Slager en groenteman kopje ondeif ECONOMIE 'Nederland collectief om de tuin geleid met euro' Computerspellen flinke groeimarkt Polen importeert meeste tweedehands auto's 'Huizenprijzen stijgen dit jaar met 2 procent' Nieuwe Japanse speelgoedreus Corus lonkt naar Turks staalbedrijf Aantal zaken bijna gehalveerd Belgacom en Versatel zitten op zelfde spoor jas schrapt tersporttak jenaurach - Europa's ;e fabrikant van sportarti- \didas-Salomon, neemt d van zijn kwakkelende iportpoot Salomon. De onderneming heeft in de iranchegenoot Amer een nieuwe eigenaar ge- a. De overnameprijs zou 35 miljoen euro liggen, maakte het nieuws over „.„joop van Salomon be- ij de publicatie van de ^kwartaalcijfers. Het net- ^65taat van Adidas-Salo- 3.00/vam uit op 105 miljoen 2 24'gen 72 miljoen euro in -Ie periode vorig jaar. ingstelling r MC Rover 0,11 2,70| - De bewindvoerders j'^Britse autofabrikant MG -lebben van twee kanten 0.905e in de onderneming in jee gemeld. Behalve de -ï particuliere autobou- g 94staan heeft de Russische ïr Nikolai Smolenski van 17,505e sportwagenfabrikant ,0 ^langstelling getoond, ig'gcn schreef het Britse za- io,35blad Financial Times dat ^'og-Hassam Aghaee, alge- lailirecteur van Dastaan, 20 14 '4§ pond (29,5 miljoen eu- 17, Tt geboden voor 2000 au- 55,2Q Rover. De topman zou l^cemplaren willen kopen i63£R°ver de productie weer 7.34)ikken. Bijzonderheden belangstelling van Smo- 2MGijn niet gemeld. Ilde bij AIG omvangrijker 24,58 RK - De Amerikaanse |j-j^raar AIG moet in totaal 3|6?ard euro afboeken op de si,25van het eigen bedrijf als 4|' Jyan fraude. Eerder ging ?meming nog uit van 54 5(rwaartse correc^e van 84"8^rd dollar. AIG maakte jekend dat de winstcij- '^•naf 2000 zullen worden 67,5{ist. Volgens het bedrijf 57,9i(dig om eerder gemaak- 19,1h in de boekhouding te 14 jne stroom op :eland in trek 46, li 43,6«c - Op het platteland gg,4jneeste gebruikers van stroom te vinden. Ruim izufcnt van de huishoudens 56 6le steden maakt gebruik 76,9ieuvriendelijk opgewek- 10 8tn. Vorig jaar gaf bijna ïnt van de huishoudens 2i,ikeur aan groene stroom, 4^®'®itpunt meer dan een 2jJer. Het gebruik van 2.6jnoom neemt af naar- 3g gt inkomen of de leeftijd ostwinner daalt. Dat 4, baandag uit cijfers van 95'Jraal Bureau voor de 4,3c (CBS). 49,71 opent eerste 00 V in China >am - De supermarktor- b Spar International >4,20 n eerste winkel in China lf'o3 vor*8 Jaar te^en- 24'87 ganisatie een overeen- 5.76 iet een lokale handelaar 22 82 °Pening van vijftien ig^45 te winkels in de Chine- 25,69 ncie Shandong (87 mil- 25 15 roners). Spar Intema- 24^14 aakte gisteren bekend 21.73 grste winkel is geopend 23;51 iats Weihai. Het gaat 40^75 winkel van 8000 vier- |4,®|eter (een winkel in Ne- 46^00 is gemiddeld ongeveer 28,86rkante meter). Spar 4°'i71932 opgericht in Ne- 42^6 Spar bestaat nu uit io,76 000 winkels in circa 34 58,50 18,36 M9 etronus 25^3'AM - Automatiseerder 20.7i;s heeft in het eerste 43 00' procent minder om- 22!i6ekt. De automatiseer- 1146 ^big van de omzet 38'95iiiljoen euro aan de 27,62productverkopen en |®'g°jrliezen. De samenvoe- 14,12 Getronics en het inge- 2i.09ikRoccade verloopt vol- n9 gon, zo liet het bedrijf gis- öo.ooten. De omzet uit ^o.^flening steeg in de eer- 31'59naanden met 6 procent 6i85tiiljoen euro. Dit was 5o'55lelijk het gevolg van de 22,iole van PinkRoccade. 76.50 386,50, ernsico ichtdiensten Mannen die in 24-uurs- werken, hebben een :ans om prostaatkanker 1 dan mannen die ai rdag werken. Dat blijkt ipans onderzoek. Man- ïachtdiensten draaien, 5,5 keer zoveel kans om ranker te ontwikkelen. ;n bovendien 2,8 keer ins om te sterven aan vaatziekten. De be te oorzaak is volgens (schappers waarschijn- Dlogische klok, die in ng raakt door de wisse- irktijden. dinsdag 3 mei 2005 amsterdam/gpd - Nederland is vol gens econoom Arjo Klamer bij de in voering van de euro collectief om de tuin geleid. Het kabinet en De Neder- landsche Bank ontkenden aanvanke lijk dat winkeliers bij de invoering van euromunten prijsverhogingen doorvoerden. Over de verkeerde in- stapkoers werd, naar nu blijkt, even eens gezwegen. „De komst van de euro werd veel mooier voorgesteld dan het was," zegt Arjo Klamer, die van meet af aan kritisch was over de nieuwe munt. „Het interessante is dat het langzaam maar zeker door de autoriteiten ook wordt toegegeven." Klamer reageert op uitlatingen van Henk Brouwer, di- Econoom Arjo Klamer: Debat werd bewust gesmoord recteur van De Nederlandsche Bank, afgelopen zaterdag in deze krant. Brouwer zei dat de gulden bij de in troductie van de euro eind 1998 vijf of tien procent is ondergewaardeerd ten opzichte van de Duitse mark. De koers van de euro had twee gulden moeten zijn en niet tien procent meer, zoals nu het geval is. „Wij vreesden al dat de gulden was ondergewaardeerd, en er waren ook gedegen studies van banken die daar op wezen, maar minister Zalm van fi nanciën wuifde dat allemaal weg," aldus Klamer. „En De Nederlandsche Bank zweeg." Ook de gevolgen wer den onder de mat geveegd. „Gevol gen, zoals prijsstijgingen, werden niet onderkend. Het inflatiegevaar werd niet ingezien, en toen er aantoonbaar sprake was van een extra hoge inflatie werd de oorzaak ervan, te laag in stappen, genegeerd." Volgens Arjo Kamer werd elk debat over de euro bewust gesmoord door het establishment'. „Inhoudelijke kri tiek was niet welkom. De politiek stond achter de euro, de ambtenarij en het bedrijfsleven ook. De euro mocht daarom niet ter discussie staan; de munt was een ideologie ge worden." Wie daar niet aan mee wil de doen, of daar iets op af wilde din gen, werd volgens Klamer een beetje voor gek versleten. „Het was onge past de euro aan te vallen. Als je tot de intelligentsia behoorde, diende je dat niette doen." Kritische leden van politieke partijen pasten zelfcensuur toe. Klamer: „Pri vé werden twijfels wel uitgesproken. Ik ben wel op politieke bijeenkom sten geweest waar iedereen als één man achter de euro stond, terwijl ik dan 's avonds zeker drie telefoontjes kreeg van politici die me toever trouwden dat zij het wel met me eens waren, maar dat ze dat niet durfde te zeggen." Bij de WD lag de euro rela tief moeilijk Oud-partijleider Frits Bolkestein uitte ook wel kritiek. Kla mer: „Maar uiteindelijk sloten de ge lederen zich en moest ook Bolkestein met de partijlijn mee. Ik herinner me ook buitengewoon nare bijeenkom sten met Kamerleden en europarle mentariërs van de PvdA. Ik werd voor idioot versleten, maar dan bleek ach teraf dat een minderheid mijn zorgen wel deelde." Klamer vindt het belangrijk dat DNB inmiddels wel erkent dat de gulden ondergewaardeerd is. „Het is uiterst interessant en het gebeurt beetje bij beetje. Eerst zei bankpresident Nout Wellink, dat er bij de introductie toch wel winkeliers en horecaonderne mers waren die het omprijzen aan grepen voor prijsverhogingen. Nu geeft Brouwer bovendien toe dat de introductiekoers verkeerd was. Het onderwerp blijft volgens Klamer actueel. „Het gaat consequenties hebben. Dit heeft namelijk invloed op het vertrouwen dat de burgers in. de autoriteiten en in de euro hebber^ En die burgers moeten straks stem men over de Europese Grondwet. Met het geven van je stem voor de Grondwet stem je eigenlijk ook in met de euro." Vl Tokyo - De grootste speelgoedfabrikant van Japan, Bandai, en een vooraanstaand pro ducent van videospelletjes en van speelhalmachines, Namco, gaan fuseren. Samen vor men zij de op twee na grootste spelletjes- en speelgoedmaker van het land, zo hebben beide bedrijven gisteren laten weten. De fusie is een beetje uit nood geboren, zo geven Bandai en Namco toe. Beide bedrijven willen overleven in Japan, waar de speelgoed- markt ronduit moeilijk is. Omzet en winst staan onder druk doordat het aantal kinde ren afneemt in het land, dat tientallen jaren achtereen een van de laagste geboortecij fers van de wereld had. De twee zullen eind september samensmelten tot een geza menlijke houdstermaatschappij Namco Bandai Holdings. Deze komt op de derde plaats in Japan. Nintendo, een van de grootste spelcomputerfabrikanten ter wereld, is num mer één. Nummer twee is Sega Sammy Holdings, het fusieresultaat van Sammy, toon aangevend op de markt voor speelhalmachines en Sega, dat videospelletjes ontwik kelt. Foto: Reuters/Yuriko Nakao door Pieter van Hove londen - Staalonderneming Corus heeft interesse in een be lang in Erdemir, het grootste staalbedrijf in Turkije. Corus- topman Philippe Varin heeft dit gezegd tijdens een onderhoud met de pers in Istanbul. Het be drijf is op dit moment nog in handen van de staat, maar de Turkse overheid bereidt een privatisering van het bedrijf voor. Hierbij wordt een aandeel van 49,93 op de markt gezet. Het is niet de eerste keer dat de hoogste baas van het Brits/Ne derlandse staalconcern openlijk flirt met het Erdemir-concern. Tijdens een toespraak in febru ari in de Royal Academy of Arts in Londen ging Varin kort in op de belangstelling voor het Turk se bedrijf. Bij die gelegenheid sprak hij zich tevens uit voor toetreding van Turkije tot de Europese Unie. Het Brits-Nederlandse staal- en aluminiumconcern maakte vo rig jaar winst door hoge staal- prijzen en kostenbesparingen. Dat was de eerste keer sinds de fusie tussen British Steel en Ko ninklijke Hoogovens in 1999. den haag/gpd - Computerspel len zijn allang geen kinderspel meer. Wereldwijd is de markt voor games fors groter dan bij voorbeeld de filmindustrie in Hollywood. De Nederlandse gamesindustrie is marginaal, maar moet nü van de grond ko men als ze een graantje wil meepikken. 'Want ze kan een grote bijdrage leveren aan de kenniseconomie.' Het verhaal van de Amsterdam se gamesontwikkelaar Guerrilla Games klinkt als een jongens boek. In 2000 begonnen dertig jonge honden op een zolder aan een gracht aan hun project, hun droom die koste wat kost waarheid moest worden: een spel dat wereldwijd succes moest hebben. Het beste van het beste, ofwel een 'Triple A'- spel. Het Japanse elektronicacon cern Sony was zo onder de in druk van de demo dat het Gu errilla een contract aanbood om exclusief voor Sony's Playstation 2 spellen te ontwer pen. Afgelopen november kwam het langverwachte spel Killzone eindelijk uit. Er zijn in- Een scène uit het door een Ne derlands bedrijf ontworpen spel 'Killzone'. Foto: CPD middels anderhalf miljoen exemplaren over de toonbank gegaan. Guerrilla Games is de grootste van de Nederlandse gamesont wikkelaars met zijn ruim 100 medewerkers. Die industrie staat verder nog in de kinder schoenen; er werken in de hele .sector maar 300 medewerkers. Ze kan wel uitgroeien tot een sector van betekenis, verwacht directeur Erik Pieters van de Haagse gamesstudio Khaeon, dat na Guerrilla en het Bredase Playlogic het derde bedrijf van Nederland is en aan een 'uniek' computerspel werkt dat over de hele wereld moet aanslaan. Pieters denkt dat een bloeiende gamesindustrie prima in Ne derland zal aarden, omdat het van oudsher al hele goede kunstzinnige en technische op leidingen heeft. Daarnaast kent Nederland een almaar groeien de afzetmarkt voor computer spelletjes. Hoewel het consu mentenvertrouwen nog laag is en de burger de hand op de knip houdt, stijgt de omzet in de gamesbranche al jaren. De omzet is vorig jaar gegroeid met 12 procent tot 187 miljoen eu ro, zo blijkt uit cijfers van de NVPI, de branchevereniging voor de entertainmentindu strie. Er werden in 2004 6,7 mil joen games verkocht tegen 5,3 miljoen een jaar eerder: een stijging van 27 procent. Het is zonde als Nederland niet probeert een graantje mee te pikken op deze groeimarkt, zegt hoogleraar informatica Mark Overmars van de Universiteit Utrecht.Als Nederland zijn naam op het gebied van media en entertainment wil hooghou- warschau/anp - Sinds de toe treding van Polen tot de Euro pese Unie werden er in dat land ruim 1 miljoen tweedehands auto's ingevoerd. Dat blijkt uit cijfers van het Poolse ministerie van Financiën. Daarmee is Po len 's werelds grootste impor teur van gebruikte auto's. De auto's zijn afkomstig uit West- Europese landen zoals Duits land, Nederland en België. De stroom van gebruilcte wa gens kwam op gang toen Polen op 1 mei 2004 het importver bod afschafte voor auto's die een emissienorm niet haalden. Van een schamele 3000 geïm porteerde wagens schoot de import in de eerste maand om hoog naar 50.000 gebruikte au to's. Met de import van deze wagens nam ook de verkoop van nieu we auto's af. Volgens het Poolse onderzoeksbureau Samar is die vorig jaar met 10 procent ge daald. De gebruikte wagens blijven in Polen en worden niet meer doorverkocht naar het oosten, sinds Rusland en Oe kraïne een invoerverbod op ou de gebruikte wagens hebben ingesteld. Om de aanvoer van gebruikte wagens toch enigszins af te remmen heft Polen als enige EU-land accijns op de import van gebruikte wagens. Afhanke lijk van de leeftijd van het voer tuig kan die oplopen tot maxi maal 65 procent van de aan- schafwaarde. Deze maatregel is nauwelijks effectief, want uit cijfers van het Poolse ministerie van financiën blijkt dat het aan tal geïmporteerde wagens al leen maar toeneemt, terwijl de voorburg/anp - Het aantal sla gerijen en groentewinkels is de afgelopen tien jaar ongeveer ge halveerd. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) gisteren heeft gepu bliceerd. Consumenten kopen vlees en groente steeds vaker bij de supermarkt. Andere speciaal zaken slaagden er veelal beter in het hoofd boven water te hou den. Het aantal groentedetaillisten is tussen 1994 en 2004 afgenomen van 3070 naar 1625. In Zeeland en Limburg bleef deze afname beperkt tot eenderde. De terug loop van groenteboeren was in Flevoland met 20 procent het laagste. Dat schrijft het CBS toe aan de bevolkingsgroei in deze provincie. Het aantal slagerijen is het afgelopen decennium af genomen met 45 procent. Op 1 januari 2004 waren er nog 2960 slagerijen, terwijl dat er in 1994 nog 5345 waren. Andere speciaalzaken deden het veelal beter. In een dooï- sneestad van 100.000 inwoners wisten de afgelopen tien jaar bijvoorbeeld gemiddeld acht van de dertien tabaksspeciaal zaken hun winkel open te hou den. Van de kaaswinkeliers ble ven ruim drie van de vijf over eind. Van sommige speciaalzaken waren er afgelopen jaar zelfc meer dan in 1994. Vooral toko's die buitenlands eten verkopen en reformwinkels doen het goed. utrecht/anp - De huizenprijzen stijgen dit jaar met gemiddeld 2 procent. Dat zeggen economen van de Rabobank in een maan dag verschenen kwartaalbericht over de woningmarkt. „De nieuwbouwproductie is nog al tijd onvoldoende. Hierdoor blijft de structurele krapte op de woningmarkt jaarlijks toene men wat de huizenprijzen op stuwt." Daarnaast is de rente nog altijd 'ongekend laag', ondanks een verwachte lichte stijging in 2005, aldus de Rabobank. Hoe wel de economie een gematig de ontwikkeling laat zien, stij gen de huizenprijzen nog altijd harder dan de inflatie en is het aantal verkooptransacties sta biel. Volgens de economen zijn de langere periode dat een huis te koop staat, het grote woning aanbod en het oplopende aan tal gedwongen huizenverkopen zorgwekkende signalen. Toch zien zij geen reden voor een al te groot pessimisme, omdat een dergelijk beeld niet ongebruike lijk is na een economische re cessie. De Rabobank voorziet in de loop van 2005 een versnelling van de economische groei. „Deze zal de komende kwarta len voor de woningmarkt steeds meer van een remmende factor omslaan naar een ondersteu nende", aldus de bank. den, moet het nu gaan samen werken met de gamesindustrie. Overmars denkt aan computer spellen die op speelfilms zijn gebaseerd, maar ook aan games die tegelijkertijd met een soapserie op de markt verschij nen. Gamers kunnen de ver haallijn van de serie beïnvloe den en vice versa. Een bloeien de gamesindustrie op poten zetten is gemakkelijker gezegd dan gedaan. „Het onderne mersrisico is heel groot", zegt een woordvoerster van Playlo gic. „Als je een groot Triple A- spel wilt maken, ben je al gauw drie jaar bezig met de ontwik keling ervan. De productiekos ten zijn enorm en dan heb je nog geen zekerheid dat het spel aanslaat. Killzone heeft 6 mil joen euro gekost, zegt alge meen directeur Hermen Hulst van Guerrilla. Starters beschik ken niet over dergelijke bedra gen en krijgen ze ook niet los van investeerders. „Financie ring is het grootste probleem in de branche", stelt Guerrilla's projectmanager Alister Burns. Volgens een Playlogic-woord- voerster denken financiers bij games aan kinderen, terwijl de gemiddelde gamer 29 jaar is. „De doelgroep heeft wel dege lijk iets te besteden." belastinginkomsten afnemen. Veel Polen maken gebruik van het gebrek aan controlemoge lijkheden en laten op de koop akte een lager aanschafbedrag invullen dan de werkelijke waarde. De Poolse overheid werkt nu aan nieuwe maatrege len die wel effectief zijn, zoals een importheffing die afhanke lijk is van de cilinderinhoud van de wagen. amsterdam/gpd Een Bel genmop is snel bedacht: onze zuiderburen zijn er eindelijk achter dat triple play' geen nieuw biertje met een bijzonde re gisting is. Belgacom mengt zich nadrukkelijk in het gevecht waarbij de consument met een drieledig pakket (telefonie, tele visie en internet) wordt verleid. Met een goedgevulde beurs heeft het Belgische telecombe- drijf interesse getoond voor Versatel. Maar de kans dat de Belgen het laatst lachen, is be hoorlijk gróót. Belgacom en Versatel bevestig den gisteren dat er „initiële ge sprekken plaatsvinden over mogelijke vormen van strategi sche samenwerking". „Dit is een vrij logische ontwikkeling", meent Philip Scholte, tele- comspecialist bij Effectenbank Stroeve. Allereerst zit Belgacom op het zelfde spoor als Versatel. Het voormalige staatsbedrijf wil zijn diensten graag uitbreiden en is een van de zeven partijen die azen op de tv-beelden van het Belgische profvoetbal. Belga com is vooral geïnteresseerd in de rechten op rechtstreekse uit zendingen en "pay per view', hetzelfde pakket dat Versatel in Nederland heeft vergaard. „Een fusie of overname kan Versatel en Belgacom voordeel opleve ren op het gebied van investe ringen", aldus Scholte. „Ze kunnen bijvoorbeeld de kosten voor het netwerk spreiden." Voor Versatel zou die samen werking zeer welkom zijn. Top man Raj Raithatha zei bij de presentatie van de voetbalplan nen wel dat hij zich over de fi nanciering geen zorgen hoeft te maken, maar tussen neus en lippen gaf hij wel toe dat de bo dem van het potje langzaam in zicht komt. Gelukkig voor hem heeft Belgacom een flinke zak J met duiten; 4,5 miljard euro om precies te zijn. Dat geld hebbed de Belgen vooral vergaard door zuinig te zijn. „Belgacom is pas sinds vorig jaar beursgenoteerd en voor die tijd heeft het bedrijf nooit mee gedaan aan fusies en overna mes", legt Scholte uit. „Daarbij komt dat relatief gezien weinig is betaald voor de umts-licentie in België. Branchegenoten als i KPN en France Telecom kwa men door hun overnamedrift en de kosten voor hun umts-li centie juist in de problemen. Belgacom heeft ondertussen ai- leen maar winst gemaakt." Sinds dit weekeii^p heeft ook Scarlet belangstelnng voor de Nederlandse telecomonderne- ming. Analisten nemen die in teresse echter niet serieus. Scholte: „Scarlet is niet kapi- taalkrachtig genoeg om een rol te spelen. De strijd kan de waarde van Versatel wel opdrijven, waar door een overname juist meer' waarschijnlijk wordt. John de Mol, met bijna 42 procent grootaandeelhouder van Versa tel, speelt bij dit alles een sleu telrol. De mega-investeerder wil zijn pakket met een forse pre- mie verkopen. Volgens geruch ten vraagt hij tweeenhalve euro per aandeel. Gemiddeld betaalde De Mol tussen de 1,65 en 1,70 euro voor zijn Versatel-aandelen. Als hij zijn vraagprijs krijgt, maakt De Mol een winst van ongeveer 112 miljoen euro.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9