KUNST CULTUUR Nederpop kraait victorie op Pinkpop 'Nauwelijks controle over indirecte kunstsubsidies' Met zijn vijven 400 jaar North Sea Jazz trekt alles uit de kast Gerard ter Borch in Rijksmuseum R5 f n Herman erfllmd Kunstrai Groots afscheid van Den Haag HDC941 woensdag 11 mei 2005 geïnstrueerde gezicht ïretnchamon. Foto: EPA adstructie nchamon etenschappers heb- en Bconstructie gemaakt gezicht van de Egypti- n^ng Toetanchamon. nschappelijke teams, enigde Staten, Frank- yrpte, hebben zich be- de modernste tech- js 1 het uiterlijk van de j Q]i te kunnen reconstru- et anchamon was onge- b n jaar oud toen hij tot k v ;rd uitgeroepen en is intigste gestorven. In zijn graf gevonden i de gouden sarcofaag de mummie nchamon lag, nog al- in de grootste ontdek- de geschiedenis. ntatie van ehoorzaal e Stadsgehoorzaal rt vanmiddag (14.00- en zaterdagmiddag )0 uur) het nieuwe rogramma in de ve fengstellenden kun- 113 p de hoogte stellen, Je,lmmaboekje meene- abonnement aan- ren0p een groot film- 'lw n live-registraties te rschillende ensem- ^aa en hun muziek live Vanmiddag speelt °ai erensemble Gianni ien t volgend seizoen msterdamse Con- is geprogram- -der worden er pos- 1 en zijn gratis con- te winnen. - De roman 'Odes- (1 Herman Koch nd. Regisseur Erik rerkt aan het scena- d gaat over Fred, iste veertiger die op x tegen het lijf loopt, tiend die in het cri- uit is beland. Lang- fr zeker zuigt Max In een gevaarlijke we- sleur verdrijft, maar I eist. door Bart Ebisch landgraaf - Tien Nederlandse bands spelen dit jaar op Pink pop, waaronder Golden Ear ring, Kane en Di-rect. Het zegt iets over de populariteit van Nederpop. Al waren - eerlijk is eerlijk - de internationale top- bands zo buiten het festivalsei zoen niet te krijgen. In de geschiedenis van Pink pop is het maar één keer voor gekomen dat Nederpop ont brak op het affiche. Dat was in 1980, het jaar met The Jam, J. Geils Band, Joe Jackson en... Raymond van het Groene- woud. „Die is wel in Amster dam geboren", haast festivalor ganisator Jan Smeets zich te zeggen. „Maar inderdaad, hij heeft een Belgisch paspoort. Dat jaar hadden we geen Ne derlandse act." Terwijl Pinkpop in eerste in stantie bedoeld was als podium voor uitsluitend Nederlandse bands. Althans, dat stelde het merendeel van de programma commissie voor, die in Smeets een tegenstander vond. 'Mr. Pinkpop' boekte toen al in zaal Berghmans in Maastricht En gelse bands en wilde die lijn doortrekken naar het Burge meester Damensportpark in Geleen, waar het festival des tijds plaatsvond. In de eerste jaren moest hij vaak het onder spit delven, ofwel Nederpop domineerde. „Het moest te be happen zijn, daarom werd ge kozen voor bands uit Neder land. Waarom moeilijk doen als het ook makkelijk kan? De mensen binnen de organisatie die er zo over dachten, voelden zich gesterkt toen Yes en The Gun afzegden in 1970." De affiches uit 1970 en 1971 la ten verder de namen zien van onder anderen Focus, Fungus, George Baker Selection (Smeets: „Ik was tegen."), Su per Sister, Brainbox en Shoc king Blue. Van laatstgenoemde band was een deel van de orga nisatie niet gecharmeerd, her innert Smeets zich. Shocking Kut werd die band minder lief kozend genoemd. „Zangeres Mariska Veres had een ultra kort rokje aan. Omhoog kijkend naar het vier meter hoge podi um keek je zo tegen haar blau we onderbroekje aan." Daama was het gedaan met de dominante Nederpop-inbreng. Engelse en Amerikaanse bands bepaalden jarenlang het pro gramma. Tot 1994 bleef de in breng van Nederpop beperkt tot één of maximaal twee bands. In 1977 bijvoorbeeld kwam de Golden Earring op herhaling, Doe Maar was in 1982 en 1983 van de partij, Herman Brood in 1988 en Tröckener Kecks in 1991. Regelmatig ruimde de organi satie ook een plekje in voor Limburgse bands: Opus mocht op de eerste Pinkpop spelen, Partner stond er in 1978 op de planken, Janse Bagge Bend in 1983, Rick Nolov The Losers in 1984, Gé Reinders twee jaar later en Rowwen Hèze in 1992. Er kwamen meer lokale deelne mers toen het festival een tweede podium kreeg en uit groeide tot een driedaags festi val met in totaal meer dan der tig bands. Inmiddels zijn Row wen Hèze en De Heideroosjes vertrouwde namen in Land graaf, met respectievelijk hun derde en vierde optreden. Sinds 2000 kraait Nederpop weer victorie op Pinkpop. Toen speelden tien Nederlandse bands, een record dat dit jaar wordt geëvenaard met Intwine, Mindfold, Epica, Rowwen Hè ze, Within Temptation, Beef, De Heideroosjes, Kane, Golden Earring en Di-rect. Jan Smeets is ermee in zijn nopjes. „Het zegt wel iets over de populari teit van de Nederlandse groe pen. De nationale top is dit jèar compleet op Pinkpop te horen en die is heel breed qua mu ziekstijlen. Beef! zorgt voor reg gae, Golden Earring is goud van oud, Kane rockt en Di-rect probeert van het jongensachti ge imago af te komen. Verder hebben we de twee huidige Limburgse topgroepen." De Pinkpopbaas is zo eerlijk te zeggen dat de Nederpophausse ook te maken heeft met een ge brek aan internationale top- bands. Bovendien valt Pinkpop extreem vroeg en daarmee bui ten het festivalseizoen, waar door populaire groepen als Green Day en Queens of The Dinand Woest- hof van Kane, een van de tien Nederlandse bands dit jaar op Pinkpop. Foto: ANP/ Rick Nederstigt Stone Age simpelweg niet te krijgen zijn. „Zo'n Alanis Mo- rissette, die sloeg in 1996 in als een bom. Dat zie je bijna niet meer gebeuren. Bloc Party en Kaiser Chiefs gaan beslist Franz Ferdinand achterna, maar dat is nog wat anders dan een hele natie beroeren." Amsterdam - Kunstenaar Koen van Mechelen kijkt tijdens de opbouw van de Kunstrai 2005 in Amsterdam, hoe zijn werken er bij hangen. Vanaf vandaag is de Kunstrai voor het publiek geopend. Meer dan honderd galerieën uit binnen- en buitenland tonen sa men een overzicht van het kunstaanbod van dit moment. De Belgische kunstenaar Koen van Mechelen maakt kunst van dode dieren. Zijn werk is te zien in de stand van Buro Leeuwarden, verbonden aan het Friesch Museum. Foto: ANP/Robin Utrecht van Rooijen, Chaka Khan met het Metropole Orchestra, Bob by McFerrin het Randy Wes ton Quintet, Youssou N'Dour het Fathy Salama Orchestra, Candy Dulfer Sheila E., su persessies rond George Duke en Joe Zawinul maken het festi val op voorhand al memorabel. Op gedurfde wijze zetten de programmeurs van het festival (Michelle Kuypers, Sander Grande en Chee Yee Tang) in met een speciaal programma dat de fusion tussen jazz en fla menco in kaart brengt: mees- tergitarist Tomatito kruist de degens met pianist Michel Ca- millo, Chick Corea zal zich schrap zetten tegen Touchsto ne (de band van Paco de Lucia), terwijl de meer gipsy'- aspecten van de Spaanse rum ba door Jerry Gonzales Los Piratos del Flamenco worden behandeld. Ook Birelii Lagrene, de kroonprins van de Hot Club-stilisten, komt naar het festival. Ook voor fijnproevers is Den Haag dit jaar een absolute must met het Charles Stepney Pro ject (Jazzanova, Dox Orchestra, Terry Callier), het Boyd Rae- bum Project van het Dutch Jazz Orchestra en het Jimmie Lunceford-tribuut van The Beau Hunks. Elektronica-speci- alist Matthew Herbert pakt uit met het veelbelovende solopro ject van Moloko-zangeres Ro- isin Murphy en zijn eigen Plat Du Jour (met op het podium li ve een heuse kok!). door John Oomkes den haag/gpd - North Sea Jazz neemt op stijlvolle wijze af scheid van zijn bakermat. Den Haag staat van 6 tot en met 10 juli een ongekend zwaar gepro grammeerde jubileumeditie te wachten. Volgens NSJF-direc- teur Theo van den Hoek is het beschikbare budget zelfs met 30 procent overschreden om de dertigste editie alle mogelijke luister bij te kunnen zetten. Het jaar 2005 zal wel eens in de boeken kunnen komen te staan als de editie die het snelst in voorverkoop uitverkocht raak te. Na al eerder gepubliceerde namen als het Keith Jarrett Trio (speciale warming up op 6 juli), een Midsummer Jazz Gala op 7 juli met Buena Vista-ster Ibra him Ferrer en de deelname van soulsensatie Joss Stone, piano legende Oscar Peterson en van andere topattracties als Al Green, Jamie Cullum, Steps Ahead, Cristina Branco en Dianne Reeves, toverde Van den Hoek nog meer moois uit de hoge hoed. Zo neemt bassist en bandleider Dave Holland als 'artist in resi dence' het estafettestokje over van Michael Brecker en Pat Metheny. Holland komt naar Den Haag met een kwartet met Herbie Hancock, Chris Potter en Jack Dejohnette, met zijn bigband en in duo met de In diase meester-slagwerker Trilok Gurtu. Speciale programma's rond Toots Thielemans, Ack en de regio bestaat grote belangstelling voor professio- nateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad jenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fo- 1, schilderen of op andere wijze actief zijn. Vandaag The oesi it Leiden, dag. geld tl erandering eerst wat zijn bij elkaar 400 in toch maar met zijn wc t brengt de gemid- ont van Stars 80 jaar. Sommige le al 60 jaar'in de mu- baar spelen al meer ir samen. Niet één ,fd ad er ooit aan ge- aa t i voor zijn honderdste bom te zullen nemen. nu logen dan grijs zijn L de dagen zijn ze tiet moe. Binnen 48 ankr en 15 nummers op rt disc. Een nieuw iker voor die leeftijds- wam van Joyce de ij is de schoondoch- ies Willemse. Hij zit n de muziek. De "'pnd dat dat op de een manier moest door- ie*par het nageslacht, mocht Dries met jn maten een cd op- »ifai de Art of Sound Stu- teg<Middelstegracht. „Twee dingen vielen meteen op", zegt Willemse. „Ik heb heel vroeger nog gewerkt in dat gebouw. Het heette toen Tiele- man Dros. Oudere Leide- naars kennen dat nog wel. En het tweede is dat zo'n studio véél kleiner is dan je denkt." Met Dries Willemse over mu ziek praten doe je niet in een uurtje. Hij heeft meer dan een halve eeuw in, wat hij noemt, het schnabbelcircuit gezeten. Heeft overal gespeeld in de re gio Leiden en ver daarbuiten. Op bruiloften en partijen, voor dansscholen, bij sportclubs en tijdens kermissen. Hij kent ie dereen. Kan daar smakelijk en in sappig Leids over vertellen. Hij heeft overal een verhaal bij, een anekdote of een grap. Via de muziek heeft hij ook zijn vrouw Suzanne leren kennen. Dat hij de kans op een profes sionele carrière liet lopen, ligt opgesloten in diezelfde Sanne. Als je avond na avond speelt en altijd weg bent tot in het buitenland aan toe, ga je als The All Stars in de studio: Theo der Kinderen piano, Piet Bouman bas, Wim Crama drums, Wim Iterson accordeon en Dries Willemse klarinet. Foto: Hielco Kuipers vanzelf steeds meer drinken. Het is immers altijd gezellig. En er zijn al snel vreemde vrouwen in het spel. Ik heb er voorbeelden genoeg van ge zien. Nou, daar had Dries mooi geen trek in. Al spuug ik na tuurlijk niet in een biertje." Muziek was en is voor Dries Willemse een hobby naast zijn dagelijks werk bij een onderne ming in benzinepompen. Met musiceren kon je gemakkelijk een extra centje verdienen. „Zodat de jongens mochten verder leren. Op mijn veertien de leerde ik gitaar bij de mu ziekvereniging Nieuw Leven. Daar speel ik eens per week nóg. Mijn eerste band heette de KlaGiBa's. De afkorting van klarinet, gitaar en bas, begrijp je. Ik ben toen overgestapt op klarinet. Dat instrument be speel ik nog altijd." Een Hawaii-band, The Rhyttm Club, The Melody Makers, Hennie Langeveld Band, het Kwartet Dries Willemse - door de jaren heen speelde hij in verschillende formaties en be geleidde tussendoor ook nog bekende namen als Ronnie To- ber, Ciska Peters en Connie Vink. Tegenwoordig repeteert hij in de kantine van Ons Bui ten, de turnvereniging van Lei- den-Noord. Met uitsluitend vrienden van vroeger. Optre den doen ze nog maar mond jesmaat. „We noemen ons The All Stars. De oorspronkelijke bezetting bestaat uit vijf man. Maar an deren hoorden dat in Leiden en steeds schoof er op woens dag eentje aan. Zoals bijvoor beeld Wim Helfensteyn, met wiens broer ik ooit ben begon nen. Nu spelen we met negen man. Ja, nog effe en we hebben een Big Band voor bejaarden." De cd die ze afgelopen week einde hebben opgenomen is niet bestemd voor commercië le doeleinden. Komt niet in de winkel te liggen. „De muziek is voor het nageslacht. Voor de kinderen en kleinkinderen. Het is een prachtig mooie geste. Dat dat op onze leeftijd nog mocht. Trouwens, onze groot ste fan is de koffieman van Ons Buiten. Hij is 87." Ad van Kaam leiden/gpd - Het Rijk geeft jaar lijks zo'n 800 miljoen euro uit aan kunstsubsidies via belas tingmaatregelen, maar heeft nauwelijks zicht op de uitwer king daarvan. Terwijl er over de directe kunstsubsidies, die vo rig jaar 752 miljoen bedroegen, altijd zwaar wordt gediscussi eerd, is er over de subsidies via belastingmaatregelen nauwe lijks democratische controle. Dat stelt fiscaal-econoom Sigrid Hemels in haar proefschrift 'Door de Muze omhelsd', waar op ze op 18 mei aan de Univer siteit Leiden promoveert. Indirecte kunstsubsidies zijn onder meer mogelijkheden om giften af te trekken van de in komstenbelasting of het ver laagde BTW-tarief voor boeken. Hemels: „Op een boek zit 6% BTW, het normale BTW-tarief is 19%. Met deze maatregel subsi dieer je dus indirect élle Neder landse boeken, niet alleen dichtbundels en romans, maar ook busboekjes, breiboeken, kruiswoordpuzzelboekjes enzo voorts. Als het je echt te doen is om het stimuleren van kunst en cultuur, dan ligt het subsidiëren van de laatste categorie boeken minder voor de hand. Volgens Hemels zijn er op dit moment 36 verschillende belas tingmaatregelen voor kunston dersteuning, maar hoewel er een hoger bedrag mee gemoeid is dan met de directe kunstsub sidies, vraagt men zich niet af of het doel dat men ermee wil de bereiken ook werkelijk wordt bereikt. „Sterker nog", aldus Hemels, „er zijn maatregelen waarvan eigenlijk helemaal niet duidelijk is wélk doel ermee ge diend zou moeten worden." Het probleem is dat de directe subsidies onder het ministerie van OC&W vallen en de belas tingmaatregelen onder het mi nisterie van financiën. Hemels: „Nu is het zo dat voor belas tingsubsidies belastingambte naren bepalen wat culturele in stellingen zijn, wat een muse um is of wat als kunst kan wor den aangemerkt. Dat horen na tuurlijk de deskundigen op het gebied van kunst en cultuur, zoals de Raad voor Cultuur, de Mondriaanstichting of het Ne derlands Museumregister te be palen. Vervolgens is het aan de culturele instellingen om te zorgen dat zij ook giften krij gen." amsterdam/gpd - Het Rijksmu seum krijgt deze zomer uit de Verenigde Staten, Duitsland en eigen land dertien meesterwer ken van Gouden Eeuw-schilder Gerard ter Borch in bruikleen. Aangevuld met vijf schilderijen uit de eigen collectie presen teert het museum de bijzonde re bruiklenen onder de titel 'Schitterend Satijn. Het beste van Gerard ter Borch'. Het Rembrandthuis toont tegelij kertijd tekeningen van Ter Borch en andere leden van de ze getalenteerde kunstenaarsfa milie uit Zwolle op de expositie 'Thuis bij Ter Borch'. Met zeven werken zijn de VS de grootste bruikleengever. Daar bij zijn 'Jonge vrouw bij haar toilet' en 'De nieuwsgierige' uit het Metropolitan Museum in New York en 'De Paardenstal' uit het Getty Museum in Los Angeles Ook naar ons land ko men 'Bezoek van de minnaar' uit de National Gallery of Art in Washington en 'Musicerend ge zelschap van drie personen' uit het Art Museum in Cincinnati. Het enige bruikleen uit Europa is 'De Binnenplaats' uit het Staatliche Museum zu Berlin. Het Mauritshuis levert met drie schilderijen het grootste aantal bruiklenen uit eigen land. waar onder 'De luizenjacht' en 'De onwelkome boodschap'. Uit de eigen collectie keren onder meer het 'Portret van Helena van der Schalcke als kind' en 'De vaderlijke vermaning' na maanden afwezigheid in de VS in het Rijksmuseum terug. De dubbelexpositie in Amster dam sluit aan op de eerste ten toonstelling die in de VS aan het werk van Gerard ter Borch (1617 - 1681) werd gewijd. Op initiatief van de American Fe deration of Arts en de National Gallery of Art werden uit open bare en particuliere collecties wereldwijd vijftig schilderijen bij elkaar gebracht. Deze pre sentatie van een kunstenaar die met zijn virtuoze interieur schilderkunst onder meer Jo hannes Vermeer en Pieter de Hooch beïnvloedde, begon af gelopen november in Washing ton en eindigt later deze maand in Detroit. De dubbelexpositie duurt van 10 juni tot en met 4 september.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15