SCHRIJVENDE LEZERS De gemeente en de krant voeren een hondenhetze Zijn wij de enigen Leiden in de finale? France 2 en Rai Ur blijven te ontvange Er is geen vrijheid en er vallen nog iedere dag doden Spelregels Drastische maatregelen nodig voor de luchtkwaliteit Well done! Programma in Q-bus heeft internationale allure Wisselt: De hebzucht van de gemeente Leiden DINSDAG 10 mei 2005 Om in aanmerking te komen voor plaatsing op de pagina Schrijvende Lezers moeten le- zersbrieven zijn voorzien van naam, adres en telefoonnum mer van de auteur. Naam en woonplaats van de briefschrij ver worden - behoudens uit zonderlijke gevallen - bij de brief afgedrukt. Brieven moeten reageren op een eerdere publicatie in het Leidsch Dagblad. De bijdrage mag maximaal 400 woorden tellen. De redactie behoudt zich het recht voor bijdragen in te kor ten en/of te redigeren. Brieven van politieke partij en, gemeenteraadsleden of -fracties komen in de regel niet voor plaatsing in aanmerking. Zij hebben een ander podium waarop zij hun mening kunnen ventileren. Brieven sturen naar: redac- tie.ld@hdc.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden, of fax: 071 - 53 56 415- Onlangs heeft de gemeente op ingenieuze wijze in de stad een ware hetze ten aanzien van honden in het leven geroepen. Wat is er, kort samengevat, ge beurd? Gebruikmakend van manipula tie van de bevolking is de leuze gelanceerd: 'overlast door hon denpoep is prioriteit nummer één'; de aandacht was hiermee voorlopig van haar eigen nala tigheid (zie hieronder) en tal van andere zaken afgeleid. Stapsgewijze voerde de ge meente haar 'psychologisch' plan uit door allereerst met een gul gebaar de hondeneigenaar te ontlasten van het betalen van hondenbelasting voor zijn huis dier. En tegelijkertijd riep zij de hetze tegen honden in het le ven door te stellen dat iedere inwoner van deze stad voortaan zou moeten bijdragen aan deze belasting. De belastingbetaler werd echter beloofd waar voor zijn geld te krijgen, want de ge meente zou alle middelen uit de kast halen om de 'gedupeer de' (lees: de aan de hetze ten prooi gevallen burger) genoeg doening te geven. De maatrege len werden spoedig met veel vertoon afgekondigd. Het succes was in eerste instan tie boven verwachting. Als be zitster van honden gedurende tientallen jaren, in de buurt be kendstaand als 'dat mens met die schep', kon ik al snel op merkingen incasseren als: 'Ik moet betalen voor die rothon- den van jou', of 'je schep ge bruiken want anders', of vijan dige blikken; andere hondenei genaren ondergingen soortge lijke ervaringen. De gemeente verordonneerde bovenal het aanlijnen van de hond, daarmee veronderstel lend dat de ontlasting op won derlijke wijze via een 'afvoerka naal' in de riem zou verdwij nen. De zaak ligt echter anders: de gemeente heeft tot voor kort verzaakt haai- ambtenaren te la ten controleren op het oprui men van hondenontlasting (in buurlanden wordt daar zeer te recht bij verzuim een bon voor uitgeschreven). En door haar nalatigheid én een overijverige inhaalslag worden nu vele goedwillende hondeneigenaren die wel consequent opruimen, op werkelijk ondemocratische wijze behandeld. Wat te denken van ongenuanceerde benade ringen door parkeerwachters en achtervolgingen door de 'vlie gende brigade', die allemaal het onderscheid niet kennen tus sen urineren en ontlasten. Ook het bijeendrijven van eige naren en hun honden op een 'strookje groen' dat nota bene 'uitrenveld' wordt genoemd, draagt het stempel van onver mogen en onwaarachtigheid. Wat de gemeente nu veroor zaakt kan niet door de beugel. Helaas is uw krant niet vrij te pleiten van een twijfelachtige activiteit in verband met de 'hondenhetze'. Ik denk hierbij aan het afdrukken van het ad vies van wethouder Van der Sande, die de bevolking heeft opgeroepen overtredingen ten aanzien van het opruimen te melden. Vandaag gericht op honden, morgen op..., de rillin gen lopen mij hierbij over de rug. Moet de klimaatswijziging in deze stad, op meerdere gebie den al ingezet, in de zeer nabije toekomst escaleren? Medeburgers, wees je bewust van manipulatie op velerlei ge bied, niet alleen in deze stad. C. van der Horst, Leiden. Dat Katwijk niet de schoonste gemeente is, dat wist ik al lang. Maar dat de gemeente Leiden richting finale gaat, is helemaal onbegrijpelijk. Wat is dit voor een wedstrijd? Ze weten wel welk stukje ze schoonhouden. Lekker achterbaks, gemeente Leiden. Laat die jury maar eens over de Willem de Zwijgerlaan rijden. En dan links en rechts kijken. Nee, lekker schoon. Lek ker fris die afvalzakken dwars door de tuinen van Noord. Nee, goeie actie, schoonste van Ne derland. pfffff. Willem van Beelen, Katwijk. Politici die willen pleiten voor versoepeling van regels aan gaande luchtkwaliteit moeten zich schamen, vooral ten op zichte van toekomstige genera ties. Zij werken op termijn me de in de hand dat het leven op aarde straks onmogelijk wordt. Ook al degenen die nog altijd pleiten voor 'méér' van alles, meer wegen, meer auto's enzo voort, dienen zich te schamen. Want ook zij werken wetens en willens mee aan het verpesten van de luchtkwaliteit. Geen versoepeling van regels, maar verscherping is noodza kelijk. Niet van alles 'méér', maar minder. Minder auto's op de weg. Een absoluut verbod voor de meest vervuilende wa gens. Een verbod voor auto's met slechts één persoon (met bepaalde uitzonderingen, zoals voor dokters) tijdens spitsuren. Substantiële verhoging van prij zen voor alles wat aan vervui ling bijdraagt. Alleen met dras tische maatregelen kunnen we ervoor zorgen dat ook toekom stige generaties nog fatsoenlijk kunnen ademen zonder het aan de longen te krijgen. G. van Schie, Leiden. Zijn wij de enigen die denken dat de Lorentzschool te ver is gegaan? Zijn wij de enigen die denken dat de Lorentzschool nooit de handtekeningenactie tegen het slaaphuis had moeten begin nen? Zijn wij de enigen die vinden dat de brief van de Lorentz school met de oproep in actie te komen nauwelijks informatie biedt, overdrijft en hetzerig van toon is? Zijn wij de enigen die vinden dat iedereen verplicht is om te zorgen voor de medemens, ook voor mensen die door omstan digheden dakloos zijn gewor den? Zijn wij de enigen die vinden dat kinderen ook wel mogen weten dat er mensen in onze samenleving zijn die anders le ven dan wij, in onze mooie, grote, warme huizen? Zijn wij de enigen die zich bijna schamen om Idnderen op de Lorentzschool te hebben? Zijn wij de enigen? We kunnen ons het eigenlijk nauwelijks voorstellen Natuurlijk hoorde je tot nu toe vooral de mensen die meegaan met de brief, zich laten l< door angst in plaats van leven en kennis van feite willen graag een tegenge ten horen, want wij wete dat er velen net zo over als wij. Vraag eens de mt van de omwonenden (m deren) van de huidige sl; vang op de Boommarkt. hebben dat gedaan en gi dat er helemaal geen spi van een onaanvaardbaai Als we het daarover hebl kunnen we beter een act veilig verkeer starten Daarom deze brief, om ieder geval met kracht te tantiëren van deze actie, staan achter de dak- en t zen, die toch ergens tere moeten kunnen. En wij s dit keer ook achter de ge en hopen dat deze niet 2 zwichten voor de lobby Professorenwijk met eei nimby-gehalte. Namens enkele Ell Roos van C Marieke Jo: De dodenherdenking vorige week woensdag bij Molen De Valk in Leiden. Archieffoto: Taco van der Eb Men heeft dit jaar weer de do den herdacht en de bevrijding, maar ik vraag me af welke be vrijding en welke doden wor den herdacht. Er zijn miljoenen joden omge komen, maar ook miljoenen soldaten, zowel geallieerden als Duitsers. Als ik zie dat Bush en Balkenende en meer hoge lie den met gebogen hoofden staan boven al die witte kruisjes van gevallen jonge jongens, dan vraag ik me af: zijn die lieden niet op dezelfde weg naar dood en verderf, oorlog, macht en ge weld? Hitier wilde één Europa; dan zeg ik: hij heeft gewonnen. De leiders van dat Europa gaan, zoals toen in '40-'45, door met jonge jongens in te zetten voor een moderne oorlog, waar weer duizenden kruisjes voor klaar staan. Er is geen vrijheid en er vallen iedere dag weer doden door ge weld. Iedere dag sterven in Irak mensen die voor hun land op komen. Deze opereren hetzelf de als de verzetstrijders van '40- '45 en dat noemen ze dan ter roristen. Maai- ik draai die rol om, de bezetter is de terrorist. Btijk maar hoe de Amerikanen mensen martelen in de gevan genissen in Irak, dezelfde da den zoals de SS dat heeft ge daan. In Jeremia 6 sta;at: 'Vrede, vrede, doch daar is geen vrede'. Ook in Jeremia 30: 'Er is vrees en geen vrede'. Als ik in ons land kijk en zie dat er mensen zijn die uit de vuil nisbak eten omdat ze verstoten zijn van de welvaart, die alleen voor de rijken is. Dit gebeurde in de hongerwinter. Bejaarden huizen waar de verzorging steeds rotter wordt, uitgaans- en voetbalgeweld, enzovoort. Nee het is nog steeds oorlog, met dezelfde leiders. Er staat geschreven - en dat moet Balkenende weten - Als God niet ingrijpt dan zal er geen vlees behouden worden. PJ. van Delft, Oegstgeest. 'Treurnis om Rai Uno en Fran ce 2', kopt het Leidsch Dagblad van woensdag 27 april. In het artikel komen een paar kijkers aan het woord die het betreu ren wanneer deze zenders van het kabelnet zouden verdwij nen. De Regionale Programma raad Leiden en omgeving heeft immers aan kabelexploitant Casema geadviseerd om twee andere zenders in het zoge noemde basispakket door te gaan geven, namelijk de regio nale zender R.O.B. TV en de Duits-Franse culturele zender Arte. Wij kunnen de kijkers van Rai Uno en France 2 echter gerust stellen. Als zij deze zenders wil len blijven bekijken, dan kan dat. Casema zal beide zenders inderdaad niet langer analoog doorgeven, maar de digitale doorgifte via het kabelnet gaat gewoon door. Wie een digitale ontvanger aanschaft (ze zijn te genwoordig voor steeds lagere prijzen te koop in de rtv-han- del), kan verder geheel gratis naar het digitale standaardpak ket van Casema kijken. Dat gra tis pakket bevat alle ook ana loog door Casema doorgegeven zenders - maar wel in- de veel betere digitale kwaliteit - als mede een aantal extra zenders. En daar zitten Rai Uno en Fran ce 2 ook bij. De programmaraad kan slechts acht tv-zenders aanwijzen voor het analoge basispakket, dat door iedereen ontvangen kan worden. Dat is wettelijk zo be paald. Naar de mening van de programmaraad dienen} zenders te worden opge die interessant zijn vooi' mogelijk kijkers. Zendei1 door slechts een beperk kijkers worden bekeken daar dus niet in thuis. Ii Mediawet is bepaald da acht door de programm aangewezen zenders te: met de Nederlandse en se publieke tv-zenders riform basispakket moe men. Met het nu door de pro maraad vastgestelde ba ket wordt daar naar de van de raad redelijk aan j daan. Zenders die slech beperkt aantal kijkers tr en daar vallen gelet op cijfers ook Rai Uno en I onder - horen eerder th het uitgebreidere analo daardpakket van Casen j het digitale pakket. Kijk; per se een dergelijke ze willen ontvangen, zulle dan wel een extra inves voor moeten doen. De i ontvangers worden ech steeds goedkoper, dus zeker geen echte dremj voor diegenen die een ke zender absoluut will vangen. Daarmee word voorkomen dat iederee betaalt aan een zender slechts door een klein de kijkers bekeken wor PJ.M. van de secr. Regionale Progran Leiden en o De afgelopen week heeft de te levisie hier in Canada bol ge staan van de herdenkingen der gevallen Canadezen en défilés om onze bevrijders te bedan ken. Ik vind het zeer emotio neel, om te zien, hoe de Neder landers deze mannen eren en dat men daar de jeugd heeft be trokken bij het onderhoud van de graven. Als ik dat zie, dan ben ik trots op mijn vroegere landgenoten. Well Done! L. Warner-de la Bije, Victoria, BC, Canada. Met stijgende verbazing zie ik de laatste maanden hoe ons ge meentebestuur steeds respect- lozer met zijn burgers omgaat en alleen maar op winst uit is. Enkele voorbeelden: De precariorechten voor hore caondernemers worden op een ontoelaatbare wijze verhoogd. De horeca protesteert heftig en de gemeente haalt bakzeil. De wachttijden voor parkeer- vergunningen worden afge schaft. De reden is dat parkeer- vergunningen meer opleveren dan betaald parkeren. Dus niet het belang van het economisch floreren van de stad staat voor op, maar puur het winstbejag. De gemeente probeert een slaa tje te slaan uit het organiseren van de Lakenfeesten. De orga nisatie houdt haar poot stijf en de gemeente haalt bakzeil. Op de Haarlemmerstraat moet een winkelier een bouwvergun ning aanvragen (dus bouwle- ges) om de stof van zijn zonne scherm te mogen veranderen. Maai- nu het ergste: Enkele weken geleden werd er op de woensdagmarkt in Lei den een controle gehouden on der de marktkooplui op het in bezit hebben van een legitima tiebewijs. Bij visboer Klaas Hartevelt werkten op dat mo ment viijf medewerkers, geen van allen konden zich volgens de ambtenaren op voldoende wijze legitimeren. Gevolg: per persoon 70 euro boete. Hier is de legitimatieplicht na tuurlijk niet voor bedoeld, ster ker nog, op deze manier gaat het wel heel erg lijken op een 'ausweis', met als enige doel de gemeentekas te spekken. Op een vraag aan de contolerende ambtenaar wat hij er zelf van vond, werd geantwoord 'ik doe alleen m'n werk' oftewel 'befehl ist befehl'. Kees Klerks, Leiden. Het bevreemdt mij in hoge ma te dat in alle tot op heden ge- voerde discussies met betrek king tot een mogelijke ophef fing van het Muziekhuis en aanverwanten wordt voorbijge gaan aan het feit dat in het bij zonder de Q-bus de afgelopen jaren op met name de 'dinsda gen' geregeld programma's van absoluut internationale allure heeft weten neer té zetten om daarmee in elk geval voor een gedeelte de leemte op te vullen die het oorspronkelijk Leidse poppodium bij uitstek 'het LVC' heeft achtergelaten. Laatstgenoemde heeft zoals het de tijdgeest betaamt langza merhand zijn prioriteiten ver legd naar het meer lucratieve 'dance'gebeuren en is als pop podium op nationaal niveau van geen enkele betekenis meer. Anno 2005 blijkt alleen die Q- bus nog in staat de serieuze popliefhebber (30+) in Leiden met een zekere regelmaat te kunnen en willen verrassen met 'optredens', waar voor zowel de avontuurlijk als nostalgisch in gestelde muziekliefhebber van alles te genieten valt. Het don kere en armoedige hol dat de Q-bus lijkt, blijkt een bijzonder knus popzaaltje waar oud en jong zich in toenemende mate moeiteloos schijnen te mengen. In 2002 maakte mijn vader mij erop attent dat een van zijn grote helden, de befaamde pe- dalsteelgitarist Al Perkins (Em- mylou Harris, Flying Burrito Bros, Stones), in Leiden zou op treden in een voor ons beiden onbekend theater. De eerste aanblik van het haveloze pand waarin de Q-bus gevestigd is, vervulde mijn vader met afgrij zen en bevestigde zijn rotsvaste Al Perkins in 0-bus, een 'bijzonder knus popzaaltje'. Archieffoto: Taco van der Eb overtuiging dat het absoluut onmogelijk was dat de grote Al Perkins op deze plek zijn op wachting zou maken. Zelfs op het moment dat Perkins zich op bescheiden wijze aan het pu bliek voorstelde, hield mijn va der stug vol dat hier slechts sprake kon zijn van een slechte (uiterlijke) imitatie. De eerste gitaarklanken echter verlosten hem van al zijn twijfels; hier speelde inderdaad de 'Meester'. Die avond bracht hij samen met kompaan Kevin Montgo mery magie en ontroering, een haperende geluidsinstallatie ten spijt. Bij toeval maar toepasse lijk is dat de geplaatste foto bij uw artikel over het Muziekhuis dit optreden in kwestie betreft. Deze eerste kennismaking bleek een aanzet om vaker op een zomaar doordeweekse dag de Q-bus te bezoeken en te ge nieten van een bijzonder geva rieerd en kwalitatief hoog staand aanbod; waarbij alleen het late tijdstip van aanvang (21.30 uur) als bezwaarlijk wordt ervaren. Alleen daarom al zou het eeuwig zonde zijn in dien politiek Leiden zou beslis sen de poorten van de Q-bus te sluiten en daarmee een voor Leiden en verre omstreken bij zondere reeks concerten te ver liezen. PS. Naar aanleiding van de laat ste positieve berichten over de toekomst van het Muziekhuis heb ik de programmaleiding gebeld en gefeliciteerd met dit resultaat en hen een compli ment gemaakt over de unieke wijze van programmeren. Tot mijn niet geringe verbazing blijkt uit navraag echter dat niet de Q-bus zelf maar een particu lier uit de regio verantwoorde lijk zou zijn voor deze muzikale dinsdagen!? Alexander Boer, Oegstgeest. Eindelijk komt de waar ven water, met dank aas teur van De Nederland Bank Henk Brouwer. 0 1000 gulden hebben wi gulden ingeleverd, omi euro met Hfl. 2,20 en n gulden werd gerekend, de invoering van de eu 1 januari 2002 het salai iedereen met 10 procei Uit het artikel in het Le Dagblad van 30 april 2( dat de onderwaarderin Nederlandse gulden m procent niet per ongeil bewust is gebeurd. Imi tische rapporten uit de ele wereld, banken, we zijde geschoven. Formi misschien tussen De N landsche Bank en het i rie van financiën hiero 'contact' geweest, maa tekent niet dat Financi n net en de financiële El missaris(sen), en misseD kamerleden hiervan ni hoogte waren. Het kab heeft de ogen ervoor gi en dus bewust de Nedi burgers benadeeld. De landse burger is in het opgelicht. Dit verdient lementaire enquête. Als DEXIA schadevergi vanwege lease-aandelt 6 betalen, dan moeten t( de rekeninghouders biBl landse banken voor he dat per 31 december 2 hun rekening stond sc worden gesteld, door derlandsche Bank, kab wellicht EU. Compens strookt met het strevei1 kabinet om de Nederl. economie te verbetere senberg kan weer aan I. van

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16