REGIO Roze, rosé en rust Moederdag 11955, Zaterdag 7 Mei ;N - Het geregistreerde aanbod werklozen bij het Arbeidsbureau in de periode van 25 tot en met 30 april opnieuw, en wel van 495 terwijl 385 als geheel werkloos ingeschrevenen en 75 bij objec- or aanvullende werken geplaatsten. pr de tiende maal de totale bevrijding van Nederland gevierd is, is ed een ogenblik aandacht te besteden aan het direct na de bevrij- /el zeer urgente probleem van de werkgelegenheid. In de eerste diende van Overheidswege regelend te worden opgetreden. De (i van terugkerenden moest aan arbeid worden geholpen, hetgeen jch meebracht het scheppen en coördineren van werkgelegenheid, jiorde Sleutelstad, waar, nadat men zich een enigermate betrouw- ieeld van de omvang van het aanbod had kunnen vormen, voor enke lenden (ruim 5000) arbeid moest worden gevonden, betekende dit jtensieve en doelbewuste regulering van de arbeidsmarkt. In de afge zien jaar is de productiviteit en de activiteit in vrijwel alle bedrijfs- (i fors toegenomen, zodat het voordelige verschil ten aanzien van de Ie 1945 - 1955 ruim 4500 bedraagt. 1980, woensdag 7 mei I - Aan het onderdeel e Leidse Re- e Meer- in het ibad De leden gis- >nd slechts Insen mee. jaar waren 'nog 90. Irstellend", deorgani- L,Hopelijk er de ko- e dagen meer mensen mee aan het lopen, fietsen en wandelen." prchief Leidsch Dagblad 's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ling 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer I t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van h Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan alie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON VRAAG fi6oo agenten en 3 kilometer prikkeldraad rond het hotel van Bush èn de veiligheid van de president en de orde rondom zijn bezoek dit weekeinde waarborgen. Er is zelfs een noodverordening 7 van kracht 1 Praatje van Bush met m Margra- .7 7 -7 j ten, Maas- 'udenten is nu onmogelijk trichten 13 Valken- a"'omdat er 'ernstige vrees bestaat voor verstoring van de openbare vraag me af of je als stad blij moet zijn met zo'n bezoek", zegt n|(VAN WOERDEN, als kabinetschef van Leiden betrokken bij het eer- I jjzoek van een Amerikaans staatshoofd aan Nederland. 01f u veel terug aan de komst van Bush senior in 1989? —kun je iEen jweror- 1g was hon- txtra ïn ïnin- !0 j Het J opk met afstand te blijven. Alleen een kant van het Rapenburg waar de j^ent overheen reed op weg naar de Pieterskerk, werd afgesloten. ur Je overkant en aan weerszijden van de Kloksteeg stonden mensen |r(jflaien. Nu hadden we waarschijnlijk de hele binnenstad in prikkel- 1I Jmoeten wikkelen." ,ei°l m was het toen zo anders? had nog geen slechte reputatie. Het was voor de eerste Golfoor- ij had geen aanvechtbare beslissingen genomen. Dat is bij deze lent wel anders. Een piepkleine demonstratie met zo'n tien men- van tevoren aangekondigd was toen alles. Het was een onge- °)gen bezoek dat keurig verliep en waarbij de president een praatje te met studenten. Ik denk dat dat nu niet meer zou kunnen." Xlwaren er vast meer maatregelen. j iadden vier of vijf weken om het bezoek voor te bereiden en heb- ag en nacht gewerkt met veel mensen. Je krijgt dan vliegtuigen vol v ikanen op je nek die bij alles vraagtekens zetten. Zo werd ik in de 'l voor het bezoek rond half twee gebeid. Er was een tentoonstel- het koor van de kerk, waarvan een foetus op sterk water uit het jmisch museum onderdeel was. Dat vonden ze 'not decent for the f lent. Die foetus hebben we weggehaald." ou u nog graag in Leiden ontvangen? ben ik neutraal in. Het is altijd een eervolle situatie als een presi- raar je stad komt en we hebben al veel indrukwekkende bezoeken I, mede door de universiteit. Vooral dat van Nelson Mandela (zie was fraai. Zoiets zou van mij elke dag mogen." Annelieke Slappendel foto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden, den van de receptie zijn; met donderdag 16.30 uur 18 30-12.30 uur 325 geboorte, jubilea desgewenst met afbeelding, via www.hdcmedia.nl of familieberichten@nhd.hdcnl. fax 072-5196696, tel. 072- 071-5 356 300 reaus kunnen contact opnemen 3636 ons een machtiging verstrekken afschrijven van het geld ontvangen €0,50 korting Jarenlang zaten ze gebakken, de va ders. Met Moederdag konden ze met een gerust hart het zware werk aan hun kinderen overlaten. De kleinsten maakten op school iets moois met pa pier, macaroni of klei en de iets grote ren waagden zich aan het ontbijt. Daarbij hield vader een oogje in het zeil, maar dat was kinderspel. Zeker vergeleken bij wat er nu van de vaders verwacht wordt. Waar het begonnen is, is niet bekend, maar dat het nooit eindigen zal, en waarschijnlijk alleen maar erger wordt is duidelijk: moeders verwachten in de ze tijd meer van hun echtgenoten. Ze zijn toch de moeder van hun kinderen, of niet dan? Daar moet wat tegenover staan. Er is een generatiekloof, en hij ligt on geveer tussen de twee mannen die el kaar bij de roltrap van de V&D tegen komen. Zij zijn collega's, maar ze zou den net zo goed vader en zoon kunnen zijn. „Ik koop nooit wat voor mijn vrouw", zegt een man van de oude stempel te gen een vader van de nieuwe generatie, „ze is toch niet mijn moeder." „Daar kom ik niet mee weg", ant woordt de 'zoon'. „Ik zou wel willen, maar daar kom ik niet mee weg." De 'vader' schudt zijn hoofd. Wat een watje, waar is het misgegaan? „joh, dan geef je toch een bos bloemen. Al tijd goed." „Nee, ik weet wel wat ik ongeveer moet hebben. Maar niet precies. Iets van oorbellen, maar in een bepaalde kiem en in een bepaalde vorm. Ik zei dat ik het begreep, maar nu weet ik het niet meer." „En als je iets anders koopt." „Wat dan? Volgens mij moeten het oorbellen worden, maar wel precies die oorbellen." Hoofdschuddend maakt de oudere man een eind aan het gesprek. „Nou, succes en ik hoor het maandag wel." De jonge vader kijkt om zich heen. Is er hier in de V&D ook een juwelier of moet hij toch naar die dure zaak aan de overkant van de brug? Moederdag is niet leuk, maar komt op de kalender altijd voor Vaderdag. Hij zit zijn leven lang vast aan Moeder- dag. Gerard Baas VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar zaterdag 7 mei 2005 Zomertrends: snorretje voor de man, de 'Olive-look' en muziek van Chipz! Wat kan wel en wat juist niet? De trends voor komende zomer zijn duidelijk. Met kenners op het gebied van drank, kapsels, vakanties, muziek, badmode en bloemen, 'sjonnie-matjes' en breezers moetje niet aankomen, kies voor krullen en rosé. Zes maken duidelijk wat de trends zijn voor de zomer van 2005. Heupbroekje Marianne van Leeuwen is eigenares van Body Boosters in Leiden: „Heupbroekjes wordt de trend van komende zomer. Verder moetje denken aan stoere bikini's en zwembroeken. Een stoere bikini met donkere kleuren (groen, blauw of zwart) met een grote opvallende riem om de heup. Voor mannen geldt dat ze een lange zwem broek met felle kleuren moeten dragen of een strak broekje. Qua kleuren kan voor de man eigenlijk alles, maar vooral de kleur roze is komende zomer in. Wat echt niet meer kan, zijn strings bij vrouwen en kleine zwembroekjes bij mannen. Ook moeten vrouwen een bovenstukje dragen, topless zonnen is uit. Ik bedenk nu dat er zich de afgelopen jaren een grote nieuwe trend heeft ontwikkeld, namelijk de kleding boven de bikini. Omdat er tegenwoordig veel strandfeesten worden geor ganiseerd, is de vraag naar kleding na een stranddag groot geworden. Het moet losjes zijn, gemakkelijk en er goed uitzien. Je moet dan denken aan jurkjes, rokjes en doorzichtige poncho's. Deze trend bestaat al een tijdje, maar groeit elk jaar nog." Krullen Rose Raaijmakers is eigenares van kapperszaak Sjenkels Sjenkels in Leiden: „De krullen komen weer helemaal terug, zowel bij vrouwen als bij mannen. Dan heb ik het bij vrouwen zowel over de lange grove krullen als de fij ne krulletjes. Bij de mannen mag de natuurlijke krul ook weer terugkomen, je hoeft ze niet meer weg te kammen. Verder komen de jaren tachtig helemaal terug. Geen matjes meer of hanenkammen, maar rechte boblijnen. Dus kapsels met pony's die recht afgeknipt zijn en ver der zijn de laagjes uit het haar verdwenen. De Olive- look, van Popeye, komt weer helemaal terug. Qua gel is het voor de man belangrijk om niet te glimmen. Een lichte wax is voldoende. Bij wouwen daarentegen mag het juist wel een beetje glimmen. Op het gebied van ma- ke-up is het deze zomer belangrijk om vooral rust uit te stralen. Rustige roze, zalmkleurige tinten vormen hierin een belangrijke rol. Zelfs de snor kan weer. Jarenlang is de snor not done geweest, maar deze zomer is een snor retje weer welkom. De zogenaamde 'sjonnie-mat' kan echt niet meer. Deze zomer is het allemaal wat tuttiger. De haartrends van deze zomer zijn dus: krullen, klassiek en truttigheid." Chipz! Katwijker Jan van der Plas is muziekjournalist en docent aan de rockacademie in Tilburg: „Mijn verwachting is dat deze zomer teruggegrepen wordt naar oude succes formules. Daarnaast gaat ook een aantal Nederlandse bands en groepen het komende zomer maken. Als je het mij vraagt, wordt het Nederlandse Chipz! deze zomer dé band. En dan heb ik het met name over de hit One, Two, Three, waar geen ontkomen aan zal zijn. Verder komt het Haagse Kane met nieuwe cd, Fearless, waarvan de singel Something to say al uitstekend is ontvangen. Ook uit Amerika en Engeland zullen we genoeg horen in de zomermaanden. Als je het mij vraagt maakt het liedje Amarillo van Tony Christy uit 1971 grote kans om een zomerhit te worden. Verder is Jack Johnson een coming man. De singer/songwriter die in Amerika al mateloos populair is, waait deze zomer op zeker over. De muziek die hij maakt is het best te verwoorden als surfmuziek, lekker zomerse gitaarmuziek. Alanis Morissette zal het deze zomer duidelijk niet maken. De Canadese staat op een klein festivalletje, Dauwpop in Hellendoom, tussen de bands 'Robing Williams' en The Australian Nirvana'. Met andere woorden, how low can you go." Thijs Zeeman foto's: Henk Bouwman Rosé Sander van der Kroft is eigenaar van Strandpaviljoen Sport uit Wassenaar dat in 2004 strandpaviljoen van het jaar werd: „Op het strand veranderen de trends elk jaar. Het ene seizoen vliegen de mixdrankjes de tent uit, een jaar later raak je ze aan de straatstenen niet kwijt. De trend van dit jaar is rosé. Deze drank is rustig, ideaal voor een middagje op het strand. Rosé is een wijn die ook qua alcohol perfect is; want teveel alcohol is levens gevaarlijk op het strand. Maar ook voor deze drank geldt dat hij een aantal jaar geleden amper werd verkocht en nu opeens hét drankje is. Verder zijn de cocktails met een lichte smaak in opkomst. Bij deze dranken gaat het om de uitstraling. De zomer moet min of meer 'in hun glas' zitten. Het belangrijkste is natuurlijk de tempera tuur. Ijskoud moet hij zijn. Mixdrankjes als Breezer en Smirnov Ice kunnen niet meer. Mensen zijn die zoete rommel zat. Het is net limonade, de strandgangers heb ben nu meer behoefte aan een drankje dat minder pijn doet aan de tanden. Misschien dat mensen over drie jaar weer besluiten om de zoete drankjes in de armen te slui ten, maar op dit moment duidelijk niet." Turkije Jantien van Bostelen is office manager bij Globe Reisbu- ro Cebuto uit Leiden: „De trends binnen de reisbranche golven op en neer. Binnen Europa is Turkije het sterkst groeiende vakantieland. Zelfs Spanje- en Griekenland- gangers kiezen veel vaker voor Turkije. Verder is Kroatië binnen Europa terug van weggeweest. Na de Balkanoor log werd dit land populair, maar zonder een aantoonba re reden raakte deze bestemming in een dip. Kroatië is sinds dit jaar opeens weer geliefd. Verder merken we dat 65-plussers kiezen voor verre reizen. Ze maken een crui se of gaan naar bestemmingen als China, Zuid-Amerika en Afrika. Het zijn luxevakanties waar van begin tot eind alles is geregeld. De busexcursies naar Duitsland, Oos tenrijk en Zwitserland zijn helemaal weggevallen. Die kunnen echt niet meer. Ook de busreizen naar de Spaanse Costa's zijn sterk teruggelopen. Ik ben bang dat we jongeren aan het internet zijn kwijtgeraakt. Verder zitten kampeervakanties in een stacaravan of de al klaar staande tenten in een dip. De keuze van de vakantiegan ger valt de laatste tijd meer op landhuizen en bunga lows." Suikerspin roze Silvia Brunott is eigenares van Hofmakerij Merel uit Alphen aan den Rijn: „Op het gebied van bloemen vor men opvallende kleuren de nieuwe trend. Van pistache groen tot suikerspin roze, alles kan. Het mag een beetje gek zijn. Weg met al die traditionele bosjes, weg met de biedermeier en weg met de standaard bloemwerkjes. Nee, deze zomer mag er best een beetje worden geëxpe rimenteerd. Groen en oranje samen in één bos, was vroeger onbespreekbaar, maar is tegenwoordig normaal. Bij tuinen is 'rust' het toverwoord voor deze zomer. Het leven is al hectisch genoeg. Daarom moeten mensen in hun tuin helemaal tot rust kunnen komen, heerlijk re laxen. Ook hierbij geldt dat felle kleuren welkom zijn. Verder zullen natuurlijke scheidingen zoals groene ha gen de schuttingen vervangen. Het natuurlijke groen is een belangrijk thema voor tuinen. De tijden dat de tuin helemaal betegeld werd, zijn voorbij; meer groen is het credo. Ook op het gebied van het meubilair is er al veel veranderd en zetten de veranderingen zich de komende tijd door. Vroeger dachten mensen pas op het laatste moment aan de stoelen, banken en tafels. Tegenwoordig krijgen die zaken een veel belangrijkere rol."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15