'Nucleair verdrag is verouderd' BUITENLAND 'Aan ons lijden moet een einde komen' Spanje en Portugal drogen uit Israëlische minister stapt op VN-secretaris-generaal Annan vindt dat duizenden kernkoppen moeten verdwijnen Bot woedend over steun ambassadeur voor Blair 'Uraniumverrijking door Iran einde onderhandelingen EU' Soldate geeft mishandeling van Iraakse gevangenen toe Onbemande raket stort neer bij Zweedse Kiruna >len gestolen Italiaans graf inbekenden hebben in iaans dorp bij Turijn ju- stolen uit het graf van jen jaar geleden overle- r. Een dorpeling ont ij een bezoek aan de be- lats dat de grafsteen Bg en de kist was ge in de lijkwade openge- Dieven hadden de rin- ikettingen, armbanden illen geroofd. Haar it, een juwelier, wilde ^vrouw met haar juwe- begraven, omdat ze ield mooie dingen om ;n te hebben'. 'AR/ raliers voor •ling 1 oerde in Irak Australië stuurde gis- 5Hn speciaal team naar "en poging een ontvoer- irdaan vrij te krijgen, n van diplomaten, poli- len en defensieperso- it het Australische am- personeel in Bagdad eunen. De ontvoering >3-jarige man is opge- r een extremistische Drganisatie die vorig Turk ontvoerde, die la- l bevrijd. In Irak zijn - ^tralische militairen ge- erd. nse kinderen ril weer walvis ^^Geserveerd als burger Izoetzure saus, is wal- ra twintig jaar terugge- i de Japanse scholen. verdween twee de- eleden van het menu dwijde protesten tegen sjacht. De walvisjacht 1982 internationaal a, na protesten van mi- ar isten. Japan doodt n grfl7 wel een kleinere nnort, naar eigen zeggen Oerzoek. De 2000 ton ïes die dat oplevert, 3,f^chter wel in de super- in Ci restaurants. dinsdag 3 mei 2005 nté ~j$< n ier Ira ko: izi ko Til aviv/gpd - Natan Sharansky, de Israëlische minister voor dia- spora-zaken, treedt af. Dat meldde gisteren de Israëlische legerra- dio. Sharansky's vertrek is een fervent tegenstander van een Israë lische terugtrekking uit de Gazastrook en een ontmanteling van de nederzettingen in dat gebied. In de loop van het debat over het 'losmakingsplan' van premier Ariel Sharon heeft hij aangekondigd de terugtrekking, die komende zomer moet worden uitgevoerd, niet te zullen meemaken als minister. Na het vertrek van de radi caal rechtse Nationale Unie en de Nationaal Religieuze Partij, en het ontslag van Likoed-minister Uzi Landau, was Sharansky bin nen het kabinet een van de weinige tegenstanders van het losma kingsplan. De afgelopen maanden bracht hij steeds meer tijd door in Gush Katif, het blok van Israëlische nederzettingen in Gaza dat moet verdwijnen. Sharansky, sinds enkele jaren lid van Sharons Li- koed-partij, is de enige Israëlische minister die niet tevens parle mentslid is, zodat hij na zijn aftreden functieloos burger wordt. Dat geeft hem de kans actief te worden in het zeer lucratieve lezin gencircuit. Vooral in de VS is zijn ster gerezen na de publicatie van zijn boek 'The Case for Democracy', waarvan president George Bush heeft gezegd dat het zijn politiek sterk heeft beïnvloed. barcelona/gpd - Inwoners van Cabra del Camp, een dorp ten zuiden van Barcelona, hebben zondag in processie de gekrui- zigde Christus door de ver droogde velden gedragen, bid dend om regen. Ze hoopten dat de hemel na de bedetocht, net als 100 jaar geleden, zou open breken. Maar het geloof lijkt ditmaal minder sterk. Volgens meteorologen moet het Iberisch Schiereiland zich voor bereiden op een nieuwe perio de van extreme droogte. Door het uitblijven van de herfst- en winterregens zijn de watervoor raden in de stuwmeren al ge slonken tot minder dan de helft van hun normale capaciteit. In grote delen is sinds mei vorig jaar vrijwel geen druppel regen gevallen. Het Spaanse ministe rie van milieu heeft waterbe drijven opgedragen noodplan nen te maken om het verbruik te reguleren. Andalusische boeren hebben al zo'n 600 miljoen euro schade aan hun gewassen geleden. Ook in de zuidelijke regio Alen- tejo in Portugal kampen de boeren met grote problemen. De federatie van landbouwor ganisaties becijfert de verliezen op een miljard euro. Er is een beroep gedaan op de regering voor financiële steun. De situatie in Portugal is nog ernstiger dan in Spanje. In sommige streken heeft het al vier jaar nauwelijks geregend. De boeren hebben ernstige kri tiek op de regering omdat het Alqueva stuwmeer, het grootste van Europa, wel over voldoen de water beschikt, maar er zijn geen kanalen aangelegd om het over het land te verdelen. Een ander gevolg van de droog te is het gevaar van bosbran den. Afgelopen herfst en winter zijn in beide landen tientallen bosbranden geweest, waarbij duizenden hectaren bos verlo ren gingen. De overheden zijn bang voor een nieuwe en grote re golf van branden komende zomer. Verschillende deelrege- ringen hebben rampenplannen ontwikkeld om zo goed moge lijk voorbereid te zijn. De huidige droogte in Zuid-Eu ropa is niet uitzonderlijk. Vol gens sommige meteorologen zit er een bepaald ritme in het kli maat. Zij hebben een zevenjari ge cyclus ontdekt van elkaar af wisselende natte en droge pe riodes. Maar andere klimaat deskundigen zeggen dat er meer aan de hand is. Volgens hen is er een duidelijk verband tussen de opwarming van de aarde en de droogte. De gemiddelde temperatuur in Spanje stijgt sneller dan elders in Europa en zal eind van de eeuw 5 tot 7 graden hoger zijn dan het gemiddelde van nu. Er zal minder neerslag vallen en onregelmatiger. De verwoestij ning die nu alleen nog in het zuiden van Spanje voorkomt, zal verder oprukken. Dit sombere scenario, ontwik keld door een groep Spaanse deskundigen, sluit aan bij de vi sie die experts van het Ameri kaanse ruimtevaartinstituut NASA hebben gepubliceerd in het tijdschrift Science. Daarin wordt voorspeld dat de kli maatverandering grote droogte zal veroorzaken in het binnen land van de VS en zuid-Europa. che boerin 'erwacht kind d - Een 67-jarige Servi- •rin is in verwachting 1 eerste kind. Volgens v uit het zuiden van er geen Italiaanse won- •r aan de bevruchting omen, maar is ze zwanger geworden. Jkomt naar verwachting t wereld. De boerin h intussen goed genoeg and te blijven bewer- in dit jaar beviel een Roemeense een ge- Iby na een vruchtbaar- andeling. Zij geldt nog e moeder ter wereld. bommen in 12 doden In de Iraakse hoofd- lad zijn gisteren drie imen ontploft waarbij at mensen omkwamen e tientallen gewond [Teminste vier mensen 9 gisteren om bij twee 1 met autobommen in il-Iraakse stad Mosul. iraardige man sidsmaniak ien 36-jarige Pool is iiod ontsnapt toen hij iitse snelweg hulp aan- tan een vriendelijk pan die hem wel even [volgende pompstation ben. Daarop volgde Imansrit op de linker- 5t snelheden tot 160 ki- per uur. Beide wagens laar de twee kwamen r kleerscheuren vanaf. is doorverwezen naar liater. AoL. tie-opslag oft: 28 doden eker 28 mensen zijn bmgekomen bij een ex en munitiedepot in hanistan. Zeventig haakten gewond. De tig in het dorp Pajga in icie Baghlan, 120 kilo- J noorden van Kabul je omgeving volledig kjond gelijk. De oorzaak *1 ;t bekend. De opslag- hoorde toe aan een ntvr t ;jle krijgsheren die Af- n rijk is. De militielei- ifficieel ontwapend, ld er nog altijd een ille- naaltje op na. In het ;en onder meer mor- rtilleriegranaten. wen gewurgd hulpverlenen In Afghanistan zijn '/,wen vermoord omdat en buitenlandse hulp- ^jtie werkten. De politie bun lichamen een een waarschuwing ven zich niet bij zulke y^ies mogen aansluiten. n raren verkracht en ge- iüpverleners in Afgha- n regelmatig doelwit RSVElfdaanslagen door aan- ran de Taliban. new york/anp-rtr-dpa - Het in ternationale verdrag dat wereld wijd de ontwikkeling en ver spreiding van kernwapens moet regelen, is verouderd. In verband met nieuwe dreigingen en tech nologische ontwikkelingen moet het verdrag in orde worden ge bracht. Dat zei secretaris-gene raal Annan van de Verenigde Na ties gisteren in New York. Hij sprak op de internationale ver gadering bij de VN over het zo geheten non-proliferatieverdrag (NPV) uit 1970. Het verdrag staat onder grote druk, concludeerde Annan. Hij riep de internationale gemeen schap op de overeenkomst te versterken 'voordat de kloof tussen belofte en prestatie on overbrugbaar wordt'. Volgens de secretaris-generaal kan de wereld uitsluitend door volledi ge nucleaire ontwapening ont snappen aan het gevaar van een 'militaire atoomcatastrofe'. „Een wereld vrij van atoomwa pens biedt de enige garantie dat kernwapens niet worden inge zet", benadrukte de VN-leider. Annan eiste van de voormalige rivalen uit de Koude Oorlog dat ze hun nucleair arsenaal ver kleinen. Hij uitte de hoop dat er binnenkort slechts honderden, en niet meer duizenden kern koppen voorhanden zijn. Al voor het begin van de conferen tie, die bijna vier weken gaat duren, was duidelijk geworden dat veel landen het 35 jaar oude verdrag niet meer effectief vin den. Aan de ene kant streven steeds meer staten het bezit van kernwapens na, of zij worden daarvan verdacht. Aan de ande re kant houden de 'erkende' kernwapenstaten zich niet aan hun belofte hun kernwapenar senalen te vernietigen. Ook is er het internationaal ter rorisme dat aan kernwapens den haag/gpd-anp - Minister Bot (buitenlandse zaken) is woedend op de Nederlandse ambassadeur in Londen. De di plomaat sprak in een radioin terview zijn steun uit voor een herverkiezing van premier Blair. „Hij zit daar niet om als Hendrik-Jan de tuinman zijn ei gen privé-opvattingen uit te dragen", aldus een woordvoer der. Ambassadeur Jan de Marchant et d'Ansembourg vertelde 'te duimen' voor een overwinning van Labour, omdat die partij meer begaan is met de Europe se samenwerking. Het is nog niet duidelijk of de ervaren di plomaat moet opstappen. Eerst zal er met hem gesproken wor den, aldus een woordvoerder. „Misschien doen we dat af per telefoon. Zo belangrijk is die meneer niet." Op het ministerie begrijpt nie mand wat De Marchant et d'Ansembourg heeft bezield. Het is een doodzonde voor een diplomaat om stelling te nemen" in externe politieke aangelegen heden. In het interview zei de ambassadeur dat de conterva- tieven onder leiding van Ho ward zich zullen terugtrekken uit talloze Europese samenwer kingsverbanden. „Zeker voor de gezamenlijke defensie-inspan ningen betekent dat een zware klap", aldus de diplomaat. „Wij willen niet alleen overblijven in een Europa met Frankrijk en Duitsland, die een continentale visie hebben op de Europese politiek en niet meer de verbin ding hebben naar de VS." Het speelt volgens een woord voerder geen rol dat de ambas sadeur op een winnend paard heeft gewed. Blair staat in de peilingen mijlenver voor op zijn conservatieve tegenstander. „Dit doe je gewoon niet Dat weet hij zelf ook." Tienduizenden demonstranten trokken door New York om te de monstreren voor nucleaire ontwapening. Inzet: VN-secretaris-gene raal Kofi Annan tijdens zijn openingsrede op de non-proliferatie-con- ferentie. Foto's EPA probeert te komen. Bovendien lijkt er sprake te zijn van een toenemende smokkel en illega le verkoop van nucleaire tech nologie. De Verenigde Staten willen het vooral hebben over de stijgende spanning rond Iran en Noord-Korea. Iran dreigt de verrijking van urani um te hervatten. Noord-Korea zou binnenkort een onder grondse kemproef willen uit voeren. Het communistische regime liet zondag nog een ra ket voor de korte afstand testen. Bijna alle landen in de wereld zijn lid van het non-prolifera tieverdrag. Alleen Pakistan, In dia en Israël, die eigen kernwa pens ontwikkelden, voelden niets voor het NPV. Noord-Ko rea, dat onlangs verklaarde over kernwapens te beschikken, stapte in 2003 uit het verdrag. Aan de vooravond van de con ferentie demonstreerden in New York tienduizenden men sen tegen kernwapens. Onder de deelnemers waren de burge meesters van Nagasaki en Hiro shima, twee Japanse steden die aan het einde van de Tweede Wereldoorlog vrijwel werden weggevaagd door een atoom bom. Burgemeester Akiba van Hiroshima startte een interna tionale campagne voor de af schaffing van kernwapens. Hij riep burgemeesters wereldwijd op zich aan te sluiten. new york/anp/afp - Als Iran weer begint met het verrijken van uranium, betekent dat het einde van de onderhandelingen met de Europese Unie. Dat heeft de Duitse minister van buitenlandse zaken Fischer gis teren gezegd. De bewindsman noemde de opschorting 'het fundament' onder de gesprek ken. Iran dreigde vrijdag het proces weer op te pakken. De islamiti sche republiek had de verrijking in november stilgelegd om on derhandelingen met de EU een kans te geven. Beide partijen beëindigden de gesprekken eind vorige week echter zonder resultaat. „Op dit moment" heeft Iran geen plannen de ver rijking van uranium te hervat ten, liet woordvoerder Moham- madi van de Iraanse nationale veiligheidsraad gisteren weten. Verrijkt uranium kan uiteinde lijk worden gebruikt als brand stof voor kernreactoren, maar ook om een nucleair wapen te bouwen. De regering in Tehe ran houdt vol dat het verrij kingsproces alleen maar vreed zame doeleinden dient, maar de EU en de VS zijn bang dat Iran in het geheim werkt aan een atoomwapen. Frankrijk, Duitsland en Groot- Brittannië proberen de Iraanse regering er namens de EU toe over te halen een deel van haar nucleaire programma te schrappen. In ruil voor deze toezegging wil de EU Iran op economisch en politiek terrein steunen. De Iraniërs weigeren er tot nog toe op in te gaan. fort hood/anp - De Amerikaanse reserviste Lynndie England, die het gezicht werd van de mishandelingen van Irakezen in de gevan genis van Abu Ghraib, heeft gisteren voor de militaire rechter in Fort Hood op zeven van de negen punten van de aanklacht schuld bekend. De overige twee zijn vervallen. De 22-jarige England po seerde onder meer voor een groep gestapelde naakte gedetineer den. Die foto's verschenen in de media en leidden tot internatio nale verontwaardiging. Haar vriend Charles Graner werd in ver band met deze zaak eerder al tot tien jaar celstraf veroordeeld. Het stel kreeg onlangs een baby. England is een overeenkomst met de aanklagers aangegaan, aldus haar raadsman kapitein Jonathan Crisp. Zij kan door die deal maximaal elf jaar celstraf krijgen. De verdachte mag kiezen of ze een juryproces wil, of het overlaat aan de rechter. Een jury mag ge tuigen horen en dan een oordeel vellen. Gisteren zei England dat ze had gekozen voor dé militaire rechters. Haar advocaat zei dat de aanklagers steeds inschikkelijker werden. „Ik denk dat zij inzagen dat haar rol niet zo groot was als zij aan vankelijk dachten. Zij was een pion", zei Crisp. England is de ze vende gevangenbewaarder die schuld bekent aan het misbruiken van gedetineerden. Broer van comapatiënt Salvatore rekent na 'moord' op lichte straf kiruna/anp - Een onbemande raket die in de ruimte experi menten had uitgevoerd, is gis teren in de buurt van Kiruna in Zweden neergestort. Volgens een aanwezige medewerker van de Stichting Ruimteonderzoek Nederland (SRON) werkte bij de landing de parachute van de raket niet. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De Maser 10-raket van 350 kilo stortte met een snelheid van honderden kilometers per uur neer. Het was een vlucht van het Europese ruimtevaartagent schap ESA, die onderzoek voor wetenschappers uit Nederland, België, Duitsland en Italië ver richtte. Volgens De Groot van SRON, een van de financiers van het onderzoek, moesten de modules uit de totaal verplet terde raket worden gezaagd. Toch kan het grootste deel van de verzamelde gegevens verder worden verwerkt. Het project vergde een investering van 3 a 4 miljoen euro, schat De Groot. Na de lancering vanaf een basis 40 km ten noorden van Kiruna vloog de raket recht omhoog tot een hoogte van ongeveer 50 ki lometer boven het aardopper vlak. Daar werden de motoren uitgeschakeld, waarna de we tenschappelijke lading een vrije vlucht tot 250 kilometer hoogte en weer terug maakte. In ongeveer zes minuten ge wichtloosheid moesten zich in totaal vijf experimenten vol trekken. Na afloop hadden de onderzoekers nog moeite de wrakstukken te vinden omdat de fel oranje parachute in het geheel niet had gewerkt. Zondag ging de vlucht al niet door omdat de wind zo stond dat de terugkerende raket bij een kudde rendieren kon te rechtkomen, meldde De Groot. De wijde omgeving boven Kiruna is onbewoond. Met de vlucht wilden biologen van de Universiteiten van Utrecht en Groningen onderzoeken wat de invloed is van gewichtloosheid op bepaalde processen in de cel. Het experiment kan leiden tot een betere behandeling van ziekten als astma en reuma, al dus de Groningse celbioloog Peppelenbosch. door onze correspondent Hans Celeijnse monsummano terme - Pl'etro Crisafulli (37) kan het niet meer aan. Donderdag zal hij de levens lijn van zijn in coma geraakte broer Salvatore (39) elimineren. Eigenhandig verwijdert hij dan het in de maagwand aange brachte slangetje waardoor Pietro nu nog om de twee uur de melkachtige substantie injec teert die Salvatore in leven houdt. Pietro pleegt op dat mo ment volgens de Italiaanse wet een moord. Bang voor de consequenties is hij niet. „Ik reken erop dat de rechters gevoelig zijn voor de verzachtende omstandigheden en mij niet zwaar zullen straf fen", zegt hij aan de keukenta fel van zijn vierkamerflatje in Monumanno Terme, een voor Toscaanse begrippen onaan trekkelijk dorpje in de buurt van Pistoia. Het lijdend voorwerp ligt twee deuren verderop in een kamer tje van twee bij twee meter in bed. Met camera-bewaking. De beelden gaan naar een grote monitor in de belendende slaapkamer van Pietro en zijn vrouw Rita. Pietro's besluit ba lanceert tussen broederliefde, verdriet en medelijden met Sal vatore, en woede, frustratie over Italië's politieke en medi sche elite. „Onze familie, mijn moeder, broers en zus, zijn door iedereen in de steek gela ten", zegt Pietro, hypernerveus de een na de andere sigaret ro kend. Stapels correspondentie met klinieken, politici, artsen in binnen- en buitenland zijn ge tuige van wat hij noemt 'mijn strijd tegen een harteloze bu reaucratie." Het dreigement om Salvatore's leven te beëindigen heeft op die Pietro Crisafulli en zijn broer Salvatore: „Soms huilt hij, maar het kan ook lachen zijn." Foto: GPD buitenwacht de gewenste in druk gemaakt. Vanavond is Pietro met Rita en de kinderen te gast bij het paradepaardje van Rai Uno, presentator Bruno Vespa van de veelbekeken talk show Porta a Porta (van deur tot deur). Bij die discussie is ook zijn be jaarde moeder Angela aanwe zig. Zij, en haar dochter Fran- cesca, zijn het niet met Pietro eens, vinden dat Salvatore in le ven moet blijven. Francesca Crisafulli is er van overtuigd dat er met Salvatore te communi ceren valt. „Zijn toestand is ver beterd. Ik ben vaak bij hem, ik voel dat hij begrijpt. Hij huilt als z'n kinderen aan de telefoon komen vanuit Sicilië." Pietro weet zeker van niet. Niet onge bruikelijk overigens want ook onder artsen bestaat geen een stemmigheid over wat patiën ten als Salvatore waarnemen of voelen. Het effect van de beelden zal Italië in elk geval schokken. Want Salvatore, vader van vier kinderen uit het Siciliaanse Ca tania. mag volgens Pietro ver oordeeld zijn tot een vegete rend bestaan, hij leeft zicht baar. Als we zijn kamertje bin nenlopen en Pietro strijkt door zijn haren, opent hij de ogen, knippert met de ogen. Hij kijkt ons recht aan en begint een klaaglijk door merg en been gaand geluid uit te stoten. „Dit is zijn huilklank", zegt Pietro. „Hij heeft ook een andere, die lijkt meer op lachen." Hier ligt een hoopje van wat voor die noodlottige 11 septem ber 2003, toen vader en zoontje Crisafulli in Catania op de scooter werden geschept door een vrachtwagen, een levens lustig en gelukkig mens was. Pietro trekt de dekens opzij, toont de misvormde voeten en handen, laat het slangetje in de maagwand zien, en de halve li terflessen met melkextract die Salvatore in leven houden. Zijn broer blijft snikgeluiden maken. Pietro verwijdert zorgzaam wat speeksel van de lippen van zijn broer en drukt een kus op zijn voorhoofd. Aan de linkerkant zit een diepe deuk in de sche del, gevolg van het ongeluk dat zwaar hersenletsel opleverde. Hoe het na dat ongeluk zo ver heeft kunnen komen is te wij ten aan de schaduwkant van het zonnige Italië, die euthana sie simpelweg verbiedt maar onverschilligheid toont voor le vend lijden. De ellende begint als Salvatore na operaties wordt overgebracht naar een kliniek in Messina. Familie en vrienden zien hem snel achteruitgaan. Er komen doorligplekken, ontste kingen. Er ontstaat ruzie, maar de medische staf negeert de zorgen van de familie, zegt Pietro. Uiteindelijk wordt eenstemmig besloten om Salvatore een be tere behandeling te bezorgen in het rijkere noorden van Italië. Dat gebeurt, maar er ontstaat binnen de gezondheidszorg meteen discussie over wie wat moet betalen: het ziekenfonds van Catania of dat van Pistoia, waaronder Pietro's dorp valt. Overschrijving naar Salvatore's nieuwe woonplaats, die een einde aan dit gezeur zou ma ken, is nog steeds niet geregeld. Pietro zeult zijn broer in een camper mee naar klinieken in Innsbruck en Milaan. In Milaan geven ze enige hoop: er is een kans dat de comateuze toe stand kan worden beëindigd, zij het dat Salvatore dan zwaar in valide en totaal afhankelijk van hulp zal blijven. Kosten voor de behandeling: 10.000 euro. Pietro kan dat niet betalen, hij heeft zijn baan als chauffeur al opgegeven om voor zijn broer te zorgen. Vaker dan twee maal per week tien minuten assistentie aan huis van een verpleegster is er niet. Volgens Pietro laten art sen, specialisten ej^ysiothera- peuten het afweten. „Ik ben van alles geworden, arts, ver pleger, fysiotherapeut", zegt hij wijzend op de hometrainer in het kamertje. Om pijn te ver zachten dient hij al morfine toe. De doses zullen verzwaard wor den als de voedseltoediening wordt gestopt. „Ik denk dat hij misschien nog tien dagen leeft. Het zullen heel zware dagen zijn, voor ons allebei." Geschrokken politici hebben de afgelopen dagen in algemene termen hulp aangeboden. Maar ze impliceren ook dat dat Pietro zelf niet wil meewerken. „Ja, nu komen ze met opnamemoge lijkheden in klinieken in Tosca ne. Maar dat zijn niet meer dan opslagplaatsen waar hij mag wegkwijnen. Dat wil ik niet. Hij moet behandeling hebben of anders waardig kunnen ster-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7