LEIDE Veel minder inbraken in woningen s!.oom:i. -JD wil af van verbod op terrasverwarming Heineken richt marketing REGIO O alternatie! voor RGL rtijft stelen opvolging rijdt naar 1 itevenshof Nieuwe geleidestroken voor blinden in stationshal ntdektocht r hele familie r de duinen Jerking leraad i pel 'De zorgen van de PvdA vinden wij wel prettig' komende jaren op jongeren dinsdag 10 mei 2005 Plaatsvervangend politiechef Waldo de Boer is tevreden over het succes van 'Wessie'-campagne De opvolging van de >te SP-raadsleden Paul Birgitta Dolfing lijkt in jasse te zijn geraakt, ond heeft het afdelings van de SP andermaal noeting gehad met het ige' kandidaat-raadslid ndriks in de hoop dat g afziet van zijn zetel in eenteraad. Maar Hen van geen wijken we- )olfing legden twee we den hun functie neer, e zich teveel tegenge- aelden door een deel achterban. Na hun brak een interne trijd over de te volgen tussen aanhangers ehoudende lijn die Day ng voorstonden en ra- meer op actie gerichte ijdens een - mager be- algemene ledenverga- ok die laatste groep langste eind. Maar de jende op de kieslijst die komt voor de is de behouden is. En hij is vastbera- zijn recht gebruik te ndanks het feit dat royement boven het 'gt- graag voor de SP de zegt Hendriks die zich Is vrijwilliger intensief de SP-hulpdienst. „Ik echte SP-er en denk il in mijn mars heb op ibied. Maar ik sta ach- tieke stijl van Day. Als mij daarom royeert, zetel kwijt. Want die tt op." door Wilfred Simons leiden - Het aantal woninginbraken is in Leiden en Voorschoten vorig jaar spectaculair gedaald. Telde de politie in 2003 nog 821 inbraken, vorig jaar waren dat er 628, een afname met een kwart. Daarmee komt het aantal inbraken per 1000 woningen bijna op acht procent, het gemiddelde van de hele regio Hol lands Midden. Plaatsvervangend chef Waldo de Boer van het district Leiden-Voorschoten verklaart de afname van het aantal in braken uit het succes van de campag ne 'Wessie, uw wijkinbreker'. Samen met bewoners, woningcorporaties en de gemeente neemt de politie maatre gelen om het aantal inbraken terug te dringen. Dat effect is vooral in Leiden goed te zien, zegt De Boer. „In Voor schoten, waar we pas eind vorig jaar met Wessie' zijn begonnen, is de af name veel geringer geweest." Een an dere oorzaak van de afname is de ar restatie van enkele 'veelplegers'. De meeste woninginbraken in Leiden zijn nog altijd te vinden in Leiden- Noord en in het Stationsdistrict. Voor al de buurten rondom het station heb ben te lijden van 'spoorcriminelen', mensen die even uit de trein stappen, een kraak zetten en weer weggaan. In Leiden-Noord 'springt het cijfer er nog wel uit', maar De Boer is toch positief. „Het is veel erger geweest. Het getal valt nu binnen de bandbreedte van wat wij voor Leiden normaal vinden." De daling in het aantal woninginbra ken is in heel het gebied Hollands Midden te zien. Het korps registreerde in 2003 nog 3100 inbraken, vorig jaar was dat gezakt tot 2500. De Boer spreekt van een 'enorme afname' en verwacht dat die trend de komende ja ren aanhoudt. Leiden scoort verhoudingsgewijs hoog als het gaat om winkeldiefstallen en zakkenrollerij. De Boer verklaart dit uit het grote aantal evenementen in de stad. „Die brengen veel mensen naar Leiden, waar criminelen dan weer van profiteren." Ook scoort Leiden relatief hoog op het gebied van 'schennis van de openbare eerbaarheid'. „Dat zien we vooral in het Stationskwartier en in andere delen van de stad waar veel ho reca is. Als gevolg van drank- en drugsgebruik worden de normen toch wat vager en neemt onethisch gedrag toe." Met belangstelling beziet de plaatsver vangend districtschef de groeiende rol van het Centrummanagement. Winke liersverenigingen nemen samen met de politie initiatieven om winkeldief stal terug te dringen. Een voorbeeld daarvan is het alarmsysteem waarmee winkeliers op de Nieuwe Rijn eikaars hulp inroepen nadat een winkeldief stal is gepleegd. In Haarlem, waar een centrummana gement al langer bestaat, registreert de regiopolitie Kennemerland al langer minder winkeldiefstallen. ,,Als het Centrummamanagement inderdaad werkt, dan moeten die cijfers de ko mende jaren gaan dalen", verwacht De Boer. :h Dagbladbus doet Ie Leidse wijk Stevens- Je bemanning van het redactielokaal is op klachten en nieuw- ie wijk, anekdotes en iuurt)verhalen. De itroën staat tussen 13.00 uur bij winkel- "tevensbloem. leiden - Hun werk trekt aardig wat bekijks. In opdracht van NS zijn twee medewerkers van Den Toom Vloertechniek uit Meerkerk bezig met het vervangen van de geleidenstroken voor blinden in de hal van het Leidse station. In de nachtelijke uren hebben de twee vorige week de oude belijning met machines weggestraald en de oneffenheden 'uitgevlakt'. Nu brengen ze nieuwe belijning aan, die met behulp van mallen wordt afgecoat met kunststofhars. Ten behoeve van slechtzienden is de kunststofcoating blauw van kleur en de nieuwe stroken zijn met tien in plaats van zeven lijnen ook breder dan de oude. In totaal wordt rond de 300 meter vloer onder handen genomen. De werkzaamheden in de hal van Leiden Centraal duren minimaal tot volgende week woensdag. Foto: Henk Bouwman Straatsma )e PvdA vindt een ver- ■asverwarming bela- ïaar heeft op 26 april temd met de maatre- VD steunde het plan ir wil bij nader inzien an de regel. „Als de it een voorstel komt, dat van harte steu- gt PvdA-raadslid Paul Ie laatste raadsverga- -jas het terrassenbeleid een hamerstuk. In de inde commissieverga- irden ook geen woor- gemaakt aan de nieu- om terrasverwarming 1 uur 's avonds uit te maatregel is bedoeld om overlast voor buurtbewo ners te beperken. „Ik heb dit stukje indirecte re gelgeving gemist", zegt fractie voorzitter Conny Broeyer. In een webcolumn op de Leidse PvdA-site laakt Broeyer de 'hele bijzondere regel' om terrasver warming voortaan na negen uur 's avonds te verbieden. 'Ik kon mijn ogen niet geloven toen ik dit las.' Ze maakt zich zorgen over een forse toename van regels voor terrassen en het gebrek aan overleg hierover met horeca ondernemers. Zij moeten vóór 20 mei reageren en voor 17 juni een nieuwe terrasvergunning aanvragen. Ze horen voor 1 juli of ze aan alle voorschriften vol doen. Voorheen vielen mobiele (advertentie) Vind je grote liefde Meer dan 1 miljoen serieuze singles! I.eidsch Dagblad kachels onder het terrasmeubi- lair en voor vaste verwarming, bijvoorbeeld bevestigd aan een muur, moesten ondernemers een bouwvergunning aanvra gen. „We trekken nu één lijn", aldus de woordvoerder van de gemeente. „En het wordt zo geregeld dat aan de ene kant de terrassen open kunnen blijven, maar dat aan de andere kant de overlast voor omwonenden binnen de perken blijft." Het is Broeyer ontgaan dat ze zelf op 26 april heeft ingestemd met het voorstel, evenals de rest van de gemeenteraad. „Ik zit in de commissie ruimte en grond, niet in bestuur en veiligheid. Het zou kunnen zijn dat het on derwerp daar wel aan de orde is geweest." Volgens de fractievoorzitter van de PvdA houden burgemeester en wethouders zich niet aan de toezegging om voortaan beter te overleggen met horeca-on- dernemers. „Het ligt voor de hand om eerst te praten met de ondernemers en dan pas de re gels aan te passen. Regelgeving en handhaving moeten sluit stuk zijn van de benadering en niet het begin." De PvdA jaar zorgde er, samen met de VVD, voor dat vorig jaar een aantal regels voor de in richting van terrassen uit de welstandsnota werd gehaald. „Regels over de maximale dia meter van parasols, de minima le ruimte tussen parasols, de verlichting, enzovoorts. Dat amendement is met brede steun aangenomen." Ze kon digt aan om samen met fractie genoot Dick Wijfje, 'ophelde ring te vragen over deze werk wijze' bij burgemeester en wet houders. WD-raadslid Paul Laudy zegt dat het terrassenbeleid voor 2005 'redelijk geruisloos is ge passeerd' in de commissiever gadering van 5 april. Een dis cussie over het specifieke on derdeel 'terrasverwarming' kan hij zich niet herinneren. „Van mij hoeft zo'n regel niet, maar als buurtbewoners erom vragen en je er een stukje overlast mee kunt voorkomen, moet je reëel zijn en dat meenemen. Laudy vindt de plotselinge commotie van Broeyer opmer kelijk, omdat de PvdA als enige partij tegen een verruiming van het terrassenbeleid stemde. „Juist omdat ze bang waren voor overlast. En nu heeft de fractievoorzitter ineens moeite met een maatregel die overlast moet voorkomen. Maar goed, als de PvdA met een voorstel komt om het verbod op terras verwarming te schrappen, zul len wij dat van harte steunen. En ik denk dat andere partijen zo'n voorstel ook wel steunen. Die zorgen van de PvdA vinden wij dus wel prettig." vervolg van voorpagina leiden - Heineken gaat de mar keting de komende jaren rich ten op jongeren, vanaf de leef tijd waarop zij 'wettig alcohol mogen drinken'. Daarmee wil het bedrijf een sterke positie behouden op de bijna verzadig de Amerikaanse en West-Euro- pese biermark ten. Andere drankencon cerns liggen namelijk op de loer met spa waters, vruch tensappen en mixdrankjes om jongeren aan zich te binden. „Het is een periode waarop mensen erg gevoelig zijn voor merken en waarin merktrouw ontstaat", zei be stuursvoorzitter Anthony Ruys gisteravond tijdens een lezing in het Academiegebouw van de Universiteit Leiden. Alleen al dit jaar investeert Heineken 100 miljoen euro in marketing, bij voorbeeld via internet. De bestuursvoorzitter weet dat de combinatie van jongeren en alcohol gevoelig ligt. Belangrijk is dan ook dat de nieuwe 'drin kers' Heineken associëren met matigheid en gezelligheid. Daarbij wordt Ruys geholpen door het feit dat Heineken een Bierbrouwer wil sterke positie in West-Europa en VS behouden 'top premium brand' is voor de bovenkant van de markt, waar veel jongeren bierconsumptie toch eerder zien als 'sociale lijm' dan als een middel om stomdronken van te worden. Ruys denkt bijvoorbeeld aan marketing via universiteiten en aan nieuwe verpakkingen. De Amerikaanse biermarkt wordt be- diend vanuit de brouwerij en in Zoeter- woude en 's- Hertogen- bosch. Jaar lijks stuurt Heineken 75.000 con tainers bier naar de VS en is daarmee de grootste klant in de haven van Rotterdam. Succes op de Amerikaanse biermarkt is daar om belangrijk voor de lokale werkgelegenheid. Ruys vreest niet dat de brouwe rijen in de problemen komen. Juist het feit dat die fabrieken hier staan en niet in de VS, draagt bij aan het succes. 'Ne derlands fabrikaat' is een es sentieel onderdeel van de merkbeleving. Produktie in de Verenigde Staten is daarom uit gesloten. „Het valt een Ameri kaan niet uit te leggen dat hij voor een Heineken-biertje twee keer zoveel betaalt dan voor zijn lokale bier, als hij weet dat het bij hem om de hoek wordt gemaakt." vervolg van voorpagina leiden - Een groot aantal maat schappelijke organisaties, on der aanvoering van de Stichting openbaar vervoer op maat (Stoom), heeft de gemeente raad vier alternatieven voor het Leidse deel van de RijnGouwe- Lijn (RGL) aan de hand gedaan. Binnenkort moeten de raadsle den een besluit nemen over de exacte inpassing van het tracé door de stad. De opstellers van de brief hopen dat de raad het in 2002 genomen besluit om de RGL dwars door de binnenstad voeren in heroverweging durft te nemen. Stoom doet een aantal, volgens eigen zeggen snellere en goed kopere suggesties, die de Rijn- GouweLijn door de binnenstad overbodig zouden moeten ma ken. De RGL tussen station Lammenschans en het Centraal station over bestaand spoor, gecombineerd met een vol waardige intercityverbinding tussen Leiden en Utrecht. Of een nieuw buslijnen plan voor de gehele Leidse regio, waarbij een onderscheid wordt ge maakt tussen het busverkeer in de binnenstad- het aantal bus sen in de Breestraat zou gehal veerd moeten worden- en de streekbussen voor het station. Het derde alternatief van Stoom is de aanleg van snelle busver bindingen, een zogeheten bus tangent, tussen de Leidse regio en de kust. Tot sloot oppert Stoom om kleinere en milieu vriendelijke bussen voor het binnenstadsvervoer in te zet ten. Alle voorgestelde alterna tieven zijn door Stoom uitge werkt en toelicht. Gisteren viel de brief met be zwaren tegen het voorgenomen besluit en de voorgestelde alter natieven in het postvakje van de Leidse gemeenteraad. Het schrijven is meeondertekend door de Fietsersbond, de Leidse afdeling van Rover (de belan genorganisatie van reizigers), Milieu Defensie, 3VO en de be sturen van de wijkverenigingen van de Burgemeester- en Pro- fessorenwijk, Tuinstad-Staal - wijk, Leefbaar Zuidwest en de Pieters-Academiewijk en Le vendaal-West. Volgens de briefschrijvers heeft de gemeenteraad in 2002 een besluit over de RijnGouweLijn door de binnenstad genomen 'onder tijdsdruk en op basis van destijds beschikbare infor matie'. De diverse organisaties stellen in hun brief onomwon den dat inmiddels duidelijk is 'dat de RijnGouweLijn op geen enkele wijze verantwoord door het historische centrum kan worden aangelegd'. De kritiekpunten van de Stoom richten zich met name op de veiligheid en het veronderstelde aantal reizigers. Daarbij denken de bezwaarmakers vooral aan fietsers omdat hun veiligheid met name in de Breestraat -een hoofdfietsroute- niet gewaar borgd kan worden. Ook de ge meentelijke aanname dat de RGL juist extra mensen naar het openbaar vervoer zou lok ken, bestrijdt Stoom in haar brief aan de raad. „Door de ge dwongen overstap van bus naar lightrail, zullen veel OV-reizi- gers afhaken. Daarmee onder vindt de economie van de bin nenstad eerder schade dan voordeel van de RijnGouwe Lijn." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 2fja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) Naam:OU V Adres Postcode Plaats Telefoonnr (l.vm bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso. BVP4 Stuur de bon in een ongefran keerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 18OO VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersservice*?hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl. Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens m de colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13