VNO-NCW aarzelt over spitsheffing BINNENLAND 2 f Scholieren verrassen met kennis Europa staatsexamen 'Stuurbekrachtiging voor Europa' Politie, OM en media moeten elkaar weer vertrouwen ChristenUnie, SGP en SP tegen 'Verenigde Staten van Europa' 'Ja' bij versnelde aanleg wegen Potenrammers dodelijk voor imago Amsterdam is melden _jxplosieven ANWB: Veel files met Pinksteren rijbewijs weg I spreekuur nten succes tM - Het gratis advoca- |t in Amsterdam is bij {gers als advocaten es dat de Stichting Ad- jreekuur Amsterdam eiden van zeven naar les in evenzoveel b. Dat heeft initiator lat B. Friedberg giste reten. Het Amster- 'ocatenspreekuur is iederland, maar colle- jdere steden hebben meerd naar een ik', zegt Friedberg. latenspreekuur is jaar geleden ontstaan 'jdwijnen van de oude lijke Bureaus voor reiziger NS 5,5 Treinreizigers zijn [en over de manier Nederlandse Spoor- i officieel ingediende {handelen. Dat blijkt ierzoek van de NS r klanten. De afhan- de klachten kreeg sagiers een rapport - ;emiddeld 5,5. Dat is rbetering vergeleken toen de klachtenaf- met een 4,8 werd ge- maar nog geen vol- e treinreizigers zijn a over het gebrek aan heid, snelheid en heid bij het afhande- klachten. Ook de ge- ossingen vinden zij naat. De NS-directie >est te gaan doen om Dmst beter te scoren. iunt voor e fietspaden Fietsers kunnen hun fver slechte fietspa- ip een intemetmeld- le Fietsersbond. Vol- bnd maken gemeen - jtsers niet makkelijk t over slecht onder- ■Belden. De Fietsers- de melding door aan ^■ijke afdeling en aan PPten gemeente. Een dek scoort niet alleen toptien van fiets-er- maar veroorzaakt igevalien. Volgens krijgen jaarlijks ;ers een ongeval door :heuren en kuilen in jd. Niet alleen door wegdek zelf, maar it zij daar zo op ten, dat zij te weinig ïebben voor het ove- jen^r. Met aanrijdingen 3 21 dinsdag 10 mei 2005 Hoogleraren pleiten voor herstel van verstoorde verhoudingen den haag/anp - Werkgeversor ganisatie VNO-NCW gaat alleen akkoord met een kilometerhef fing als die gepaard gaat met het versneld aanleggen of ver breden van wegen via publiek- private samenwerking. Voorzitter Schraven zei dat gis teren in een interview met Het Financieele Dagblad. ,,Het is absoluut ondenkbaar dat wij meewerken aan een plan voor heffingen op dertig knelpunten in het wegennet", aldus Schraven. „Het bedrijfsle ven ziet niets in heffingen op bestaande infrastructuur." Een breed samengestelde werk groep onder leiding van oud- ANWB-directeur Nouwen werd het vorige maand in hoofdlij nen eens over een plan voor ki lometerheffingen om files en luchtvervuiling te bestrijden. Ook Schraven zit in deze werk groep. Maar hij zegt nu dat de heffingen er alleen kunnen ko men als 'de spade de grond in gaat' voor aanleg of verbreding van wegen. VNO-NCW heeft ook in het ver leden steeds onderstreept dat een kilometerheffing voor de werkgevers alleen bespreekbaar is als de opbrengst bestemd wordt voor verbetering van het wegennet. Ook volgens de ANWB is in de werkgroep-Nouwen niet afge sproken dat er rekening rijden wordt ingevoerd op dertig knel punten. Een woordvoerder spreekt van 'volstrekt verkeerde beeldvorming'. De ANWB wordt inmiddels benaderd door boze leden, van wie een aantal heeft gedreigd het lidmaat schap op te zeggen. Volgens de ANWB-woordvoerder is er bin nen de werkgroep alleen over eenstemming over het 'betalen naar gebruik' van het wegennet en 'niet over een regulerende heffing'. Voor Nouwen komen de uit spraken van Schraven als een complete verrassing. De werk groep was het volgens hem zo goed als eens. „Maar Schraven heeft nu een bommetje laten vallen." De werkgroep komt vanavond bijeen om over het advies te praten. Nouwen hoopt een compromis te kun nen bereiken met alle partijen. Het rapport-Nouwen zal op 17 mei worden aangeboden aan de ministers Peijs (Verkeer) en Zalm (Financiën). den haag/anp - De politie, het openbaar ministerie (OM) en de media moeten hun onderlinge verhouding herzien en bijstellen. Het wederzijds vertrouwen tussen de drie is de afgelopen jaren af genomen, de verhouding is ten prooi ge vallen aan een steeds verdergaande bu reaucratisering en juridificering. De Aanwijzing Voorlichting Opsporing en Vervolging van het OM moet op de schop. Dat concluderen de hoogleraren H. Beunders en E. Muller in hun rapport 'Politie en Media. Feiten, Fictie en Imag- opolitiek', dat gisteren wordt overhan digd aan P. Eringa, hoofd Board Com municatie van de Raad van Hoofdcom missarissen en korpschef van het re giokorps Flevoland. De Aanwijzing van het OM schrijft voor hoe politie en justitie met de media om gaan en hen van informatie voorzien. Politie en OM houden zich niet altijd aan die richtlijn en journalisten hebben er veelal grote moeite mee. De Aanwij zing blijkt vooral een beperkend instru ment, waarbij sprake is van 'eenrich tingsverkeer', ten nadele van de media. „De huidige Aanwijzing is wegens het eendimensionale karakter op lange ter mijn niet te handhaven", schrijven Beunders en Muller. Zij bevelen tevens aan dat er een ge structureerd overleg wordt georgani seerd tussen politie, OM en media. Daarin zou op hoofdlijnen moeten wor den afgesproken hoe zij met elkaar om gaan. Er zou een - bindende - gedrags code kunnen worden ontwikkeld, 'als een soort praktische uitwerking van de nieuwe Aanwijzing waarin wordt aange geven op welke wijze in de dagelijkse praktijk wordt gehandeld in de relatie tussen politie, OM en media.' In hun rapport beschrijven Beunders en Muller hoe de verhouding tussen de pers en het opsporingsapparaat de afge lopen vijftien jaar is veranderd. Aan de kant van politie en justitie zijn afdelin gen voorlichting opgetuigd. Zij bepalen wat er aan 'nieuws' naar buiten komt en hoe dat geschiedt. Contacten tussen journalisten en 'gewone' politiemensen zijn nagenoeg niet meer mogelijk - alle informatievoorziening gaat via de afde ling voorlichting. Politie en justitie ma ken zich vooral zorgen over hun imago, aldus de onderzoekers. Aan de zijde van de pers hebben de ver splintering en de vercommercialisering van de media de kwaliteit van de politie- en justitieverslaggeving aangevreten. Dure specialisten hebben moeten plaatsmaken voor generalisten, die kam pen met een gebrek aan kennis en in zicht. Volgens Beunders en Muller moe ten de media daarin investeren, om ver antwoord verslag te kunnen doen van het werk van politie en OM. Zij bepleiten de terugkeer van 'de oude politieverslag gevers'. I- Sinds vorige maand Bie op het Ouddorpse lip Maarten Jacob drie lieven kostte, heeft de n ruim honderd mel- ln explosieven hin gen. De afgelopen ja- het er gemiddeld I vijftig over een heel issers melden de posi- jbommen die ze per iben gesignaleerd of lissen. De marine i of een mijnenjager Ikvaartuig om het wa lt explosie te brengen. Seven die bovenko- Sfzwaaiers, gedumpte Óf over de zeebodem 1de' explosieven. luik bus altijd open - De noodluiken van loeten altijd geopend irden. Dat is wettelijk "•aarom kunnen on- ials dat van vorige ig niet worden voor- lauffeurs kunnen doen dan blijven in en hopen dat de luisteren. Dat zegt [E. Walraven van de urmerk Touringcar- in reactie op het on- •ij in het weekeind «ter van RBC om het en twee anderen •nd raakten. Het het noodluik van de lus geopend en hun p buiten gestoken. pis toen de bus onder jet doorreed. ian agenten Irugshulp j- Twee agenten van [korps Haaglanden Én waarschuwing ge- pdat zij in november afde vrouw hielpen 'crijgen van drugs. De ji aangifte doen van |ng doordat ze drugs De verslaafde 1 's nachts naar het fcau om aangifte te [verkrachting door een Hagenaar. Gaandeweg Je agenten dat ze ont- ferschijnselen kreeg hijnlijk haar verhaal blaken als ze geen 1 krijgen. De politie- eden haar in een poli tor de stad om een nden. Ook lieten ze elefoon gebruiken. amsterdam/gpd - Het geweld tegen de Amerikaanse homo activist en journalist Chris Crain heeft onrust veroorzaakt onder homoseksuelen en be dreigt het toerisme naar Am sterdam. Merijn Henfling, hoofdredacteur van het homo jongerenblad Expreszo noemt het incident dodelijk voor het imago van Amsterdam als ho- mostad. „In Amerika weten ze van Theo van Gogh. Nu komt dit er bovenop." Crain, hoofdredacteur van het invloedrijke homoblad Was hington Blade, werd op Konin ginnedag elkaar geslagen. Zijn belagers zijn waarschijnlijk van Marokkaanse afkomst, zegt hij op de site van zijn blad. Toen hij met zijn vriend naar zijn ho tel liep, werd hij door een van hen in zijn gezicht gespuugd. 'De man, van in de twintig, had een Marokkaans uiterlijk en sprak met een zwaar accent, toen hij iets mompelde over 'fucking fags'. Volgens Henk Krol van de Gay Krant is het bericht in de VS in geslagen als een bom. Bij de Gay Krant zijn inmiddels meer dan veertig reacties binnenge komen van geschokte lezers. Volgens Krol is dat erg veel. Hij heeft inmiddels contact gehad met Crain. „De man waande zich op de voor homo's veilig ste plek ter wereld. Ik heb hem uitgelegd dat het tegenwoordig in de provincie veiliger is voor homoseksuelen dan in de Ne derlandse grote steden." Uit een enquête van het COC blijkt dat een op de drie homo's niet meer hand in hand door het centrum durft te lopen. Vol gens Tania Barkhuis van het COC Amsterdam is de stad ver anderd sinds de Gay Games van 1998.Volgens Siep de Haan van Gay Business Amsterdam dreigt Amsterdam zijn laatste toeristische voorsprong kwijt te raken ten gunste van Barcelona en Parijs. Atef Salib van de stichting Ha- bibi Ana, die een homocafé voor allochtonen heeft in het centrum zegt weinig te merken van toegenomen agressie. „Je hebt goede en slechte mensen, maar het is bekend dat homo seksualiteit moeilijk past bij de Arabische mentaliteit. Staatssecretaris Nicolaï geeft, met assistentie van mascotte Kikker, Europese les op de St. Maartensschool in Voorburg. Foto ANP/Ed Oudenaerden den haag/anp - Veel en lange files. Die voorspelt de ANWB aanstaand weekeinde rond Pinksteren. Vooral vrijdag en tweede pinksterdag wordt het echt druk. Ongeveer 900.000 mensen zul len er op uit trekken en daar naast brengen honderdduizen den buitenlandse toeristen de pinksterdagen in ons land door. Ook de wegen in Frankrijk, Duitsland en België zullen vol stromen. De uittocht begint vrijdagmid dag met drukte op wegen naar het zuiden, de kust, de Veluwe en de Friese meren. Pas na 20.00 uur wordt het weer wat rustiger. Zaterdag zal het redelijk rustig zijn maar tweede pinksterdag is het weer -traditioneel- druk. In de loop van dag lopen de we gen weer vast door bezoekers aan attractieparken, evenemen ten en meubelboulevards. Te gen het einde van de dag keren de dagjesmensen en vakantie gangers terug. Vooral op de we gen uit Zeeland, Friesland en de Veluwe zullen de files lang zijn. door Frouke Tamsma voorburg - Het lokaal van groep 7 en 8 van de Sint-Maartensschool in Voorburg puilt uit deze maandagmorgen. Tussen de Euro pese vlaggen en landkaarten die door de hele klas hangen zoeken dertig leerlingen hun stoel op. Bij het bord zit staatssecreta ris Atzo Nicolai (Europese Zaken) schrijlings op een kruk, als altijd strak in het pak. Een paar nieuwsgierige juffen uit andere klassen leunen tegen de achter muur. Nicolaï geeft les over Europa. Voor wie het niet wist: 9 mei is Europadag. Nicolai legt uit hoeveel goeds de Unie ons gebracht heeft: de lidstaten zijn sinds het begin van Europese samenwerking niet meer in oor log met elkaar, dictaturen verdwenen, de economie is versterkt. De bewindsman heeft zijn toehoorders on derschat, blijkt al snel. Nicolaï tast voor zichtig de politieke kennis af. „Weten jullie wat een wet is? Weten jullie wat de regering is? Jullie kennen vast Jan Peter Balkenende. Dat is mijn baas." De leerlingen knikken braaf: what's new. „Hoeveel lidstaten telt de Europese Unie?", waagt Nicolaï vervolgens. Dertig vingers schieten de lucht in. Vijfentwintig landen, roepen ze. Nicolaï kijkt verbaasd: „Het gros van de mensen op straat weet dit niet." De kinderen proberen vervolgens te achter halen waaraan een land moet voldoen om lid te worden. Het land mag niet in oorlog zijn, het moet de mensenrechten respecte ren, mensen moeten kunnen gaan en staan waar ze willen en er mogen geen vervuilen de auto's rondrijden. Dat het Nederlandse wagenpark bij lange na niet aan de Europe se normen voor de uitstoot van schadelijke stoffen voldoet, houdt Nicolaï wijselijk voor zich. „Inderdaad, het dictatoriale Wit-Rus- land kan nu absoluut geen lid worden. Daar kun je opgepakt worden als je kritiek op de president hebt. In Nederland kunnen jullie gewoon roepen: die Balkenende vind ik helemaal niks." Grappend: „Liever niet te hard en niet te vaak natuurlijk." Pas als de klas zelf vragen mag stellen, wordt duidelijk dat de mondige leerlingen het niveau van 'Wat is een wet' ver voorbij zijn. „Wat vindt er nou eigenlijk van als Turkije toetreedt tot de EU?" vragen ze. „Turkije ligt deels in Azië en wordt straks misschien EU-lid. Betekent dit dat andere werelddelen ook lid kunnen worden?" Waren dit al pittige vragen, bij de volgende moet de staatssecretaris zelfs een echte Haagse truc gebruiken. „Stel dat de Ver enigde Staten in Europa lagen. Zouden ze dan lid mogen worden, terwijl Bush al die oorlogen begint?" vraagt Bas uit groep 8. „Nou, er is al een andere reden waarom de VS geen lid kunnen worden", omzeilt Nico laï de vraag behendig. „Ze kennen de doodstraf. En die willen we niet in Euro pa." Eén bedeesd meisje neemt de gelegenheid te baat als ze van Nicolaï 'alles mogen vra gen wat ze maar willen'. Ze gelooft het ver der wel met Europa en wil van de staatsse cretaris alleen weten: „Zitten uw kinderen op een normale school? Is het voor hen niet moeilijk dat u zo bekend bent?" Zijn kroost gaat redelijk anoniem naar school: de medeleerlingen weten volgens hem niet dat hij staatssecretaris is. den haag/anp - Het speciale rijexamen voor mensen die hun rijbewijs maar niet kunnen ha len, verdwijnt medio volgend jaar. Minister Peijs van Verkeer wil dit voormalige staatsexa men afschaffen, omdat ieder een volgens haar dezelfde toets moet afleggen. Dat heeft ze gis teren geschrevenin een brief aan de Tweede Kamer. Een kandidaat die binnen vijf jaar in vier keer zijn rijbewijs niet kan halen, komt nu nog te recht bij een speciale afdeling van het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR). Tijdens het alternatieve examen wordt de leerling meer op zijn gemak gesteld. De plaats waar de toets wordt afgenomen is rustiger, de beschikbare tijd is langer en er is meer persoonlij ke begeleiding. brussel/anp -Woensdag 1 juni mogen kiezers zich via een refe rendum uitspreken over de in voering van een Europese Grondwet. Deze nieuwe consti tutie geeft de burgers in Europa indirect meer rechten, maar be perkt tegelijk de bevoegdheden van de nationale staat. Europese politici zijn voorzichtig begon nen met hun campagne. Van daag een pleidooi van een ver klaarde voorstander - PvdA'er Max van den Berg - en het geluid van twee geharnaste tegenstan ders - Hans Blokland (Christen- Unie) en Erik Meijer (SP). De voordelen van de nieuwe grondwet zijn overduidelijk voor Max van den Berg, PvdA- leider in het Europees Parle ment: hij geeft stuurbekrachti ging aan de Europese besluit - machine. „De meeste procedures zijn nog gemaakt voor een Europe se gemeenschap van zes lan den, maar het zijn er nu 25. Zonder de grondwet lijkt Euro pa op een zwaarbeladen auto zonder stuurbekrachtiging: die vliegt een keer uit de bocht." De ervaren politicus Van den Berg (59), oud-voorzitter van de PvdA en voormalig Novib-di- recteur.zegt 'nuchter ja' tegen de tekst, om te beginnen omdat die meer democratie oplevert. Het Europees Parlement kan bijvoorbeeld openbaar meepra ten over de veiligheid in Euro pa. „En het parlement mag ein delijk meebeslissen over de Eu- Max van den Berg Foto ANP ropese landbouw. Die beslaat bijna de helft van de EU-uitga- ven, maar de ministers regel den dat steeds onderling." Europa krijgt ook een sterker gezicht in de wereld, vindt Van den Berg. Niet langer zal de Eu ropese Unie zo verdeeld reage ren op bijvoorbeeld de inval in Irak. „Europa ging toen op zijn bek", vindt Van den Berg. Een nieuwe EU-minister van bui tenlandse zaken moet de stand punten op een lijn brengen. Deze voordelen zijn ook te ho ren bij Van den Bergs collega's van bijvoorbeeld CDA, WD of D66, maar voor hem als socia list is belangrijk dat de grond wet vastlegt dat Europa socialer is dan de VS. De grondwet schrijft voor dat Europese lei ders regelmatig moeten over leggen met de werknemers en werkgeversorganisaties. Toch ziet Van den Berg ook minder goede onderdelen in de ontwerp-grondwet. Liever had hij gezien dat EU-landen nog meer vetorechten zouden op geven. „Maar ik ben eigenlijk wel gelukkig dat het vetorecht voor justitiezaken blijft: zo kan Nederland een eigen euthana sie- en abortusbeleid houden." Van den Berg had ook graag ge zien dat het Europees Parle ment de voorzitter van de Euro pese Commissie mag benoe men. Nu doen de regeringslei ders dat. „Maar over tien jaar gaan we het geheid iets bijstel len." De voordelen overheersen de nadelen, vindt Van den Berg. „Het is een compromis: niet ideaal maar het zou een gemis te kans zijn om te laten lopen." Van den Berg bestrijdt dan ook de nee-stemmers. De Socialisti sche Partij (SP) bijvoorbeeld, die het onaanvaardbaar vindt dat de grondwet een geleidelijk grotere militaire capaciteit voorschrijft. Van den Berg vindt dat de Europese legers wel de gelijk effectiever kunnen. De troepen zijn dan ook inzetbaar voor vredestaken in bijvoor beeld Darfur. „De SP moet zich afvragen: als je geen schoot hondje van Bush wilt zijn maar ook niet militair wilt samenwer ken, wat stelt Europa dan nog voor?" Van den Berg is het ook oneens met nee-stemmers bij 'oud rechts', zoals hij de Groep Wil- ders en andere conservatieven noemt. „Die willen de grenzen weer terug. Ze denken dat je terroristen alleen in Nederland kunt vangen, zonder Europese samenwerking, maar volgens mij ging het daar juist mis bij de bestrijding van terroristen: de veiligheidsdiensten werkten niet genoeg samen." brussel/anp - De Europese grondwet maakt Brussel te machtig, vinden de tegenstan ders. Nederland dreigt af te glij den tot een kruimeltje in een soort Verenigde Staten van Eu ropa, stellen zowel de Christen- Unie, SGP als Socialistische Partij in het Europees Parle ment. „Er is geen Europees volk en geen Europese staat. We heb ben dus geen Europese grond wet nodig", zegt europarlemen tariër Hans Blokland (Christen- Unie). Nederland zou met de grondwet te veel macht uit han den geven. „Denk aan het af schaffen van vele vetorechten van landen. En aan de vaste voorzitter van de Europese Raad: een soort president van Europa. De grondwet legt ook formeel vast dat die boven de nationale grondwet gaat." De Socialistische Partij gaat minder ver dan de Christen- Unie/SGP. De partij wil best een grondwet, maar niet deze. „Te militaristisch, te liberaal en te ondemocratisch", stelt SP- europarlementariër Erik Meijer. Veel macht blijft volgens hem liggen bij de besloten vergade ringen van ministers uit landen van de Europese Unie. „Beslui ten zijn oncontroleerbaar: zo kan alsnog het Nederlandse softdrugsbeleid of homohuwe lijk worden aangepakt", vindt Meijer. Groot bezwaar is volgens hem dat de grondwet landen voor schrijft dat ze hun militaire ca paciteit moeten vergroten. „Dus bezuinigen op defensie is strijdig met de grondwet: het Erik Meijer Foto ANP Hof van Justitie kan een land ervoor veroordelen." De SP'er vindt vooral de plicht tot 'vrije en onvervalste concur rentie' te ver gaan. „Die regel kan in de weg staan van allerlei sociale maatregelen en goedbe doelde solidariteit in de we reld." Een pluspunt is wel dat de grondwet meer bevoegdheden geeft aan het Europees Parle ment: „Maar nog steeds mag het parlement geen initiatief nemen voorwetten", zegt Meij er. „Ik heb grote twijfel of het parlement echt meer macht krijgt.' De frai De fraudejagende europarle mentariër Paul van Buitenen verklaarde zich ook tegen de grondwet. „De tekst geeft een sfeer van democratie aan iets dat niet democratisch is", zei Van Buitenen. Zijn fractiegeno te Els de Groen, inmiddels ver stoten uit Europa Transparant, is wel voor. De tegenstanders vormen een minderheid in het Europees Parlement. Totaal 137 europar lementariërs stemden in janua ri tegen de grondwet, maar vijf- hondèrd waren vóór. Sommige tegenstanders protesteerden toen ook vergeefs tegen de re clame-uitgaven van het parle ment voor de grondwet. Tegen standers liepen met grote no- borden en ballonnen rond het parlement. Ondanks de nederlaag in het Europees Parlement voorzien de Nederlandse te^fcistanders volop steun in eigen land. Tv- rubriek Nova peilde eind april dat 32 procent tegen de grond wet is en 30 procent voor..Af wijzing is een reële kans", vindt SP-europarlementariër Meijer. ChristenUnie-voorman Blok land vermoedt dat kiezers „zich niet meer met mooie praatjes laten lijmen: die zien best dat er iets niet klopt als Frankrijk zegt dat de grondwet Frankrijk meer macht geeft en tegelijkertijd Nederland zegt dat de kleine landen meer macht krijgen. Die argumenten staat haaks op el kaar." De nee-campagne krijgt nog het meeste gezicht buiten het Europees Parlement, met de groep Wildere en de LPF voor op. Beide partijen, die niet in het europarlement zetelen, vin den de huidige Europese sa menwerking al te ver gaan.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5