1 Over Jjk steunt useum van udheden Utrechtse vrouw met ziekte Creutzfeldt-Jakob overleden Rijk wil helft kosten inzet politie belasten HHHOHHi FtSrafer- WWW.KEUKEN3000.NL HEMELVAARTSDAG ZIJN WIJ GEOPEND schot op subsidie Canadezen herdenken gevallen kameraden Aanhouding voor ophangen foto's Wilders Nipkowschijf voor de VPRO woensdag 4 mei 2005 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Kunstrai heeft première van Dog Shoot Programma's bevrijdingsdag in Leidse regio Kans op wat zon 'Je moet met teveel op je zoon ietten' Motorrijder overreden roelofarendsveen - Een 19-ja- rige man uit Oude Wetering is gisteravond rond 18.00 uur le vensgevaarlijk gewond geraakt bij een ongeval op de Alkema- delaan in Roelofarendsveen. De man kwam volgens de politie met zijn motor ten val bij een inhaalmanoeuvre, en werd overreden door een tegemoet komende automobilist. Het slachtoffer is zwaargewond af gevoerd naar het LUMC in Lei den. De weg is ter hoogte van het ongeval ongeveer twee uur afgesloten geweest. Opera aan Zee naar Katwijk noordwijk/katwijk - Het Noordwijkse festival Opera aan Zee, waarvan vrijdag de negen de editie begint, wil ook andere regiogemeenten bij het evene ment betrekken. Daarom is er dit jaar voor het eerst een voor stelling in Katwijk. Op vrijdag 17 juni wordt Lo Speziale van Haydn uitgevoerd op een nog nader te bepalen plek in het vissersdorp. ,,Op deze manier willen we nog steviger wortelen in de regio", zegt festivalcoördi nator Lenny Vulperhorst. Bijlage Uit Herontdekt doek van Dou te zien Amsterdam - Sinds 1908 was het schilderij van een slapende hond naast een terracotta vaas van de Leidse fijnschilder Gerrit Dou (1613-1675) niet meer in het openbaar te zien. Het doek komt op 25 mei ter veiling in New York, maar is van 7 tot en met 10 mei te zien bij Christie's in Amsterdam. Het schilderij van Rembrandts leerling moet tussen de 2 miljoen en 3 mil joen dollar opbrengen. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang- de eerste 2 weken gratis! ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis' Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M/D V Naam: Adres: Plaats: thlefoon Geboortedatum e-mail: Bank; giro* Handtekening: Uitsluitend by i Stuur deze bon op in een ongefr&nkeer- de envelop naar Leidseh Dagblad, t a v ftfd. Lezersservice, Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 l gratis). E-mail; lezersservice^hdc nl of surf Wij gaan zorgvuldig om r gegevens. In net colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 60001 1 Vraag de GROOT VOORDEEL folder aan via www.keukenconcurrentnl ALTIJD RAAK BU KEUKENCONCURRENT Sari nut www.keuken- bncurrent.nl, doe mee aan het online dartsspel en u Maakt kans op spetterende mstelveen: Maalderij 19 lkmaar: Noorderstraat 3 oom: De Factorij 22 eiderdorn: Meubelplein 10 COMMENTAAR 60 JAAR LATER ■Hg is bij de dodenher- ;n bevrijdingsfeesten ~nd dat democratie en de actuele lessen wa- ~fe Tweede Wereldoor- zestigste editie past lering dat die lessen niet vanzelfsprekend leerd. De welvarende, jnde natie die Neder- inialang leek te zijn, is gevallen aan verwar- che spanning en on- lamheid. Dat vooral •vigen en leurden et slacht- itemtop4 it enig na- ke herin- stoian de oorlog, het ge- opirf jodenvervolging zijn gestold in de overle- or elke jongere gene- Tweede Wereldoorlog |de verder terug in de een, met een gevoels- y mend belang voor het lijkse leven. Dat is de rmee het rad van de lis door draait, net zo t herinnering vergaan le,erkel gesloten lijkt. P'tfen herhaalt zich ge- 23- ulen tot nooit, en het 33m parallellen tussen toen en nu mondt daarom snel uit in te grote vermanende woorden. Toch passen op deze dag wel enkele eenvoudige vra gen. Hoe gezond is een democratie wanneer politieke of ideologi sche tegenstanders op straat worden neergeschoten of gesto ken? Wat zegt het over de mate van verdraagzaamheid wanneer dit keer niet een synagoge, maar een moskee in brand wordt ge stoken? Hoe is het gesteld met de beschaving wan neer gesluierde vrou wen op straat worden bespuwd en uitge scholden, allochtone jongeren worden gediscrimi neerd, en fanatici een gewapen de religieuze oorlog verkondi gen? Dat deze polder wordt bewoond door minderheden, is een cliché dat de versplintering van de sa menleving al lang niet meer dekt. Toch wordt een democra tie herkend aan de manier waar op ze minderheden beschermt En niet nostalgisch naar het ver leden kijkt, maar aan een geza menlijke toekomst werkt. Peter de Vries van 9.00 tot 17.00 Tuincentrum Overvecht Lisse Heereweg 350 (N208) Tuincentrum Overvecht Den Haag Noordweg 143 (A4 - afslag 12) Vandaag bijlage 60 jaar bevrijding Vandaag brengt deze krant een speciale bijlage over zestig jaar bevrijding. Vergeelde kiekjes, ge scheurde krantenknipsels, oude ansichtkaarten. Lezers reageer den massaal op de oproep in de ze krant om foto's in te sturen van de bevrijding in de regio. In de bevrijdingsbijlage een selectie van het materiaal. (advertentie) veil ^ijsdam 10( ^et Rijk is het Rijksmu- ie Oudheden in Leiden te 9oten. Het museum Icnpenburg, dat in be- ;n financiële moeilijk- ceert, krijgt van het van OCW (onderwijs, wetenschap) een op de subsidie voor de liquiditeitspro- te lossen. fen woordvoerder van jerie ontvangt het mu- 1 extra geld. Aan het 1 halen van subsidie- hdt het ministerie de le dat het rijksmuse- "pieel orde op zaken ia van de Raad van 'an Oudheden meent de toeschietelijkheid inisterie ook een op- Dor de bestuurlijke »ij het museum dich- komen. lijn uitgestippeld om iet tussen directeur en haar personeel ;n en de museumor- eer op de rails te aldus Hielkema. is het noodzakelijk anagementteam van het museum eensgezind ope reert. Afwijkende meningen zijn niet in het belang van de orga nisatie." Een aantal verontruste mede werkers van het rijksmuseum denkt daar anders over en be schuldigt, in een anonieme brief aan deze krant, de Raad van Toezicht ervan leden van het managementteam onder druk te zetten. Zij zouden partij moeten kiezen voor de direc teur of anders het risico lopen hun functie kwijt te raken. Vol gens Hielkema gaat het om slechts één lid van het manage mentteam dat een afwijkende mening heeft en niet bereid zou zijn om loyaal met de andere teamleden samen te werken. Museumdirecteur Renée Ma gendans ligt al ruim een jaar in de clinch met haar werkne mers. Vorige maand zegde de ondernemingsraad het vertrou wen in haar op en werd de Raad van Toezicht gemaand snel maatregelen te nemen. Het personeel verklaarde geen toe komst te zien voor het museum onder de huidige directeur en eiste haar vertrek. Pagina Kunst Cultuur: Rust nog niet terug in museum van Oudheden utrecht/gpd - Voor het eerst is in Neder land iemand aan een menselijke variant van de gekkekoeienziekte BSE overle den. Het is een 26-jarige Utrechtse vrouw bij wie twee weken geleden de dodelijke hersenziekte vCJD (variant Creutzfeldt- Jakob Disease) werd vastgesteld. Zij overleed in de nacht van maandag op dinsdag in het Mesos Medische Cen trum in Utrecht. De vrouw werd begin april met klachten in het Utrechtse ziekenhuis opgenomen. In het ziekenhuis vertoonde zij spier- trekkingen die op vCJD wezen. Hoe de vrouw is besmet is volgens de medici nog een raadsel. Woordvoerder Ad Kloet van het Medisch Centrum: „Ze is niet in Engeland of Amerika geweest en ze heeft geen bloed transfusie ondergaan of een recente operatie. Het verbaast ons enorm dat deze patiënt Creutzfeldt-Jakob heeft ge kregen." De overleden vrouw was ook de eerste in Nederland bij wie de diagnose Creutzfeldt-Jakob is gesteld. De ziekte dook eerder op in Groot-Brittannië, Ier land, Frankrijk, Italië, Japan, Canada en de Verenigde Staten. In totaal waren er 170 patiënten, van wie 155 uit Groot- Brittannië. Patiënten met deze aandoe ning stierven meestal binnen anderhalf jaar. De Inspectie voor de Gezondheidszorg vermoedt dat de Utrechtse vrouw is be smet door het eten van met BSE besmet rundvlees in een vroeger verleden. Sinds 1997, toen bekend werd dat dieren BSE kunnen krijgen door veevoer waarin slachtafval van zieke dieren is verwerkt, was Nederland een van de eerste landen met 100 procent veilig vlees. Dat wordt volgens de Inspectie sindsdien goed ge controleerd. Volgens het ziekenhuis is de kans klein dat de vrouw andere mensen met Creutzfeld-Jakob heeft besmet groesbeek - Circa 1700 Canadese oorlogsveteranen heb ben gisteren in Groesbeek de Canadese slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Koningin Beatrix, prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven en enkele dui zenden belangstellenden woonden de plechtigheid op de Canadese erebegraafplaats bij. Tijdens de plechtigheid werd gebeden en werden kransen gelegd. Op de erebe graafplaats liggen 2338 voornamelijk Canadese militai ren begraven. Foto: GPD/Theo van Zwam KNVB en politiebond tegen voorstel den haag/gpd - Voetbalclubs en organisatoren van grote eve nementen als popconcerten moeten voortaan de helft van de politie-inzet betalen. Dat staat in een wetsvoorstel van minister Remkes (binnenlandse zaken). Met zijn voorstel volgt de mi nister een advies op van een commissie onder leiding van toenmalig burgemeester Mans van Enschede. Die adviseerde zes jaar geleden dat organisato ren die veel geld-verdienen met sport- en muziekevenementen, een bijdrage moeten leveren aan de kosten die worden ge maakt om de openbare orde te handhaven. De bewindsman wil een lijst met evenementen opstellen waarvoor de regeling gaat gel den. Daar komen in elk geval wedstrijden in het betaald voet bal op te staan. Betogingen, samenkomsten, vergaderingen, begrafenissen, herdenkingen en door een ge meente georganiseerde evene menten vallen niet onder de nieuwe wet. Organisatoren gaan een vaste prijs betalen. Als na afloop blijkt dat minder poli tie is ingezet, krijgen ze een deel van hun geld terug. De discussie over meebetalen aan politie-inzet wordt al ge voerd sinds medio jaren tachtig het vandalisme rond de voet balstadions toenam. KNVB en andere sportorganisatoren heb ben zich altijd sterk verzet te gen meebetalen. Zij zien de in zet van politie als een klassieke overheidstaak Als de plannen van Remkes doorgaan, moeten de clubs vijf van de tien miljoen euro betalen die in totaal aan de politie-inzet bij wedstrijden wordt uitgegeven. Ook andere betrokkenen zien niets in het voorstel. De voor zitter van de korpsbeheerders- raad, de Amsterdamse burge meester Cohen, voelt niet veel voor de plannen. ,,Als je als sa menleving vindt dat iets geor ganiseerd moet worden, dan is het een overheidstaak om voor de veiligheid te zorgen." Daarom is ook de Nederlandse Politiebond tegen het plan. Vol gens voorzitter Hans van Duijn moet het principe dat de sa menleving gezamenlijk voor de politie betaalt, in stand blijven. .Anders krijg je onvermijdelijk willekeur, want er zijn natuur lijk altijd evenementen die een meer algemeen belang dienen en die uitgezonderd worden. Dus voor ons geldt: je doet het uit de algemene middelen of je doet het niet." ID&T, een bedrijf dat enkele grote house-evenementen or ganiseert, ziet wel voordelen aan de plannen van Remkes. Door te betalen voor de inzet van politie denkt ID&T de door gang van evenementen te kun nen garanderen. Nu komt het voor dat er geen vergunning wordt afgegeven, omdat er te weinig politie pa raat is. Voorwaarde is volgens een woordvoerder wel dat de beta lingsregeling voor alle evene menten gaat gelden, en niet al leen voor commerciële concer ten. Ook wil ID&T inspraak krijgen over de manier waarop de poli tie wordt ingezet. rotterdam/anp - De politie heeft gisteren in Rotterdam de 23-jarige kunstenaar Jonas Staal aangehouden voor het bedrei gen van Tweede-Kamerlid Wil ders. In Rotterdam en Den Haag werden vorige week foto's aangetroffen, waarbij waxine lichtjes brandden en witte ro zen lagen. Bij sommige lag een speelgoedbeertje. Op de regionale radiozender Rijnmond zei de Rotterdamse kunstenaar Staal verantwoorde lijk te zijn voor de ingelijste fo to's, kaarsjes en bloemen. Hij deed dat niet om een politiek statement te maken. „Ik ben niet voor of tegen de heer Wil ders." Het ging hem om de re acties op het 'decorstuk'. Dit was zijn bijdrage aan het poli tiek debat, zijn visie op maat schappelijke spanningen en ontwikkelingen. Hilversum - De Zilveren Nip kowschijf voor het beste tv-pro- gramma kent dit jaar twee win naars: Holland Sport en Tegen licht van de VPRO. De jury noemt Holland Sport een ei genzinnig magazine over sport en sporters en vindt Tegenlicht een diepgravende achtergrond rubriek. (advertenties) (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1