Verpakking vuurwerk gaf hardere knal BINNENLAND 1 Criminelen vervalsen ook al trouwboekjes 'Bedrogen' huisartsen dreigen flink te keer te gaan Nog tienduizenden radardetectors in gebruik IAARSBEURS n hi Nieuwe theorie ramp Enschede Normen schone lucht jagen Nederland op hoge kosten Beroerte treft vrouwen vaker Goed Wonen Leidsch ^Dagblad Creatief met chocolade mkèM i in auto op de bon - De politie bekeurt tijd steeds vaker be lie niet handsfree •003 slingerde de po- lit vergrijp nog onge- weggebruikers op jaar verwacht het htinisterie dat er als ©gaat 120.000 bekeu rden gegeven voor indsfree bellen. De iekcjomt niet door scher- in dples. Een boete hier- ochi40 euro. P sci :'nBweer in erei neuw jasje dinsdag 10 mei 2005 L F 1 de wet den haag/gpd - Buitenlandse criminelen en illegalen maken geregeld gebruik van vervalste trouwboekjes en geboorteaktes uit eigen land om zich in Nederland een nieuwe identiteit aan te meten. Aan de hand van deze vervalste documenten kunnen ze op den duur Neder landse paspoorten en rijbewijzen krijgen, maar ook uitkeringen als huursubsidie, kinderbijslag en studiefi nanciering. Volgens het openbaar ministerie is het zelfs mogelijk dat criminelen zich een nieuwe identiteit aanmeten om zo in het land van herkomst gevangenisstraf te ont lopen. Dat geldt niet alleen de kruimeldief, maar ook oorlogsmisdadigers. Officier van justitie F. Speijers zei gisteravond in het televisieprogramma Nova dat zo'n tienduizend keer per jaar valse documenten in Neder landse gemeentehuizen worden gepresenteerd door mensen die zich willen inschrijven en zo een begin wil len maken met onterechte legalisatie. Jaarlijks zou het gaan om 100.000 documenten die op echtheid moeten worden onderzocht. Deskundigen spreken van een 'drama' omdat bijvoor beeld in Pakistan, een van de landen waar in dit ver band extra aandacht aan wordt geschonken, alleen al zes- tot negenhonderd verschillende documenten in gebruik zijn. Soms gebruiken ambtenaren uit dit arme derdewereldland bij gebrek aan speciaal documentpa pier gewone kopieën die ze met wat extra stempels of ficieel maken. Volgens justitie is het niet voldoende extra zorgvuldig om te gaan met documenten uit bekende risicolanden als Pakistan, de Dominicaanse Republiek, India en Ni geria. Ook geboorteakten en paspoorten uit andere landen als Irak, Iran en Afghanistan zijn gemakkelijk na te ma ken, houden dus risico in en moeten daarom met ver hoogde aandacht worden gecontroleerd. iele. ;keit De brandweer krijgt ;mapar een nieuw uni- ndefnodel wordt hetzelf- nstfan de politie, zodat jgeipeuw tijdrovende ?diefen komen. Het jokjgaanstenue wordt jntepmber door de Ne- n e<f ereniging voor >en porg en Rampenbe- n ajfJVBR) gepresenteerd, jtjj^eerman draagt 3ei ^zwartblauw jasje met no J een witte blouse en h Jjroek. Voor brand- appfen komt er een grij- [wid uitgaanstenue .n vfagen bij officiële ge- de Het uitruktenue odipet- jise; tke ie vc no«pping aar f - Twee gedetineer- ndagochtend uit de p Esserheem in het Benhuizen ontsnap- jn daarbij de klassieke •evolgd. Ze verlieten Bt behulp van een stel Jgeknoopte lakens. ^Averd simpel met de jetrapt. Met behulp gebroken stuk bed lama de tralies weg- jvaardoor het duo uit Ie la°ntsnaPPen- De ge- dni)ieten zich vervolgens verin elkaar geknoopte la la nbeneden zakken. Zij peds voortvluchtig. n oi heihuizen laks ihtsmetten lgel egel| Patiënten lopen in luitfen geregeld onnodi- rriiPP besmetting met issen door vervuilde :en voor inwendig De Inspectie voor leidszorg consta- ïkenhuizen vaak hun aae^n instrumenten niet es j voorschriften ont- de meer dan de helft )g irflerlandse ziekenhui- naaplgens de inspectie 5r dfnd systeem voor het vin#en van kijkinstru- r0(garmee artsen inwen- preifoek verrichten. Soms alleen met een doek- rwafhol de instrumenten Idceipet desinfecteren 1( bipacliine moet gebeu- kipten lopen hierdoor ;n vpisico's. esol Efteling anjiij legionella ichl lenPewoners van Zorg- vdeleyshoeve in Tilburg de pdaag gratis een dag- lEfteling en krijgen L sttf°8 een diner aange- e 4(Jt dagje uit hebben ze dlegaan een besmetting jks herleiding van het tje. jim met de gevaarlijke eeiPacterie. Vandaag r d)e waterleidingen m (Jreinigd. Omdat dit igrijke operatie is, e bewoners van ne- [en inmorgen tot negen veipnd het tehuis uit. Zij Zejezen tussen opvang as of vrienden of een de Sta h'entieteams con del! den haag - In de Chinese zaal van paleis Huis ten Bosch bestudeert koningin Beatrix een bijzondere moederdagtaart. Bakkers van de Nederlandse brood- en banketbakkers ondernemersvereniging (NBOV) en het Nederlands Patisserie Team wisten de vorstin te verrassen met een waar kunstwerk van chocolade. Foto: GPD/Harmen de Jong enschede/anp - Het verpak kingsmateriaal dat om het vuur werk zat van SE Fireworks is me de de oorzaak van de enorme omvang van de vuurwerkramp in Enschede op 13 mei 2000. Een grote hoeveelheid verpakkings papier werd door de vuurzee omgezet in koolstof. Dit had een enorme koolstofexplosie tot ge volg. Mede daardoor ontstond een drukgolf die zelfs complete da ken wegblies. Deze theorie is gisteren onthuld door dr. Kappl van het in Wenen gevestigde Federal Research Institute Arse nal. Hij deed, op verzoek van een aantal verontruste inwo ners van Enschede, drie jaar onderzoek naar de oorzaak van de vuurwerkramp. Kappl is wetenschapper en do ceert in Oostenrijk onder meer over springstoffen en explosies. Hij heeft eerst bestudeerd hoe veel massa vuurwerk er bij SE Fireworks lag opgeslagen. „Ik kwam tot de conclusie dat de explosies zo krachtig waren dat er meer voor nodig was dan uit sluitend de hoeveelheid vuur werk. Met name bij de tweede grote explosie is goed te zien dat er veel stof en onverbrand materiaal in de lucht hing. Dit was afkomstig van verpakkings papier", stelt de Oostenrijker. Hij schat dat de koolstofexplo sie tot ongeveer 20 procent ver antwoordelijk kan zijn voor de enorme kracht van met name de tweede explosie op het ter rein van de vuurwerkfabriek. Het onderzoek naar de oorzaak van de vuurwerkramp in En schede is afgesloten. Waardoor de ramp is ontstaan, is nooit ontrafeld. Kappl zegt geen idee te hebben of de Nederlandse autoriteiten nog iets met zijn Nieuws over ramp geeft meer klachten Slachtoffers van grote ram pen krijgen meer last van li chamelijke en geestelijke klachten als de ramp weer prominent in het nieuws is. Dit blijkt uit een groots op gezet onderzoek naar de gevolgen van de vuur werkramp in Enschede in mei 2000. Toen de eigena ren van SE Fireworks in april 2002 werden wijge sproken verdubbelde het aantal onverklaarbare klachten van mensen die als gevolg van de ramp had den moeten verhuizen. Het onderzoek onder meer dan 16.000 mensen werd uitge voerd in opdracht van het ministerie van volksge zondheid en de GGD in Twente. Het onderzoek is uniek in zijn soort, vooral omdat het mogelijk was de klachten van de slachtoffers te vergelijken met de klach ten die dezelfde mensen hadden vóór de ramp. Dat was te danken aan de goede - elektronische - patiënten dossiers die de dertig deel nemende huisartsen er op na houden. bevindingen gaan doen. „Ieder een die het het rapport wil heb ben, kan het krijgen." Vrijdag is het vijf jaar geleden dat door de vuurwerkramp de wijk Roombeek van de kaart werd geveegd. Daarbij kwamen 22 mensen om het leven, raak ten meer dan duizend mensen gewond en werden honderden woningen verwoest. den haag/gpd - De concurren tiepositie van Nederlandse be drijven dreigt te verzwakken door de hoge kosten van extra maatregelen die het kabinet moet nemen om aan Europese eisen voor schone lucht te vol doen. Dat meldt het Milieu- en Natuurplanbureau (MNP) in een rapport dat vandaag ver schijnt. Staatssecretaris Van Geel (mi lieu) hoopt in Europa strengere afspraken te maken over de luchtvervuiling die fabrieken mogen veroorzaken, zodat ook bedrijven in de rest van de Eu ropese Unie eraan moeten vol doen. De vraag is of dat lukt, omdat veel andere landen de normen voor luchtkwaliteit al halen, aldus het MNP. Neder land voldoet niet aan de eisen, ondanks de strengere regels die hier nu al gelden. Het kabinet heeft al maatrege len aangekondigd om de lucht kwaliteit te verbeteren. Zo wordt het gebruik van roetfil- ters voor dieselauto's gestimu leerd en moeten vrachtwagens schoner worden. Ook over weegt de regering de accijns op diesel te verhogen. Maar al deze maatregelen zijn onvoldoende om de Europese normen in 2010 te halen, meld de het MNP - toen nog onder deel van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu - vorige maand al. Dat betekent dat de bouw van veel nieuwe woningen, bedrijfsterreinen en wegen in gevaar komt. Die lei den juist tot meer luchtvervui ling. Het Nederlandse milieubeleid kost nu al twee keer zo veel geld als in het gemiddelde EU-land, namelijk 13 miljard euro per jaar. Tien jaar geleden was dat nog 8,5 miljard. De komende jaren wordt het milieubeleid nog duurder, verwacht het MNP. Dat komt onder meer door de eisen voor luchtkwaliteit, maar ook door onder meer het Kyo- to-verdrag over de uitstoot van koolstofdioxide. Besluit minister Hoogervorst lokt verscherpte acties en stakingen uit utrecht/anp - De huisartsen dreigen met verscherpte acties en stakingen, nu minister Hoo gervorst (volksgezondheid) de knoop heeft doorgehakt over de nieuwe tarieven voor de huis artsen. Voorzitter B. Vos van de Landelijke Huisartsenvereni ging is 'pisnijdig'. Volgens hem heeft de minister de huisartsen bedrogen. De huisartsen zijn boos, omdat de minister akkoord is gegaan met het plan om zorgverzeke raars zeggenschap te geven over de verdeling van geld voor vernieuwing van de huisartsen zorg. De huisartsen willen die zeggenschap zelf houden over dit geld, 138 miljoen. Zij willen dat dit bedrag wordt opgeno men in het vaste inschrijftarief dat zij per patiënt krijgen. Hoogervorst besloot gisteren vanuit China een laatste toezeg ging te doen aan de huisartsen. Hij verhoogde het inschrijftarief van 45 naar 48 euro per patiënt en besloot dat de huisartsen op individueel niveau met zorgver zekeraars moeten onderhande len over de resterende 90 mil joen euro voor vemieuwing.Vos benadrukte gisteren in een re actie dat huisartsen drie jaar geleden zijn gekort op hun in komen, omdat het slecht ging met de economie. „De minister (advertentie) De gemeente Rot- ig doorgaan met de exp iken gemeentelijke "eteams' die wonin- terstandswijken bin- in een lijstje met aan- nisstanden opmaken, uit een uitspraak van in State. De Raad van ift daarmee het oor- je rechter in Den anderhalve maand ijde. Volgens die sten de agenten engaan van de en 'redelijk vermoe- egaal verblijf hebben, ten State redeneert l. Als het team een ken is en er ontstaat (ijk vermoeden tot ille- ijf dan mogen agen ten, aldus de uit- l(advertentie) den haag/anp - Een beroerte is de belangrijkste doodsoorzaak bij vrouwen in Nederland. Meer vrouwen dan mannen worden door een beroerte getroffen. Volgens gegevens van de Ne derlandse Hartstichting zijn in 2003 7336 vrouwen aan een be roerte overleden tegenover 4664 mannen. Ten opzichte van 2002 zijn de sterftecijfers zowel bij mannen als vrouwen licht gedaald, meldt ëen woordvoerder van de Hartstichting. Elk jaar worden 36.000 mensen in Nederland door een beroerte getroffen. Acht op de tien mensen met een beroerte heeft een hersen infarct en de overigen een her senbloeding. Bij personen die worden getrof fen door een herseninfarct kun nen de gevolgen van de beroer te beperkt blijven als ze binnen drie uur worden behandeld. BEURS De Goed Wonen Beurs: alle informatie over de aankoop, verkoop of het huren van een woning, financiering, verhuizing, inrichting, doe-het-zelf tips en aankleding in en om het huis. Met een huizenveiling en workshops door o.a. Jurgen Smit en Dennis Mulder van SBS6! Toegang: 5,- Openingstijden: 10-17 uur 21-22 mei 2005 I Kennemer Sportcenter - Haarlem I www.goedwonenbeurs.nl Haarlems Dagblad (8 den haag/gpd - Automobilisten maken nog volop gebruik van radardetectors. Justitie schat dat nog minstens 70.000 van de ap paraten in omloop zijn, die bestuurders waarschuwen voor flitspalen en mobiele flitsposten. Sinds de detector per januari 2004 is verboden, zijn er ruim vierduizend in beslag genomen. Het ministerie van jus titie heeft 26 'opspoorauto's' aangeschaft tegen de radarverklikkers, één per politiere gio en voor het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD). „Als we de auto inzetten, pakken we er vier of vijf per dag", aldus woordvoerder F. Zuiderhoek van de KLPD. De radardetector is al sinds de introductie in de jaren negentig een doom in het oog f van de opeenvolgende ministers van ver keer; vanaf 1997 is zes keer geprobeerd het apparaat te verbieden, maar het verbod werd telkens uitgesteld. Sinds 2004 is de detector wel verboden, omdat het gebruik ervan zou leiden tot gevaarlijk weggedrag. Onderzoek toont aan dat automobilisten met een radarverklikker harder rijden. Ook zouden ze plots op de rem trappen, wan neer de detector een signaal geeft, wat on veilig is voor het achterliggende verkeer. Bestuurders die met het apparaatje worden gepakt, krijgen een boete van 250 euro, te verhogen met de boete voor de snelheids overtreding. Veel betrapte automobilisten beweren dat de detector 'al lang niet meer werkt', of stellen dat de apparatuur van de politiewa gen reageert op het navigatiesysteem. Eén van de meest gebruikte excuses: de auto is net gekocht en de verklikker moet nog van de vorige eigenaar zijn. Veel bestuurders zeggen dat ze de verklikker hebben om 'tien-kilometer-bekeuringen' te ontlopen, boetes voor kleine snelheidsovertredingen. „Maar dat is onzin", zegt Zuiderhoek. „De meeste automobilisten die we pakken rij den twintig of dertig kilometer per uur te hard. Vervolgens vinden we de verklikkers op de gekste plaatsen, zoals onder de hoes van de versnellingspook. vraagt diezelfde huisartsen nu in goed vertrouwen om nog eens 15.000 euro per praktijk in te leveren". Volgens de minister zal dat geld door de zorgverzekeraars wor den teruggegeven aan de huis artsen in 'lokale onderhande lingen'. Vos: „Dat komt er in feite op neer, dat je eerst 15.000 euro inlevert en dat je er dan over moet onderhandelen of je het terugkrijgt." Vos verwacht dat zijn achter ban de komende tijd flink te keer zal gaan. Hij erkende zich aanvankelijk onvoldoende ge realiseerd te hebben hoe be langrijk die onkostenvergoe- Nederland helpt Antillen bij strijd tegen drugs willemstad/gpd - Nederlandse politieagenten en douaniers zullen op de Antillen gaan as sisteren in de oorlog tegen drugs. Om de verwachte toename van het aantal arrestanten op te vangen belooft de Antilliaanse regering in anderhalve maand tijd 150 nieuwe cellen te creë ren in de beruchte gevangenis Bon Futuro op Curasao. Dat is de uitkomst van een ge sprek gisteren in Willemstad tussen de nieuwe Nederlandse minister van koninkrijkszaken Alexander Pechtold, de Antilli aanse minister-president Etien- ne Ys en de Antilliaanse minis ter van justitie David Dick. In totaal zullen 53 Nederlandse politie-experts vanaf deze zo mer drie jaar lang op de Antil len worden gestationeerd. De Nederlandse douaniers zullen waarschijnlijk op een later tijd stip afreizen naar de eilanden om tot een 'gemeenschappelij ke grensbescherming' te ko men. Pechtold moet daarover nog overleg voeren met het Ne derlandse ministerie van finan ciën, dat verantwoordelijk is voor de douane. Pechtold sprak na afloop van het overleg de overtuiging uit dat er spoedig overeenstem ming zal worden bereikt over de financiering van het politie project. Op Curasao bezocht Pechtold gisteren de gevange nis Bon Futuro, de voormalige Koraal Spechtgevangenis. ding voor zorgvernieuwing voor huisartsenpraktijken is. Wat Hoogervorst betreft is het onderhandelen echter afgelo pen. Hij heeft het College Tarie ven Gezondheidszorg opdracht gegeven de nieuwe betalings structuur met de betrokken partijen uit te werken. In juni moet die klaar zijn. Hooger vorst heeft haast, want hij heeft de nieuwe tarieven nodig voor de invoering van de nieuwe zorgverzekeringswet volgend jaar. Nu krijgen huisartsen nog een vast tarief per ziekenfondspati ënt en worden particulier ver zekerden via een inschrijf- en consulttarief vergoed. In het nieuwe stelsel verdwijnt het verschil tussen ziekenfonds en particuliere zorgverzekeringen en komt er een voor iedereen verplichte basisverzekering. Hoogervorst wil huisartsen dan voor iedereen een vast in schrijftarief van 48 euro en een consulttarief van ongeveer 7 euro geven. Daarnaast moeten huisartsen met verzekeraars af spraken maken over extra geld voor zaken als praktijkonder steuning, zorgvernieuwing zo als diabeteszorg, solopraktijken op het platteland en zorg aan mensen in achterstandsgebie den. (advertentie) Bericht aan onze lezers en adverteerders Het Leidsch Dagblad verschijnt niet op maandag 16 mei (tweede pinksterdag). Onze kantoren zijn die dag gesloten. In verband hiermee zijn de sluittijden voor advertenties voor dinsdag 17 en f woensdag 18 mei gewijzigd. Voor informatie hierover kunt u bellen (071) 535 6300. Voor het opgeven van een Speurder belt u (072) 5196 868. muitiiii Herdenkingen ontroeren Canada montreal/gpd - Nederland, en in het bijzonder Apeldoorn, was gisteren voorpaginanieuws in Canada. Gróte foto's van de bijzondere ontvangst van de Canadese oorlogsveteranen sierden de kranten. In de be richtgeving overheerste de ver bazing over zo veel Nederlands enthousiasme in regen- en ha gelbuien, zestig jaar na het ein de van de Tweede Wereldoor log. „Niemand op aarde is zo gastvrij voor de Canadezen als de Nederlanders", aldus de 87- jarige Hallie Sloan in de Natio nal Post. „Het is onwerkelijk en nauwelijks te geloven dat we na al die jaren nog zo hartelijk worden ontvangen. Ik heb pijn aan mijn arm van het zwaaien." 'Dutch love warms Canadian li berators' kopt Canada's groot ste Engelstalige krant The Globe and Mail uit Toronto. „Het zijn de beste mensen van de wereld, die Nederlanders", meent Ed gar Bedard. Dat jong en oud nog steeds massaal de straat opgaan om de Canadezen te verwelkomen en te bedanken is een les die de Canadezen ter harte kunnen nemen, meent de krant. oed de Oimenhorst Wl'.Mll iPiÉtórii' V- kinderen t'm 12 jr. gratis

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3