Warmondse horeca mag langer open REGIO Geen stationsgebouw in Alphen Leiderdorp maakt zich op voor 'hondendebat' Bejaard uurwerk tikt nog als een zonnetje e maakt geen vrienden in Stompwijk rkeer, kunst sporthal iden Oud jie bezig R3 Sluitingstijd regelen via convenant - Al bijna vijf jaar is het er mee bezig. Maar nu het er toch snel van ko- een eigen kunstwerk op looie plek in Oud Ade. •eldje van een kaasmeisje [het worden, tegenover de kerk aan de Leidseweg. iar geleden sprak de ge- teraad van Alkemade er al pver, maar wanneer komt iu eens? raag is een van de hete Qgfeers die gisteravond wer- ^besproken tijdens de jaar- juering van de Vereniging ^gemeenschap Oud Ade, vel bekend als de dorps- In het dorpshuis liet het van de vereniging, die de dorpsbewoners luniceert met het ge- ebestuur van Alkemade, wat er het afgelopen jaar d is en wat er zoal op staat in Oud Ade. Zoals istwerk dus, waar tot nu .000 euro van de gemeen- beschikbaar is. „Ach, irdt een klein beeldje, we zijn ook maar een dorp", relativeert be- lid Monique Heemskerk, meenteraad moet er eind og officieel toestemming even. het kaasmeisje zijn het de wegen en paden die ipelingen en de vereni- ïzighouden. Zo is de Oud aan eind vorig jaar een lometerweg geworden, de gemeente de Zwarte- ipgeknapt, en gaat een p te richten werkgroep ezighouden met de vraag 5verkeersveiligheid op de weg te verbeteren. Daar- ocaï rijn er de laatste tijd nog zaken verbeterd in Oud f zij neldt de dorpsraad. Her zijn wat bomen geplant s nieuw gras ingezaaid in len op het voetbalveldje, aag houdt de bezoekers avond en de dorpsraad X t meest bezig: hoe zit het t de komst van een sport - lor zowel Oud Ade en "\1 tering, in het Hertogs- 1 issen de twee dorpen in? meentebestuur heeft in- s het rapport bestu- r e® dat is opgesteld door de lijke sportverenigingen. staat dat een complete j voor jg d0Ipen Sfj*1 eel haalbaar is. Wethou- i der Plas is onder de in- ^c' ui het huiswerk van de retf' nbs. „Het is een uitste- pmpleet rapport", vindt gaan deze week praten fc initiatiefnemers. Hope- )okien we voor de zomer of door kunnen gaan." )ldeg van r die g" woensdag li mei 2005 door Janneke Dijke warmond - Nog dit jaar mag een flink aantal Warmondse kroegen zo lang open blijven als de eigenaar wil. Wel wordt het systeem van 'glijdende sluitings tijden' gehanteerd, waarbij geldt dat vanaf een bepaald tijdstip de deur voor nieuwe bezoekers op slot gaat. Wie binnen is, mag binnen blijven. De Warmondse cafés die langer open willen blijven, krijgen pas toestemming als ze een conve nant afsluiten met de gemeen te, zo werd gisteravond duide lijk tijdens een hoorzitting van de gemeenteraad in het Tref punt. In het convenant worden onder andere afspraken ge maakt over het bestrijden van overlast van uitgaanspubliek. Het idee voor een convenant kwam van Riet van Beveren, die sprak namens het bestuur van Koninklijke Horeca Nederland, afdeling Bollenstreek. Zij sloot daarmee aan bij het pleidooi van burgemeester Witteman. Hij wil de openingstijden niet zomaar voor alle kroegen ver ruimen, omdat hij ze dan moei lijk op het matje kan roepen als ze er misbruik van maken. Het voordeel van een conve nant is dat de gemeente een kroeg de ruimere openingstij den mag afpakken als de uitba ter zich niet aan de regels houdt. De afsprakenlijst wordt samengesteld door de hore caondernemer, de gemeente, de politie en omwonenden. Op dit moment moeten alle ho recagelegenheden in Warmond officieel om één uur 's nachts dicht, zowel doordeweeks als in het weekeinde. Veel kroegen hebben echter een ontheffing om tot drie uur open te blijven. Warmond Anders en de WD willen glijdende sluitingstijden invoeren. Volgens hen is dat leuker voor het uitgaanspubliek en beter voor de omwonenden, omdat het minder overlast zou opleve ren. Over dat laatste is niet iedereen het eens. Wijkagent Peter de Boer is bang dat de politie min der goed kan ingrijpen als er de hele nacht door groepjes men sen op straat komen te staan. Als alle kroegen tegelijk dicht gaan, weten de agenten wan neer ze in Warmond moeten patrouilleren. Ook zeggen di verse buren van cafés dat het veel herrie geeft als een groepje van vijf personen naar buiten gaat. „Straks hebben we dat de hele nacht door", klonk het gis teravond. Van Beveren van Ko ninklijke Horeca Nederland hield vol dat de overlast met dit systeem minder is.Als mensen naar buiten worden gestuurd, krijg je vervelende situaties op straat." Warmonders die geregeld last hebben van uitgaanspubliek maakten gisteravond van de ge legenheid gebruik om te klagen. Vooral De Saloon in de Dorps straat kreeg ervan langs. Vol gens de buren gaat deze bar veel te laat dicht. Klagen bij de politie doen ze niet meer, om dat dat volgens hen niet helpt. Burgemeester Witteman meld de aan het einde van de avond dat op dit moment drie uur de limiet is. „Vijf over drie dicht, is te laat." Op dinsdag 14 juni vergadert de raadscommissie over de ope ningstijden van de horeca. De gemeenteraad wil dat de nieu we regels nog dit jaar ingaan, voor de fusie met Sassenheim en Voorhout. Ze willen niet dat de strengere regels uit die dor pen in Warmond gaan gelden. Witteman is het met die werk wijze eens. „Als je nu als War- monds gemeentebestuur con- venanten afsluit, dan moet de nieuwe gemeente daar voorlo pig mee werken. Heb je die af spraken niet gemaakt, dan kan de nieuwe burgemeester be sluiten om een lijn te trekken tussen de drie dorpen." HDC 973 door Nancy Ubert alphen aan den rijn - geen stationsgebouw maar automa ten op treinperrons. Geen futu ristisch, maar een traditioneel busstation. Een extra hoge woontoren aan de kant van Kerk en Zanen. En een bredere tunnel onder het spoor. Het voorontwerp van het bestem mingsplan van de stationsom geving in Alphen aan den Rijn is af. Op een aantal punten wij ken de plannen af van de idee- en die in het Masterplan Sta tionsomgeving 2004 staan be schreven, maar de uitgangs punten zijn onveranderd. Al phen krijgt een stationsgebied met allure. De gemeente Alphen aan den Rijn onderhandelt al geruime tijd met Prorail over de kosten van de opknapbeurt van het stationsgebied. „Een uiterst moeizaam onderhandelings proces", verzucht Wienbelt. „Wat wil je, het is ook een echt rijksbedrijf. Ik doe liever zaken met een commerciële onderne ming dan met een bedrijf dat zo in een keurslijf zit geperst dat er amper beweging mogelijk is." Wienbelt is er ook nog niet he lemaal uit met Prorail. Eén voordeel is binnen. De pro vincie heeft gistermiddag laten weten dat zij 1,3 miljoen euro meebetaalt aan de tunnel onder het spoor. Aangezien de tunnel minimaal een meter breder wordt dan vooraf was bere kend, komt die meevaller Wien belt heel goed uit. De tunnel wordt niet alleen door reizigers gebruikt, maar ook door voet gangers en fietsers die van Kerk en Zanen naar het oude Alphen willen (en omgekeerd). Daarom is extra breedte noodzakelijk. Het busstation valt niet zo futu ristisch uit als gedacht. Alphen wilde een aangepaste kopie van het Leidse systeem. Met bussen die komen voorrijden en snel daarna vertrekken. 'Dynamisch' werd dat genoemd in de plan nen. B en W zijn ervan terugge komen omdat het systeem te veel kost. Het oude vertrouwde busstation wordt nu verbeterd en krijgt een impuls. Het opzienbarende torenge bouw dat aan de kant van Kerk en Zanen komt te staan krijgt er nog twee bouwlagen bij. Met vijftien etages is de eclips, zoals het pand wordt getypeerd, één van de hoogste gebouwen in Alphen. Twee etages meer bete kent niet dat er extra woon ruimte in het stationsgebied vrijkomt. „We hebben de wo ningen anders verdeeld, naar aanleiding van een studie naar de bezonning", legt Wienbelt uit. Waar nu nog de bewaakte fiet senstalling langs het spoor staat, komt nieuwbouw. Ook dit is een verandering ten opzichte van vorig jaar. De grond is in bezit van NS die zelf een plan uitwerken. De bedoeling is dat er commerciële ruimten ko men. Het bestemmingsplan laat straks ook kantoor- en woonruimte op die plek toe. Op het nieuwe stationsplein komt een opmerkelijk transpa rant gebouw te staan. Dit wordt de onbewaakte fietsenstalling. De eerste laag ligt onder het plein. In totaal is er plaats voor 1000 fietsen. Oegstgeestenaar Joop Rhijnsburger neemt afscheid van 'levenswerk' door Rob Onderwater oegstgeest - Het 'baasje' is al op leeftijd, maar tikt nog als een zonnetje. Het bouwjaar is 1911 en het laat zich aan zien dat er nog een heleboel jaartjes aan vastgeplakt worden. Voorwaarde is wel dat-ie vertroeteld wordt. Nee, het uur werk van de kerkklok van Joannes de Doper in Katwijk is niet veeleisend. Hier en daar een drupje olie en hij kan weer tijden vooruit. Joop Rhijnsburger (79) beschouwt het uurwerk als zijn kind. Elke vrijdag is de Oegstgeestenaar in de nok van de kerk aan de Kerkstaat te vinden. Dan moet het uurwerk opgewonden worden. Dat kost hem niet zoveel moeite: een druk op de knop en de gewichten worden aan een koord naar de hoogte gestuwd. Een keer, weet Rhijnsburger, is een ge wicht naar beneden gekukeld. Het ge vaarte zakte dwars door de houten vloer. Om dat te voorkomen, heeft hij een sta pel banden onder de gewichten ge plaatst om een eventuele val op te van gen. Joop Rhijnsburger was van beroep koel- technicus. Zijn bemoeienis met het uur werk van Joannes de Doper heeft hij te danken aan zijn vader. „Die kwam weer in aanraking met het uurwerk via een smid uit Valkenburg. Die moest voor het onderhoud zorgen, maar had er geen verstand van." Toen Joop Rhijnsburger terugkwam van zijn diensttijd in Indië (hij diende van 1946 tot 1950) werd hij meteen door zijn vader in zijn kladden gegrepen om het onderhoud van het uurwerk op zich te nemen. Voor de duidelijkheid: dat is geen baan waar gouden bergen mee te verdienen zijn.,Het is feitelijk vrijwilli gerswerk. „Het is eigenlijk een hobby van mij geworden", zegt hij. Joop Rhijnsburger kwijt zich met verve van zijn taak. Hoewel hij daarvoor weke lijks uit Oegstgeest moet komen en ook nog eens 61 treden naar de nok van de kerk moet afwerken. En dan moet hij nog naar beneden ook. Nee, Rhijnsbur ger is in die 55 jaar nog nooit gevallen. Het uurwerk van Joannes de Doper werkt tegenwoordig automatisch, behal ve natuurlijk het opwinden, dat weke lijks moet gebeuren. Rhijnsburger heeft de wijzigingen in de loop der jaren zelf allemaal aangebracht. Hij paste zijn we tenschap van de koeltechniek toe op het uurwerk. Geen haar op zijn hoofd die eraan dacht om het uurwerk te vervan gen. „Dat is inmiddels bij veel kerken gebeurd, daar heeft een elektromotortje de plaats van het uurwerk ingenomen. Ik vind dat zoiets niet kan, geef mij dit uurwerk maar." Hij laat de stemmige klokken luiden. Het geluid gaat door merg en been, maar het klinkt Rhijnsburger als muziek in de oren. Vanaf morgen hoeft de Oegstgeestenaar zich niet meer druk te maken over het uurwerk, want hij legt zijn taak neer. Een tijdje geleden heeft hij aangegeven dat het beter was als er, vanwege zijn leeftijd, een vervanger werd gezocht. Die is inmiddels gevon den: iemand die werkte op vliegkamp Valkenburg en zich bezighield met de motoren. Rhijnsburger: „Hij is technisch onderlegd, maar toen hij het uurwerk voor het eerst zag, wist hij niet meteen hoe alles werkte. Ik hem 'm gezegd dat hij altijd een beroep op mij kan doen." Ook als het uurwerk zonder haperingen blijft tikken, zal Joop Rhijnsburger Joan nes de Doper blijven bezoeken. Hij is verzot op orgelspelen. Het vrijwilligers werk combineert hij vaak met een rie deltje op het orgel van de rooms-katho- lieke kerk. Rhijnsburger, zichtbaar ge lukkig: „Ze hebben toegezegd dat ik mag blijven spelen." - Ze had hun best op gedaan, laten drukken, een typisch Stomp roducten meegenomen twee bekende ma- in vol ornaat die ze kwamen aan- keer was de over- 1059 handteke- PvdA-gedeputeerde -v..muvv,n al uitge- ëïnrlpliiif maakten de van Stompwijk giste- naar het Haagse iehuis en wie liet het af- „Dat is teleurstel Idnc bestuurslid Leo van de 'vrienden'. Van der Sar nam Lan^eurs waar en excuseer collega die last heeft van een hardnekkige bijholteontsteking. Doorgaans worden acties zoals het aanbie den van handtekeningen bij ministeries of gemeenten ge voerd. Op het provinciehuis zijn de ambtenaren daar niet aan gewend en niet op inge speeld. Dat begon al bij de por tier die eigenlijk niet van zins was de ongeveer vijftien uitge doste Stompwijkse vertegen woordigers door te laten. Een maal in een vergaderzaal op de tweede verdieping beland, kwam de afknapper voor het gezelschap dat Van Nieuwen- hoven ontbrak. Het weerhield Van Wijnhoven er niet van zijn pleidooi te houden. Stompwijk is niet tegen nieuwbouw, maar de door de gemeente Leid- schendam-Voorburg voorge stelde hoeveelheid van 350 hui zen, gaat de inwoners te ver. Dat is een toename van vijftig procent op het huidige be stand. En dat allemaal om de verhuizing van een handvol glastuinbouwbedrijven te be kostigen. In totaal 1059 van de circa 1400 stemgerechtigden in Stomp wijk, een ongekend hoge score, tekenden een petitie tegen de woningbouw. Aangezien de provincie goedkeuring moet verlenen aan de plannen van Leidschendam-Voorburg beslo ten de Vrienden de krabbels op het provinciehuis aan te bie den. Het was een koddig ge zicht hoe de bekende schaat sers Joost Juffermans en Mar- tijn van Es op hun skeelers een soort kerstpakket aan CDA'er Van der Sar aanboden. Het be vatte een doos met de handte keningen, een boekje met kran tenknipsels over de genoemde problematiek en twee manden met plaatselijke etenswaren. „De smaak van Stompwijk", zo kondigde Wijnhoven aan. Van der Sar vertelde dat hij al op werkbezoek was geweest in Leidschendam-Voorburg en het standpunt van de Stompwijkers kende. Nog voor de zomer ver wacht hij een besluit en met die mededeling, plus de toezegging dat de mand vol plaatselijke producten bij Van Nieuwenho- ven wordt afgeleverd, eindigde het ietwat tegenvallende sa menzijn. door Loman Leefmans leiderdorp - Een aanlijngebod, een losloopverbod en contro leurs die 30 euro boete kunnen opleggen. In Leiden gelden sinds vorige week duidelijke re gels voor hondenbezitters. In Leiderdorp wordt de actie van de grote buur met argusogen bekeken. Komend najaar buigt de gemeenteraad zich over het hondenbeleid. Dan wordt een experiment in de Oranjewijk geëvalueerd en komt ook het probleem van loslopende hon den bij vogelbroedplaatsen langs de Dwarswatering weer aan de orde. In Leiderdorp geldt vooralsnog het regime van de zachte hand. „Wij gaan uit van de verant woordelijkheid van de individu ele eigenaar", laat een voor lichtster van de gemeente we ten. Verder worden er beschei den acties uitgevoerd, zoals vol gende week bij basisschool de Hobbit aan het Klerkenhof waar een bordje 'verboden voor honden' op de speelplaats wordt opgehangen. In grote delen van de parken Houtkamp en Bloemerd mogen honden eigenlijk niet loslopen en dient hondenpoep door 'het baasje' te worden opgeruimd. Het ontbreekt op beide locaties echter aan duidelijke aanwij zingen waar honden terecht kunnen en een kort bezoekje aan de parken maakt duidelijk dat het hier en daar nog wel wat schort aan die individuele verantwoordelijkheid. „Leider dorp heeft in ieder geval niet de mogelijkheid om een opspo ringsambtenaar louter en alleen voor de hondenproblematiek aan te stellen", aldus de ge meentevoorlichtster. Loslopende honden en hon denpoep vormen met name een probleem op plaatsen waar jonge kinderen rondhangen, zoals bij speelplaatsjes en -tuin tjes. Dat was een van de voor naamste redenen voor de in voering van de nieuwe regels in Leiden. Spelende kinderen en loslopende honden gaan niet samen, zo meent het stadsbe stuur. Niet alleen kinderen kunnen hinder ondervinden van hon den. Twee jaar geleden ont stond in de Leiderdorpse ge meenteraad discussie over een aanlijngebod in het voorjaar rond de Dwarswatering. Vol gens het plaatselijke milieuplat form werden broedende vogels gestoord door loslopende hon den. Onder druk van honden bezitters, verenigd in Honden Los, werd het plan toen van ta fel geveegd. De actiebereidheid bij mensen die een hond heb ben, is blijkbaar groot want morgen wordt ook in Leiden door viervoeters en hun bezit ters gedemonstreerd. Een experiment met een zoge heten depot-dog is onlangs suc cesvol verlopen in de Oranje- wijk. Een depot-dog is een me talen afvalbak voor honden poep waar ook een rolletje met plastic zakjes aan vastzit, waar mee de poep kan worden opge pakt. Na het zomerreces bekijkt het gemeentebestuur of deze proef ook elders in Leiderdorp kan worden ingevoerd. Tegelij kertijd beslist de plaatselijke overheid of er een duidelijker beleid moet komen over uit- laatgebieden en de controle daarop. Joop Rhijnsburger beschouwt het uurwerk als zijn kind. Foto: Dick Hogewoning Joost Juffermans en Martijn van Es kijken op de achtergrond toe hoe gedeputeerde Van der Sar een aantal Vrienden van Stomp- Foto: Mark Lamers.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13