MEOIA Telefilms harder dan vorig jaar Wedden dat? voor één keer ter Vara kan fluiten naar Kopspijkers De omroep van de toekomst Goed gemaakte show van Frans Bauer mag weï Frits Bom naar commercieel RNN7 Breed gedragen maatschappelijke angsten vinden hun weg naar scherm SBS-serie over CSI-studenten zaterdag 7 mei 200 Amsterdam - SBS 6 begint 7 ju ni met de serie 'Crime Scene Academy, waarin de tv-makers studenten aan de National Fo rensic Academy (NFA) in het Amerikaanse Knoxville volgen. Tijdens een tien weken duren de masterclass leren de studen ten alles over technisch sporen onderzoek aan de hand van echte menselijke lichamen en reconstructies van de plaats van de misdaad. Dergelijk on derzoek staat door de wereld wijd populaire serie Crime Sce ne Investigation (CSI) enorm in de belangstelling. In de tv-we- reld proberen vele producenten mee te liften op de hype door soortgelijke programma's te maken. Ruim 3,1 miljoen kijkers voor AZ Hilversum - Gemiddeld hebben fruim 3,1 miljoen televisiekijkers donderdagavond gezien hoe AZ door Sporting Lissabon werd uitgeschakeld in de halve finale van de UEFA Cup. Dat blijkt uit cijfers van de Stichting Kijkon derzoek. Het rechtstreekse ver slag van de NOS trok gemiddeld 3,12 miljoen kijkers, een markt aandeel van 45 procent. Op het hoogtepunt van de wedstrijd, het einde van de verlenging, ke ken 3,99 miljoen mensen. Woensdag zagen gemiddeld 3,8 miljoen mensen de halve finale van de Champions League, waarin PSV werd uitgeschakeld. Daarmee zijn beide wedstrijden de best bekeken duels van dit Europese clubvoetbalseizoen. Radio 2 brengt Musical Top 50 Hilversum - Vanaf morgen kun nen musicalfans bij Radio 2 stemmen op hun favoriete mu sicalliedje. Samen met de cast van De Jantjes openen de pro gramma's Uitgelicht en Volg spot dan de speciale Musical Top 50-site. Luisteraars kunnen tot 1 juni via www.radio2.nl een stem uitbrengen op hun favo riete musicallied, en zo de sa menstelling van de lijst bepa len. Op zondag 5 juni komen vervolgens de mooiste liedjes tussen 20.00 en 01.00 uur voor bij op Radio 2. De presentatie van de Musical Top 50 is in handen van Rinske Wels en Hijlco Span. Het initiatief voor de Musical Top 50 is genomen door de redacties van Uitgelicht en Volgspot, de twee theater programma's op Radio 2. RTL spreekt met first lady Laura Hoe ziet de publieke omroep van de toekomst er uit? DU stellen we hier aan bekende en minder bekende Nederl; allemaal iets met de omroep hebben of hadden. Vanda? Kraneveldt, Tweede Kamerlid en mediawoordvoerder v<j A*s Margot Kraneveldt F „Het huidige omroepbestel is achterhaald en niet meer van deze tijd met al die verzuilde organisaties. Ik pleit voor één sterke omroep die centraal wordt aangestuurd door net redacties. Die besluiten welke programma's ze zelf willen maken of laten maken en wel ke programma's worden ge kocht. De huidige omroepen hebben hun rol echt gehad, want hun legitimiteit en draagvlak zijn echt niet meer zo groot als men doet voorko men. Ze kunnen nog steeds wel programma's aanbieden. Veel mensen zeggen dat de LPF een staatsomroep wil. Dat klinkt erg negatief en is echt niet zo. De overheid geeft de nieuwe omroep slechts een opdracht mee om de plurifor miteit en de kwaliteit te kun nen waarborgen. De redacties gaan daar vervolgens mee aan de slag. Na een jaar leggen ze verantwoording af aan het parlement, zodat de omroep zich steeds kan blijven ver nieuwen. Een reclamevrije omroep klinkt hartstikke leuk, maar daardoor gaan we wel 200 miljoen aan inkomsten missen. Alle reclamegelden gaan dan naar de com merciële om roep en dat betekent voor de pu blieke om roep een enorme inkomstenderving. Ik denk dat we die 200 miljoen best kunnen gebruiken voor wat armslag. Daarom mag de reclame van mij blijven. Het afschaffen van het derde net vind ik ook geen oplossing om een reclamevrije omroep te kunnen bekostigen. We hebben toch drie netten no dig, even los van de discussie over de toekomstige techni sche ontwikkelingen. Iedereen moet op de netten wat van zijn gading kunnen vinden. Daarom ben ik ook niet tegen amusement of voetbal. Een leuke muziekspecial van Frans Bauer is amusement en mag van mij, mits mooi en kwalita tief goed gemaakt. Amusement is ook draagvlak te behouc commerciëlen al dr l shows hebben, dan daar als publieke or nig aan toe, dus dar je bijvoorbeeld in ei landse comedy. Vot nog altijd meer op c kost, en daarom ma blieke omroep best den op de uitzendri mits de opbrengstei programma's wordi teerd. Bij voetbal is kosten-baten analy# kelijk. Het paasakkc 3 ik heel vaag. De coa en presenteren het een soort overwinnk- mand lijkt water bijl- hé ds vij dil j, tal de loep moet neme! allemaal kleine zuillj 1 eerd, waardoor we 2 kleine omroepen hd zijn er veel te veel. Nog één ding: als d\i zin krijgt en er koml blieke omroep, dan wel de ruimte krijgej( te profileren, om nit viteiten op bijvoorbi net te ontplooien eife draagvlak te creëreri- diawet mag daar ber worden verruimd, z^s1 nieuwe omroep ool^. krijgt te overleven."^ Reageren? media@l? iei Nico Postma Hilversum - RTL Nieuws-pre- sentator Rick Nieman heeft morgen in het Limburgse Mar graten een exclusief interview met Laura Bush. In RTL Nieuws Extra: Rick Ontmoet Laura Bush spreekt hij met de Ameri kaanse first lady onder meer over haar leven als presidents vrouw. Recent merkte ze op dat ook zij een 'desperate housewi fe' is, omdat haar man George al om negen uur onder de wol kruipt. Verder komt in het in terview aan de orde wat de be vrijding van Europa, zestig jaar geleden, voor mevrouw Bush betekent. Haar vader vocht in op het oude continent, en ver loor daarbij vele kameraden. rotterdam/anp - Presentator Frits Bom gaat het televisiepro gramma De Vakantieman pre senteren op de commerciële te levisiezender RNN7. De zender is nu alleen te zien in Rotter dam-Rijnmond en Zuid-Hol land-Zuid, maar wil vanaf 1 ja nuari 2006 in elke huiskamer in Nederland digitaal binnenko men. De directie van de zender heeft voor Bom gekozen, omdat hij 'een echte Rotterdammer is'. Dat heeft directeur L. Houkamp bekendgemaakt. Bom maakte eerder hetzelfde programma voor RTL4, de zen der waarmee RNN7 vanaf vol gend jaar wil concurreren. Per dag schakelen ongeveer 300.000 mensen in op RNN7. Het is niet bekend hoe lang of bij welk programma de kijkers blijven hangen. De zender ging in september 2003 de lucht in en mikt op een brede doelgroep. Vooral veel jonge mensen zappen voorbij. Met De Vakantieman verwacht de directie ook oudere kijkers te bereiken. Het programma trok voorheen altijd hoge kijkcijfers. De directie wil nog meer beken de Nederlanders aantrekken. Wie is nog niet bekend. Dat is ook afhankelijk van hoeveel geld ze vragen. In elk geval komt er een programma 'Koken met...'. Topkoks geven het ge heim weg van een recept. Be kende advocaten in het juridi sche format Advocaat Plus de len hun expertise. Op een avond zendt RNN7 onder meer twee nieuwsprogramma's, het entertainmentblok Showgalle- ry, de soap Rijk Ongelukkig, sport en een film uit. Format populair programma blijkt heel lastig te beschermen door Patrick Meershoek Amsterdam - Een flinke zak met geld lijkt voor de Vara het maximaal haalbare in het conflict met presentator Jack Spijkerman over diens vertrek naar de familiezender Tien van John de Mol. De omroep wil dat Spijkerman zijn lopende contract uitdient, maar de directie beseft ook dat een formi dabele ideeënarmoede een wezensken merk is van onwillige programmamakers. De aangekondigde gang naar de rechter door de Vara zal daarom waarschijnlijk lei den tot een financiële schikking tussen de partijen. Ook de rechten op het format van Kopspijkers bieden de omroep weinig hou vast, al is het maar omdat het populaire programma na al die jaren te zeer verwe ven is met de presentator. Het is moeilijk voorstelbaar dat een collega de presentatie van Kopspijkers overneemt. Op zijn beurt zal Spijkerman bij Tien geen exacte kopie van Kopspijkers kunnen maken, maar en kele nieuwe elementen moeten inbrengen, zonder natuurlijk de succesformule aan te tasten. Het blijkt in de praktijk buitengewoon las tig de formats van tv-programma's te be schermen. Joris van Manen van het advo catenkantoor De Brauw, Blackstone en Westbroek herinnert zich uit de afgelopen jaren een stuk of twintig rechtszaken over het kapen van formules, waarvan er slechts drie werden gewonnen door de rechtmati ge eigenaar. „De wet is erop gericht een oorspronkelijk idee te beschermen," legt Van Manen uit. „Maar met wat kleine aan passingen ontstaat een nieuw, zeer herken baar programma." Helemaal lastig wordt het als de populari teit van een programma sterk drijft op de persoonlijkheid van de presentator, zoals in het geval van Barend Van Dorp. „Een satirisch programma als Kopspijkers bevat nog elementen die je kunt laten vastleggen, zoals het spel met de hamers. Maar Barend Met Jack Spijkerman raakt de Vara vrijwel zeker ook Kopspijkers kwijt. Foto: Vara en Van Dorp voeren gesprekken met gasten aan een grote tafel met een glas wijn en wat nootjes. Je kunt stellen dat zij het program ma zijn. Daar valt auteursrechtelijk weinig aan vast te leggen." Enkele jaren geleden was Van Manen, des kundig op het terrein van mediarecht, be trokken bij de overstap van Gert-Jan Dröge van de Avro naar SBS. De Avro wilde geen vervolg geven aan het societyprogramma Glamourland, maar wilde evenmin dat Dröge hetzelfde programma voor zijn nieu we broodheer zou maken. Het juridische steekspel leidde uiteindelijk tot een natuur getrouwe kopie van het vertrouwde Gla mourland, met wel een nieuwe naam: Gaat het weer een beetje, meneer Dröge? Een ander bloeiend fenomeen is het kopië ren van hits. Een succesvol programma leidt al snel tot navolging, en soms zelfs tot nog succesrijkere programma's. De beden kers van het programma Survivor, het Brit se productiebedrijf Castaway, maakten in dertijd bezwaar tegen Endemols Big Bro ther. De beschuldiging luidde dat het zon overgoten tr opische eiland weliswaar was vervangen door een deprimerende loods in Almere, maar dat het concept verder wel erg veel overeenkomsten vertoonde met de Britse inspiratiebron. De actie bleef zonder resultaat, en Big Brother veroverde de we reld. Kopieerdrift heeft altijd bestaan in de tele visiewereld, vertelt Van Manen, die enkele jaren geleden een boekje schreef over de bescherming van tv-formats. „In de jaren zestig en zeventig was het volstrekt nor maal dat de omroepen een medewerker naar de VS stuurden om een paar dagen op een hotelkamer televisie te kijken. Terug in Nederland werden de nieuwe programma's gemaakt." Niemand nam daar aanstoot aan, ook om dat de omroepen en zenders bakken met geld verdienden. Dat veranderde met de komst van de commerciële televisie. Vanaf dat moment ontstond concurrentie, en argwaan en het verlangen het eigen bezit te beschermen. Het auteursrecht werd een belangrijk wapen. Van Manen: „Het aardi ge is dat het auteursrecht ooit juist is uitge vonden om een gevarieerde cultuur te sti muleren. Het idee was dat je liever zelf iets nieuws zou verzinnen dan voort te bordu ren op het idee van een ander. Nu is het auteursrecht een melkkoe geworden, waar mee makers hun idee te gelde maken." De advocaat stelt vast dat de actieve wer ving door John de Mol van succesvolle ma kers en programma's een schokeffect heeft veroorzaakt. „Bij de omroepen heerste tot voor kort een sfeer van vrijheid blijheid. Het was de gewoonste zaak van de wereld dat een presentator de ene omroep verruil de voor een andere. Je merkt dat men nu toch wat geschrokken is. Er worden con tracten opengebroken met belangrijke pre sentatoren en programmamakers. In de nieuwe contracten worden, naast een ver betering van het salaris, ook zekerheden voor de omroep vastgelegd." Hilversum - Voor wie het drama in films graag klein en persoon lijk heeft, is de lichting 2005 van het fenomeen Telefilm mogelijk een tegenvaller. Wie daarente gen niet vies is van 'grote' the ma's, zit goed bij de zes nieuwe producties van onafhankelijke producenten en de publieke om roepen, waarvan de eerste van avond is te zien. door Patrick van den Hurk Stond bij de vorige vijf jaargan gen het individuele drama vaak centraal, in deze reeks hebben maatschappelijke verharding en breed gedragen angsten de overhand. In liefst vier van de zes films spelen grote zaken als terreur, onverdraagzaamheid, geweld, verruwing en vergel ding een grote rol. Volgens de producenten, om roepen en het meebetalende C0B0-fonds weerspiegelt de reeks daarmee een tendens die duidelijk zichtbaar was in de zeventig voorstellen, maar zijn de uitverkoren scenario's niet op thema geselecteerd. Er moest ook het vooruitzicht zijn dat de makers met het beschik bare budget van bijna acht ton per film een goed product van anderhalf uur konden neerzet ten. Veel meer dan vorige jaren is er ook sprake van 'faction': verzin sel en werkelijkheid ontmoeten elkaar, en komen soms oncom fortabel dicht bij elkaar. Zo is Staatsgevaarlijk van Marcel Vis been (te zien op 14 mei) ge filmd vóór de moord op Theo van Gogh, maar daar niet meer los van te bekijken. In de film heeft de Nederlandse Nicolette een relatie met de Marokkaan Mohammed. Ze wonen net een dag samen als in de Rotterdam se haven een explosie plaats- vindt die een aanslag lijkt te zijn. Mohammed wordt wegens ver meende betrokkenheid van zijn bed gelicht, en Nederland ver andert razendsnel in een ge spannen, intolerant land, waar het leger de orde moet bewaken en 'nieuwe Nederlanders' pre ventief worden geïnterneerd. Nicolette komt voor een moei lijke keuze te staan: moet ze haar hart volgen en blijven ge- - - bi Hilversum - „Dan gaat de weddenschap nü in!" Met die uitspraak van Jos Brink en de meest bizarre activiteiten van de kandidaten die daarop volgden, hield het programma Wedden dat? in de jaren tachtig miljoenen kijkers aan de buis gekluisterd. Nu, bijna twintig jaar na het stoppen van de show, geldt het als puur jeugdsenti ment. Vanavond wordt het legendarische programma nog één keer in zijn oude glorie hersteld, met het presentatieduo Jos Brink en San dra 'kroepoekje' Reemer. De live-uitzending zal in het teken staan van het 25-jarig jubileum van het Liliane Fonds, waarvoor Reemer al vijftien jaar ambassadrice is. Dit fonds zet zich in voor ge handicapte kinderen in ontwikkelingslanden. De show Wedden dat? behoeft nauwelijks introductie. Iedere uitzending kwamen gasten voorbij met de meest bijzondere en spraakmakende wedden schappen, zoals de dame die geblinddoekt iedere chocoladesoort kon benoemen die ze voorgescho teld kreeg, inclusief soort en merk. Hoogtepunt was altijd de weddenschap die Brink met de zaal aanging, en zijn tegenprestatie als het mislukte. „Ik ga vanavond weer een tegenprestatie doen, of de weddenschap nou lukt of niet", vertelt Brink. „En ze hebben iets vreselijk engs voor me be dacht met Hans Klok." Een tegenprestatie als vanouds, volgens Brink. „Ik heb zo veel enge din gen gedaan in die show. Ik moest eens in een bak met haaien lopen, dat werd me trouwens niet in dank afgenomen thuis. Eén keer heb ik ervan afge zien. Toen zou ik onder het voetje van een olifant gaan liggen, maar ik kreeg zo'n enorme klap van zijn slurf dat ik het niet gedaan heb." Vanavond zullen vier oude weddenschappen, die in het verleden mislukten, opnieuw wor den afgesloten. „De kandidaten krijgen een herkansing", zegt Reemer. „En dat is meteen de link naar het Liliane Fonds: die kinderen geven we ook een tweede kans." Ook is er weer een panel vol be kende gezichten en staat een telefoon team klaar met twintig bekende Neder landers, onder wie Willeke Alberti, Jaap Jongbloed en Nance, om nieuwe dona teurs in te schrijven. Brink is zich erg bewust van de populari teit van de show. „Wedden dat? is bijna heilig verklaard, het is een beetje een ei gen leven gaan leiden. De kijkers hebben hoge verwachtingen en ik hoop dat ik die kan waarmaken vanavond. Maar ik vind het ontzettend leuk om weer eens met mijn oude vriendin Sandra iets op televi sie te doen. Als ik de persfoto's bekijk, zie ik echt nog dat koppeltje van toen. We zijn wel twintig jaar ouder, maar de che mie tussen ons is er nog steeds." Dat de show live is, zorgt bij Reemer voor de nodige zenuwen. „Ik vind het dood eng! Als ik er over nadenk, krijg ik hele maal het heen en weer." Brink vindt het juist fijn, zo'n live-uitzending.Als het van tevoren wordt opgenomen is er altijd wel wat. Dan wordt het weer stilgelegd en raak ik uit mijn ritme." En krijgt dit avontuur nog een staartje? Een hele nieuwe serie afleveringen van de show bijvoorbeeld? „Ja, de tamtam gaat voortdurend", zegt Brink. „Dan roept iedereen: die ouwe kan het nog best. En 'die ouwe' kan het ook nog best, maar ik ben al erg druk n pers en het theater. Ik ben er destijds mee gestopt omJ beetje op was. Maar gesteld dat het doorgaat en Weddl langere tijd terug op de buis komt, wil ik het alleen me J doen." Ruth van Beek Wedden dat?, vanavond op 21 uur op Nederland 1 Jos Brink en 'kroepoekje' Sandra Reemer, voor even weer samen. Foto: GPD/Nick van Ormondt loven in Mohammeds on schuld, of kiest ze voor de op vatting dat 'de anderen' alle maal schuldig zijn? Uiteindelijk betalen beide geliefden een zware prijs. In Off screen van Pieter Kuij- pers (11 juni) - net als Staatsge vaarlijk naar een scenario van Hugo Heinen - komen fictie en feiten nog dichter bij elkaar: de film is gebaseerd op het ware verhaal van de gewapende man die op 11 maart 2002 de Am sterdamse Rembrandttoren binnendrong, en alle aanwezi gen in gijzeling nam. Het was zijn bedoeling om de net naar een naburige toren verhuisde Philips-top te treffen, omdat het bedrijf volgens hem de we reld belazerde met de breed- beeld-tv. Aan het eind van de dag pleeg de hij zelfmoord op een toilet, zodat niemand ooit heeft gewe ten wat nou precies zijn motief was. Heinen schreef daarom een psychologisch drama over wat er in de man kan zijn om gegaan, en speelt daarin uitge breid met waarheid en waan zin. Buschauffeur John Voer man, magistraal neergezet door 'Vlaamse reus' Jan Decleir, ziet de vertrouwde wereld om zich heen instorten, en bijt zich daarom vast in het bedrog dat Philips zou plegen met de breedbeeldtelevisie. Hij ziet 'geheime codes' in de zwarte balken op de buis van het apparaat, en vermoedt een complot tegen de argeloze klant en zelfs tegen de wereld. Op weg naar Voermans onafwend bare ondergang speelt zich in anderhalf uur een fascinerend verhaal af, waarin licht en don ker, goed en kwaad, de fictieve Philips-topman Gerard Wesse- linck (een sterke rol van Jeroen Krabbé) en de op film debute rende Astrid Joost en bijzondere rollen spelen. Ook de film waarmee de reeks vanavond aftrapt, Gebroken rood van regisseur Erik Oost hoek en scenarist Carel Donck, staat dicht bij de werkelijkheid. Nadat twee gedrogeerde pubers een bejaarde vrouw met grof geweld beroven en ombrengen, komt op de begrafenis de ver zetsgroep waarvan het slachtof fer in de oorlog lid was weer bijeen. Pratend over de brute dood van hun medestrijdster besluiten de resterende leden de verharding van de wereld niet meer te pikken. Als de jonge moordenaars door een vormfout weer vrij rondlo pen, nemen de oud-verzets strijders het recht in eigen hand. Ze vinden dat ze zestig jaar geleden anders voor niets hebben gevochten. Na één ge slaagde afrekening loopt echter alles fout, en blijkt er een doos van Pandora te zijn geopend die niet meer dicht wil. Hoofd persoon Simon (Hans Croiset), een eenzame en verbitterde oud-leraar, komt daardoor te staan voor de ultieme keuze tussen goed en fout. Eigenrichting en onveiligheid spelen ook een rol in Stille nacht van Ineke Houtman (sce nario Frank Ketelaar), de Tele film van 21 mei. In een verhaal dat enigszins lijkt te zijn geba seerd op de beruchte - en nooit gepakte - Utrechtse seriever krachter, besluiten vijf studen tes zelf op zoek te gaan naar de man die in een park tussen de universiteit en hun kamers re gelmatig vrouwen verkracht. Telefilms, vanaf 7mei toten met 11 juni elke zaterdag om 22.35 uur op Nederland 3. Van avond: Gebroken Rood (IKON). De films zijn nauitzending ook nog een week te bekijken via in ternet op www.telefilm.nl Jan Decleir als gijzelnemer in Off screen, op het moment dat hij beseft dat hij in de verkeerde kantoortoren is. Foto: GPD/Bas Losekoot

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 24