ECONOMIE Meer omzet en winst Unilever Stakingsdreiging druppel voor tentenbroers Energieconcerns foppen klanten met prijsvechters Grootste mobiele kraan Cijfers van onderneming beter dan verwacht KIA SORENTO VANAF 28.995,- tal banen VS k gestegen jon - Het aantal ar- latsen in de Verenigde exclusief de landbouw, iril onverwacht sterk ge- met 274.000. Het per- je werklozen onder de be- tevolking bleef staan op klisten hadden gerekend toename van de werkge- eid met 175.000 a D banen. De stijging van ital arbeidsplaatsen in ■■Bi en maart is in totaal [t^jna 90.000 opwaarts her- zaterdag 1 mei 2OO5 slagrecht rem on< Ie fa< 'and. «h - De ontslagbescher- 11 Nederland zet een rem Ijanengroei. Dat vindt de van de directeuren jddelgrote bedrijven. Zij 1 sneller nieuw personeel tien als ze de medewer- ^kkelijker kunnen ont- Dnpoipat blijkt uit een enquête jbank Van Lanschot en evers jierzoeksbureau Motivac- twee ondernemingen :lk halfjaar de stemming ledrijfsleven. Daartoe vierhonderd directeu- middelgrote bedrijven, ;teiiinjintig tot vijfhonderd >mers, ondervraagd. Zoeti en: bijna 27 en mobieltjes Russen hebben vorig ir een bedrag van omge- 3,5 miljard euro aan telefoons gekocht, zo 't dagblad The Moscow ip zijn internetsite ge- "et gaat om bijna 27 mil- implaren, wat een stij- 159 procent inhoudt tichte van het jaar er- Ie omzet van de fabri cs met 90 procent om- êschoten. De prijzen van araatjes zijn met gemid- procent gestegen. thwest koopt reamliners De Amerikaanse artmaatschappij North- dines (NWA) heeft bij de gfabrikant Boeing acht steden van het type 787 Daarnaast heeft de artner een optie op nog ftig van deze machines ;n. NWA is de eerste Amerikaanse luchtvaart - happij die de zoge- e Dreamliner in gebruik HH Schiedam - Medewerkers van het kraan- en zwaar transportbedrijf Mammoet in Schiedam zijn druk bezig om de grootste mobiele kraan ter wereld op te bouwen. Het gevaarte, dat tot tweehonderd meter hoog kan worden, verrijst in de Wiltonhaven. Daar zal de kraan de komende weken worden getest voor zijn eerste grote klus in Zuid- Amerika. De PTC III, zoals de kraan is genoemd, heeft een hijsvermo gen van 1600 ton. Zelfs als hij tot zijn maximale lengte van twee honderd meter is opgebouwd, is hij nog in staat om in een keer 190 auto's op te tillen en 32 meter verderop neer te zetten. Het gaat dan om 190 ton. Volgens Mammoet is de kraan bijzonder, omdat hij we reldwijd inzetbaar is. Alle onderdelen passen in 88 zeecontainers, die per schip of over land kunnen worden vervoerd. De PTC is vooral in zetbaar voor zwaar hijswerk in beperkte ruimtes, aldus Mammoet. Foto: ANP/Ton Borsboom alkmaar/gpd - De raad van commissaris sen van het Alkmaarse tentenimperium De Boer beslist nog deze maand of de ge schorste Klaas, Roland en Frits de Boer op hun post kunnen terugkeren of dat ze hun biezen moeten pakken. De drie broers - respectievelijk commissaris, directeur en manager technische zaken - zijn eerder de ze week vanwege een 'diepgaand verschil van mening over de toekomststrategie' op non-actief gesteld. Broer Jan, die directeur van de Duitse vesti ging is, kan binnenkort een 'indringend ge sprek' verwachten. „Alleen als ze hun loya liteit betuigen, is er een weg terug", bena drukt algemeen directeur Koos Tesselaar. „We willen niet langer toezien hoe zij zand in de machine blijven strooien." De bestuurscrisis is een direct gevolg van de te grote bemoeienis van de gebroeders De Boer. Nadat de Britse investeringsmaat schappij Venture Capitalist 3i eind 2000 een meerderheidsbelang nam in de wereld wijde marktleider op het gebied van tijdelij ke accommodaties, raakten de nazaten van grondlegger Klaas de Boer hun absolute zeggenschap kwijt. Volgens Tesselaar, sinds een half jaar de hoogste baas van de onderneming die drie honderd vaste medewerkers telt, wendden de gebroeders De Boer echter ook daarna hun informele macht aan om de koers te bepalen. Dit tot ergernis van de nieuwe di rectie. „Het was een optelsom. Toen bleek dat zij bezig waren eeri personeelsstaking te regisseren, was de maat vol en is er inge grepen." De beschuldiging van de zijde van De Boers dat een vertrek uit Alkmaar ophan den zou zijn, spreekt Tesselaar nogmaals met klem tegen. „Wat het hoofdkantoor betreft: een verhuizing is nooit aan de orde geweest. Verplaatsing van de centrale op slag naar België was en is daarentegen een interessante optie. Voorlopig, in elk geval tot 1 september, is het echter geen ge spreksonderwerp meer. Dat hebben we het personeel inmiddels ook meegedeeld." rotterdam/anp - Het voedings- en wasmiddelenbedrijf Unilever heeft in het eerste kwartaal de omzet en winst zien stijgen. De omzet klom ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder met 2 procent tot 9,27 miljard euro en de bedrijfswinst steeg met 8 procent tot 1,42 miljard euro. De nettowinst kwam uit op een bedrag van 981 miljoen euro. Dat is een stijging van 22 pro cent ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder, maakte de onderneming gisteren be kend. De cijfers zijn beter dan verwacht. Volgens topman Patrick Cescau boekt het bedrijf vooruitgang met de plannen om de omzet te verbeteren. „Ik vind het be moedigend dat we twee kwar talen achter elkaar zijn ge groeid en dat onze marktaan delen over het geheel genomen stabiliseren." Het bedrijf ver wacht dat de marktomstandig heden de komende maanden moeilijk blijven. „De marges blijven onder druk staan door hogere inkoopkosten", denkt Cescau. „In opkomende mark ten waren de prestaties beter en daar zijn de vooruitzichten rooskleuriger." Unilever wil zich de komende maanden concentreren op her stel van de groei in Europa en de lancering van nieuwe pro ducten die bijdragen aan de vi taliteit van consumenten. Het bedrijf heeft het vooral moeilijk in Europa. Door de hevige con currentie tussen supermarkten en de fabrikanten onderling, staan de prijzen onder druk. In Groot-Brittannië had Unile ver het moeilijk in de persoon lijke- en huishoudelijke verzor ging. Het bedrijf verloor markt aandeel. Elders in Europa wa ren de resultaten wisselend. In Frankrijk bleven de verkopen van persoonlijke- en huishou delijke verzorging op peil, maar waren er problemen bij de voe dingsmiddelen. In Oost-Euro pa ging het goed in alle catego rieën. In de Verenigde Staten verging het Unilever beter. Er was een bescheiden groei in de meeste producten. Alleen bij het afslankmiddel Slim-Fast waren de verkopen flink lager. Unilever is bezig de productlijn te vernieuwen. In Latijns-Amerika neemt de consumptie flink toe, dus ook Unilever zet flink af. Vooral in Mexico, Chili en Argentinië groeide het volume fors. Ook in de rest van de wereld (Azië en Afrika) vergaat het Unilever re delijk goed. In India had Unile ver de sterkste groei in twee jaar. usouert/gpd - Grote energie concerns foppen klanten die boos naar andere, goedkopere leveranciers overstappen. Som mige prijsvechters in de ener giemarkt zijn namelijk voor honderd procent een dochter onderneming van diezelfde grote concerns. Volgens internetondernemer Ben Woldring uit Usquert stap pen steeds meer mensen over naar een andere energieleve rancier. Een belangrijke reden daarvoor is de grote onvrede die klanten hebben met de ho ge beloningen van de topman nen van Essent en Nuon. Met hun vertrek naar een ander energiebedrijf willen mensen duidelijk maken dat ze het met het salarisbeleid van de grote concerns niet eens zijn. Vaak valt dan de keus op een goedkopere prijsvechter, maar de meeste mensen realiseren zich niet dat sommige van die bedrijven eigendom zijn van de grote concerns waar ze juist zo boos op zijn. Zo is Essent voor honderd procent eigenaar van prijsvechter Energiedirect, die de afgelopen maand veel boze overstappers mocht verwelko men. Enerffee, een andere po pulaire prijsvechter, is op zijn beurt eigendom van het con cern NRE Energie uit Eindho ven. Nuon heeft nog geen eigen prijsvechter in de markt gezet. Maar volgens Woldring is dat slechts een kwestie van tijd. Met hun dochterbedrijven kunnen de grote concerns vol op meedoen aan de prijzenoor log die op de energiemarkt is losgebroken. Daarbij proberen de kleinere bedrijven elkaar met steeds goedkopere aanbie dingen de loef af te steken. Woldring heeft op zijn sites Gaslicht.com en Energiewe reld, waar prijsvergelijkingen tussen de energieleveranciers zijn te vinden, een topvijf van goedkoopste aanbieders ge plaatst. (advertentie) KIA TOTAALGARANTIE: 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR LAKGARANTIE LEVENSLANGE INTERNATIONALE WEGENHULPGARANTIE ALPHEN A/D RIJN Kia Center Fase, Curieweg 11, 0172-474933 LEIDERDORP Automobielbedrijf Oudshoorn, Touwbaan 5, 071-5410141 NOORDWIJKERHOUT Autobedrijf Kleverlaan, Gieterij 2, 0252-373724 - The Power to Surprise I Verkoopprijs is inclusief BTW/BPM, exclusief metallic lak. kosten rijklaar maken, leges en verwijderingsbijdrage Getoond model kan afwijken van standaarduitvoeringen. Actie loopt tot en met 30 juni 2005. Het gemiddeld brandstofverbruik varieert van 7,71/100 km- II op 13 km tot 11,91/100 km- II op 8,4 km. C02 uitstoot van 204 g/km tot 286 g/km. 'Leasetaneven op basis van 48 maanden en 20.000 km per jaar Full Operational Lease. Tarieven zijn exclusief BTW en brandstof en omvatten: reparatie, onderhoud en banden, houderschapsbelasting, all-risk verzekering, inzittenden verzekering, vervangend vervoer. Onder voorbehoud van kredietacceptatie. SE&O. Vraag uw dealer naar alle voorwaarden Wijzigingen en drukfouten voorbehouden E-mail: infoökia.nl Kijk voor meer informatie op www.kia.nl of bel 0347 - 324 300. X-TREME De Kia Sorento is wereldwijd een extreem succes! Nog beter nieuws is, dat er op dit moment speciaal voor de Nederlandse markt volop extra Sorento's worden geleverd. En alsof het niet op kan, is er tijdelijk de exclusieve Sorento X-treme, met boven op de supercomplete Adventure .uitrusting (o.a. climate control, stoere verbredingset, 6 airbags, ABS, EBD (Elektronische Remkrachtverdeler) en 16" lichtmetalen velgen) als extra nog privacy glass, dakspoiler en koplampen met zwarte behuizing. Zonder dat u daarvoor meer betaalt: uw voordeel: 1.500,-! Er is al een Sorento X-treme vanaf 32.495,-! DE ULTIEME ALLROUIUDER Of u nu privé of zakelijk rijdt, het asfalt of het ruige terrein kiest, de Kia Sorento is de ultieme allrounder. Standaard uitgerust met vierwiel- aandrijving en voorzien van een extreem hoog uitrustingsniveau. De Sorento is leverbaar met een krachtige 2.4 16V of 3.5 V6 benzine motor of een 2.5 CRDi common-rail diesel en is er al vanaf 28.995,- of vanaf 645,- /mnd.* Meer informatie vindt u op www.kia.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7