Lichte dooi in kernconflict met N-Korea BUITENLAND Tweede pinksterdag verscheurt Frankrijk Rusland en de EU zijn weer dikke vrienden Bom Noord-Korea zal machtsverhoudingen verstoren ■F Fatah wint verkiezingen voor gemeenteraden Mogelijk hervatting overleg Amerikaanse aanval op verzet in westen van Irak Zestig jaar vrede, zestig jaar verdriet jigtrekking Saza later De Israëlische te- ing uit Gaza wordt met ;en uitgesteld tot medio in verband met een •ligieus feest. Dat zei de he premier Sharon gis- ior de Israëlische televi sion had eerder al ver- i.djene keren laten weten te- dbntte willen komen aan het ize establishment. Ook ■daiSiet leger voor een vertra- drie weken tot een Sharon zegt dat de te- tgop 15,16 of 17 au- beginnen. In de Ga- liggen 21 nederzettin- kolonisten keren zich het plan. dinsdag io mei 2005 liarto tig ziek 1 apijt voor Is eiland gM: - Tussen het eiland en het Zweedse vaste- ft een 97 kilometer lang mmige plaatsen 100 eed olietapijt. Het is end welk schip de of heeft geloosd. Hoe- in zee drijft is moeilijk ten. Het illegaal lozen Bn geldt toenemend als iet tste milieuprobleem iere< lostzee. j^tbrug van naar Darfur chie Verenigde Naties todejvanuit Libië een lucht- ;ang gezet voor de ver van twee miljoen men- Sudanese provincie )e toch al ernstige situ- xor, 'dreigt te verslechteren e'J naderende regensei- VN brachten tot nu aandelijks 50.000 ton naar Darfur. Jn vreest I-epidemie In Jemen zijn de afgelo- gice-F weken meer dan zestig Ivan polio gemeld. De ISC por een epidemie neemt erder toe. Weinig kin- jn in het Arabische land ziekte ingeënt. Vooral lelijke provincie al- heeft de ziekte toe- idzic gezien in lië en Servië - De voortvluchtige van Bosnisch Servië, Karadzic, is de afgelo- d tweemaal gesigna- meest gezochte man pa werd op 14 april ge en restaurant in het en van Bosnië, waar hij et zijn vrouw Ljiljana. k later werd hij met een en in de Servische d Belgrado, berichtte dagblad The óuardi- n. Karadzic bereidde ns de ontmoetingen jnlijk voor op de nade- d van zijn moeder Jo- e afgelopen donderdag Karadzic woonde de s zaterdag niet bij. Gratis werken op Dag van Solidariteit leidt tot ruzie en stakingen ier(k - De voormalige Indo op president Soeharto is jjiiek. De 83-jarige Soe- UUerd donderdag in een 28/fcuis in Jakarta opgeno- terrfij lijdt aan inwendige ïgen die nog steeds niet topt. Hierdoor is het le- 1 Soeharto in gevaar. Het an het medische team harto behandelt, dokter Soebiandono, schatte 1 dat zijn kans op herstel ent is. Soeharto heerste f jver Indonesië en trad af temidden van onlus- Hhassale betogingen. grenplan voor iami-gebieden - Het internationale Ro- s heeft een vijfjarenplan ld voor hulp aan tien "ie door de zeebeving lecember 2004 zijn ge- Er komt ruim 522 mil- :o beschikbaar. Het pro- voorziet in hulp aan een miljoen mensen dit jaar. Het gaat dan ieer om de wederop- iekenhuizen, sanitaire gen en (psycho-)so- ilp. De landen die kun- ;nen op hulp zijn Indo- [yanmar (Birma), Thai- ieisië, Sri Lanka, India, iven, Bangledesh, de en en Somalië. 're gevechten ghanistan parijs/anp - In Frankrijk is grote ophef ontstaan over tweede pinksterdag. Dat was tot dusver officieel een vrije dag, maar vanaf dit jaar zou er gratis gewerkt moeten worden door mensen in loon dienst. Deze 'Dag van de Solidariteit' is bedoeld om geld vrij te maken voor fi nanciële steun aan vooral de gehandi capten- en bejaardenzorg. De solidari- teitsdag lijkt intussen uit te draaien op een dag van stakingen en protest. De directe aanleiding voor de vervan ging van tweede pinksterdag door een gewone werkdag, was de hittegolf van zomer 2003. Daardoor kwamen 15.000 mensen, vooral bejaarden, om het leven. Het grote aantal sterfgevallen leidde tot een felle maatschappelijk discussie over de kwaliteit van de zorg in Frankrijk. Al snel bleek dat er zeker 2 miljard euro nodig was voor meer personeel, nieuwe tehuizen, meer thuiszorg of bijvoorbeeld de installatie van luchtkoelinstallaties in bejaardenhuizen. De verwarring is evenwel compleet, on der meer door een hele serie van lokale uitzonderingen. Officieel moeten leer lingen van openbare scholen bijvoor beeld op tweede pinksterdag hun lessen volgen. Hier en daar hebben burge meesters evenwel besloten de scholen die dag dicht te houden. Zij zijn immers verantwoordelijk voor de veiligheid van leerlingen en ze kunnen niet garanderen dat er personeel is om hen op te vangen, dat kinderen veilig van en naar school kunnen en er te eten krijgen zoals te doen gebruikelijk in Frankrijk. Veel ou ders peinzen er ook niet over die dag te gaan werken, want de crèches zijn ook dicht. In de verwarring heeft het merendeel van de Franse vakbonden opgeroepen tot een proteststaking die dag. Dat geldt met name de spoorwegen, het onder wijs, het openbaar vervoer en vooral de schoolbussen en -kantines. Bij de SNCF (de spoorwegen) zijn de bonden in principe bereid op een ande re manier hun bijdrage te leveren. In plaats van een vrije dag op te offeren wordt er elke dag 1 minuut en 52 secon den meer gewerkt. Uitgestreken over een jaar komt dat neer op een werkdag. De over het algemeen toch zeer „han delbare" christelijke CFTC weigert dat en heeft opgeroepen tot een staking. Ze wenst niet dat „het middeleeuwse sys teem van verplicht onbetaald corvee voor landheren" nieuw leven wordt in geblazen. Niemand in Frankrijk is overigens tegen inleveren voor een nationale solidariteit, maar dan moet dat wel gelden voor ie dereen, bijvoorbeeld via de inkomsten belasting. Maar de helft van de Fransen betaalt die niet omdat ze te weinig ver dienen. De linkse oppositiepartijen zien in de maatregel vooral een poging om de officieel nog geldende 35-urige werk week in Frankrijk verder onderuit te ha len. ramallah/anp-rtr - President Mahmoud Abbas' nationalisti sche partij Fatah heeft de laat ste ronde van de Palestijnse ge meenteraadsverkiezingen ge wonnen. Maar de radicaal-isla mitische Harnas heeft opnieuw een sterk gepresteerd. Dat bleek uit de semi-officiële resultaten gisteren. Volgens functionarissen van de kièscommissie won de regeren de Fatah in vijftig van de 84 ge meentes in de Westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook. Harnas vormt in dertig gemeen teraden de sterkste partij, onder meer in Rafah aan de grens met Egypte en Qalqilya op de West oever. Het zijn nog niet de offi ciële resultaten. Die worden pas bekendgemaakt nadat een onderzoek naar ongeregeldhe den is afgerond. Zowel Harnas als Fatah hebben geklaagd over fraude. Buitenlandse waarne mers lieten eerder weten dat de stembusgang in het algemeen eerlijk was verlopen. Woedende aan Fatah gelieerde leden van de al-Aqsa Martela ren Brigades bezetten zondag in Gaza-stad nog kort het kie zersregistratiekantoor voor de komende parlementsverkiezin gen. Zij verklaarden dat Harnas in verscheidene steden via frau de met stembriefjes had ge wonnen. Later dit jaar zijn er verkiezin gen voor het Palestijnse parle ment. Harnas neemt daar voor het eerst aan deel en vormt dan een serieuze bedreiging voor de macht van Fatah. Die partij be zet nu nog een ruime meerder heid van de zetels, maar heeft veel aanhang verloren door corruptie. Een sterke Hamas in het parlement kan een compli cerende factor worden in het vredesproces. Harnas erkent Is raël niet en wil de joodse staat zien opgaan in een grote Pales tijnse staat. De partij is door haar gewelddadig verzet tegen Israël en een sterk sociaal net werk populair geworden. Bij zware gevechten in Jen van Afghanistan zijn ïerikaanse mariniers en len omgekomen. Dat l het Amerikaanse leger bekend. Het oplaaien- ld heeft de afgelopen V eer negentig levens ge- -2i>ften van het verdreven bewind hebben een soffensief ingezet tegen de Verenigde Staten ge- alitietroepen en Af- eenheden. Berlijn - Bezoekers wandelen tussen de 2.711 betonblok ken die samen het holocaustmonument in Berlijn vor men. Zestig jaar na het einde van de Tweede Wereldoor log is het verdriet om de moord door de nazi's op zes miljoen joden nog tastbaar. Het monument - een ont werp van de Amerikaanse architect Peter Eisenmann, wordt vandaag officieel onthuld, maar daar is wel zeven tienjaar steggelen aan vooraf gegaan. Over het feit dat er een monument in het voormalige hart van Hitler- Duitsland kwam voor alleen de joodse slachtoffers van de nazi's. En over het ontwerp; zo haalde een voorstel om een reusachtige betonnen grafzerk te plaatsen met daarop de namen van de zes miljoen vermoorde joden het niet. Eisenmanns betonblokken doen denken aan grafstenen waartussen bezoekers kunnen wandelen als op een begraafplaats. Foto: Reuters door onze correspondent Erwin Tuil Peking - China en Zuid-Korea gaan opnieuw proberen de on derhandelingen met Noord-Ko- rea over diens nucleaire pro gramma vlot te trekken. De pre sidenten van de twee landen hebben dat afgesproken in de marge van de herdenkingsfesti viteiten in Moskou. Noord-Korea zou wel voelen voor een hervat ting. De onderhandelingen, waaraan ook wordt deelgenomen door Rusland, Japan en de Verenigde Staten liggen inmiddels bijna een jaar stil. Ook Noord-Korea zou het over leg willen hervatten. Volgens het staatspersbureau van het land zou Pyongyang voorover leg willen met de VS om te zien of hervatting van de vastgelo pen gespreken wel zin heeft. Pyongyang beklemtoonde hier bij dat het geen aparte onder handelingen met Washington nastreeft. Knelpunt is momenteel de Noord-Koreaanse woede over de opmerkingen van de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Condoleezza Rice dat het regime in Pyongyang ti ranniek is en terroristen onder steunt. De Noord-Koreaanse leider Kim Jong II voelde zich persoonlijk beledigd en eist ex cuses. Daarnaast wil Pyongyang van de Amerikanen de garantie dat het Noord-Korea niet zal aanvallen. Volgens de Noord- Koreanen willen de Verenigde Staten sinds het einde van de Koreaanse oorlog in 1953 het land alsnog veroveren. Boven dien moeten de VS eerst zelf al le atoomwapens van Zuid-Ko- reaanse bodem halen. Was hington weigert dat omdat het Pyongyang niet vertrouwt. De kennelijke Noord-Koreaan se gespreksbereidheid werd evenwel al vooraf overscha duwd door meldingen over plannen van Noord-Korea bin nen enkele weken een kem proef te gaan doen. Het hoofd van het Internationaal Atoom energieagentschap IAEA, Mo hammed El-Baradei, waar schuwde zondag dat Noord- Korea met een kemproef node loos anderen zou provoceren. Hij drong er bij Pyongyang op aan „zo n roekeloze stap te her overwegen". Economie, transport, energie en telecommunicatie dicteren relatie supermachten bagdad/anp-rtr-dpa-afp - Het Amerikaanse leger is in de West-Iraakse provincie al-An- bar een groot offensief tegen hetr verzet begonnen. In de eerste 24 uur zouden daarbij zeker 75 rebellen, onder wie ook buitenlandse Strijders, zijn gedood. Het is niet duidelijk of de Amerikaanse strijdkrachten verliezen hebben geleden. De militante groepering van de Jordaniër al-Zarqawi, die vol gens de Amerikanen de drij vende kracht is achter de rebel lie, ontkende gisteren evenwel dat er 75 strijders zijn gedood. De operatie vindt plaats in een woestijngebied bij de grens met Syrië. De regio kent veel smokkelroutes en er houden zich talloze opstandelingen schuil. Het offensief komt na een weekeinde vol bomaansla gen. Ook is de nieuwe Iraakse regering nog steeds niet com pleet, drie maanden na de ver kiezingen. Nabij Bagdad zijn gisteren de lichamen gevonden van acht Iraakse burgers. Ze waren gemarteld en een dag of twee geleden doodgeschoten, aldus het Iraakse leger en art sen. De lichamen waren gehuld in uniformen. Een militante moslimgroep in Irak heeft gisteren de gijzeling gemeld van een Japanse vei ligheidsfunctionaris in dienst van de Amerikaanse strijd krachten". De ontvoering is be vestigd door het Japanse minis terie van buitenlandse zaken. De ontvoerde Japanner is vol gens de ontvoerders, de groep Ansar al-Sunna, ernstig ge wond geraakt tijdens de gijze lingsactie. door Carel Coseling moskou/den haag - In december ston den de ontwikkelingen in Oekraïne een overeenkomst tussen de Europese Unie en Rusland nog in de weg. De Russische president Vladimir Poetin was niet van plan een deal te sluiten met een Unie die openlijk een revolutie steunde die volgens hem een anti-Russisch karakter droeg. Een half jaar later is er veel veranderd. Oekraïne heeft een pro-westerse presi dent en regering. Desondanks wil het de banden met Rusland handhaven en uitbouwen. Afgelopen weekeinde beslo ten Poetin en zijn ambtgenoot in Kiev, Viktor Joesjtsjenko, elkaar daartoe elk half jaar te ontmoeten. Ook Tsjestjenië is geen struikelblok meer. Nu de EU heeft aangegeven de Russen voor het optreden tegen opstan delingen in deze regio niet langer te zul len veroordelen, is dit punt 'opgelost'. Zeker nu de EU heeft aangeboden Rus land te helpen bij de economische en sociale ontwikkeling van de Kaukasus- regio, waardoor in de landen in dit ge bied enigszins 'normale' verhoudingen kunnen ontstaan. Indirect moet zo de basis voor opstandige elementen weg vallen. Samenwerking in plaats van kritiek en irritatie vormen nu de basis voor de re latie. De wetenschap dat de EU en Rus land elkaar nodig hebben, heeft daarbij zeker een rol gespeeld. De EU als inves teerder in Rusland, Rusland als energie leverancier van de EU - dat is zo onge veer het beeld. Vandaag zullen Poetin, de Luxemburg se EU-voorzitter Jean-Claude Juncker en de voorzitter van de Europese Com missie, José Manuel Barroso, een pak ket afspraken over economische sa menwerking, buitenlandse veiligheid, vrijheid en gerechtigheid alsmede on derwijs, onderzoek en cultuur goedkeu ren. „Deze top brengt onze relatie met Rusland naar een nieuw en hoger ni veau", aldus Barroso. Op economisch terrein zullen handelsbelemmeringen wegvallen zodat de weg wordt geopend naar een gezamenlijke markt. Speer punten vormen telecommunicatie, transport, energie. Inzake vrijheid, rechtszekerheid en veiligheid zullen de nodige woorden worden besteed aan het democratisch gehalte van Rusland. Poetin zal herhalen dat democratie uit de samenleving zelf moet ontstaan en niet van buitenaf opgelegd kan worden. Hij zal zeggen dat de overheid in Rus land de media controleert naar het rijk der fabelen verwijzen. Met 3200 radio- en tv-stations en 46.000 kranten en tijd schriften is overheidscontrole 'onmoge lijk'. Bij de externe veiligheid gaat het niet al leen om de bestrijding van terrorisme. Vanuit de EU zal de Russische (militai re) aanwezigheid in Transdnjestrië, het oostelijke deel van Moldavië, aan de or de worden gesteld. Datzelfde geldt voor de Russische militaire bases in Georgië, de band tussen Rusland en het dictato riale regime van president Aleksander Loekasjenko in Wit Rusland, de erken ning van de grenzen met de Baltische Staten en de samenwerking tussen Rus land en Iran op nucleair terrein. Poetin zal het aanhoren, zijn gespreks partners verzekeren dat Rusland geen kwade bedoelingen heeft en beloven zich aan de internationale rechtsorde te houden, om vervolgens over te gaan tot de orde van de dag. En die is een geza menlijke toekomst van Rusland en de EU. Steun heeft hij van de grote vijf bin nen de Unie, 'en die bepalen het beleid tenslotte. Of, om met de Italiaanse pre mier Silvio Berlusconi te spreken: „We moeten werken aan een hereniging van dit continent. Rusland en de Oost-Eu- ropese landen integreren in een groot Europa." Duidelijker kan het niet. door Erwin Tuil Peking - Sinds een week wordt gespeculeerd over een mogelij ke ondergrondse atoomtest door Noord-Korea. De rest van de wereld maakt zich grote zor gen. Is dat terecht? Hieronder vragen en antwoorden over de nucleaire activiteiten van de stalinistische kluizenaarsstaat. - Heeft Noord-Korea een kern bom? Ja, het land heeft dat toegege ven. Het internationaal atoomagentschap IAEA heeft bij monde van zijn secretaris generaal Mohammed El Bara- dei het sterke vermoeden uit gesproken dat Noord-Korea over vijf of zes kernbommen beschikt. In eigen land is tot dusver nog geen kernproef ge houden. Experts vermoeden dat Pakistan een helpende hand heeft toegestoken door een Noord-Koreaanse bom in Pakistan te testen. - Hoe komt het aan de bom? De Noord-Koreaanse bom heeft vele vaders. Rusland hielp met de bouw van kern centrales die het basismateri aal leveren. Pakistan is volgens experts vooral leverancier van kennis, dankzij de spionageac- tiviteiten van de Pakistaanse atoomgleerde Abdul Kadeer Khan, die in de jaren zeventig atoomgeheimen stal bij het Nederlandse Urenco. - Waarom zegt Noord-Korea een kernbom nodig te hebben? Er dreigt een invasie door 'de Amerikaanse imperialisten', beweert het regime in Pyongy ang. Sinds het einde van de Koreaanse oorlog in 1953 is die dreiging nooit geweken. Een vredesakkoord is nooit ge sloten tussen de diverse kam pen. Momenteel is er slechts sprake van een wapenstil stand. - Wat hoopt Noord-Korea te bereiken met een kernproef? Het land streeft naar een nieu we machtsverhouding in de regio, waarbij Pyongyang an dere landen kan bespelen en concessies loskrijgt van rijke buren als Zuid-Korea en Ja pan. Ingewijden menen dat de Noord-Koreaanse leiding be reid is de bom overal te laten vallen, als daarmee de eigen positie kan worden veilig ge steld. Tot dusver heeft Noord- Korea zich redelijk ongevoelig getoond voor dreigementen uit de rest van de wereld. Chi na zou nog de meeste invloed hebben op Pyongyang. Kim gaat, net als zijn voorgangers, ieder jaar naar Peking om zijn trouw aan de Chinese leiders te betonen. - Is dit de eerste nucleaire crisis rond Noord-Korea? Nee. De Amerikaanse presi dent Bill Clinton heeft in 1994 al op het punt gestaan de kernfaciliteiten in Yongbyon, zestig kilometer ten noorden van de hoofdstad, te bombar deren. De Amerikanen hadden informatie dat Pyongyang be zig was de nucleaire capaciteit te vergroten om ten minste dertig kernbommen te kunnen produceren. De Amerikaanse regering zag er van af nadat een van Clintons voorgangers, Jimmy Carter, een bezoek bracht aan Kim Jong II. Was hington en Pyongyang spra ken af dat de VS hulp en brandstof zouden leveren in ruil voor het bevriezen van het nucleaire programma. Noord- Korea is die afspraken nooit nagekomen. De Amerikaanse president Bush is in Noord-Korea weinig populair. In een school in Noord-Korea gebruiken kinderen de foto van Bush als schietschijf. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7