Bedrijven breken met arbodienst ECONOMIE De chef moet achter de zieken aan Numico boekt met productie van babyvoeding recordwinst Heibel in de tent bij De Boer Te laag gewaardeerde gulden raakt consument helemaal niet ,l:p' 20-9 Shell sluit groot gasakkoord met Libië Familie Sonnenberg hamstert Luxaflex Bod op 10,5 miljoen aandelen Hunter Douglas Gemanipuleerd maïs op de korrel Inkoop eigen aandelen zet Buhrinann op fors verlies iM kloosheid zone stijgt - De werkloosheid in de urolanden is in maart aar licht gestegen met entpunt tot 8,9 procent, lijking met de voor gaand. In maart van jaar bedroeg de werk- in de eurozone ook 8,8 In de hele EU was in ,9 procent van de be volking werkloos, even- ^hruari. Uit cijfers van "..„.j in Luxemburg blijkt werkloosheid in Neder ig'4F verhouding het 9^66 gestegen. Gemeten klozen van 4,4 naar 5,0. woensdag 4 mei 2005 19,(W I bij bank "ilare di Lodi 50,8^ In Italië heeft de poli- 32,9(idag een inval gedaan ?2 Juliaanse bank Banca e di Lodi (BPL). De 51 -6l een andere Italiaanse jitonveneta, overnemen irover in een hevige g 0entiestrijd verwikkeld Nederlandse bank ABN 37,9ölgens ANSA heeft de 20 ^ik in Milaan opdracht 50.3 tot de inval na een 30.5jn een belanghebben- 63;^elijk is dat ABN Amro. ïamoeden bestaat dat BPL j4,|raudeerd bij het kopen delen Antonveneta. 65.4 3I:f Eemshaven 21,5- Europees landbouw- |L|aris Fischer-Boel is 237begonnen aan een eer- rzoek naar de verstrek- 248,0 7,4 miljoen euro 24.eun voor een nieuwe triek van Holland Malt 2j'J>ningse Eemshaven. 3i7krijgt een maand de ^e reageren op het ver- e'4 de Deense eurocom- Op grond van de nu jjare informatie kan Fi- 85,del niet concluderen of is van ongeoorloofde ^'Issteun. 68!O Onderzoekt 19, dicht Joor 5,05 24.71 5,7? 30.71 s accepteert verzekering )tmachten van de we- 22i60ort." Het afgelopen 2°eg de handel met In- talf procent van de to- jrlandse im- en export. leed en ig samen bethesda - DeAmeri- efensieconcerns n Lockheed Martin ïen raketten bouwen imerikaanse overheid, nwerking moet de kos- de afnemers drastisch irengen. De bedrijven ïen raketten bouwen, lanceren. Het project naam United Launch Boeing bouwt de Delta ïn Lockheed Martin ïrt de Atlas V-raket. den haag/gpd - Het bedrijf Martens Beton in Oosterhout laat de aanpak van het ziekte verzuim niet graag over aan een arbodienst. Als een chef ver moedt dat een werknemer zich onterecht ziek meldt moet hij er zelf op af en desnoods het ont slag in gang zetten. Verder waakt een groep gewone werk nemers in het betonbedrijf over de gezondheid van het perso neel. Zij letten bijvoorbeeld op of er wel veilig wordt gewerkt. „Pas als er problemen zijn waar niemand in het bedrijf een op lossing voor heeft, wordt de ar bodienst gebeld", zegt het hoofd productie Lou Peerden. Steeds meer bedrijven nemen net als bij Martens Beton het heft in eigen handen als het gaat om het voeren van ge zondheidsbeleid. Ze wijzen bin nen het bedrijf leidinggevenden en werknemers aan die verant woordelijk worden gesteld voor het welzijn en de gezondheid van het personeel. „De tijd dat ondernemers dit volledig over lieten aan de arbodienst is defi nitief voorbij", zegt Joyce Schaeffer, adviseur gezond- heidsmanagement van de werkgeversvereniging AWVN. Binnenkort krijgen bedrijven nog meer vrijheid. De nieuwe Arbowet maakt een einde aan de verplichting om een contract af te sluiten met een arbo dienst. Werkgeversvereniging AWVN voorspelt dat een groot Steeds meer bedrijven nemen het heft in eigen handen als het gaat om het voeren van gezondheidsbe leid. Foto: GPD deel van de bedrijven het ge zondheidsbeleid in eigen hand neemt. „Ze gaan het intern re gelen of contracten afsluiten met andere bedrijven dan arbo- diensten. Verzekeraars en rein- tegratiebedrijven springen al in de markt", zegt Schaeffer. Voor werkgevers valt er veel te winnen, meent de AWVN. „Het is goedkoper om zelf meer te doen en dus minder diensten in te kopen. En bedrijven kunnen het beleid veel beter afstemmen op de risico's die werknemers in hun eigen bedrijf lopen. Nu sluiten ze vaak standaardcon tacten af die heel algemeen zijn. Maar een werknemer in een lasbedrijf loopt hele andere risico's dan een werknemer in een kantoor." De vakcentrale FNV ziet ook voordelen voor de werknemers. „Bedrijven die het ziektever zuimbeleid zelf willen regelen moeten een duidelijk plan op stellen en daarvoor instemming hebben van de ondernemings raad. Nu is het meestal de werkgever die bepaalt welke ar bodienst wordt gecontracteerd en wat die precies doet", zegt beleidsmedewerker Rik van Steenbergen. De FNV vindt het een vooruit gang dat ieder bedrijf verplicht wordt om een werknemer aan te wijzen die zich bezig houdt met arbeidsomstandigheden. Zo'n preventiemedewerker moet erop toezien dat binnen het bedrijf veilig wordt gewerkt. Ook is hij hèt aanspreekpunt voor andere werknemers die vragen of klachten hebben. „Omdat het een collega is, stap pen mensen er makkelijk op af', zegt Steenbergen. Bij be drijven met minder dan 15 werknemers mag de baas zelf de preventiemedewerker zijn. De Branche Organistie Arbo- diensten (Boa) gaat ervan uit dat de meeste bedrijven een band houden met de arbo dienst. Ook Martens Beton wil dat. „Soms hebben we de arbo dienst nodig", zegt Peerden. „Een leidinggevende kan bij voorbeeld niet beoordelen wat er medisch aan de hand is. Dat moet een arts doen." Bedrijven die de banden met de arbo- dioenst volledig doorsnijden zijn wel verplicht om deze spe cialistische kennis elders in te kopen of zelf een arts in dienst nemen. haarlem/gpd - Tien tot twintig procent van alle bedrijven stopt over twee maanden met de ar bodienst. Het gaat om maximaal 60.000 bedrijven. Ze gaan het ziekteverzuim van hun werkne mers intern regelen of schakelen andere bedrijven in om dat te doen. Dat voorspelt de Branche Organisatie Arbodiensten (BOA). De nieuwe arbowet, die 1 juli in gaat, maakt een einde aan de verplichting voor bedrijven om een arbodienst in de arm te ne- De BOA baseert zich op „signa len die binnenkomen van de arbodiensten". Ook zijn er veel ondernemers die een kleiner dienstenpakket inkopen bij de dienst. „Ze willen bijvoorbeeld wel betalen voor hulp van de arboarts en niet meer voor het langssturen van controleurs", zegt Joyce Schaeffer adviseur gezondheidsmanagement bij de werkgeversvemiging AWVN. am - De Autoriteit Fi- 143,4Markten (AFM) is een pk begonnen naar de 46,7tiestructuur van het 44'j) verzekeringsconcern ös^ederland. De beurs- ïd wil onder meer in- 122,^en in de informatie- 56,^ht tussen de verschil- 78,idrijfsonderdelen, zo zei 10,rdvoerder van ING gis- G verwacht dat uit het 2L|k geen boetes volgen. !)is profiteert 37:iailprojecten 173'T Een paar grote rail- 96A in Frankrijk waarmee 4 jn euro's zijn gemoeid, 49,en aanjager te zijn voor 23,van Arcadis. Het Arn- 203 *8en'eurs" en advies- 'ioekte in de eerste drie n een winst van 5,5 ?uro, 21 procent meer 'ijking met dezelfde pe- den haag/anp - Shell heeft met de Libische staatsoliemaat schappij NOC een overeen komst gesloten voor langdurige exploratie van vijf belangrijke gaswinningsgebieden in het Noord-Afrikaanse land. Shell breidt de bestaande LNG-ter- minal aan de Libische kust, waar aardgas vloeibaar wordt gemaakt, uit. Dat liet het olieconcern gisteren weten. Het aardgas uit het Sirte Basin kan in de terminal in Marsa-al-Brega worden omge zet in vloeibaar aardgas (LNG), waarna het per tanker ver scheept wordt. De capaciteit van die kleine LNG-terminal wordt uitgebreid van 0,7 miljoen naar 3,2 mil joen ton per jaar. Dit kost Shell tussen 105 en 450 miljoen dol lar. Als er voldoende gas wordt gevonden, bouwen Shell en NOC samen een nieuwe termi nal. Het Nederlands/Britse concern begint nog dit jaar met de ex ploratie van een gebied van 20.000 vierkante kilometer. Hiermee is minimaal 187 mil joen dollar gemoeid, schat Shell. Vorige maand won Shell twee concessies in het buur land Algerije, dat net als Libië een veelbelovend gaswinnings- gebied is. Exploratiedirecteur Malcolm Brinded van Shell is verheugd over de terugkeer van het olie concern in Libië. „De Libische gasindustrie heeft, gezien de liggen en omvang, een enorm potentieel." De relatie tussen Libië en het Westen is verbeterd, sinds het land eind 2003 beloofde te stoppen met zijn programma voor massavernietigingswa pens. Ook de relatie tussen Shell en het regime in Libië lijkt nu her steld. In 1973 nationaliseerde de Libische leider Kadaffi de lo kale dochtermaatschappijen van de westerse olieconcerns. 19.8C 2|-|§ Europees commissa- 25*50 (concurrentiebeleid) 24.Heren haar goedkeuring ^•^aan de hervorming van 23^5/landse gezondheids- oHJie invoering van een 25;7^ekering. Volgens Kroes 46!45ctie van 15 miljard eu- 28,8ierheidsgeld in risico- 44^oor verzekeraars geen 42,74 ongeoorloofde staats- de markt zou kunnen i8i5&. De fondsen moeten 32,o|eve gevolgen voor ver- 4o!3? opvangen, die ont- 4|4Dr de verplichte accep- j2^jrisicogevallen. del met India «toenemen' 22,3f i's^m - De handel tussen 39i4id en India zal de ko- 28 9^en toenemen- 28,5®cht Rutger Koop- 14.2J nieuwe voorzitter van 2g,0|rlands India Chamber is'sierce and Trade 60,0! „ik verwacht dat de |géconomie deze binnen 3i!6ïcennia samen met de 8i8pna tot de economi- 5o:i!>tm rotterdam/anp - Hunter Douglas, een toon aangevende fabrikant van zonweringsproduc ten, komt nog steviger in handen van de familie Sonnenberg. Topman Ralph Sonnenberg heeft een bod uitgebracht op 10,5 miljoen aandelen om daarmee zijn belang in de onderneming te laten uitkomen op ongeveer 70 procent. Son nenberg, wiens vader Henry in 1946 aan de wieg stond van Hunter Douglas, bezat al ruim 52 procent. De topman is bereid 483 miljoen euro voor de aandelen te betalen, zo maalrie de fabrikant van onder meer Luxaflex-zonwering gisteren be kend. Dit is 24 procent meer dan de waarde van die aandelen maandag op de effectenbeurs in Amsterdam. De beurskoers van Hunter Douglas steeg giste ren in de ochtendhandel met meer dan 16 pro cent naar 43,10 euro. Sonnenberg ziet de aan koop als een goede belegging voor de lange ter mijn, aldus Hunter Douglas. Analist Michel van der Stee van F. van Lanschot Bankiers zegt ech ter dat het „heel goed denkbaar is" dat de za kenman Hunter Douglas helemaal van de beurs haalt. „In dit soort fondsen zit vaak heel wat verborgen waarde en Sonnenberg weet dat na tuurlijk als de beste. Het gaat hier toch om een onderneming die voor een belangrijk deel af hankelijk is van haar beleggingsresultaten." De afgelopen jaren is er veel druk op Hunter Douglas uitgeoefend om aandelen terug te ko pen. Volgens analist Van der Stee is deze aande lentransactie een manier om daaraan tegemoet te komen. schiphol/anp - Voedingsmid delenbedrijf Numico heeft een goed eerste kwartaal achter de rug. De omzet steeg met 10,8 procent tot 444 miljoen euro ten opzichte van de vergelijkba re periode van 2004. De netto winst klom met 58 procent tot 43 miljoen euro. Dat maakte de onderneming gisteren bekend. Het concern richt zich hele maal op babyvoeding (Bambix en Olvarit) en ziekenhuisvoed- sel. In 2003 werden de Ameri kaanse vitaminebedrijven GNC en Rexall Sundown met grote verliezen verkocht. Door deze transacties kwam het eigen ver mogen van de onderneming in de min terecht. In het eerste kwartaal is het eigen vermogen toegenomen met 45 miljoen euro tot 261 miljoen negatief. Zelf spreekt de onderneming van een recordprestatie in het eerste kwartaal. „De grote ver rassing is babyvoeding, waar we een recordgroei boekten", zei bestuursvoorzitter Jan Ben- nink in een toelichting. De divi sie babyvoeding liet voor de eerste keer een dubbelcijferige omzetgroei zien (11,9 procent) en bij de klinische voeding bleef de omzetstijging met 12,3 procent hoog. Dat de netto winst zo steeg, had vooral te maken met lagere kosten. In West-Europa klom de markt met 4,3 procent vooral door het toegenomen volume. In Turkije en Oost-Europa, vooral Polen en Rusland, was de stijging in babyvoeding hoog. Ook Indo nesië deed het goed. Alleen Ne derland bleef achter. Daar boekte het bedrijf geen hogere omzet. „We zijn nog op zoek naar een goede manager voor Nederland", aldus Bennink. „Ik kan niet zeggen hoe lang dat gaat duren. Verder is er de prij zenoorlog. Wij beheersen een groot deel van de markt. Het is moeilijk om de markt in bewe ging te krijgen met investerin gen. We komen echter in de ko mende tijd met nieuwe innova ties." In de klinische voeding kwam de omzetgroei vooral uit Groot- Brittannië en Duitsland. Ook de introductie van nieuwe produc ten, zoals klinische voeding in plastic flessen, droegen hieraan bij. Numico heeft de organisatie de afgelopen maanden versterkt. Bij de klinische voeding zijn er twee nieuwe managers be noemd en bij de babyvoeding zijn het er zeven. De ontwikkelingen in het eerste kwartaal geven de directie het vertrouwen dat de doelstellin gen voor het hele jaar gehaald worden. De onderneming wil een omzetgroei van tussen 8 en 10 procent realiseren. Het be drijfsresultaat moet 10 procent hoger uitkomen. seelow - Milieuorganisatie Greenpeace protesteerde gisteren met vijftig activisten tegen de teelt van ge netische gemanipuleerde maïs bij de Duitse stad Seelow. Genetische manipulatie is omstreden. Het type maïs dat bij Seelow is gezaaid is verboden in Polen, Hongarije en Oostenrijk. Foto: EPA/Patrick Pleul alkmaar/anp - Verschil van in zicht over de toekomst van de onderneming heeft bij De Boer Tenten uit Alkmaar een be stuurscrisis veroorzaakt. Oud directeur K. de Boer is ge schorst, evenals zijn twee broers. Een aandeelhouders vergadering bepaalt later deze maand wat er met hen moet ge beuren. Algemeen directeur K. Tesse- laar zei gisteren dat er sprake was van „een onwerkbare situ atie". De Boer Tenten is we reldwijd marktleider op het ge bied van evenementententen. De onderneming werd vijf jaar geleden verkocht aan de Britse investeringsmaatschappij 3i, maar de oud-eigenaren bleven werkzaam binnen de organisa tie. De gebroeders De Boer zijn het niet eens met het voornemen van de nieuwe directeuren om tenten ook langdurig te verhu ren. „Nu zit onze piek in de zo mer en staan de magazijnen ge durende de wintermaanden overvol. Door ons ook op ac commodaties te richten die langer dan drie maanden blij ven staan, kunnen we onze ma terialen ook in de winter inzet ten", aldus directeur Tesselaar. groningen/gpd - Bij de introductie van de euro is de gulden te laag gewaardeerd, zo heeft de rege ring erkend. Logisch dus dat alles zoveel duurder is geworden, denken veel mensen nu. Maar volgens de Groningse hoogleraar politieke economie Jakob de Haan klopt dat niet. Hoezo was de gulden te laag gewaardeerd? „De gulden had een vaste koers ten opzichte van de Duitse mark. De regering hield daar aan vast, want koppeling aan de mark schiep vertrouwen. Zouden we die koppeling loslaten, dan was dat slecht voor het vertrouwen in de gulden. Dan zou de rente stijgen, zo vreesde de regering. Een mark was 1,12 gulden, maar gezien de economie van beide landen had dat eigenlijk één op één moeten zijn." Hadden we de gulden niet alsnog duurder kun nen maken toen de euro kwam? „Nee, toen was het te laat. De koersen van de na tionale munten ten opzichte van de euro werden bepaald op basis van de reeds bestaande onder linge wisselkoersen. Die waren eerder al vastge- legd." Maar waardoor zijn de prijzen dan wel omhoog gegaan? „De inflatie is ontstaan doordat de economie het jarenlang heel goed deed. Daardoor raakte de ar beidsmarkt overspannen, gingen de lonen fors omhoog en werd alles duurder." Wat was. naast het vertrouwen in de munt, het belangrijkste voordeel van de ondergewaardeerde gulden? „De goedkope gulden maakte onze producten goedkoop in het buitenland. Dat was goed voor de export, en aangezien wij daar sterk afhankelijk van zijn, was dat weer goed voor onze econo mie." En wat was het belangrijkste nadeel van de on dergewaardeerde gulden? „De goedkope gulden maakte buitenlandse pro ducten duur voor ons. Dat was ongunstig voor onze import. En het leidde tot hogere prijzen." Wat heejt de gemiddelde consument eigenlijk aan de wetenschap dat de gulden te laag was gewaar deerd? „Niets. Dit is interessant voor economen, maar de consument kan er niets mee. Helaas is door dit nieuws toch weer de indruk ontstaan dat de euro alles zo duur heeft gemaakt, maar nog maals: dat klopt niet. Ook als wij hadden vastge houden aan onze aan de D-mark vastgekoppelde gulden, zouden de prijzen flink zijn gestegen." Veel bedrijven gaan een groter deel van het gezondheidsbeleid zelf doen, verwacht de AWVN. De bedrijven die het contract met de arbodienst helemaal op zeggen zijn volgens de werkge vers nu erg ontevreden over de arbodienst. „Vooral kleinere ondernemers hebben moeite om goede afspraken te maken omdat arbodiensten meer ge richt zijn op grote bedrijven die financieel meer opleveren. De BOA herkent dat. „Wij ver wachten dat van de kleine be drijven een tot twee op de tien weggaat en dat dit bij de grote bedrijven iets minder is", zegt woordvoerder Peter Boorsma. De cijfers zijn volgens hem geen reden voor paniek. „In de nieuwe wet kunnen arbodien sten het omzetverlies compen seren door meer geld te verdie nen met andere activiteiten dan het voorkomen van ziektever zuim. De huidige wet belem mert dat." amsterdam/anp - Buhrmann heeft in het eerste kwartaal een nettoverlies van 77,7 miljoen euro geleden. Vorige jaar draai de de kantoorartikelenhande laar in hetzelfde kwartaal nog een winst van 6 miljoen euro. Het verlies is grotendeels te wij ten aan de inkoop van prefe rente aandelen voor 85 miljoen euro. Dat liet Buhrmann gisteren we ten. De omzet daalde met 2,3 procent naar 1,32 miljard. Zon der valutaverliezen als gevolg van de zwakke dollar groeide de verkoop met 0,7 procent. Het bedrijfsresultaat nam met 5^3 procent toe tot 57 miljoen euro. Buhrmann heeft hoge verwach tingen van Noord-Amerika, de belangrijkste afzetmarkt voor zijn kantoorartikelen. In de eer ste drie maanden van dit jaar groeide de afzet daar, de dollar- verliezen niet meegerekend, met 2,4 procent. Bestuursvoor zitter Frans Koffrie voorziet een geleidelijke verbetering van de Amerikaanse marktomstandig heden. In Europa merkt Buhrmann te kenen van herstel. De dalende trend is in ieder geval gekeerd, de kantoorartikelenverkoop heeft zich gestabiliseerd. Het bedrag dat werkgevers gemid deld per werknemer aan kan toorartikelen besteden, daalt echter nog steeds. De divisie grafische machines verkocht in het traditioneel zwakke eerste kwartaal iets minder dan een jaar eerder, 87,7 miljoen tegen 96,4 miljoen euro. Er is wel steeds meer ani mo om bestaande drukmachi- nes te vervangen, zo merkt Buhrmann. Het bedrijfsresul taat van dit onderdeel verbeter de wel, maar toont nog steeds een licht verlies. Optimisme bij Crown van Gelder velsen - Papierfabriek Crown van Gelder verwacht over de eerste helft van dit jaar een be ter resultaat dan in de vergelijk bare periode van 2004 toen de onderneming een winst behaal de van vier miljoen. Algemeen-directeur Mees Hart- velt maakte dit gisteren bekend tijdens de aandeelhoudersver gadering. De verwachting is ge baseerd op de eerste vier maan den van 2005. S)e afeet van Crown van Gelder steeg in deze periode met elf procent, zij het tegen lagere verkoopmarges. De productie van de papierfa briek nam toe met zes procent ten opzichte van dezelfde pe riode in 2004. Dit najaar gaat de tweede fasé van de ingrijpende ombouw van het machinepark van start. De kosten hiervoor bedragen 19 miljoen euro. De tijdelijke stil stand met daaraan gekoppeld en verminderde productiecapa citeit zullen slecht een beperkte negatieve invloed hebben op het resultaat in het tweede half jaar, verwacht Crown van Gel der. Het bedrijf gaat ervan uit dat de productie en afeet dit jaar zal uitkomen op 195.000 200.000 ton. De papierproducent doet geen uitspraken over het ver wachte resultaat voor dit jaar.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9