BNN zet gezichten in uitverkoop MEDIA BN-ers in touw voor nationale donoractie Lucille Werner: leven met een 'trendycap' Ludieke actie kleinste publieke omroep is 'signaal aan De Mol' De omroep van de toekomst TROS: 'Projecten Ten des Hommes onvindt Omroepen op 3 willen één leiding Hilversum - De omroepen van Nederland 3 - Vara, VPRO en NPS - willen één gezamenlijke directeur, zodat ze beter een vuist kunnen maken tegenover netcoördinator Lennart van der Meulen. Dat zei VPRO-direc- teur Peter Schrurs gisteren in de Volkskrant. Van der Meulen wil 40 procent van de program ma's op 3 vervangen door op jongeren gerichte uitzendingen. Dat kost onder meer TV3 (NPS) en Vara Live de kop. Ook de zondagavond van de VPRO wordt aangepakt, maar de net coördinator weet nog niet hoe. 'Belgen kopen Noordzee 100.7' Hilversum - De commerciële radiozender Noordzee 100.7 FM zou zijn verkocht aan Belgi sche investeerders. Dat meld den 'welingelichte bronnen' zondag in het Avro-programma Antenne 2. De zender van lohn de Mols Talpa legde in 2003 nog 80 miljoen euro neer om acht jaar op de FM te kunnen uitzenden. Talpa ontkent de verkoop. De laatste week gaan ook sterke geruchten dat Talpa het succesvolle Radio 538 zou willen kopen. Talpa mag echter niet Noordzee FM én Radio 538 beziten. Verkoop van Noordzee zou dat probleem oplossen. Ook Wall Street Journal op tabloid londen - De Wall Street Joumal Europe gaat over naar tabloid. Uitgever Dow Jones meldde gisteren dat de Europese editie van het Amerikaanse financiële dagblad vanaf oktober op het kleine formaat zal verschijnen, evenals de Aziatische. Beide edities gaan bovendien nauwer samenwerken. Dow Jones hoopt zo 9 procent te kunnen besparen op de kosten. Steeds meer kranten gaan over op ta bloid. In Nederland was Het Parool de eerste, gevolgd door Trouw en in dé nabije toekomst het nieuwe AD. BNN leidt elftal voetbalnono's op Hilversum - Atletico Ananas. Zo heet een programma dat BNN van 13 juni tot en met 2 augus tus gaat uitzenden, waarin jon gens die niets met voetbal heb ben worden getraind door een ex-intemational. Die moet het elftal voetbalnono's omvormen tot een geoliede voetbalmachi ne. Aan het einde van de reeks gaan de spelers het opnemen tegen een topclub. Om in dat duel niet helemaal weggespeeld te worden, krijgen zij drie maanden de tijd om te trainen en oefenwedstrijden te spelen. DINSDAG 10 mei 2005 hilversum/anp - Omroep BNN doet zijn presentatoren in de uit verkoop. Via advertenties in de Spits, billboards langs de weg en spotjes op tv en radio, worden onder anderen Katja Schuurman, Bridget Maasland en Patrick Lo- diers aangeboden voor 10 mil joen euro per persoon. De uitverkoop is volgens BNN bedoeld als ludiek signaal naar Tien, de nieuwe zender van John de Mol. Een van de bill boards staat voor de deur van het kantoor van de nieuwe zen der van De Mol. Voorzitter Lau rens Drillich van BNN zei giste ren nog geen telefoontje te heb ben gehad van Tien om over de prijs te praten. De actie loopt drie dagen. „Ik heb het idee dat Nederland gek is geworden. Presentatoren worden voor hoge prijzen weg gekaapt en anderen willen dan ook een hoger salaris", zegt de voorzitter. BNN refereert aan de woorden van wijlen voorzitter Bart de Graaff: Je hebt principes en je hebt vaste lasten. BNN is naar eigen zeggen niet alleen de kleinste, maar ook de armste omroep. Daarom wordt met de uitverkoop van de pre sentatoren geprobeerd geld te verdienen. Iedereen kost 10 miljoen euro, op Jeroen Pauw na: hij staat voor een 'midlife prijs' van 5 miljoen in de etala ge. Voor cabaretgroep De La ma's geldt een speciale aanbie ding: vijf voor de prijs van vier. De Mol heeft met het wegkopen van bekende gezichten bij di verse omroepen nogal wat on rust veroorzaakt in Hilversum. Vooral de bekendmaking dat Kopspijkers-presentator Jack Spijkerman dat hij naar Tien wil overstappen zorgde onlangs voor een golf van emoties. De Vara, bij wie Spijkerman nog twee jaar onder contract staat, liet weten hem aan de geldende afspraken te zullen houden. De omroep overlegt momenteel met de presentator over een uitweg üit het probleem. Hilversum - Ze was dertien toen bij haar hart een ruis werd ontdekt. Carolien bleek te lijden aan cardiomyopathie, een zieke hartspier. Veel later, na de geboor te van haar zoon kreeg ze daardoor ern stige hartritmestoomissen. Doodziek was ze, toen ze op de wachtlijst voor een harttransplantatie werd gezet. Die trans plantatie betekende voor haar een twee de leven, zo vertelt ze vanavond in Hart voor een ander, De Nationale Donorac tie bij SBS 6, gepresenteerd door Milika Peterzon, Cilly Dartell en Marlayne Sa- hupala. In het programma vragen mensen die op dit moment op een orgaantransplan tatie wachten, maar ook nabestaanden, getransplanteerden en Bekende Neder landers, de kijkers om vast te leggen of zij na hun dood orgaandonor willen zijn of niet. Deze week kreeg ieder huishou den al een registratieformulier van de Hartstichting en de Nierstichting in de bus waarin mensen dit kenbaar kunnen maken. Tijdens het programma kunnen kijkers met het telefoonteam van Bekende Ne derlanders - onder anderen Nigel de Jong, Anita Witzier en Esther Duller - bellen om te verklaren dat ze zich laten registreren. Ook voor vragen over or gaandonatie kunnen ze bij hen terecht. De Hilversumse studio is verder gevuld met betrokkenen: nabestaanden, men sen die hopen op een orgaan, of mensen die net getransplanteerd zijn. Ook zijn er portretten te zien van mensen die een transplantatie van dichtbij hebben mee gemaakt. „Ondanks allerlei acties in het verleden zijn zo'n acht miljoen mensen nog steeds niet geregistreerd bij het Donor- register", aldus Els Rientjes van produ cent IdtV, die samen met Mare Feller van Medical Multi Media Productions het programma in nog geen drie weken in elkaar timmerde. „Het programma is er niet op gericht nieuwe donors te wer ven", benadrukt Rientjes. „Het gaat er om dat mensen kleur bekennen en dui delijk maken wat ze willen." Feller: „Voor de artsen is vervelend dat zij de nabestaanden van iemand die net Van links naar rechts: Marlayne Sahupala, Cilly Dartell en Milika Peterzon. Foto: GPD gestorven is moeten vragen of zij de or ganen van die overledene willen afstaan. Dat is altijd een gênant moment. Als een arts een registratie uit de computer kan vissen is dat meteen duidelijk. Daarbij worden de nabestaanden van iemand die niet is geregistreerd op zo'n emotio neel moment opgezadeld met een be hoorlijke zware kwestie." De registratie-actie vloeit direct voort uit aandacht voor orgaandonaties na het recentelijk afketsen van een wetsvoorstel voor een nieuw donatiesysteem, dat er voor moest zorgen dat er meer donors komen. Volgens het afgewezen voorstel staat iedere Nederlander organen af na zijn dood, tenzij schriftelijk is vastgelegd dat hij of zij dat niet wil. Feller: „In Den Haag werd vervolgens het plan geop perd om een tv-programma aan de pro blematiek te wijden. We hebben een programmavoorstel gemaakt en daar mee de overheid benaderd. Patiëntenor ganisaties die een relatiê hebben met donorschap, hadden ook al een actie opgezet om de registratie te verbeteren. Zo vielen onze plannen samen." De kijker hoeft overigens niet bang te zijn dinsdagavond in een poel van ellen dige gevallen te belanden. Het program ma is vooral 'intermenselijk', aldus Ri entjes: „We willen de verhalen vertellen van mensen die er direct mee te maken hebben, maar het is uitdrukkelijk be stemd voor een breed publiek en laagd rempelig." Niet al te zwaar dus, al laat het onder werp nauwelijks luchtigheid toe, en zijn sommige verhalen best emotioneel, zo geven de makers toe. Rientjes: „Een man die bijvoorbeeld een nieuw hoorn vlies heeft gekregen vertelt hoe hij voor het eerst zijn kinderen weer zag. Zulke verhalen geven deze actie wel echt een gezicht." Feller: „Veel mensen hebben wel een mening over orgaandonatie maar on dernemen geen actie. Je moet je even in je eigen sterfelijkheid verdiepen, en daar hebben mensen vaak geen zin in. Maar toch is het heel belangrijk om dat even wel te doen. Onze doelstelling is dat het aantal registratieformulieren dat wordt teruggestuurd groter is dan normaal. En 'normaal' is meestal heel weinig. Bij een eerdere, soortgelijke actie kwam nog geen tien procent van de formulieren te rug. Als we dat aantal kunnen opkrikken van gering naar aanzienlijk, is dat al ge weldig." Monique Brandt Hart voor een Ander: De Nationale Do noractie, 20.30 uur via SBS 6 Lucille Werner is de enige tv-pre- sentatrice in ons land met een li chamelijke handicap. Duizenden brieven ontving ze daarover, wat haar inspireerde tot het schrijven van een autobiografisch boek, Het leven loopt op rolletjes. Dit najaar hoopt ze bovendien met een Mis(s)-verkiezing voor vrou wen met een lichte handicap op tv te komen. door Jacques Hendriks huizen - Duizenden brieven ontving Lucille Werner in de loop der jaren. Vooral van men sen die gehandicapt zijn, net als zij. Door zuurstofgebrek bij de geboorte loopt ze mank. 'An ders', noemt ze het zelf. „In die brieven kreeg ik vaak het verwijt dat ik mezelf in bescherming nam, mijn handicap verborg. Ik stond achter een desk, zat ach ter een bureau. Nooit kwam ik lopend in beeld. 'Hallo, kom eens uit de kast, dat zou het voor ons ook makkelijker ma ken. Dat zelfs Lucille Werner van 'Get the picture' iets man keert', schreven ze. Dat verwijt heb ik me aangetrokken. Ik had altijd al wel geweten dat ik een keer mijn statement zou ma ken. Nu was het tijd om dat ook te doen." In het boek vertellen Werner, en onder anderen ook haar moeder en zus, over de weg vanaf de moeizame bevalling naar de vrouw die ze nu is. Over hoe ze op school door pestende jongens omgeduwd werd. Hoe leerkrachten haar door hun gebrek aan tact pijn lijk bewust maakten van het feit dat ze anders was dan de ande re kinderen. Maar ook hoe ze bleef lachen naar iedereen en bleef vechten om 'normaal', maar vooral ook leuk gevonden te worden. „Ik ben heel eerlijk, open en bloot in mijn boek. Niet zielig, want dat ben ik ook niet." Ze komt in haar boek over als een sterke, regelmatig zelfs ei genwijze persoonlijkheid, maar moet ook wel eens de wanhoop nabij geweest zijn. „Toch heb ik nooit huilend op mijn kamer gezeten, roepend 'ik wil het niet, ik wil het niet'. Omdat ik Lucille Werner presenteerde haar boek vorige week in Den Haag aan premier Balkenende. Foto: ANP/Juan Vrijdag als kind al doorhad dat mijn handicap ook een middel was waar ik iets mee kon. Een tooi. Ik heb nooit gezegd dat ik on danks mijn handicap ver ben gekomen, het is ook dankzij mijn handicap." In haar boek geeft ze daar een mooi voorbeeld van. Toen ze het programma Shownieuws presenteerde, mocht ze in Lon den David Bowie interviewen. Iedere journalist kreeg tien mi nuten. Door met haar handicap te 'flirten', en door er al lopend een schepje bovenop te doen, viel ze op bij Bowie. Uiteinde lijk mocht ze hem als enige geen tien, maar twintig minu ten interviewen. Bijzonder voor Lucille was dat ze voor het boek haar eigen moeder interviewde. „Ik had nooit met haar gesproken over mijn handicap. Heel gek, heel ontroerend ook. Mijn moeder zei dat ze heel veel dingen uit mijn jeugd niet heeft geweten. Vroeg waarom ik er nooit over was begonnen. Maar zoiets kun je niet uitleggen aan een ander. En dan nog? Moest ik vertellen dat ze op school mijn orthope dische schoenen niet mooi vonden, dat ze me Smurf X noemden in de brugklas? Moest zij voor mij ingrijpen? Nee, ik moest het zelf oplossen, ik wil de de maatschappij in en moest er zelf voor zorgen dat ik geac cepteerd werd. En vooral dat mensen me leuk vonden en vinden zoals ik ben." Dat laatste, het leuk gevonden worden, het entertainen, dat heeft ze van haar vader. „Mijn vader vond het ook heer lijk om op een podium te staan. Maar aan de andere kant was ik op de middelbare school een clown en een rebel om stoer ge vonden te worden. Om de aan dacht op andere dingen te fo cussen, niet op het zielige. Maar als ik normaal had gelo pen, had ik dit vak zeker ook geambieerd." Voordeel De positieve boodschap in het over het algemeen vrolijke, luchtige boek van Lucille Wer ner is dat een handicap juist een voordeel kan zijn. „Het geeft je extra kracht en doorzet tingsvermogen om iets te berei ken. Je hebt je handicap al, dan moet het niet zo zijn dat je ook nog eens keer afgewezen wordt. Ik zou iedereen met een handi cap willen aanraden het niet in een sollicitatiebrief te vermel den. Niet omdat je je moet schamen, maar omdat het er niet toe doet. Een werkgever moet juist blij zijn, want door die ingebakken gedrevenheid van een gehandicapte krijgt hij heel veel terug." Hoho, jij hebt makkelijk praten, zal menigeen denken. Je hebt slechts een lichte handicap, hebt een leuk koppie, bent vlot gebekt. „Ik ben echt niet zo maar van de straat geplukt van wege dat leuke koppie. Het is ook voor mij een enorme strijd geweest, met diverse hobbels en teleurstellingen. Maar ook die zijn zinvol, want des te gro ter is de bevrediging als het daarna wel lukt. Laat je vooral ook niet betuttelen. Ik ben zo blij dat ze dat bij mij thuis nooit gedaan hebben. Als het kan, doe het dan zelf. Zoek naar je mogelijkheden, zoek naar je droom, daar word je gelukkig van." Dat is ook de strekking van haar boek. Een ideaal script voor een Hollywood-film? Dat heeft ze al van meer mensen gehoord. „Het zielige meisje met haar benen in de beugels en dan ook nog een beugelbekkie omdat ik een spleetje tussen mijn tanden had, werkt zich op tot bekende Nederlander... Ja echt, ik had ook nog eens een beugeltje. Op een gegeven moment was alles ijzer bij mij, ik kon toen echt niet door de controle bij Schip hol. Maarre, even serieus, ver filming? Daar denk ik echt nog niet aan, joh, eerst moet ik dat boek maar zien te verkopen. Daar ben ik al nerveus genoeg over." Een ander project, dat moet aansluiten bij haar boek, is het maken van een reeks tv-pro- gramma's rond de Mis(s) Ver kiezing 2005 voor jonge vrou wen met wie 'iets mis is'. Ze zoekt nog een omroep die het programma dit najaar uit wil zenden. Een idee dat vanzelf sprekend nogal wat stof heeft doen opwaaien. „Ik vind het leuk om met zoiets te stoeien. Kan je het maken om mensen met een zichtbare handicap achter elkaar over een podium te laten hobbelen? Ik vind van wel. Zodra iemand zegt dat het apies kijken is, heeft die per soon dus een verkeerd beeld van een handicap. Wij zijn geen apies, we zijn volwaardige indi viduen en zeker geen aparte groep." „Waar komt dat toch vandaan, vroeg ik mij af tijdens het schrijven van het boek? Blijkt dat deze misvatting al zo oud is als de mensheid. Zelfs in de Bij bel (Leviticus 21.1-21) worden gehandicapten als inferieur be schouwd, mogen ze geen offers brengen aan God. Van dat woord 'gehandicapt' moeten we trouwens ook af, het imago moet opgepoetst worden. Van daar dat ik het in mijn boek tot 'trendycap' omgedoopt heb. Dit zijn heel spannende dingen om mee bezig te zijn, maar ik voel me verplicht dit te doen. De samenleving móet wakker geschud worden. Een relletje schoppen en een platform cre- eren voor wat discussie vind ik dan wel leuk. Daarna ga ik weer normale programma's maken. Nou ja, zeg ik het zelf: 'norma le'. Schandalig." Lucille Werner: Het leven loopt op rolletjes, Uitgeverij Bruna, 14,95. www.lucillewerner.nl Hoe ziet de publieke omroep van de toekomst er uit? Die^g stellen we hier aan bekende en minder bekende Nederlariedi allemaal iets met de omroep hebben of hadden. Vandaa^S- Rooijakkers, presentator van Peking Express op Net 5. „De omroepverenigingen kunnen weg. Je werkt als om roepmedewerker straks ge woon voor een net. Ik denk dat de verenigingen eerder contraproductief werken dat dat ze een meerwaarde ople veren. Door het stelsel zoals we dat nu kennen, zit er in Hilversum een enorm mid denkader, dat voor het over grote deel kan worden wegge sneden. Daar bespaar je veel geld mee, dat je vervolgens in kwalitatief goede, mooie pro gramma's kunt steken. Die kwaliteit is erg belangrijk. De mensen bij de publieke omroep, zouden best wat meer mogen staan voor wat ze kunnen. Toen de eerste gelui den kwamen dat John de Mols Tien in de maak was, zag ik ei genlijk alleen een soort af- wachtendheid, zo van: wat gaat dit nu weer voor mij be tekenen. De laatste tijd wordt er wel wat meer gereageerd, maar ik zie nog geen echte strijdvaardigheid. De publieke omroep moet staan voor waar ze sterk in is, en inzetten op kwalitatief hoogstaande programma's. Die zijn er namelijk wel. Ze moet uitdragen dat ze daar trots op is, en de kijker laten weten waar, wanneer en hoe die kwaliteit te vinden is. De strijd is niet al beslecht, alleen maar omdat De Mol komt. Het kan best zo zijn dat hij vooral een concurrent wordt voor de andere eommerciëlen, en dat de publieke omroep de derde hond is, die er met het been vandoor gaat. De invloed van Den Haag mag ook minder, want de politiek is minstens net zo schuldig aan de problemen als de om roepverenigingen. Elke vier jaar weer hebben we een nieuwe Kamer en een nieuwe Art Rooijakkers nj( Foto: GPD/Phil Nijhuisjk regering, met andere^ voerders en een and&an secretaris. Die bedenjer iets nieuws, en dan gis_ opeens weer 180 gra^ andere kant op. Een qc dige omroep die een^ tiecontract heeft met{ e heid, zoals in België, 1 een goed idee zijn. ja| Maar ik vind dat die V( óók een prestatieconfgi zijn personeel moet Onderaan de markt hele tritsen talentvol^ ren op tijdelijke rotc<jj£ jes, die maar niet vei| men omdat Hilversuj dichtgeslibd met met niet of niet goed pres* Het personeelsbeleid echt schandalig. Jonj0f: sen die echt iets kunn. den van omroep naai12 gejaagd, omdat nienj^j dienst neemt. Daarop, dat er niet alleen mon^ den geïnvesteerd in 4* teit van de programing maar ook in het persM< leid. Dat mag best wï 2 commercieel." Reageren? media@hi Patrick van den Hurk{ hilversum/gpd - Projecten van de hulporganisatie Terre des Hommes in het zuiden van Sri Lanka voor de slachtoffers van de Tsunami zijn ter plekke on bekend. Dat liet het TROS-programma Radar gisteravond zien. Volgens Terre des Hommes bestaan de projecten wel degelijk, maar harde bewijzen kan de hulpor ganisatie niet leveren. In Nederland werd ruim twee honderd miljoen euro voor de slachtoffers opgehaald. Een deel daarvan wordt in Sri Lanka besteed. Radar vroeg bij het Ro de Kruis, Cordaid, Novib en Terre des Hommes een over zicht van de hulpprojecten in Sri Lanka en controleerde ter plekke een deel van de lijst. Bij de steekproef te. des Hommes als s|S de bus. Radar wis( van lokale autoritei! kei project te vindei Radar-eindredacteuF Hertsenberg is veil de lauwe reactie va^r Hommes, die in deFi laat weten dat de loPj] teiten blijkbaar hur^ goed doen als ze 11)3 projecten weten. ,ge dat hun projectef' hebben ze acht fq -j stuurd die overalir kunnen zijn. Vidi51 zou er ook zijn, ma£j ten we dan kopen. hun plicht het publh l meren over de juli' hun projecten. KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. PSV-AC Milan NOS 2. AZ-Sporting Lissabon NOS 3. Studio Sport (zo 19 u) NOS 4. Journaal (zo 20 u) NOS 5. Postcodeloterij milj .jacht TROS 6. Spoorloos KRO 7. Liverpool-Chelsea NOS 8. Vermist TROS 9. Goede tijden slechte tijden RTL 4 10. Blik op de weg AVRO Top 10 meest bekeken kinderprogram 1. Totally spies! 2. Spongebob squarepants 3. Bende van vijf 4. Braceface 5. Fairly odd parents 6. What's with Andy? 7. Shinchan 8. Zoop 9. Adv. of Jimmy neutron boy 10. Jeugdjournaal Marktaandelen in Jetix 5 Nickelodeon 11 Jetix Jetix r Nickelodeon r Jetix K Jetix Nickelodeon Nickelodeon NOS Nederland 1 12,7 (12,2) Nederland 2 19,3 (23,4) Nederland 3 9,4 (6,5) RTL 4 15,2 (16,8) RTL 5 4,1 (3,3) Yorin 5,4 (5,1) SBS 6 10,1 (9.9) NET 5 5,4 (4,9) Veronica 3,5 (3,6) I I I De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk-1< onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkl De lijst met meest bekeken kinderprogramma's best kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staart] aandelen van vorige week. i

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10