Lorentzschool geeft slimmeriken extra aandacl LEIDEN REGIO Ik kon niet rondkomen van nin WW-uitkering' Gelukkig, de Leidse ambtenaren zijn loyaal School heeft bovengemiddeld aantal snelle leerlingen Rozen 'helpen' veiling Rijnsh Vroege vogels op Keukef. Activiteiten rond jarig Staalwijk woensdag 4 mei 2005_ leiden - Omdat gebouw Staal wijk aan de Herenstraat 100 jaar bestaat, zijn er tal van acti viteiten. Vrijdag is er een dia presentatie over de Sinaï-woes- tijn door dominee R. Steenstra die op 10 juni ook de Negev- woestijn belicht. Woensdag 18 mei is er een bijbelquiz en de volgende dag is er bloemstéken. Zondag 22 mei treden het Eng lish Choir op en Lingua Musica. Bromfietser in de olie leiden - Een 38-jarige bromfiet ser uit Leiden werd dinsdag nacht door agenten gevonden op de Marepoortkade nadat hij was gevallen. Uit een blaastest bleek dat de man viermaal de toegestane hoeveelheid alcohol op had. Hij moest zijn rijbewijs inleveren. door Marijn Kramp leiden - De Lorentzschool gaat slimme leerlingen extra uitdagen met speciale onderwijsprogramma's. Dit jaar is de basisschool daar al voorzichtig mee be gonnen. Volgend schooljaar wordt dit op aanraden van de ouders geïntensi veerd. De Lorentzschool, waarop veel kin deren van hoogopgeleide ouders zit ten, heeft volgens directeur Renate de Vries een bovengemiddeld aantal snelle leerlingen. Dit zijn geen hoog begaafde leerlingen, benadrukt De Vries, maar leerlingen die gemakke lijk leren. Haar adjunct, Jan Augusti- nus, schat dat het om 5 h 7 leerlingen per klas gaat. „Aan hen moeten we ook bieden wat ze nodig hebben, net zoals we dat doen bij leerlingen die minder goed meekomen.'' De Lorentzschool gaat daarom niet alleen geld reserveren voor onderwijs aan kinderen met leerproblemen, maar ook een bedrag besteden aan onderwijsmaterialen voor snel leren de kinderen. De Vries en Augustinus verwachten niet dat deze aandacht voor snelle leerlingen extra kinderen naar de school trekt. „Als ouders voor een basisschool kiezen dan doen zij dat op basis van tal van overwegin gen. Op dat moment is ook nog niet duidelijk tot wat voor soort leerling hun kind zich ontwikkelt." Op latere leeftijd alsnog overstappen naar de Lorentzschool gebeurt in de praktijk niet vaak, is Augustinus' ervaring. Het extra aanbod voor slimme leer lingen sluit aan bij de uitkomsten van het tevredenheidsonderzoek dat de basisschool heeft uitgevoerd onder 350 van de 600 ouders. Daaruit bleek dat zij meer uitdaging wensen voor snelle leerlingen. Een ander punt dat de ouders naar voren brachten is meer aandacht voor expressievakken. Ook dat verzoek pakt de schooldirec tie op. De Vries: „We gaan muziek, toneel en handvaardigheid wat seri euzer aanpakken. We willen de kin deren op het creatieve vlak meer gaan bieden; in de lessen maai' ook in schoolprojecten. Bovendien zouden we graag een schoolorkest oprich ten." De Lorentzschool is de eerste open bare basisschool in Leiden die de te vredenheid van ouders en leerlingen heeft gemeten. De bedoeling is dat deze peiling elke twee jaar plaats heeft. In de tussenliggende jaren, ver telt Augustinus, diept de schooldirec tie de bevindingen uit met ouderpa nels. „We kunnen tevreden zijn", conclu deert De Vries. Het slechtst scoorde de school op de staat van de gebou wen en de hygiëne. De oplossing voor dat probleem is in de maak. De nieuwbouw van de Lorentzschool ligt op de tekentafel. In 2007 moet de nieuwe school er staan. De Vries is aangenaam verrast over de waarde die ouders aan bepaalde zaken in school toekennen. „Het al lerbelangrijkste vinden ouders de leerkrachten. Daar zijn we erg blij mee, maar dat hadden we i Waar wij van opkeken is dit die ouders toekennen aar overdracht. Op een toch \u taatgerichte school als de onr ten wij dat dit op een gedeeri of tweede plaats zou eindig dat doet het niet. Het staat d mer vijf. Ouders achten de lv ten, de begeleiding, de sfeh persoonlijke ontwüJceling ker dan kennisoverdracht. »li kunnen wij ons wel in vintbl als de eerste vier punten opi i zijn de voorwaarden voor jj aanwezig." |lf =iu rijnsburg - De omzet van bloemenveiling FloraHol- land is vorig jaar gedaald met 0,5 procent ten opzichte van 2003. Als enige van de vijf bij FloraHolland aange sloten veilingen behaalde Rijnsburg een iets betere omzet. Dat komt door de goede prijzen die het afgelo pen jaar werden betaald voor rozen. Directeur J. de Mol: „In Rijnsburg worden voor 95 procent snijbloemen ver handeld. Die hebben wat minder te lijden gehad van de sombere economische tij den." De Mol stelt dat ook de opening van het Flora park positief heeft bijgedra gen. De bedrijven dP daar hebben gevestign gen voor meer inkt van de veiling. De vijf vestigingen en,s middelingsbureau he een omzet van 1910 r® euro, tegenover 1919 fJ' in 2003. Het nettor^3 was 5 miljoen euro,,1 joen meer dan het jp' voor. De winst is hef11 taat van kostenbespaiin Voor het komende j,f de verwachtingen po?1 De eerste drie maant De Mol de omzet F procent toenemen, moet worden aangi dat er vorig jaar vier gen minder waren. Thuisteelt wiet is een verlokking voor velen „Of het nou kleine huiskweke rijen of grote profesionelere kwekerijen zijn: het levert altijd gevaarlijke situaties op. On deugdelijke elektriciteit op een zolderkamer of heel veel appa ratuur in een loods, dat maakt niet zo veel uit. We kunnen er nu actiever mee aan de slag omdat we wat meer specialis ten in huis hebben, die snel goed werk kunnen leveren. In een mum van tijd kunnen ze een inval doen en een kwekerij oprollen." Bij grootscheepse opsporings acties moet het openbaar mi nisterie toestemming geven. „Half maart is er nog een actie in Leiden geweest", zegt woordvoerder Evert Boerstra. Op woonwagenkamp Trek vaartplein werden 'enkele aan houdingen' verricht en een on bekende hoeveelheid hennep planten werd in beslag geno men. Een maand daarvoor was het ook raak op het Trekvaart plein. Toen arresteerde de poli tie twaalf verdachten en nam ze 23 kilo gebruiksklare hennep in beslag. Op politiek niveau wordt al eni ge tijd discussie gevoerd over het nut van de jacht op wiet- kwekers. De gemeenteraad van Leiden schaarde zich onlangs achter het standpunt van dat Maastricht en Amsterdam: dat de wietteelt door de overheid 'gereguleerd' moet worden. De gedoogde verkoop van wiet staat haaks staan op de volledi ge illegale teelt van wiet, menen de gemeenten. Minister Donner kondigde eind vorige week aan dat hij kleine huistelers niet langer strafrech telijk wil vervolgen. Hun 'han del' wordt nog wel in beslag ge nomen en vernietigd, maar de eigenaar krijgt geen boete meer. De aanpak lijkt vooral een noodmaatregel, om justitie meer ruimte te geven voor de jacht op grote drugshandelaars. Het zonnescherm van de Leidse winkelier Eric Opdam heeft landelijk commotie veroorzaakt. Archieffoto: Hielco Kuipers zoekje is de oprichting van een lande lijk meldpunt waar ondernemers te genstrijdige regels kunnen melden. Goed werk van Aptroot, zou je zeg gen. En een tik op de vingers voor de gemeente die het ondernemers zo moeilijk maakt. Dat zich nadien nog meer onderne mers hebben gemeld die overhoop liggen met de gemeente over de kleur van hun zonnescherm, lijkt de PvdA maar matig te kunnen boeien. Heeft Aptroot nou gejokt of niet. is kenne lijk een veel interessantere vraag. Hesselink wijdt er zelfs een artikel aan in het jongste nummer van de PvdA-nieuwsbrief. De strekking is dat of Aptroot of De Telegraaf niet hele maal zuiver op de graat is geweest in deze kwestie. Maar nog belangrijker dan die bevinding is Hesselinks eigen conclusie: Leidse ambtenaren zijn loyaal! Toch nog maar een mailtje naar jok kebrok' Aptroot gestuurd. „Mijn me dewerker heeft gebeld. Ik heb ook nooit beweerd zelf te hebben ge beld", mailt Aptroot terug. „Waarom ik heb laten bellen? Omdat ik altijd doe aan hoor en wederhoor. Ik wilde mij door de gemeente laten informe ren. Tegen mijn medewerker, die ver telde dat ik naar Leiden zou komen en vroeg waarom de gemeente zo handelde tegenover ondernemers, werd letterlijk gezegd: die onderne mers zijn sowieso asociaal bezig", schrijft Aptroot. „Deze informatie heb ik ook aan de gemeentesecretaris doorgegeven toen hij mij belde. Hij wilde de naam van de ambtenaar we ten. Die heb ik niet gegeven, hoewel mijn medewerker die het weet ook zijn rechtstreekse nummer heeft. Aptroot heeft zijn best gedaan. Nu de PvdA nog. Timoteus Waarsenburg (advertentie) door Erna Straatsma leiden - De teelt van wiet is een zeer winstgevende branche. Wie een beetje handig is, verdient in korte tijd een aardig fortuin. De kans om gepakt te worden is klein. Minister Donner wil kleine telers voortaan vrijuit laten gaan, ten gunste van de jacht op grote drugshandelaars. De poli tie Hollands Midden ziet nog geen reden om zijn koers te wij zigen en zet de jacht op illegale kwekerijen onverminderd voort. 'Ondernemertje pesten', dat kunnen ze in Leiden als de beste, weet menig krantenlezer sinds onder andere het Leidsch Dagblad en De Telegraaf be richtten over de zaak Opdam. Eric Opdam, winkelier in de Haarlemmer straat, kreeg van de gemeente een dwangsom van 2500 euro per dag op gelegd, omdat hij geen bouwvergun ning heeft aangevraagd voor een nieuw, rood zonnescherm. WD-ka- merlid Charlie Aptroot trok zich het lot van de ondernemer aan en vroeg de gemeente om opheldering. De zaak heeft inmiddels een merk waardig vervolg gekregen in de Leidse gemeenteraad. Het PvdA-lid Liesbeth Hesselink heeft er namelijk vragen over gesteld in de raadsvergadering. Merkwaardig genoeg ging het haar niet om de opstelling van de gemeen te tegenover de ondernemer in kwes tie, maar om de vraag of een ambte naar zich in negatieve bewoordingen heeft uitgelaten over de Leidse mid denstanders tegenover Aptroot. Het kamerlid beweerde namelijk dat een ambtenaar had gezegd dat Leidse on dernemers 'asociaal bezig' zijn. „Heeft de gemeente Leiden deze ambtenaar op het matje geroepen", wilde Hesselink weten. Wethouder De Boer kon haar geruststellen. Leid se ambtenaren zeggen zulke dingen niet. „Natuurlijk hebben we dit uitge zocht", zei De Boer. „We hebben Ap troot gebeld, maar hij heeft nooit zelf contact gezocht met de gemeente. Dat zou een medewerker van hem zijn geweest. En voor dat contact hebben we binnen de eigen organisa tie geen bewijs gevonden. Een antwoord naar Hesselinks hart. „Gelukkig", verzuchtte ze tevreden. .Aptroot heeft dus, om met Prinses Maxima te spreken, 'een beetje ge jokt'. Zo ver wilde De Boer nou ook weer niet gaan. In elk geval, zo verze kerde de wethouder, heeft Aptroot gezegd dat hij iemand heeft gespro ken, die hij helemaal nooit aan de te lefoon heeft gehad. Hoewel de ambtenaar gezegd zou hebben dat Aptroot maar beter niet naar Leiden kon komen, omdat hij hier alleen maar de wethouders voor de voeten zou lopen, kwam de WD- 'er toch. En het resultaat van zijn be- Hij is 29 en was 'in geldnood'. Op een zolderkamer in de Al- bert Verweystraat, in het Leidse Haagwegkwartier, bouwde hij een kleine hennepkwekerij. Bij de bank en bij vrienden leende de man een paar duizend euro. „Via internet heb ik informatie verzameld over het opzetten van een kwekerij. En je hoort verder ook wel es wat natuur lijk." In twee weken tijd was een installatie opgebouwd waarmee de kweek van ruim 200 hennepplanten van start ging. Jammer genoeg ontdekte de politie de kwekerij nog voor de eerste oogst. De politierech ter veroordeelde de Leidenaar tot een werkstraf van 100 uur, waarvan 50 uur voorwaardelijk. Een geldboete zag de rechter niet zitten, omdat de man 'geen cent te makken' had. De richtlijn van het openbaar ministerie bij dit soort zaken is een boete van 2.100 euro: het first offendertariefi „Kennelijk zijn er duizenden Nederlanders in geldnood, want het aantal van dit soort zaken is enorm", luidde het commentaar van de rechter. Of de verdachte zijn zolderkamer ook had gehuurd van een kamerverhuurbedrijf, gespecialiseerd in wiettelers? Eind februari werd een hennepplantage aan de Vlietweg ontmanteld. Archieffoto: Mark Lamers „Dat komt tegenwoordig vaak voor." De onfortuinlijke Leidenaar uit de Verweystraat zag in een klei ne kwekerij dé oplossing om van zijn schulden af te komen. Zijn contract bij een pompsta tion werd niet verlengd en het lukte hem niet om een andere baan te krijgen. „Ik verdiende 1.100 euro per maand en kreeg een WW-uitkering van 800 euro per maand. Daar kon ik niet van rondkomen. Ik stond al heel snel 800 euro rood." Wietkwekers die geen bezoek van de politie krijgen, vormen veruit de meerderheid. Van alle illegale telers loopt nog geen kwart tegen de lamp, heeft on derzoek uitgewezen. Ze zijn meestal na één oogst uit de kosten en kunnen dan flink ver dienen. De groeicyclus van hennepplanten bedraagt zo'n acht a negen weken. Na die tijd zijn de toppen van de planten geschikt om te oogsten. De politie spreekt over 'huis kwekers' als telers niet meer dan 200 planten hebben. „Maar goed, met zo'n hoeveelheid kun je toch 10.000 euro binnenha len', zegt Yvette Verboon, woordvoerster van de politie. Grotere jongens, die ruimte hebben voor 500 planten, heb ben na één cyclus een op brengst van 25.000 euro. Leiden-Noord In 2004 rolde de politie Hol lands Midden in totaal 109 kwekerijen op. Verboon: „Dat aantal moet eigenlijk nog iets omhoog, want hele kleine kwe kerijen worden op een andere manier in ons systeem vermeld. Ga maar uit van tien procent extra, die je erbij op moet tel len." In Leiden-Noord was de vangst opmerkelijk groot, ver geleken met voorgaande jaren. In de eerste tien maanden van het jaar werden in totaal 32 hennepkwekerijen opgerold. De eerste maanden van 2005 heeft de politie 22.000 hennep planten in beslag genomen, of wel 303 kilo wiet. De aanpak van illegale kweke rijen heeft prioriteit bij de poli tie Hollands Midden. Verboon: Katwijk, Leiderdorp, Lisst Roelofsarendsveen, Leide Kijk ook op www.charles-voegele.r m jn lisse - De Keukenhof is op zon dag 8 mei al vanaf zes uur 's morgens geopend. Liefhebbers kunnen dan genieten van het ochtendgloren. Als de zon op komt, zijn er in het park mooie plaatjes te schieten. De koks van Keukenhof zorgen voor een speciaal ontbijt, dat tussen zes en negen uur genuttigd kan worden. Op dezelfde zondag en een dag eerder worden in h& Q' bos op Keukenhof f tievluchten met roo geven. Met een uni__ meling roofvogels 1 toond hoe vogels in ven en vliegen. Er wF> de dagen twee keer iedere sessie duuij^ drie kwartier. De dei beginnen om 11.00 6 AGENDA 'er: i>t *chi Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dageli,50 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-535641?? E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl ins ürg Voor vijf euro per maaltijd kan iedereen een maaltijd genieten in het restaurant van het wijkservicepunt van de Van der Willigenhof aan de Brahm- slaan 16. Tussen de middag wordt een driegangenmenu ge serveerd, van maandag tot en met vrijdag. Deelnemers moe ten twee dagen van tevoren re serveren (071-5794959). 'Vier je vrouw zijn' is het the ma van de workshop die kunst zinnig therapeute Ottelien Bu- vana Gerlach zondag (moeder dag) geeft in het gebouw op de hoek van de Gerestraat en Gor testraat, van elf uur fun Kosten 17 euro, tien'ou naar projecten voor lpe slachtoffers in India? u den via: 071-513941P"1 na@tele2.nl. d' Concordia houdt zPS bingo in het verenigfp bouw aan de Lange jide Aanvang 20.00 uur. 'p* Op de bijeenkomst Postzegelvrienden f, gende week maandiPe tal kavels geveild. Bé)de kan vanf 19.30 uur. fet vond is in het Vijf HrUl aan de Hoflaan 169. st Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14