Bereid tot het ultieme offe f GESPREK VAN DE DAG Toestel Air Force One soort vliegend Witte Hui Air Force One Boeing 747-200 1 Cheerleaders in Texas te sexy Ontstaan moederdag kent vele overleveringen De stille zangers R 1 F zaterdag 7 mei 2005 Over het ontstaan van moederdag - morgen - doen vele versies de ronde. Volgens de meest gangbare overleve ring begon het in de Verenigde Staten. Andere verhalen duiden op eerste vie ringen bij de Grieken in de oudheid. Een feit is dat moeders tegenwoordig op de tweede zondag van mei vooral geëerd worden met bloemen. Aan het begin van de vorige eeuw stierf een Amerikaanse vrouw, van wie de naam onduidelijk is. De dochter van deze vrouw, volgens de overleve ringen heette zij Anna Jarvis, kon het overlijden maar moeilijk verwerken en deed er alles aan om van de sterfdag een speciale dag te maken. Eerst for meerde zij een groepje mensen dat zich hard maakte voor een nieuwe na tionale herdenkingsdag. Ze schreven politici en zakenmensen aan. Uitein delijk zou op 8 mei 1914 de eerste moederdag zijn gevierd. En zoals va ker bij Amerikaanse zaken, zoals Va lentijnsdag, sloeg dit over naar Euro pa. In de VS werd moederdag al vroeg een dag voor handelaren. Ze deden de mensen geloven dat deze feestdag al leen gevierd kon worden door cadeau tjes te kopen. Anna Jarvis protesteerde destijds al hevig tegen de commercia lisering van de feestdag en probeerde de moederdagviering van 1923 tegen te houden. Ze zou voor deze actie zelfs in de gevangenis zijn beland. Volgens de Universiteit Gent organi seerden de Grieken in de oudheid al een groot lentefeest. Dit werd opge dragen aan de godin Rhea, de moeder aller goden. De Romeinen kenden dit feest als Hilaria en vierden het met of fers in een tempel van hun goden moeder. Christenen kenden ook een moederdag in de vorm van een feest ter ere van de maagd Maria. Weer een andere versie zegt dat Napo leon de beslissing nam om alle moe ders in het land te eren. Dit initiatief werd door zijn opvolgers echter niet doorgezet. Het duurde nog tot na de eerste wereldoorlog voordat moeders weer werden geëerd. Volgens de Universiteit Gent is er ook nog een ander verhaal. In de Middel eeuwen zouden vooral Angelsaksen moederdag vieren. Kinderen verlieten op jonge leeftijd het ouderlijk huis om een vak te leren. De jongeren kregen een keer per jaar de kans om naar huis terug te keren. Hierbij namen ze de gelegenheid om van hun karige loon tje een cadeau voor hun moeder te kopen. Traditioneel brachten ze voor al cake mee. Niet alleen Nederlanders vieren moe derdag. Ook in onder meer Denemar ken, Italië, Turkije, Australië en België vieren de mensen het feest. In de VS is een moederdag niet genoeg. De Ame rikanen vieren op de vierde zondag in oktober ook een schoonmoederdag. Moeders krijgen heden ten dage voor al bloemen op moederdag. Ook dit jaar is dat het geval. Moederdag is na Valentijnsdag de belangrijkste dag voor de bloemenhandel. Bloemenvei ling FloraHolland verwacht in de week voorafgaand aan moederdag 65 pro cent meer omzet in bloemen en plan ten. Bloemenveiling Aalsmeer denkt dat de stijging uitkomt op ruim 50 procent, anp MENSELIJK De achtjarige zoon Marius van de Noorse prinses METTE-MARIT krijgt een eigen LIJFWACHT. Noorse media meldden op basis van bronnen bij de politie dat zowel Mette-Marit als haar man, kroonprins Haakon, op de regeling heeft aangedrongen uit angst voor ontvoering. Mette-Marits zoon is geboren tijdens een vroegere relatie van de prinses. Met haar man kreeg zij vorig jaar een dochtertje, Ingrid Alexandra. In december verwacht het paar weer een baby. Marius heeft geen koninklijke titel. DAVID EN VICTORIA BECKHAM doen er alles aan om duidelijk te maken dat hun huwelijk helemaal niet op springen staat, zoals een voormalig kindermeisje beweerde. Britse en andere media signaleer den dat zij tijdens een bezoek aan VENETIË 'niet van elkaar konden af blijven' en dat zij 'opvallend ver liefd' rondliepen en -voeren in de la gunestad. Gibson zei vorig weekein de in News of The World dat de Beckhams het helemaal niet meer met elkaar kunnen vinden. Volgens haar is een scheiding tussen de voetballer en de ex-zangeres er al leen nog niet van gekomen omdat beiden gezamenlijke commerciële belangen hebben. De voormalige Spice Girl Victoria Beckham (31overweegt haar carri ère als POPZANGERES weer op te pakken. Zij vindt het leven als echt genote van stervoetballer David Beckham te saai, meldden Britse media gisteren. Victoria is van plan om in juli volgend jaar de SPICE GIRLS weer bijeen te brengen - tien jaar nadat die van start gingen - of zelf met een nieuwe band te gaan optreden. De voormalige Spice Girl deelde in oktober vorig jaar na een aantal geflopte solo-singles en scherpe-kritiek op haar zangtalent mee dat zij een eipd maakte aan haar muzikale loopbaan. Ze gaf toen toe dat zij 'misschien niet de beste zangeres' was. Damien HIRST een van de bekendste vertegenwoordigers van de Britse moder- ne kunst, wil in Londen een restaurant gaan openen. Dat meldde de krant The Independent gisteren. Hirst is volgens de krant al sinds eind vorig jaar op zoek naar een geschikte ruimte in de buurt van de toekomstige terminal van de Euro- startreinen, niet ver van het station Kings Cross. Hirst, bekend van KUNSTWER KEN met doorgesneden koeien in formaline, heeft al eerder een restaurant in Londen gehad. In 1997 opende hij The Pharmacy, dat was ingericht als een apotheek. Hij moest het in 2003 sluiten omdat de bezoekers wegbleven. Foto: Reuters door onze correspondent Ans Bouwmans Cheerleaders worden te sexy, menen parlementariërs in de Amerikaanse staat Texas. De dansgroepen die Ame rikaanse sportploegen plegen aan te moedigen zouden zich te pikant kle den en bewegen. Een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden van Texas heeft daarom een wet aangeno men die 'seksueel suggestief gedrag van cheerleaders op middelbare scho len verbiedt. Gerhart Hauptmann De moraal heeft meer kinderen vermoord dan Herodes en de Moloch, dan roodvonk, mazelen en alle besmettelijke ziekten ter wereld De wet moet nog worden goedge keurd door de senaat van de staat Texas. Voorstanders menen dat de wet een steuntje in de rug is van ou ders die vinden dat hun teenagers bij het 'cheerleaden' op school de gren zen van het fatsoen overschrijden. Dat zou gebeuren onder invloed van popzender MTV en sommige profes sionele cheerleaders. Anderen vragen zich af waarom het departement van onderwijs danspas jes moet gaan controleren. Ook wordt een discussie verwacht over wat pre cies onzedelijk is en wat niet. Mogen de cheerleaders straks nog wel schud den met hun billen tijdens school- wedstrijden? De wettekst is nogal vaag, maar de bedenker, de Demo craat Al Edwards uit Houston, meent dat elke volwassene weet wat 'seksu eel suggestief is als hij het ziet. Volgens de burgerrechtenbeweging ACLU is de wet overbodig, omdat schunnig gedrag in het publiek nu ook al aangepakt kan worden. Afge vaardigde Senffonia Thompson, ook een Democraat uit Houston, vroeg zich af of het staatsparlement niets beters te doen heeft dan deze 'bela chelijke' wet. Infografiek: GPD/Graphic News Het is geen gewone Boeing 747, die van avond landt op het vliegveld van Maas tricht. De Air Force One, die George W. Bush naar Limburg brengt, is een vliegend Witte Huis, met speciale snufjes, zoals meer dan 85 telefoonlijnen en antiraketsys temen. Voor veel Amerikanen staat de Air Force One symbool voor de grootsheid van hun land. Bij een wereldramp kan George W. Bush een aardige tijd boven de planeet blijven cirkelen in zijn Air Force One. De Boeing 747 beschikt over de aansluitingen om in de lucht met kerosine te worden bijgetankt door gevechtsvliegtuigen. In de opslag ruimtes in het vliegtuig is plaats om twee duizend maaltijden te bewaren. Het vlie gende commandocentrum is met speciale bepantsering beschermd tegen de elektro magnetische puls die bij een kernontplof fing vrijkomt. Hoewel de Amerikaanse overheid geen me dedelingen doet over de veiligheidsmaatre gelen die het vliegtuig tegen aanvallen be schermen, staat eigenlijk wel vast dat de Boeing fakkels kan wegschieten om hitte- zoekende raketten af te leiden. Ook zit elek tronica aan boord om vijandelijke radar systemen te storen. De beveiliging is geen overbodige luxe. Niet alleen bevindt zich de machtigste man van Amerika aan boord, ook gaat in het presidentiële vliegtuig altijd de koffer mee met de veiligheidscodes om een kernoorlog te ontketenen. Het zal niet verbazen dat het de Ameri kaanse belastingbetaler jaarlijks in totaal circa 180 miljoen dollar kost om de Air For ce One in de lucht te houden. Eigenlijk gaat het dan om twee Boeings, want het presi dentiële vliegtuig heeft een identiek broer tje. Zij aan zij staan beide toestellen gepar keerd in hun hangar op de militaire lucht haven Andrews in Maryland. Het vliegen met de enorme Boeings is in september 1990 onder George Bush senior begonnen. Tot die tijd moesten presiden ten als Reagan het met een veel kleinere Boeing 707 doen. In de Air Force One zijn zoveel voorzieningen aangebracht dat maai- plaats overblijft voor 102 passagiers inclusief de 26 bemanningsleden. Zo be schikt het vliegtuig over een conferentie ruimte waar de president met zijn staf de laatste details voor bezoeken kan doorne men. Uiteraard heeft hij zijn eigen suite met slaapvertrek, badkamer en kantoor. In het vliegtuig kunnen gasten meereizen zoals congresleden of buitenlandse regeringslei ders. Ook zijn plekken voor zijn staf, de meerei zende agenten van de Secret Service en an dere veiligheidsfunctionarissen ingeruimd en zijn er achterin het vliegtuig stoelen voor de meereizende pers. Voor die journa listen is het niet toegestaan om zomaar wat door het vliegtuig te gaan rondlopen. Ze mogen alleen onder begeleiding van een stafmedewerker het persvertrek verlaten. Voor de bemanning zijn rustvertrekken be schikbaar. De president beschikt over een vaste crew van betrouwbare mensen die een lange staat van dienst hebben. Dat geldt voor zowel piloten als cabineperso neel. Oud-president Bill Clinton heeft in in terviews aangegeven dat de band met me dewerkers aan boord zo hecht is dat het bijna als een familie voelt. De telefooncentrale in de Air Force One be schikt over meer dan 85 telefoonlijnen. Vanuit de Air Force One is het op vele dui zenden kilometers hoogte mogelijk om elke telefoon in de wereld te bereiken, inclusief mobiele telefoons. Op 28 telefoonlijnen kunnen mensen beveiligde, versleuK gesprekken voeren. Aan boord zit vei j dubbel zo veel bedrading als bij een male Boeing 747. Voordat de Air Force One landt, is ee vooruitgeschoven team van veilighei mensen al een week bezig geweest 01 Maastricht Aachen Airport exact vast gen hoe het vliegtuig zal taxiën. De v ge landingsbaan is handmatig onder op rondslingerend afval dat het vlieg kan beschadigen. Met speurhonden is gezocht naar bo'! men. Cruciale plekken zijn door agei3 van de Secret Service beveiligd. Zij zi schieten zodra daar aanleiding toe is een na landing komt ook het koffertj de nucleaire codes, bijgenaamd 'the ball' de vliegtuigtrap af. Direct als de dent voor zijn werkbezoek is uitgester de bemanning nog circa anderhalf u zig om alles schoon te maken en kla<P zetten voor het geval het noodzakelij om direct op te stijgen en terug te ke naar de Verenigde Staten. Jaco Meijer De Amerikaanse president huurt niet zomaar een paar potige body guards in om hem tijdens een be zoek te beschermen. Als hij van daag Limburg aandoet, zal dat in gezelschap zijn van enkele honder den van de tweeduizend burgera genten uit de Secret Service. Zij zijn bereid hun leven voor hem te ge ven. De Secret Service-agent die in de baan van een kogel springt, is wat veiligheidsmensen 'taking the bullet' noemen. Het ultieme offer. Je leven in de waagschaal stellen voor degene die je moet beveili gen. Het is een reactie die volstrekt te gengesteld is aan het menselijk overlevingsinstinct en een van de aspecten van beveiliging waarop de agenten van de United States Secret Service veel oefenen. Om verwarring te voorkomen: de Amerikaanse Secret Service is een totaal andere dienst dan ogen schijnlijk soortgelijke inlichtin genorganisaties als de FBI, de CIA of de Britse Secret Service. De dienst beveiligt zowel in binnen- als buitenland de president, de vi ce-president en hun directe fami lieleden. Een geüniformeerde di visie van de dienst bewaakt het Witte Huis, diverse overheidsge bouwen en de buitenlandse ambassades in Amerika. Voor wie hoopt op een baantje bij de Secret Ser vice: agenten moeten bij hun eerste aanstelling jonger dan 37 jaar zijn en de Amerikaanse natio- naliteit hebben. /j Hoewel oprichter president Abra ham Lincoln nog in hetzelfde jaar dat hij de dienst begon door John Wilkes Booth werd vermoord, 1865, duurde het nog tot 1901 onder Theo dore Roosevelt voordat de Secret Service ook de taak kreeg presidenten te beveiligen. Te gen die tijd waren nog eens twee Amerikaanse presidenten ver moord. In 1881 was dat James Garfield en in 1901 William Mc- Kinley. De taak om geldvervalsing op te sporen was eigenlijk de re den waarom Lincoln de dienst oprichtte. In die tijd was naar schatting een derde tot de helft van de Amerikaanse bankbiljet ten vals. De Amerikanen hebben een lange traditie wat betreft aanslagen op presidenten en dan hebben we het ij nog niet eens gehad over <Svjr de moord op John F.- Kennedy in Dallas. Dat Lee Harvey Oswald daar op 22 november 1963 de president kon doodschie ten, is niet alleen nog al tijd een nationaal trauma, het is zeker ook het grote drama dat de Secret Servi ce nog altijd ach tervolgt. Het bedreigen van de Ame rikaanse presi dent een officieel misdrijf en jaarlijks pluist de dienst naar schatting 1.500 bedreigingen uit tegen de personen die zij beschermt. De dienst geeft zelf geen enkele ruchtbaarheid aan de afhandeling van bedreigingen, laat staan aan verijdelde aanslagplannen. Op de macht van de Secret Servi ce klinkt af en toe kritiek. Critici noemen de dienst gekscherend de Praetoriaanse Garde, een verwij zing naar de persoonlijke lijfwacht van de Romeinse keizers. Zij vra gen zich af waarom Bush twee duizend Secret Service agenten nodig heeft, terwijl diverse eerde re presidenten het met vierhon derd agenten af konden. Burger rechtenorganisatie American Civil Liberties Union (ACLU) heeft de dienst er de afgelopen jaren van beticht de vrijheid van menings uiting te schenden door demon stranten met een onwelgevallige boodschap onder dwang buiten het zicht van president te leiden. De agenten die het Bush-bezoek in Limburg begeleiden, hebben de taak om in samenwerking met de Nederlandse opsporingsdien sten elke stap die Bush zet in een veilige omgeving te laten verlo pen. Het betekent dat ze elk on derdeel van zijn program ma in een script hebben ui werkt. Elk deel van zijn rou geïnspecteerd en beoordee wat eventueel fout kan gaai waar zwakke plekken zitten kijken de agenten op elke pg wat de kenmerken van het schap zijn en verzinnen ze [e elke denkbare calamiteit n( nario's. Met rollenspellen worden lijke situaties geoefend. Uit n brengen de agenten veel tij >e op de schietbaan. De Secre in ce oefent ook situaties waa di presidentiële limousine meit, ketten wordt beschoten en wijkmanoeuvres op de vlui moet slaan. Alle agenten staan tijdens e Is wakingsklus via een radioj met elkaar in verbinding.1 oortelefoontje horen ze alle structies die rondgaan en ii 4 mouw zit een microfoon ve waarmee ze zelf met de eer commandopost kunnen sp en Met hun donkere zonnebri n 4 hun nette kostuum vormer >ej bijna een filmcliché van ho ch geheim agent eruit ziet. Zij iar grootse variabele bij de bev 1 v ging van de president en bt i v< om 'het ultieme offer' te brfroi gpd d< Er is in Nederland een zangtraditie die in geen enkel boek is vastgelegd. Beter ge zegd: een traditie waarbinnen een be paald soort zanger past. Het is de profes sional die geen enkele emotie in zijn zang legt. Hij zingt wat er staat, vlak en bijna zonder intonatie. Maar wonder boven wonder: hij is razend populair. Ieder ge neratie heeft zijn eigen stille zanger die aanbeden wordt om hoe hij niet zingt. Onze (groot)ouders zwoeren bij de Ram blers. Met zangers als Marcel Thielemans en zijn Wie is Loesje, Loesje is dat snoesje van de drummer van de band'. Had je in die tijd nog Eddie Christiani: ,,Ik heb jou voor het eerst ontmoet, daar bij die water kant." Ze zingen, kenmerk van de stille zanger, in strikt danstempo. Als de maat vereist dat ze midden in een woord het zingen even staken, dan doen ze dat: „Als ster/ren flonkrend aan de he/mel staan. Zingen op afbetaling, heet dat in vakjar gon. Maatvast, nergens schreeuwerig, ner gens geëmotioneerd. Maar altijd be schaafd en goed verstaanbaar. Had je Max van Praag in de jaren vijftig: „Ik heb een huis meteen tuintje gehuurd, het staat in een hele gezellige buurt.Kwam in de jaren zestig Johnny Hoes: „Ik ben met jou niet getrouwd, ik heb met jou toch niets te maken.En de Zangeres zon der Naam: „Ach vader lief, toe drink niet meer.Het is alsof die zangers de interpre tatie van hun liedjes aan het publiek overlaten. Hun zang is nooit gevaarlijk zoals dat het geval is bij Tom Waits, Jac ques Brei of Raymond van het Groene- woud. Dat zijn zangers waar je niet aan ontkomt. Ze hebben altijd maar een be perkt publiek, want de grote massa vindt hun voordracht onbeschaafd, onopge voed. En bovendien: de Brels van deze we reld zijn zo uniek dat je hun liedjes maar zelden mee kunt zingen. Te ver van je bed. De stille zanger is de omgekeerde Brei. De melodie is altijd binnen één octaaf en de tekst geschikt voor het hele gezin. De grootmeester van het genre maakte in de jaren zeventig furore: Vader Abraham. Ik heb hem voor een televisieshow ooit moe ten imiteren. Vlakker dan bij die gelegen heid heb ik nooit gezongen. Iedere klem toon, iedere uiting van vreugde of ver driet moest ik uit mijn stem weren. Die uiterste bescheidenheid was nog knap lastig. Maar het publiek stelt die be scheidenheid op prijs. Wat de muzi kale mode ook is: rock, punk, funk, rap, het maakt allemaal niet uit. De stille zanger vindt zijn weg dwars door het geweld heen. Vandaag heet hij Frans Bauer: „Heb je even voor mij, maak wat tijd voor me vrij.Frans zingt niet, u zingt. U bent eigenlijk zelf de solist. Zoals uw grootmoeder dat was bij Eddie Christiani en uw moeder bij Vader Abraham. We zouden goud kunnen verdienen met zijn allen. O O Bovenaanzicht Niveau 1 Zijaanzicht Lounge Telefooncentrale/ communicatiecentrum Ij Kleine Trap naar niveau 2 Cockpit kombuis slaapkamer kantoor Medische Service-ingang ruimte badkamer Lounge Trap naar niveau 1 Conferentiezaal Zitruimte Presidentiële vertrekken Zitplekken Hoofdingang Trap naar niveau 3 ingang Xoj|et Trap naar niveau 3 Werkplekken Zitplekken

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2