MHI REGIO 1 Examenles voor extra hoge cijfers Jde stelling! i k Dop op Noordmanterrein eindelijk begonnen RGL over bestaand spoor station Leidse jongeren bouwen grote 'Hyves-netwerken' tammanageri Scholieren willen loting ontlopen \t J J PERSONEEL* Arbeldamarktspeclal met deze keer als thema da maritieme aector 13 juni 2005 alt fullcolour bijlage bij dit dagblad. I Alles oyer Werkeh Leren WIH u adverteren ot mear informatie? Bel (076)68138?? of kijk op www.htfcmedle.nl en klik op Pertoneel LEIDEN ang heeft de sloopha- >n het Noordmanter- e Haagweg gehangen, irdt -ie daadwerkelijk ot opluchting van di ep Noordman van de ige hout- en wijnhan- eerst sneuvelen de bouwvallige pan- hoek. De loods van idel gaat tegen de de nieuwe opslag- lex winkel klaar is, ichting volgend jaar het terrein komen igen, kantoren en it. Molen d'Hees- irdt opgeknapt, idel van Noordman, itien mensen wer- voorlopig aan de Het bedrijf wil graag naar een grotere lo de Oostvlietpolder, ziet er niet naar uit nel een industrieter- nu de Raad van State opnieuw een streep ift gezet. Volgens 'een gedeeltelijke J bijna rond'. Een deel C i drijf wordt verplaatst V. ndere plek in Leiden, s. is het urgente pro- ;elost. Voor het niet ibleem blijven we leeld voor de Oost- aldus Noordman, ier weinig over kwijt plannen voor het irrein werden ne- ïleden gemaakt. Het liep veel vertra- inder meer door be- m omwonenden die irlast vrezen van het en roeiers die niet de Rijn op die plek irdt. „We zijn blij dat en beginnen", zegt „En ik hoop dat ie- jrijpt dat het nodig is mooi wordt." nellte' ;ele maatschappelijke organisaties deed deze week een soortgelijk verzoek. Reacties uit de raad: Peter Bootsma (D66): „Het voorstel om opnieuw de be- staand-spoorvariant te onder zoeken is een sabotagepoging. Dat zou het einde van het pro ject zijn omdat elk draagvlak dan afbrokkelt. Waar is het alle maal ooit mee begonnen? Met de wens om het openbaar ver voer in de oost-westrichting een flinke impuls te geven. Dan is het een illusie te denken dat de RGL niet door de Breestraat hoeft. Het is overigens ook een illusie om te denken dat fietsers een andere route zullen nemen dan door de Breestraat. Dus dat moet wel op een veilige manier gecombineerd worden." Marijke van Dobben de Bruijn (WD):Alleen als de Rijn Gou we Lijn technisch niet haalbaar blijkt, willen we alternatieven onderzoeken. Wij vinden het vooral belangrijk dat de lijn er komt. De fietsers in de Bree straat zien wij niet als een pro bleem. Daar moeten we ge woon een andere fietsroute voor zoeken. Als je het Bree- straat-traject nu laat vallen, doe je misschien wel een hoop mensen in de stad een plezier. Maar het zou een klap zijn voor de Leidse economie. Dat aspect wordt in alle discussies wel eens te weinig belicht." Liesbeth Hesselink (PvdA): „Natuurlijk is een Rijn Gouwe Lijn dwars door de binnenstad niet ideaal. Maar voor een idea le oplossing is de oude binnen stad van Leiden nu eenmaal te krap bemeten. Als je alle eisen van belangenorganisaties moet inwilligen - van de winkeliers, de fietsers, de gehandicapten- bond en ga zo maar door - zou er helemaal niets door de Bree straat kunnen rijden. Ook geen bussen. Op dit moment zien wij geen reden om opnieuw het al ternatief over bestaand spoor te onderzoeken." Erwin Tak (SP): „Wij zijn altijd een voorstander geweest van de Rijn Gouwe Lijn over bestaand spoor. Nu er steeds meer haken en ogen lijken te zitten aan de uitvoering van het tracé door de binnenstad vinden wij dat al ternatieven zeker bekeken moe ten worden." Ruud Kieft (CDA): „Een gepas seerd station. We zien best dat er problemen te overwinnen zijn, maar dat is normaal bij een groot project. Een RGL over bestaand spoor voegt niets toe. De veiligheidsproblemen moe ten wel uit de weg worden ge ruimd. Als het daarvoor nodig is dat de hoofdfietsroute wordt verlegd, dan moet dat maar." Jos Posthuma (Groenlinks): „Is de RGL veilig en duurzaam te bouwen en exploiteren? Komt het oostelijk deel van de lijn er? Pas als zou blijken dat de RGL op die kritische punten niet aan de voorwaarden vol doet, kun je de route over be staand spoor overwegen. Op dit moment nog niet. We sluiten niet uit dat de hoofdfietsroute door de Breestraat moet wor den opgeofferd, maar er moet dan wel een goed alternatief zijn." Jacques de Coo (LWG/De Groenen): „Ik ben helemaal voor zo'n onderzoek. Of voor (advertentie) een onderzoek of de RGL über haupt wel moet doorgaan. Want die reizigersstromen uit Alphen, dat gelooft natuurlijk niemand." Stoom eist inzage in risicoanalyse De Stichting Openbaar ver voer Op Maat (Stoom) eist onmiddellijke inzage in de risicoanalyse van bureau DHV. In dit rapport worden zestig risico's van de Rijn Gouwe Lijn opgesomd. Vanochtend heeft Stoom-be- stuurslid F. Hoek de ge meente schriftelijk verzocht om openbaarmaking van het DHV-rapport. Krijgt de stich ting het rapport niet voor vrijdag 12.00 uur. dan spant ze een kort geding aan. „Het kan niet zo zijn dat de nadelen van de Rijn Gouwe lijn niet aan de burgers wor den gepresenteerd", zegt Hoek. „In de drie jaar dat wij ons bezighouden met de komst van een sneltram ho ren we alleen de positieve kanten van het project, die mateloos worden overdre ven. Nu is er eens een keer een rapport waarin de nade len worden opgesomd en dan mogen we dat niet in zien. Dat klopt niet." Ingenieursbureau DHV heeft de risicoanalyse opgesteld in opdracht van de gemeente Leiden. Wethouder R. Hes- sing noemde het vertrouwe lijke rapport gisteren een 'in tern boodschappenlijstje', waarvan hij niet is geschrok ken. Kennismaken met vrienden van vrienden van vrienden door Hans Groenendijk leiden - De nieuwste hype op Internet is Hyves. Hyves is een 'digitale bijenkorf waarin je kunt bouwen aan een uitge breid netwerk van vrienden, vrienden van vrienden en vrienden van vrienden van vrienden. Ook Leiden is in de ban van de populairste vriendschapssite van Nederland. Raymond Spanjar is één van de oprich ters van Hyves. Hij verbaast zich dage lijks over het succes van de website. „We hebben het idee overgenomen uit Ame rika om een website te bouwen waar mee je makkelijk contact kunt houden met je eigen vrienden. Al snel bleek de website niet alleen voor onszelf heel handig. Er meldden zich meteen al dui zenden mensen aan." Maar dat was nog maar het begin van het succes. „We koersen nu in ons eer ste jaar zelfs al op de miljoenste gebrui ker aan. Dat hadden we echt nooit ver wacht. Ongelofelijk, we zagen vandaag dat er in de Dominicaanse Republiek ook al tienduizend Hyvers zijn." Hyves is momenteel zeer populair onder scholieren en studenten. Ook in Leiden zijn er veel gebruikers geregistreerd. Spanjar: „In een studentenstad als Lei den doet Hyves het goed. Je ziet dat bij voorbeeld studentenverenigingen een eigen 'Hyve' maken, waar alle leden zich bij aanmelden. Zo onderhoud je contact met je eigen vrienden en zie je ook wie de vrienden van jouw vrienden zijn. Op die manier krijg je een groot netwerk." De Leidse scholier Thomas Eggen (18) begon drie maanden geleden een ge bruikersgroep voor de stad Leiden. In middels hebben al bijna zeshonderd Leidenaars zich bij zijn Hyve aangeslo ten. „Toen ik eens zat te kijken welke groepen er waren, ontdekte ik dat er nog geen aparte Hyve voor Leiden was. Die heb ik toen aangemaakt en binnen de kortste keren stonden we in de top vijf van de steden met de grootste vrienden kring." Andere grote Leidse Hyves zijn er voor leden van Augustinus, (oud-)leerlingen van het Stedelijk Gymnasium en voor bezoekers van Danssalon In Casa. Echt veel gebeurt er overigens niet in de Hy ves. Thomas Eggen: „Er is een forum waar wel eens wat op wordt geschreven. En je kunt natuurlijk zien welke Leide naars zich allemaal bij die Hyves hebben aangemeld. Je kunt daardoor met elkaar in contact komen en foto's van elkaar bekijken. Maar meer is het niet." Volgens oprichter Spanjar worden de lo kale functies van Hyves binnenkort uit gebreider. „Via de site kunnen mensen tips geven over restaurants, cafés en winkels. Over een tijdje willen we het voor de gebruikers mogelijk maken om een overzicht van bijvoorbeeld alle res- tauranttips uit Leiden te bekijken. Op lo kaal gebied kan het programma daar door nog handiger en leuker worden." Tot die tijd lijkt Hyves toch vooral op een wedstrijdje 'wie de meeste vrienden heeft'. Bij Thomas Eggen hebben zich ondertussen 84 mensen persoonlijk aangemeld als vriend. „Maar ik denk dat het daar wel bij blijft", zegt de vwo- scholier. „Iedereen die ik ken heeft zich volgens mij wel al ingeschreven. Ik ken weinig mensen die nog niet Hyven." www.hyves.nl De leegstaande panden op de hoek van het Noordmanterrein aan de Haagweg gaan als eerste tegen de grond. Foto: Dick Hogewoning I Schoonhoven |s Waarsenburg n sneltram dwars e binnenstad. Het toi, maar de com- j®n zich op te stape- lenieursbureau in- [de maar liefst zestig Wen op de weg. En iers nog wel sen Breestraat met sneltram is ernstig de vraag. Desondanks zien de Leidse raadsleden weinig in nieuw on derzoek naar een Rijn Gouwe Lijn (RGL) die niet door de bin nenstad rijdt, maar over be staand spoor. Het raadslid Filip van As (Christenunie) stelde onlangs voor om opnieuw te onderzoeken of de sneltram niet beter buiten het centrum om kan rijden. Een aantal elk Crandprix in aanmerking voor de volgende prijs 11 jen voor races op Circuit Park Zandvoort ter waarde van €60,- Mn 2 paddock kaarten voor één van rstaande races op Circuit Park Zandvoort Radio 538 Pinksterraces Circuit Park Zandvoort Masters of Formula 3 Italia a Zandvoort jgustus 025 en 39-jarige Leide- dinsdag om 12.00 uur d over de Korevaar- politie hield hem aan immarkt en op het eek dat hij onder in- van verdovende mid- man kreeg een rijver ier uur en een bekeu- mm Mv>( >t terend over rd aarstraat ptember Trophy of the Dunes Finaleraces woensdag 11 mei 2005 R1 door Wilfred Simons leiden - De meeste vwo-leerlin- gen die meedoen aan de eind examencursus van de Universi teit Leiden willen vooral hoge cijfers halen. Zestig procent zou ook zonder training voor het examen slagen. Zij willen een acht of hoger op hun eindlijst, zodat zij zonder selectie kunnen doorstromen naar een opleiding geneeskunde, psychologie of rechten. De Universiteit Leiden biedt jaarlijks in de maanden april en mei aan havo- en vwo-leerlin- gen de mogelijkheid om de sla- gingskans tijdens het eindexa men te vergroten. Cursuscoör dinator Hans Huibregtse garan deert dat de deelnemers gemid deld anderhalve punt hoger scoren dan zonder cursus. „De ene leerling gaat twee punten vooruit, de ander één, ik kan die stijging niet aan individuele cursisten garanderen." De puntenstijging is te danken aan een uitgeldend lesprogram ma. Docenten geven steeds een half uur uitleg over de examen stof, waarna de leerlingen an derhalf uur oefenen met de les stof. De kwaliteit van het on derwijs moet echt top zijn, vindt Huibregtse. „We werken alleen met docenten die com municatief vaardig zijn en die cum laude, minstens met een 9, voor hun eigen opleiding zijn geslaagd. Die lopen in Leiden zeker rond, maar ook weer niet in grote aantallen. Om die re den geven we dit jaar geen La tijn en Grieks, want daarvoor hebben we geen docent kun nen vinden." De eindexamencursus is al ja ren een succes. Dit jaar hebben meer dan duizend scholieren uit het hele land de weg naar het Pieter de la Courtgebouw aan de Wassenaarseweg gevon den. Reclame maakt de univer siteit niet. Ongeveer de helft van de cursisten hoort er via mond-tot-mondreclame van. Schooldecanen verwijzen de andere helft van de deelnemers door. De kosten bedragen 245 euro per vak, maar dat is ken nelijk geen bezwaar. „We heb ben zelfs een wachtlijst moeten aanleggen", zegt Huibregtse. „Het kan niet anders, we hou den vast aan onze norm van één docent op zes leerlingen. De meeste cursisten zouden Er wordt veel te veel gezeurd over hondepoep. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl zonder cursus met een 7 voor hun eindexamen slagen. Dat de universiteit juist deze leerlingen binnenkrijgt, is in de praktijk zo gegroeid. Huibregtse denkt dat zij anticiperen op de trend van universiteiten om te 'selecteren aan de poort'. Zij willen zich verzekeren van een opleidings plaats. Wie een 8 of hoger op de eindlijst heeft, hoeft niet te lo ten voor een plek bij de oplei dingen geneeskunde, rechten en psychologie. „Niet alleen Leiden stelt grenzen aan het aantal studenten bij de oplei dingen, alle universiteiten doen dat", verzekert Huibregtse. De coördinator houdt niet bij of de leerlingen na de cursus ook aan de Leidse universiteit gaan studeren. Hij denkt dat het me rendeel dat wel doet. „Wij ge ven de cursus in het faculteits gebouw van Sociale Weten schappen. Ze eten in de mensa, zitten tussen de studenten en docenten en worden opgeno men in het universitaire leven. De meeste hebben nog nooit een universiteit van binnen ge zien, het is voor hen een gewel dige ervaring. Ze weten boven dien dat ze welkom zijn, zulke gemotiveerde leerlingen wil de universiteit graag hebben." Warming-up eindexamen Leerlingen van 6 vwo die zich op de examentijd voor bereiden, zijn niet alleen aangewezen op de cursussen van de Universiteit Leiden in het Pieter de la Courtge bouw. Ze kunnen vandaag ook naar de gratis Warming- up Eindexamen' in studen tencentrum Plexus aan de Kaiserstraat. Het is voor het eerst dat de universiteit zo'n evenement heeft georgani seerd. In totaal hebben zich 250 vwo-leerlingen opgegeven. Ze kunnen kiezen uit zeven workshops. Vier daarvan zijn vakinhoudelijk. De leerlin gen kunnen extra kennis op doen op het gebied van kansberekening, wiskunde b, economie en enkele talen. Drie andere cursusen wor den gegeven door studen tenpsychologen. Zij geven 'tips en trucs' om effectief te studeren en om faalangst en examenvrees te voorkomen. Per workshop worden slechts vijftien leerlingen toegelaten. Organisator Han- neke Riedijk garandeert dat daardoor elke leerling per soonlijke aandacht krijgt. De dag begint met een colle ge van hoogleraar W. Riet veld van het Leids Universi tair- Medisch Centrum. Hij legt de leerlingen uit hoe de biologische klok werkt en hoe zij daar in de examenpe riode van kunnen profiteren. Lees nu Leidsch Dag-blad in de ochtend en ontvang- de eerste 2 weken gratis! i £fja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! 1 I De betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) I I Naam Q M V I I Adres: J Postcode/Plaats: I Ttelefoormr: (i.v.m bezorgcontrole) J Geboortedatum: J e-mailadres: J Bank-/girorekeningnummer* 1 Handtekening I Uitsluitend bi) automaUache incasso. BVP4 Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 080O - I7ii (gratis). E-mail: lezersservicetahdc.nl of surf naar www leidschdagblad nl I i Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens m de colofon van de i krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11