. Maduro 0- 5. Scheidsrechter: Van Boekei. Toeschouwers: 500. Engeland: Manchester United - Chelsea 1-3 (1-1). a Van Nistelrooy 1-0. 19. Tiago 1-1, 59. Gudjohnsen 1-2,82. Cole 1-3. WIELRENNEN Giffoni Valle Piana. Ronde van Italië, ProTour. Derde etappe, Diamante - Giffoni Valle Piana: I. Di Luca (Ita) 205 km in 5.24.17 (37,929 km/u), 2. Cunego (Ita), 3. Garzelli (Ita), 4. Ce- lestino (Ita). 5. Ventoso (Spa), 6. Bettini (Ita), 7. Maz2anti (Ita), 8. Moreni (Ita). 9. Le Mevel (Fra), 10. Savoldelli (Ita). 18. Simoni (Ita), 22. Basso (Ita), 52. Thomas Dekker 0.11, 61 Pet acchi (Ita) 1.02, 69 McEwen (Aus). 78. El- tink. 114. Veneberg 5.40, 129. De Jongh, 142. Schmitz. 173 Engels. 185. Vierhouten 10.03. Algemeen klassement: 1. Bettini 15.09.35, 2. Di Luca 0.09, 3. Cunego 0.17. 4. Garzelli 0.23, 5. Savoldelli 0.26, 6. Garate (Spa) 0.30, 7. Cioni (Ita) 0.31, 8. Ardila (Col) 0.32. 9. Simoni (Ita) 0.33, 10 Gontsjar (Oek), 14 Basso 0.36. 69. Eltink 1.47, 95. Thomas Dek ker 2.41123. Engels 6.40, 129. De Jongh 6.44, 162 Veneberg 9.05, 179. Vierhouten II.31, 186. Schmitz 14.06. Wilt u iets melden? Bel 071-5356461. Faxen mag ook: 071-5356415. E- mail: sport.ld@hdc.nl De zitplaatsen voor het duel tussen Quick Boys en het Nederlands elftal op 31 mei zijn uitverkocht. De kaartverkoop voor de wed strijd Voorschoten'97 - Feyen oord (25 mei) begint zaterdag. Kaarten kunnen gekocht wor den bij Texaco en BP in Voor schoten, de C-1000 in Noord- Hofland en in het dorpscen trum bij Ruudolf Mode, Hans Mourits groente en fruit en Wout Bergers, alle drie op de Schoolstraat. In Leiden kan men ook terecht bij Wout Ber gers en bij de VW. In Noord- wijk zijn kaarten verkrijgbaar bij Ben Borst Casual Wear. De prij zen zijn net als twee jaar terug 10 euro voor een staanplaats en 13 euro voor een zitplaats on overdekt. Jeugd t/m twaalf jaar en vijfenzestig-plussers betalen voor een staanplaats 5 euro en voor een zitplaats 8 euro. Richard Hoek heeft zijn ren tree gemaakt op het voetbal veld. De centrale verdediger van Quick Boys 1 brak op 18 september zijn kuitbeen, waar bij ook zijn enkel uit de kom raakte. Zaterdag speelde hij met Quick Boys 2 tegen Noordwijk 2. De Leidse dartster Rilana Era des heeft zich geplaatst voor de Nederlandse selectie. Door een kwartfinaleplaats bij het NK in Loosdrecht vorige week eindig de de Leidse op de derde plaats op de nationale ranglijst. Met Francis Hoenselaar, Mieke de de Boer en Karin ten Cate vormt zij nu het nationale team. Het exacte programma van die ploeg is nog niet be kend. Profvoetballer Tim de Cler (AZ) is toegevoegd aan de trai- nersstaf van de jeugdafdeling van Lugdunum. De Cler gaat volgend seizoen bij de Leidse club voetbalclinics verzorgen. Eerder legde Lugdunum Hous- sin Bezzai (Top Oss, volgend jaar HFC Haarlem) als trainer voor de hoogste jeugd vast. Voetbalvereniging Alphia heeft voor het nieuwe seizoen Max Kloeth, de huidige trainer van Noordwijk 2, gecontrac teerd. Met het aantrekken van deze trainer wil Alphia het tweede elftal, momenteel uitko mend in de reserve derde klas se, een duw in opwaartse rich ting geven. Om de financiering van de nieuwe tribune en kleedkamers rond te maken houdt Valken '68 op 3 juni een veiling in De Terp in Valkenburg. Vanaf 19.15 kunnen belangstellenden zich oriënteren op de kavels die de ze avond te koop aangeboden worden. Om 20.00 uur opent de veilingmeester de bijeenkomst. Mike Siebert (16 jaar) verhuist van UVS naar Sparta, waar hij in de Al gaat spelen. Zijn broer Roy Siebert (7 jaar) speelt vol gend seizoen voor Ajax. Jordy Ouwenkerk (9) en Rick van der Nat (9) gaan van UVS naar Sparta. Quick Boys 2 begint zaterdag aan de kampioenscompetitie met een thuiswedstrijd tegen Ajax 2. De wedstrijd begint om 14.30 uur. De hernieuwde behandeling van de tuchtzaak tegen Quick Boys in verband met het bana- nenincident heeft plaats op dinsdag 17 mei. Rosco Cyrus, de 23-jarige lin kerspits van JOS Watergraafs meer speelt volgend seizoen voor w Noordwijk. JOS werd af gelopen seizoen kampioen in de tweede klasse zondag. Cy rus, die eerder speelde voor NEC, VW, ADO Den Haag en Malaga, maakte dit seizoen 18 doelpunten. NL..ML houdt op maandag 16 mei een trimloop over de af standen 3,7,10,14, 17 en 21 ki lometer. Inschrijfkosten bedra gen 1,50 euro (met herinnering 2,50 euro). Inschrijven in de kantine van turnvereniging Cro- nesteyn aan de Vrouwenweg in Leiden. De start heeft plaats om 10.30 uur. Inlichtingen: 071- 5412092. Voorschoten '97 voegt She- rniel Constancia (21) van de zondagtak toe aan de zaterdag afdeling. Ook aanvaller Martijn van Leeuwen (19) maakt die overstap. Elmar Weekhout (18 jaar), Dirk-Jan van Rooijen (18) en Tim Gonlag (18) stappen over van de A-jeugd naar de zondagtak. Atleten Yvonne Wisse, Remo- na Fransen, Eva van der Poel en Debby van der Kraan van AV De Spartaan uit Lisse doen dit weekeinde mee aan het NK meerkamp in Emmeloord. Wis se, winnares van de Ter Specke Bokaal, is een van de favorie ten. In verband met het 75-jarig jubileum van Ter Leede houdt de voetbalvereniging op 4 juni een reünie voor alle (oud) le den. Aanmelden kan via mail jan@terleede.nl of per telefoon (0252) 23 22 76 (Corry van Gin- hoven). Martin Hoekstra wordt het ko mend seizoen coach van de meisjes-junioren van de Kat- wijkse basketbalvereniging Grasshoppers. De coach die een jaartje rust achter de rug heeft, was afgelopen seizoen verantwoordelijk voor het eer ste team van BV Leiden. Het was om even voor half twaalf op zaterdagavond toen wij de plaatjes tot ons kre gen van de jubelende slotkilo- meter (letterlijk) van de Itali aanse wielrenner Mario Cipolli- ni. We zagen hem kort rijden, in zijn oogverblin dende roze pak dat hij speciaal voor de gelegen heid had laten maken. In eerste instantie zou hij in Reggio Calabria als eer ste van allen starten en zijn er- eritje dus aan het begin van de avond aan den volken tonen, maar Mario vond dat geen goed idee. Het zou toch veel be ter zijn dat hij vlak na de grote kopmannen zou rijden, als sluitstuk van de feeërieke kermis die de Italianen van de proloog hadden gemaakt. En zo gebeurde. Hij reed, zwaaiend en met een brede lach om de lippen de 1150 meter en sloot met die actie een gedenkwaardige loopbaan af. Het sprintbeest deed het nu op het gemak, genoot en liet vooral van zich genieten. De fiets in roze gespoten, dat werkelijk prachtige pak waar, o grote grap, de slagaders en het grote hart keurig op gedrukt waren, de gestileerde haren (even) de zonnebril op het hoofd (altijd goed in de donkere avond) en vooral de wijde gestes naar het publiek; hier nam een groot sporter en toneelspeler af scheid van zijn nietige publiek. Veertien maal was hij opgestapt in de Giro, waar hij'42 maal een etappe wist te winnen; een wer kelijk ongelofelijk aantal. Cipollini stapte uit zijn sport weg als (nog steeds) heerser, als een viriele showman, als een kampioen, als een man die ge durende anderhalf decennium steeds wel weer ergens op wist te vallen. Zijn afscheid zal qua beeld over de hele wereld gegaan zijn en alle sportfans ter wereld hebben een zachte glimlach om de mond gehad bij het zien van de beelden uit Reggio, maar weini gen weten nog hoe de jonge Ma rio zich in het grote mensenpe loton kwam melden. We schrijven de Ronde van Frankrijk 1992 en Cipollini rijdt de etappe van Roubaix naar Brussel (ge wonnen door Lau rent Jala- bert, gele trui Pascal Lino!!) al waar hij in de avond uren een buitenge- j woon aan- _J trekkelijke 1 en ook ge willige me juffrouw tegenkomt nadat hij met zijn ploeggeno ten gegeten heeft. De nacht blijkt ineens lang in tens en zoet, maar de nog jonge en onervaren Mario weet niet wat hem te wachten staat als hij de volgende dag aan het ontbijt verschijnt. Zijn ploegleider ver telt hem dat als je 's nachts een man in bed bent, je de volgende dag ook een man op de fiets moet zijn en draagt hem min of meer op vroeg te denÊlrreren. Zo gebeurt het dat in de etappe die naar Valkenburg leidt (winnaar Gilles Delion, gele trui nog steeds Lino) Mario al meteen van het peloton wegrijdt. Zijn collega's horen van zijn avon tuur en laten gemeen lachend de Italiaan spartelen. Met zweetdruppels ter grootte van duiveneieren rijdt hij met een voorsprong van vijf minuten voor de freewheelende groep uit en als hij geen millimeter puf meer in zijn lijf voelt, stapt hij moedeloos af De anderen rijden de ridder-te-bedde voorbij en la ten hem achter. Dat verhaal blijft een van de beste in de hele rijke loopbaan van Cipollini. Afstappen bij voorsprong afstappen na een razend zware nacht. Naamloos ten onder gegaan door heerlijke zelfoverschatting. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17