Werkdruk voor rechter blijft hoog m BINNENLAND San Marcoplein In verpleeghuis Zandhove is het goed toeven In shock na vlam in de pan hij Onur Air Dementerenden vaak in hun vrijheid beperkt Meer zaken kantonrechter Veel bommen in Noordzee Veteranen in Apeldoorn Via computer contact met Cliniclowns Met het Meubelplein naar het Meubelplein Leiderdorp RIVM: Schiphol kan meer omwonenden laten slapen 'Regering is schoothondje van de VS' Dé uping bij Van Til auping van tilWEïSIR Mid Mokum kan blijven - Het bestuur van sterdamse partij obiel vindt dat Gon- idenallen fractievoor- blijven. Vorige week :en rapport van de ge- :e accountantsdienst zij als raadslid 21.200 intelijke subsidie be- een pr-bedrijf waar- f de eigenaar is. doden j»verdosis - In een vakantie- de Rotterdamse Ka- ij n donderdagavond nen overleden aan osis drugs. De man- 8 en 22 jaar waren af- it respectievelijk Po- iland. De politie werd akantiehuisje geroe- it twee mensen onwel v,vorden. ivonden uurgebied In natuurgebied Prik- "eerlen heeft een •Jr donderdagavond het 4 iverschot gevonden nbekend persoon. Het rde in verregaande ontbinding. De politie in een misdrijf. Hoe jk er gelegen heeft, olitie niet. Ook het ge- nog niet worden Id. Het stoffelijk over- dt binnenkort onder- r het forensisch labo- n Rijswijk. ;t door indoscopen - Negentien patiën- j, ekenhuis Leyenburg ast ag moeten worden it op virussen door- loscoop die bij hen is ieg liet goed gereinigd kwam door een ka- bo 'P in een endosco- ger sr waardoor het des- de middel niet volle- e machine is geko- ■rtj gaat om patiënten die Ven twee weken zijn op de afdeling zaterdag 7 mei 2005 Ier due be de ,stj rm- en leverziekten, f u rhaald wie met welke ja; p is behandeld en elij üe gereinigd is. ke brand in fspand Best en bedrijfspand aan dijk in Best heeft gis- 'ang een grote brand )e brand ontstond in lijke uren en pas te- 'uur 's middags kon J /eer het sein brand pven. Zes brandweer- estreden het vuur, ere uit Best, Eindho- lmond. Bij de brand r zover bekend geen ui s. Het pand moet als rorden beschouwd. lee Putten met ijesmeurd [et monument Wedu- t nt tten in deze Gelderse esmeurd met teer. De :n 1 Putten, eigenaar van Uit nent, gaat aangifte 1 tij lesmeuring heeft ere inden kort voor de raa ienking op 4 mei. Het me it, voorstellend een duwen van de man- oktober 1944 door de rerden geëxecuteerd, is e ils schoongemaakt. ^dealer in Lopgepakt Belgische politie irzoek van de Duitse 42-jarige Maastrich- nenbepakt op verdenking ho ichalige smokkel van pan zou een van de van een bende die al verdovende midde- br rokko en Spanje ver- laar Duitsland, de Be- and, Zwitserland en ten. De Nederlander ipakt tijdens een uit- itigheid in Genk. tels voor It. de Vries - De politieke partij adverslaggever Peter de Partij voor digheid, Daadkracht gang (PRDV), kan als lezingen zouden zijn vijf zetels in de amer. Dat bleek giste- Politieke Barometer iew-NSS, in samen- iet Nova. De partij wil leedoen aan de Ka- lzingen. (advertentie) -I- en elektrotechniek ?rvice en onderhoud den haag/anp - De werkdruk voor rechters blijft hoog. De pro ductie van de rechtspraak nam vorig jaar weliswaar toe met 13 procent maar ook werden 13 pro cent meer zaken aangebracht in vergelijking met 2003. Er waren vooral meer lichtere zaken voor de kantonrechter. Het aantal vreemdelingenzaken nam af. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Raad voor de Rechtspraak over 2004 dat gisteren is uitge komen. De rechterlijke macht wist meer zaken af te handelen door meer personeel aan te trekken en doelmatiger te wer ken. Ook in 2003 was er sprake van een forse stijging van 14 procent van het aantal afgehan delde zaken, ten opzichte van 2002. De Raad stelt daarmee dat de rechters de stijging van nieuwe zaken kunnen bijhou den. In totaal kregen de rechters in 2004 samen ruim 1,75 miljoen nieuwe zaken binnen en wer den er bijna 1,77 miljoen zaken afgehandeld. Verreweg de meeste zaken, ruim een mil joen, betreffen kantonzaken, alkmaar/gpd - Vissers op de Noordzee hebben de Kust wacht dit jaar al 99 keer inge seind over gevonden bommen. Dat is een verdubbeling van het aantal dat normaal in een ge heel jaar binnenkomt. Mijnenjagers van de marine hebben inmiddels zestig pro cent onschadelijk gemaakt. „En we gaan door zolang er meldin gen binnenkomen", zegt hoofd marinevoorlichting Albert Mar kus. Volgens hem is er 'een stukje bewustwording op gang gekomen', sinds de ramp met de OD-I. Woensdag 6 april viste de kotter uit het Zuid-Hollandse Oud- (advertentie) Win een reis met Meubelplein Leiderdorp naar andere beroemde pleinen van Europa! A4, afslag 6. Gratis parkeren. Info: (071) 541 65 85 of www.meubelplein-leiderdorp.nl amsterdam/gpd - Ook een tweede vlieg tuig van de Turkse luchtvaartmaat schappij Onur Air is dinsdag noodge dwongen teruggekeerd naar zijn vertrek basis. Op dezelfde dag moest een vlieg tuig van Onur rechtsomkeer maken naar Schiphol, toen vlammen uit de motor sloegen. De vlucht die vanuit Turkije naar Am sterdam was vertrokken, moest kort na de start worden afgebroken vanwege technische problemen. Ongeveer gelijk tijdig, om half elf in de avond, kwam een vliegtuig dat vanuit Amsterdam naar Marmaris zou vliegen, in grote proble men. Kort na het opstijgen klonken en kele zware knallen en sloegen er vlam men uit een van de motoren. Het toestel moest zijn brandstof lozen en terugke ren naar Schiphol. Het staat nog steeds aan de grond. Onur Air staat al geruime tijd onder ver scherpt toezicht van de Inspectie Ver keer en Waterstaat (IVW). De inspectie heeft geëist dat het 24 uur voor landing in Nederland informatie krijgt over het gebruikte toestel om een beeld te krijgen van de veiligheid. Martin Rienstra (35) was één van de cir ca driehonderd passagiers in het toestel. „Ik ben in mijn leven nog niet zó bang geweest", zegt hij vanuit zijn woon plaats Alphen aan de Rijn. „We hebben geweigerd met de vervangende vlucht mee te vliegen. We gaan nooit meer met Onur." Rienstra zat vlak naast de moto ren, met zijn tweejarige tweeling naast hem, toen kort na het opstijgen vier zware knallen het vliegtuig deden schudden. „Het voelde en klonk alsof je met hoge snelheid over een verkeers drempel rijdt. Vervolgens kwamen er meterslange vlammen uit de motor." Anita Massop (40) zat voorin het vlieg tuig. „We voelden het hele vliegtuig schudden maar zagen niets. Het werd doodstil in de kist." Hoe ernstig de situ atie was concludeerde zij uit reactie van het cabinepersoneel. „Zij liepen huilend door het gangpad en stormden naar de cockpit. Wij werden in het duister gela ten." Rienstra maakte in de hachelijke minuten die volgden, plannen voor een evacuatie op zee. „Mijn vriendin zat met onze oudste van vier, ik met onze twee ling. Dan probeer je iets zinnigs te be denken voor die noodglijbaan die gaat komen. Ik was zó bang dat het in alle paniek niet goed zou komen met de kleintjes", vertelt hij met gebroken stem. Zowel de familie Massop als Rienstra weigerden in een ander toestel van Onur te stappen. Massop: „Je hebt je dierbaarste bezittin gen bij je. Je geliefde en kinderen. Ik ver trouw hun levens niet toe aan deze lou che maatschappij. Er is teveel gebeurd. We verkeren in shock." ruim 250.000 civiele rechtbank zaken en ruim 230.000 strafza ken. Door de hogere productie nam in het algemeen de doorloop tijd af, zeker bij de strafzaken. Bij strafzaken voor de meervou dige kamer moesten verdach ten na de eerste zitting in 2004 gemiddeld 102 dagen wachten op het eindvonnis. In 2003 wa ren dat nog 139 dagen. Een en kelvoudige strafzaak werd vorig jaar in 42 dagen afgewikkeld te genover 51 dagen in 2003. Ook de kinderrechter werkte sneller: daar was de doorlooptijd vorig jaar 43 dagen terwijl het in 2003 nog 62 dagen duurde. De Raad voerde vorig jaar bij drie gerechten een tevreden- heidsonderzoek uit. Tussen 2001 en 2004 werden 21 van dit soort onderzoeken gehouden, waaruit volgens de raad het beeld ontstaat dat driekwart van de rechters, advocaten, en officieren van justitie tevreden is over het functioneren van de rechterlijke macht. De algeme ne tevredenheid bij rechtzoe- kenden is met tweederde echter lager. dorp een vijfhonderd pond zware vliegtuigbom op welke subiet explodeerde. Daarbij kwamen drie bemanningsleden om het leven. Sindsdien rinkelt de telefoon bij de Kustwacht in Den Helder zo goed als elke dag. Woordvoerder Peter van Oor schot: „Deze ramp heeft vissers met de neus op de feiten ge drukt. Iedereen weet wat hem te doen staat bij dergelijke vondsten maar in het verleden werden ze vaak genoeg weer snel overboord gezet. Nu dit ongeval is voorgevallen, reali seert men zich wat er kan ge beuren." Apeldoorn - Prins Floris, de gouverneur-ge neraal van Canada, Adrienne Clarkson, en een groot aantal Canadese veteranen waren gisteren aanwezig op Paleis het Loo voor de onthulling van een Canadese gedenkplaat. De veteranen Allan Bird (links) van Montreal Lake First Nation, Howard Anderson van Cordon First Nation en George Horse van Thunderchild First Nation hadden er zicht baar plezier in. Foto: ANP/Koen Suyk den haag/gpd - Speciaal voor langdurig zieke kinderen die thuis worden verzorgd, opent CliniClowns maandag de inter actieve website Villa Neuzen - roode.nl. CliniClowns consta teert dat zieke kinderen in een sociaal isolement raken door dat het bezoek afneemt naar mate hun ziekte langer duurt. Om dat te voorkomen is de in ternetsite bedacht. Op de site kunnen de kinderen met webcams en chatsessies contact leggen met de clowns en zieke leeftijdsgenoten. De si te biedt ook het nodige vertier: van spelletjes tot het maken van muziek, van het inrichten van een virtuele boomhut tot het schrijven van een gedicht. Aan de site hebben de Clini Clowns drie jaar gewerkt. „Het kostte zo'n 500.000 euro." Om de site spannend te houden is jaarlijks een slordige 100.000 euro nodig. „Geld dat goed is besteed", meent de woordvoerster. „Want wij streven ernaar zoveel mogelijk kindcontacten te ma ken en schatten in dat 45.000 per jaar haalbaar is." Een aantal dat met louter be zoekjes van clowns aan zieken huizen, revalidatiecentra on mogelijk is. Daarvoor zijn er domweg niet genoeg grappen makers in dienst van de Clini Clowns. „Dat is circa 1 procent van de totale jaaromzet van de lucht haven." Op Schiphol geldt nu het nachtregime van elf uur 's avonds tot 6 uur s" ochtends. Het kabinet besluit binnenkort of dat moet worden aangepast. Uit het RIVM-onderzoek blijkt dat 86 procent van de omwo nenden nog ligt te slapen als de luchthaven om 6 uur 's och tends weer vol mag gaan draai en. Pas rond 8 uur staat viervijf de naast zijn of haar bed. In het weekeinde duurt het tot kwart over negen voordat 80 procent wakker is. De slaapverstoring door de lan dende en vertrekkende vliegtui gen kan leiden tot tal van ge zondheidsklachten en ver moeidheidsverschijnselen. bilthoven/anp) - Voor 10 mil joen euro per jaar kan Schiphol flink meer omwonenden van de luchthaven rustig laten doorsla pen. Wanneer het beperkte nachtregime voor het vliegver keer een uurtje langer zou gel den, kan 18 procent van de hui dige groep mensen met slaap verstoring wel gewoon slapen. In totaal zullen maximaal onge veer 36.000 omwonenden min der in hun slaap gestoord wor den door het vliegverkeer, stelt het Rijks Instituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). Dat uurtje langer slapen kost Schip hol wel geld. Naar verwachting loopt de luchthaven dagelijks gemiddeld twaalf vluchten mis, wat per jaar een omzetverlies van maxi maal 10 miljoen euro betekent. hilversum/anp - Een meerder heid van de Nederlanders (68 procent) onderschrijft de stel ling dat de regering van pre mier Balkenende zich als het schoothondje van de Verenigde Staten gedraagt. Dat bleek gis teren uit een enquête van TNS NIPO, die gehouden werd in opdracht van RTL Nieuws. De enquête komt uit op de voor avond van het bezoek van Bush aan Nederland. Uit de resulta ten blijkt dat een overgrote meerderheid van 79 procent meent dat de regering Bush an dere landen te zwaar onder druk zet om bondgenoten met de VS te worden en te blijven. 56 Procent stelt dat Bush een gevaar voor de wereldvrede is. door Sylvia Marmelstein zwolle - Bewoners van ver pleeghuis Zandhove die op zon dag willen eten in het a la carte restaurant van hun instelling moeten er snel bij zijn. In een mum van tijd zit de sfeervolle ruimte waar iedereen persoon lijk door een ober naar een tafel tje wordt begeleid, vol. Binnenkort kunnen ze uitwij ken naar een echt Grand Café. Behalve een drankje nuttigen of een hapje eten kunnen ze daar op een gebruik maken van een computer en bijvoorbeeld chat- ten met hun kleinkind. Wie an dere vormen van vertier zoekt kan wandelen in een weide met geitjes of een duik nemen in het zwembad met sfeerverlichting en muziek. Wie rondloopt in het verpleeg huis, dat is gevestigd in een ver bouwde oude villa aan de rand van Zwolle, krijgt al snel de in druk dat het een privé-instel- ling betreft voor rijke mensen. Niets is minder waar. Zandhove is een awbz-instelling waarvoor iedereen die in aanmerking komt voor verzorging in een verpleeghuis, zich kan opgeven. En het verpleeghuis krijgt per bewoner hetzelfde budget als alle andere huizen in Neder land. Zandhove heeft als eerste het zogenoemde Bronzen Keur merk behaald, een certificaat voor instellingen waar èn de zorg goed is èn de bewoners een fijne leefomgeving hebben. Zandhove ligt in een lommerrijke omgeving aan de rand van Zwolle. Foto: GPD/Cees Zorn Zorgverzekeraar Achmea, die het certificaat heeft bedacht, eist dat alle instellingen waar zij contracten mee afsluit zich bin nen drie jaar onderwerpen aan de keuring. Die wordt uitge voerd door het onafhankelijke keuringsbureau Perspekt. On derzoekers van dat bureau be zoeken de instellingen en hou den interviews onder bewoners en hun familie. Ook andere gro te zorgverzekeraars, waaronder CZ en VGV doen sinds kort „Het idee is geboren na de commotie rond de pyjamada- gen twee jaar geleden", zegt Jacco Visser beleidsadviseur bij Achmea. Verschillende ver pleeg- en verzorgingsinstellin gen lieten bewoners overdag in pyjama rondlopen, omdat ze geen tijd en mankracht hadden hen te helpen met aankleden. Als zorgverzekeraar die de fi nanciering van die instellingen regelt, willen we weten welke instellingen goede kwaliteit zorg leveren en welke niet." Instellingen die niet aan de ei sen voldoen, worden gestraft. Is de zorg onder de maat, dan krijgen ze de tijd om het in orde te brengen. Doen ze dat niet, dan heeft het voor hen financi ële gevolgen. Visser: „We willen dan geld terug zien. De keu ringen zijn volgens Visser ech ter vooral bedoeld om de instel lingen te stimuleren zichzelf te verbeteren. „Ze kunnen leren van de goede voorbeelden. Volgens Gerrie Janssen, lid van de Raad van Bestuur van Zorg- spectrum Het Zand (waar Zandhove onder valt) is het vooral een kwestie van het stel len van prioriteiten. .Alles draait hier om het welzijn van de bewoners. Als we geld willen inzetten voor een plan, is de eerste vraag die opduikt: wat hebben de bewoners eraan? Ons personeel wordt aange moedigd om met ideeën te ko men. Zo werd het idee geboren om van de kantine een restau rant te maken." Die plannen kunnen alleen worden uitgevoerd als daar geld voor is. In tegenstelling tot veel andere verzorgingshuizen is Zorgspectrum Het Zand een platte instelling en werken er zo weinig mogelijk bazen en bo- venbazen. „Het aantal forma tieplaatsen wordt bovendien jaarlijks bepaald, waardoor we nooit te veel personeel hebben. We stellen ook elk jaar plannen op van wat we gaan doen. We weten van tevoren wat alles kost," zegt Janssen. Hoe logisch het ook klinkt, Zandhove heeft er acht jaar over gedaan om de instelling te veranderen. „Het is een cultuuromslag waarin je al le werknemers en leidinggeven den mee moet krijgen." Bewoonster Doomweerd moet er niet aan denken om in een ander verpleeghuis te zitten. „Er is hier altijd wat te doen en ik heb mijn eigen kamer die ik met niemand hoef te delen", zegt ze trots wijzend op haar ei gen meubeltjes. „Het is hier goed toeven." den gebruik van. Vrijwel alle verpleeghuizen en ziekenhuis afdelingen met dementerenden passen dikwijls vrijheidsbeper kingen toe. Bij zeventig procent van alle verzorgingshuizen en thuiszorginstellingen gebeurt dit regelmatig. Eenzelfde per centage huisartsen met demen tiepatiënten in hun praktijk, zegt ook regelmatig te worden geconfronteerd met dergelijke vrijheidsbeperkingen. Arends noemt de cijfers opval lend, omdat het toepassen van vrijheidsbeperkende maatrege len wettelijk slechts is toege staan aan verpleeg- en verzor gingshuizen met een speciale vergunning. Ook daar ont breekt het overigens aan vol doende kennis over de aard en omvang. De wet BOPZ biedt ook de ruimte voor uitzonde ringen op die regel, maar daar op is geen toezicht. Staatssecretaris Ross van volks gezondheid kondigde vorig jaar al aan de mogelijkheden te wil len uitbreiden om de bewe gingsvrijheid van dementen te beperken. Alle soorten zorg voorzieningen, waaronder de thuiszorg zouden die bevoegd heid moeten krijgen. Ook Arends pleit daarvoor. den haag/gpd - Dementeren den worden te vaak onnodig in hun bewegingsvrijheid beperkt. Zorgaanbieders hebben vaak geen idee hoe vaak in hun orga nisatie sprake is van vrijheids beperking. Dat blijkt uit het proefschrift 'Psychogeriatische patiënt en recht' van de jurist gezondheidsrecht Luuk Arends van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Volgens de promovendus zou nieuwe wetgeving zorgaanbie ders meer moeten prikkelen om het gebruik van vrijheidsbeper kingen zoveel mogelijk terug te dringen. De meest ingrijpende maatregel bij dementerenden is het vast binden. Maar ook het omhoog brengen van bedhekken, het toedienen van rustgevende me dicatie of het plaatsen in een diepe stoel waar een patiënt niet zelf uit kan komen, beper ken de vrijheid. Dergelijke maatregelen maken volgens Arends een grote inbreuk op een van de meest fundamentele rechten van een mens. Vooral het personeelstekort in de zorg is reden dementerende patiënten in hun vrijheid te be perken. Een op de vijf zorgaan bieders maakt daar om die re- ■UB (advertentie) Royal Daybed 350 is er maar in één maat. Die van u. Samengesteld via een verfijnd comfort- en maatsysteem. Met oog voor ligcomfort én zitcomfort, in tweepersoonsuitvoering volledig individueel. Hét bed staat op de speciale slaapkamerafdeling van Van Til Interieur.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3