Piepschuim extra risico in vijftig panden LEIDEN REGIO In alle vroegte te paard het strand op: het kan nog in Katwi PvdA kent de vaderlandse geschiedenis niet 'Mijn tuin hoeft niet met een schaartje geknipt te zif Bungalowbewoit mogen lang blijV Ook dit jaar een toeriste, Vechtpartijen bevrijdingsila Man en vrouw op de vuist leiden - Een 34-jarige Leidenaar raakte woensdagnacht op de Maredijk slaags met een vrouw (30) uit Leiden, nadat een ruzie uit de hand liep. De vrouw liep letsel op aan hand en scheen been en de man aan zijn mond. Hij is door de politie aangehou den nadat de vrouw aangifte had gedaan. SP protesteert tegen grondwet leiden - Gekleed in militaire te nues schieten SP-leden maan dag om 16.00 uur op het Stad huisplein met waterpistolen de Europese grondwet af. Daar mee begint de Leidse campag ne van de partij over de nade len van de grondwet, waarover op 1 juni een referendum wordt gehouden. zaterdag 7 mei 2005!! door Saskia Buitelaar katwijk - Wat is heerlijker dan voor dag en dauw te paard door de Katwijkse duinen richting strand te gaan? Snuivend door het ontwakend landschap, dravend door het vochtige zand? Lekker nog een keertje om draaien, zullen de langslapers zeggen. Maar niet voor fervente paardrijders. Die hebben op dat moment - net als hun paard - al een dampende ochtend achter de rug. En gelukkig kan dat nog, constateert mane gehouder Jaap Jonker uit Katwijk tevreden. Even zag het er naar uit dat de gemeente het vroege rijden zou verbieden tussen 1 mei en 1 september. Burgemeester en wethouders stelden strengere regels voor, vanwege klachten van strandgasten, die hun hand doek soms naast een hoop paardenpoep moeten uitleggen. Ruiters zouden daardoor op het noordstrand, net als langs de Boule vard, pas na 19.00 uur mogen rijden. Maar na een warm pleidooi van Jonker bij politici, heeft Katwijk de scherpste kantjes van de re gels afgeveild: paarden en berijders mogen dit jaar op het noordstrand ook 's ochtends tot 9.30 uur rijden. Daarna wordt het strand domein voor de badgasten. Een prima oplossing, vindt Jonker, want je moet het strand nu eenmaal met elkaar de len. Om de badgasten ter wille te zijn, heeft hij aangeboden om na de ochtendritten de paardenpoep in de omgeving van de strand opgang bij de Noordduinen even op te rui men. Een nóg betere oplossing is er wellicht volgend jaar, als de gemeenten Katwijk en Noordwijk en Staatsbosbeheer zorgen voor de aanleg van een ruiterpad in de Noorddui nen. Jonker: „Langs de hele Nederlandse kust vind je ruiterpaden, behalve tussen Kat wijk en Noordwijk. Als je daar straks een paardenpad met een extra strandopgang maakt, is er geen enkel probleem meer." Alleen al van manege Jonker komen dage lijks tientallen verzorgers of eigenaren - jong en oud, mannen en vrouwen - van de paar den die bij hem zijn gestald, een rit langs het strand maken. Want alle 65 paarden op zijn manege moeten er elke dag een keer lekker uit. Veel vaste bezoekers komen 's avonds, maar ook de ochtenduren zijn populair, zegt de manegehouder. „Even rijden voor het werk. Een schoolmeisje kwam hier tijden lang om zes uur, ja, heel fanatiek. En soms komen groepen uit het midden van het land, die ook eens de zee willen zien in plaats van het bos. Of bezoekers van campings en jachthavens uit de buurt." Wat er zo lekker aan is, het rijden in de vroege ochtend? „Het is nog heel rustig als de dag begint. De dui nen zijn het mooist als ze ontwaken." Overigens, wie na 9.30 uur nog niet is uitge reden, kan met zijn paard op het veel rusti ger zuidstrand heel de dag terecht, een mo gelijkheid waai" koningin Beatrix regelt dankbaar gebruik van maakt. Voor dek van manege Jonker is dat overdag eclj» geen logische rit. „Om het strand te vp den, moet je eerst de hele Boulevard &i voordat op het zuidstrand bent." Oveu heisa rond de paardenpoep wil Jonkei wel een ding kwijt. Want veel meer ot|i' dan die paar paarden, geven volgensla honderden honden die op zomeravolti op het strand worden uitgelaten. Hede natuurlijk, even zwemmen, vindt Jon[ ook hondenbaas. „Maar om dan ovek paardenvijgen zo'n item te maken, isjm lijk overdreven. Die liggen trouwens lk< waterlijn. Eén keer vloed en weg zijn Je leiden - Ongeveer 50 van de 150 panden met platte daken in Lei den die zijn geïsoleerd met poly styreen (piepschuim) zijn extra gevaarlijk als er brand uitbreekt. Dat zegt plaatsvervangend com mandant H. Baardscheer van het Leidse brandweerkorps. Als er in een van deze panden brand woedt, bestrijdt de brandweer het vuur alleen van af de buitenkant. Zijn er men sen binnen, dan wordt per lo catie bekeken hoe op te treden. Naar aanleiding van de brand en de explosie in het bedrijfs verzamelgebouw aan de Flevo- weg, waarbij drie brandweer mannen gewond raakten, zijn gemeente en brandweer begon nen met de inventarisatie van gebouwen met platte daken. De gegevens worden ingevoerd in het alarmeringssysteem. Zo kunnen brandweerlieden op weg naar een brand al zien in wat voor soort gebouw ze te rechtkomen. Daarmee hoopt de brandweer een ongeluk zoals op 3 april te voorkomen. De explosie aan de Flevoweg ontstond na gasvor- ming door verbrand piep schuim. „Het zou wrang zijn als er weer brandweermensen ge wond raken terwijl we gewaar schuwd zijn", zegt Baard scheer. „We moeten denken aan de veiligheid van onze mensen." Hij vindt dat de in ventarisatie in het hele land na volging moet krijgen. De korp- sen in de omgeving van Leiden, de regio Hollands Midden, zijn er al mee bezig. De Nederlandse Vereniging voor Brandweerzorg en Ram penbestrijding (NVPR) is voor zichtiger dan het korps in Lei den. „De minister van VROM moet de zaak nader onderzoe ken", zegt voorzitter J. Berg- huijs. „Eén aspect aan de ex plosie was volgens ons bijzon der: het gebouw had een hel lend dak. Dat heb je niet vaak. We moeten onderzoeken of juist daardoor zoveel verbrand polystyreen op één plek te rechtkwam." Van een landelijke waarschu wing of zwarte lijst wil Berg- huijs nog niets weten. De gevol gen zouden te groot zijn. „Het gaat om een buitengewoon groot deel van de panden in Nederland." Meedenken over een oplossing wil hij wel. „Je kunt ervoor zorgen dat je poly styreen zo isoleert, dat het niet meer snel warm wordt, bijvoor beeld met gipsen platen." Dat zou de daken van bedrijfs panden aanzienlijk duurder maken. Maar als de brandweer niet naar binnen gaat, zoals in Leiden, zal de brandschade aanzienlijk toenemen, aldus Baardscheer. „En daarmee waarschijnlijk ook de verzeke ringspremie." Onderzoek van de technische recherche heeft inmiddels uit gewezen dat de brand hoogst waarschijnlijk is aangestoken. Tuineigenaren in Leiden, Lei derdorp, Zoeterwoude, Oegst- geest, Warmond en Voorscho ten kunnen zich opgeven voor de derde Leidsch Dagblad Tuindag op zaterdag 11 juni. Aanmelden kan tot zaterdag 28 mei via tel. 071-5356362, via een briefje ter attentie van Romke Rijpkema, Postbus 54, 2300 AB Leiden of per e-mail: r.rijpkema@leidschdagblad.nl. Het Leidsch Dagblad publi ceert van tevoren namen en adressen van de deelnemers op www.leidschdagblad.nl en in de Uitkrant. staan. Ik vind ook nief i\ A met een schaartje gelT -'■A- te zijn. Het mag best wild, zolang het maar gehouden wordt. Ik sy naar mijn tuin het he(7 mooi te hebben. Ik do zelf, mijn man maait 1 gras en hij knipt de hij Rotklus )e voorschoten - Als tuinders- dochter kreeg Franny Stolk (60) het tuinieren met de spreek woordelijke paplepel ingegoten. Hoewel ze vijfentwintig jaar lang een grote tuin in het West- land heeft gehad, stal de relatief kleine tuin aan de Leidseweg 521 in Voor schoten drie jaar geleden haar hart. „Ik zag dat watertje en die bomen en had ge lijk een joe- pie-gevoel." Zeer praktisch staat haar huis tegenover Intratuin. In korte tijd heeft ze het omgetoverd tot haar eigen paradijs. Tuinideeën „Mijn man Willem heeft een met mijn eigen bloemen." Foto: Henk Bouwman vlonder gelegd om de tuin gro ter te doen lijken en we hopen binnenkort het stuk snipper- groen te kunnen kopen dat voor ons huis ligt. Onze tuin is in vergelijking met de vorige vrij klein, zo'n 25 bij 5 meter. Toch mis ik onze oude, grote tuin tot mijn verbazing niet. Het is nu een stuk rustiger. Ik haal wel eens kruiden uit de tuin voor de soep, zoals maggi, selderij en rozemarijn. Als ik eters krijg, kleed ik het huis aan met mijn eigen bloemen. Ik ben altijd in blauwe sferen geweest, zowel met mijn huis als met de tuin. Turquoise is mijn lievelings kleur. Kleuren als rood en geel zul je hier niet snel vinden." Werk wat er is gegroeid. Ik haal een dood blaadje weg, trek een bloemetje eruit. De ene keer ben ik vijf minuten bezig en de andere keer een paar uur. Soms staat er onkruid dat ik beter weg kan halen, maar dan bloeit ,,'s Ochtends kijk ik eerst lekker het zo mooi dat ik het laat „Ik vind het allemaal r doen. Spitten vind ik l ben geen pietlut. Ik ze zonder tuin kunnen. 11 schilderijen en etsen,; mijn tuin vastleg. Mo een bejaardenhuis tef men, dan neem ik di< val mee. Op die manii.* mijn tuin toch een be me." c In juni ei „Ik hoop dat mijn blaf rozen bloeien. Dan wi... feest! De vorige keer c/ kwamen, heb ik de bij, borrel gevraagd. Verdr^ dat mijn riddersporen^ via's bloeien. In het ft. nen de bezoekers tevi schilderijen en etsen |gj d( Tevreden? ee „Ja, ik ben niet zo'n sj ben ik in alle dingen: kelijk. Eigenlijk geniej man en ik nog het me vogels in onze tuin. Zjj\ we nu een roodborstjr in onze tuinkamer en waterkip heeft kleintje, kig is mijn tuin nooit 1° is helemaal leuk als an mensen er ook van gt 1 Daarom doe ik mee a^? tuindag. Dan ben je q kwijt." Marjolein Hendriks P* Ui Een wandeling die in het teken staat van de integratie en die eindigt op de Garenmarkt tegenover het huis waar de liberale staatsman Johan Rudolf Thorbecke in 1893 de Grondwet schreef. Terwijl het jaartal toch echt 1848 moet zijn. Het is geen grap, maar het staat er echt in het persbe richt van de PvdA en op de website van de socialisten. Organisator van de wandeling en schrijver van het persbericht Tan To- an Hok doet er nogal luchtigjes over. „Heb ik een fout gemaakt? Nou, ik heb altijd gedacht dat het 1893 was. Dat is dus blijkbaar niet goed. Ik zal het in ieder geval veranderen op de website. Nee, het persbericht rectifi ceren lijkt me niet nodig." Op zondag 22 mei moet de wande ling plaatshebben. In vervolg op de discussie over de nota Leiden, Stad van Integratie van de PvdA -gemeen teraadsfractie is er besloten een 'con crete activiteit' te organiseren. Dat wordt dus een tocht door historisch Leiden die in het teken van integratie staat. Om half vier is het vertrek bij café Huis de Bijlen om meteen bij de Morspoort stil te staan bij het her denkingsmonument van de Leidse activist tegen het nazisme Marinus van der Lubbe. Daarna wordt de rou te gevolgd zoals beschreven uit het boek Sporen van Indië en Indonesië in Leiden van Tineke Moor en Bruce van Rijk. Onderweg wordt gestopt bij een aantal muurgedichten. Na een borrel in de Burchtsociëteit is de af sluiting in Indonesisch restaurant Anak Bandung op de Garenmarkt. Inderdaad tegenover de woning waar Thorbecke de Grondwet schreef, in 1848. Slechte publiciteit Leiden is weer eens lekker in de pu bliciteit, maar niet heus. Dit keer wordt de werkwijze van de afdeling Bouwen en Wonen aan de kaak ge steld in het meinummer van Eigen Huis Magazine, met een oplage van 650.000 exemplaren. Harry van Doo- ren, bewoner van een appartement aan de Oude Singel, vertelt in een ar tikel over zijn 'oorlog' met de ge meente. Ruim twee jaar geleden vroeg Van Dooren een vergunning aan voor het plaatsen van een nieuw kozijn. Sinds- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 42-1 Omdat 'niets bevrijdender is' dan het legen van een volle baas hebben kunstenaars van het Kunst Uitschot Team op Bevrij dingsdag een openbaar toilet laten inwijden door een meisje met een piasgootje. Ze waren op Koninginnedag al begonnen aan de kunst-wc op het Stadhuisplein, gehakt uit een drie meter hoge populierenstam. Volgens de leden van het genoot schap is de 'pisbakboom' niet alleen maar 'grappig' en 'brutaal' maar verwijst die ook naar werk van kunstenaar Duchamp, die met het plaatsen van een urinoir op een sokkel de toeschouwers wilde laten nadenken over de vraag wat kunst is. Het Kunst Uitschot Team gaat het openbare toilet veilen via de site www.uitschot.com. „Er wordt daarbij niet gekeken naar geld maar vooral naar de toekomstige locatie: zo openbaar mogelijk", zo melden de kunstenaars, die het maken en neer zetten van objecten op plekken waar dat niet mag als handelsmerk hebben. Foto: Taco van der Eb dien is hij verstrikt geraakt in een web van regeltjes. Van Dooren woont in een appartement uit 1984. De aan vraag voor het andere kozijn werd ge weigerd omdat de Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit (ARK) oordeelde dat het nieuwe kozijn 'het ritme en de plasticiteit van de gevel zou aantas ten'. Van Dooren ging in beroep en vervolgens overschreed de gemeente de wettelijke termijn waarin zo'n be zwaar moet worden behandeld (zes weken) met vier maanden. Weer een half jaar later kwam de uitspraak, die negatief uitviel. Intussen had Van Dooren het nieuwe kozijn wel laten plaatsen. Dat werd vervolgens als illegaal bouwwerk aan gemerkt en Van Dooren kreeg een dwangsom opgelegd door Bouwen en Wonen. Vervolgens kreeg de Leide naar te horen dat de ARK akkoord ging met het naar achteren plaatsen van het kozijn en dat hij een nieuwe bouwaanvraag moest inleveren. Van Dooren 'ontplofte', omdat de ge meente alle stukken al had. Er volgde een nieuwe periode met correspon dentie en dwangsommen en momen teel zit er weinig schot in de zaak. „De gemeente meet met twee ma ten", vindt Jurgen Jansen, jurist bij Vereniging Eigen Huis. „Een burger moet zich strikt aan wettelijke termij nen houden, terwijl de gemeente de ze ongestraft overschrijdt. Dat is on redelijk. Gelukkig ligt er nu een wets voorstel dat het voor burgers moge lijk maakt om via de rechter dwang sommen aan de gemeente op te leg gen. Hierdoor wordt verdere over schrijding van de termijnen voorko men." Eric-Jan Berendsen NOORDwiJKERHOUT - De ge meenteraad van Noordwijker- hout heeft de knoop doorge hakt: de bewoners, die perma nent op de bungalowparken Sollasi en Duinschooten wo nen, mogen daar voorlopig blij ven zitten. De raad stemde una niem in met een gedoogperiode van twintig jaar. Daarna gaat, een hardheidsclausule in: de bewoners die op dat moment aantonen dat het zeer onrede lijk zou zijn dat ze hun woning moeten verlaten, kunnen dan verlenging van die periode krij gen. „Dan moet je denken aan ou dere mensen die bijvoorbeeld op een plek in een verzorgings huis wachten", aldus J. Heus, een van de eigenaren van een bungalow. Volgens hem zijn de meeste bewoners tevL, het bereikte resultaT periode is net iets m aal dan een eeuwigé ming, maar dat zat fc"| niet in. Verder zijn dat huurders en eigen worden gesteld. Beid komen in aanmerking gedoogbeschikking. Wie in aanmerking voor een gedoogbr moet aantonen al opjj ber huurder of bewo^r van een bungalow ogL Duinschooten. Een; e voor zo'n beschikk vóór 1 november bi.*? Dat laatste is ook eei king aan de be wol? spronkelijk was het ling dat dat vóór 1 julli ten. dei is c "1 h regio - De Toeristenpas Hol land Rijnland is ook in 2005 verkrijgt)aai". Vorig jaar werd de pas gelanceerd en bleek een succes. De pas biedt toeristen en regiobewoners de mogelijk heid om voor vijf euro een hele dag met de bus door het gebied van Holland Rijnland te toeren. Bij de pas horen voordeelbon nen, die bijvoorbeeld korting geven op diverse attracties of consumpties. De boita. den verstrekt via de[s kels in Holland RijUj wederverkopers en f A creatiekrant Holland^ van het Witte Wee%d; Toeristenpas HollanL is een samenwerk! gÉ van VW Holland te Connexxion, Kamer !eje handel, Mobiliteit ogs het Witte Weekblad. ^2' noordwijk - Een 18-jarige Kat- wijker is in de nacht van woensdag op donderdag door verschillende jongeren zo toe getakeld dat hij met letsel aan het gezicht naar de dokterspost moest. Hij liep die verwonding op rond kwart voor drie op De Grent in Noordwijk, waar een conflict ontstond nadat de Kat- wijker, die in het gezelschap van een stel vrienden was, ie mand die bij een ancj/sji hoorde in het voorbjser schouderduw had g^ politie moest er aan tob men om de vechtenf sti uit elkaar te halen. Eji. jongeren is aangehoibiji 18-jarige Noordwijkehar geveer een uur eerfet Hoofdstraat een vuist de gezicht. De dader is bekend

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12