Kilometerheffing beste remedie files BINNENLAND 2 Een vleugje Marokko door de oorlogsles Van Aartsen wil twee kandidaat-premiers Doodstil mooiste plaatsnaam van Nederland Huizen onvoldoende verzekerd tegen brand Planbureau: Bedrijven besparen miljarden Dochtertje Balkenende in rol gastvrouw Uitspraak Hoge Raad niet goed voor patiënt' idslid weg na f luchtschandaal hond - Een Roermonde- lie van seksueel misbruik j^n minderjarige wordt :ht, heeft gisteren ontslag ien als raadslid van de •nte Roermond. Dat heeft oerder A. Peters van de ondse WD-fractie be- |emaakt. De man bekende isbruik tijdens een ge- met de Roermondse WD. isbruik vond plaats voor in 1998 raadslid werd, al- iters, die spreekt over een voor alle betrokkenen, intslag was onvermijde- orden", aldus Peters. De :eft zijn medeleven be an het slachtoffer en de imond stuurt 'je bij ramp mdam - Inwoners van 22 Hnten in de Rijnmond MÉn zich sinds gisteren aan- Hi voor sms-alarmering Hipen. De dienst is een ex- Mjrmatievoorziening bo- Vde sirenes. De overheid Ut voor waarschuwingsbe- Pli op de mobiele telefoon, U veel mensen de loeiende niet horen. Mensen die ^ftbben aangemeld voor ■s-alarm, krijgen bij een ^it bij hen in de omgeving iricht. Daarin staat dat ze Ien deuren dicht moeten n en de tv en radio die- n te zetten. lerzoek naar ide parochie !M - Het bisdom Haarlem nderzoek naar de verzelf- *ing van de begraafplaats Sint Vincentiusparochie indam. Volgens sommige lianen is er geld verdwe- t een begrafenisfonds. ieveel geld het gaat, is kend. De begraafplaats lint Vincentiuskerk in lam werd in 1998 zelf- 5. De parochianen die de hebben aangekaart, 1 hun beschuldigende vooral naar de voorzitter t begrafenisfonds. Die h schuldig hebben ge- aan belangenverstrenge- ire meting tkwaliteit - Luchtvervuiling kan èciezer in kaart worden bt. Verbeterde metingen uwkeurig genoeg om bij j En aan een nieuw soort Iricht: een dagelijkse ver- ig van de luchtkwaliteit, medewerker F. Boersma ;n nieuwe techniek ont- 1 om metingen via satel- B verbeteren. Tot nu 1 de belangrijkste vervui- toffen vooral lokaal van- ond gemeten. Met be- in satellietinstrumenten r betrouwbare informa- stikstofoxiden, de be- I iste 'voeders' van smog. dinsdag 3 mei 2005 genavond tke spits dai IVfor ht dam - Het wordt mor- id zeer druk op de Ne- Ise snelwegen. De Ver- formatieDienst (VID) it dat veel mensen He rtsdag en de dagen erna ;ebruiken voor een korte e. In totaal verwacht de Br dan 300 kilometer De drukte begint rond ur, met een piek aan het ^■1 de middag. Ook op ^Haartsdag zelf kan het, Klussen 10.00 en 14.00 link zijn op de weg. ^we directeur i 50-plussers É- De ANBO, debelan- voor 50-plussers, heeft nei de 37-jarige L. -den Haan als nieuwe r. De organisatie heeft vjlopen jaar een reorgani- orgemaakt en een "pestuur gekregen. Wub- n Haan was eerder di van Consiglio Organisa- Mu en daarvoor werkte Nederland. De AN- r 50-plussers heeft leden, vijftien gewesten ^Wfdelingen. De belan- ■■Bnisatie zet zich in voor EjUSjie van senioren onder ^^t betreft inkomen, uurl>genzorg. aling. "te drank in leenk a shuis mag rden - De bejaarden die matiebipshuis van het Friese rijk komen biljarten en een borreltje willen mogen gerust hun jven gaan. Dat blijkt uit praak van de bestuurs- in Leeuwarden, die de tik gisteren heeft gepu- De gemeente Ooststel- wilde dat in dorpshuis k alleen nog licht alco- ,gls/ 5 dranken worden ver let bestuur van het n een lis vocht die beslissing 3203het succes aan bij de ïft narechter. amsterdam/anp - Veel huisei genaren zijn onvoldoende ver zekerd tegen brandschade. De verplichte opstalverzekering, waaruit schade door brand moet worden vergoed, is in veel gevallen te laag berekend. Dat hebben het Verbond van Verzekeraars en Vereniging Ei gen Huis gisteren gezegd. Huiseigenaren zijn zelf verant woordelijk voor de opstalver zekering. Vaak hebben ze de fors gestegen bouwkosten niet in hun premie meegenomen. „Het is de verantwoordelijk heid van de eigenaar om de marktwaarde van het huis bij te houden", zei een woord voerder van het Verbond van Verzekeraars. In geval van onderverzekering krijgen de woningbezitters ge middeld twintig procent van de reparatiekosten niet ver goed, aldus de Vereniging Ei gen Huis. Vooral bewoners van appartementen lopen het risico dat zij bij brand voor een groot deel van de schade zelf op moeten opdraaien. Zij krij gen vaak maar de helft van het totale schadebedrag terug. J Volgens het Verbond van Ver zekeraars kiezen veel huiseige naren ervoor hun premie zo laag mogelijk te houden. „Goedkoop is echter in dit ge-; val duurkoop", aldus de woordvoerder. Het Verbond van Verzekeraars en de Vereni ging Eigen Huis raden de be zitters aan hun woning zo snel mogelijk opnieuw te laten taxeren. den haag - Dochtertje Amelie van premier Balkenende schudt John Ralston Saul, de echtgenoot van Adrienne Clarkson, de gouverneur- generaal van Canada de hand. Zij staat aan het hoofd van een grote delegatie uit Canada die tot en met 8 mei in Nederland is voor her denkingen en vieringen rondom 60 jaar bevrijding. Zij vervangt pre mier Paul Martin die in verband met politieke ontwikkelingen in Ca nada moest blijven. De gouverneur-generaal had gisteren ook een ontmoeting met koning Beatrix. Foto: ANP/Les van Lieshout Idee voorman WD vrijwel meteen afgeschoten den haag/anp - Jozias van Aartsen, fractievoorzitter van de WD, vindt dat de burger bij de volgende verkiezingen de keuze moet hebben tussen twee kan didaten voor het premierschap. Dit zegt Van Aartsen in een in terview met het dagblad Trouw. Hij wil een voortzetting yan de huidige regeringscoalitie van CDA, WD en D66 en vindt dat deze partijen voor de verkiezin gen een kandidaat-premier moeten voordragen. De andere kandidaat-premier zou uit het kamp van de 'linkse' oppositie moeten komen. Twee duidelijk verschillende blokken maken het de burger makkelijker om te kiezen, denkt van Aartsen. Van Aartsen wil de naam van zijn favoriete kandidaat voor de functie van minister-president nog niet bekendmaken. De WD-fractievoorzitter wil eerst weten of hij op steun kan reke nen van zijn achterban. Deze maand is er een WD-congres. Van Aartsen wil eerst een geko zen formateur invoeren. Daar voor heeft hij de steun van de WD-partijcommissie onder lei ding van burgemeester Dales uit Leeuwarden. Prominente WD'ers als Tweede-Kamer voorzitter Weisglas, minister Kamp (Defensie) en staatsse cretaris Schultz (Verkeer en Waterstaat) en ook oud-WD- leider Dijkstal reageerden afwij zend op de plannen voor een gekozen formateur. Ook pre mier Balkenende toonde zich daarover in februari niet en thousiast. Het CDA ziet weinig in het voorstel van Van Aartsen. „Het is prettig te constateren dat Van Aarsten zich zo senang voelt in de coalitie, maar wij houden vast aan het principe dat onze lijsttrekker ook onze premiers kandidaat is. Dat zijn we aan onze stand verplicht." D66-fractievoorzitter Dittrich noemt het voorstel van Van Aartsen „interessant, maar nog onvoldoende doordacht". Dit trich wil „op eigen kracht" de verkiezingen in en zich niet „bij voorbaat scharen achter één persoon". Volgens Dittrich is een hervorming wel mogelijk bij het uitbrengen van twee stemmen: 1 voor „de macht" (kandidaat-premier) en één voor de controleurs (de ver schillende partijen). PvdA-fractievoorzitter Bos spreekt van een plan dat „on doordacht en onwerkbaar" lijkt. „Het lijkt er op dat Van Aartsen nu al de handdoek in de ring gooit bij zijn pogingen om van de WD de grootste partij te worden." den haag/anp - Een kilometer heffing op drukke snelwegen kan ervoor zorgen dat er op werkdagen 35 tot 55 procent minder files staan. Het verkeer dat weinig moeite heeft met uit wijken naar andere tijdstippen, zal dat door zo'n heffing ook doen. Daardoor besparen bedrij ven en huishoudens jaarlijks meer dan 20 miljard euro. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerd onderzoek van het Cen traal Planbureau (CPB). Vol gens het CPB kunnen files het beste worden aangepakt door een heffing op drukke snelwe gen en door de aanleg van nieuwe wegen op plekken waar dat niet te duur is. Een door de overheid ingestel de werkgroep is het afgelopen vrijdag eens geworden over een kilometerheffing waarvan de hoogte zal afhangen van tijd, plaats en hoe schoon en zuinig het voertuig is. De invoering van het rekeningrijden zou vol gens de commissie moeten be ginnen op dertig knelpunten waar het fileleed en de milieu vervuiling het grootst zijn. Pas in 2012 of 2014 kan de heffing landelijk van kracht worden. Volgens het CPB heeft vooral het bedrijfsleven baat bij een heffing op drukke snelwegen. Voor een doorsnee onderne ming gaat het om een winst van 125 tot 150 euro per werknemer per jaar. Voor transport- en bouwbedrijven kan dit bedrag oplopen tot 500 tot 1000 euro. De gevolgen voor huishoudens lopen uiteen. Een forens die 's ochtends en 's avonds enkele 'heffingspunten' passeert, moet het meest betalen. Het gaat in sommige gevallen om enkele honderden euro's per jaar, al dus het CPB. Maar een dergelij ke forens bespaart volgens het planbureau wel veel tijd. Tolheffingen dragen volgens het CPB nauwelijks bij aan het verminderen van het aantal fi les. Om geld op te brengen voor de financiering van nieuwe we gen scoort tol niet beter dan de motorrijtuigenbelasting. Het CPB ziet bovendien weinig in zogenoemde vlakke heffingen ofwel het betalen van een vast bedrag per kilometer. Het weg verkeer neemt wel 20 procent af, omdat veel mensen niet lan ger de auto pakken om bijvoor beeld kennissen te bezoeken. Dat is een maatschappelijk ver lies, meent het CPB. Als boven dien de hoeveelheid verkeer af neemt, dalen de opbrengsten, uit de heffing. Pieper: Niet in fasen Invoering van een kilometer heffing moet direct op lan delijke schaal gebeuren en niet eerst bij dertig knelpun ten, zoals de commissie- No uwen heeft voorgesteld. Oud-Philips-topman R. Pie per waarschuwde gisteren voor versnippering als het plan van de werkgroep door gaat. „Een landelijke oplos sing wordt dan onmogelijk. Ie krijgt die dertig regio's nooit onder een noemer", zei hij in het radioprogram ma De Ochtenden. Nouwen heeft voorgesteld in eerste instantie dertig knelpunten aan te pakken omdat daar het fileleed en de milieuver vuiling het ergst zijn. doodstil/anp - Doodstil is verkozen tot mooiste plaatsnaam van Nederland. Het dorpje in de Groningse gemeente Eems- mond liet bij een internetverkiezing op www.mooieplaatsnaam.tk het Zeeuws- Vlaamse Waterlandkerkje, het Overijsselse Muggenbeet en de Brabantse hoofdstad 's- Hertogenbosch glansrijk achter zich. Doodstil kreeg 49 procent van de stemmen. Bezoekers van de website en lezers van het blad Taalpost van het Genootschap Onze Taal hadden de vier plaatsnamen eerder genomineerd. Waterlandkerkje haalde met 34 procent van de stemmen de tweede plaats. 11 Procent van de respondenten stemde op Muggenbeet, de overige 6 pro cent vond dat 's-Hertogenbosch de mooi ste naam had. De betekenis van de plaatsnaam heeft ove rigens niets van doen met de rust in het Groningse gehucht. Doodstil ligt aan het Boterdiep, een kanaal tussen Groningen naar Uithuizen. De naam staat voor de brug over het water aldaar: de brug (til) was namelijk oorspronkelijk eigendom van de boerenfamilie Dode of Doede, meldt de ge meente Eemsmond. Er doet ook een tweede verklaring de ron de. Volgens de overlevering voer er oor spronkelijk een pontje op dezelfde plaats over het Boterdiep. Toen bij het overbren gen van een lijkkist het pontje door een on verwachte en onverklaarbare golf werd ver zwolgen, besloot men tot de bouw van een 'dodenbrug.' De verkiezing van de mooiste Vlaamse plaatsnaam loopt overigens nog. Daar strij den tot zondag 8 mei de plaatsen Sint-Job- in-'t-Goor en Schellebelle om de eer. utrecht/anp - Psychiatrische patiënten zijn niet gebaat bij een uitspraak van de Hoge Raad van afgelopen vrijdag. Dat stelde de Nederlandse Vereni ging voor Psychiatrie (NVvP) gisteren. De Hoge Raad bepaalde dat er veel strictere eisen gelden voor het buiten een kliniek gedwon gen behandelen van patiënten die zelf niet beseffen dat ze ziek zijn. De NVvP vreest dat door die uitspraak meer psychiatri sche patiënten zullen 'verkom meren', omdat ze niet meer ge holpen worden en geen medi cijnen meer krijgen. Anderzijds leidt de uitspraak tot mogelijk tientallen extra ge dwongen opnames. Bij geen van beide situaties is de patiënt gebaat, aldus de NVvP. Psychiater en NVvP-woord- voerder J.R. van Veldhuizen schat dat het om tientallen ex tra gedwongen opnames zal gaan. „In het ergste geval gaat het om honderden, terwijl de inrichtingen al behoorlijk vol zitten." Tot vorig jaar konden patiënten met een speciale machtiging onder enige drang buiten het ziekenhuis worden verplicht mee te werken aan hun behan deling. Vanaf 2004 gold dat de patiënt daar vantevoren mee moest instemmen. De Hoge Raad voegt daar nu aan toe dat de patiënt moet instemmen met de behandeling en in staat moet zijn de gevolgen te over zien. Omdat veel patiënten behande ling zullen weigeren, vreest de NVvP voor meer gedwongen opnames. Psychiaters zullen daartoe adviseren omdat de pa tiënten anders dreigen „af te haken en te verkommeren", al dus Van Veldhuizen. Volgens psychiater Van Veld huizen is verplichte behande ling van psychiatrische patiën ten in veel Europese buurlan den beter geregeld. Minister Hoogervorst (Volksgezondheid) zegde onlangs toe dat een com missie de Wet Bijzondere Op nemingen in Psychiatrische Ziekenhuizen (BPOZ) gaat eva lueren. den haag/gpd - Een gemiddelde schoolklas is tegenwoordig een mengelmoes van nationaliteiten. Maar hoe breng je de Tweede Wereldoorlog aan de man bij al lochtone leerlingen? Uitgeverijen passen hun lesboeken nog maar mondjesmaat aan de huidige, gemengde generatie aan. Peri Aydin kent ze wel, de leef tijdgenoten die stoer roepen 'dat joden dood moeten'. De 15-jarige vmbo-scholier met Turkse roots moet van zulke opmerkingen niets hebben. Ge schiedenis is zijn lievelingsvak. Peri is zelfs helemaal vol van het belang van goede lessen over de Tweede Wereldoorlog. „Die oorlog is een belangrijk hoofdstuk. Het ging om discri minatie. Daar hebben wij nu ook mee te maken." Vol vuur vertelt hij wat hij in ge schiedenisboeken mist om die boodschap ook bij zijn ongenu anceerde leeftijdgenoten over te brengen. „Leg niet uit dat het slecht ging met de Duitse eco nomie waardoor Hitier aan de macht kwam. Vertel dat er kin deren werden vermoord, dat ouders van elkaar gescheiden werden. Dan pas raakt het on derwerp je diep en denk je: 'Dat is erg'." Scholieren, allochtone én autochtone, weten weinig af van de Tweede Wereldoorlog, bleek in 2001 uit landelijk on derzoek. Een complicerende factor in het geschiedenison- Marokkaanse Nederlanders bekijken de 102.000 stenen op de vroegere appèlplaats bij hun bezoek aan kamp Westerbork. Elke steen staat voor een omgekomen man, vrouw of kind. Foto: ANP/Vincent Jannink derwijs is dat dit hoofdstuk van de Nederlandse historie voor sommige allochtone leerlingen niet 'hun' oorlog is. Zij hebben geen opa's en oma's die die tijd zelf in Nederland of Europa meemaakten. Sommige leerlin gen met een moslimachter grond kijken anders tegen de jodenvervolging aan. En alloch- toiR scholieren die nu zelf een minderheid vormen, betrekken de underdogpositie van de jo den snel op zichzelf. Als je de boodschap van de Tweede Wereldoorlog toch over wilt brengen, moet je daar reke ning mee houden, vinden Edu- desk en Parel, twee bureaus die zijn gespecialiseerd in intercul turele leermiddelen.Vorig jaar constateerden ze na bestude ring van geschiedenisboeken voor het basis- en voortgezet onderwijs dat er niet altijd vol doende rekening wordt gehou den met de toenemende diver siteit onder de jeugd. Maar passen uitgeverijen hun nieuwste lesboeken aan aan de huidige generatie scholieren? Zo om de vijf jaar zijn de boe ken toe aan een actualisering, is de norm bij de vijf educatieve uitgeverijen die de geschiede nislesboeken maken. „We gaan niet opeens een hoofdstuk op nemen over de Marokkanen die in Zeeland zijn gevallen", laat Ivo Sicking van uitgeverij Malmberg weten. „Wij schrij ven met de gemiddelde leerling in ons achterhoofd, niet met de allochtone leerling." Bij Thieme-Meulenhoff wordt de geschiedenismethode net weer tegen het licht gehouden, meldt uitgever Toos de Zeeuw. „Daarbij houden we absoluut rekening met de nieuwe gene ratie leerlingen. We nemen bij voorbeeld op hoe de oorlog in Nederlands-Indië is beleefd, maar willen ook aandacht be steden aan het feit dat de sultan in Marokko de joodse gemeen schap juist in bescherming nam. Zo zijn er misschien meer voorbeelden te bedenken over wat zich in die periode in de landen van herkomst van al lochtone jongeren afspeelde. Maar het is niet zo dat we de historie ingrijpend herschrij ven. De Nederlandse geschie denis blijft zoals die is." Ook bij Wolters Noordhoff wordt het voorbeeld van de Marokkaanse sultan genoemd als voorbeeld dat een plaatsje krijgt in de nieuwe boeken. „Uit de signalen die we uit het on derwijsveld krijgen, merken we dat de jodenvervolging echt het heikele punt is," aldus uitgever Bert Hukema. Maat; de ruimte is beperkt en de Wat scholieren moeten weten Wat moeten Nederlandse scholieren eigenlijk weten van de Tweede Wereldoorlog? Dat is vastgelegd in de zogeheten kern doelen van het ministerie van onderwijs. Uitgeverijen en scho len moeten zich bij het samenstellen van lessen aan de kern doelen houden. Voor basisscholieren geldt alleen dat ze 'in gro te lijnen' kennis moeten hebben van de Tweede Wereldoorlog. Voor scholieren in het voortgezet onderwijs is vastgelegd dat ze moeten kunnen weergeven hoe verschillende oorzaken tot de Tweede Wereldoorlog hebben geleid. Ze moeten verder een verband kunnen leggen tussen de Eerste eji Tweede Wereldoor log, de relatie kunnen leggen tussen de economische crisis en de opkomst van het nationaal-socialisme in Duitsland en weet hebben van de rol en positie van verschillende mogendheden. Ook moeten leerlingen in het voortgezet onderwijs enkele ge volgen van de Duitse bezetting van Nederland kunnen beschrij ven en dan met name de 'gelijkschakeling' (het pro-Duits ma ken van media, bestuur en onderwijs) en de jodenvervolging. Verder moeten ze verschillende reacties van de Nederlandse bevolking op de Duitse bezetting herkennen, verschillende ver klaringen kunnen geven voor het belang van herderen en daarbij de beeldvorming in Nederland over DuitslaiWbetrek- ken. Tweede Wereldoorlog is een weliswaar belangrijk maar toch relatief kort deel van de ge schiedenis, zo klinkt het bij de meeste uitgeverijen. „Je moet keuzen maken en dan leg je de nadruk toch 'eurocentrisch'. De oorlog is in dit land gebeurd en vanuit die blik wordt het onder werp behandeld", verwoordt Maurice Aarts van educatieve uitgeverij EPN. Schoolboekenschrijvers moe ten zich bij de historische feiten houden, oordelen de uitgevers. Het is vooral aan de docenten om discussies aan te gaan, te begeleiden en in te spelen op vragen of gevoeligheden onder allochtone leerlingen, vinden zij. Daarvoor geven de samen stellers van de boeken wel aan wijzingen, maar dan vooral via opdrachten en lessuggesties. Uitgever Marcel Jansen van NijghVersluys: „Je begint met het aanleveren van objectieve informatie. Daarmee moet de docent vervolgens de lessen aankleden." Voor de 16-jarige vwo-scholiere Nadja El Yousoufi maakt het'al lemaal niet zo veel uit. Ze vond het leuk om te horen dat er Ma rokkaanse legioenen in Frank- - rijk vochten - „Dat was meer van mij" - maar ze verwacht niet dat ze zulke informatie in haar lesboek terugvindt. „Je moet je niet bij een oortög be - trokken voelen als Marokkaan,1 maar als mens."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5