Shanghai opent 'Koekenhof met Nederlandse hulp Thé Lau heeft bloedhekel aan mentaliteit schnabbelaar Kikkergif, wonderlijk exportmiddel indianenstam Alles inclusief aan Turkse zuidkust, ook de buikloop anghai is steeds meer een internationaal handelscentrum. Foto: EPA ZATERDAG 7 MEI 2005 De net geopende Flower Port in Shanghai kan zich als bloementuin nog niet echt meten aan de weelderige Keukenhof in Lisse. Maar voor Chinese toeristen is het nu al een geweldige attractie, compleet met molens, paviljoens, theehuizen en - met dank aan de Bollenstreek - 3,2 miljoen tulpen. Foto: Publiciteitsfoto China op bollentoer De kleurige Bollenstreek is hot bij Chinezen. En hoewel een uitstapje naar de Nederlandse bollenvelden en Keukenhof in Lisse voor steeds meer Chinese toeristen haalbaar is, komt het gros van de 1,3 miljard Chinezen niet over de grens. Voor copycat China is dat geen probleem. Halen ze Keukenhof toch gewoon naar eigen land? door Saskia Buitelaar uit Hillegom, doet al enige jaren zaken in China. Om de markt in Azië te bedienen heeft hij inmiddels een verkoopbureau in Shanghai opgericht en voor de cursussen in het Sidhoc stelt hij regelmatig bollen beschikbaar. Voor de Flower Port leverde hij diverse soorten. „Ze zeiden: doe maar wat er in Keukenhof staat." Hoewel het Chinese park ook volgens hem nog niet kan tippen aan 'onze Keukenhof, neemt Lommerse wel zijn petje af voor de Chi nezen. Als ze wat in hun hoofd hebben, dan komt het er ook. Dan komt er geld en komen er mensen en staat zo'n park er gewoon binnen een paar jaar. Daar heb ik wel bewondering voor." Keerzijde De Chinese belangstelling voor de Ne derlandse bloemencultuur mag dan op groot enthousiasme van de bollensector rekenen, risico's om de markt uit handen te geven, is een keerzijde. Nu profiteren Nederlandse ondernemers nog van de Chinese bollengekte, waardoor miljoe nen producten uit de Bollenstreek rich ting Azië worden gestuurd. Maar de Chi nezen in het Sidhoc hebben goed opgelet en zorgen - met dank aan Nederland - nu voor een explosieve groei van bollen teelt in China zelf. Shanghai streeft ernaar op termijn een eigen bloemenveiling en handelscentrum op te zetten voor de handel van Chinese bloemen en bloembollen, vertelt Hong van het Nederlands consulaat. Nu vindt die veiling veelal in Nederland plaats, wat betekent dat de bloemen vanuit China naar Nederland worden gevlogen, waar na ze verder worden verspreid in Europa. Of, in het uiterste geval: terugkeren naar China. Een tamelijk omslachtige metho de, vindt Hong. En bovendien: ,,De bur gemeester van Shanghai wil dat zijn stad de vierde grootste bloemenproducent van China wordt." Vooralsnog bevindt het kloppend hart van de Chinese sierteelt zich in de zuid westelijke provincie Yunnan rond Kun ming, de stad waar het door de gunstige ligging boven zeeniveau en zachte tem peraturen eeuwig lente is. Yunnan expor teert zijn bloemen vooral naar andere landen in Azië, maar omdat de kwaliteit van de producten de laatste jaren sterk is toegenomen, zal in de toekomst ook uit voer naar Europa en de Verenigde Staten plaatsvinden, verwacht het Nederlandse ministerie van LNV. Gevaren Voorzitter Jaques Langeslag van de Ko ninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB) ziet voor zijn sector desondanks weinig gevaren. Hij verwacht dat de Chinese producenten zich vooral zullen richten op hun lokale markt van 1,3 miljard consumenten. Ne derlandse expertise kan daar in zijn ogen alleen maar een positieve bijdrage aan le veren. „Want als China goede producten levert, heeft dat een gunstige uitstraling op onze sector." Bovendien blijft Neder land koploper op het gebied van pro ductontwikkeling, is zijn stellige overtui ging. „Het ontwikkelen van een nieuwe tulp kost 25 jaar, met een nieuwe lelie ben je zo tien jaar bezig. De Chinezen hebben nog een lange weg te gaan als ze ons met nieuwe producten naar de kroon willen steken." Wel kan Langeslag zich voorstellen dat op termijn de productontwikkeling in Nederland plaatsvindt en de productie (goedkoper) in China. Maar niet voordat goede afspraken zijn gemaakt over be scherming van het kwekersrecht. Want niemand brengt zijn nieuwe tulp naar China met het risico dat de kopieerex perts er met de technologie vandoor gaan. Gesprekken over het kwekersrecht tussen de Chinese en Nederlandse over heid zijn volop gaande en de Chinezen zijn bereid om goede afspraken te ma ken, meldt LNV. Langeslag: „Er zit schot in. Maar voordat de wetgeving daarover volledig is gerealiseerd en wordt nage leefd door elke niet-Engelssprekende te ler in alle uithoeken van China, ben je wel een paar jaar verder." Zie ook elders ii deze bijlage: Booming busi ness tussen Shanghai en Randstad Keukenhof is niet bang voor de Chinese concurrentie. Dit seizoen ontvangt het park opvallend veel Chinese journalisten van kranten, reisgidsen en ook een televisiestation met een bereik van 120 miljoen Chinezen. Foto: Dick Hogewoning Shanghai Flower Port, zo noemen ze het bloemenpark dat dit voor jaar is geopend buiten het stads centrum van China's havenstad. Op het terrein van 28 hectare groot zijn met Ne derlandse hulp miljoenen bollen geplant. De Flower Port oogt nog wat kaal dit eer ste seizoen, zeker vergeleken bij de weel derige Keukenhof. Maar met het planten van volwassen bomen en de bouw van drie molens en een bescheiden kopie van het Opera House in Sydney, is een goede poging gedaan van het park een echte at tractie te maken. Daar mag Nederland ook best een beetje trots op zijn. Een jarenlange samenwer king tussen de Nederlandse en Chinese overheid in het trainings- en demonstra tiecentrum Sidhoc ligt aan de basis van het bloemenpark. De afgelopen zeven jaar hebben deskundigen uit onder meer de Bollenstreek een bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van de tuinbouw in de regio van Shanghai. Een kennisuitwisse ling, met vruchtbare handelscontacten in het kielzog. De Chinezen kunnen het nu verder zelf, vindt het Nederlandse ministerie van landbouw, natuur en visserij (LNV), dat zich onlangs heeft teruggetrokken uit het Sidhoc. Het bloemenpark mag dat gaan bewijzen. Nick Y. Hong, projectleider tuinbouw bij het Nederlandse consulaat in Shanghai, heeft daar alle vertrouwen in. Het park wordt volgens hem een groot succes, zowel voor tuinbouwers die ken nis komen opdoen, als voor Chinese toe risten op zoek naar Europees schoon of ter voorbereiding op een reis naar Neder land. De drijfveer voor het bezoek is in alle gevallen dezelfde: „Chinese lóve flo wers." Hong is zichtbaar trots als hij spreekt over de kilometer lange, gemen de bloemenavenue, de Chinese dieehui zen en de 3,2 miljoen tulpen in het park. Volgens hem een exacte kopie van 'the Koekenhof. Maar hier wil het bloemenpark in Lisse toch even wat rechtzetten: Keukenhof heeft niets met de Flower Port in Shang hai te maken. Het park waarmee Shang hai zich wil promoten, lijkt vooral mee te liften op de internationale naamsbe kendheid van de bloementuin in Lisse. En daar is niets op tegen, zegt Keuken hof, maar graag wel in overleg. Eervol Tuinarchitecte Jacqueline van der Kloet, die als beplantingsadviseur namens Keu kenhof betrokken is bij een groot project in Oost-China, kijkt er niet van op. China heeft de bloementuin ontdekt, zeker nu de expertise in eigen land zich in hoog tempo ontwikkelt. „We krijgen tegen woordig iedere week wel een aanvraag van een Chinese stad die ook een soort Keukenhof wil en ons vraagt om advies over het gebruik van de bollen en het ontwerp van het park." Van der Kloet en haar Nederlandse collega helpen in She nyang, waar een park wordt beplant dat in mei volgend jaar een internationale bloemenexpositie houdt, a la Floriade. Een gigantisch project, volgens Van der Kloet. Vooral bedoeld voor Chinese toe risten en bezoekers uit omliggende lan den die tussen de internationale tuinen in Shenyang hun eigen tuincultuur kun nen terugvinden. Eervol natuurlijk, wan neer je als Nederlandse expert wordt ge vraagd te helpen bij een project dat wordt beschouwd als voorproefje op de Olympische Spelen in Peking (2008) en de World Expo in Shanghai (2010). Maar kan Keukenhof die toeristen uit Azië niet beter naar Nederland lokken? Niet nodig, volgens Adelaide Tak, ver koopcoördinator in het Lissese park. Ze komen toch wel.Azië is duidelijk een groeiende markt. Tot nog toe zag je voor al Japanners in Keukenhof, maar sinds kort komen er ook veel Chinezen en dit jaar opvallend veel Chinese pers. Laatst een groep journalisten van vijfbladen, daarna een paar die een reisgids over Eu ropa schrijven. En morgen komt een tele visieploeg opnamen maken voor een te levisiestation met een bereik van 120 mil joen Chinezen. Kijk, dan gaat het hard." Het is ze allemaal te doen om één bloem: de tulp. „Wij willen trots onze orchidee- en laten zien, maar daar komen ze niet voor. Horen over de tulp, schrijven over de tulp, op de foto met de tulp. En vooral die eindeloze bollenvelden, die kennen ze daar niet." Expertise Niet alleen vanuit Keukenhof gaat exper tise richting China. Voor het Flower Port- project schakelden de Chinezen de hulp in van Co Buschman uit Lisse. Busch- man, werkzaam bij het Internationaal Bloembollen Centrum in Lisse, reist in zijn vrije tijd regelmatig af naar Shanghai om in het Sidhoc lezingen te geven over de bolbloementeelt. De projectorganisa tie van de Flower Port kon zijn deskun digheid goed gebruiken en vroeg hem te helpen met de inrichting van het park. „Ze hadden nog allerlei technische vra gen: wat is de juiste manier van planten, hoe diep stop je bollen in de grond en hoe kun je ze het best bewaren? Uitein delijk heb ik zo'n zeventig mensen aan gestuurd bij het planten van de bollen." Omdat het wekenlang regende tijdens en na de planttijd was Buschman even bang dat het park niet op tijd zou bloeien. Maar met de verzopen velden blijkt het reuze mee te vallen; het park staat er kleurig bij.Al kan het zich nog niet me ten met Keukenhof. Maar dat is natuur lijk een oud park dat zich ook door de ja ren heeft moeten ontwikkelen. Over een paar jaar ziet de Flower Port er al heel anders uit." Goede kans dat bezoekers in Shanghai Nederlandse gewassen zien bloeien, want twee bedrijven uit de Duin- en Bol lenstreek hebben samen zo'n beetje de helft van de bollen voor het park gele verd. Edwin Groot, verkoper bij Steen voorden uit Hillegom, heeft het resultaat van zijn handel onlangs nog bewonderd. „Het staat allemaal te bloeien. Tulpen, hyacinten, narcissen, krokussen en blau we druifjes. Alleen jammer dat de bomen nog weinig blad geven." Voor de bloe- menbranche is een prestigieus project zoals de Flower Port een geweldige han delsimpuls. „Dit project heeft een voor beeldfunctie voor de rest van het land. Want als de 'dochter van China' zo'n bloemenpark heeft, willen andere steden ook een Keukenhof. Dat ze voor hun handelsbetrekkingen dan naar Neder land kijken, is niet zo vreemd. Welk land is nou nog meer zo gespecialiseerd?" Ook collega Marcel Lommerse, van het gelijknamige bloembollen exportbedrijf

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1