Een moderne monnik verhuist visser LEIDEN REGIO Vrijdag de dertiende kan geluk brengen Neerlandicus en recensent Jaap Goedegebuure verruilt Tilburg voor Leiden Plan voor 'Speelkaste in Duin- en Bollenstr Zes maanden cel voor mishandeling leiden - Zes maanden jeugdde tentie en plaatsing in een jeugdinrichting. Die straf kreeg een 15-jarige Leidenaar van de kinderrechter in Den Haag voor het ernstig mishandelen van man (34) uit Voorhout op de Zijlsingel, in de nacht van 4 op 5 oktober vorig jaar. Samen met een plaatsgenoot (16) schopte en sloeg de jeugdige dader het slachtoffer om onbekende re den het ziekenhuis in. De Voor- houter, vader van drie kinde ren, lag wekenlang in het zie kenhuis en revalideert nog steeds. Er was 8 maanden tegen de 15-jarige geëist. De mededa der werd onlangs eveneens tot een half jaar cel veroordeeld. Met snorfiets tegen auto leiden - De politie heeft zon dagavond het rijbewijs afgepakt van een 39-jarige Leidenaar die op zijn snorfiets tegen een ge parkeerde auto was gereden op de Morsstraat. Een ademanaly se wees uit dat de man ruim vier keer zoveel had gedronken dan is toegestaan. De man kon ook zijn snorfiets inleveren. Drie arrestaties op Steenstraat leiden -Twee mannen, een 18- jarige Leidenaar en een Steen- wijker (23) zijn zondagochtend opgepakt in een horecagelegen heid op de Steenstraat. Zij zou den daar een man (20) uit Zoe- terwoude hebben mishandeld. Mishandeling van twee 14-jarigen noordwijkerhout/katwijk - Twee jongens van veertien zijn afgelopen weekeinde zonder enige aanleiding mishandeld. In Noordwijkerhout overkwam dat een jongen die om half twaalf 's avonds over de Van der Weijdenlaan reed, toen hij werd afgesneden door een groepje van vijf jongeren. Op de vraag of hij mocht doorfietsen ontving hij enkele klappen en schoppen. Hij hield daar letsel aan gezicht en een been over. Een 14-jarige jongen uit Rijns burg werd diezelfde nacht ge slagen en geschopt toen hij over de Sandtlaan fietste. Bijeenkomst over WMO leiden - Over de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) wordt vrijdag 20 mei een informatiemiddag ge houden in het Poortgebouw aan de Rijnsburgerweg 10. Een van de deelnemers aan de dis cussie is CDA-kamerlid Gerda Verburg. De organisatie is in handen van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging voor Blinden en Slechtzienden en door Visio Zuidwest-Neder land. Er zijn ook workshops en stands van leveranciers van hulpmiddelen. De bijeenkomst is van 12.30 tot 17.00 uur, de discussie over de wet is van 14.00 tot 16.00 uur. Aanmelden bij Visio, Antwoordnummer 10406, 2300 WB Leiden. dinsdag io mei 2005 door Wilfred Simons leiden - De Tilburgse hoogleraar Jaap Goedegebuure (56) volgt per 1 augustus Ton Anbeek van der Meijden op als hoogleraar moderne Nederlandse letterkun de aan de Universiteit Leiden. Het betekent voor hem een te rugkeer naar de stad waar hij studeerde en waar hij in 1981 promoveerde. Een professionele lezer van nieuwe literatuur is een 'moderne monnik'. „Ik heb een ijzeren gemiddelde van twee a drie boeken per week." Wat gaat u in Leiden doen? „Tja, mijn leeropdracht is stu denten te doceren over de Ne derlandse literatuur tussen 1880 en heden. Dus dat ga ik doen. Mijn wetenschappelijke belangstelling is gericht op het snijvlak van literatuur en maat schappij. Wat mij boeit laat zich vatten onder het kopje 'litera tuur en zingeving'. In onze bre de, seculiere samenleving kun nen literaire teksten een rol spelen als alternatief voor de zingeving die godsdienst biedt. Mensen zoeken antwoorden op levensvragen en er is literatuur die daarin voorziet. Ik denk dan aan dichters als C.O. Jellema, Maria van Daalen en Kees Ou- wens, maar ook aan schrijvers als Marcel Möring, Vonne van der Meer, Desanne van Brede- rode, Willem-Jan Otten en zelfs iemand als Harry Mulisch in De Ontdekking van de Hemel. Ge rard Reve beschouw ik als de grote gangmaker achter dit ver schijnsel." Waarom komt u eigenlijk naar Leiden? Is de leerstoel er presti- gieuzer dan in Tilburg? „Nee, nee. Ik werk sinds 1986 in Tilburg en het leek me goed om na negentien jaar ergens anders een nieuwe uitdaging aan te gaan, een fris begin te maken. Leiden is ook dichter bij mijn woonplaats Den Haag, ik ont ken niet dat dat een voordeel is. Het is waar dat de Faculteit Communicatie en Cultuur in Tilburg minder uitstraling heeft, veel mensen weten niet eens dat hij bestaat. Maar de fa culteit is daarom niet minder prestigieus, het wetenschappe lijk gehalte is hoog. Het onder zoek hier heeft een sterke soci aal-wetenschappelijke inslag, de Leidse letterenfaculteit werkt in de traditie van de klassieke humaniora. Daar voel ik mij bij thuis." Hebt u al een onderwerp voor een eerste werkcollege voor het studiejaar 2005- '06? „Jazeker! Midden jaren '80 was er in Nederland een grote angst voor herlevend fascisme en an tisemitisme. Het is ook de tijd waarin er veel commotie was over de opvoering van het to neelstuk Het vuil, de stad en de Literatuurrecensent Jaap Goedegebuure verruilt de Universiteit van Tilburg voor die van Leiden. „Natuur lijk houd ik van lezen, stel je voor. Anders houd je het niet vol. Maar ik lees zelden zonder aanleiding." Foto: GPD/ Jaap de Boer dood van de Duitse regisseur Rainer Werner Fassbinder. In 1986 verscheen Mystiek Li chaam van Frans Kellendonk, waarin een persoon voorkomt wie antisemitisme kan worden aangewreven. Dat boek verwek te, in die tijd en in die maat schappelijke context, felle de batten. Dat spel van misver standen wil ik met mijn studen ten gaan bestuderen." De Leidse letterenfaculteit kampt met teruglopende stu dentenaantallen en moet bezui nigen. Dat kan u geen prettig gevoel geven. „Dat is overal zo. Alle letteren faculteiten in Nederland delen in de malaise, uitzonderingen daargelaten. In Leiden onttrek ken de opleidingen geschiede nis en sinologie zich eraan. Dat heeft te maken met het verdwij nen van het beroepsperspectief in het voortgezet onderwijs. De academisch geschoolde taaldo cent sterft uit. De HBO-leraren- opleidingen hebben die functie van de universiteiten overgeno men. Die docenten zijn vooral bezig met taal- en schrijfonder wijs, minder met literatuur. Leerlingen worden er daardoor ook niet enthousiast voor ge maakt. Hedendaagse vrijetijds besteding speelt ook een rol. Jongeren doen meer aan sport, kijken meer tv, de computer vraagt tijd. Dat concurreert met het lezen van literatuur." Een literatu uronderzoeker brengt veel tijd door in zijn stu deerkamer. Hoe gaat u om met de eenzaamheid die daar onge twijfeld het gevolg van moet zijn? „Gemiddeld lees ik twee a drie boeken per week. Ik ben een moderne monnik, maar ik dis cussieer natuurlijk wel met mijn naaste collega's en vakge noten. Natuurlijk houd ik van lezen, stel je voor. Anders houd je het niet vol. Maar ik lees zel den zonder aanleiding. Puur voor mijn lol, uit hobbyisme, lees ik niet." U bent, bijna 25 jaar alweer, li teratuurrecensent voor de Geas socieerde Persdienst GPD, waar toe ook het Leidsch Dagblad be hoort. Wekelijks schrijft u één a tivee recensies. Krijgt u wel eens reacties? „U bedoelt, van boze schrij vers? Soms, meestal van debu tanten of jonge schrijvers. Mu lisch zal dat niet doen. Lezers reageren helemaal nooit. Alleen toen ik in 1999 ophield als re censent bij HP De Tijd, kwa men er achteraf wel reacties los." Wat lag er afgelopen week op uw nachtkastje, eh pardon op uw studeertafel? „Ik heb de nieuwe romans van Margriet de Moor en van Anna Enquist gelezen. Herlezen heb ik Het Behouden Huis van W.F. Hermans. Dat deed ik omdat er college over moest geven." En wat volgende week? „De nieuwe roman van Per Olov Enquist, Blanche en Marie. Er liggen nieuwe boeken van enkele Zuid-Afrikaanse auteurs te wachten en ook nog de nieu we roman van Geerten en Doe- schka Meijsing samen." Als u alle nieuw verschenen boe ken leest, laat u uw lectuur dan niet tezeer bepalen door de agenda van de literaire uitgeve rijen? Ik bedoel, u kunt ook ge woon iets heel anders lezen. „Er zijn in de Nederlandse lite ratuur best schrijvers die onge- sneeuwd zijn geraakt, die niet de aandacht krijgen die ze ver dienen. Als hoogleraar is het natuurlijk mijn taak om een breed overzicht van de Neder landse literatuur aan studenten te presenteren, dus het is denk baar dat ik de komende jaren vergeten schrijvers onder het stof vandaan ga halen. Het is niet mijn bedoeling om een ca non te presenteren, een lijst schrijvers en boeken zonder welke de Nederlandse literatuur niet denkbaar is." Met een ijzeren ritme van drie boeken per week moet u veel boeken zijn vergeten, maar er zijn vast ook boeken die een blijvende herinnering hebben achtergelaten. Welke zijn dat? „Herlezing is een risico. Wat destijds boeide, kan naderhand een enorme teleurstelling blij ken. Kruimeltje van Christiaan van Abcoude maakte een enor me indruk op mij, Anna Kareni- na van Leo Tolstoi, Madame Bovary van Gustave Flaubert kan ik blijven herlezen. Mystiek Lichaam, van Frans Kellen donk. Ook lees ik graag Coupe rus. Zijn werk blijft, bij alle aan stellerij, heel fris." „Laat vrijdag de dertiende een mooie dag voor me worden." Frans Schohaus, directeur van hotel-restaurant Het Haagsche Schouw, hoopt dat het eind de ze week gaat lukken. Dat hij eindelijk groen licht krijgt voor de uitbreiding van zijn zaak. Sinds 1996 is hij bezig om ge meentelijke toestemming te krijgen voor de bouw van een nieuw, twee verdiepingen tel lend restaurant. Aanvankelijk was het de be doeling om ook het hotel met twee verdiepingen uit te brei den. Maar dat plan vond geen enkele genade in de ogen van' Leidse ambtenaren. Het zou het monumentale karakter van Het Haagsche Schouw te veel aantasten. „Jammer, want er is voldoende vraag naar meer ho telruimte, maar mij is duidelijk gezegd dat ik daar geen enkele toestemming voor krijg." Het resterende idee voor een restaurant bleef over, maar door allerlei procedurele rompslomp is de bouw nog niet begonnen. Schohaus: „De adviescommissie ruimtelijke kwaliteit keurde de plannen steeds niet goed. Dan was het weer te hoog, dan weer te his toriserend, of te modern." De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 In 2002 was er een doorbraak en werd het bouwplan 'op hoofdlijnen' goedgekeurd. Het paste alleen niet in het bestem mingsplan. „De gemeente had niet de mankracht om een ver korte bestemmingsplanwijzi ging door te voeren", zegt de hoteldirecteur. „Ons plan zou wel meegenomen worden in het nieuwe bestemmingsplan voor de Stevenshof. En dan zou het in januari 2005 allemaal ge regeld zijn." Niet dus. De gemeente tobt met een gro- te achterstand op het gebied van nieuwe bestemmingsplan nen en daar valt de Stevenshof ook onder. „Inmiddels lijkt de gemeente wel bereid om een verkorte, artikel 19-procedure op te starten. We moeten vrij dag alleen nog een keer naar de adviescommissie ruimtelijke kwaliteit, omdat ons bouwplan in 2002 alleen op hoofdlijnen is goedgekeurd. Nu wordt de ver dere uitwerking beoordeeld." Schohaus heeft hoop op een goede afloop. „Ik ga zelf niet naar die commissievergade ring, want het zijn hele fruste- rende bijeenkomsten. Laat mijn architect maar gaan, want ik word veel te emotioneel als ik er bij ben. De vergadering is op vrijdag de dertiende en laat dat voor mij nou gewoon 'n mooie dag worden. Als ze ak koord gaan, ga ik meteen bou wen." Behulpzaam De krant staat vol berichten over asociale mensen en de Al bijna tien jaar probeert Frans Schohaus, directeur van hotel-restaurant Het Haagsche Schouw toe stemming van de gemeente te krijgen om een nieuw restaurant te bouwen. Archieffoto: Henk Bouwman harde maatschappij, maar Martine Hollander, bewoonster van de Middelweg in de bin nenstad, kan daar goed nieuws tegenover ze tten. Zaterdag haalden zij en haar vriend een hondje uit het asiel. Al te blij was het beestje kennelijk niet met zijn nieuwe huis, want de hond liep meteen de deur weer uit. En nog hard ook. De twee nieuwe bazen kregen het dier niet een, twee, drie te pakken maarte stonden er niet alleen voor: van alle kanten stroomde hulp toe. Volgens Martine Hol lander hielpen wel veertig mensen mee om de hond te vangen. Uiteindelijk lukte dat een stuk verderop in het Van der Werfpark waar het hondje in een hoek werd gedreven. „Ontzettend leuk", al die hulp, zegt de bazin. „En ik wil ieder een die heeft meegeholpen graag bedanken." Met de hond is alles goed, die zit rustig naast haar op de bank. Weggelopen is -ie niet meer. „Dat gebeurt ons geen tweede keer." Erna Straatsma Honden vind ik over het alge meen aandoenlijke mormels. Ik kan ook aardig met ze over weg. Toen ik in m'n eentje een appartement drie hoog in de binnenstad bewoonde, heb ik een tijdje een hond van be hoorlijke omvang gehouden. Een drama vond ik het, voor die hond dan. Zij was er een van het ras dat niet genoegen neemt met een sluimerend bestaan op de schoot of aan de voeten van een baasje. Het beest in kwestie moest ren nen, rollebollen, bokken sprongen maken en vooral zwemmen. Als ik even niet bij de les was tijdens een uitlaat - rondje park ging ze subiet te water waarna ze triomfantelijk blazend haar baantjes trok. Ik kon haar geen ongelijk geven. Maar bij thuiskomst kreeg ze van mij wel een emmer zeep sop om haar oren en daar was ze behoorlijk vies van. Ging ze meteen op het balkon in een hoekje liggen kniezen, het ar me beest. Op een dag was ik met hond op visite bij vrienden elders in de stad. Om hun royale huis lag een ruime tuin waarin een hond van hetzelfde soort als de mijne rondstruinde. Het duurde niet lang of deze hond des huizes zat achter de mijne aan. Ze hadden dikke pret sa men. Ze speelden tikkertje, verstoppertje en Grieks-Ro meins worstelen totdat de pijp leeg was en ze door hun hoe ven zakten. Daarop gingen ze dicht tegen elkaar aan met de tong uit de bek liggen bijko men van het uurtje raggen. Ik zag mijn hond gelukkiger dan ooit zijn. Toen ik daar gewag van maakte, zeiden mijn vrienden dat ze best vaker mocht komen en na een korte stilde zeiden mijn vrienden dat ze haar zelfs wel in en om hun huis wilden nemen. Een week later heb ik mijn hond gedag gezegd en dat viel niet mee. Ze was zo ondu hand wel ongeveer mij% vriendin geworden. HetL de dan ook even voordaft geen last meer had van aandrang hondlief weeib te halen uit die zo diervj delijke omgeving. MaaiL kig voor haar bleek ik tcjji meer hondenliefhebberjt hondenbezitter te zijn. 1 heb ik het gemis maar l|c slijten. En mijn ex-hond tot op hoge leeftijd een ft laten leven geleid in ha^ delijke paradijsje. jd Inmiddels heb ik kindera die willen me toch graaft hond in huis. Het liefst bi als papa heeft gehad, wfr van de foto's. Geen denjt] aan, zeg ik elke keer alsL over beginnen. Niet zol[ voor onze deur een vanju drukste straten van Leitje en achter ons huis een j waar een hond zoals pah heeft gehad de kont naik lijks kan keren. L Het zal niet meevallen,] ik ga proberen deze harte wens van mijn kinderefyi geren. Zolang wij hondL waardig wonen tenminbi wil niet nog een keer dej maken een dartel beesth kooien in de binnenstap Honden horen hier niele de gemeente met een sHi aanlijngebod komt, is tfr Al die bazen die hun bijt huisgenoten maar los cfc] stad laten banjeren, mo» van mij op de bon worijn slingerd. |n En als ik wethouder vajj denaangelegenheden Mo zou ik mijn neus ophalft de demonstratie die de| jes donderdagmiddag oe Stadhuisplein willen hijg Want het merendeel van oproerkraaiers doet ei^v gewoon aan dierenmisil ling. Jaap Visser lisse - De zwagers G. de Jong uit Lisse en R. van Dijk uit Hoofddorp willen een 'speel kasteel' in de Bollenstreek. ,Als je ziet hoeveel kinderen hier wonen, dan vragen wij ons toch af waarom er in de Bol lenstreek nog niet zo'n voor ziening is." Als 'centrumge meente van de streek' zou Lis se de ideale locatie zijn. Ook al omdat de gemeente karig is bedeeld met speelgelegenhe- den. „Kijk maar om je heen. Er zijn drie speeltuintjes, her en der vind je een glijbaan, maar verder heb je niet veel", zegt De Jong. De overdekte hal zou vooral aantrekkelijk moeten zijn voor de iets oudere jeugd. Voor ou ders moeten er goede voorzie ningen komen, geei I1 houten banken, maar tabele zithoeken, met en computers met inti binding. Zo'n hal le|f volgens het tweetal pr evenementen als een 1 - een dag met de kii groep Chipz. 's Avond er line-dance organis kunt er zó veel nog doen", zegt De Jong. De Jong en Van Dijk h gemeente een brief ge met de vraag of ze wil ken aan de komst speelkasteel. De wacht af waarmee zwagers komen. Die wat teleurgesteld in i reactie: „We hadden op iets meer hulp gehd3! AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 dagelijks tussen 9.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Mi Een bingo voor 50-plussers wordt morgenmiddag gehou den in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85. Aanvang 13.30 uur. Donder dag is er in het buurthuis een gratis proefles poweryoga, van 9.30 tot 10.30 uur. In Buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat 49 is don derdag een kinderrommel markt, van 14.00 tot 16.00 uur. Feta organiseert een cursus werelddans voor kinderen. Er zijn twee groepen: 7 en 8 jaar en 8 tot en met 12 jaar. De zes lessen worden gegeven op dinsdagmiddag in het Wacht - gebouw bij de Morspoort. De cursus kost 25 euro. Inlichtingen: tel. 5764089 of www.fetawerelddans.i Voor vrouwen die h< seks meer met elkaar verbinden is er op de gen 14 mei, 28 mei en de driedaagse traininj dialoog. Meer inform; verkrijgbaar bij Wilma31 071-5722344 of via we www.reversal training! In het Diaconessen!) ie maandag 16 mei een ith chtend voor vrouwen borstkanker hebben ben gehad, van 9.301< uur. Bezoekers kunne ringen uitwisselen, vr>e\ stellen en praktische tie krijgen, bijvoorbee e protheses of aangepa: [i ding. |i DUIVEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Peronne. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras H. Koome 1, 7; D. Pardon 2, 8; P. Landesbergen 3; Groenen- dijk/Pikaar 4; P. de M 10. P.V. De Rijnklievers G.H. van der Poel 1,1 10; N. de Groot Zn. Leijden 8.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14