KUNST CULTUUR Castellum trapt af met 150 voorstellingen Een muur vol over jazzgigant Charlie Parker Sterk spel in tij dmachinekomedie Chess ook in het Nederlands Pure swing, verhalende improvisaties Bernlef gaat roman Modiano vertalen i verfilmt ]eugd Regisseur Karim ;t een film over zijn [erije. Het project de titel Kroniek en moet volgend a worden gefilmd, ikte eerder de inter- itfilm De Poolse ider meer voor een ie werd genomi- zaterdag 7 mei 2005 Alphens theater haalt populaire namen als Frans Bauer en Golden Earring binnen kerieezingers alsjOp 21 mei wordt tij- ït iiple van het Eurovisie chtjl m Filmmuseum ,jenri Amsterdam een ,n jpnd gehouden. Met ts\fva's' met songfesti- en een alternatieve Eerder organiseer- 'ng Bioscoop een iund of Music' en ig ja Zuster Nee festivalfinale in Kiev lei door 6000 festi- :oot scherm wor- Dresscode: Zwart, Goud. nteditie Dutch wards :uuii- In de Hollywood ^In Rotterdam is 'odfyond de eerste editie ^e|h Urban Awards lsvDe awards gingen heeste live act), K-Li- sïbum), Lange Frans heeste single), Brace fr%komer), DJ e8eiste dj), Beatkidz 1 hujicer) en Bubbling party). Onder meer 'e M)lay, Def Rhymz uisfr door Theo de With alphen aan den run - Het eer ste seizoen van theater Castel lum in Alphen aan den Rijn be vat 150 programma's. Een aantal daarvan wordt meerdere keren gespeeld, waardoor er in totaal 167 voorstellingen op de rol staan voor het seizoen 2005- 2006. Dit blijkt uit de theater- gids die half mei huis aan huis wordt verspreid in de Alphense regio. Theaterdirecteur Marc van Kaam is tevreden over zowel de kwantiteit als de kwaliteit van de programmering. „In mijn vorige theater, De Naald in Naaldwijk, had ik negentig voorstellingen per jaar. Ik heb nu dus andere keuzes moeten maken. Het aanbod is naar mijn mening toegankelijk, maar bevat ook een aantal gedurfde voorstellingen. Bovendien was ik door afspraken met het ge meentebestuur gebonden aan een verdeling over de diverse genres." Met 41 voorstellingen eist caba ret de grootste plaats op in de programmering. Opvallende namen in dit genre zijn Javier Guzman, Jochem Myjer, Brigit te Kaandorp, Lenette van Don gen en The Ashton Brothers. Cabaretière Sanne Wallis de Vries keert met haar nieuwe so loprogramma 'Vier' terug naar de stad waar ze opgroeide. Ook Youp van 't Hek heeft een spe ciale band met Alphen. In een van zijn eerdere voorstellingen bekritiseerde hij de gemeente weliswaar als ondoordringbare betonstad, maar van elk nieuw programma hield hij altijd wel een leesvoorstelling in het Park- theater. Op 20 en 21 december speelt hij in Castellum zijn ou dejaarsconference. Bij de 27 geboekte toneelvoor stellingen valt 'Amadeus' op, die in september vier keer te zien is. Met deze voorstelling maakt Jeroen Krabbé na twintig jaar zijn rentree op de Neder landse podia en viert hij zijn veertigjarig jubileum als acteur. Zijn tegenspeler wordt Marc- Marie Huijbregts in de rol van Wolfgang Amadeus Mozart. Krabbé speelt de jaloerse hof- componist Salieri. Een van de vier voorstellingen van Ama deus geldt als de galaopening van Castellum. De overige avonden zijn voor het 'gewone' publiek. Andere bijzondere to neelvoorstellingen zijn 'One flew over the cockoo's nest' met Simone Kleinsma en Bram van der Vlugt, 'Juliana' met Renée Soutendijk en Jaap Spijkers en 'Een tweede kans' met Will van Kralingen en Peter Tuinman. Verder heeft Castellum de voor stellingen onderverdeeld in de genres dans, muziektheater, klassiek, muziek, show musi cal en jeugd familie. Voor Frans Bauer zijn streekgenoten niet meer per definitie aange wezen op de Stadsgehoorzaal in Leiden of voor Golden Ear ring op de Groenoordhallen. Het Alphense theater heeft ze ook op het podium staan. „Ik ben blij dat we zulke populaire namen hebben binnenge haald", aldus Van Kaam. „Maar ook veel gezelschappen die voorheen in het Parktheater op traden, staan in Castellum." Castellum heeft het adressen bestand van het Parktheater overgenomen en alle vaste be zoekers per brief geïnformeerd. Daarin staat ook te lezen dat bij een theaterkaartje altijd een voucher voor een eerste con sumptie wordt gekocht. „Dat werkt gemakkelijker, sneller en dus klantenvriendelijker aan de bar", zegt de directeur. Wie daar geen gebruik van wil ma ken, kan aan de kassa zijn geld terug krijgen. De Leidse Schouwburg heeft sinds een jaar ook een drankje bij de prijs inbegrepen. In de pauze staan dienbladen met glazen klaar. Van Kaam: „Bij ons kun je aan de bar bestellen en heb je dus een ruimere keuze." Dat hij de programmering be kendmaakt voordat de gids ver schijnt, heeft te maken met de theaters in Gouda en Zoeter- meer waarvan de brochure in middels uitgebracht is. „Alphe- naren zijn gewend daar een abonnement te nemen en ik wil dat ze nu op zijn minst het pro gramma van Castellum ernaast leggen om een afgewogen keu ze te kunnen maken. Nee hoor, dat wil niet zeggen dat wij te laat zijn met onze gids. Die van de Leidse theaters verschijnt ook pas volgende week." Stichting Tegenbeeld bereikt mijlpaal Toe tikten de prijzen uit. door Herman Joustra :ho| bedrog „ritshuis 'e tentoonstelling ;en in het Maurits- is met twee t psfigd tot en met 29 it di [edaan in verband belangstelling wojjonde werk: trom- ej Ailderijen van Cor- iaji|chts. De expositie nlf weken 80.000 :trokken. De schil- :omstig uit het yjcum for Kunst in £js ji en andere bruik- ïrec je k| iiec 'prijs voor ^irancusi 9 jape sculptuur "Vogel ■t 0)1' van de Roemeen - ld vjwer Constantin 3eg<feft bij het veiling- 1 dak's een recordprijs ;e (927,5 miljoen dollar, miljoen euro. Nog geschiedenis is zo- n sculptuur betaald, ïe's. De opbrengst .n de schatting van gen van het veiling- iTOpftden aangegeven 1 (o-d tussen de 8 en 12 iiihuifcr zou opbrengen. j.Qjjruimte' is een 121 irechfloge sculptuur van 3e|e (rmer. Brancusi 1922/1923 en echtefas het in particu- kaarttg de nieuwe eige- et bekend. s 2-q 106.1 leiden - En dat is honderd! Honderd muurgedichten in Leiden. Honderd zielenroerse len op steen, honderd harten kreten. Met dank aan de Stich ting Tegenbeeld, die al sinds jaar en dag de Leidse gevels voorziet van poëzie. Op de ge vel van het Stadsbouwhuis aan de Langegracht prijkt-ie dan, 'To the blues' van de Ameri kaanse dichter Waring Cuney. Muziek tegen een kobaltblauwe achtergrond. Het is een gedicht over de on volprezen Charlie Parker, de man die zijn saxofoon kon laten huilen en lachen. Een jazzgi gant die Ben Walenkamp en Jan-Willem Bruins van de stich ting bijzonder na aan het hart ligt. „We hebben een hele tijd lopen zoeken naar een geschikt gedicht", zegt Walenkamp. We hebben samen bedacht dat het honderdste gedicht iets moois moest zijn. Iets bijzonders. Het werd iets gemeenschappelijks uit het verleden. We hebben al lebei een verleden in de Twee Spieghels, de jazztijd daar. Uit eindelijk kwamen we uit bij een gedicht over Charlie Parker." Van de hand van Waring Cu ney. Een wel heel muzikaal ge dicht. Bruins: „We zagen deze, we zagen de vorm, we herken den de toonladdertjes." Walen kamp: „Het moet op een zange rige manier worden voorgele zen." Dan spatten de noten van de gevel. Maar zij zadelen de voorbijganger wel met een vraag op. Wie in 's hemelsnaam was John Burkes? Drop a nickel in, Charlie's dead, Charlie's gone But John Burkes carried on Wat zoveel wil zeggen als 'Gooi er een kwartje in, Charlie is dood, Charlie is er niet meer, maar John Burkes ging door'. „Misschien is Burkes wel de jukebox", oppert Bruins. „Gooi nog maar eens een kwartje in John Burkes." Hoe het ook zij, de muziek van Parker staat nu te glanzen tegen een diepblauwe achtergrond. Strak en fraai. Het lijkt zo sim pel, het schilderen van een ge dicht op een paar stenen. Likje verf hier, likje verf daar en klaar-is-Kees. Maar de werke lijkheid is anders. Het verven van deze gevel is nog een hele klus geweest, stelt Bruins, die ook dit keer weer de kwast ter hand nam. „De hele tekst moest twee keer, net als de on dergrond. Om goed te dekken. Voor de hardheid van de letter en de hardheid van de kleur. Deze muur staat pal op het zui den. Heeft dus extra te lijden. De tekst moet eruit springen, anders vloeit-ie over in het blauw." Zegt de schilder, die onlangs een koninklijke onderscheiding kreeg voor zijn schilderwerk. Al moet hij zijn honderdste ge dicht nog op de muur zetten. Want van de huidige verzame ling schilderde hij er eentje niet. Walenkamp: „Een Japans gedicht, dat is gedaan door een Japanse kalligraaf. Die kan dat toch net iets beter." Nummer honderd-en-een neemt Bruins wel weer voor zijn rekening. Dat is dan tevens het laatste gedicht van de stich ting, die ooit bepaalde dat de teller bij 101 zou blijven steken. Walenkamp: „We zouden nog eindeloos kunnen doorgaan." Bruins: „Maar het is wel een keer genoeg." theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: Een vriendendienst van Alan Ayckbourn door Het Nationale Toneel. Regie: Ivar van Urk. Gezien 6/5 in het LAKtheater, Leiden. Vanavond herhaling. In twee dagen zag ik twee stuk ken van Het Nationale Toneel, en het contrast was groot. Artis tiek leider Johan Doesburg re gisseerde Elementaire deeltjes naar de roman van Michel Houllebecq als een conceptuele regisseur die een constructie bouwt om een verontrustende mededeling te doen over de tijd waarin we leven. De aandacht voor het concept en een teveel aan expliciete karakterisering van beschadigde personages gingen ten koste van de spel- kwaliteit en de interactie tussen de acteurs. Een vriendendienst van Ayck bourn moet het juist van het spel hebben, en niet van het wereldbeeld en de boodschap. Ivar van Urk regisseerde de ko medie op een manier die je soepel meeneemt in een onmo gelijk verhaal. De foute zaken man Ries krijgt aan het eind van zijn leven spijt van zijn wandaden en bestelt de prosti tuee Phoebe die zijn schuldbe kentenis naar een advocaat moet brengen. Hij heeft name lijk zijn eerste en tweede vrouw laten vermoorden. Zijn zaken partner knapt de vuile zaken op. Als Phoebe vlucht door een tussendeur (Connecting doors is de oorspronkelijke titel), blijkt ze twintig jaar terug in de tijd uit te komen, bij Ruella, de tweede vrouw die die avond vermoord gaat worden. Ook zij kan terugreizen en zo het leven van haar voorgangster Jessica een andere draai geven. Uiter aard hebben de dames het niet makkelijk om hun collega's er van te overtuigen dat zij uit een andere tijd komen. Na veel ver wikkelingen. bedreigingen en kolder lukt het Phoebe, Ruella en Jessica eikaars leven te red den en de kwaliteit van hun be staan aanzienlijk te verhogen. Het spel in Een vriendendienst is nogal sterk. Het is altijd al een genoegen om Catherine ten Bruggencate aan het werk te zien, als de uiterst keurige en doodnuchtere Ruella blijkt ze een topcomédienne. Met dank aan vertaalster Barbara van Kooten, die haar de ene geestig heid na de andere in de mond legt. Pauline Greidanus is als Phoebe sterk op dreef in vet Haags, zij het soms een beetje over de top in haar zenuwach tigheid. Je verwacht dat een hoer van 33, type dominant meesteres, wat minder sidde rend tegenover het leven staat. Ook Michel van Dousselaere leeft zich lekker uit, zowel als terminale patie "nt met hekje, stem als een brulboei en rooie kop, als in betere gezondheid. Peter Bolhuis is een serieus on aangename zware jongen. Een vriendendienst is een spannen de, smeui "ge voorstelling; sterk gespeeld amusement. Hopelijk combineert Het Nationale To neel nog eens het beste van die productie en van Elementaire deeltjes. Het gedicht 'To the blues' van Waring Cuney. „De tekst moet eruit springen anders vloeit-i blauw." Foto: Hielco Kuipers alkmaar - Er komt een Nederlandse versie van de musicalChess waarvan de muziek werd geschreven door Benny Andersson en Björn Ulvaeus van Abba. Het idee en de teksten voor deze show uit 1986 zijn van Tim Rice, die eerder veel succes had als tekstschrijver naast Andrew Lloyd Webber met musicals als Jesus Christ Super star' en 'Evita'. Rice liet zich voor het verhaal inspireren door het wereldkampioenschap schaken in 1972 op IJsland tussen de Rus Boris Spasski en zijn Amerikaanse uitdager Bobby Fisher. 3-0 DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Sinan Cengiz, voorzitter van Cultureel Centrum De X, in de zevende hemel? Beste boek? „Vanaf mijn zestiende, zeven tiende is dat al een favoriet van mij: 'Wuthering heights' van de Brontë-zusters. Ja, ik zeg zusters. Men is er lange tijd vanuit gegaan dat het boek al leen was geschreven door Emi ly Brontë, maar naar nu blijkt is dat niet zo. Het boek heeft hoe dan ook mijn interesse in literatuur bevorderd. Het be schrijft op een prachtige ma nier hoe een mens met allerlei dilemma's kan zitten en welke invloed de keuzes hebben die iemand maakt. Natuurlijk zijn er nog veel meer schitterende boeken. Ik lees als het kan ie dere avond voor het slapen gaan. En op vakanties neem ik stapels boeken mee. Op dit moment ben ik bezig in het meest recente boek van Louis de Bernières, 'De oorlog van Don Emmanuels edele delen'. De Bernières is een geweldig verteller." Beste cd? „Ik vind Sezen Aksu geweldig. De cd 'Dügün ve Cenaze' bij voorbeeld. Zij staat al meer dan dertig jaar aan de top in Turkije. In al die jaren heeft ze als zangeres heel veel muzikale ontwikkelingen doorgemaakt, is ze steeds vernieuwend ge weest. In het samenvoegen van verschillende muzieksoorten bijvoorbeeld. Als je dat doet kan er iets heel moois, iets heel spectaculairs ontstaan. Dat doet zij bijvoorbeeld met Go ran Bregoviè, een echte Bal- kan-muzikant. Dat heeft gere sulteerd in een prachtige sa mensmelting van stijlen. Je haalt er nog wel de Oriënt uit, wat op zich al een samenvoe ging van verschillende stijlen is. Ik heb bijna al haar cd's in elk geval. Niet dat ik alleen naai- haar luister. Ik heb een heel brede muzieksmaak, van klassiek en Turks klassiek tot hiphop en house." Beste kunstwerk? „Ik weet niet eens hoe het heet, maar wat het meest in druk op mij heeft gemaakt is een schilderij in het Rijksmu seum. Het hangt in een zaal naast de zaal waar de Nacht wacht hangt. Het is een heel groot schilderij met een gans die haar nest beschermt. Je schrikt bijna en durft er niet te dicht bij te gaan staan, zo le vensecht is het. De veren, de snavel, de emotie van het dier, alles." Beste film? „Ik ben een echte filmliefheb ber. Vroeger ging ik wel een, twee keer per week naar de bioscoop. Nu niet meer zo vaak. ik heb het veel te druk. Maar ik kijk nog wel veel, ik huur geregeld dvd's. Een van de mooiste films is 'Betty Blue', dat is ook een van de weinige films die ik meer dan drie keer heb gezien. Mooie beelden, mooie muziek, mooie karak terverdiepingen. Mooie vrouw ook, die hoofdrolspeelster, Béatrice Dalle. Elke keer als je kijkt vallen er weer andere din gen op. De ene keer let je op het verhaal, de andere keer op de muziek of de schitterende manier waarop het licht hier en daar invalt." tekst: Herman Joustra foto: Hielco Kuipers wacht hoge kwaliteit. Contra- muziek recensie Ken Vos bassist Pietro Giancaglini is een helder fraserende muzikant Concert: Spaces S, Phrases. Get,en 5/5, met een opvauend goede ti- De Burcht. Lerden dn,m«fir sandro Minetto met een doel matigheid intoneert die doet Na een vijfjarig verblijf in Parijs denken aan de beste Ameri- is Barend Middelhoff naar Bo- kaanse jazzpercussionisten. logna verhuisd om nieuwe in- Middelhoff heeft zich de laatste spiratie op te doen. Na ander- tijd bezig gehouden met de rit- half jaar is hij zo ingeburgerd misch strenge vormen van de dat hij deel is geworden van de Tristano-school, een speelwijze Italiaanse jazzscene. Het lag die ruim baan biedt aan crea- voor de hand dat de tenorsaxo- tieve harmonische uitweidin- fonist een nieuwe band zou for- gen die het hoogste rendement meren, nu met twee Italianen geven in combinatie met een en de Nederandse trompettist strak ritme. Het optreden wordt Gerard Kleijn. Italië mag dan al echter begonnen met een stuk vanaf het begin deel uitmaken in de hardboptraditie waarin van de Europese Gemeen- Middelhoff asymmetrische lan- schap, op jazzgebied is het voor ge lijnen produceert die doen Nederlanders net zo ver weg als denken aan Wayne Shorter. Op China. Jazz kan daar volgens andere momenten is hij juist Middelhoff op een gunstig kli- een meer ingetogen, haast on maat rekenen, met goede oplei- derkoelde improvisator die op dingen en veel podia. avontuur gaat. In elk geval is de Italiaanse rit- Gerard Kleijn blijkt ook een me mesectie van het kwartet Spa- lodische improvisator te zijn ces Phrases van een onver- die veel aandacht besteedt aan dynamisch evenwicht en een krachtige toon, die niet anders dan vet genoemd kan worden. De band speelt intieme jazz waarin subtiliteiten in de soli belangrijker zijn dan het grote gebaar. Ook is opvallend dat hoewel grofweg de muziek als postbop gecategoriseerd kan worden, daarbinnen het breedst mogelijke spectrum aan stijlen wordt gespeeld. De composities, voornamelijk van Middelhoff en Giacaglini, bieden vooral veel harmoni sche mogelijkheden, maar de arrangementen zijn nogal aan de voorzichtige kant. De kracht van Spaces Places Rstaat in het samenspel tussen uitge sponnen solowerk en een haast calvinistische opvatting van bopswing. We weten nu dat er in Italië waarschijnlijk veel groot talent rondloopt dat vaker in het noorden gehoord ver dient te worden. Spaces Phrases is een intrigerende combinatie van pure swing en verhalende improvisaties. den haag - De Nederlandse schrijver Bemlef vertaalt de laatste roman 'Un pedigree' van Patrick Modiano, die sinds hij in 1978 de Prix Goncourt won tot de belangrijkste schrij vers van Frankrijk wordt gere kend. Gisteren werd bekend dat Modiano, in navolging van veel Nederlandse collega's, uitgeve rij Meulenhoff verlaat.'Un Pedi gree verschijnt in 2006 onder de titel Stamboek bij Querido. Mo diano (1945) werd beroemd met boeken als 'Plaats van de ster', 'Aardige jongens', 'Dora Bruder' en, recentelijk. 'Nachte lijk ongeval'. Stamboek is het meest autobiografische boek dat hij schreef. In Frankrijk werden binnen enkele maan den na verschijning al meer dan 110.000 exemplaren ver kocht.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 23