ECONOMIE Achterstand administratie gehalveerd Industrie smacht naar nieuwe spelcomputers ABN Amro heeft gevecht met Italianen nog niet gewonnen 'Voedselhulp druppel op gloeiende plaat' Theetijd SVB: Aantal AOW'ers naar 2,5 miljoen Technisch gesleutel Energiebedrijven komen afspraak na Geen condoomautomaat in ruim helft horecazaken passagiers ince-KLM luchtvaartgroep Air M heeft vorige miljoen passagiers |,3 procent meer dan I maand vorig jaar. hgsgraad kwam uit pcent, iets minder fcen jaar. Air France- Be zich tevreden over jscijfers. In vrijwel alle K^n meer mensen in gen van de onderne- 18,i Vacht niet tkomers M - De KLM gaat 20bn nemen tegen pas- 3izich te laat bij hun |den. Wie niet op tijd 52|in de toekomst niet 2gje luchtvaartmaat- i2|il op deze manier de jor andere passagiers 3Tot dusver bleef een chten tot een verlate bpdook. Met de nieu- 9pre aanpak worden in paar trajecten 3Hhouden om te zien 2ojsagiers erop reage- soiarna wordt besloten 74jemeen wordt inge- risafslagen Si Harlingen 379, 1 'iicen - De visafslagen ,qèn en Urk willen fu- 2i is de bedoeling dat 22|üngen voor 1 januari 23pgaan. Daarmee 23afslag opgericht die •van de Nederlandse anden heeft. Dat 24jbesturen van beide 2Qkteren bekendge- 2i£in april zei directeur 3,de Urker afslag al dat 4güige elf afslagen in 6i er slechts drie of vier erblijven. De elf be- 55|aiden in het eerste 88ftn dit jaar drama- 324nizet daalde in het nhaal ten opzichte 67de periode vorig jaar jgpljoen tot 66,1 mil- ^itker sluit in 14,ian de Zaan 46|aan - Dr. Oetker j jjember zijn vestiging 7op de Zaan. Door de ui 57 arbeidsplaat- jn. Volgens CNV-be- 57jospes kan een klein het personeel te- 'vestiging in Leeu- vakbondsbestuur- ;r een goed sociaal 4i6h)or de getroffen tie roept i op matje De Inspectie Ver- :erstaat (IVW) gaat 23irkse autoriteiten op kleine luchtvaart- [pijen uit dat land gaten te houden. De dit naar aanleiding ilemen bij Onur Air, ite tijd veel tekortko- 34.i|t zien. De inspectie- een gesprek ervoor het toezicht in het 5'Se komt. dinsdac io mei 2005 v bouwt 150 31, >2,91 70.5(1 ?5,7fl |ojn motoren Japanse auto- en ?3i5ttant Honda heeft li'i^ijn 150 miljoenste 35;7i van de band laten 16,975 de onderneming in met de massapro- U;35 de tweewielers. Het i2,9|el dat destijds op werd gebouwd, ia9Jam Type D. Volgens j2.ogan de fabrikant ver- 0 3)fla vorig jaar 10,8 Motorfietsen wereld- [jr-Jkderneming ver ia 7par 12,5 miljoen 75,3|i te verkopen. 7M3 «tone Jongarije Japanse bandenfa- >8$dgestone investeert i4,57ti euro in een fabriek '9|je. Daar moeten in 1 Isiielft van het jaar 2009 38.3000 banden worden ig^ridgestone begint io!6:ar met de bouw van M Met de nieuwe vesti- j2$dgestone inspelen !3.oaende vraag naar >0 orr Personenwagens. oosheid ië omlaag werkloosheid in <in april gezakt naar itvan de beroepsbe- maart zat nog 9,4 jn de Tsjechen zon- Tegelijkertijd doet öjging van het aantal Voor; van 11.000 om- 4 000. De «tijging is {van de economische n van de toenemen- fentiekracht van bin- fbedrijven. Het land altijd met een hoge cid in het noorden en (losten. amsterdam/anp - Liefhebbers van spelcomputers kunnen vanaf eind deze week hun hart ophalen. Microsoft laat donder dag zijn nieuwste Xbox zien, enkele dagen later volgen waar schijnlijk Sony en Nintendo met inkijkjes in de opvolgers van hun Playstation en Game- cube. Al maanden gonst het op inter net van de geruchten over de vernieuwingen die aanstaande zijn. Meldingen over mogelijke foto's van de apparaten, speci ficaties tot in het kleinste detail, niets is de echte freaks te dol om online met elkaar te delen. Het verlangen is zo groot om dat het bestverkopende appa raat, de Playstation 2, alweer uit 2000 stamt. Ook was al vroeg duidelijk dat de drie toonaan gevende concerns de Electronic Entertainment Expo (E3) in Los Angeles als podium zouden ge bruiken om de nabije toekomst van de gamesindustrie te laten zien. De E3, die 18 mei begint en drie dagen duurt, is de belangrijkste beurs op spelcomputergebied. Gamesfanaten uit heel de we reld zijn bereid maanden te sparen om uren in de rij te staan voor slechts enkele minu ten kijktijd bij de stand van hun favoriete spelletjesfabrikant. Liefhebbers van spelcomputers kunnen vanaf eind deze week hun hart ophalen. Binnenkort komen Microsoft, Sony en Nintendo met hun nieuwste snufjes op de markt. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Zoals gebruikelijk proberen Mi crosoft, Sony en Nintendo el kaar vliegen af te vangen. Zo won Microsoft dit jaar de strijd wie als eerste met een nieuwe spelcomputer naar buiten zou komen. Om daar zeker van te zijn, koos het Amerikaanse soft wareconcern voor een presen tatie voorafgaand aan de E3. In een gelikte show op muziek zender MTV krijgt het Ameri kaanse publiek op 12 mei de primeur, een dag later volgt Eu ropa. Zelden zal bij Microsoft zo veel hebben afgehangen van een tv- programma van nog geen half uur. Het concern gelooft er hei lig in dat de Xbox in de toe komst bergen met geld binnen brengt. Tot dusver hebben de verliezen zich echter opgesta peld. De entertainmenttak van Microsoft, waar de Xbox-activi- teiten onder vallen, wist alleen vorig jaar even winst te boeken toen een nieuwe versie van het populaire schietspel Halo uit kwam. Microsoft verwacht een volledi ge integratie van de televisie, pc en spelcomputer. Deze gedach te was ook de drijvende kracht achter de entree van de Xbox in november 2001 op een markt die bijna volledig werd gedomi neerd door Sony. Het Japanse elektronicaconcern had in 1995 met succes Nintendo van de troon gestoten met zijn eerste Playstation. Microsoft dacht met zijn mar- ketingkracht eenzelfde kunstje te kunnen flikken, maar de praktijk bleek weerbarstiger. Nog altijd vechten Microsoft en Nintendo om de kruimels die Sony achterlaat. De Playstation 2 heeft een geschat marktaan deel van 70 procent, de Xbox en de Gamecube komen beide uit op ongeveer 15 procent. Voorzichtigheidshalve zei Mi- crosoft-topman Bill Gates on langs dat de nieuwe Xbox, die volgens de hardnekkige inter- netberichten onder de naam Xbox 360 op de markt komt, mogelijk de Playstation kan ver slaan. Analisten verwachten echter dat Sony marktleider blijft, al zal de concurrentie wel toenemen doordat Sony niet meer kan profiteren van de voorsprong die het in 2001 had. De nieuwe spelcomputers kun nen een heel nieuw publiek gaan aanspreken. Het apparaat moet als uitlaatklep dienen voor meerdere vormen van en tertainment. Tegelijk internetten, chatten en gamen moet geen probleem zijn. Het liefst ziet Microsoft na tuurlijk dat zijn besturingssys teem Longhorn, dat nu nog in ontwikkeling is en in 2006 uit komt, daarbij een prominente rol vervult. Na de E3 begint voor de fabri kanten een nieuwe race: wie brengt als eerste daadwerkelijk een nieuwe generatie spelcom puters op de markt. Eind dit jaar wordt het eerste exemplaar verwacht. Om echter de concurrent niet al te veel in de kaart te laten kij ken, blijft het in Los Angeles vooral bij uiterlijk vertoon. Nin tendo ziet volgens de geruchten zelfs helemaal af van de presen tatie van een apparaat. Het Japanse bedrijf zou de in troductie van zijn 'Revolution', zoals de opvolger van Game cube heet, zo lang mogelijk wil len uitstellen om het kopiëren van innovaties tegen te gaan. xixiANG - Pluksters zijn aan het werk op een theeplantage in Xixiang in de noord-Chi- nese provincie Shaanxi. Als de theeblaadjes 's morgens zijn geplukt, moeten ze binnen zestien uur nog veertig bewerkingen ondergaan. De blaadjes voor de groene thee wor den in april en mei geoogst. Foto: EPA Rijswijk/ANP - Volgens de So ciale Verzekeringsbank (SVB), die over het uitbetalen van de oudedagsvoorziening gaat, is het aantal AOW'ers opgelopen tot 2,5 miljoen. Toen de mensen in 1957 voor het eerst van Drees gingen trek ken, was het aantal AOWers 738.693. In 1968 werd de mijl paal bereikt van één miljoen 65-plussers, en in 1989 van twee miljoen. De SVB verwacht eind 2011 de drie miljoenste AOW-klant. Het einde is nog niet in zicht. Het aantal AOW'ers zal stijgen naar een top van zo'n 4,5 mil joen in 2038 en daarna zal dat aantal dalen. De SVB tekent bij de cijfers aan dat steeds minder mensen voor hun 65ste overlijden. Nederlan ders worden ouder dan vroeger, maar dat telt minder hard mee in de stijging van het aantal AOW'ers. In de loop der jaren steeg de levensverwachting van mannen van 78,9 tot 80,5 jaar en die van vrouwen van 79,4 tot 84,2 jaar. Het AOW-pensioen wordt voor het grootste deel betaald dooi de mensen die nog werken en nog geen 65 jaar zijn. Naar ver houding zullen steeds minder werkenden gaan betalen voor steeds meer AOW'ers. In 1957 waren er nog zestien 65-plus- sers op honderd mensen tussen 20 en 65 jaar. In 1968 was dit gestegen naar negentien, in 1989 naar 22 en dit jaar naar 25. Eind 2011 zullen dat dertig AOW'ers zijn en in 2038, bij het hoogste aantal AOWers, 48. door onze correspondent Bob Kroon genève - Als hoofd van het VN Wereld Voedsel Programma (WFP) oogt de weldoorvoede James Morris als een slecht pleitbezorger voor de honge renden der aarde. Maar in een no-nonsense toespraak tot de Wereldhandelsorganisatie WTO 'in Genève veegde de strijdbare Amerikaan de vloer aan met de 'domme misvatting' dat voed selhulp een handelsverstorende factor zou zijn. Zo keerde Morris zich tegen de bewering dat landen als de Ver enigde Staten in strijd met de WTO-reglementen hun voed- seloverschotten op de wereld markt 'dumpen'. „Een donor land, dat voor graan van 150 dollar per ton een veelvoud aan transportkosten naar Darfur of Noord-Korea betaalt, wordt daar niet beter van. Voedsel hulp is de beste ontwikkelings hulp en ook economisch zinvol. Als kinderen in Afrika naar school kunnen gaan, omdat ze daar van ons te eten krijgen, kunnen ze later economisch productief worden." Het WFP, de grootste hulporga nisatie van de VN, verstrekt da gelijks voedselhulp aan 113 mil joen mensen. „Het Wereld voedselprogramma heeft per manent veertig schepen op zee, twintig vliegtuigen in de lucht en 5000 trucks op de grond om levensmiddelen af te leveren", aldus Morris. „In het VN-bestel zijn wij de grootste inkoper van goederen in Afrika. Dat helpt ook de economie." Maar het blijft een druppel op de gloeiende plaat. Volgens Morris zijn er nog steeds 852 miljoen hongerende mensen. De laatste tien jaar is de wereld voedselhulp met de helft ge slonken tot de huidige 7,5 mil joen ton per jaar, terwijl het aantal ondervoede aardbewo ners met 60 miljoen toenam. Morris: „De tsunamiramp maakte een vloedgolf van voed selhulp en geld los. Maar er ver hongeren permanent 25.000 mensen per dag in stoffige dorpjes in Malawi, uitgedroog de vlakten van Ethiopië, de hoogvlakten van Peru of de sloppen van Bangladesh, want die mensen komen niet op de buis." Tegen deze achtergrond vond Morris het gepraat in de We reldhandelsorganisatie over in ternationale regelgeving voor landbouwexporten en voedsel hulp nogal 'raadselachtig.' Voedselhulp omvat slechts 0,3 procent van de wereldgraan- productie. „Dat is een zandkor rel op het strand en daarover maakt de WTO zich druk", beet Morris zijn gehoor toe.Als we het toch over regels hebben, la ten we het dan eens hebben over het afschaffen van de sub sidies op de export. Die zijn een enorme stoorfactor in het we- reldhandelsverkeer en de voed selproductie." Protectionisme verlamt het me- dedingingspotentieel van ont wikkelingslanden en kost de belastingbetalers in rijke landen schatten. Morris: „Met wat in een week aan die subsidies wordt uitgegeven, zouden we de ondervoeding van kinderen in de armste landen kunnen uitbannen. Honger eist meer slachtoffers dan aids, malaria en tbc bij elkaar." Morris had ook lichtpuntjes. „Ik ben er trots op te kunnen zeggen, dat we sinds 1992 zo'n twee dozijn landen van onze hongerlijst hebben afgevoerd." kam ra - Pakistaanse technici sleutelen aan een vliegtuig op het luchtvaartcomplex bij Kamra, 80 kilometer ten westen van Islama bad. Pakistan is al jaren op zoek naar hoogwaardige vliegtuigtechno logie. Het land hoopt vanaf 2007 met China samen te werken aan de ontwikkeling van een gevechtsvliegtuig. Foto: Reuters den haag/gpd - De vier grootste energiebedrijven Essent, Nuon, Eneco en Delta hebben hun ach terstand bij het verwerken van verhuizingen van klanten gehal veerd. Hiermee zijn ze hun af spraak met minister Brinkhorst (Economische Zaken) nageko- Doordat zij hun aandacht voor al aan de adreswijzigingen heb ben gegeven, lopen zij nu wel verder achter met het versturen van eindafrekeningen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Dienst Uitvoering en Toezicht Energie dat Brinkhorst gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Begin dit jaar bleek dat 40.000 gezinnen de dupe waren van slechte administratie bij ener giebedrijven. Er kwamen foute rekeningen binnen, die veelal te hoog waren. Energieleveran ciers bleken na een verhuizing laks met het sturen van de eindafrekening van het oude adres. Een overstap van het ene naar het andere energiebedrijf, wat mogelijk is sinds juli vorig jaar, verliep niet altijd vlekke loos. De Tweede Kamer eiste boetes voor de lakse bedrijven, maar Brinkhorst vond dat ze eerst de kans moesten krijgen om per 1 april van dit jaar hun leven te beteren. Dat is gelukt voor wat betreft de verhuizingen en de overstap pen van het ene naar het ande re energiebedrijf. Per 1 juli. zo verwacht de toezichthoudende dienst, zullen alle eindafreke ningen op orde zijn. De onderzoekers maken zich wel zorgen over het hoge aantal zogeheten correctiefacturen dat alle vier de energiebedrijven hebben verstuurd. De bedrijven gaan snel over tot het schatten van de meterstand, waardoor later weer gecorrigeerd dient te worden. Het sneller versturen van de jaarafrekening mag niet ten koste gaan van de nauwkeurig heid, vindt de dienst. amsterdam/anp - In ruim de helft (57 procent) van de uit gaansgelegenheden voor jonge ren hangt geen condoomauto maat, of voldoet deze niet aan de eisen. Dit blijkt uit onder zoek afgelopen weekeinde door jongeren van Soa Aids Neder land in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven en Groningen. Aan de 'goedge keurde' bars en discotheken reikten zij het safe-seks keur merk uit. De jongeren stapten in totaal 268 gelegenheden binnen om te kijken of er condoomauto maten waren. Zij controleerden of deze goed gevuld waren, en of ze op plekken hingen waar niet de hele zaak mee kan kij ken. Een ander belangrijk punt is of de automaat voor zowel jongens als meisjes toegankelijk is. Bij veel goedgekeurde uit gaansgelegenheden hing alleen op het herentoilet een con doomautomaat. In Rotterdam is dat vaak alleen in de damestoiletten. Vandalis me is een van de redenen die horecaondernemers aanvoeren voor het ontbreken van con doomautomaten. Naar schat ting de helft van de gelegenhe den die geen 'safe-seks keur merk' kregen, is bereid over plaatsing na te denken. Een ge legenheid in Eindhoven ver koopt wegens vandalisme con dooms achter de bar, maar dat is voor veel jongeren blijkbaar te openbaar. In Den Haag zijn in een zaak condooms te koop bij de toiletjuffrouw. Het was de eerste keer dat vrij- veilig teams van Soa Aids Ne derland een dergelijk onder zoek deden. In Soa Aids Neder land hebben de Stichting soa- bestrijding en het Aids Fonds de krachten gebundeld. De or ganisatie stimuleert de nationa le en internationale strijd tegen HIV, aids en andere seksueel overdraagbare aawloeningen en steunt mensen dre er aan lij- door Mathijs Rotteveel den haag -Als we willen, kunnen we over een uur een persbe richt versturen waarin we het officiële overnamebod van Anton- veneta aankondigen." Volgens Jochem van de Laarschot, woord voerder van ABN Amro, wachten de bestuurders van de bank daarmee tot ze de achterstand op hun concurrent Banca Popolare di Lodi (BPL) hebben ingelopen. Voor deze achterstand zijn niet zijzelf, maai' de Italianen verant woordelijk, zo stellen de bankbestuurders. Immers BPL, heeft er alles aan gedaan om een overname van Antonveneta door ABN Amro te dwarsbomen. En wat nog erger is: de Centrale Bank van Italië (CBI) heeft hier aan meegewerkt. „Wij vermoeden dat BPL heeft samengewerkt met andere aandeel houders om de aandeelhoudersvergadering van Antonveneta te beïnvloeden", zegt Van de Laarschot. „En de Italiaanse centrale bank heeft hier niet tegen opgetreden. We hebben een aanklacht ingediend bij de Consob, de toezichthouder van de Italiaanse beurs. Die doet waarschijnlijk een dezer dagen uitspraak. Het kan zomaar gebeuren dat de beslissingen die tijdens die aandeelhou dersvergadering zijn genomen, worden teruggedraaid." Er zijn nog een paar zaken die ABN Amro wil ophelderen. Zo kon BPL haar belang met medewerking van de centrale bank uitbrei den van twee naar bijna dertig procent, terwijl ABN Amro door de zelfde centrale bank op afstand werd gehouden onder het mom dat voor buitenlandse banken een limiet van vijftien procent gold. En ABN Amro moest telkens veel langer dan de Italianen wachten op antwoorden van de centrale bank. „Voordat wij verder gaan, willen we zeker weten dat we in de toekomst niet meer worden achtergesteld", zegt Van de Laarschot. Financiële analisten die de bankenstrijd in Italië volgen, vrezen echter dat het spel nog lang niet gespeeld is. „De gebeurtenissen in de afgelopen 2,5 maand hebben wel uitgewezen dat er in Italië niets onmogelijk is", zegt Dirk Peeters van het Belgische KBC Se curities. „De creativiteit van de Italianen kent geen grenzen. Het huidige bod van ABN Amro is beter dan dat van de Italianen. Maar het zou me niets verbazen als die nog een beter bod uit de hoge hoed tove ren. Er gaan in de financiële wereld al maanden geruchten dat gro te buitenlandse partijen als Deutsche Bank, BNP Paribas of Bar clays hieraan willen meewerken." Volgens Peeters is de kans groot dat ABN Amro uiteindelijk wel met een buit huiswaarts keert. Maar of die buit de moeite waard is, waagt hij zich af. „Als BPL en consorten hun aandelen niet willen verkopen kan ABN Amro maximaal zestig procent van de aandelen in bezit krijgen zegt hij. „Dan blijft het zitten met een grote onwelwillende aandeelhouder. Die gaat zeker herrie schoppen als ABN Amro de 160 miljoen euro aan bezuinigingen wil doorvoeren, die het heeft aangekondigd. Een andere mogelijkheid is een juridisch gevecht dat nog jaren duurt. Ook dat levert beide partijen weinig op. Alleen lijkt het erop dat het rendement voor de Italiaanse aandeelhouders minder be langrijk is dan voor de Nederlanders. De Italianen zullen er dan ook minder moeite mee hebben om zo'n zaak lang te rekken."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9