T an der Holst wil het netje eraf knippen k Broodfabriek 3 Noordwijkse basketballer in Nijmeegse dienst SPORT zaterdag 7 mei 2005 SI adi Dij ofh at. lieti n e4n van Geen ukg Waar Sander van der Holst als bas- ^l/am, liet hij altijd een goede indruk ^"w-jarige Noordwijker werkt hard en ijkt^m beter spelen. Als aanvoerder van ooijrs uit Nijmegen is het een droom om c ylde van de play-offs als kampioen het 1 al5 ^n'PPen- Maar zo wisselvallig als Tal verliep, zo onvoorspelbaar verlopen opidseries om de Nederlandse titel. Met enlerd gereageerd op de uitschakeling )orqer Croningen 'n kwartfinale te- j eir acht Bergen op Zoom. Het ver- Kansen van Eiffel Towers, meer niet. (jmegen dachten ze meteen dat wij tien", zegt Van der Holst. I oude club MSV twee weken gele- ■%en worden van de promotiedivisie d op weg om met Eiffel Towers dat- 1 op het hoogste Nederlandse ni- insen zijn nog niet verkeken, maar 3 finale tegen Amsterdam Astronauts ine overwinningen. In de best-of-fi- ;on de Nijmeegse ploeg met een ze ipen dinsdag in Amsterdam was de g procent van de wedstrijd beter. :rlenging kreeg Eiffel Towers klop ens op Hemelvaartsdag na twee in te buigen. Morgenmiddag vecht »t voor een laatste kans op de fina- in hels karwei worden en meer dan :elling zijn als het niet zo ver komt. :heen gekomen om kampioen te ;gt Van der Holst, die met Amster- keer de titel won. „Er zijn meer v ie wilden hebben. Niets ten nadele ieeld Weert, maar mijn ambitie ligt Europa Cup spelen." •n maakte hij de overstap. In Am- 1 de combinatie studie/basketbal ns. Hij miste te veel colleges. Nij- d meer perspectief. Het enige na- 'i t hij meer dan de helft van zijn stu- noest inleveren. De verschillende :hologie sloten niet op elkaar aan. 1st zit er niet echt mee. „Ik wil niet ik een luizenleventje heb. Ik heb sport concessies moeten doen en cht studentenleven gehad. Van bas- nooit rijk worden, maar het biedt ïrs mogelijkheid om te studeren. Mijn 5e heb ik altijd terug moeten beta- ik te veel verdiende. Ik ben geen normale student. Die is niet al acht jaar bezig en 'knoeit' nog steeds in zijn tweede studie jaar." Nu de leeftijd vordert, is het besef gekomen dat de studie ook eens afgemaakt moet worden. „Knagen doet het nog niet, maar ik ben wel aan het nadenken over later. Ik ben geen dom me jongen, zal altijd wel ergens terecht komen. Ik heb altijd gezegd dat sport leuker is om te doen dan erin rond te lopen. Misschien wil ik later wel gaan coachen. Daar komt ook een hoop psychologie bij kijken. Ik denk niet dat ik kan blijven basketballen naast een fulltime baan. Als ik iets doe, wil ik het goed doen. Als ik op halve kracht ga basketballen, word ik echt slecht." Het is zijn negende jaar in de eredivisie. Van der Holst begon in Amsterdam, speelde twee jaar voor Zwolle, kwam terug voor nog vier sei zoenen in de hoofdstad en heeft er nu bijna twee jaar Nijmegen opzitten. In Amsterdam werkte de Noordwijker drie seizoenen onder kampioenenmaker Ton Boot als coach. Boot veranderde zijn manier van denken. „In het eerste jaar speelde ik niet veel, heb ik alleen maar geleerd. Mentaal is het zwaarder dan fy siek. Iedereen kan rennen en springen, maar bij hem moet je blijven doorgaan. Hij kijkt naar de intrinsieke motivatie. Wie geeft er eerder op dan de ander. Wie is bereid zijn pijngrens te blijven verleggen. Op de trainingen was er honderd procent concentratie van de eerste tot de laatste minuut. Het is zo moeilijk om elke dag op je tenen te moeten lopen. Voor mij was dat makkelijker dan voor iemand die 'luiig' is aangelegd. Ik heb altijd hard gewerkt. Ik moest wel, want ik ben niet iemand die zo maar twin tig punten per wedstrijd maakt en tien assists geeft. Ik doe kleine dingetjes om het team be ter te laten spelen." Het maakte dat Boot in hem de ideale team speler zag. Ook na een lange enkelblessure, die hem in het seizoen 2001/2003 acht maanden aan de kant hield, kreeg Van der Holst al snel weer het vertrouwen. „Het harde werken be taalde zich uit. In de finale kreeg ik na onze sterspeler de meeste minuten speeltijd." Zo lastig als het was om een coach als Boot te krijgen, zo moeilijk werd het toen hij ineens niet meer met hem te maken kreeg. In Nijme gen is de aanpak losser. Van der Holst: „Ik speelde heel ander basketbal dan de rest van het team. In Amsterdam verdedigden we alleen maar. Hier is het losser. Wij spelen niet het spelletje dat voor mij ideaal is. Ik moet meer initiatief nemen, me in minder minuten meer bewijzen, maar ik heb er moeite mee om voor mezelf te spelen. Ik ben te sociaal. Onder Boot heb ik geleerd dat basketbal werk is. Hoe har der en professioneler je werkt, hoe meer je ver dient. Ik heb bepaalde normen gecreëerd, te graag hang ik zijn filosofie aan. In dat opzicht mis ik Boot. Ik ben er anders door naar het le ven gaan kijken. Veel dingen die in de sport gelden, kom je ook in het gewone leven tegen. Als je iets heel graag wilt en bereid bent hard daarvoor te werken, behaal je je doelstellin gen." Basketbal heeft altijd op de eerste plaats ge staan. Al vroeg wist hij dat hij de eredivisie zou halen. Winst of verlies hebben invloed op zijn studieprestaties. Omgekeerd geldt niet hetzelf de. Als we winnen, kan ik me de volgende dag beter concentreren. Als we verliezen, speel ik de wedstrijd 's nachts nog drie keer over en heb ik moeite met studeren. Zeker nu ik cap tain ben, houd ik me er meer bezig." Hij kreeg de rol als aanvoerder niet omdat hij de grote leider is in het veld. Het was eerder het gevolg van het feit dat hij een van de weini ge Nederlanders in het team is. „Ik heb het idee dat het bestuur het graag wilde. Ik loop ook al een tijdje mee in de eredivisie." Niet al leen Eiffel Towers heeft een buitenlanderpro - bleem'. Het aantal spelers met een Nederlands paspoort wordt steeds kleiner. „Dat er zo wei nig Nederlanders zijn, is een probleem", aldus Van der Holst. „Er zijn uitzonderingen, maar als je basis Nederlands is, functioneer je als team beter. Het is beter voor de sport. In Span je geldt de regel dat er vijf spelers uit het eigen land in het team moeten zitten. Dat kan hier ook ingevoerd worden. Ik geloof niet dat er geen talent rondloopt hier. We hebben gemid deld de langste mensen van de wereld. Maar je moet ze wel laten spelen. De basketbalbond heeft de taak dat te stimuleren. Er moet meer voor de jeugd gedaan worden, want dat is toch de toekomst." Tegelijkertijd twijfelt hij aan de motivatie bij jonge sporters. „We hebben het hier allemaal goed. Sport is hier geen uitweg uit de armoede, zoals in Oost-Europa. In Ame rika zie je ook relatief weinig blanke sporters. Ze hoeven niet, want ze hebben een maat schappelijke toekomst." Hij heeft na dit jaar een contract voor nog een seizoen. Even leek het erop, dat hij het niet mocht uitdienen. Sponsor Eiffel twijfelde on langs openlijk of het nog verder wilde met bas ketbal. Het vergroten van de naamsbekend heid was bereikt. Inmiddels is de overeen komst met de club met drie jaar verlengd. Voor Van der Holst betekent het een langer verblijf in Nijmegen en hoeft hij zich geen zorgen te maken weer te moeten verhuizen met alle ge volgen voor zijn studie van dien. „Even heb ik gedacht: wat nu? Nu ga ik ervan uit dat ik hier nog een tijdje speel. Ook als mijn contract is afgelopen. Er is nog geen club geweest die me niet terug wilde hebben." VOOR MEKAAR Sander van der Holst: dingetjes om het team Ik ben niet iemand die beter te laten spelen." zo maar twintig punten Foto: United Photos De per wedstrijd maakt en tien assists geeft. Ik doe kleine Boer/Frans Vanderlinde »rd; n Roessen 1:77 jaar lkmania [hei s; Oude Wetering aanl ijbelallemaal voor Alk- e; 9 rtmasseur van de ir iedereen van de an bij me terecht, it ik in de onder- jljnissie en de schoon- lissie. Zo houden we tetjes. Ook maak ik den. Verder ben ik bij het Rode Kruis aar EHBO'er. Bij de marathons in Leiden en Rotter dam en bij de Vierdaagse ver zorg ik de lopers." Wat betekent vrijwilligerswerk voor u? „Ik ben vrijwilliger van huis uit. Als mensen hulp nodig hebben, dan help ik. Het is een soort tweede natuur. Bovendien, als je eenmaal bekend bent als vrij williger, dan word je overal voor gevraagd. En ik kan geen nee zeggen, daarvoor vind ik het veel te leuk." Hoeveel tijd kost dit alles u? „Ik ben er zowat de hele week mee bezig. Vandaag is het toe vallig een rustige dag, maar ik ben toch zo'n twintig tot dertig uur per week in de weer. Er is zeker waardering voor. Ik ben lid van verdienste en erelid van de club." Hoe bent u bij Alkmania be trokken geraakt? „Begin jaren '80 zochten ze een verzorger voor het dameselftal. Ze vroegen mij omdat ik een EHBO-diploma had. In het be gin vond ik het lastig, want hoe behandel je dames? Toen heb ik een cursus sportmasseur ge daan en daarna ging het een stuk beter. De dames waren in die tijd heel goed, ze werden kampioen van Nederland. Sindsdien ben ik verzorger bij de club gebleven. Heel vroeger heb ik zelf ook bij de club ge voetbald. Toen heette het hier nog Weteringse Boys. Maar de dames werden zo goed, dat de club natuurlijk geen 'Boys' meer kon heten. Zijn er tegenwoordig nog wel voldoende vrijwilligers? „Er zijn er steeds minder en dat is een zorgelijke situatie. Bij Alkmania zijn er dit jaar geluk kig voldoende jeugdleiders, maar die zijn met hangen en wurgen bij elkaar gehaald. Dus al zou ik het willen, ik kan er niet mee stoppen. Met de ge zondheid gaat het gelukkig goed. Ik heb vier bypasses ge had, maar de rest doet het nog prima." "Voor Mekaar' is een serie over vrij willigers in de sport. Kandidaten voor deze rubriek kunt u aanmelden via sportredactic.ld@hdc.nl of per post: Sportredactie Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Drie - drie staat het. Makar Gonscharenko van de thuis club passeert de vijandelijke keeper en loopt met de bal mee tot op de doellijn, maar speelt deze dan terug in handen van de al lang en breed gepasseerde keeper. Even later maakt een verdediger van de thuisclub zo te zien bewust hands en schenkt aan de bezoekers een penalty. Je vraagt je af, wanneer dit ge beurt. of de thuisclub wel goed bij zijn hoofd is. Antivoord op deze vraag is ja. Het is 1942. Grote delen van Rusland zijn in Duitse handen. Ook boven Kiev, de tegenwoordige hoofdstad van Oekraïne, wappert het haken kruis. Een jaar eerder heeft Adolf Hit- Ier zijn blik op het oosten ge richt. Operatie Barbarossa over valt de Russen, maar wordt in het derde oorlogsjaar een halt toegeroepen voor Stalingrad. In Kiev is Duits dan al de voertaal. Oekraïners staan voor de keuze voor de bezetters te werken of zich te laten executeren. Optie drie is het verzet. Op dat moment is Kiev voor de Wehrrtiacht een etappeplaats in de Ronde van Rusland en niet meer dan dat. De Oekraïense bevolking wordt stelselmatig uitgeroeid, daar niet van, maar tegelijk vindt het normale leven zoveel als moge lijk doorgang. Er wordt gevoet bald. In het stadion van Zenit, door de bezetters omgedoopt tot Start, vinden 9 wedstrijden plaats. De eerste zeven duels zijn voor de Duitsers. Vreemd is dat niet. De soldaten zijn doorvoed, hun opponenten willekeurig sa mengestelde teams van onder voede krijgsgevangenen. Maar op 6 augustus 1942 ver- liesteen team van de Luftwaffe - met 4-3. De bezetters namen het die dag op tegen een team van tewerkgestelde Oekraïense ge vangenen van Broodfabriek 3. Deze fabriek bakte brood, Duits brood vooral. Maar Broodfabriek 3 was ook dé verzetshaard van Kiev en onder de hier te werk gestelden bevon den zich negen voetballers van De wedstrijd was een erekwestie, dat ten eerste. Ten tweede was er aan de toeschouwers in de rust 'kostenlos Essenausgabe durch die Deutsche Wehrmacht' in het vooruitzicht gesteld Dinamo Kiev, kampioen van Rusland in 1938. De Duitse autoriteiten waren in hun wiek geschoten door de ne derlaag, die (niet alleen op het voetbalveld) voor nieuwe hoop zorgde onder de verdrukten en die het Oekraïens verzet nieuw leven inblies en drongen aan op een revanchewedstrijd. Die kwam er. Claus Bredenbroch maakte voor de ARD hierover een documen taire en beriep zich hien'oor op beelden van de Russische speel film De derde helft' (1962), die dezelfde voetbalwedstrijd al tot een legende maakte, zonder dat dit tot ons deel van de wereld doordrong. De zogenaamde Luftwaffen SV trad drie dagen later in versterk te samenstelling aan en nam schoppend, slaand en spuwend snel een 2-0 voorsprong, maar halverwege had het met twee spelers van Lokomotiv Kiev 'ver sterkte' Dinamo, dat voetbalde onder de naam 'Broodfabriek 3', de achterstand weggewerkt (3-3) Het stadion was bomvol. De wedstrijd was een erekwestie, dat ten eerste. Ten tweede was er aan de toeschouwers in de rust kostenlos Essenausgabe durch die Deutsche Wehrmacht" in het vooruitzicht gesteld. Maar tus sen eerste en tweede helft ge beurde nóg iets - waarvan het publiek onwetend was. De Duitsers moesten winnen - de broodbakkers verliezen. In naam van de Rijkscommissaris Koch van Oekraïne beval een Duitse majoor de spelers van Dinamo van een zeeeaf te zien, op straffe van de dodÊ Herlees nu, voor een goed be grip, de eerste alinea. Het pu bliek schreeuwde de voetballers toe de Duitsers te verslaan (en hierbij werd natuurlijk niet al leen op de voetbalwedstrijd ge doeld) en hoewel de spelers van Broodfabriek 3 er alles aan de den om te verliezen, wonnen zij de prestigestrijd toch: 5-3 voor Dinamo Kiev. Wat de toeschouwers kortston dige vreugde bezorgde, maar de helden slechts ellende (en een standbeeld). De Russische kampioenen wer den overgeleverd aan Sturm- bahnfiihrer Paul van Radomski, commandant van concentratie kamp Sirets, dat bekend stond om zijn sadistische praktijken en massa-executies. Sirets werd daadwerkelijk het eindstation voor Broodfabriek 3. Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19