De pijn slijt bij Marco van Alphen 1 SPORT Maaike van de Pavoordt stapt uit de schaduw Junioren BS Leiden in finale N Alonso, de bescheiden volksh zaterdag 7 mei 2005, door Robbert Minkhorst „Moeizaam", is steeds het antwoord op de vraag hoe het gaat. Marco van Alphen aarzelt daarom. Een terug keer van de ex-profvoetballer in de wereld waar hij in 1991 in de steek werd gelaten, is mogelijk. Maar het leed dat FC Den Haag hem bezorgde, sneed diep. „Ik heb al die tijd uitno digingen, zoals voor het honderdja rigjubileum, keurig gehad. Alleen van de mensen uit mijn tijd heb ik nooit wat gehoord." Met het abrup te einde van zijn carrière door een hernia verbrak de club even plotse ling ook alle banden. Van Alphen be landde in een zwart gat. „Pas twee jaar geleden kon ik het voor het eerst van me afzetten. Ik weet niet wat ik al aan kan." Clubs hebben de afgelopen jaren meer dan eens bij Van Alphen aan geklopt. De oud-Leidenaar, inmid dels Leiderdorper hield de boot af, buiten af en toe wat coaching bij Roodènburg, FC Rijnland, en te genwoordig Meerburg, de club waar zijn 9-jarige zoon Desley speelt. Te veel sores, te veel fysiek ongemak. Na een glansrijke carri ère bij FC Den Haag werd hij ver te ruggeworpen. Inmiddels heeft hij een aanbieding van Voorschoten '97 in beraad. Van Alphen kan as sistent worden van Peter Wubben bij de zaterdagse degradant uit de hoofdklasse. Wubben kent hij nog uit zijn Haagse tijd. „Ik merk dat ik het coachen ontzet tend leuk vind. Ik denk ook dat ik het kan. Het begeleiden van men sen heb ik in me. De manier van opstellen in het veld, het raken van de bal, mijn spelinzicht doorgeven; ik denk dat ik daar goed in ben. Ik heb er ook veel lol in." Hij deed het een tijdje bij Roodènburg maar kon het uiteindelijk fysiek en mentaal niet aan. „En dan moet je het een groep niet aandoen om er voor te gaan staan. Tegenwoordig train ik het elftal van mijn zoon en daar be leef ik veel plezier aan." Het leed „Ik ben in 1991 geopereerd. In de uitwedstrijd bij FC Utrecht stapte ik van het veld. Het ging niet meer. Ik was daarvoor anderhalf jaar afwis selend geblesseerd of aan het reva lideren. Mijn rentree was thuis te gen Volendam. Je mag het mis schien niet over jezelf zeggen, maar ik was in die wedstrijd de beste in het veld. In Utrecht stond iedereen dus ook verbaasd te kijken. Twee maanden later lag ik op de opera tietafel." Wat niemand bij FC Den Haag zag en wat ook vrijwel elke andere arts die Van Alphen na jarenlange rug klachten raadpleegde miste, bleek bij diagnose in het ziekenhuis. .Al leen mijn huisarts, Har Meijer, voorspelde het. Har zei tegen me: Mare, je hebt een hernia." De dagen duren te lang voor hem. „Een siësta zou voor mij perfect zijn. Na vijven zit ik er helemaal doorheen. Dat is het trieste. De heel simpele dingen lukken mij niet. Tillen, dat doet vaak mijn vrouw. Als er wat geboord moet worden in huis, dan doet mijn vrouw dat. Van alles niet meer kun nen, en je bent pas 41. Ik voel me nog jong, maar het lichaam werkt op heel veel momenten niet mee. Ik wilde afgelopen weekeinde even een rondje langs de Braassem lo pen. Dat is vier kilometer. Mijn vrouw zei: doe het nou niet, dat red je nooit. En ze heeft gelijk." Van Alphen moet er mee zien te le ven. „Dat lukt me moeilijk. Het is frustrerend. Het enige wat ze voor mijn rug kunnen doen, is hem vast zetten. Dan zetten ze een pin erin. Daar word je absoluut niet beter van. Iets even oprapen kan dan he lemaal niet meer. Ik heb jarenlang aan topsport gedaan en ik was geen luie sporter. Ik heb altijd genoeg bewogen." „Mijn hernia zit helemaal onder in mijn rug, vlak boven mijn billen. Mijn zenuwstelsel krijgt de verkeer de signalen door. Dat werkt vooral op mijn darmen. Ik raak aan de di arree. Ik heb een spastische dikke darm en ik kan gaan trillen, gaan zweten." „Als je last hebt van je organen, stap je naar een internist. Daar hoor je: één miljoen mensen heeft wel wat. Dan ga je weer. Heb je last van je rug, dan ga je naar de ortho- peed. Zo blijf je in een cirkel. Ik heb haptonomie geprobeerd, chiro- practie en manuele therapie. Aan dat laatste heb ik nog het meeste gehad." De euforie Bij FC Den Haag maakte Van Al phen grote successen mee. Gescout bij Roodènburg, belandde de speler al snel in de hoofdmacht. Hij speel de samen met andere Leidenaars als Alfons Groenendijk en Ron de Roode. FC Den Haag werd in zijn tijd ongeslagen kampioen in de eerste divisie, verloor een bekerfi nale van Ajax en haalde Europees voetbal. „Ik heb fantastische dingen meege maakt. We speelden twee keer de halve finale voor de beker. De finale tegen Ajax verloren we onterecht. Wij konden de 3-1 maken, en zij maakten de 2-2. Het jaar erop speelden we wel Europacup en we stonden bij de eerste vier, vijf in de competitie. Maar eigenlijk vormden al die jaren één hoogtepunt. Die tijd was gewoon schitterend. Het was een periode waarin ik heel veel geluk kende. Ik zat in een euforie." „Ik was ook de clown van Den Haag. Ik was de gangmaker, ik was altijd met grappen bezig. De fysio therapeut kwam eens langs en toen zeiden Heini Otto en ik tegen el kaar: we hangen zijn fiets in de vlaggenmast, op het dak van het stadion. Hij deed natuurlijk zijn be klag en dan moesten wij weer op kantoor komen. We zijn een week naar het tweede teruggezet." „En bij FC Den Haag was ik het manusje-van-alles. Behalve in het doel heb ik overal gestaan. Ik scoorde niet zo vaak, maar mijn doelpunten waren wel altijd mooi. Ik heb op een gegeven moment in de belangstelling gestaan van Ajax. Ze hadden problemen op het mid denveld en in de verdediging. Nog concreter was de interesse van Wil lem II. Dat liep toen via Ron de Roode. Ik raakte in die periode al leen geblesseerd. Mijn knieband in mijn linkerknie was ingescheurd. Ze zeiden: op het moment dat je fit bent, moetje gelijk bellen." Maar na de knieblessure kwamen de chronische rugklachten. Van Al phen liep bijna twee jaar in de ziek tewet, speelde dan weer wel, dan weer niet, en was continu aan het revalideren. Trainer Co Adriaanse kwam. „Hij is absoluut de beste trainer die ik ooit heb meegemaakt", zegt Van Al phen. Maar juist onder Adriaanse manifesteerde zich het blessure leed. Onder Adriaanse werd veel in tensiever en zwaarder getraind. „Die twee trainingen op een dag waren voor mij teveel. Het werd uiteindelijk een strijd tussen de medische staf en Adriaanse. De staf Marco van Alphen: „Al die jaren bij Den Haag vormden één lang hoogtepunt." Foto: Henk Bouwman zei: we weten hoe Marc is. Bij Gods gratie mocht ik dan één keer trai nen. Ik kwam dan wel steeds pas op donderdag of vrijdag bij de groep. Dan begin je in het tweede." „Het maakte mij geprikkeld. Ik er voer het als een degradatie, elke keer die zaterdagtraining met het tweede. Het was ook weer typisch Adriaanse, hij is altijd bezig met de psyche van spelers. Hij heeft het een keer geflikt me terug te halen en te vragen: kun je spelen? Dan zet ik je op de bank, en mag je invallen. Hij wisselde drie keer en bracht drie jeugdspelers. Ik had natuurlijk nergens recht op, maar ik reageer de gefrustreerd. Zo werd ik uit de tent gelokt. Hij deed het om me uit die cirkel te halen, om me aan het spelen te krijgen, om me beter, scheiper te krijgen. Nu zie ik dat. Toen was hij een klootzak." De crisis „Om het hard te zeggen: achteraf gezien ben ik naar de kloten gehol pen. Het gebeurde alleen niet ex pres. Ik leefde van training naar training, van wedstrijd naar wed strijd. Je telt alleen mee als je fit bent. Wat je dan over het hoofd •ziet, is dat je in deze situatie men sen aan het forceren bent. Het vele gemanipuleer met mijn rug, mijn knie en mijn beenspieren, het vele gekraak. Mijn \vervels stonden con stant verkeerd en het rechtzetten gaat toch met geweld." Na zijn knieblessure werd ontdekt dat Van Alphens rechterbeen ster ker was dan zijn linker. Hij kreeg om die reden krachttraining. De speler ontdekte zo de pijn in zijn rug. Een diagnose bleef alleen uit. Sterker: „Ik werd niet geloofd. Joh, niet huilen, werd er gezegd. Dat hoort erbij. Maar ik kwam elke dag thuis en was moe, ziek, niet lekker. Mijn omgeving ging het zoeken in mijn geestelijke gesteldheid. Ik was ineens niet geloofwaardig meer." „Na de dag dat ik ineens ben ge stopt, heb ik niets meer gehoord. Dat doet heel veel pijn. Op het mo ment dat jij wegvalt, valt ook die sokkel onder je vandaan. Alles werd voor me geregeld en op een gege ven moment ga je daar naai-leven. Als ik speelde, telde ik mee. Toen ik niet meer speelde, hadden ze geen tijd meer voor me." Van Alphen viel terug op zijn gezin en maakte een mentale crisis door. „Ik moest van de ene op de andere dag weer de maatschappij in, ter wijl ik daar helemaal nog niet klaar voor was. En ik zat midden in de herziening van de WAO. Ik was honderd procent afgekeurd voor het voetbal, maar tegen mij zeiden ze: je kan toch achter een kassa zit ten?" Omdat hem een WAO-uitke- ring werd geweigerd, ging Van Al phen er ook financieel op achteruit. „Het ergste was: ik wilde werken, maar ik kon het niet door mijn rug. En ik was er niet op voorbereid. Wat vond ik leuk, wat kon ik nog?" Mister FC Den Haag Uiteindelijk is de Leiderdorper met een compagnon een eigen bedrijf begonnen. Samen vormen ze de re gionale vertegenwoordiging voor Beltona, een Nederlands sportkle- dingmerk. Een nevenactiviteit is de onlangs opgezette textieldrukkerij. Zolang Van Alphen zich bewust blijft van zijn beperkingen, 'gaat het'. Tussentijds probeerde Van Alphen zijn trainerspapieren te halen. Het mondde uit in een domper. „Ik werd toegelaten, maar moest op een gegeven moment door mijn rug een paar keer afzeggen. Het was te belastend. Ik kreeg een brief je van de KNVB dat ik was afge voerd van de lijst, omdat ik drie Dr keer niet was geweest. Dat is lan te gek voor woorden? Waaroif 2. den ze niet, vroegen ze niet v>— aan de hand was, en of ik de Lj nog kon afmaken? Me met mi achtergrond zo afserveren, iirks voor wereld was ik terechtgel^ men?" „Ik ben door een aantal partij benadeeld en ik ben daar en(J afgeknapt. Als ik in alle jaren drie, vier keer bij Den Haag b1 weest, is het veel. Ik ben enoi kwetst door Den Haag en dat wijt ik de club. En als het bij cj bond niet zo was afgelopen, nu ergens trainer geweest. Ab luut" L, Toch heeft Van Alphen gemer I niet iedereen in Den Haag he^ de steek heeft gelaten. „Er wa laatst een open dag bij de clul stond met mijn zoontje in de. Trainer Lex Schoenmaker zaïjer zijn kantoortje, zag me en wL Ik vroeg: herken je mij dan? ee weten dat ik wel eens verandt van uiterlijk. Ik heb krullen g( dan weer een baard en nu ee! Als ik jóu niet meer ken, antvpF de hij, met jou heeft de club j grote successen gehad. Jij bei wat Mister FC Den Haag. Ja. I doet me dan weer goed.de nd< katwijk - Net achter de echte top, in de schaduw van de allerbesten, dat leek haar lotsbestemming. Jaren van toewij ding en training brachten Maaike van de Pavoordt immers nooit verder dan twee derde plaatsen. Tot een zonderlin ge zondag in april, toen plotseling alles lukte en de Katwijkse tafeltennister van uit het relatieve niets Nederlands jeugd kampioen werd. „Na die laatste gewon nen partij was ik heus wel blij, maai- dat straalde ik helemaal niet uit. Ik stond daar alleen maar verbaasd te zijn." Pas de volgende dag drong het volle be sef van haar opmerkelijke triomf door tot de 15-jarige Katwijkse. Op school werd ze in het zonnetje gezet door haar klasgenoten, die stuk voor stuk hun feli citaties op een grote kaart hadden ge schreven. Bij Docos - de club waarvoor Van de Pavoordt sinds december com petitie speelt - werd ze uitgebreid ge huldigd. Ook de tafeltennisbond liet die maandag nog van zich horen: of Van de Pavoordt zich diezelfde week nog in Pa pendal wilde melden om mee te doen aan de centrale bondstraining. Wie dat aan de vooravond van het NK had voorspeld, was geheid voor gek ver sleten. Om te beginnen was Van de Pa voordt in haar leeftijdscategorie slechts als tiende geplaatst, ver aéhter de favo- rietes. De Katwijkse stond te boek als een sterke, degelijke speelster, maar ook niet meer dan dat. Twee keer ein digde ze als derde bij de nationale titel strijd, maar dat was alweer zo'n zes jaar geleden. Bovendien verliep de voorbereiding op de editie van 2005 tamelijk rampzalig. Vier dagen voor het toernooi kon de vwo-scholiere niet eens lopen, omdat ze te veel last had van overvloedig eelt onder haar voeten. Mede daardoor ver liepen de laatste trainingssessies verre van vlekkeloos. Van de Pavoordt raakte de ballen slecht, was zoekende naar het juiste gevoel. Het had zijn weerslag op haar ge moedstoestand, vertelt moeder Van de Pavoordt. „Maaike liep de hele week te klagen. Ik was dat op een gegeven mo- PROFIEL Naam: Maaike van de Pavoordt Geboortedatum: 6 oktober 1989 Woonplaats: Katwijk School: Andreas College, locatie Pieter Groen Club: Docos Maaike van de Pavoordt werd tot ieders verrassing Nederlands kampioene tafeltennis bij de jeugd. Foto: Hielco Kuipers ment helemaal zat. 'Zoek het maai- uit met dat tafeltennissen. Ga lekker voet ballen of hockeyen', heb ik haar ge zegd." Desondanks stapte de jonge Katwijkse de daaropvolgende zondag een Hel- mondse sporthal binnen, na een be zoekje aan de pedicure, met speciale gelkussentjes in haar sportschoenen en de beide voeten flink ingetapet. Het fy sieke ongemak had geen invloed op het spel van Van de Pavoordt, zo bleek al in de eerste wedstrijd. Ze won in vijf games van Saskia Liefers. Ook haar tweede duel werd een marathonpartij, waarin Kelly Willems het onderspit dolf. Daarna was Van de Pavoordt helemaal op stoom. In de halve finale bedwong ze Wies van Haaren, om in de eindstrijd af te rekenen met Nicky Zetsen, de nummer een van de plaatsingslijst. „Al les lukte", zegt ze nu over die memora bele zegereeks. „Ik had niets te verlie zen en voelde daarom geen druk. Het ging ook vanzelf, leek het wel. Ik heb gespeeld zoals ik altijd doe. Eerst rustig in de ene hoek spelen en het daarna hard afmaken in de andere hoek." Maaike van de Pavoordt maakte op 5- jarige leeftijd kennis met tafeltennis, tij dens een vakantie in Luxemburg. „Op de camping stond een tafeltennistafel. Ik was toen nog zo klein dat ik niet eens boven het tafelblad uitkwam." Een ta lent was ze toen nog niet. Terug in Ne derland volgde Van de Pavoordt een tiendelige kennismakingscursus bij Rijnsoever, de vereniging in haar woon plaats. „Ik sloeg in het begin geen bal raak. Toch ben ik maar lid geworden. 'Misschien wordt het nog wel wat', dachten ze waarschijnlijk." Eind vorig jaar maakte ze de overstap van Rijnsoever naar Docos, waarmee ze de voorbije maanden in de tweede divi sie speelde. Voor extra trainingen gaat ze twee keer per week naar Pecos in Oegstgeest, waar ze onder de hoede van Friso Reitsma haar spel probeert te per fectioneren. „Het probleem bij Rijnsoe ver was altijd om een team voor mij te vinden. Er waren gewoon niet genoeg meisjes om een ploeg te vormen." Bij Docos speelt Van de Pavoordt voor het eerst met en tegen vrouwen. „In de jeugd had ik altijd jongens als tegen standers. Die wedstrijden gingen hard tegen hard. Bij de vrouwen is het meer een kwestie van goed geconcentreerd spelen. Wachten tot je de mogelijkheid krijgt het punt te maken." En behalve het spel is ook de ambiance anders. „Die dames onderling, dat geeft een heel ander sfeertje. Er wordt heel veel gekletst." Maarten Dekker 'Kidssport' is een serie over jeugdsport in Lei den en omgeving. Heeft u tips of suggesties voor deze rubriek, mail dan naar sport.ld@hdc.nl leiden - de basketbaljunioren van BS Leiden heben zich giste ren geplaatst voor de finale van de strijd om het landskampi oenschap. Tijdens de zoge naamde final four in de Leidse Vijf Meihal won de ploeg van coach Ivo Boom van Amster dam Astronauts: 69-62. Leiden, vice-landskampioen van vorig seizoen, eindigde in de reguliere eredivisiecompeti tie op de eerste plaats en begon als favoriet aan het laatste weekeinde. Het maakte de ver wachtingen gisteravond in een bomvolle sporthal vooralsnog waar. Astronauts, eerder dit sei zoen een van de weinige ploe gen die BS Leiden versloeg, gei kreeg geen serieus 1 re de zege. Onder aamje I topscorer Kristian vqo punten) kwam de ver niet in gevaar. LeiLje het vanavond om 2| de finale op tegen dat in de andere hali regerend landskam^n: Towers versloeg: 70-feler —pel Irv; door Ivo Op den Camp Barcelona - Hij siert billboards, staat op de voorpagina van dag bladen, moet voor radiostations zijn zegje doen en treedt op in tv-programma's. Fernando Alonso is dezer dagen dé sportheld van Spanje. De 23-ja- rige Formule 1-rijder verdringt voetballers, tennissers en mo torcoureurs naar de achter grond. Dit weekeinde bereikt de adoratie een hoogtepunt bij zijn thuisrace op het circuit de Catalunya bij Barcelona. Schuchter ondergaat hij de roep van de fans om handteke ningen. Een verlegen blos siert zijn wangen als uit duizenden kelen zijn naam galmt. De dranghekken bezwijken bijna onder de aandrang van de dui zenden bezoekers die gister middag al naar het circuit kwa men om maar een glimp van hun idool op te vangen. Fernando Alonso is er geen spat door veranderd. De successen zijn de bescheiden jongeman uit Oviedo niet naar het hoofd gestegen. Daar hebben zelfs drie Grand Prix-overwinningen op rij niets aan veranderd. „Ik houd hier eigenlijk hele maal niet van", bekent hij eer lijk. „Ik weet dat het erbij hoort, maar ik voel me nog altijd die gewone jongen die graag met vrienden een potje gaat voet ballen op het strand of op de fiets springt om een toer te ma ken door het mooie landschap van Asturië." Hij wrijft zijn lange haren met beide handen naar achteren, zucht eens en beseft dat de roem die hem de laatste tijd is komen aanwaaien zijn prijs heeft. In Oviedo - in het ouder lijk huis - kan hij zich niet meer vertonen. Zelfs vader José-Luis en moeder Ana kunnen er hun rust nauwelijks meer vinden. nel Fernando Alonso lijkt op weg naar weer een record. Foto: Reuters jke De twee werkten toWij nog gewoon in de j buskruitfabriek en kassa in de supernl nu staan er elke dat. vers voor de deur vensverhaal van Alonso op te tekenei Oxford, waar de c bescheiden apparti woont. „Het weer ij bevalt me meestal heb in het begin ve gehad, maar nu be mee. Ik kan boi doen zonder onder lopen te worden do( Spanje is in de b 'Alonsomania', zoal ke heldenverering mule 1-coureur op schiereiland wordt „Maar gelukkig mijn ouders me n< hun zoon en niet als coureur. Als ik me zoals dat in hun og( ten, zeggen ze me di Dit jaar heeft hij gehad tot klagen, stelijk leider in het hard op weg naar dat al sinds 1972 injlab staat: dat van de jjjk reldkampioen ooit Fittipaldi was destijo negen maanden o®' wordt op 29 juli pas) passen bij zijn and' feiten. Alonso is de ji m ooit op pole-positiq ste op het podium ste Grand Prix-wii geschiedenis. Velenl de opvolger van Mi macher en de enigfo.. moet zijn een aan,1?1 van de Duitser uit d1 racen. „Ik wil en li n spiegelen aan henk zeven wereldtitels; fc» één", komt de besèlyc weer bovendrijven, j-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20