Blair luistert naar Britse burgers BUITENLAND Harnas scoort hoog in Palestijnse verkiezingen Rond 700.000 aanvragen generaal pardon in Spanje Bomaanslag doodt 58 mensen op markt Irak Rwanda-duo maandag voor Belgische rechter Tory-leider Howard stapt op ondanks 37 zetels winst Noord-Ierland kiest voor de harde lijn 'Staakt-het-vuren' wankelt Georgië boycot herdenking Moskou 5e ijvert voor als VN-baas Aziatische 'zwaarge- zoals Japan, Zuid-Ko- I ok China zijn achter de ien een diplomatieke ac- nnen om de Thaise vi- lier Surakiart Sathira- iten aantreden als nieu- van de Verenigde Na- gend jaar loopt het t van secretaris-gene- i Annan af. De laatste he secretaris-generaal (N was U Thant uit Bir- anmar) tussen 1961 en zaterdag 1 mei 2005 I en vakbondsfiinctiona- ïzef I Pogingen gezag regering te ondermijnen od betoging d| mei in Berlijn fKARLSRUHE - Een beto- sr/di extreem rechts op 8 'S het nieuwe holo- ,ttJonument in Berlijn "initief verboden. Een :chtbank wees gisteren :ht van de nationaal- itieve NPD af. Met zo'n irdt de waardigheid van itoffers aangetast, oor iet federaal constitutio- in Karlsruhe. iurrentie voor ran Schroder iND - Een nieuwe linkse aë4>artij begon gisteren in id aan haar eerste lan- Detjiartijdag. De partij ma- zich als alternatief |SPD van bondskanse- röder. Ontevreden ex- door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Zo'n 700.000 van de naar schatting 1,5 miljoen immigranten die illegaal in Spanje verblijven hebben ge bruik gemaakt van de generaal-pardon- regeling. Dat aantal noemde minister van werkgelegenheid Caldera gister avond op de Spaanse tv. Het is 100.000 minder dan de regering had verwacht. Vanavond sluiten de vreemdelingenkan toren waar immigranten en hun werkge vers zich moeten melden. Ze hadden drie maanden de tijd om zich een legale status te verwerven. Gisteravond ston den er nog lange rijen wachtenden. Alleen immigranten die een werkgevers verklaring hadden konden een beroep doen op de regeling. Die verklaring moest door de werkgevers zelf worden afgeven. Verder moesten illegalen kun nen aantonen dat ze al een half jaar in Spanje woonden. Omdat dit in veel ge vallen moeilijk was is de bewijslast een maand geleden versoepeld. Bijvoorbeeld een busabonnement met foto dat een half jaar geldig is, wordt als bewijs geac cepteerd. De regering Zapatero wil met de par donregeling niet alleen een eind maken aan de vaak onmenselijke situatie waar in de illegalen leven, ook wil ze de om vangrijke zwarte economie van Spanje aanpakken. Vooral in de land- en tuin bouw en de constructie werken veel zwartwerkers. De ondernemers die deze kans om hun personeel te 'witten' voor bij hebben laten gaan kunnen rekenen op zeer zware straffen als ze worden be trapt, heeft de regering aangekondigd. In hoeverre het generaal pardon de ge vreesde zuigende werking zal hebben op nieuwe economische vluchtelingen is nog moeilijk te zeggen. Volgens Carmen Alcaide van het Spaanse bureau voor statistiek is het aantal immigranten wel toegenomen, maar het is niet bewezen dat dit het gevolg is van de huidige regu- lariseringsronde. Met 8,4 procent buitenlanders is Spanje in de afgelopen vijf jaar, mede ook door dit generaal pardon, een immigratieland bij uitstek geworden. De Marokkanen vormen de grootste groep. Dan volgen de Ecuatorianen en andere Latijns-Ame rikaanse bevolkingsgroepen. De laatste tijd komen ook steeds meer Roemenen, en Polen naar Spanje. Behalve bezorgdheid over de integratie van het snel groeiende buitenlandse be volkingsdeel, denken veel Spanjaarden positief over hun nieuwe medeburgers. De Spaanse bevolking is een van de snelst vergrijzende volkeren van de we reld vanwege het extreem lage geboorte cijfer. Door de komst van de immigran ten is de bevolking in korte tijd gegroeid van 40 naar 44 miljoen inwoners. En door de kinderrijke immigrantengezin nen is de samenleving weer aan het ver jongen. In verschillende delen van het land zijn problemen ontstaan op scho len en in ziekenhuizen omdat er te wei nig capaciteit is voor de snel groeiende bevolking. ij vinden het hervor- ïleid van de regering De partij doet op 22 3m(» aan de belangrijke ver- •in in de volkrijkste Duit- lleijtaat Noord-Rijnland- rk.pn. De coalitie van SPD jnen dreigt er de meer- te verliezen. De partij ieit soziale Gerech- |Die Wahlalternative Karpinski in teruggezet ^cton - De Amerikaanse 1 die een prominente tstelde in het schandaal s Jlraakse gevangenis Abu 7anis Karpinski, is in iggezet naar kolonel. is de eerste die haar est door mishandeling ie gevangenen, waar- s uitlekten naar de me- ras eind verantwoorde de militaire politie die igenis runde. Karpinksi I als zondebok om haar Dren te beschermen. klachten bij erdubbeld ik - Het aantal klachten kuele intimidatie van personeel van de Ver- Naties is vorig jaar ruim [eld tot 121 ten opzichte B. VN-secretaris Kofi nndt de ontwikkeling rontrustend', hoewel (al mogelijk ook toege ls door betere afspraken ^dures. 105 Zaken had- (ekking op de VN-afde- r vredesoperaties, waar iOOO mensen werken. oren voor etes-type i Suikerpatiënten met liabetes kunnen in de bekomst hun bloedsui- Jte permanent in de ga- tien dankzij sensoren in iretweefsel. Dat zei g Kerner, toekomstige :r van de Duitse diabe- isatie DDG. Hij ver at sensoren al volgend e markt komen. Het er wel nog vijf jaar du- een insulinevoorzie- chikbaar is die daaraan ld kan worden. tan verijdelt ag al-Oaeda ad - De Pakistaanse ge- lensten hebben een inslag van een cel van urwerk al-Qaeda op t Musharraf verijdeld, den zijn opgepakt, al- tionarissen van de in- ndiensten. De aanhou- ijn eind april verricht, voordat de nummer Qaeda - de Libiër al- rd aangehouden in gebied met Afghanis- arrestant is Mushtaq e eind vorig jaar ont- at hij ter dood was d voor een moord- Musharraf in 2003. geeft 23 min re bos vrij on - De Amerikaanse iBush wil 23,5 miljoen s openstellen voor de wegen, voor hout- dere commerciële ac- volgens The Washing- Ter vergelijking: het dse nationale park De we is ongeveer 5500 oot. Het gaat in de van Bush vooral om bossen in Alaska. Mi- rmers in de VS zijn er het besluit. Tony Blair, wiens Labourpartij een historische derde opeenvol gende verkiezingszege behaalde, zal zich in zijn nieuwe regeerpe riode 'onvermurwbaar concen treren' op de prioriteiten van de Britse burgers. De Britse konin gin Elisabeth vroeg Blair gisteren om een nieuwe regering te vor men. De premier beloofde daar na plechtig om belangrijke vraagstukken als immigratie, de verkleining van de klassever- schillen en ordehandhaving te zullen aanpakken. „Ik heb ge luisterd en ik heb geleerd." Labour behield bij de verkiezin gen van donderdag de absolute meerderheid in het Lagerhuis, maar zag die krimpen met 100 zetels tot niet meer dan 66 ze tels. Daarmee verliest hij de comfortabele steun voor het doorvoeren van veel wetswijzi gingen. Conservatieven-leider Michael Howard, wiens partij 37 zetels won (nu 196), kondig de aan zijn functie te zullen neerleggen zodra een opvolger is gevonden. Dat kan overigens nog maanden duren. De libe raal-democraten van Charles Kennedy kregen er 10 zetels bij (nu 62). De mededeling van Howard kwam als een donderslag bij heldere hemel, omdat het hem als eerste Tory-leider in tien jaar was gelukt geen stemmen te verliezen en zelfs zetels te winnen. De Conservatieven hebben in acht jaar tijd al vier leider versleten. Maar de 63-ja- rige Howard zei te hebben ge faald in de doelstellingen die hij voor ogen had. „Ik wil nu doen wat het beste is voor mijn partij en, bovenal, mijn land." Ho ward nam pas 1,5 jaar geleden het roer van Rories over van Ia- in Duncan Smith, maar hij zei dat hij over vier jaar te oud is om de partij te leiden in de vol gende verkiezingsstrijd. De oppositieleider sprak in Put ney, waar de conservatieven donderdag de eerst zetel van Labour afpakten. Had Howard zijn vertrek niet aangekondigd, zo menen analysten, dan was 5 mei 2005 de geschiedenis inge gaan als de nacht waarin de To ries opstonden uit de dood. Ze kwamen dan wel niet in de buurt van een meerderheid, maar herstelden wel wat sinds het vertrek van Margaret That cher verloren was gegaan: hun zelfvertrouwen. Voor het eerst in 20 jaar keren zij terug in het Lagerhuis met meer in plaats van minder zetels. De Liberaal-Democratische lei der Kennedy was tevreden met Michael Howard stopt. Foto: Reuters/Stephen Hird 'Stem op jezelf krijgt éen stem Een kandidate voor de Britse parlementsverkiezingen was dolblij dat ze slechts één stem kreeg, die van zichzelf. Catherine Taylor-Dawson vertegenwoordigde in de hoofdstad van Wales, Car diff, de "Vote for Yourself Rainbow Dream Ticket'. De kiezers steunden haar door niet op haar te stemmen. Taylor deed ook in drie an dere kiesdistricten mee, waar ze in totaal bijna 300 stem men kreeg. De electorale grap kostte de vrouw uit Wales wel ruim 3000 euro. zijn 11 zetels winst. „Dit is het allerbeste resultaat dat we heb ben genoten in vele genera ties." De versnipperde zetelverdeling zal de stemming in het Lager huis dramatisch veranderen. Blair erkende punten te hebben verspeeld door het protest te gen de oorlog in Irak. Blair, die gisteren 52 werd, erkende dat de kiezers blijkbaar Labour wel willen houden, maar met een beduidend kleinere meerder heid dan voorgaande jaren. „Daar moeten we verstandig op reageren. We moeten ervoor zorgen dat we ons concentre ren op zaken die er voor de mensen toe doen - banen, le vensstandaard en gezondheids zorg, scholen en ordehandha ving." De kiezers blijken meer belang te hebben gehecht aan zaken dicht bij huis, zoals zorg, on derwijs en welvaart, dan aan de oorlog in Irak. „Ik weet dat Irak tweedracht heeft gezaaid in dit land, maar ik hoop dat we ons nu weer kunnen verenigen en samen naar de toekomst kun nen kijken", aldus Blair. Tal van wereldleiders feliciteer den Blair met zijn zege. Presi dent George Bush belde, onder weg naar Europa, Blair vanuit Air Force One om hem te felici teren. Witte Huis-woordvoerder Scott McClellan zei dat Bush geen geheim maakt van zijn band met Blair. „Blair is een goede vriend en een sterke bondgenoot in de oorlog tegen terrorisme en we waarderen dit partnerschap." „Mijn warmste felicitaties met je nieuwe overwinning", schreef de Franse president Jac ques Chirac. „Met je herverkie zing heb je jezelf het best mo gelijke verjaardagscadeau gege ven", aldus de Duitse Bonds kanselier Gerhard Schroder. Voorzitter José Manuel Barroso van de Europese Commissie schreef Blair dat 'onze intieme samenwerking onontbeerlijk is voor het succes van de Europe se Unie'. De Australische premier John Howard omschreef Blairs hou ding inzake Irak als een blijk van sterk leiderschap. „De standvastigheid en verplichting die hij toonde in deze zaak heeft diepe indruk op me ge maakt." En de Italiaanse pre mier Silvio Berlusconi noemde Blair 'een voorbeeld voor ons allemaal'. moskou/gpd/reuters - De spanningen tussen Georgië en Rusland over de aanwezigheid van Russische militaire bases in Georgië zijn gisteren plotseling geëscaleerd. De Georgische president Mikhail Saakasjvili besloot af te zien van zijn be zoek aan Moskou, waar hij maandag met tal van andere wereldleiders de 60ste herden king van het einde van de Tweede Wereldoorlog zou bij wonen. Ook zou hij aanwezig zijn op de top van de leiders van alle voormalige Sovjet-re publieken. Na de onafhankelijkheid van Georgië in 1991 behielden de Russen in het land vier militaire bases. Zes jaar geleden werden bagdad/gpd-reuters - Bij zelf moordaanslagen zijn in Irak gisteren zeker 67 mensen om het leven gekomen. Het was daarmee een van de bloedigste dagen van de afgelopen maan den, nadat woensdag ook al 60 mensen bij aanslagen werden gedood, en donderdag nog eens 24. Algemeen wordt de toegenomen geweldsgolf uitge legd als een poging van soenni tische opstandelingen om de net aangetreden nieuwe rege ring van premier al-Jaafari on der druk te zetten. De zwaarste aanslag had plaats in de vooral door sji'iten be woonde stad Suwayra ten zui den van Bagdad, waar een zelf moordenaar zich opblies op een groentenmarkt. Daarbij kwamen 58 mensen om en werden er 44 gewond. In Tikrit, de geboortestad van oud-dicta tor Saddam Hoessein, kwam en bom tot ontploffing naast een busje met politieagenten. Ne gen van hen werden gedood. In de afgelopen week zijn in heel Irak totaal nu al meer dan 250 mensen bij aanslagen gedood. De meeste aanslagen zijn ge richt tegen politiemensen, le den van de nationale garde en jongemannen die zich bij re- cruteringskantoren komen aan melden voor die diensten. Vol gens waarnemers hopen de aanslagplegers zo de animo om bij politie of leger te gaan te verminderen, en het moreel van de veiligheidsdiensten te breken. Daardoor zal het gezag van de nieuwe regering worden ondermijnd. Volgens de regering worden de meeste aanslagen gepleegd door aanhangers van de Jorda- niër Aboe Moesab aJ-Zarqawi, die wordt beschouwd als de lei der van de Iraakse afdeling van het terreurnetwerk van al-Qae da. De aanslag in Tikrit werd in elk geval door zijn organisatie opgeëist. Volgens een verkla ring zijn de aanslagen gericht tegen 'de agenten van Amerika', waaronder alle veiligheidsien- sten worden gerekend. In Bagdad trof de politie een graf aan waarin de lichamen van 14 mensen werden begra ven. De meeste waren in bur gerkleding, soms geblinddoekt en in veel gevallen door het hoofd geschoten. Ze moeten volgens de politie dinsdag of woensdag zijn gedood. Ook het aantal ontvoeringen van buitenlanders neemt weer toe. Volgens de tv-zender Al-Ja- zeera zijn zes Jordaanse arbei ders ontvoerd in een poging hun bedrijven ertoe te bewegen niet langer met de Amerikanen samen te werken. De zender zond ook een nieuwe video uit van de ontvoerde Australiër Douglas Wood (63), waarin de ze zijn regering oproept haar troepen uit Irak terug te trek ken. Maar de regering in Can berra kondigde aan niet met terroristen te zullen onderhan delen. Na zijn derde verkiezingszege op rij poseerde de Britse premier Tony Blair gisteren met zijn vrouw Cherie (links) en twee van zijn vier kinderen, zoon Leo en dochter Kathryn (rechts) voor de ambtswoning Dow ning Street 10 in Londen. Foto: Reuters/Kieran Doherty belfast/anp - De Noord-Ieren hebben in de parlementsverkie zingen voor de harde lijn geko zen. De gematige protestantse leider en Nobelprijswinnaar David Trimble van de Ulster Unionisten Partij is zijn parle mentszetel namens het district Upper Bann kwijtgeraakt aan David Simpson van de radicale re Democratische Unionisten Partij van Ian Paisley. Trimble zal volgens de BBC waarschijnlijk zijn vertrek uit de politiek aankondigen. Trimble kreeg de Nobelprijs voor de Vrede in 1998. Hij was nauw betrokken bij de totstandko ming van de Goede Vrijdagak koorden eerder dat jaar. De protestantse 'hardliner' Paisley behield op zijn beurt zijn zetel in het district Antrim-North. Dominee Paisley (79) geldt als een tegenstander van de katho lieke Sinn Féin. Meteen na de bekendmaking zette Paisley het volkslied 'God Save the Queen in', aldus de BBC. De voorzitter van de Noord-Ier se partij Sinn Féin, Gerry Adams, heeft ook zijn Lager huis-zetel voor West-Belfast be houden. De parlementariërs van de politieke tak van het Ier se Republikeinse Leger (IRA) nemen hun Lagerhuis-zetels echter niet in, omdat ze dan trouw moeten zweren aan de Britse koningin. De verkiezingen vormden in Noord-Ierland een strijd om de toekomst van het vredesproces. Het moeizame verloop leidde ertoe dat Noord-Ierland nu vanuit Londen wordt gere geerd. De Noord-Ierse regering, onder leiding van Trimble, en het regionale parlement wer den in 2002 op non-actief gezet, na beschuldigingen dat de IRA via Sinn Féin zou zijn geïnfil treerd in het Britse ministerie voor Noord-Ierse zaken. Verdacht van deelname aan genocide Amerikaanse president Bush en de Israëlische premier Sharon. Het Belgische openbaar minis terie was gedwongen een on derzoek in te stellen, tot grote woede van de betrokken lan den. Israël trok zijn ambassa deur terug en de VS dreigden met verplaatsing van het NAVO-hoofdkwartier. Onder buitenlandse druk schrapte België uiteindelijk de hele wet. Oorlogsmisdaden en mensen rechtenschendingen van of te gen Belgische inwoners vallen sindsdien onder het Belgische strafrecht. Het is niet voor het eerst dat een Rwandees in het buiten land voor de rechter komt we gens de volkerenmoord. Het' speciaal voor de genocide op gerichte Rwanda-tribunaal in Tanzania kan zich door een te kort aan tijd, middelen en man kracht alleen richten op de hoofddaders. Staten konden echter, op grond van de zoge naamde genocideconventie, verdachten van volkerenmoord zelf berechten. Zo veroordeelde een Zwitserse rechtbank in 2000 een Rwandese ex-burge- meester tot 14 jaar cel wegens het plegen van oorlogsmisda den tijdens de volkerenmoord van 1994. brussel/anp - In Brussel begint maandag een proces tegen twee Rwandese mannen op verdenking van deelname aan de genocide in Rwanda. De Bel gische justitie hield de half broers Samuel en Etienne N. in 2002 aan in Antwerpen en Brussel, na tips van in België le vende Rwandezen. De twee zouden hebben geholpen bij de genocide van 1994, waarbij naar schatting 800.000 mensen omkwamen. Bovendien trak teerden ze de hutu-milities op bier na de moordpartijen, zo valt te lezen in de aanklacht. De zaak, die ongeveer vijf we ken gaat duren, is het tweede proces in België over de Rwan dese genocide. Een Belgische rechtbank veroordeelde in 2001 vier Rwandezen wegens oor logsmisdaden tot straffen van 10, 12 en 15 jaar. Verschil is dat het vorige proces nog onder de Belgische 'genocidewet' plaats vond. De wet maakte het moge lijk om verdachten van oorlogs misdaden in België te vervol gen, waar ook ter wereld zij zich bevonden. Deze wet moest een voorbeeld zijn voor de rest van de wereld maar dreef België in een poli tiek isolement. Slachtoffers dienden klachten in tegen de er twee gesloten, maar de Rus sen weigeren haast te maken met de ontruiming van de res terende twee bases. Saakajsvili noemt de bases een 'bezetting' van Georgisch grondgebied. Zijn besluit om niet naar Mos kou te gaan is pijnlijk voor de Russische president Vladimir Poetin, die van de top en de herdenking een staaltje Rus land-promotie wil maken. Bo vendien reist de Amerikaanse president George Bush direct na de herdenking van het eind van de oorlog van Moskou door naar Georgië om met Saakasjvi li te overleggen. In Moskou wordt dit bezoek gezien als een ruggesteun van de VS voor de jonge Georgische president. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De islamitische ver zetsbeweging Harnas heeft hoog gescoord in plaatselijke Pales tijnse verkiezingen, maar minder hoog dan ze had gehoopt. Vol gens de officiëuze uitslag van de gisteren uitgevochten stembus strijd hebben de islamisten 33 procent van de kiezers achter zich gekregen. Fatah, de organi satie van president Machmoud Abbas, behaalde 56 procent. De rest ging naar onafhankelijke kandidaten. De officiële uitslag wordt zondag bekendgemaakt. Terwijl in de kieslokalen de stemmen werden geteld, wan kelde het begin februari over eengekomen staakt-het-vuren. Palestijnse militanten voerden raketaanvallen uit op Israëli sche doelen, waarbij echter geen slachtoffers vielen. Het was gisteren de derde ronde in de Palestijnse plaatselijke ver kiezingen. Net als in december en januari werd gestemd in een deel van de dorpen en steden op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Als later dit jaar een vierde ronde is ge houden, zullen alle gemeenten in de Palestijnse gebieden een nieuw bestuur hebben. In Kalkiliya, de grootste stad op de Westoever waar een nieuw gemeentebestuur werd geko zen, gingen alle 15 zetels naar Harnas. Dat betekent dat de stad, pal op de grens met Israël, een Hamas-burgemeester krijgt. Ook de grootste steden in de Gazastrook waar werd ge stemd, Rafiah en Beit Lachia, gingen naar de islamisten, al haalden ze daar niet meer dan een eenvoudige meerderheid. In Bethlehem, op de Westoever, is de gemeenteraad verdeeld in een christelijke sectie met 8 ze tels en een islamitische met 7 zetels. De burgemeester van Je zus' geboorteplaats is altijd een christen. Harnas heeft 5 van de 7 moslimzetels in de wacht ge sleept. De 8 christelijke zetels gaan naar Fatah en het marxis tische Volksfront voor de Be vrijding van Palestina. Er was een hoge opkomst: in de Gazastrook ging 80 procent van de kiesgerechtigden naar de stembus, op de Westoever 70 procent. Fatah-leiders toonden zich redelijk tevreden. Ze had den gevreesd dat Harnas de uit slagen van december en januari zou herhalen of misschien zelfs overtreffen. In januari werd Fa tah in Gaza door Harnas versla gen en in december kwam de beweging dicht bij een over winning op de Westoever. Net als in de eerdere ronden van de gemeenteraadsverkie zingen hebben de kandidaten van Hamas in hun propaganda de nadruk gelegd op de bestrij- Palestijnse vrouwen die Harnas steunen vierden gisteren de verkiezingsoverwinning in het zuidelijk deel van Gaza. Foto: Reuters/Suhaib Salem ding van corruptie in het Pales tijnse bestuur, naast de strijd tegen Israël. 'Partners in bloed, partners in besluitvorming', was de partijleuze. In juli zal Harnas voor het eerst meedoen aan Palestijnse parlemenstver- kiezingen, waar ze volgens de voorspellingen zo'n 40 procent kan behalen. Het Palestijnse Bestuur, dat wordt gedomineerd door Fatah, wil de verkiezingsdatum naar de herfst verschuiven. Fatah houdt in augustus belangrijke interne verkiezingen, waar een verjonging van het leiderschap wordt verwacht. Dat zal de par tij een betere kans geven tegen Harnas. Alleen al om die reden verzetten de islamisten zich te gen uitstel en de kans dat presi dent Abbas er toch toe zal be sluiten, lijkt gering. Ondertussen wankelt het Pales tijns-Israëlische bestand, een van Abbas' grootste verdiensten tot nu toe. Palestijnse militan ten schoten gisteren een anti- tankraket af in de richting van een schoolbus in de buurt van de Israëlische nederzeting Neve Dekalim in de Gazastrook. De raket trof geen doel. Eerder wa ren vier Kassaam-rakenen te rechtgekomen in het Israëlische* stadje Sderot, even buiten de Gazastrook. Een ervan trof een gebouw. Enkele mensen moes ten met shock-verschijnselen worden afgevoerd.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5