Poelgeest verre van autoluw Zoeterwoude: drie miljoen voor de RGL REGIO Scouting Leiderdorp plaatst kinderen van nul jaar al op wachtlijst Holtlant is in 'blijde verwachting' 'Ofwegen mag geen toeristenoord worden R3 terwoude studie naar iel onder rchilllaan Informatie over kruispunt N446 HDC 973 dinsdag 10 mei 2005 dy Nihof Iivoude - Zoeterwoude f op serieus onderzoek fen ondertunnelde Chur- h in Leiden, als verbin- ssen de A4 en de A44. De Churchillaan is onlangs ipt door het Algemeen f van het regionale sa- ïkingsorgaan Holland d. Dit bestuur wil alleen aaar een deels overkapte Iwars door Voorschoten Voorschoten aan- 'Korte Vliettracé'. Een dat Zoeterwou- terug wil op dat bij dit tracé de kans eeihu zijn dat de Zoeter- ;rvi Westeindsepolder larhngetast. Dit gebied is tofeel van het Groene Hart. aerjtracé dwars door Voor- n. zouden er in de West- ljolder aansluitingen komen op de A4. Vol- van het regionale die gis- jd in Zoeterwoude een defctie gaf over de zogehe- landroute tussen A4 en ït Zoeterwoude er re- lee houden dat ook de icés een risico inhou- alslr de Westeindsepolder. traces bestaat de mo- 'anid van ruimtebeslag op -eiqed. Je zult namelijk er- de A4 moeten aanslui- péiuidige afritten bij Zoe- nai|e-dorp voldoen niet. pnen het verkeer niet haijerwoudse politiek is er 'rervan overtuigd dat het ndjieterwoude zo'n vaart ainpt als voor de Churchill- r de huidige verbinding tus- estfen A44, wordt gekozen, stalde Zoeterwoudse frac- van een nsde route bovendien in is t neen belang. „We den- bijt niet alleen aan onze c ;htertuin. Het is toch moim elders een nieuwe te leggen als er al een ng ligt?", aldus CDA- vaiJ.Gahrmann. n m oude vindt dat de haltlaan meer rijstroken de lagen moeten krijgen: ag ijengrondse voor de af- r h<g van het verkeer dat in 1 v^ioet zijn en een onder- eigvoor het regionale ver- riislilgens wethouder Van is er op de Churchil- :1 meer mogelijk dan dt gedacht. „Je hebt er edte van 'heb ik jou en van ondertunneling volgens Zo eterwoude worden opgebracht r weggebruikers, via tol- Zij zijn degenen die iben bij verkorting van is de redenering. in het buitenland 1 geheven. Daar moe- ïu ook maar eens aan \e ken", aldus wethouder pjooi. door Thijs Zeeman oegstgeest -De autoluwe wijk Poelgeest blijkt helemaal niet zo autoluw te zijn. Dat is één van de uitkomsten van het on derzoek dat adviesbureau Goudappel Coffeng heeft uitge voerd in opdracht van de ge meente Oegstgeest. De uitslag van het onderzoek bewijst dat de wijk een verkeersintensiteit heeft die, in vergelijking met andere, nieuwbouwwijken, bo ven het landelijke gemiddelde ligt. Goudappel Coffeng conclu deert dat de verkeersintensiteit te hoog is voor Lange Voort, die een 'erftoegangsweg' is. Wan neer de tunnel, die de wijk Lei den Merenwijk met Poelgeest moet verbinden, afgebouwd is, neemt de verkeersintensiteit nog fors toe. Woordvoerder van de gemeente Jan-Willem An- holts noemt de uitslag van het onderzoek 'voorbarig'. „Het is een momentopname. Dit on derzoek is gedaan met de hui zen die er nu staan. In de ko mende tijd komen daar ook huurwoningen en studenten huizen bij. Als er dan weer zo'n onderzoek wordt gedaan, zul je zien dat de uitslag heel anders is." Anholts is niet verbaasd over de uitslag. „Wat kan de gemeente er nu aan doen dat bewoners twee of meer auto's hebben? Het autoluwe aspect is tien jaar geleden als een ambitie uitge sproken, maar daar valt niet meer aan te voldoen. De ver keersdruk uit de wijk zelf is al enorm. Dan heb je het nog niet eens over het verkeer dat vanuit andere wijken door Poelgeest gaat rijden. Het is er inderdaad erg druk." Maar de grootste boesdoeners zijn toch de bewo ners zelf, laat Anholts door schemeren. De Clusiuslaan in Poelgeest, die grenst aan de tunnel, wordt door de komst van de tunnel het zwaarste belast. Wanneer die tunnel niet wordt aange legd, rijdt door de Clusiuslaan nauwelijks verkeer. Nu de tun nel, na lang soebatten, er wel komt, is de verwachting dat er door deze laan meer dan 9000 voertuigen per etmaal rijden. „Dat is inderdaad een pro bleem", geeft Anholts toe. „En zo zijn er nog wel meer punten waarover gediscussieerd moet worden." Spitspalen is één van de oplos singen die de gem*nte, in sa menwerking met het adviesbu reau Goudappel Coffeng, aan draagt. „Hierdoor wordt de druk op de wijk verminderd. Maar ook hiervoor geldt dat er nog meer oplossingen mogelijk zijn. Maar pas nadat deze zaak door de raad is besproken, valt er wat zinnigs over deze wijk te melden." Woensdag 11 mei wordt van 19.30 tot 22.00 uur in de raadszaal in het gemeentehuis een informatiebijeenkomst gehouden over het verkeers- onderzoek. Niet alleen wordt over de verkeersdrukte ge sproken. Ook onderwerpen als een extra brug die aansluit op de Oegstgeesterweg en alter natieve routes staan op de agenda. Er wordt uitleg gege ven over de uitkomsten van het verkeersrapport en het ad vies en besluit van het college. door Janneke Dijke leiderdorp - De Leiderdorpse scouting is zo populair dat kinderen van nul jaar al op de wachtlijst worden geplaatst. Wie een 5-jarig kind wil opgeven om nog dat seizoen als be ver te beginnen, vist meestal achter het net. Bij veel kinderdagverblijven kunnen toekom stige ouders hun kind al inschrijven bij twee maanden zwangerschap. De Leiderdorpse scouting, de Van der Does-Liethorpgroep, weigert dat. „Er zijn mensen die als ze trou wen een toekomstig kind willen opgeven. Dat kan echt niet", zegt Piet Visser, lid van het stichtingsbestuur van de scouting. Kort na de geboorte kan het wel. „Het zijn vooral de insi ders die dat doen", zegt Henny Smits die de ledenadministratie beheert. Maar het bestuur raadt ook buitenstaanders aan om hun baby zo vroeg mogelijk aan te melden. De lange wachtlijst wordt vooral veroorzaakt door een tekort aan leiding. De Leiderdorpse scouting heeft weliswaar een vrijwilligers- groep van vijftig man, maar die kunnen de vraag van de wachtlijst niet aan. „We kunnen maar twintig bevertjes per jaar plaatsen", legt Visser uit. De bevers is een gemengde groep van kinderen van vijf tot en met zeven jaar. „We merken dat een behoorlijke groep bevers nooit aan bod komt. Die blijven op de wacht lijst staan en kunnen pas als kabouter of welp (zeven tot en met elf jaar) lid worden." Kinde ren die in maart naar de open dag komen, kunnen lang niet altijd in het volgende sei zoen lid worden. Smits:Als ouders dan een kleintje op de arm hebben, adviseer ik ze dat kind direct op te geven." Een tweede oorzaak voor de wachtlijst is dat de zaterdagmiddag populairder is bij ouders en vrijwilligers dan de zaterdagochtend. Lei ding voor de ochtend is moeilijk te vinden, omdat deze jongeren 's avonds meestal uit gaan. Ouders kiezen liever voor de middag omdat zij dan rustig boodschappen kunnen doen, of omdat hun andere kinderen al op een middaggroep bij de scouting zitten, ver telt Smits.Als er nou meer leiding was voor de ochtend en ouders wilden hun kinderen naar die groepen doen, dan hadden we een minder lange wachtlijst." Voorbeelden om het probleem te illustreren zijn er genoeg. Visser: „We hadden op een ge geven moment hetzelfde aantal kabouters op de wachtlijst staan als er in de groep zat." Smits: „Stel, een kind van vijf of zes jaar komt niet aan de beurt bij de bevers. Na verloop van tijd schuiven de bevers door naar de ka bouters en de welpen. Er blijven daar dan maar een paar plaatsjes over voor nieuwe kinderen, die al die tijd nog op de wachtlijst staan." De inschrijfstop die de Van der Does- Liethorpgroep eerder had, werkte volgens Smits 'voor geen meter'. „Nu heb ik dus een hele lange lijst waarop ook flink wat jonge kinderen staan. Ik schoon die lijst regelmatig op door de ouders aan te schrijven met de vraag of ze nog op de lijst willen blijven staan. Het gebeurt natuurlijk wel eens dat mensen er na verloop van tijd toch vanaf zien." Burgers bezorgd over nieuwe bestemming retraiteboerderij fLta Kroft Post: molen of recreatie langs de Wijde Aa door Ruud Sep zoeterwoude - De gemeente Zoeterwoude heeft met de pro vincie Zuid-Holland een akkoord bereikt over de gemeentelijke bijdrage aan de Rijn Gouwe Lijn. Na een paar toezeggingen van de provincie is de gemeente be reid de gevraagde bijdrage van iets meer dan 3 miljoen euro te betalen. Alle gemeenten langs de Rijn Gouwe Lijn moeten mee betalen aan de sneltram. Zoeterwoude heeft steeds ge zegd niet meer dan 1 miljoen euro uit de gewone begroting te kunnen halen. Een hoger be drag zou moeten komen uit de winst die de gemeente kan ma ken bij de bouw van een nieu we woonwijk in de polder, bij voorbeeld tussen Swetterhage en de Zuidbuurt. Eén van de onderdelen uit het akkoord is dat de provincie nu 750.000 euro voorschiet die Zoeterwoude pas terug hoeft te betalen wanneer er inderdaad winst wordt gemaakt op een nieuwbouwproject. Wordt er tot 2020 geen winstgevende nieuwbouw neergezet, dan scheldt de provincie de schuld kwijt. Voor de rest van het geld is een creatieve oplossing ge vonden. De provincie heeft toe gezegd dat een eerder afgewe zen subsidie van 1,3 miljoen toch zal worden toegekend. Die subsidie is bestemd voor de aanleg van nieuwe wegen in en rond de Meerburgerpolder. Zo gauw de subsidie straks bin nenkomt, moet Zoeterwoude het bedrag meteen weer terug storten naar de provincie om aan haar verplichtingen aan de Rijn Gouwe Lijn te voldoen. Wanneer de gemeenteraad bin nenkort instemt met de over eenkomst, is het conflict over de gemeentelijke bijdrage aan de Rijn Gouwe Lijn helemaal bijgelegd. Maar over de omvang van de opstelplaats in de na- tuurstrook tussen het spoor en de Nil lopen de meningen nog steeds uiteen. De provincie wil hier tientallen treinstellen stal len. De gemeente wil dat aantal sterk beperken. Afgesproken is dat er de komende tijd nader onderzoek wordt verricht naar de gewenste omvang van de opstelplaats. De provincie heeft inmiddels ook met de gemeente Alphen aan den Rijn overeenstemming bereikt over de bijdrage aan de sneltram. De inhoud van de overeenkomst wordt door bei de partijen echter nog niet openbaar gemaakt. De ge meenten Rijnwoude en Leiden zijn nog in gesprek met de pro vincie. hoogmade/leiderdorp - De HSL-projectorganisatie houdt woensdag 18 mei een informa tiebijeenkomst over de veran deringen aan het kruispunt van de N446 vlak naast rijksweg A4. Dit kruispunt moet op de schop in verband met de werkzaam heden aan de hogesnelheidslijn en de A4. Omwonenden en an dere geïnteresseerden kunnen op 18 mei informatie krijgen over het verloop van de werk zaamheden tot nu toe en over de klussen die voor de komen de tijd gepland staan. Tussen 19.30 en 20.30 uur is er een pre sentatie. Vanaf 19.00 uur zijn bezoekers welkom. Er hangen tekeningen en ander beeldma teriaal aan de hand waarvan mensen een indruk kunnen krijgen van hoe het knooppunt er in de toekomst uit komt te zien. De informatiebijeenkomst is in het HSL-informatiecen- trum in de Bospolder, vlak naast de tunnel. >e - Het zo idyllisch ach- de Aa verscholen ;eh£pje Ofwegen mag istenoord worden. De Opgerichte initiatief- j Vrienden van Ofwe- jstdat het gedaan is. list nadat de 17de eeuw- frij van de paters Jezu- jerkocht en een andere iing krijgt en er in de ook nog een recreatie- ns.t ha Wor(ft gebouwd. De ar 1 in overleg met betrok- de te bereiken dat Ofwe- ?n ilte en de rust behoudt, s mens letterlijk en fi- Jn bijkomt', we t lefnemers zijn voor- i thouder van Ja ren ie, Theo van Wierin- en jn nicht en raadslid in 0 tt Tineke van Nimwe- ïne weetal heeft inmid- vii vestiging gekregen tie i ters Jezuïeten dat de lerderij te koop staat. 5 is welke bestemming rijgt", licht Van Wie- n zorgen toe. „Wordt iscotheek? Een restau- isschien wel een bor- ie bestemmingen ver- lawaai. En omdat de aan het water ligt, is tot in de verre omge- baar." len van Ofwegen heb- 4 ters gevraagd de voor een symbolisch 1 ter te doen aan een richten stichting. Die 'M Theo van Wieringen van de initiatiefgroep Vrienden van Ofwegen: „De stilte en de rust bij de boerderij van de paters Jezuïeten moeten blijven." Foto: Henk Bouwman zorgt ervoor dat de boerderij zijn huidige functie als oord voor bezinning en ontspanning behoudt. Van Wieringen: „Niet alleen de paters gebruikten de boerderij. Het pand werd ook verhuurd aan families die er tot rust wilden komen. Er is veel behoefte aan." Maar econoom De Ruiter van de Nederlandse provincie van Jezuïeten geeft de Vrienden geen hoop. „Dat er ook altijd mensen van buiten op de boer derij terecht konden, was een kwestie van welwillendheid. Nu willen wij het pand afstoten en de opbrengst daarvan voor cen trale doeleinden gebruiken", schreef hij aan de Vrienden. Van Wieringen: „Ze gaan dus voor het grote geld." Hij hoopt dat de paters tot inkeer komen en de wens van de voormalige eigenaars van de boerderij en het eiland respecteren. Deze zusters Zwetsloot wilden dat de boerderij in stand zou blijven als centrum voor ontmoeting en bezinning. Nadat de laatste Zwetsloot in 1972 stierf, werd de boerderij voor zo'n 140.000 euro verkocht aan de paters Je zuïeten in Den Haag. Van Wieringen en Van Nimwe gen zien meer bedreigingen op Ofwegen afkomen. Hoogmade- naar Loek Post heeft immers onlangs nog een plan voor een recreatiepaviljoen achter het parkeerterrein gepland. „Bak ker Jansen heeft er ook al eens een Van der Valkhotel willen bouwen. We hebben dat toen als gemeentebestuur tegen we ten te houden", aldus de oud wethouder. „We vonden dat de Wijde Aa moest blijven wat het is. De Raad van State stond er uiteindelijk niet meer dan een ijssalonnetje toe. Ik hoop dat de gemeente vasthoudt aan dit standpunt." Van Wieringen hoopt dat sym- Een replica van de Oudendijk- se Molen uit 1761 had Loek Post samen met molenmaker Lucas Verbij langs de Wijde Aa bij buurtschap Ofwegen wil len bouwen. „Het moest een proef worden van wonen en energieopwekking. Slaagt het, dan zou dit voorbeeld bij mo lens in heel Nederland kun nen worden nagevolgd. Het plan was uitgewerkt. Het be stek lag klaar, maar na een presentatie bij de gemeente, schoot die het plan af." Hoogmadenaar Post snapt er niets van, want als hij die mo len had mogen bouwen, dan zou de stilte in buurtschap Of wegen gewaarborgd zijn. „De gemeente gunt mij die molen niet. Ze schreven dat ze er lie ver recreatie willen." Post, die zo'n drie hectare grond langs de Wijde Aa in het bezit heeft, is toen maar gaan nadenken over recreatie. Zo legde hij de gemeente begin dit jaar een plan voor de bouw pathisanten zich bij de Vrien den willen aansluiten. Hoe gro ter de club, hoe beter er een vuist kan worden gemaakt. Bo vendien kan het werk worden verdeeld. De eerste reacties zijn positief, aldus de inwoner van Hoogmade. Volgens wethouder Vink hoe ven De Vrienden van Ofwegen niet bang te zijn dat de rust wordt verstoord. „Het bestem mingsplan laat op de plek van de boerderij niet meer ruimte toe dan de bestemming retraite of rusthuis. Dat willen we zo houden." Hoewel Jacobswoude van een recreatiepaviljoen voor. Op een perceel van 6000 vierkante meter zou, behalve een paviljoen voor dagrecrea tie. een dagcamping, een zon neweide en een evenemen tenterrein moeten komen. „Wil je iets doen met dagre creatie, dan moet het com mercieel interessant zijn. Maar de gemeente vond dit weer te grootschalig." De Hoogmadenaar heeft zijn plan daarom voorlopig in de ijskast gezet, „Ik wil met de gemeente nadenken over wat er mogelijk is. Ze kunnen ge woon niet volharden in hun 25 jaar oude standpunt dat er niéts mag." Toch staat Loek Post nog altijd open voor de bouw van de Oudendijkse molen, eventueel in combinatie met recreatie. „Ik heb nu eenmaal een tic voor molens. En wat die groep verontruste burgers betreft: ze schreeuwen weer voordat ze worden geslagen." vorig jaar nog heeft besloten dat de gemeente maximaal één bordeel in het buitengebied toestaat, mag die niet in de boerderij komen. „Daarvoor is de omgeving te kwetsbaar", al dus Vink. „En wat het recreatie- paviljoen betreft, dat komt er evenmin. Post heeft zijn plan ingetrokken." Vink begrijpt dat de buurt zich zorgen maakt. „Er is altijd meer dan normale belangstelling ge weest om van Ofwegen een re creatiegebied te maken. Dagre creatie zou kunnen, maar meer activiteiten staan we niet toe." Het wijkje Holtlant gezien vanuit het zie kenhuis. Foto: Henk Bouwman 'Geen parkeerproblemen' door Loman Leefmans leiderdorp - Het Leiderdorpse wijkje Holtlant verkeert in on zekerheid. De bewoners van de in een vierkant gebouwde straat vrezen verkeersproblemen, ge luidsoverlast en luchtvervuiling. Daarnaast maken enkele bewo ners bezwaar tegen de komst van nieuwe bedrijven in de di recte omgeving en de massale kap van bomen die daarmee verband houdt. Voorzitter Tom van den Wekken van de bewo nersvereniging is opvallend po sitief onder de dreigende afna me van de leefbaarheid. „Er lig gen kansen dat het er voor onze straat beter op wordt." Holüant ligt ingeklemd tussen de Persant Snoepweg, het Rijn land Ziekenhuis, de A4 en de Simon Smitweg. Sinds de aan leg van het wijkje, een kleine twintig jaar geleden, is de be drijvigheid en daarmee ook de verkeersintensiteit in de directe omgeving sterk toegenomen. Verschillende individuele hui zenbezitters en de bewoners vereniging kwamen daartegen, met wisselend succes, in het geweer. Zo werd in de loop der jaren vanuit Holtlant bezwaar aangetekend tegen de komst van McDonald's, illegale par keerplaatsen bij het ziekenhuis, het omhakken van enkele hon derden bomen en de komst van een nieuw uitvaartcentrum. Toch halen deze ontwikkelin gen het in omvang niet bij de huidige plannen rond de A4. „Wij snappen heel goed dat Leiderdorp de A4 verdiept aan gelegd wil hebben. En wij snap pen ook dat daarvoor 18 mil joen euro moet worden neerge teld en dat er daarom bouw plannen zijn voor allerlei be drijven langs de A4 om het te bekostigen", aldus Van den Wekken. Tot zover gaat het begrip van de Holtlant-bewoners voor de ideeën van de plaatselijke over heid. Over de invulling van de plannen, onder de naam W4, houdt Holtlant het hart vast. „Er zijn allerlei risico's aan ver bonden. Momenteel liggen de ontwikkelingen stil vanwege de onduidelijkheid rond de lucht kwaliteit. Het is nog maar de vraag of Vierzicht er komt. Die gebouwen en bedrijven zouden een buffer tussen ons en de A4 vormen. Tegelijkertijd zijn er al veel bomen gekapt en gaan di verse 'deelstukjes' van W4 wel door. Er ligt nu een onderzoek naar de gevolgen van een nieu we parkeergarage waardoor er voor Holtlant geen par keeroverlast ontstaat. Maar is die garage nog wel nodig en be taalbaar als andere onderdelen van Vierzicht niet doorgaan?" Wat ook de uitkomst van de landelijke problematiek rond de luchtkwaliteit langs wegen, Van der Wekken gaat ervan uit dat de gemeente grondig reke ning houdt met Holtlant. „Een verbod op vrachtverkeer op de Simon Smitweg is ons al toege- Er ontstaan geen nieuwe par keerproblemen in en rond Holtlant als de nieuwbouw van bedrijventerrein Vierzicht doorgaat Dat is de voornaam ste conclusie van een onder zoek, uitgevoerd door ver keersbureau Goudappel Cof feng, over de complete Elisa- bethhof. Het gaat daarbij niet alleen om Holtlant, maar ook om het Rijnland Ziekenhuis en het Meubelplein. zegd. Door het gebruik van 'stil' asfalt en de aanleg van een ro tonde op het kruispunt van de Engelendaal en de Persant Snoepweg wordt het geluid en de uitstoot van uitlaatgassen in ieder geval minder. Desnoods moet er een afscherming ko men langs de A4. Die punten vormen onze inzet als bewo- Volgens het rapport vervult een nieuwe parkeergarage een dubbele functie. Door de weeks is deze met name be stemd voor werknemers van het ziekenhuis, in het week end wordt de garage gevuld met bezoekers van de meu belboulevard. Door de nieuwe parkeervoorziening is het voor automobilisten niet interes sant om in Holtlant te parke ren. nersvereniging. Laten we van het positieve uitgaan: er liggen kansen dat het er voor ons be ter op wordt." Of de gemeente ook gehoor aan de wensen geeft, is door de vertragingen rond W4 onzeker. „We kunnen, net als de gemeente, niet an ders dan afwachten. Alles is on duidelijk vaag en onzeker."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15