Sonja Schuurman supertrots op twee succesvolle dochters GESPREK VAN DE DAG De beren voor Pim wachten op de wetenschap Albatrosrace nieuwste rage bij Ladbrokes 'Gedragsproblemen Britse kinderen door slechte voeding' 1 Alfabetisch tijdreizen De opkomst en ondergang van het feno meen Fortuyn mag voor politiek Nederland nog altijd een raadsel zijn, ook de weten schap worstelt nog steeds met zijn precieze betekenis. Mede daarom heeft het Meer- tens Instituut in Amsterdam een deel van dat wat de Fortuyn-collectie is gaan heten, nu ontsloten voor een groter publiek. Onder de titel 'Nagelaten aan Pim' is van af deze week op internet een greep te zien uit de schier eindeloze hoeveelheid knuf felberen, stropdassen, waxinelichtjes en briefjes die na de moord op verschillende plaatsen in Nederland werden neergelegd. „Het is maar een deel", zegt onderzoeker dr. Peter Jan Margry van het Meertens In stituut. „In ons archief hebben we twintig strekkende meter staan. Dat is nog lang niet alles van wat er destijds op verschil- lepde plaatsen na de moord door het volk is neergelegd. De bloemen waren natuur lijk niet te bewaren, en we hebben veel van de knuffelberen moeten vernietigen uit oogpunt van hygiëne. Bovendien heeft de familie ook nog wat, net als de LPF - al weet daar niemand meer waar het geble ven is." Margry kreeg de spullen van de familie, die er eerst over dacht alles over te bren gen naar Italië en in te metselen in de muur van de begraafplaats waar het li chaam van Fortuyn ligt. Margry: „Maar we vonden dat hier sprake is van zo'n be langrijke, ingrijpende gebeurtenis dat het beslist voor wetenschappelijk onderzoek beschikbaar moest blijven." Margry is nog altijd bezig met die verwar rende dagen van mei 2002, die hij 'uniek in de Nederlandse geschiedenis' noemt. „Er is natuurlijk allereerst de politieke im pact van de moord op Fortuyn, de eerste politieke moord sinds eeuwen in Neder land. Eigenlijk zijn alle gevolgen daarvan nog steeds niet duidelijk. Maar zeer inte ressant en enig in zijn soort was ook die hele opvallende uiting van de mening van het volk, met briefjes, bloemen en beren. Ook in het buitenland doet iets dergelijks Gokkers die eens wat anders willen dan windhonden en renpaarden, kunnen vanaf deze week hun geld inzetten op albatrossen. Zeventien vogels zijn voor deze gelegenheid ge- chipt en worden op hun jaarlijkse migratieroute vanuit Australië naar Zuid-Afrika gevolgd. Liefhebbers kunnen gokken welke albatros het eerst Zuid-Afrika be reikt. Ze kunnen de vogels volgen op de website van het Engelse wedkan toor Ladbrokes, die de. race in sa menwerking met een milieuorgani satie en het milieudepartement in Tasmanië heeft georganiseerd. De opbrengst van deze uitzonderlijke race gaat naar een milieuproject voor het behoud van de albatros. Gisteren was de officiële start van de albatroswedstrijd vanaf drie eilanden voor de kust van Tasmanië. „Maar er is geen startschot of zo. De vogels vertrekken wanneer ze er zin in heb ben", aldus een van de organisato ren. Op hun vlucht van zo'n 9600 ki lometer krijgen de vogels te maken met haaien, roofvogels, slecht weer en het gevaar om te verdwalen. Ook verdrinken jaarlijks bijna 300.000 al batrossen omdat ze in lange vissnoe ren terecht komen en onder water worden voortgesleept. Onder de deelnemers die naar ver wachting in augustus in Zuid-Afrika aankomen, zijn Kubla Khan, Eight een Stone of Idiot en Parkie, die ge sponsord wordt door de Britse televi sieberoemdheid Michael Parkinson. Behalve een leuke weddenschap is de race van de Tasmanian Shy Alba tros ook een goede gelegenheid om meer te weten te komen over de trek van de vogel. MENSELIJK Britse kinderen hebben gedragspro blemen en leerstoornissen door slechte voeding. In hun eetpatroon ontbreken vitale voedingsstoffen die de hersenen nodig hebben om nor maal te kunnen functioneren. Dat blijkt uit een onderzoek van de Ox ford Universiteit, meldde de Britse krant The Guardian gisteren. Francois Rabelais Een wijs man leert nog van een gek De onderzoekers ontdekten dat kin deren die op school niet goed pres teerden en soms ook gedragsproble men hadden, het beter gingen doen als ze visolie kregen toegediend. Dat is een vetzuur dat van belang is voor de ontwikkeling van de hersenen. In moderne eetpatronen komt dat, vol gens voedingsdeskundigen, te weinig voor. Veel onderzochte kinderen konden zich beter concenteren en werden rustiger. Er zijn 117 kinderen tussen de 5 en 12 jaar onderzocht, bij wie dyspraxie werd vermoed, een coördinatie- en motorische stoornis. Ze deden het niet goed op school. Zeker vijf pro cent van de Britse kinderen heeft er last van. De groep die visolie kreeg toegediend, ging snel vporuit met le zen. ANP De NOORSE KONING Harald V is gisteren, een maand na zijn hartoperatie, uit het ziekenhuis ontslagen. Bij de 68-jarige vorst werd op 1 april een kunsthart klep ingebracht. Negen dagen later moest hij opnieuw onder het mes. Toen werd vocht verwijderd dat zich na de eerste ingreep had opgehoopt in zijn borst holte. Zijn zoon Haakon (31) verving hem tijdens zijn ziekte. Volgens het Noorse hof gaat Harald eind mei weer aan het werk. Het wereldrecord RODE PEPERS eten is verbeterd. De Zuid-Afrikaan Johan Hattingh verorberde er maar liefst 51 achter elkaar en dat was er een meer dan het oude record. Dat meldde de Zuid-Afrikaanse krant The Star gisteren. Hattingh versloeg negentien concurrenten. Met tra nende ogen gaf de laatste rivaal het na vijftig pepers op. Met enorme wilskracht at Hattingh ook de 51ste habanero, een bijzonder scherp exemplaar, op. Nog nahijgend en ietwat penibel kijkend nam de nieu we wereldrecordhouder de prijs (380 euro) aan. Zanger en musicalacteur BASTIAAN RAGAS en televisiepresentatrice TOOSKE BREUGEM zijn verkozen tot het ultieme Nederlandse liefdespaar. Dat maakte Joop van den Ende Theaterproducties, organisator van de verkiezing, gisteren bekend. Bezoekers van de website www.musicals.nl konden de afgelopen week stemmen op hun favoriete koppel. Bastiaan en Tooske kregen 32 procent van de stemmen. Presentatoren Chris Zegers en Wendy van Dijk eindigden met 28 pro cent op de tweede plaats. Kroonprins Willem-Alexander en prinses Méxima haalden een derde plaats met 19 procent. Zanger Marco Borsato en zijn vrouw Leontien kregen 16 procent van de stemmen. zich hoogstzelden voor. Wel noemt Mar gry de uitingen van rouwbeklag na de moord op de Zweedse premier Olof Palme en het overlijden van prinses Diana. Mar gry denkt dat de bloemenzee voor For tuyn en de kennelijke noodzaak zich te ui ten aansluit bij veranderingen in de wes terse samenleving, waar publieke rouw vaker voorkomt - zoals in bermmonu mentjes - en waar men massaal emotio neel reageert na rampen. Opvallende gelijkenis, zeker in het geval van lady Di: het volk projecteert meer al gemene gevoelens van onvrede op de do de en zoekt schuldigen. Bovendien wor den het slachtoffer al snel heilige eigen schappen toegedicht. De meeste brieven raken aan dat thema. Ze zijn voor een be langrijk deel geschreven door vrouwen, die de dode vaak opmerkelijk intiem aan spreken, als familielid, geliefde of min naar. Naast dat soort boodschappen is een flink deel woedend van toon, met als weerkerend mantra 'Jij zei wat wij dach ten'. In het verlengde daarvan liggen de schimpende woorden in de richting van de heersende klasse. „Op deze wijze fun geerden de herdenkingsplaatsen voor For tuyn als nationale publieke schandpalen van het volk jegens politiek en bestuur." Het heilig maken van de dode, met een ander woord messianisme, is volgens de onderzoeker ook al een uiting van, zacht gezegd, een land met problemen. „Mes sianisme komt in elke cultuur naar voren als gevolg van crisis of conflicten en om spirituele verlossing te realiseren." Het Meertens Instituut streeft er naar nog meer delen van het Pim-archief digitaal te ontsluiten. De twintig strekkende meter blijft toegankelijk voor onderzoekers of in stellingen, „die nu of in de toekomst de betekenis van de moord op Fortuyn en de gevolgen daarvan voor de samenleving willen achterhalen of illustreren." Meer informatie: www.meertens.knaw.nl/ Luuk Kortekaas De knuffels, de briefjes, de stropdassen die bij het Fortuynmonument werden neergelegd hc?^ volgens het Meertens Instituut allemaal bij 'het Pim-archief. Archieffoto: Ton Kastermans p h De Amerikaanse acteur Danny Glover is bij een bezoek aan Zuid- Afrika benoemd tot ERE-ZULU- KRIJGER. Glover, bekend van Le thal Weapon, mag zich naar de Zu lu-held Ukhandampemvu noemen, aldus de Zuid-Afrikaanse krant The Star gisteren. Glover kreeg de ereti tel bij een ceremonie buiten Dur ban. Zulu-koning Goodwill Zwelithi- ni benoemde hem persoonlijk tot krijger, wegens Glovers inzet voor de mensenrechten in vooral Afrika. Foto: AP Tweederde van de lezeressen van het weekblad FLAIR komt altijd klaar, zo blijkt uit een enquête van het vrouwenmagazine naar het SEKSLEVEN van hun abonnees. De helft van de duizend ondervraagde vrouwen zegt met hun partner naar pornofilms te kijken. De lezeressen van Flair zijn tevreden over de seks: meer dan 80 procent beoordeelt hun seksleven met een zeven. Wel zouden de vrouwen vaker seks wil len hebben. Bijna de helft wil mini maal twee keer per week seks, maar lang niet iedereen haalt dat. Het ge middelde ligt tussen de een en twee keer per week. Flair richt zich op middelbaar opgeleide vrouwen tus sen de 25 en 40 jaar, die vaak een jong gezin en een parttime baan hebben. Vele Koninginnedagen geleden stuitte ik op een ver geeld woordenboekje Duits-Russisch. Het bevatte in structies voor dwangarbeiders, werkzaam in de Duitse industrie. Eerst stond er het Duitse bevel, dan hoe zoiets klonk in het Russisch. Dat woordenboek je, op handig zakformaat, heb ik van begin tot einde gefascineerd uitgelezen. Met zinnen als liet is u niet toegestaan te zitten', en 'op het ontvreemden van ge reedschappen volgt een zware bestraffing. De lezer kreeg, ruim vijftig jaar na dato, een alfabetische rondleiding door de werkkampen van het Derde Rijk. Op jongstleden Koninginnedag stuitte ik op een leerboekje 'Maleisch in den dagelijkschen om gang', uitgegeven in 1929. De omgang waar men op duidde was uiteraard die tussen Nederlandse supe rieuren en hun inlandse minderen. Iedere zin is een tijdreis. 'Sla dat paard niet, ziet ge niet dat het kreu pel is?' We zijn in Surabaya. Daar woonde, weet ik, een hoogleraar die ik ken van filmpjes, want hij was de opa van een vriendin. Tuan Hoogleraar maakt een rondritje en ziet dat zijn koetsier plots op het paard inbeukt. Nare inlandse wreedheden, niks voor beschaafde Nederlanders. Hier moet worden opgevoed. Met een welgekozen Maleise frase maakt opa Hoogleraar de koetsier zijn standpunt duide lijk. bfyjien het conflict zou oplopen, dan ïfëd hij nog bozere zinnen voorradig. 1) 'Het verveelt me al je te verbieden'2) 'Lieg niet: spreek recht uit'3) 'In de volgende maand geef ik je je ontslag'. Mochten er over dat ontslag vervolgens vragen komen, ook daarvoor was uiteraard een degelijke standaard-zin voorhanden: 'Aku tida ada kassian sama dia, sebab dia punya salah sendiri'. Of, in hedendaags Neder lands: eigen schuld, dikke bult. Er staan ook minder invoelbare mededelingen in het boekje: 'morgen ste ken wij voetzoekers af. Waarom moest een Neder lander zoiets in het Maleis kunnen zeggen? Was het ieder weekend gezellig knallen geblazen? Dat opa Hoogleraar ook in Surabaya wel eens een gezellig Hollands nieuwjaar wilde vieren, datsnap ik nog wel. Maar waarom diende de buurt al een dag van tevoren gewaarschuwd te worden? Zouden wellicht de lokale opstandelingen, verward door plots ge knal, hun geweren pakken en terugschieten? Ook talloze kleine ongemakken van het leven in de tro pen duiken in de Maleise zinnetjes op. Ranzige bo ter. Gesmolten boter. Geschifte melk. De pap, Hol landse neem ik aan, was dikwijls te dik of aange brand. Ook een bekend probleem, zo blijkt uit dit leerboekje Maleis, was dat kokkie telkens weer kip op tafel zette. Vaak ook de verkeerde: soepkip en vleeskip werden weleeqs verwisseld. Waarbij het ook té vaak voorkwam dat kokkie de kippen smoor de, en te zelden bakte. Indisch leed. Gelukkig kon de koloniaal die wel eens wat anders wilde in de toko een portie gezouten tong (lidah asinlaten halen. Die gezouten tong, zou die destijds helemaal vanuit Nederland zijn ingevoerd? Zijn er tegenwoordig nog mensen die dat eten? Zo maakte ik, zittend op een bankje aan een kakafonische gracht, op eens een intrigerende rondreis in ons Indië van 1929. 'Ik wil gaan wandelen, gij moet mee gaan om een paraplu te dragen, het kan gaan regenen Een blanke die zijn eigen paraplu droeg, op zich toch te doen, leed voor hij het wist gezichtsverlies. Dat kon gevaarlijk zijn. De Nederlandse su perieur kon maar het beste per manentzijn status tonen door een ondergeschikte in de buurt te hebben. Na de oorlog kwamen ze terug naar Nederland, de gebruikers van 'Maleisch in den dagelijkschen omgang'. Elke keer dat ze in de koude Haagse druipregen hun eigen paraplu moesten ophouden, dachten ze terug aan hun verloren paradijs, en mompelden wee- nnQdig een Maleis zinnetje. Ik. door Margriet Hunfeld Sonja Schuurman-Bos Verschuur uit De Meern is de moeder van twee succesvolle dochters: de populaire presentatrice/filmster Katja en de zan geres/actrice Birgit. De populariteit van haar dochters heeft haar leven niet veranderd, maar ze kijkt wel anders aan tegen de glamour en glitter van de roem. „Soms heb ik wel eens gedacht: hadden ze maar een baan van negen tot vijf." Sonja Schuurman: supertrots. Foto: GPD/Koen van Weel „Met mijn kinderen Katja en Birgit is het eigenlijk vanzelf gegaan. Het was een bewuste keuze dat ik stopte met werken, toen ze klein waren. We hadden een eigen hoekje voor ze gemaakt in ons huis in Bunnik, met zelfgemaakte tafeltjes met teken- en verfspullen en een bak met allerlei materialen. Om dat mijn man Wim en ik allebei creatief zijn, was die creativiteit in ons gezin vanzelfsprekend. Kat was als kind al pienter en Birgit ook - dat geluk hadden we, dat het in de genen zat. We hoefden ze nooit achter hun vodden te zitten, zoals mijn moe der dat bij mij ook niet hoefde. Katja was behoorlijk streberig, soms zelfs té strebe- rig. Op de lagere school kwam ze een keer huilend thuis met een rapport waarop ze alleen maar ne gens had, want dat hadden tienen moeten zijn. Ja, dat was echt Kat, terwijl ik dan zei: Maar kind, wat maakt dat nou uit? Birgit daarente gen, was makkelijker, die was tevreden met een zeven. Of het mijn leven heeft veranderd, nu ik twee beroemde dochters heb? Nee, dat valt nogal mee, daarvoor zijn we, denk ik, te nuchter. Mensen zien vaak al leen de glitter en de glamour, maar vergeten dat onze kinderen er heel hard voor werken en ook wel eens een dip hebben. Bovendien weet ik dat het leven ook een andere kant heeft, want ik ben een paar jaar heel ziek geweest. Ik heb smet vrees gehad en dat was vreselijk-. .Gelukkig ben ik er helemaal van af, dankzij een doorbraak in het medisch onderzoek en de enorme liefde en het grote geduld van mijn man en kinderen. Er kwam in 1988 een nieuwe pil op de markt, fevarin, die een ontbrekend stofje in mijn hy pofyse aanvult. Sindsdien gaat het heel goed met me. Ik heb me nooit ge schaamd voor die periode en er altijd open over gesproken. De kinderen hebben nu wel veel meer begrip voor zieke mensen, ook als je niet direct ziet dat ze ziek zijn. Katja heeft, toen het succes met Linda, Roos en Jessica haar allemaal te veel werd, een jaar eens even helemaal niets gedaan om met zichzelf in het reine te komen. Ja, ik heb toen wel eens gedacht, o, had ze maar een baan van negen tot vijf, want in die periode heeft ze heel wat afgehuild. Mijn man heeft uiteindelijk veel met haar gepraat en gelukkig kon ze ook dankzij goede vrien den haar draai weer vinden. Kijk, als mensen je interessant gaan vinden alléén om je dochters, dan hou ik daar niet van, maar soms ben ik te naïef om dat direct door te hebben, want ik ben natuurlijk supertrots op ze. Het is ook vervelend als ik me moet verdedigen, wanneer er nare opmer kingen worden gemaakt, zoals in de periode dat Katja wel eens iets te veel had ge dronken. Wim heeft daar altijd een heel mooi antwoord op, die zegt dan: Het kan komen doordat ik wat ouder word, maar ik kan me niet herinneren dat ik je iets gevraagd heb. Natuurlijk hebben we Kat toen op haar kop gege ven en gezegd dat het stom was en vooral Birgit was woest op haar. We hebben Kat voorgehou den dat er extra op haar wordt gelet en dat ze al leen al daarom niet met Dj een slok op in de auto moet stappen. Van enkeléj i mensen die voorop liepen met zulke kritiek, wetoi we dat ze zelf met enige regelmaat met een stuk iE hun kraag naar huis reden. Nu is dat gelukkig aller maal voorbij, maar het is jammer dat het haar zc c lang wordt nagedragen, want Kat is altijd heel gair vrolijk, amicaal en sociaal, maar mensen blijven et dan daar op focussen, hè. Sindsdien is ze enorm veranderd, doet veel nieuk interessante dingen en nu Birgit ook veel succes1 heeft, klikt het nog steeds heel goed tussen die t\fl ze begrijpen elkaar. Daarvoor had Birgit het er w eens moeilijk mee dat ze alleen maar werd gevra' - als het zusje van.... Kijk, Birgit kan heel goed zingd en is heel eerlijk en kritisch tegenover zichzelf, nd als Kat. k Ze doen heel duidelijk hun eigen ding, laten zichR niet van alles voorkauwen en hebben altijd een lal hoorlijke vinger in de pap, want het zijn echte cose trolefreaks. Of ze daarin op ons lijken? Ja, missclre wel. jE Dat Kat bij de televisie kwam, is eigenlijk vanzeljm gaan. Toen een vriendinnetje van Birgit met eerer krantenstukje kwam, waarin kjmdidaten werdendi vraagd voor de serie Uit De School Geklapt van jid NCRV, is ze meteen auditie gaan doen. Katja wan1 toen 16. Of ik het stimuleerde, dat ze in tv-series ging spa Nee, niet echt, maar ze zat op jazz- en showballi trad al op. Van zulke uitdagingen genoot ze en cf om mocht ze er van ons mee doorgaan. Wel was na afloop van een auditie vaak onzeker, dacht al-1 dat ze het slecht had gedaan en als ze dan een tvg de auditie kreeg, was ze stomverbaasd. Nee, we ve ben die ambitie nooit afgekapt, omdat ze er helöe maal voor ging. n Alleen in het laatste jaar van haar vwo-studie, too ze met school wilde stoppen vanwege alle druktei hebben we gezegd: O, nee, dét doen we niet, meoi sen die dingen niet afmaken zijn geen doorzetten dus jij maakt dit gewoon af. Uiteindelijk heeft ze C jaar overgedaan en is met hoge cijfers geslaagd, te Daarna wilde ze politicologie gaan studeren orret ze erg begaan is met kansanne mensen. j;e Ten slotte heeft ze toch besloten om het als actmo proberen. Dus schreef ze verschillende castingbal reaus aan en kreeg een gastrolletje in Goede Tijd t Slechte Tijden. Daar kwamen zoveel reacties opaj ze haar een grotere rol hebben gegeven, hoewel nooit acteerlessen heeft gehad. Later is zij haar lg liteiten verder gaan ontwikkelen. Ik denk dat he door haar uitstraling komt, dat ze zo succesvol jf| Bij Birgit is het minder vlot gegaan dan bij Kat. 'l koos voor zingen, omdat het haar droom was. \£e en ik steunden haar in alles, maar op de voorwagi dat ze helemaal achter haar keuze moest staan.ïj git is ook een enorme doorzetter. Wij weten vaii r dichtbij hoe moeilijk het is om in de muziekweiol een duurzame plaats te bemachtigen. in Zij heeft de afgelopen jaren heel veel prachtige br jes geschreven. We zijn er zeker van dat die birusc kort op een nieuw album te beluisteren zijn. Dale tegenslagen is Birgit een sterke vrouw gewordeipc de wereld aankan. Ze zingt en speelt nu de stereti van de hemel in De Jantjes van Joop van den Etre en ze heeft een mooi acteerdebuut gemaakt meel haar filmrol in Floris. Ze is ook heel gelukkig mfi 1 haar nieuwe vriend Arne. Met de kinderen gaan we hog steeds zeer geregjir op vakantie, soms als gezinnetje, maar ook iede ons apart met een dochter. Ze willen dat ook gri Omdat we dan uren rustig kunnen praten. Wim heeft een hechte, telepatische band met zijn dq ters, hij voelt alles aan. Vooral als hij even niks iS hen heeft gehoord, wordt hij nerveus. Nu hebbi afgesproken dat hij op zulke momenten een sn^"f stuurt met een code waarop ze direct reageren.1

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2